OoM«*nriik-llonjc*»rfje. Zwitserland. Italië. Spanje. Wereenlgilc Stalen. Binnenland. .Sjlabs-Ü tcuvus. Een goede raad. iètat-fü- en Beursberichten. door toegevendheid de kracht van den opstand te breken. Hij is zelfs met aanvoerders der opstandelingen in onder handeling getreden en heeft, om het vertrouwen te winnen, verscheidene christenen tot verschillende betrekkingen ge roepen. Bij de regeering is van den commandant van Gatchka be richt ontvangen dat den 24 bij het dorp Kerstac een ge vecht is geleverd tusschen een groot aantal insurgenten en 5 bataljons turksche troepen, welke laatsten met gering verlies eene volkomen overwinning hadden behaald terwijl de insurgenten met groot verlies naar de bergen waren gevlucht. l)en 21 is uit Weencn het hervormingsontwerp, door Oos tenrijk in overleg met Rusland en Dnitschland vastgesteld en uitsluitend den toestand van Bosnië en de Herzegowina, niet de hinnenlandsehe aangelegenheden van Turkije in het algemeen betreffendeaan de westelijke mogendheden en Italië toegezonden. Oostenrijk. Het. door het Hoerenhuis met 34 tegen 34 st. verworpen ontwerp op het schooltoezicht, was geen regeerings- voors'elmaar uit het initiatief van het lluis der Afgevaar digden voortgekomen. De minister van onderwijs had de aanneming ontraden dewijl men zelfs in Tycol tot de er kenning van het beginsel van schooltoezicht van Staatswege gekomen was. en het voorgestelde ontwerp, 't welk regelen stelde die door de Landdagen moeilijk op te volgen zouden zijn, het gezag der regeering te dezen opzichte eer ver zwakken dan versterken zou. De veepest neemt in Dalmat ie toe. Yo ral ran de gren zen van de Herzegowina beeft de veestapel veel te lijden. Te Hellikon (Kanton Aargau) is het 10 jaren geleden ge stichte schoolgebouw door het I reken van een balk ingestort. Van de ruim 300 kinderen en ouders, die daar bij gelegen heid van de uitdeeling der kerstgeschenken, meerendecls op de tweede verdiepingaanwezig warenkwamen door deze ramp 72 (2 mannen, 15 vrouwen, 20 kinderen en 35 reeds oudere knapen en meisjes) om het leven en werden omstreeks 40, waarvan 20 zeer ernstig, gewond. Hellikon telde vóór deze ramp slechts 700 inwoners. Het gehucht Certaldoin den omtrek van Florence, heeft den 21 den vijfhonderdjarigen gedenkdag gevierd van Boc caccio's overlijden aldaar. Een aantal deputatiën van letter kundigen en kunstenaars uit verschillende deelen des lands hebben de feestelijkheid bijgewoond welke door het leggen van den eersten steen voor een gedenkteeken ter eere van den geestrijken verteller bekroond werd. De maarschalk de Mac Mahon heeft ettelijke prachtige kisten met patronen en een Chassepot-geweer volgens het stelsel van Bros aan den Koning ten geschenke gezonden. Op het geweer is bet wapen gegraveerd van het Huis v. Savoye en aan den draagriem leest men: „Aan den Koning van Italië, de maarschalk de Mac MalionPresident der Fransche Re publiek." D e Senaat heeft den 21 en 22 verscheidene hoofdstukken der begrooting en ettelijke andere zaken afgedaan en is daarop uiteengegaan. De minister van binn. zaken heeft ter zake der aanstaan de verkiezingen de provinciale gouverneurs aangeschreven dat alle ambtenaren zich volkomen onzijdig zullen hebben te houden. Het koninglijk paleis te Barcelona is in den nacht van 25 op 26 Dec. door een geweldigen brand bijna geheel vernield. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan elk schip, dat Cuba aandoet zonder zijne lading te declareeren en zijne papieren te vertoonen, eene zeer zware boete wordt opgelegd. Den 26 werd uit S. Sebastian bericht, dat Hernani door het vuur der carlisten in hachelijken toestand was geraakt, zoodat de bezetting de sterkte zou moeten ontruimen, indien er niet onverwijld versterkingen aankwamen. KoLONiëH. Den 30 Nov. heeft een vreeselijke orkaan ge woed in de provincie Abbaye Canarinesop de Philippijn- sehe eilanden. Daarbij hebben 250 personen het leven ver loren terwijl 3800 woningen met oogst en vee vernield werden. De President Grant eindigt zijne op 7 Dec. bij het Con gres ingediende boodschap op de volgende wijze: „Daar deze boodschap de laatste is. welke ik vóór de verkiezing van mijnen opvolger de eer heb aan het Congres in te die nenzal ik de kwestiën herhalen, welke mij van een zeer groot belang voor de natie voorkomen en welker oplossing ik meen dat de taak dezer nieuwe zitting behoort, te zijn: „1°, Dat de Staten der Unie zullen worden verplicht aan elk op hun grondgebied aanwezig kind de gelegenheid te geren om van een voldoend lager onderwijs gebruik te ma ken. 2». Dat geene kerkelijke leerstellingen ooi; zullen wor den geleerd in eene schoolwelke geheel of gedeeltelijk be kostigd wordt door den Staat, of de natie, of uit de op brengst. van eenige belasting. Het onderwijs in dezer voege verplicht te stellen, dat, na 181)0 aan nienand het kiesrecht worde verleend die niet lezen en schrijven kan met hand having echter van alle verkregen rechien. 3°. Dat Kerk en Staat voor altoos van elkander afgescheiden en op zich zelf staande en in hunnen kring vrije lichamen worden verklaard, en dat alle kerkelijke bezittingen en goederen hun evenredig deel in de belastingen dragen. 4°. Dat dc openbare onze delijkheid te weten de veelwijverij en de invoer van vrou wen tot onzedelijke oogmerkenworde tegengegaan. Het komt, mij voor, dat. het, begin van het twee le honderdjarige tijdvak van ons onafhankelijk volksbestaan hel juiste tijdstip voor deze hervormingen moet geacht worden. 5°, Dat de vereisclitc maatregelen worden uitgevaardigd tot, eene spoe dige hervatting der betalingen in gereed geld waardoor wij in de achting der gansche wereld zulten rijzen. Van oordeel zijnde, dat deze gevoelens bij de groote meerderheid der weldenkende en vaderlandlievende burgers van de Ver. Sta ten instemming zullen vindenlaat ik de beslissing over aan het Congres." De bekende predikers" Moody en Sankey hebben den 19 te Philadelphia de vijfde week hunner diensten begonnen waarbij bisschop Simpson een gebed uitsprak. President Grant, de leden van het kabinet, de rechters van het oppergerechts- bof, de gouverneurs van Pennsylvanie en van andere Staten, verscheidene leden van den Senaat en van het Huis der Verte genwoordigers en aanzienlijke ingezetenen waren tegenwoordig. De heer Burgers is den 23 door den Koning ontvangen. Z.Exc. was vergezeld van den heer F. C. Tromp, president der commissie van ontvangst. De President werd van de station afgehaald met het rijtuig van den heer Enthoven, in wiens loge hij 's avonds de voorstelling bijwoonde van de Guillaume Teil. Staten-Generaal. De le. Kamer heeft den 30 het eerste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1876het hoofdstuk Nationale Schuld en de wet op de middelen aangenomen, en is daarna tot 11 Jan. gescheiden. Benoemingen. Z. M. heeft den kolonel H. J. Enderlein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van oor log en zijne betrekking tijdelijk opgedragen aan den minister van marine v. Erp Taalman Kip. De leden der nieuwe gerechtshoven zijn den 30 in eene openbare zitting van den H. Raad beëedigd en achtervolgens geïnstalleerd. Rijks-telegraaf. Met 1°. Jan. worden voor het bin- nenlandsch verkeer en voor het verkeer met de europeesche Staten die het toelateningevoerd kaarttelegrammen van hoogstens 10 woorden, kostende 20 cents, buitenslands J van het. gewoon tarief voor 20 woordenwelke hier te lande open en zonder vordering van ontvangbewijs worden afgele verd, terwijl de verzending naar plaatsen, waar geen tele- graalknntoor is, als brie'kaart met, de posterij geschiedt. Plaats en tijd van afzending worden niet ambtshalve overgeseind. Getallen moeten voluit in letters geschreven worden. Voor rang van verzending, vooruitbetaling van antwoord, bericht van ontvangst, bezorging aan meerdere adressen, geven van afschriften terugbetaling van kosten bij klachten over ver minking, vertraging of i.iet-aflevering komen bij deze kaart telegrammen niet te pas. Dc kanto en met, doorloopende dagdienst zijn Vzomers en 's winters, van 8 des morgens tot 9 uren des avonds in werking. Belastingen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat de belast bure-opbrengst van de gebouwde eigen dommen die volgens de uitkomsten der herziening in de kadastrale leggers is aangetcekend, bedraagt /"7+,501.528,53; dat. de belasting op de gebouirde eigendommen van alle pro vinciën des Jlijksingevolge de eerste afdeeling der wet van 26 Mei 1S7(' berekend naar de leggers op het tijdstip der afsluiting en die over gemelde opbrengst moet, worden moet worden omgeslagen, gezamenlijk bedraagt 3,876,997.13; dat de verhouding tusschen gemelde bedragen is 0,052.039,1622, en dat, mitsdien de gebouirde eigendommen in het Rijk in 1876 en volgende jaren naar den maatstaf van 52039/i0000 percent voor hunne belastbare opbrengst in hoofdsom zullen worden aangeslagen. Schutterij. Te Zaandam zijn den 24in openbare ver gadering van den schuttersraadeenige schuttersdie ont broken hadden op eene inspectieverdedigd door den pre dikant der christ.-geref. gemeenteop grond van Rom. XIII, 16waaruit hij afleiddedat als de overheid beveelt op zondag dienst te doenniemand zich daaraan behoeft te on derwerpen omdat God den zondag tot, een rustdag geheiligd heeft en men Gode meer moet gehoorzamen dan de ménschen. Aanbestedingen. Den 24, te Utrecht, het bouwen van de militaire werken op Damlust, als eene kazerne, stallen en het inrichten van het groote bestaande gebouw tot, magazijn voor artillerie en paardentuigen, minste inschrJ. Steenhoven, te Dordrechtvoor f 716.000 te Breda (voor de slechting der vestingwerken) het maken van het oostelijk deel der rondom de stad ontworpen Singelgracht en het verleggen van een gedeelte van den straatweg van Breda naar Gin- neken minste inschr, Perlegh, te Ginneken, voor f 144.444. Den 27 te 's Gravenhagehet bouwen van eene porte- cochère met portiersloge enz., het in verband daarmede ver anderen van den afsluitmuur en doortrekking daarvan tot den stadssingelen het gedeeltelijk overwelven van de Bin nenvestgracht bij en om het academisch ziekenhuis te Lei den minste inschr. J. Sprei, te Koudekerk, voor 23.587. Den 30te 's Gravenhagehet maken van het zuidelijk landhoofd der brug over de Waal beneden Nijmegen, minste inschr. v. Ik ijngaardente Sliedrecht, voor 210.850. Het bouwen der bruggen van het Damrak en de Marte laarsgracht naar het centraal-station te Amsterdam is gegund aan F. K. O zing aaldaar, voor f 153.646. Het afbrengen van het bij Petten gestrande stoomschip Trevetick is aangenomen door den heer Thomasz. c.s., te Nieuwediepvoor ruim 22000. Bouwwerken. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 28 met 17 st,., terwijl 5 leden als betrokkenen bij de zaak zich onthieldenbesloten om aan de op te richten „Haar- lemsche Bouwvereeniging" voor f 1,50 per CU el [in plaats van 3zooals vroeger, maar zonder gunstig gevolg, voor de gronden op het Hazepatersveld bepaald was] te erkoopen de noodige aldaar gelegen terreinen ter bouwing van 26 woonhuizen van 660 tot f 1000 huurwaarde. Met 14 tegen 8 st. vereenigde zich de raad met een rap port van B. en W„ strekkende om geene bliksemafleiders op liet raadhuis te plaatsen. Giften. De Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft van iemand, die onbekend wenseht te blijven, eene gift ontvangen van f 6000. Het Nederl. Werklieden-Verbond heeft zich op zijne vierde algemeene vergadering, op de Kerstdagen t.e Amster dam gehouden, verklaard voor neutraal staats openbaar lager en middelbaar onderwijs, voor het, wettelijk doen verordenen van leerplichtvoor het doen ophouden van allen arbeid van kin deren beneden de 12 jaren en voor medewerking van den Staat ter voorziening in den woningsnood. Het verbond telt. ruim 6000 leden. Rampen. In den nacht, van 22— 23 Dcc. is te Winscho ten de bock- cn courantdrukkerij van de firma E Kerwer ff Cie. totaal afgebrand met, hijkans alles wat, zich daarin bevond en liet woonhuis gedeeltelijk beschadigd. Het. stoomschip Bordeauxkapt. Schulzvan Rotterdam naar Bordeaux isten gevolge van mistop lie Dieu ge strand en zal weg zijn. De equipage is gered. In den nacht van 2930 Dec. heeft te Amsterdam een lievige brand plaats gehad op het Hekelvcld bjj de Spuistraat, waardoor twee perceelengroolendeels gebruikt wordende voor pakhuis van meel, kamfer, steenkolen en voor knstcn- makersweikplaatsgeheel zijn uitgebrand. Ook de achter deze perceelen staande huizen in de Zwartebijlstceg en de belendende hebben veel geleden. Rechtszaken, liet hof iu Friesland heeft, den 23 den gewezen burgemeester van HennaardcradcelIJ. R, schul dig verklaard aan ruim 200 va'schheden iu authentieke en andere geschriftenen hem te dier zake veroordeeld tot, 7 jaren tuchthuisstraf en 380 boeten van /50 cn 22 van ƒ25, met bepaling van gevangenisstraf lij wanbetaling, mits voor de gezamenlijke boeten een jaar niet te boven gaande. Den 28 is voorloopig in hechtenis genomen een landbou wer van Staphorst,die eenige weken geleden een schippers gezel heeft willen verdrinken omdat deze hem een flesek jenever, die hij van hem vorderde, niet wilde geven. De crimineele kamer van het hof van Noordbollaud sprak den 29 haar laatste arrest, uit. De ter zake van moedwillige brandstichting en 26 diefstallen beschuldigde C. Bobeldijk, van Twiskwerd daarbij ontslagen van alle rechtsvervolging. Het hof toch oordeelde de te last gelegde feiten wel bewe zen maar vereenigde zich met het gevoelen der in deze benoemde deskundigen, dat de beschuldigde tijdens het plegen der misdrijven iu een toestand van waanzin verkeerde, die de toerekenbaarheid zij rer handelingen uitsluit. Overleden den 26te 's GravenhageF. H. graaf v. Limburg Stirum, kamerheer des Koningsridder der Mil. Willemsorde, gepens. hoofdofficier der artillerie groot,officier van het Huis des Konings en als zoodanig toegevoegd aan het Huis van prins Frederikoud 83 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasse2«. week (ver volg) No. 14955 25000, No. 10547, 11689, 17478 f 1000; 3». week No. 2694 100000, No. 2S84 f 50000, No. 162 15000, No. 5681 5000, No. 3852 ƒ1500, No. 837, 1103, 6445, 7880, 8235, 11717, 12648, 13107, 14249,16648 en 17898 1000. Naar wij vernemen hebben de uitgevers Blom Sp Olivierse te Kuilenburg het plan opgevat, om alles wat over de ta bakskwestie in de dag- en weekbladen is geplaatst en nog zal geplaatst wordente verzamelen en in den vorm van een koekje, waarvan den leden van de le en 2e Kamer een exem plaar gratis zal gezonden wordenuit te geven. Bijdragen daarvoor zullenom de uitgave zoo volledig mogelijk te makenbovengenoemde uitgevers gaarne ontvangen. De Daily News vestigt Je aandacht op de afschuwelijke gewoonte om kleine vogels levend te plukken, omdat, men meentdat hunne vederen die thans in het toilet der dames zulk eene belangrijke rol spelen, in dat geval donziger en heter blijven dan wanneer de vogels eerst gedood worden. De Daily JSews spoort dc dames aan, geene artikelen van toilet te koopendie met vederen van kleine vogels ver sierd zijn. In het afgcloopen jaar zijn op de markten alhier aange voerd 1611)6 stapels graskaas, wegende 3.484.248, en 4995 stapels hooikaas, wegende S79 313. te zamen 20201 stapels, wegende 4.363.591 ponden, zijnde 58.893 ponden minder dau in 1S74. Haver 31013. tarwe 17112. gerst 13400, rogge 5917, boo- nen 5182, erwten 1667, kanariezaad 1208, karweizaad 973, mosterdzaad 854, koolzaad 172 en lijnzaad 4, te zamen 77502 mudden, zijnde 12283 mudden minder dan in 1874. Op de 3 groote veemarkten 8012 runderen, op de 3 paar denmarkten 753 paarden en veulens en 1 ezel. op de maan- dagsche weekmarkten 46121 stuks vee, t.w. 29282 schapen, 9547 vette kalveren, 6595 vette varkens, 572 nuchtere kal veren, 102 koeien, 14 magere varkens, 5 lammeren, 2 bokken. 1 paard en 1 klein bokje; en op de zaterdagsehe weekmark ten 54439 stuks vee, t.w. 21572 schapen, 13071 biggen, 8203 lammeren, 7525 magere varkens, 2470 nuchtere kalveren,' 511 bokken en geiten, 477 koeien, 315 paarden en 295 kleine bokjes; alzoo in alles te zamen 109,326 stuks vee, zijnde 11836 meer dan in 1874. De vermeerdering der maan- daa-sche markten bedroeg 9688der zaterdagsehe markten 2930 stuks. Behalve de bovenvermelde stapels kaas zijn ter stadswaag nog gewogen 6662 varkens, wegende 784651 ponden, 18223 ponden wol en 24181 ponden diverse goederen. De hoogste prijzen der graskaas warenkleine 40, commissie 44,50middelhare 45,—, der hooikaas kleine 36,commissie 36.middelbare 37,—. Bij_ resolutie van den minister van financiën van 22 De cember is, met ingang van 1 Januari 1876, benoemd tén kantore van den betaalmeester alhier, tot Rijks-boekhouder 3". kl. de heer S. Jut Sz., tot dusver klerk aan genoemd kantoor. De ontwikkelingstheorie van den geleerden Darwin wordt door weinigen gekend maar door velen veroordeeld, en zulks niet op grond van wetenschappelijke bezwaren [die alleen bij de beoordeeling van dergelijk onderwerp mogen gelden], maar van godsdienstige. Men heeft zich wel eensdiets laten maken, dat de leer van Darwin strijdig met de godsdienstige be grippender godsdienst schadelijk is; en velen berusten vol komen in zoodanige beschuldiging, zonder de moeite te nemen haar aan de waarheid te toetsen, 't. Kan voor hen, die zich niet zoo gemakkelijk bij de meening van anderen nederleg- gen en zich, zoo mogelijk, een eigen meening vormen willen, niet onbelangrijk zijn te hooren wat een man als dr. Zaal berg over deze kwestie denkt; en zij zullen op -a.s. Woens dag zeker gaarne de gelegenheid daartoe aangrijpen. Ook al kunnen zij zich met zijn gevoelen niet vereenigen, toch zullen zij in elk geval meer dan te voren ingelichtzich gewis niet beklagenden boeienden spreker hunne aandacht gewijd te hebben. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 26 Dec. Cornells Grootegoedwedr. van Hiba Catharina Kam- merer, en Cornelia Bruin. 30 Reinder Bakker en Trijntje Rus. GEBOREN. 23 Dec. Petrus Bendricus, Z. van Pieter Portegijs en Maartje de Graaf. 24 n Catharina Gesina, D. van Johannes Willem de Jong en Maria Wrijker. 26 Eva Maria Margaretha, D. van Joseph Frederiks en Neeltje Zwarekant. 27 Johannes Willem Cornells, Z. van Willem Schermer en Alida Doorewaard. 28 Dirk Franc sous, Z. van Jacob Min en Anna Maria Out. Maria AdrianaD. van Dirk Johannes WiUebrands en Elisabeth Margaretha Henneke. 29 Catharina Johanna, D. van Coenraad Franciscus Nie ters en Alida Dekker. OVERLEDEN. 25 Dec. Maria Johanna. D. van Cornclis Ferdinand Gottmer en Maria Wielis, bijna II m. 26 Maria Cornelia, 1). van Iteinier Arnoldus Reuser en Cornelia Schoon bijna 5 m. 27 u Johannes Corel Gustaaf de keer, 33 j. en. ruim 6 m. 28 Martha Alida, D. van Arnoldus Groot en Maria Josepha Reuter, bijna 7 w. 29 Ja.i Herra Hemelt, 14 j„ wonende te Emmen. 30 Ilillegonda Looman52 j. en 1 1 m. VEILING VAN VASTE GO eITeREN) 29 Dec. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 1. Huis, Hof, hoek Gedempte Nieuwesloot, sectie A, 2023. Str. M. Fortuin 3670,— Verhoogd door denzelfde met 250,— 2. DitoW.z. Gedempte Nieuwesloot, hoek Ra men, 2022. Str. B. Slenters 1170,— Niet verhoogd. 3. Dito, Z.z. Ramen, 2021Str. C. Mooyman u 570, Verhoogd door W. Rees met n 2 en 3 geeomb. 1745,—. Verhoogd door H. Slenters met35 4. Twee dito, aldaar, 2020 en 243. Str. Ik. Rees 1375,— Verhoogd door denzelfde met 25,'— 5. Twee dito onder één dakGedempte (lange) Nieuwesloot, 357 en 358. Str. B. Henning a 1020,— Verhoogd door P. G. Zwan met 100,— 25 en 15 geeomb. niet verhoogd. 6. Dito, Achterstraat, 1793. Str. C. P.Rijkenberq u 1165,— Verhoogd door C. k asbinder met 140,— 7. Dito, ingericht voor 6 woningenO.z. Doelen straat, 1947, 1948,1949 en 1950. Str. P. Kruyt 3950,— Opgehouden, ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de mëntings- en geboortebewijzenin 't lokaal aan de Doelen- straat, op Dinsdag, 4 Januari e.k., 's avonds te 8 uren. J. van der KAAY, Secretaris. Geen enkele ziekte is moorddadiger dan, noch is zoo alge meen als de longteringzij is de schrik van menige familie, eisebt dagelijks hare slachtoffers en levert een groot contin gent aan het jaarljjksch aantal dooden. Tot heden toe heeft de wetenschap nog geen middel gevonden om haar te genezen, en kan zij helaas niets anders doen dan het lijden der tering zieken eenigszins verlichten en hun leven hoogstens eenige jaren rekken. Ieder weet, dat men borstlijders aanraadt om den winter in een zachter klimaat door te brengenzooveel mogelijk in dennenbossehenwaarvan de uitwasemingen zoo heilzaam op de longen werken. Ongelukkig genoeg kunnen vele zieken zich niet verplaatsen; het is vooral voor hen, dat wjj dit artikel schrijven. Verschillende waarnemingen, eerst te Brussel en later bijna overalhebben bewezen dat het _teer, een harsachtig voortbrengsel van den pijnboom, een merkwaardige en ge zegende werking bij die zieken uitoefentwelke aan tering ot ontstekiug van de luchtpijp lijden. Het teer brengt den lijders groote verlichting aanliet bedaart hun afmattenden hoest en verlengt in vele gevallen Imn bestaan. Dit is reeds voldoende om de aandacht van zieken op dit middel te vestigen. Men moet echter goed begrijpen, dat men het vooral bij liet, begin eener ziekte moet gebruiken. Een verwaarloosde verkoudheid kan in ontsteking van de luchtpijp overgaanhet is daarom goed om de be handeling met teer te beginnen zoodra men begint te hoesten. Deze aanbeveling heeft te meer nutomdat vele borstlijders zelts geen vermoeden van hun ziekte hebben en meenen dat zij alleen erg verkouden zijn of eene lichte ontsteking aan de luchtpijp hebbeu terwijl er werkelijk reeds tering bestaat. Met teer wordt onder twee vormen gebruikt: als teerwa- ter en als capsules. Vroeger deed menom teerwater te bereidenhet teer in een karaf, die men verder met water vulde en gedurende een week tweemalen daags goed schuddealvorens men het water gebruikte; men verkreeg daardoor een weinig werk- zaam middeldat zeer verschillend in werking was en een scherpen, onaangenamen smaak bezat. Tegenwoordig vindt men, dank zij den vooruitgang, bij alle apothekers onder den naam van Teerwater Tan Cfuyot een zeer verzadigde oplossing van teer, die iedereen 111 staat stelt om, als bet noodig is, aanstonds een helder teerwater te bereidendat zeer welriekend en vrij aangenaam van smaak is. Men doe één a twee eierlepels in een glas water; op deze wijze kan men naar willekeur een meer of minder sterk teerwater verkrijgen tegeu geringen prijs want met een flacon, die twee francs kost, kan men tien of twaalf liters teerwater bereiden. Er bevindt zich overigens bij elke flacon eene nauwkeurige gebruiksaanwijzing. Met, bet teer water van CUYOT zijn in zeven hospitalen, te Parijs zoowel als te Brussel, Weenen en Lissabon, proeven genomen. De i cercapsules va91 («uj nt zijn rond en heb ben de grootte van een gewone pilzij worden gemakkelijk ingenomen en laten geen den minsten smaak na. In een dunne laag gelatine bevatten zij het beste en zuiverste Noorweeg- sche teer. Deze capsules kan men aanbevelen bij hendie een afkeer van het teerwater hebben, of die door hun betrek- kmg genoodzaakt zijn om veel te reizen. Twee of drie van deze capsules"bij den maaltijd genomenkunnen het teer water vervangen. Elke flacon, die 2 francs'50 kost, bevat 60 capsules. Daaruit blijkt duidelijk, boe weinig bet middel dagelijks kost. Het is zeer goed omzoo mogelijk terzelfder tijd dat men de teercapsules als geneesmiddel gebruikt, bij den maaltijd teerwater te nemen, 't zij zuiver of met wijn verdund. Wij meenen onze lezers vooral in dezen tijd van het jaar op deze behandelingswijze attent te moeten maken, omdat het een gevaarlijke tijd is voor alle borstziekten. Het is immers juist bij .iet begin van den herfst of, om een algemeen ge- bruikelijken term te bezigenbij het vallen van de bladeren, dat, de arme lijders 't meest gekweld worden door de kwaal, die hen ondermijnt. Het is vooral in dezen tijddat men geen verkoudheid mag verwaarloozen. Even als dit met alle goede producten het geval is zijn ook het teerwater en de teercapsules van GUYOT een voor werp van groote afgunst voor tal van namakersdie den koopers een preparaat leveren dat min of meer gelijkt op dat van den uitvinder. Wij raden den zieken dus sterk aan, geen flacon aan te nemen, die niet van de handteekening van Guyot voorzien is. Alkmaar 27 Dec. Aangevoerd 20 vette Kalveren 54 a 125, 16 nucht. clito 13 a 21, 415 Schapen 26 a 38, 10S vette Varkens 50 a 67 ets. per kilogr. 31 Dec. Aangevoerd 4 Paarden 65 a 150, 2 Koeien f 175 a 215, 18 nucht. Kalveren t 9 a 21 487 Schapen 16 a 38, 2 Geiten f a 7 107 magere Varkens 16 a 32, 170 Biggen f 4 a 11 Boter per kop SO a 87y2 et. Edam 30 Dec. 216 Stukkou Boter 1,30 a 1,36 per P., Kippen-eieren 7.50 a 8 prr 100. Enkhuizen 29 Deo. Kleine kaas 39, verkocht 23 stapels. Haarlem 27 Dec. Roode Tarwe/ 7,90 a 10.50, Witte dito 8,65 a S.85 Rogge 7 a 7,50 Gerst /7a 7,25 Haver 4 a 4,50, Bruine boonen ƒ11, Paardenb. 8,ia a 8,25, Duivenb. 8,90 a 9, Groene Erwten 12,25 a 12 32. 29 Dec. 12 Koeien 90 a 200, 1 St er ƒ115, 2 Vaarzen f 60 a 90, 24 nuchtere Kalveren 4 a 15, 33 Schapen 12 a 32. Kleine kaas 13,5!) a 38,50, middelbare f 43.50, verkocht 132 st., wegende 25914 kilogr. Hoorn 23 Deo. Kleine Kaas 39,50 middelbare f 45 commissie f 44, aangevoerd 173 st,, wegende 49857 k.c. Medemllik 22 Dec. Kleine kaas f 38,50, aangevoerd 42 stapels, Boter 1.46, Kippen-eieren 6. Punterende 28 Deo. Aangevoerd 92 Runderen, 27 Paar den 35 vette Kalveren 0,90 a Iper kilogr., 65 nucht. dito 10 a 25 63 vette Varkens 0,52 a 0,66 per kilogr., 131 Biggen /5a 8,50, 1668 Schapen en Lammeren, 430 Ganzen 3,75 a 4,50, 75 Zwanen tl a 10, Kippen-eieren/7, aangevoerd 70 stapels Kaas, Boter 1,30 a 1,40 per kiiugr. Sr hagen 30 Dec. Aangevoerd 4 Paarden 30 a 80, 13 Geldekoeien ƒ80 a 240, 25 nuchtere Kalveren 5al!,200 vette Schapen 28 a 34, 1576 Overhouders 16 a 26, 6 Bokken en Geiten 1 a 6, 6 magere Varkens 10 a 11, 25 Biggen 6 a 8 10 Konijnen 25 a 6030 Kippen 50 a 150, 100 Eenden 75 a 125 ets., 200 kilogr. Boter 1,28 a 1,45, 25 st. Kaas 40 a 50 ets. per kilogr. 200 Kippen-eieren 6,50 a 7 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 2