No. 4. Achtënzeventigste Jaargang. 1876. is»k ZONDAG 23 JANUARI. (Officieel (Betfcclte IMiitschiand. atelgic. Frankrijk. verkiezingen. GEMEENTERAAD. I, k »f X X CAE 0# IS A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE RH'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en advertentiën. Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 16 Januari 1876. Bij keizerlijk besluit van 28 Dec. is de verhouding gere geld van duitsche vertegenwoordigers in het buitenland tot de duitsche scheepsbevelhebbers. Daarbij wordt bepaald.dat de commandanten van duitsche oorlogschepen voor zoover zij niet van bijzondere instructiën voorzien zijn of voorafgaand overleg met de keizerlijke vertegenwoordigers onmogelijk bleek te zijnniet anders dan op last van deze handelend mogen optreden. De keizerlijke vertegenwoordigers zijn in staatsrechtelijken en politieken zin verantwoordelijk, de scheepsbevelhebbers alleen als militairen voor de gevolgen van het, gewapenderhand tusschenbeide treden. Laatstgenoem den zijn alleen dan bevoegdambtshalve omtrent politieke of reclitskwestiën uitspraak te doen indien geen keizerlijke vertegenwoordiger ter plaatse tegenwoordig is. Pkuisen. Bn. v. Richthofen het tot het oud-catholicisme overgegane lid van het domkapittel te Breslau, is thans pro testant geworden. Te Berlijn vergadert, ouder voorzitting van prof. v.Ilau- mer, eene door de regeering, in overleg met de andere duit sche regeeringenbijeengeroepen commissie om over het tot stand brengen van eenheid in de duitsche spelling te beraad slagen. De meerderheid is van oordeel, dat de spelling naar historische ontwikkeling niet in aanmerking behoort te komen, indien de daardoor aangewezen klanken in de hedendaagsche uitspraak niet meer gehoord worden. De Landdag is tegen den 16 bijeengeroepen. Het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden heeft den 12 de kwestie van de afzetting des aartsbisschops van Keulen in behandeling genomen en een voorbereidend onderzoek gelast, De gouverneur van Henegouwenprins de Caraman Cliinat/heeft den officier van gezondheid Devaucleroy niet genoodigd op het den 12 te geven officiëele bal, omdat hij met mej. de Beaulieu gehuwd zijnde zijn huwelijk niet ker kelijk had doen inzegenen. Een aantal gemeenteraadsleden, de meeste leden der Prov. en Gedep. Staten, de Afgevaar digden ter Kamer, eenige officieren en andere genoodigden hebben deswege voor het bal bedankt, De gouverneur heeft op den zwager van den heer Devaucleroy, den ingenieur Wei- Ier, om gelijke redend.enzelfden maatregel toegepast, waar van eene briefwisseling tusschen beide heeren het gevolg is geweest, De deken der S. Maartenskerk te Arlon heeft in het laatst van December aan den burgemeester, den heer Eollenfeltz zijn leedwezen er over betuigd, dat de geestelijkheid haar gewone nieuwjaarsbezoek hem niet kou brengen, dewijl hij lid was van de Liberale Vereeniging en deel genomen had. aan het den burgemeester van Luik aangeboden feestmaal. Tevens verklaarde de deken, dat de heer Hottenfeltz deswege niet meer ter communie zou worden toegelaten. Het einde der werkstaking onder de mijnwerkers in Hene gouwen schijnt nog geenszins nabij althans in den nacht van 89 zijn 800 man troepen uit Brussel naar Charleroi gezonden, en de overige gelast zich gereed te houden om op het eerste teeken te vertrekken. De kamer van koophandel te Toulouse heeft de wensciie. de heer Say den maarschalk niet kon overtuigen dat de te gelijk met, hem aanbevolen candidaten geen tegenstanders van tie regeering waren en zijnerzijds bleef weigeren aan het ver langen van den maarschalk te voldoen werd de aftreding van ftpn minister nnvermiideliik. en de President-, liet niet-, na lijkheid uitgesprokendat de spoorwegstations des zondags gesloten worden voor het goederenvervoer, ten einde den be ambten de noodzakelijke rust te verschaffen. De heer Gamhetta heeft aan een zijner vrienden te Cahors, dept. du Lot, een langen brief geschreven over de verkie zingen vooral in dat gewest (waar de maarschalk Canrobert als rëgeeringscandidaat door den prefect aanbevolen is). Hij raadt, de vestiging aan van een centraal comité met het alge meen program „Krachtige verdediging der republikeinsche constitutie van 25 Eebr., onverzoenlijke krijg aan elke poging tot restauratie van Koning of prinsverdaging der uitsluitend op verbetering der republikeinsche instellingen gegronde herziening in 18SO." Slaan alle goedgezinden de handen ineen dan zalschrijft hijhet dept. eindelijk ont rukt worden aan den hatelijken drukwelken de creaturen van den 2 Dec. het doen gevoelen. De heer V iellard-Migeoncandidaat voor den Senaat te Belfort, heeft zich tegenover den heer Thiers teruggetrokken. Den 5 heeft de minister Bujjet eene aanschrijving tot de prefecten gericht betreffende de verkiezingen voor den Se naat. waarbijbehalve de organieke weteen besluit, van den President der republiek tot bijeenroeping der gemeente raden voor de samenstelling der kiescolleges en een regle ment betreffende de te verleeuen schadeloosstelling aan de leden dezer laatsten gevoegd zijn. Genoemde minister heeft ook een aanschrijving betreffende de drukperswet uitgevaardigd. Hij herinnert daarindat art. 0 der wet van 27 Juli 49 (volgens hetwelk de ver spreiders en colpolteurs van alle soorten van geschriften voorzien moeten zijn van eene door het bestuur uitgereikte en daardoor herroepbare vergunning) onbetwistbaar van kracht, blijftals zijnde in de nieuwe wet eene bepaling omtrent de tot dusver onbekende medeplichtigheid aan inbreuk cp dat, art. opgenomenen tevensdat do prefectennu het verbod onder den vorm van arrest tegen een bepaald dag blad niet meer geoorloofd isalle geschriften periodiek verschijnende of niet, onder den algemeenen regel Op het stuk van colportage en verspreiding zullen begrijpen, vol gens welkens elke colporteur of verspreider voorzien moet zijn van eene vergunning op naam en van eene lijstover eenkomstig de aanschrijvingen van 1849 en 51uitsluitend geschriften behelzende, welke niet in strijd zijn met de openbare rust en ordede maatschappijde zedelijkheidde godsdienst. De beteekenis dezer circulaire is geene andere dan die van het amendement des heeren de Janzé, betreffende den verkoop van dagbladen aan den openbaren wegkrachteloos te maken. Dit wordt door de organen der verschillende partijen van Gambelta s République Pranqaise af tot de ul tramontaansche XJnivers toe, in allerlei trant betoogd. Den 4 is te Le Bourg (Lot), ten aansehouwe van 4000 personengeguillotineerd vrouw liogou die 6 barer kinde ren en een kleinkind om het leven had gebracht door hun naalden in het lichaam te steken. Zij gaf blijken van groote bedaardheiddoch scheen tot het laatste oogenblik toe op eene verandering van haar vonnis te rekenen. De politiekdoor de hoofden der legitimistisehe partij voor de aanstaande verkiezingen aangenomenwordt gezocht in een artikeldoor den heer de Saint-Chéron aan de legi timistisehe provinciebladen toegezonden en waarin met kracht op eendrachtig optreden wordt aangedrongen. „In plaatsen, waar eene eerlijke overeenkomst met de andere conservatieve candidaten mogelijk is", zoo leest men in het bedoelde stuk verder, „zullen wij daaromtrent in onderhandeling inoefen tredenten einde de overwinning tegenover de revolutio- zijn officieel karakter, zijn ambtelijk gezag misbruikt om in vloed uitteoefenen, behoort de regeering krachtig tusschen beide te komen. Verlies van een deel zijner burgerschaps rechten of beperking in de uitoefening daarvan moet niet de nriic 7lin r] l a irr\nx nnnnKn.n knUftHivi» UnfnnlJ naire candidaten te verzekeren. Maken echter de eiscken der overige conservatieve groepen zoodanige overeenkomst onmogelijkdan zullen wij ons evenwel aan den strijd niet onttrekkenons voorbehoudende om hij herstemming de zijde te kiezen van den candidaatdie het dichtst komt aan ons programma." Pelletier, de bekende franschmandie als kajuitsjongen onder australische wilden geraakte en jaren onder hen door bracht, is in zijne geboorteplaats teruggekomen en met groote geestdrift door zijne bloedverwanten en de ingezete nen verwelkomd. Den 7 is een 70jarig grijsaard op het plein du Chateau d'Eau te Parijs voor zijne kiosk doodgevroren. Eenige an dere personen zijn door de koude buiten kennis neergeval len doch bij tijds gered. De minister Dufaure heeft den 7 aan de procureurs-ge neraal eene circulaire gericht betreffende de toepassing der nieuwe drukperswet. Hij zegt daarindat die wet alleen ten doel heeftbuitensporigheden tegen te gaan en de constitutie te doen eerbiedigenmaar niet, de vrijheid van discussie te belemmeren. Hij beveelt derhalve gematigdheid in de uit voering aan en waarschuwt tegen het, zonder noodzaak in stellen van een groot aantal vervolgingen, welke niets duur zaams uitwerken indien zij niet door de openbare meeuing worden goedgekeurd. Hij herinnert, ook, dat de jury voor de drukpersdelicten de gewone rechter blijft, en dat de ju risdictie der correctioneele rechtbanken niet kan worden uitgebreid buiten de uitzonderingen, bij de wet voorzien. De Koningin van Nederland heeft den 8 in het hotel Bristol te Parijswaar zij den vorigeu avond was afgestapt, een bezoek ontvangen van den maarschalk Mac Mahon en zijne echtgenoot en van den minister Decazes. Den 9 is H. M. naar Cannes vertrokken, aan de station uitgeleid wordende door den nederlandschen gezant, den secretaris der ambassade en den geul. d'Abzac, aide-de-camp van den maar schalk-President. Na het, vertrek der Koningin heeft de prins v. Oranje het Bristol-liótel verlaten en zijnen intrek genomen in het Grand-Hotel. De aartsbisschop van Parijs heeft een herderlijken brief aan zijne geestelijkheid gerichtwaarin aangedrongen wordt op het verstrekken van geldelijke bijdragen ten behoeve van de nieuwe catholieke universiteit aldaar. Den 10 is de inwijding van die universiteit in de Carme- lieterkerk gevierdwaarbij de aartsbisschop eene rede hield be.toogende, dat de Kerk geenszins de vijandin was van we tenschap en kunsten alle monopolie van onderwijs bestrij dende waarbij alle gemoederen en aanleg onder een enkel stelsel werden gebracht. Van de toekomst verwachtte hij eene voltooiing van het begonnen werkzoodat, de afzonder lijke vrije universiteiten eigene graden zouden kunnen verleenen. De Figaro heeft een bitter artikel geleverd tegen den mi nister Léon Sag, dewijl deze zich in Seine en Oise te gelijk met de heeren Ferag en Boucher candidaat voor den Senaat had doen stellen; en tevens medegedeeld, dat de minister Buffet den prefect gelast had, het drietal candidaten te bestrijden. Volgeus de "Tines heeft de minister Buflet, die beide heeren als verklaarde vijanden der regeering aanmerkt, zich den 8 bij den maarschalk over zijnen ambtgenoot beklaagd, en de maarschalk daarop den heer Sag ontboden hem gewezen op het nadeelige van verdeeldheid in het kabinet en hem voorgesteld, zijn naam op eene andere caudidater.lijst. welke de regeering kon aanbevelen, te doen overbrengen. De mi nister zouna vruchteloos de heeren Ferag en Boucher ver dedigd en 24 uren bedenktijd verzocht te hebben den 9 den maarschalk bericht hebben, dat hij den hem gestelden. i' idimono unuicioic logoiiuToi uo Frankrijk is aan het gevaar van een ministeriëele crisis gelukkig ontsnapt. De houding, door het ministerie, of door de verschillende ministerstegenover de verkiezingen der le den van den Senaat aangenomen of aan te nemenwas de oorzaak van de tweespaltdie een oogenblik tot ontbinding dreigde te voeren. De minister van Financiën Leon Say sinds lang reeds bekend als niet sterk in de conservatieve leerwerd als candidaat voor het lidmaatschap ^an den Se naat aanbevolen in gezelschap van twee gematigde republikei nen in de oogeu der zuivere conservatieven natuurlijk een paar radicalen vijanden van de regeering en van de openbare orde. Een artikel van de Figaro, dat in heftige taal tegen dit „schan daal" te velde trokwerd vermoed geheel in den geest van sommige ambtgenooten van den heer Say misschien wel wat de strekking althans betreft, overeenkomstig hun wensch geschreven te zijn. Hoe dit zij de minister van Binnenland- sche Zaken Buffet was het er in zoo verre mee eens, dat zijns inziens geen lid van het bewind in zulk gezelschap voor den Senaat mocht worden aanbevolen. De heeren Feray en Boucher, die met den heer Say in éénen ade n als candi daten voor dit boore staatslichaam werden genoemd rekent hij te behooren lot de openlijke tegenstanders van den Pre sident der republiek. Hij schijnt. Si) den President een ge lijke zienswijze te hebben aangetroffen, of hem van dejuist- heid der zijne te hebben overtuigd. Althans maarschalk Mac-Mahon heeft bij den heer Say aangedrongen op de in trekking van deze candidat.uuren hem uitgenoodigd om zich candidaat te laten stellen op een conciliante lijstdie onder goedkeuring van de regeering zou worden opgemaakt. Toen ot net arrondissement niets anüers aan vooraeeug Kan zijn, wanneer de kiezers dien wenk volgen. Weet hij het niet reeds, tiet ontbreekt niet a„n ijverige vrienden van de regee ring die hem dit aan 't verstand brengen. En in Frankrijk, met zijn sterke centralisatie van bestuur, kan de rechtstreek- sche invloed der landsregeeriug op den bloei der gemeenten en departementen in menig opzicht zeer belangrijk zijn. Een verplichte onthouding vanalle bemoeiingen met de verkiezingenaan de ambtenaren opgelegd, kan echter alleen aanbeveling verdienen in een land waar vroegere misbruiken die bemoeiingen verdacht maken en er in de oogen der kie zers een karakter aangeven, dat zij nooit mogen hebben. De kiezers zien daar in de ambtenaren geen medeburgers die met hen samenwerken om naar eigen overtuiging van hun kiesrecht, het beste gebruik te maken, maar eenvoudig agen ten der regeering die handelen overeenkomstig een ontvan gen last. Eerst wanneer dat anders zal geworden zijn en vele jaren zullen noodig zijn om die verandering te weeg te brengen, zal de ambtenaar, buiten de waarneming zijner betrekkingniets anders zijn dan een gewoon burger, en zal zijn invloed ook niet grooter zijn dan zijn persoonlijk ka rakter, zijn kennis en ervaring medebrengen. Wat daarom in Frankrijk aanbeveling verdient, zou in Nederland een be- langrijke stap achterwaarts zijn. Wij kennen gelukkig geen olficitiele candidaten, geen door de regeering aanbevolen per- i sonen en de kiezer, die de ambtenaren in verschillende rieh- tingen ziet aanbevelen, kan in hen onmogelijk de lasthebbers of gewillige dienaren van de regeering zien. Elke bemoeiing j van de regeering met, de verkiezingen, ook de aansporing tot i ont houding aan haar ambtenaren gericht, is een schrede op j den verkeerden weg. Vrijheid moet bij ons de grondslag 'blijven van het kiesrecht, en alleen dan wanneer een ambtenaar tëvoeren. en wel zeer verdienstelijk, daar mevr. Kleine tot de weinigen behoorde en de titilrul Sajfovervulde, zooals slechts zij het vermag. Zij gaf de gelauwerde dichteres in hare liefdenaijver, teleurstellingtoorn en zelfverwmning uitstekend weder, zij deed het verstaan hoe de kunst geheele toewijding, offers van hare aanbidders vergt. De lieer Iiis- ternaker stond haar ter zijde als Faonde jongeling, die in haar alleen de dichteres huldigde, maar zijne liefde schonk aan hare slavin Melita, waarvan de rol door n.ej. Poolman vervuld werd op eene wijze, welke haar algemeeue goedkeu ring deed verwerven. De heer Tellingen had en daar voor verdient hij lof gezorgd, dat het tooneeldecoratief niet in strijd was met plaats en tijd der handeling. Al viel op de ordonnantie van liet tempelfront voor Saffo's woning wat aan te merkenhet geheel met rotsenzee en geboomte deed zich gunstig voor. Naar men verneemt, zal hel departement Alkmaar der Maat schappij: „tot Nut van 'tAlgemeen", Dinsdag, den 8 Februari a.s., de gelegenheid aan zijne leden en ook aan hen verschaf fen die geene leden zijnomdoor bestuursleden geïntro duceerd de voordracht van den gunstig bekenden humorist en gevierden, spreker, den heer R. h oogmans van Boeleren van Leiden, te genieten. Het, is alleszins te wenschen en te hopen, dat eene ruime opkomst het, departement, of liever de j loffelijke pogingen van den belangloozen redenaar, helpe on- j dersteuuendie zich voorstelt,, op deze wijze, hier en elders met zijne talenten voor de stichting eener bewaarschool te woe- s kerenwelke een onzer zeedorpen ten zegen verstrekken zal. Het eerste der door het Harmoniegezelschap Concordia in dit jaar te geven concerten zal plaats hebben op den 26 i dezer maand. Dat het bestuur bedacht is om voor afwis- seling te zorgendaarvoor pleit bet reeds ditmaal optreden van eene vreemde artiste mej. Colpaer. Moge het Concordia gelukken, door eendrachtige samenwerking en ernstige studie van alle beoefenaars der instrumentale muziekeene reeks van uitvoeringen te geven, welke gunstig getuigenis afleggen 140 hoogte, waarop de toonkunst hier ter stede staat. t voorzitter en burgerlijk lid van den militieraad militiedistrict zijn benoemd de heeren A. Maclaine P. A. v. d. Drift, en tot hunne respectieve plaats- rs de heeren ff. Bos, te Oudorp, en ff. G. A. Verhoef. Zitting van 19 Januarij 1876. No. 1. oorzitt.er de Burgemeester A. Maclaine Pont. voordig aanvankelijk 14, later 15 leden. Voorzitter opent de vergadering, waarna notulen der vorige vergadering worden gelezen, lt de Voorzitter mede den afloop der op 4 Jan. 1876 openbare aanbesteding der in 1876 uittevoeren werken, waarvan de uitkomst is, dat die werken te jn aangenomen voor f 21644,f 2801,beneden g, en dat het hakhout en eenige boomen op 29 De- 875 in bet openbaar verkocht, zijn voor f 1143,80. r kennisgeving aangenomen. edegedeeld de sedert de vorige vergadering inge- ukken. Van Gedeputeerde Staten. luit tot onveranderde sluiting en vaststelling der -rekening over 1874. :f ten geleide der goedgekeurde gemeente-begrooting 6. vang-berigt der op 22 Deo. 11. vastgestelde wijziging 73 der algeineene politieverordening betreffende bet van vee. ;f van Burg. en Weth. ten geleide van het op 4 Ja- opgemaakte proces-verbaal van verificatie der kas en an den gemeente-ontvanger. igt van den heer H. ff. Bruinvisdat hij aanneemt ining tot Regent, van bet burgerweeshuis, igt, van den heer Mr. A. C. Lagericeg, dat hij aan- benoeming tot Curator der Latijnsche School. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen, zoek van A. Peenhoff, uurwerkmaker te Gouda om erking te komen voor stads-korologiemaker, welke ig volgens zijne inlichtingen vacant is of zal komen, lorzitter deelt, mede, dat Burg. en Weth. aanleiding ;evonden in de betere wijzewaarop de stads-horo- jr P. E. Krijt in den laatsten tijd zijne betrekking argenomen hun in den at'geloopen zomer gedaan om hem te ontslaan vooralsnog intetrekkenen stelt ,en adressant medetedeelendat aangezien de betrek- stads-horologiemaker te Alkmaar niet, vacant is, sek niet in gunstige overwecing kan genomen worden, rzoek van B. H'Pallemans, om aan hem te ver- len grondgelegen aan de Doelenstraatbekend n naam van erf der Beestenwaag, tegen f 4,— per wenschende op dien grond te bouwen, eld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. rzoek van 74 landlieden, gewoon hun kaas en vee kmaarsche markt te verkoopen om niet aantenemen sprake gebragte voorstel tot pensionering van den ut A. Schouten, maar hem voor de dienst der markt ien. in handen van den burgemeester ter beschikking, imstig het, 3® lid van art. 191 der gemeentewet,, in behandeling genomen de volgende voor de leden ing gelegen hebbende stukken. ief van Ged. Staten, daarbij verzoekende de supple- trooting, vastgesteld 22 December 1.1. te wijzigen, aarbij voorgedragen af- en overschrijving van/345, post voor onvoorziene uitgaven op dien aflossing van ien bij een afzonderlijk besluit te regelen, overigens waar hebbende tegen de dadelijke daarbij aangeno- sing van schuld, als bedenking hebbende tegen den niet tegen de zaak zelve met voorstel van Burg. om de begrooting en het besluit overeenkomstig ïgen gewijzigd vasttestellen. Aangenomen, ef van Ged. Statenin overweging gevende de bestaande politieverordening op de bewaarplaatsen van pe troleum22 Dec. 11. gewijzigd, intetrekken, omdat naar hun inzien de gemeenteraden door de afkondiging der wet van 2 Juni 1875 (Staatsbl. No. 95) de bevoegdheid hebben ver loren orn bij politieverordening bepalingen vasttestellen be treffende de iurigting dier bewaarplaatsenwelke slechts op vergunning van Burg. en Weth. kunnen worden opgerigt. De vaste commissie voor de strafverordeningen kan zich met die bedenking vereenigen en stelt, voor, die verordening alsmede nog een paar bepalingen, waartegen bedenking kan wor den gemaakt, intetrekken en hij afzonderlijk besluit te regelen de thans reeds bestaande bepalingen op het lossen van petro leum enz., waarop genoemde wet niet toepasselijk is. Verder stelt zij voor, aan Ged. Staten, die de gemeentebesturen uit genoodigd hebben hunne politieverordeningen ook in over eenstemming te brengen met de wet op de besmettelijke ziek ten en met die ter voorkoming van hondsdolheid, medetedeelen, dat hieraanwat eerstgenoemde wet betreftreeds voldaan is en dat de bestaande bepaling, dat Burg. en Weth. het laten losloopen der honden kunnen verbieden gedurende den. door hen te bepalen tijdniet ingetrokken of gewijzigd be hoeft te wordenals toepasselijk wanneer in de gemeente Alkmaar nog geen geval van hondsdolheid zich heeft voor gedaan, doch gegronde vrees voor het uitbreken dier ziekte bestaat. Aangenomen. Van Burgemeester en W et houders. 14. Voorstel om aan de 2® helpsters op de tusschenschool M. 11. Geerling en G. L jnbachmet ingang van 1 Fe'o. 1876, de verhoogde toelage van /40,toetekennen. Aangenomen. 15. Voorstel, in overleg met de plaatselijke schoolcom missie ingediendom ter voorziening in het gebrek aan hulponderwijzend personeel aan de openbare armenschool,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5