No. 1. Achtënzeventigste Jaargang. 1876. ZONDAG 2 JANUARI. FrankrOk. Oroot-ltritlanje en Ierland. itrlgic. Frankrjik. (■foul itpiilanjc en Borland. Turk |f e. RS Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f O,GS, franco per post 0,S0, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIE It M*. COSTER ZOON. lil»:11 a ifiMyKU De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, I toch in de ons omringende landen de schatkist daaruit aller- I Binnen 10 minuten na de aanvaring was het schip gezonken, verzonden gedurende de le. helft der maand Deeemher 1875. belangrijkste inkomsten geniet? Wie zal een betoog kunnen J e Bordeaux is de station van den Medoc-spoorweg af- Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 26 December 1875. De heer Jules Simon is met 15 st. tot lid der Academie verkozen. De heer de Bornierschrijver van het treurspel La l'ille de Rolandverkreeg 11 st. De markies de 'Franclieu verdedigtbij uitvoerig schrijven aan de Universwaarmede dat blad het niet geheel eens is het bondgenootschap door den heer dé la Roehette en andere legitimisten met de linkerzijde aangegaan. Al de ellende door de revolutie over Jfrankrijk gebracht, moet, zoo luidt in hoofdzaak zijn beloog, voornamelijk aan de zoogenaamde gematigden worden geweten, aan de girondijnen van weleer en de liberale eatholieken van heden. Vóór alle dingen kwam het er nu op aan deze liedend.i. het orleanismebuiten den Senaat te sluitenhun door alle middelen te beletten zich aan de constitutiemet, hunne alom bekende behendig heid voorbereid en opgezetmeester te maken. Wat de grief betreftdat thans door toedoen van de legitimisten verklaarde vijanden der godsdienst in den Senaat zitting hebben erlangd, meent de schrijver dit te kunnen inbrengen: dat de hoop dei- liberale eatholieken de bodem is ingeslagen en dat verklaarde vijandschap verkieslijk is boven spitsvondige dwalingen. Hij meent den vinger Gods te ontwaren in de op zoo onverhoopte wijze aangeboden gelegenheid om alle tusschenpersonen ter zijde te schuiven en aan Frankrijk te tooneneenerzijds de mannendie catholiek willen zijn met den Paus en konings gezind met den Koninganderzijds hendie geene wetten der Voorzienigheid erkennen enz. De Koningin van Denemarken heeft den 16 met prinses Thyra Parijs verlaten. De prinses v. Wales is er dien dag aangekomen, om den 17 naar Kopenhagen te vertrekken. In den nacht van 2021 Dee. is bij Andresselles vergaan de hoHandsche schoener Dankbaarheidgeladen met sina's- appelen en bestemd naar Vlaardingeti; de bemanning is gered, met uitzondering van den kapitein, die zijn schip niet wilde verlaten. De transatlantische pakketboot Louisiana is den 21 op de Gironde aangevaren door de pakketboot Gironde en gezonken. Nationale Vergadering. liet verslag der commissie voor de drukperswet luidt zoo ongunstig mogelijk. Het ontwerp wordt scherp gecritiseerd en geheel afgekeurd. De staat van beleg diende heet het - niet langer voor het in gevaar verkeerend vaderlandmaar voor het gemak der administratie vooral tot breideling van de drukperszoo dat in vollen vrede de journalisten met de gewapende vijan den gelijk gesteld en hunne rechten aan willekeur en luim prijs gegeven wordenook door het nieuwe kabinetdat na de aanneming der constitutie op het kussen is gekomen. De commissie concludeert tot verwerping van het ontwerp en stelt in plaats daarvan een enkel artikel, luidende: „van het oogeu- blik af, waarop deze wet wordt afgekondigd, eindigt de staat van beleg in geheel Frankrijk." Den 15 werd door den heer Paris een door 30 leden onder- teekend protest ingediend tegen de handelwijze van de leden der linkerzijde, die in de nabijheid der stembussen candidaten- lijsten onder omslag uitdeelden. Hij oordeelde dit in strijd met het reglement, dat liet opmaken der lijsten buiten de vergaderzaal voorschreef, en als inbreuk op het geheim der stemming. De voorzitter verzocht genoemde leden zich te verwijderen en zoo zij verkozen die lijsten buiten de zaal xond te deelenmaar de heer Paris was dit niet genoeg - hij eischte nietigverklaring der stemming, De heer Gamletta verklaardedat de lijst der linkerzijde een half uur vóór de stemming op de beide deuren van een der ingangen was aangeplakt gewordenen dat gedurende de 5 vorige stem mingen een bode bij de tribune lijsten had uitgereikthet zou dus den leden ook wel vrijstaan. Bovendien lag op de tafel een pak open lijsten zoodat men slechts tusschen deze en die onder omslag te kiezen had. Met 334 tegen 321 st. werd het voorstel-Pizra verworpen en dus de verkiezing be krachtigd van weder 18 candidaten der linkerzijde, die 353 tot 310 st. (de meerderheid was 339) bekwamen n. 1. de heeren CorbonLanfrey, CarnotEdm. Scheler, Littrê, Ad. Cremieux, Schoeurer-RestnerRampontTestelin en .Uorin van de linkerzijde genl. de Chabron en Qouin van de groep-ffe Lavergnegenl. Lettclier ValazéLepelit en graaf de Toe- queeiile van den linkercentrum llervé de Saisy van de rechterzijde doch geen lid eener groep, en de legitimisten graaf de Douchet en burggraaf de Lorgeril. De linkerzijde was voornemens ook de verkiezing Ie be vorderen van de ministers van oorlog, van onderwijs en van buit. zaken en van den gezant te Berlijn \de Gontaut- Biron, een der candidaten van de gematigde rechterzijde], maar zij heeft daarvan afgezien nadat de heeren de Cissey, Decazes en de Gontaut-Biron vóór het voorstel-Pan's gestemd en de heer Wallon zich van de stemming daarover onthouden hadden. Den 16 zijn, bij eene volstrekte meerderheid van 298 st., weder 10 candidaten der linkerzijde tot Senateurs benoemd, o.a. genl. Charetoi, de heeren BêremjerMagnin Jules Si mon, Cazot, genl. Billot, met 330 tot 299 st. Op de candi daten der rechterzijde waren uitgebrachtSais.se/ 222mi nister de Cissey 215, minister Montaignac 215, de Broglie 166 st. Bij tweede lezing, welke, overeenkomstig een voorstel van den heer Teisserenc de Bortdoor geen derde zal worden gevolgdwerd goedgekeurd het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst van 20 Meiter vestiging van een internationaal bureau van maten en gewichten te Parijs. Den 17 is alleen de genl. de Cissey tot Senaatslid verkozen met 396 st., terwijl de volstrekte meerderheid 314 bedroeg. De minister W all on bekwam niet meer dan 284, de minister Decazes slechts 28 st. De verschillende partijgroepen traden, nu de kamp voor en tegen het rechtercentrum volstreden was meer of min zelfstandig op de gematigden begrependat de laatstgekozenen beproefde conservatieven moesten zijneen deel van het linkercentrum trad onverhoeds met eene eigene candidatenlijst op en verbrak alzoo den bond met de linker zijde. Het wetsontwerp betreffende de rechterlijke her vorming in Egypte werd op verzoek des ministers van buit. zaken spoedvereischend verklaard zoodat geene derde le zing noodig werd gekeurd, en met 433 tegen 143 st. aan genomen. Den 18. zijn gekozen de minister Walton met 371 en msgr. Dupanloup juist met de vereischte meerderheid van 315 st. Toen de indeeling der kiesdistricten in behaudeling kwam werd door een groot aantal leden het voorstel gedaan om de distrieten te behouden gelijk die in het verslag van den heer Batbieuit naam van de eerste Commissie van Dertig, waren vastgesteld. Ook de vice-minister van binn. zaken Desjardins verklaardedat het ontwerp der vroegere com missie, waaraan de regeering reeds haar zegel gehecht had als grondslag der beraadslaging de voorkeur verdiende. Met 377 tegen 330 st. besloot men zich te houden aan dat der tegenwoordige commissiewaaromtrent de heer Ricard ver klaarde dat het de goedkeuring van den minister Dufaure had verworven. Blijkens genoemd verslag heeft de commissie de arrondissementen van Parijs en Lvon als gewone arron dissementen aangemerkt, recht gevende op 1 of meer Ver tegenwoordigers, naarmate hunne bevolking al dan niet meer bedraagt dan 100,000 zielen. Parijs zou op die wijze 25 Ver tegenwoordigers hekomen. Den 20 is beraadslaagd over een wetsontwerp van den heer Naqueto.a. medeonderteekend door de heeren Fsqui- ros en Madier de Montjau aldus luidende: „Art. 1. Eene geheele en volkomen amnestie wordt verleend voor alle se dert 4 Sept. begane politieke misdaden en wanbedrijven. Art. 2. De processen tegen hen die wegens misdrijven te gen het gemeene recht zijn veroordeeld, met politieke mis drijven in verband zullen worden herzien binnen 6 maan den na de afkondiging dezer wet." De beer Naquet verde digde dit voorstel met een beroep op de algemeene verzoe ningsgezindheid en bevredigingwaarvan het tijdperk met de nieuwe constitutie van Februari heette ingewijd te zijn. Hij deelde stuitende bijzonderheden mede aangaande de be handeling waaraan de gedeporteerden in de strafkoloniën bloot stonden men maakte op allerlei wijze vrijen arbeid en particuliere industrie onmogelijk en dwong de veroordeel den die volgens de wet hiervan ontheven waren tot dwang arbeid. De heer Georges Périn ondersteunde den spreker; hij bevestigde diens mededeelingen en verklaarde, dat hij en zijne vrienden het voorsteldat thans wel te vergeefs was ingediend in de nieuwe Kamer zouden herhalen. De heer de Presensé bestreed het verzoek van den heer Naquet om het voorstel spoedvereischend te verklaren en het voorstel zelf als gekenmerkt door eene gevaarlijkeja oproerstokende algemeenheid en niets anders dan eene verkiezingsmanoeuvre. De lieer Naquet protesteerde tegen deze bewering met groote verontwaardiging. De heer Leperezijn geestverwant ver klaarde zich niettemin met anderen bij de ijdele door hem beproefde manifestatie te zullen onthouden. De heer Lan- glois had niets tegen het eerste gedeelte van het voorstel maar het tweede achtte hij lijnrecht in strijd met het be ginsel van de scheiding der staatsmachtenzoodat hij meen de de prealabele kwestie te moeten stellen. Dit voorstel werd rechts en vooral links toegejuicht en aangenomen. De Senateursverkiezing had geen uitslagdaar de minister van marineadml. de Montaignaccandidaat der rechterzijde, slechts 305 en de heer de Malleoillecandidaat der linker zijde slechts 302 van de vereischte 318 st. bekwam. Den volgenden dag toen de vblstrekte meerderheid 305 was, zijn beide verkozen met 323 en 310. st. De bn. de Janzé, eveneens door de linkerzijde candidaat gesteldverkreeg 235, de heer Baudot 186, de minister Decazes 117 st. De Pall Mall Gazette deelt eene depeche uit Egypte mede olgens welke op verzoek der engelsche regeering de egypti- sche oorlogschepen van de kust van Zanzibar teruggeroepen zijn, en het egyptische leger, dat naar Abyssinie gaat, alleen voldoening zal vragen voor het voorgevallene. Graaf Derby heeft eene nota van graaf eon Beust ontvangen, d.d. 11 December, waarbij het handelsverdrag en de supple mentaire conventie tusschen Oostenrijk en Engeland welke den 1 Januari 1S77 vervallen, worden opgezegd. De dagbladen behelzen een brief van den gezant van Peru, inhoudende dat de peruaansche regeering geene gelden heeft kunnen vinden om den aanstaanden Jauuari-coupon te beta len en de onmogelijkheid voorziet om ze bijtijds te verkrijgen. berekening der afschrijvingssom bij uitvoer naar buiten 's lands, die door de billijkheid schijnt te worden gevorderd. Meer bezwaren openbaren zich tegen de voorgestelde belasting op de tabak met afschaffing der belasting op het geslacht. Hoe gewenscht een afschaffing van den vleesch accijns moge zijnvoor een tabakbelasting zal zij in Nederland waarschijn lijk niet gekocht worden. Is dan een belasting van de tabak njet te verkiezen boven een belasting op het vleesch P Op zich zelve schijnt geen ander dan een toestemmend antwoord mogelijk. De bezwaren tegen 's ministers voorstel zijn van een anderen aard en gelden van de meeste accijnsen. Zij zijn: belemmering van den handel, de nijverheid en de teelt. In ons land is, zoolang onze staatkundige onafhankelijkheid bestaathet gebruik van tabak nooit belast geweest en wij hebben een bloeiende tabaksmarkteen aanzienlijketoene mende tabakscultuur in onze koloniën een niet onbelangrijke tabaksteelt in ons eigen land en zich steeds meer uitbreidende sigarenfabrieken. Talrijke bronnen van bestaan en welvaart zijn daarom nauw verbonden met de teelt,den aanvoer, den handel in de bewerking van dit artikel. Mag men zieh dan verwonderen, dat men de gevolgen der invoering van den nieuwen accijns vreest, Maar zijn de bezwaren der handelaarsfabrikanten ta baksplanters enz. toch niet zeer overdreven? Zal de gevreesde belemmering wel zoo groot zijndat zij ons moet weerhou den een verbruiksbelastingdie zoo billijk schijnt en die den accijns op liet vleesch kan vervangenin te voerenterwijl Shiiiscliluiid. Bremen. Men tracht eene som van 300,000 mark bijeen te krijgen als Ondersteuningsfonds voor de weduwen en wee zen der werklieden die bij de ontploffing te Bremerhaven het leven verloren hebben. Hun aantal bedraagt niet minder dan 56 weduwen en 135 wcezenterwijl nog 20 werklie den hoewel in het leven geblevendoor deze ramp buiten staat zijn gesteld om hun brood te verdienen en dus mede op ondersteuning aanspraak hebben. Benige reeders te Bremerhaven hebben een adres aan den Rijksdag gericht, waarin zij vragen om wettelijke voorschrif ten betreffende het vervoer van ontplofbare stoffen en om het, vaststellen van strafbepalingen tegen hendie door het hei melijk vervoeren van dergelijke stoffen andere goederen in gevaar brengen. Het aantal omgekomenen bij de gasontploffing te Frame- ries bedraagt 112, dat der gekwetsten [wier toestand bevre digend is] 10. Door den gemeenteraad van Antwerpen is, op voorstel van den schepen Allewaertbij de Kamer een verzoekschrift ingediend, waarbij wordt aangedrongen op de invoering van verplichtneutraal en kosteloos onderwijs. De parijscke werkman Marambat, die den verleider zijner 18jarige dochter levensgevaarlijk gewond had (hij erkent zelf dat zijn doel was hem te dooden) is door het hof van assises van de Seine vrijgesproken. Bij het ongevalden 20 aan de pakketboot Louisiana in de Girondebij de kleine havenplaats Richard, overkomen zijn de kapitein, 1 luitenant en 15 passagiers omgekomen. dij iieu uegm uer ziuing van tien 21grootendeels aan de verdere behandeling van de indeeling der kiesdistricten gewijd, verklaarde de voorzitter, dat hij te midden van het algemeen rumoer niet alles had kunnen verstaan wat door den heer Naquet gezegd was, en dat, zoo hij van het ge sprokene kennis gedragen had, hij niet zou hebben geaarzeld, het reglement in al zijne gestrengheid toe te passen. Thans achtte hij het zijnen plicht, met allen nadruk 1e protestceren tegen woorden„eene niet te qualifleeeren beleediging in houdende tegen hendie voor de handhaving der wet en de verdediging der maatschappij hun leven gelaten hadden." Daarop verklaarde de miuister van marinein een vrij uit voerig vertoog, al de beweringen van den heer Naquet voor verdichtselenen de stukkenwaarop hij zieh beroepen waarvan hij facsimiles rondgedeeld had, voor valscli. Reeds in Augustus had hij die uit Genève van den redacteur der Lanterne ontvangendie dreigde ze aan alle kabinetten van Europa toe te zenden. De miuister had dit gelaten voor hetgeen het was maar naar de aangevoerde bijzonderheden een nauwkeurig onderzoek ingesteld, hetwelk tot de even- vermelde uitkomst geleid had. De man, die den 4 Jan. doodgehongerd heette te zijnwas in Mei nog in blakenden welstand; de personen, die de desbetreffende beseheiden heet ten onderteekend te hebbenbestonden nietenz. Een en ander belette den heer Georges Périn nietvol te houden dat er belangrijke misbruiken te herstellen waren en dat hij bereid was elk oogenblik bewijzen daarvoor te leveren. De Vergadering oordeelde echter, dat de zaak als afgedaan be hoorde te worden beschouwd. Den 22 heeft de heer Naquetdie daags te voren door „geweldige hoofdpijn" verhinderd was geweest de zitting bij te wonende echtheid van liet door hem aangehaalde stuk, betreffende de behandeling der gedeporteerden, gehandhaafd. Hij merkte aan, dat meermalen regeeringen te goeder trouw door hare ondergeschikten waren misleid geworden. Bereid om dieper in de zaak te treden verzocht hij verlof tot het len eener interpellatie. De minister van marine hield met oot.en nadruk zijne verklaringen van den vorigen dag staande, de Kamer verdaagde de inlerpellatie 6 maanden. Ver- leidene credietwetten werden aangenomen, waaronder eene, bedrage van 687.120 fr., voor liet herstellen der schade, ïr de overstroomingen van dezen zomer aan de buurt- en nrtementswegen toegebracht. Voorts werd de behandeling de indeeling der kiesdistricten voortgezet. Je vraag of Parijs en Lyonvolgens den wensch der :eering, als enkele administratieve arrondissementen zouden ckouwd wordenen alzoo even zoo vele Afgevaardigden iden verkiezen als zij honderdduizenden van inwoners tel- of welovereenkomstig het voorstel der commissie, als srdere arrondissementen, in afzonderlijke districten te split- voor zoo ver die meer dan 100000 zielen tellenis den door afkeuring met 363 tegen 326 st. van het eerste >r de commissie voorgestelde district van Parijsin den der regeering beslist. De vice-minister Desjardins ver- ht daarop, het in der tijd door den heer Batbie ingediende spronkelijk ontwerp, dat der oude commissie, in de plaats stellen van het tegenwoordigeen dit was ook volgens voorzitter het onvermijdelijk gevolg der stemming. Eek- werd vervolgens een door den heer üenormandie voorge- d en door de regeering, „ter wille der billijkheid en der natigdkeid," ondersteund amendement aangenomen, strek- de om de arrondissementen als kiesdistricten aan te mer en aan elk daarvan één Afgevaardigde toe te kennen idat Parijs er 20 in plaats van 19 bekomt. Aangaande on meende de heer le Royer, dat gelijke billijkheid ver hit was, maar zijn voorslelhe welk aan die stad één jevaardigde meer zou hebben verschaftwerd niet in rweging genomen en de verdeeling van Lyon overeen- ist.ig het voorstel der oude Commissie van Dertig aan- omen. )en 24 is het. geheele wetsontwerp op de indeeling der idistrieten afgedaan en goedgekeurd. Daarna opende de r Albert Gréoy de beraadslaging over de door hem inge- ïde conclusie betreffende de drukperswetvolgens welke staat van beleg en de drukpers het onderwerp moesten •maken van afzonderlijke wetten. De minister Buffet nam aan het debatverdedigde de voorgestelde drukpers en hield staandedat de nog onbedaarde hartstochten mkele departementen de voorloopige handhaving van den t van beleg noodzakelijk maaktenal was de regeering :omen in staat om de „materiëele orde" te doen eerbie- ;n. Met nadruk beriep hij zieh op de unie der conser- evenwaarvan geenszins moesten worden uitgesloten zij, meenden, dat de constitutie door de ondervinding moest den beproefdwaartoe allen behoordendienu de con- ïtie wet geworden wasoordeeldendat het nuttiger zijnin plaats van vijandige banieren te zwaaiende den ineen te slaan om een dam op te werpen tegen de i-sociale programma's. Om aan het hoofd van Staat zijne mogelijk te maken, behoorde het land naar de beide aers mannen af te vaardigenbesloten hem te steunen t bij niemand kon het opkomen, dat de maarschalk „er in zou berusten de speelbal van partijstrijd en van de .stockten der radicalen, het lijdelijk werktuig hunner ïen te worden." Het programma van den 12 Maart had non worden toegepast door de bestendige medewerking de meerderheid der Vergadering. Beweerde men, dat meerderheid overwonnen was giwordenwelnu waar dan de overwinnares De meerderheiddie de consti- gemaakt had, kon, evenmin als diewelke onafzetbare latsledeu verkoosmet een programma voor den dag en. De heer Laboulaye antwoordde, uit naam der missiedat liet gevraagde programma vervat was in 2 Idende republiek en de maarschalken dat het on- elijk was te weten te komen wat de heer Buffet zelf e. De minister Dufaure verdedigde zijne wet en ondeelbaarheidover welk laatste tot dusver iedereen ens hem het eens geweest was. Nadat de heeren Pa ore Louis Blanc nog het woord hadden gevoerdwerd de gestelde scheiding der beide deelen van het ontwerp met 376 tegen 303 st. verworpen. Den 22 is op de Theems, door het omvallen van een pe terolielamp verbrand de Goliath, een oud schip, dat gebruikt werd om de uit de werkhuizen ontslagen knapen gelegenheid te gevenzich voor de zeevaart te bekwamen. Ongeveer 500 jongens, bijna allen beneden den 15jarigen leeftijd bevonden zich aan boord, terwijl de meeste booten aan wal waren en de enkele aanwezige, door het verbranden van touwen en katrollen in het water vielen en geen dienst konden doen. Een aantal knapendie zwemmen kondenbereikten den omstreeks 1000 voeten verwijderden oever, terwijl een groote schuitwelke toevallig aan het schip was vastgemaaktgoede dienst bewees tot redding der anderen. 15 Jongens eu een hunner schoolmeesters zijn echter verdronken. De kapitein bleef tot het laatst op het schip en zijne vrouw redde zich door van eene hoogte van 30 voeten in het water te springen. Koloniën. I)e engelsche troepen in Malacca hebben Kin- taaliwaar Sultan Ismail en andere maleische hoofden eene aanzienlijke macht hadden bijeengetrokkenzonder verliezen ingenomen en vervolgensden 22 eene sterke positiedoor de maleiers in een bergpas bezet. De Sultan en Maharadsjali Lelah zijn naar Palaneof wel laatstgenoemde naar Siam gevlucht. De prins v. Wales is den 22 met de Serapis en de Osborne op de fiooghly-rivier aangekomen en den 23 te Calcutta aan wal gestaptwaar hij luisterrijk ontvangen werd. Ettelijke in- landsche forsten, en onder deze de Koningin-weduwe van Bupal met hare dochter, kwamen bij den prins hunne op wachting maken. Sener-bassa tracht thans in Bosnië en de Herzegowina

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5