No. 51. Zevenënzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 19 DECEMBER. i)c Franschc Senaat in wording. Het volgend N". «lexer Honrant zal wegens den Eersten Kerstdag op Vrfjdag avond worden uitgegeven. «UP ©fficiccl (Scbccltc. SSlefccIijftscfïc ficricfiics? Oostenrfjk-llongarfje. Portugal. Vereenigde Malen. ilïii (icnlund. A A 11 S G i Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ti.ii.ïfranco per post f <9,8 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏEHM'. COSTER ZOON. B.ÏA "V De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor élke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. PROVINCIE NOORDHOLLAND. VERPACHTING VAN DEINEN. Op Maandag, den 20 December 1875, des namiddags ten 1 ure, zal van wege Gedeputeerde Staten der provincie Noord holland in de woning van den opzichter van den provin cialen Waterstaat WPh. de Kruy/fte Helder, worden overgegaan tot. de publieke verpachting bij opbod en afslag van: De duinen, valleien en voorgronden, gelegen tusschen het zuideinde van de Heldersche zeewering en de noordelijke grens van de gemeente Callantsoog, tot 31 December 1881. De voorwaarden der verpachting zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan de provinciale griffie van Noordholland te Haarlem bij den Ingenieur JM. F. Wellan, te Alkmaar, en bij deti Opzichter WPh. de Kruy/f te Helder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeineene kennis dat. bet suppletoir kohier voor de directe belasting over de dienst van het loopende jaar, door de Gedeputeerde Staten van Noordholland 8 December j.l. goedgekeurd, op heden invorderbaar gesteld en aan den gemeente-ontvanger is uit gereikt Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 13 Deo. 1875. De Secretaris NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat de laatste Kaas- en Graanmarkt dit jaar gehouden wordt op Vrijdag 31 December 1875, en dat tengevolge van het.invallen van den eersten Kersdag op Zat.urdag '25 December 1875 en van den Nieuwjaarsdag op den daaraanvolgenden Zat.urdag, do gewone Zatur- dagsehe markten zullen gehouden worden op Woensdag 33 December 1875 en Vrijdag 31 December 1875. Burgemeester en Jk ethouders voornoemd. Alkmaar. A. M ACLAINE PONT. 16 Nov. 1875. P>e Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het, HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 2 i Mei 1815 (Staats blad V- 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat iiet suppleloir kohier voor de belasting op het Personeel, No. 5, over de dienst 1875,176. op den 16 December 1875, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in N oordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd van het Bestuur room., den 17 December 1875. A. MACLAINE PONT. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengeu ter algemeene kennisdat de Patenten, aange vraagd in het 2*. kwartaal der dienst 1875/76 ter gemeente secretarie kunnen worden afgehaald, gedurende de eerstvol gende 14 dagen van 's morgens 9 tot, 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 Dec. 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 22 December 1875, des namiddags ten 1 ure. Namens den Koorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn. verzonden gedurende de 2e. helft, der maand November 1875. G. Tromp Jz„ S. Bruins, Noordorp; T. A. Hazes, Uithoorn; J. VeldhuyzenSchermeer. POLICIE. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Policie voorhanden het. navolgende gevondene, als: een zirart verlakt lederen bieventasch met papieren, op 4 Dec. j.l. achtergelaten op een notariskantoor alhier; een portemounaie met eenig geld; een sigarenkoker; een voile een paar grijze kinder handschoenen; een vrouwenzak met portemounaie en R. C. kerkboekje; 15 zakken Paardenhoonen en 7 zakken Harst. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent, een herlijn zilveren tabasdoos; een zweedsch luciferdoosje; eer. stuk zijden bont; een zak met manufactureneen bril met huisje. De eonstitutioneele wetten welke 25 Februari 11. te Ver sailles zijn aangenomen bepalen dat de wetgevende macht in Frankrijk zal worden uitgeoefend door de Kamer van Afgevaardigden en den Senaat. De wijzewaarop de Se naat zal worden samengesteldis omschreven in een wet van den beer Wallon, volgens welke de tegenwoordige Natio nale Vergadering 75 Senatoren de departementen de overige 225 zuilen kiezen. In de laatste dagen hield de Nationale Vergadering zich onledig met het vervullen van de boven genoemde taak. Het liet zich aanzien dat er voor de candidatenlijst door de linkerzijde opgemaaktniet veel kans van slagen bestond. Alle onderhandelingen toch gevoerd tusschen het rechter- en linkereentrum waren afgestuit, op den eisch van het eerste dat het laatste zich zou losmaken van de uiterste linkerzijde, en zonder hulp van de rechterzijde zou het der linkerzijde onmogelijk zijn een van haar candidaten te doen verkiezen. De rechterzijde achtte zich dan ook zeker van de overwin ning maarreeds den eersten dagwaarop een stem ming voor Senatoren plaats greep bleek het dat zij zich deerlijk had verrekend. De voorzitter der Nationale Verga dering de hertog d'Aodiffret-Pasquier, die zijn lidmaatschap van het rechtereentrum beeft opgezegdwerd met groote meerderheid gekozenterwijl één andere candidaat der lin kerzijde nog de volstrekte meerderheid verkreeg. Verder werden op de candidaten der linkerzijde gemiddeld 15 stem men meer uitgebracht dan op die der rechterzijde. Was deze eerste dag voor de linkerzijde een dag van overwin ning, hoewel in geringen mate, de volgende dagen brach ten eveneens de een een grooterede andere een kleinere zegepraal met zichen wel met deze voorloopige uitkomst dat thans (Donderdag 16 Dec.) 57 personen op de candida tenlijst, der linkerzijde voorkomendezijn gekozen terwijl de rechterzijde slechts 2 harer candidaten- een zetel in den Senaat, verzekerd ziet. Van waar nu deze onverwachte zegepraal der republikei nen Nadat de onderhandelingen tusschen het rechter- en linkercentrum waren afgesprongen, wendde de liukerzijde zich tot een groep der uiterste rechterzijdebekend onder den naam van chevau-légers die zich met het rechtercentrum niet had verstaan. Bij dezen vond men gehoor. De afspraak werd gemaaktdat de chevau-légers den republikeinen 22 stemmen zouden leveren, waarvoor dezen 17 legitimisten op hun candidatenlijst zouden plaatsen. Dat men zijn woord beeft, gehoudenbewijst de uitslag der verschillende stem mingen. Het behoeft nauwlijks gezegd te wordendat de toorn van de rechterzijde, en vooral van de mannen van liet rech tercentrum buitengewoon groot is. Het zijn de laatsten toch, die veel hebben bijgebracht om de eonstitutioneele wetten tot stand te brengen, en nu bet geldt het vestigen van een Senaat, een uitvloeisel dier wetten, kunnen slechts twee hun ner partijgenooterf hierin een zetel bekomen. Genoegzame reden dus tot ontevredenheid. Maar aan wie de schuld? Zou zij niet bij de Orleanisten zeiven te zoeken zijn? Hadden zij toch wat. minder boogen toon tegen de linkerzijde aan geslagen en zich niet te veel verlaten op den steun der geheele rechterzijde, de generaals Changarnier en Aurelies de Paladinede eeuige Orleanisten en meteen leden der rechterzijde, die tot nog toe tot Senatoren zijn gekozen, zouden gewis de zekerheid hebben met meerdere-partijgenooten den Senaat te zullen binnentreden. Ook geen der tegenwoordige ministers is het tot nog toe gelukt een plaats in den Senaat te veroveren. Het, is den Orleanistischen ministers der Republiek al even slecht, gegaan als hun geestverwanten en medeleden der Nationale Verga dering: de republikeinen gaven de voorkeur aan erkende te genstanders boven mannen, die de Republiek dienen, maar baar stellig geen diensten bewijzen. De ministers Buffet, de Meaux en Wallon hebben van een verdere candidatuur wijselijk afgezien, overtuigd als zij zijn, dat chevau-légers en republikeinen elkander trouw zullen blijven helpen, en dat hun herhaalde nederlagen het, prestige van het, ministerie, waartoe zij behoorenniet zullen verkoogen. Van een ministeriëele crisis echter verneemt men nog niets; het ministerie schijnt de verdere verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden en den Senaat, te zullen afwachten. Wat, is de beteekenis van den uitslag der stemmingen voor Senatoren in betrekking tot den tegenwoordigen toestand van Frankrijk Een antwoord hierop is licht te geven. De re- pubiikeinselie regeeringsvormdien Frankrijk sinds den val van Napoleon III bezit, heeft zich niettegenstaande de aan vallen van zijn vele tegenstandersgehandhaald en is wet telijk gewaarborgd tot 1880. Niet alleen dat men ceu Sep- tennaat in het leven heeft geroepen, ook eonstitutioneele wet ten heeft men gemaakt, tot welker tenuitvoerlegging thans een eerste stap is gedaan en wel in beslist republikeinsche richting. Dit is voor Frankrijk ongetwijfeld een geluk te noe men het gaat, immers ten slotte niet aan een Republiek door haar vijanden te laten besturen. Of zou dit niet het geval zijnindien Orleanisten en andere mannen der rechterzijde de zetels in Senaat en Kamer innamen Vooral nog met het oog op de Orleanisten schijnt de ne derlaag der rechterzijde een gelukkig feit genoemd te mogen worden. Het is toch een algemeen bekende zaak dat vele Orleanisten zich na den tijd, waarin de Nationale Vergade ring is gekozen hij de republikeinen hebben aangesloten zoodat, het zeer de vraag zou zijn, of indien de Orleanistisebe leden der genoemde Vergadering zich aan eene herkiezing moesten onderwerpen, velen hunner met een mandaat, als Af gevaardigde zouden terugkeeren. Hadden de Orleanisten nu velen hunner geestverwanten in den Senaat gebracht, dezelfde wanverhouding die men thans tusschen hen binnen en buiten de Nationale Vergadering beeft, zou men zeer licht, tusschen ben binnen en buiten den Senaat verkregen hebben. Zouden de stemmingen der laatste week voorboden zijn van hetgeen de verdere verkiezingen zullen opleveren? Voor Frankrijk is het zeer te wenschen het zal er ongetwijfeld later beter bij varen dan indien het tegendeel zal blijken waarheid te zijn. Rijksdag. Den 9 is met 142 tegen 117 jti. hij tweede lezing liet voorstel van den Afgevaardigde Hoffmann ver worpen, strekkende tot wijziging van art. 31 der constitutie in dezen zindat een Afgevaardigde tijdens bet, bijeenzijn van den Rijksdag zonder toestemming der Vergadering in geen geval in hechtenis genomen mag worden. Den 11 is de begrooting voor Elzas-Lotharingen bij tweede lezing aangenomen. Gedurende de zitting kwam de Afge vaardigde Majunke (centrum) in de vergadering, wiens straf tijd van één jaar juist verstreken was. Den 14 is de tweede lezing begonnen van het wetsont werp tot aanvulling van liet strafwetboek. Aangenomen zijn, met 112 tegen 135 st., de door prins Bismarck zeer aap.be- voleue artikelen, inhoudende scherper strafbepalingen op verzet tegen ambtenaren in de uitoefening hunner ambtsplichten evenwel met, een amendement, dat de toepassing van ver zachtende omstandigheden en in dat geval eene minder strenge strafgeheel naar liet oordeel der rechters zonder bepaling van een strafminimumtoelaat. Daarentegen zijn verworpen de bepalingendat vervolgd kunnen worden en strafbaar zijn: vreemdelingen wegens in liet buitenland tegen Duitsobland gepleegd hoogverraad en muntscliennis en vreemdelingen zoowel als duitsckers wegens in het buitenland tegen duitschers gepleegde handelingen, die volgens de Rijks wetten strafbaar zijn. Ingekomen is liet wetsontwerp, waarbijindien zulks eene maand te voren is aangekondigdduitsclie en oostenrijksclie thalerstegen den koers van 8 per mark, tot zilver betaal middel worden verklaard, waarvan men niet meer dan 60 in betaling behoeft aan te nemen. Den 15 is het in eerste en tweede lezing aangenomen. Pruisen. Den 9 is te Berlijn in tweede instantie uit spraak gedaan in de zaak der Pius-vereenigirig. Met, ver nietiging van het eerste vonnis is beslist, dat die vereeniging voor goed ontbonden blijft,. De Kossische Zeitung behelst eene lange, uit Florence 10 Dec. gedagteekende verklaring van graai' Arnim waarin dezemet het oog op de bekende redevoering van prins Bismarck in den Rijksdag over de. strafbepalingen op over tredingen van ambtenaren van het departement van buit. zakenzich zeiven vrij pleit van liet geven van valsehe be richten en van opzettelijke ongehoorzaamheid. De aartsbisschop van Keulen heeft die stad verlaten en schijnt vooreerst niet terug te zullen keeren. Bremen. Den 11 is liet stoomschip der Noordduitsche Lloyd Mosel, naar Nieuw-York bestemd, toen liet de laatste passagiers aan boord namzoowel als de sleepboot Simsoniu de buitenhaven te Bremerhaven getroffen door liet springen van een tot, het passagiersgoed bekoorend, op de kade staand kistje, dat gevuld was dynamiet. De beide stoomschepen hebben betrekkelijk weinig geleden maar van de op liet dek van beide en op de kade aanwezige passa giers en hunne verwanten matrozen, sjouwerlieden en nieuws gierigen bleven 68 op de plaats doodwerden 8 vermist en 35 min of meer ernstig gekwetst. Een stuk der kade werd weggeslagen en de vensterruiten van vele huizen werden verbrijzeld. Men zegt, dat een der passagiers, de amerieaan Wilhelm Thomassen, tot wiens bagage het kistje behoorde, in zijne hut getracht, heeft zich door een pistoolschot het leven te benemen. Hij is in zijne hutwelker deur moest open gebroken worden, gevaarlijk aan het hoofd gewond gevonden. Eene huiszoekingbij zijne familie te Dresden gedaan, heeft geenerlei uitkomst opgeleverd. Volgens zijne bekentenis aan de policie, had hij het vaatje van een uurwerk voorzien, er op berekend, dat de ontploffing eerst na eenige dagen zou geschied zijn. Alsdan zou zoo wordt er verder verhaald Tho massen de boot, te Southampton reeds verlaten hebben en zouden daar een aantal kisten zijn aan boord gebracht, die. zonder eenigen inhoud van waarde te bevatten tegen een hoog bedrag verzekerd waren. De boot, zou dus in voile zee totaal verloren zijn gegaan en Thomassen de, assurantie penningen vermeesterd hebben. Zijne vrouw is thans met, haar kind te Bremerhaven aangekomenwaar zij mede een verboor zal moeten oudergaan. Brieven, bij haren man ge vonden, schijnen aan te duiden, dat zij met het plan bekend was. Den 14 beeft de begrafenis der slachtoffers plaats gehad30 lijkwagens brachten 43 lijken en 4 doodkisten met gevonden lichaamsdeelen grafwaarts. De predikant ik oljf hield eene treffende rededie door gezang voorafgegaan en besloten werd. Thomson (zooals de eigenlijke naam van Thomassen schijnt te zijn) is den 16 aan zijne wonde be zweken. Hij was 35 jaren oud en is tijdens den oorlog in Noord-America blokkade-breker geweest. Lippe-Detmold. Vorst Leopold is den 8 na een lijden van eenige maanden, op 5tjarigen leeftijd, overleden. Hij regeerde bijna 25 jaren en was bij zijne onderdanen zeer bemind. Hij laat geene kinderen na; de echt van zijn broeder fkaldemar, die hem opvolgt, is mede kinderloos. Oostenrijk. De commissie voor het nieuwe strafwetboek heeft zich met 6 tegen 4 st. voor bet afschaffen van de dood straf verklaardmet alg. st. op 1 na echter wensehte de commissie die straf in de militaire strafwet behouden te zien. Met het oog op de mogelijkheid eener verhooging van het tarief van inkomende rechten, trachten engelsche fabrikanten eigenaars van fabrieken in oostenrijksche provinciën te worden. De policie te Weenen heeft een voormalig lid der parijsclie Commune in hechtenis genomen, Leon Frankeldie door den krijgsraad te" Versailles in 1872 bij verstek ter dood veroor deeld was. Hij is bongaar van geboorte en hield zich onder een anderen naam reeds geruimeu tijd te Weenen op. Het antwoord van de rus3isehe regeering op de door graaf Andrassy gedane voorstellenbetreffende de door Turkije in te voeren hervormingen, is den 12 te Weenen ontvangen. De halfofficiëele Abendpost zegtdat de gedachtenwisseling tusschen de 3 keizerlijke regeeringen over liet, oostersche vraagstuk tot een volkomen overeenstemming heeft geleid. Hongarije. Het Volksbuis heeft den 10 het wetsontwerp tot verhooging der inkomsten-belasting, met 239 tegen 67 st., aangenomen. De voorstellen tot vermeerdering der inkom sten langs anderen weg, door verscheidene sprekers te berde gebracht, werden door den president-minister Tisza geken schetst met de opmerking, dat eene belasting op het spre ken in bet hongaarsche Parlement ook eene goede opbrengst zou kunnen beloven. Den 13 is bij tweede lezing liet wetsontwerp betreffende de leening aangenomenbenevens een additioneel voorstel van den minister van financiën om de renten der nieuwe schuld nader op de begrooting voor 1877 te brengen. - Den 1 heeft de feestelijke herdenking plaats gehad van de onafhankelijkheid des lands en de bevrijding van de spaansche overheersching. Te Lissabon is daarbij met groote plechtig heid de eerste steen gelegd voor een monument ter vereeuwi ging der restauratie van 1640, hetgeen door den minister van binnenl. zaken werd bijgewoond. De Koning heeft in de ka thedraal een Te Deunt aangehoord in de schouwburgen wer den vaderlandsche stukken ten tooneele gevoerdenz. De feestelijke verlicht,ins der stad mislukte door den regen. Den 3 heeft de Koning den heer Burgers President der Transvaalsche Republiek ten gelioore ontvangen. De koop lieden der hoofdstad hebben eene deputatie benoemdwelke bij den President bare opwachting zal maken, daar zij groot belang stelden in het tot stand komen van een [sedert geslo ten] liandelstractaat tusschen Portugal en Transvaal. De Koning beeft den President aan zijne tafel genoodigd. Den 7 is de Boodsekap van den President Grant bij liet Congres ingekomen. Hij vergelijkt den tegenwoordigen toe stand van het land met dien van eene eeuw geleden. Hij beveelt het aannemen van een amendement op de constitutie aan instellende vrije scholen waar geen onderscheid gemaakt wordt van geslacht, kleur of godsdienst, en verbiedende het subsidiëeren van bijzondere scholen uit de openbare kassen. Hij stelt voor, eene belasting te heffen van de bezittingen der Kerken. Verder beveelt bij aan eene wettelijke regeling van de landverhuizing en verwisseling van nationaliteit,, liet ne men van maatregelen tot uitvoering van het besluit van het vorige Congres betreffende de hervatting der betaling in specie met Januari 1879. waarvan de bloei der nijverheid en de welvaart der bevolking afhankelijk zijnintrekking dei- wet, welke de greenbacks voor wettig betaalmiddel verklaart, en machtiging der schatkist om de zoogenaamde legal-tender notes t.e vervangen door schatkistbiljetten, aflosbaar op lan gen termijn tot, een bedrag van 2 miljoen per maand; voorts machtiging der schatkist om goud op te stapelen voor de eind-amortisatie de inkomsten vermeerderende en de uitgaven verminderende; wederinvoering van de rechten op thee en koffie. Ten aanzien van Cuba wordt, gezegddat de op stand voortduurt met, overtreding van alle wetten der be schaving en humaniteitzonder dat er uitzicht is op een spoedig eindezoodat de mogendheden weldra genoodzaakt zullen wezen te overwegen wat hare belangen en plichten haar voorschrijven te doen. Erkenning der insurgentcn als oorlog voerende partij zou op dit oogenblik onvoorzichtig, ontijdig en onvergeeflijk zijn. Indien de bevrediging niet spoedig mocht volgen, zou de President liet zijnen plicht achten, nog in deze zitting van het Congres datgene voor te stellen wat noodzakelijk schijnt te zijn. Volgens het, rapport van het, Bureau van Laudbonw over treft de katoenoogst van dit jaar dien van 1874 met 4 mil joen balen en de graanoogst dien van 1874 met 25 p.c. Bij Vicksburgin Mississippiis eene botsing ontstaan tusschen blanken en negerswaarbij 7 negers gedood zijn. De prins v. B ied is den 11 te 's Gravenkage aangekomen. De Koning is den 15 van bet Loo te 's Cruvenhage te ruggekomen. De prins v. Oranje is door de Fencing-club tü Brussel tot eerelid benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1