T Achtënzeventigste Jaargang. No. 3. 1876. ZONDAG 16 JANUARI. #f£iciëcS (Scbcclte Inschrijving voor de Nationale Militie Nog eens de Oostersche kwestie. ÜSLlcfcelijkechc Berichten. Italië. lereenisile Ktalen. atiniiccilunri. A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,GS, franco per post f ft, ft O, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 11ERM1. COSTER ZOON. e De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. op Hingsdag en ¥r||dag, namiddag van 5 tot 7 ure, ter gemeente secretarie. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER enWETHOU DE LIS van ALKMAAR Gezien art. 26 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat liet register der in het jaar 1875 alhier voor de Na tionale Militie ingeschreven personen, benevens de alphabe- tische naamlijst ter inzage zullen liggen ter Secretarie dezer ge meente van af heden tot en met den 25 dezer maand van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, binnen welken tijd f-egen vermelde registers bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris des Konings in deze Provincie. Alsmede dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwaren, bij artikel 99 der gemelde Wet zijn gemaakt de volgende be palingen fDe bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend ■/door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd .verzoekschrift op ongezegeld papier, ondertcekend door hem .die ze inbrengt,." Deze brengt het verzoekschrift, in tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner woonplaats, die het terstond aan Gedeputeerde Staten opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1876. Be Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenen hunne rekeningen ten laste der gemeente over 1875 ten spoedigste inteleveren bij den ge meente-architect,. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1876. Be Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR voldoende aan den inhoud der circulaire van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Noordholland, van 11 Julij J844, No. 73 (Prov. blad No. 61). Brengen mits deze ter kennis van de ingezetenen hunner gemeente de bepalingen der wet, van 1 Maart 1815 (Staats blad No. 2), luidende als volgt 1. Dat opZondagen en op zoodanige godsdienstige feest dagen als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in liet algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geren. 2. Lat op deze dagen, met uitzondering van geringe eet waren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallennoch met open deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienst oefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaat sen alwaar drank verkocht wordt, voor zoovere dezelve binnen den besloten kring der gemeente liggen, zullen gesloten zijn, geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouw burgen publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zon- en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staanmits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke policie zorg zal dragenom alle hinderlijke bewegingen en geruebt in de nabijheid der ge bouwen tot de openbare eeredienst bestemd en in het alge meen alleswat dezelve zouden kunnen hinderlijk zijnte voorkomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en ticindig guldenof met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders, die buiten staat mogten zijn deze boete t,e betalen. 7. Dat hij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden en al de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere pu blieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomende provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen gehouden worden voor vervallen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Jan. 1876. Be Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. AALTJE M1ETES, wed. OUDES, laatst gewoond heb bende te Blokzijl, wordt verzocht ziob aantemelden ter ge meente-secretarie. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 19 Januarij 1870, des middags ten 12 ure. Namens den Foorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. POLICIE. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een braadlap, een sleutel met rood houtje en een briefje met, recht van wederinkoop. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een kruisjeeen gouden medaljoneen duimstok en een zioaan. Terwijl koude en sneeuw in de Herzegowina met volkomen onpartijdigheid de opstandelingen en hun bestrijders teiste ren wordt de onzekerheid steeds grooter omtrent de uit komsten van de overleggingen der groote mogendheden tot bezwering van den storm die in de Staten van den Sultan is losgebroken. Hoe schoon de eensgezindheid en de lust tot samenwerking bij de verschillende doctoren van den zieke ook schijnen mogenook deze schijn bedriegt,, wordt hier en daar beweerd. Te Petersbrug is men bereid om de plannen van Oostenrijk te ondersteunen, maar te Constantinopel tracht de Russische gezant, die plannen zooveel mogelijk tegen te werken. Oostenrijk en Rusland zijn de naaste belangheb benden bij de lotgevallen van het, Turksche rijk, en men weet dat het zoogenaamde testament, van Peter den Groote in Rus land thans evenmin is vergeten als in 1853. Voor het Rus sische volk is Constantinopel altijd een gewijde plaats, een heilige stad. Wat voor de Katholieke christenheid van het westen Rome iswas voor de Grieksche Kerk eenmaal Con stantinopel. Vandaar is het christendom tot de Moscovieten gekomenvandaar hebben zij de inrichting hunner Kerk hun catechismus en geloofsformulierenhun eeredienst en kerkelijke plechtigheden ontvangen, daar zetelde de Grieksche Patriarch, die vroeger de Russische Kerk bestuurde. Wel is na den val van het Oostersche Rijk en de verovering van Constantinopel door de Turken, de Russische Keizer het hoofd der Kerk geworden, maar de herinnering aan de oude hoofdstad der Oostersche christenheid aan de oude Sophia- kerk waarop het kruis is vervangen door de Halve Maan blijft voortleven onder de orthodoxe leden der Russische Kerken een oorlog met de Turken tot verovering van Con stantinopel heeft nog altijd in de oogen van den ouden Mos- coviet iets van een heiligen oorlog, van een Gode welgeval- ligen krpistocht tegen de ongeloovigen. Hij weet daaren boven, dat onder de Turksehe heerschappii tien of veertien millioen menschen leven, die hetzelfde geloof belijden als hij, en verlangend uitzien naar den dag, waarop zij verlost, zullen worden van het juk der volgelingen van den valschen profeet. Deze godsdienstige drijfveeren onder de rechtzinnige lagere klassen worden gesteund door de eerzucht en de begeerlijk heid der edelen en staatslieden. „De bewoners der sneeuw velden van Rusland kunnen niet anders dan met begeerlijk heid vervuld worden," beeft, de geschiedschrijver van den Krimoorlog (l) gezegd „wanneer zij hooren van geluk kiger landenwaar het geheele jaar door de rozen bloeien en de dagen lang en zonnig zijn." Nadat Rusland de noor delijke kusten van de Zwarte Zee in bezit heeft genomen, wordt het gedreven naar den Bosporus en de Dardanellen. Wat in de oogen der geloovige menigte het herstellen van het Kruis op de hoofdkerk is van de staddoor den Keizer gesticht, die dat Kruis in den hernel zag schitteren als het teeken waarin hij zou overwinnendat is voor de Russische aristocratie de Gouden Hoorn met zijn beloften lan weelde en heerschappij. Eenmaal was daarom de oorlogzuchtige gezindheid tegen de Muzelmannen in Rusland zoo algemeen, dat Keizer Alexander I, die haar tegenging, beweerde de eenige Rus te zijndie de begeerten zijner onderdanenten opzichte van Turkije zocht te beteugelen. Inderdaad schijnt bij de Russischs Keizers in den regel vrij wat grooter aarzeling bestaan te hebben omtrent, hetgeen hun tegenover Turkije stond te doendan bij de overgroote meerderheid der natie. Napoleon I zei eenmaaldat Rus land reeds te dkwijls Constantinopel bad bedreigd zonder het te nemen. De Russische regeering gewoonlijk bedacht zaam en vooruitziendeheeft zich de zeer groote gevolgen niet ontveinsddie een inbezitneming van Constantinopel voor het Russische rijk zelf zou na zich sleepen, en tot nog toe schijnt voor haar de vraagwat zou zij er mee doen een lastigemin of meer verontrustende vraag te zijn. Men kan ook met iets verlegen zijn. Vooral met zeer belangrijke zaken. Italië zou zeer zeker met liet zoo vurig begeerde Rome verlegen zijn geweest, wanneer liet er niet zijn hoofdstad van gemaakt had. En nu is Constantinopel door zijn grootsch verleden door zijn grootte en zijn ligging als het ware voor bestemd om de hoofdstad van een rijk te zijn. To h kan men zich moeilijk voorstellendat liet de zetel zal worden van de Russische regeering. Deze bedenking kan er toe bijgedragen hebben om de Keizers van Rusland met iets minder drift naar het bezit van Constantinopel te doen baken, waartoe daarenboven de naijver der overige groote mogend- Kinglake. heden en de te verwachten hardnekkige verdediging der Turken hun den toegang genoeg bemoeilijkten. Voor de lm wering, dat inderdaad Rusland zelf Constantinopel liever de hoofdstad zag worden van een nieuwen staatdan ziju eigen grondgebied met een deel van Europeesch Turkije te ver- grooten dat het althans met zulk een loop der zaken ge noegen zou nemen is daarom niet zonder grond. Maar zeer zeker wenscht Rusland niet het behoud van den Turkschen staat. Het zal waarschijnlijk den opstand in de Herzegowina niet erustig betreuren en van de groote moei lijkheden, waarin de Sultan zieh bevindt, misschien niet zonder leedvermaak getuige zijn. In dit opzicht verschilt zijn belang ongetwijfeld van dat van Oostenrijk, dat van de woelingen, onlusten, oproeren, opstanden en oorlogen aan zijn zuidelijke grenzen niets anders dan onrust, lasten en moei lijkbeden ducht. Door scboone beloftenwaarvan de ver vulling aan Turkije zelf wordt overgelaten, zullen echter de opgestane bevolking en hare buren, die tot nog toe met moeite in bedwang zijn gehoudenwel niet, tot rust kunnen gebracht worden. Er zal feitelijke tusschcnkomst van anderen, van vreemde mogendheden noodig ziju. Zal Turkije daarin toestemmen? Al moge, gelijk verhaald wordt, zelfs onder de Turken de voorspelling leven dat zij eenmaal Europa zullen verlatende trots- en liet fanatisme der oud-Turksche partij zullen bezwaarlijk kunnen duldendat Christen-mo- gendheden aan de Verhevene Porte de wet voorschrijven en orde stellen op hare zaken, ten voordeele van ongebovigc rebellen. Moeilijk is de taak die de diplomatie heeft te ver vullen, licht kan de eendracht onder de mogendheden, wier toestemming noodig is en wier belangen en geheime bedoe lingen uiteenloopenworden verstoord. Blijven wij in het belang van een groot deel der bevolking van Turkije en niet minder in bet belang van den Europeeschen vrede hopen, dat een oplossing gevonden worde, waarmee de machtige belang hebbenden zich kunnen vereenigenen die toch voldoende blijkt. Den 6 heeft het te Napels gesneeuwd en waren de Vesu vius en de heuvels rondom de stad met sneeuw bedekt. Te Eiculle is een trein uit Rome door de sneeuw gestuit. Den 7 en 8 sneeuwde het te Venetie niet minder. De commissie, door den President benoemd om de ver schillende richtingen 1e onderzoekenwelke zijn voorgesteld voor liet graven van een kanaal tüsschen den Al lantiscben- en den Grooten-Oceaan, heeft, haar werk ten einde gebracht en zich verklaard voor den weg door Nicaragua, tusschen Greytown en Port Brito, alwaar een kauaal 69 miljoen d. zal koslen. Wel is die afstand grooter dan over de landengte van Panama, maar bet, kanaal komt dan in minder moordend klimaat voor de werklieden en dichter bij de Ver. Staten terwijl het door liet meer van Nicaragua voldoende voeding vindt. Verscheidene recders en bevelhebbers der bandels-marine zijn bezig met het organiseeren eener nieuwe expeditie naar de Noordpool, onder bevel van kapt. Osborne, Ier opsporing der door John Franklin in dc rotsen der poolgewesten ver borgen journalen. Port-Royalin Zuid-Carolinais door liet gouvernement aangewezen als centraal-station der americaansehe vloot in den Atlantischen Oceaanwegens de nabijheid van Cuba. Volgens de dagbladen worden er reeds oorlogschepen bij eengebracht. De fabriek van naaimachines van Wheeler 8p Wilson te East- Bridgeportin Connecticutis afgebrand. Zij bestond uit 3 gebouwen van gebakken steenéén 650 voeten lang en 3 verdiepingen boog, en 2 elk van 250 voet en 2 ver diepingen. Japiin. Bij keiz. besluit van 5 Nov. j.l. is de algemeene verplichte krijgsdienst ingevoerd, leder burger, die 20 jaren oud is moet 3 jaren bij het leger dienen. De diensttijd kan in vredestijd tot 2 jaren worden ingekort voor hen wier oefe ning voltooid is. Ieder soldaatdie hiertoe de geschiktheid toontkan na examen tot den officiersrang worden toege laten wie voor den rang van instructeur-onderofficier in aanmerking komtkan door zijne medesoldaten daartoe ge kozen worden. Verkiezingen. Tc 's Hertogenbosch is tot, lid der 2f Ka mer verkozen de genl.-majoor 1'. éf. Jv. d. Schrieckmet 1221 van de 1317 geldige stemmen. De heer v. d. Boes de Willebois had verzocht niet weder in aanmerking te komen. Te Nijmegen is herkozen mr. C. JC. II. v. Nispen tot Seve- naer, met, 1044 van de 1091 geldige stemmen, en te Ti-el jr. mr. II. A. v. Rappard, met 1057 van de 1216 uitgebrachte stemmen (119 in blanco). Staten-Generaal. Do 1'. Kamer beeft den 11 hare werk zaamheden hervat. Benoemingen. De heeren mr. G. C. J. v. Reenenoud minister van binn. zaken, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-lid en voorzitter der 2'. Kamer, en mr. WF. Rochussen, gezant, te Berlijnzijn met hunne wettige afstammelingen lot, den adelstand verheven. Tot heemraad van den polder Wieringerwaard is benoemd de keer D. Waiboer Hz. 's Rijks-Middelen, voor 1875 geraamd op ƒ83.763.768, hebben opgebracht 91.374.526, tegen f 88.803.427 in 1874. Het patent leverde 23/4 ton, de accijns op suiker 63/5 ton, op wijn f 23000, op gedestilleerd 8 ton, op zout 10000, op zeep 73000, op bier en azijn 21000, op het geslacht 144.000, bet registratierecht bijna Ofo ton, liet zegelrecht ruim 1 ton meer dan in 1874 op; het successierecht 5 ton minder. Leening. De heeren Insinger Sp Co., te Amsterdam daartoe gemachtigd door den Staatspresident der Zuidafri- caansche Republiek hebben tegen 19 en 20 Jan. de inschrij ving opengesteld voor eene 5 p.ots. leening van ƒ3,600,090, in obligation van f L000, bij uitloting. af te lossen in 25 ja ren en uitgegeven wordende tegen den koers van 88 p.c. De renten worden te Amsterdam betaalbaar -gesteld. Belastingen. De gemeenteraad van Haarlem lieeft, den 12. met 12 tegen 6 st„ besloten tot het heffen eener belasting op de honden. Bevolking. In 1875 zijn in de gemeente Helder geboren 815 kinderen, overleden 449 personen, gehuwd 196 paren. Op 31 Dcc. bedroeg de bevolking 21328 zielen, waarvan 280 tot de land- en 1032 tot de zeemacht behoorden. Te Hoorn werden geboren 356overleden 283 personen gehuwd 96 parenen telde de bevolking op het einde des jaars 9615 zielen. Te Akersloot zijn geboren 66 kinderen, overleden 28 per sonen waaronder 5 doodgeborenen en gehuwd 16 paren. Stoomvaart. De Compagnie Générale Transatlantique heeft eene dienst geopend van Santander naar Bordeaux, S. Nazaire, Havre, Rotterdam en Hamburg, voor het verkeer dezer havens onderling en voor direct goederenvervoer naar Nieuw-York, de AntillenCentraal-America en de westkust van America via Panama, met de van Bordeaux, S. Nazaire en Havre derwaarts varende booten dezer maatschappij. Scheepvaart. De heer Parser, te Seheveningenheeft bij den minister van binn. zaken concessie aangevraagd voor den aanleg eener haven aldaar, waarvoor volgens zijne ver zekering liet noodigde kapitaal aanwezig is. Het plan staat tevens in verband met dc rioleering van 's Gravenliage en Sckeveningen. Te Nieuwediep zijn gedurende 1875 binnengekomen 1771 geloosde schepen en stoombooten en vertrokken 1531. Van Amsterdam zijn in 1875 naar den Rijn verscheept 28 en van daar aangevoerd 63 miljoen k.g. goederen. In 1874 waren deze cijfers 43.7 en 84 miljoen. De achteruitgang is te wijten aan den treurigen toestand der Keulsche vaart. Marktwezen. In 1875 zijn te Hoorn ter waag gewogen 8653 stapels kaas, wegende 1.999.750 ponden. Militaire zaken. In 1875 zijn van het Koloniaal werf depot te Harderwijk naar O. Indie geëxpedieerd 21 detache menten suppletietroepenter gezamenlijke sterkte van 4350 man; naar West-Indie 2 detachementen, samen van 130 man. Voor 1S76 is het contingent bepaald op 2000 man naar Oost en 106 naar West-Indie. Kunst. De Koning heeft aan dezelfde commissie uit de Maatschappij Arti et Amicitiaedie reeds het beheer heeft over bet fonds van de jaarlijks uit te reiken kouinglijke aan- moedigingsinedaljeeen nieuw fonds toevertrouwd, waaruit gouden inedaljes, benevens gratificatiën, zullen worden uit gereikt aan jonge kunstenaarsdie zich in het schilderen naar het naakt model en naar koppen bijzonder bekwamen. Onderwijs. Aan de hoogeschool te Groningen worden thans de colleges gevolgd door 173 studenten. Kerkelijke zaken. Te Wouw is door den bisschop van Breda opgericht en door de regeering erkend eene zelfstan dige r. c. parochie, waaraan bn. de Colers te Antwerpen eene pastorie en hulpkerk heeft geschonken. Nieuwe Ondernemingen. De heeren dr. M. J. Baart de la Faille en ehir. S. E. Oudschans Bentz te Leiden heb ben bet plan gevormd tot oprichting aldaar van eene inrich ting tot ziekenverpleging met pleegzusters-vereenigingeen badhuis en eene zwemschoolwaartoe zij eene vereeniging wensclien op te richten met een kapitaal van minstens f 80000 en hoogstens f 120.000, in aandeelen van f 1000,/ 500 en f 250. Peesten. Den 7 is het 300jarig bestaan van den Braak- polder te Winkel gevierd met een maaltijdgehouden in den tot feestzaal versierden poldermolen. Kermis. De gemeenteraad van Zutfen heeft met 8 tegen 5 st. besloten, dat de kermis in 1877 zal zijn afgeschaft en alzoo de laatste in de aanstaande Meimaand zal plaats hebben. IJsvermaak. Van de Leemcarder Courant waren dezer dagen ruim 5 kolommen gevuld met advertentiën van hard rijderijen op schaatsen. Aanbestedingen. Den 6, te 's Gravenliage, het verleg gen van den oostelijken afsluitdijk bij den Paardenboek, het maken van den mond van het spoorwegbassin langs bet goe derenstation het verlengen van den waterkeerenden dijk en het maken van een kanaal met keersluis aan de oostzijde der Stads-Rietlanden te Amsterdamvoor den spoorweg naar Zaandam, minste insehr. L. Westmaas tv Strijen, voor/274.862. Het bouwen eener nieuwe r. c. kerk met toren en pastorie te Workum is gegund aan den minsten inschrijver, Balverd te Eibergen, voor 91.493. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Het zui delijk zeehoofd van liet Noordzeekanaal beeft zijne voile lengte van 1528 ellen bereikt [aan de hoogte ontbreekt nog 16 palmen]. Den 5 werd deze overwinning op de elementen door het uitsteken der nederlandsclie en engelsche vlaggen aangekondigd. Gieten. Het bestuur der christelijke school voor den werkenden sland te Haarlem heeft eene gift ontvangen van 11)90. Eene verloting voor den herbouw van bet lierv. diaconie huis te Zierikzee heeft, na aftrek der koslen, 900 opge bracht. Rampen. Te Egmond aan Zee is den 7 een gehuwd man, vader van 2 nog jeugdige kinderen, bij het konijnen- delven door het zand bedolven. Eerst den volgenden mor gen werd zijn lijk gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1