van Zondag 23 Januari 1876. ■Binnenland. Wereld-tentoonstelling te Philadelphia. Van de nederlandsche inzendingen zijn van 24 Jan. tot 8 lebr. te Amsterdam te bezichtigende schilderijen en beeldhouw werken in Arti et Amicitiaede producten uit Ned. Indie en de étalage van den boekhandel in het Paleis voor Volksvlijt IBtiiiscliland ilelgie. Frankryk. Groot-llrittanjc en Ierland. Turk||e. Ouwilcniipi-liuiisiurye. Bijblad behoorende ïiiiaitrscne Courant Spoorwegen. De minister van binn. zaken heeft, op ver zoek van den heer E. J. JKuinders c.s. te Amsterdam, de termijnen voor de uitvoering der concessie van 30 Sept.'73, betreffende het aanleggen en exploiteeren van buurtspoor wegen in de provincie Groningenverlengd Indien vóór 31 Dec. '76 de naamlooze vennootschap voor de uitvoering niet is tot stand gekomenis de concessie vervallen. De aandeelhouders in de "Rijnspoorwegmaatschappij hebben besloten tot het sluiten eener 5 p.c. leening van 6 miljoen in 5 seriënde eerste (tot betaling der vlottende schuld tot voldoening van engagementen en storting op de aandee- leu voor de lijn Leiden-Woerden) a pari uit te geven, de overige seriën later, na goedkeuring door de vergadering. De directie van den ontworpen spoorweg Rotterdam HoutenMunster ziet, uit hoofde van technische bezwaren, of van de concessie der lijn OudewaterDordrecht, en zal daarentegen gunning vragen voor eene zijlijn Dordrecht Gouda. Belastingen. De gemeenteraad van Hattem heeft de belasting op de honden verhoogd tot f 3, per honddoch die voor teefjes op de helft bepaaldten einde het aanhou den van teefjes te bevorderen als een middel om hondsdol heid te helpen voorkomen. Onderwijs. Het hoofdbestuur van het Onderwijzersge nootschap heeft het plan opgevat, tot het oprichten van een paedagogisch muzetimzooals die o.a. te Peterburg en te Rome bestaan. Het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft zichdes verzochttot gemeenschappelijk handelen in deze bereid verklaard. Hardrijderij op Schaatsen. Aan den wedstrijd van wege de IJsclub te Amsterdam, op den 15 is door 74 mannen deel genomen en de prijs van f 200 behaald door A. de Groot, van Akkrumdie den 14 te Zwolle insgelijks den eersten prijs verwierfde premie van 50 viel ten deel aan N. kulsma, van Amsterdam. Aanbestedingen. Den 19, door het ministerie van binn. zakenhet van 1850 tot 2300 ellen zeewaarts verlengen van den zuidelijken dam op den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee minste inschr. Kolis Kz., te Sliedrecht, en D. Boller, te Scherpenissevoor 716,000. Den 20. te 's Gravenhage, het maken der beveiliging en verder bijkomende werken voor de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal, onder Zaandam, minste inschr. J. H. v. Hoogcrhouw te Boxtelvoor /97,800; te Arnhemhet bou wen eener r. c. bijzondere school voor 325 kinderen met onderwijzerswoningminste inschr. Schutvoor 16,900. Gipten. Wijlen de heer FJochems te 's Gravenhage heeft gelegateerdvrij van rechtenaan de herv. diaconie f 20000, aan de herv. gemeente, de waalsche, lutherscheen ned.-israël. diaconiën elk 1000; voorts aan de herv. diaco nie te Wassenaar f 5000. het r. c. armbestuur aldaar t 2000, aan Ned. Mettray, bij Zut-fenf 1000, aan het blinden-in- stituut te Amsterdamhet doofstommen-instituut te Gronin gen en de Protestantsche Maatschappij van Welstand elk f 500en aan de Utrechtsche Zendingsvereeniging f 400. De Koning heeft voor de „Holland Memorial Curch" te Nieuw-York aan dr. Cohen. Stuart eene gift doen toekomen van f 1000, Wijlen mej. J. M. v. d. Laen te Zwolle heeft aan de al- gemeene armen dier stad f 2000 gelegateerd. Rampen. Het aan den Maasmond gestrande stoomschip Groningen [zie ons vorig Nr.] is vol water geloopen. Den 16 zijn 4 ingezetenen van Kruisland (gem. Steen bergen), zijnde 3 landbouwers en de hulponderwijzer, door het ijs gezakt en verdronken; 2 der landbouwers waren gehuwd. Den 19 is de pelmolen „het Vergulde Kalf," van de wed. Aten te Wormerveer, staande aan het Kalf te Zaandam, ge heel afgebrand. Veeziekte. In 1875 zijn in Noordholland door de long ziekte aangetast. 25 runderen, in de voorafgegane jaren 165, 323, 1308, 2553. Van de 25 aangetasten zijn 2 gestorven en 23 na onteigening afgemaaktvoor welke vergoed werd 2041,50; in de voorafgegane jaren f 18,506 f 35,888 120,090. Voorts zijn in 1875 als verdacht onteigend en afgemaakt 151 runderen, waarvoor 20,982 werd vergoed. Bijzonderheden. Te Dirkshorn. gem. Haringcarspel, is den 20 eene koe overledendie een lever bij zich haddie 74 kilogr. woog. Misdrijven. Een jongmensch te Oosterhout heeft een meisje, met wie hij vroeger in betrekking had gestaanterwijl zij met haar beminde stond te spreken met een pistoolschot in het aangezicht getroffen, zoodat zij in levensgevaar ver keert. Hij is in hechtenis genomen. Overleden den 20te Utrechtna een langdurig en smartelijk lijdendr. H. J. Broers, bekend door verschillende opstellen over de geschiedenis van stad en vaderland. De Bondsraad heeft zich vereenigd met, een voorstel van de pruisisclie regeering om, met toestemming van den Rijks dag, de plaats, waar thans Krolls etablissement, buiten de Brandenburgerpoort te Berlijn, staat, voor de oprichting van het definitieve Parlementsgebouw aan te wijzen, en de regee ring te machtigen om over den aankoop van dat terrein in onderhandeling te treden. De Rijks-kanselier heeft aan den Bondsraad een wetsont werp voorgelegd, waarin het begin van het volgende dienst jaar des Rijks op 1 April gesteld en hij genacht,i?d wordt om de uitgaven ten behoeve van het, Rijk gedurende de 3 eerste maanden van 1877 voort, te zetten op den voet der begrooting voor 1876, alsmede om tot, dekking van de uit gaven schatkistbiljetten tot een gezamenlijk bedragvan 20 mil joen mark te gebruiken. Pruisen. In het district Liebenwerda, prov. Saksen, kwamen in 1868 verscheidene branden voor, en een mar. werd wegens herhaalde brandstichting tot tuchthuisstraf veroordeeld, die nog niet geheel is afgeloopen Het, is echter nu gebleken dat hij onschuldig was. 2 Broederseigenaars eener nieuw aangelegde steenbakkerijwarenzooals een bloedverwant thans heeft uitgebracht, de brandstichters, met het doel om behoefte aan nieuwe steenen te veroorzaken. Zij bevinden zich in hechtenis. In de fabriek van den heer Rrupp te Essen zal, om cenigs- zins te gemoet, te komen in de verliezen, die de ongunstige tijdsomstandigheden aan den werkgever en aan de werklieden berokkenen voortaan alleen op de zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen niet gewerkt, worden. Met de geest,e- telijkheid is eene schikking getroffen om de arbeiders op de gewone catholieke feestdagen in staat te stellende mis te gaan hooren vóór den aanvang van hun werk. De opper-president, der provincie Hessen-Nassau heeft aan de, 267 leden tellende, oud-catholieke gemeente te Wiesbaden, gedurende eenige uren per week het gebruik der r. c. kerk toegestaan. De r. c. gemeente aldaar is nog 1399 leden sterk. De policie te Berlijn heeft aan den heer Gardet, sedert jaren berichtgever "an de legitimistische Gazette de France, liet verder verblijf in dc duitsche hoofdstad ontzegd. Hij was hoe langer hoe meer in het ultramontaansche vaarwater geraakt en had zich in den laatsten tijd zelfs tot majesteits- beleedigingen laten verleiden. De zitting van den Landdag is den 16 in de Witte Zaal van het koninglijk paleis door den vice-president, van het ministerieden heer v. Camphausen, geopend. Er waren on geveer 80 van de omstreeks 700 leden der beide Huizen leden aanwezig. In de troonrede werd in de eerste plaats gewezen op den gedrukten toestandwaarin handel en nij verheid verkeeren, tevens het vertrouwen uitdrukkende, dat de geestkracht van het pruisische volk er in slagen zalde zwarigheden te overwinnen. De staats-inkomsten zijn niet zoo hoog geraamd als voor 1875, maar zij zullen voldoende zijn om de administratie op de tegenwoordige wijze voort te zetten. Voorts werden aangekondigd de staatsbegrooting en wetsontwerpen tot regeling der bevoegdheid van de nieuw ingestelde takken van bestuur, betreffende de bekrachtiging van het reglement voor de Aigemeene Synode en betreffende het toezicht van den Staat op de Evangelische Kerk. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 17 den heer». Ben- nigsen bij acclamatie t,ot. voorzitter herkozenevenzoo graaf Bethusy-Huc tot tweeden ondervoorzitter. De eerste onder voorzitter van het vorige jaar, dr. L'ówehad verzocht niet herkozen te worden; in zijne plaats is met 188 van de 310 uitgebrachte stemmen benoemd de heer Udnel, even als zijn voorganger behoorende tot de fortschrittspartij. Den 18 heeft de minister van financiën de begrooting voor 1876 ingediend. Inkomsten en uitgaven bedragen wederkee- rig 651.488.800 mark, waarvan 619.162.518 voor de gewone, 32.326.282 voor de buitengewone uitgaven. De ontvangsten en uitgaven zijn beide 43 miljoen lager geraamd dan voor 1875; eigenlijk zijn de gewone 5% miljoen hoogermaar de buitengewone 48% miljoen lager gesteld. Het dienstjaar 1874 heeft, een overschot, van 20% miljoen opgeleverd, die voor het thans aangevangen jaar beschikbaar zijn; 1875 zal slechts een gering overschot geven. Bij de eerste verificatie-vergadering in het faillissement van dr. Strousberg waren te Berlijn 42 bevoorrechte en 655 gewone schuldvorderingen aangemeld. De bevoorrechte schuldeischersdie onder toevoeging der faillissementskosten ongeveer 700,000 mark te vorderen hebbenzullen wel ten volle afbetaald kunnen worden, maar de overige hebben weinig kans iets te ontvangen. De vergaderde schuldeischers hebben besloten om de riagelijksehe uit keering van 20 mark aan mevr. Strousberg t.e blijven uitbetaiendaar zij niets be zit om met, hare 5 minderjarige kinderen van te leven. Beieren. De aartsbisschop van Bamberg heeft zijne on- derhoorige geestelijken aangeschreven om aan catholieken die hun burgerlijk huwelijk niet kerkelijk laten inzegenen de genademiddelen der Kerk te onthouden, en om de „bruids paren," die burgerlijk reeds in den echt verbonden zijn, voor te houdendat zij zich geenszins als werkelijke echtelieden voor God en de Kerk beschouwen mogen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 8 met groote ingenomenheid goedgekeurd een voorstel van het dagelijksch bestuur om de 300stó verjaring van Rubens' geboorte [29 Juui 1577] met schitterende feesten te vieren. Het bal bij prins de Car am an te Bergen heeft den 12 plaats gehaden is door geen enkel lid van den Senaat, noch van de Prov. Staten bijgewoond. Het gemeentebestuur was er alleen door den commissaris van policie vertegenwoordigd. Van de jongelieden, die op de feesten van den gouverneur plachten te verschijnenwas slechts 1/i aanwezig. Den 17 is in eene vlasserij te Gent, door het springen van een pijp eener stoommachineeene ontploffing geschied, waardoor 4 werklieden omkwamen en 3 andere gewond wer den. De aangerichte schade wordt, op 30000 fr. begroot. Den 18 heeft de Kamer hare zittingen hervat. Door de regeering werd een wetsontwerp ingediend, strekkende tot, het straffen met boeten van 26 tot 200 fr. van het, dragen van wapenen zonder rechtmatige reden en zonder vooraf gaande machtiging; en met gevangenisstraf van 8 dagen tot 2 maandenindien de overtreding bij eene vergadering is gepleegd. Verbeurdverklaring heeft in alle gevallen plaats. De aanleiding tot div wetsontwerp is de overstrojming van uit, het, buitenland ingevoerde afgedankte geweren waarvan eenige hnizen te Luik meer dan een miljoen afleverden, en welke, benevens miljoeneu patronen, voor 4 a 7 fr. per stuk worden verkocht. Te Verviers hehben een 50tal werklieden zonder werk zich naar het gemeentehuis begeven om in een adres brood of geld te vragen. 3 Hunner zijn ontvangen door het dage lijksch bestuur, dat beloofd heeft hun verzoekschrift te zul len onderzoeken. Gedurende 1875 is in Erankrijk ingevoerd voor een bedrag van 3.672.286.000 fr., terwijl de uitvoer 4.022.162.000 fr. beliep. De inschrijvingen voor de kerk van het H. Hart op den Montmartre te Parijs bedragen thans 2.625.524 fr. Den 7 is ten oosien van de Rhöne Vil (Gard) een itali- aansche driemaster vergaan en van de 10 opvarenden slechts één behoudendiena 2 uren aan een stuk hout vastge klampt rondgezwalkt te hebben, levend door de golven op het land geworpen werd. Van Lannion (Nord) is eene visschersboot met hare bemanning verloren gegaan. De heer Em. Ollivier heeft aan de kiezers van het dept. van de Var een schrijven gericht, waarin hij o.a. zegt- „Ge durende 12 jaren heb ik de vereeniging van democratie en dit staatsbeleid inwijddehunne goedkeuring geschonken." Den strijd met Pruisen verklaart de heer Ollivier noch ge- renscht noch uitgeloktintegendeelalles aangewend te hebben om den vrede te bewaren. Hadden de woelingen der onverzoenlijken de plannen der generaals niet verijdeld en liet geheim hunner bewegingen aan den vijand bekend gemaakt,was de Keizer niet verraden geworden had de omwenteling de hulpbronnen niet bedorven en verkwist, het, Rijnleger zou beweert hijde zege hebben wedergevonden. De prefect van policie te ParijsLéon Renaultheeft zich in het arrondissement Corbeil candidaat gesteld voor de Kamer van Afgevaardigden en aan de maires der gemeenten van dit arrondissement eene circulaire gerichtwaarin hij bij voorbaat verklaart, dat zijne candidatuur een beslist constitutioneelen stempel draagt. De belgische Indépendance berichtdat de heer Bufaure in den ministerraad, den 12 gehouden, aangedrongen heeft op zekere wijzigingen in de door den maarschalk-President uit te vaardigen proclamatiemaar dat de heer Buffet dit, geweigerd heeft. Toen de maarschalk den brief, waarin de heer Say zijn ontslag nam, in het vuur wierp, zeide laatstge noemde „Ik heb dus goed begrepenmijnheer de Presi dent dat niet verder zal worden aangedrongen op het schrappen van mijnen naam uit de lijst van candidaten voor den Senaat in het dept. der Seine en Oise." „Neen," antwoordde de maarschalk, „de heeren Feray en Boucher zijn mannen van eer." Den 15 is de besproken proclamatie verschenen, waarin het volgende wordt gezegd; Wij hebben behoefte aan goede ordevrede en eene eerlijke toepassing der con stitutioneel? instellingen; maar daartoe is eene conserva tieve waarlijk liberale politiek onmisbaar. Allen bekoo- ren ter verdediging van de maatschappelijke orde en van 's lands wetten hunne toewijding aan het vaderland te stel len boven herinneringen en partij-bedoelingen. Niet alleen degenendie de thans heerschende rust storenmoeten ont wapend worden maar ook zij die de toekomst, bedreigen door anti-sociale leerstellingen en revolutionaire programma's. Ik heb het gezag niet begeerdmaar ik zal het zonder zwakheid uitoefenen. Ik vertrouw op de hulp van God en van het volk. De proclamatie is mede-onderteekend door den heer Buffetals vice-president van den ministerraad. De gravin v. Chambord heeft aan de hertogin de Luynes doen wetendat zij geen gevolg dacht te geven aan haar voornemen om zich dezen winter naar Cannes te begeven niet willendedat hare tegenwoordigheid in Erankrijk ten tijde der verkiezingen tot gevolgtrekkingen van politieken aard aanleiding zou geven. Zij bedankt derhalve de herto gin voor het te harer beschikking gestelde landhuis. De gouverneur van Parijs heeft geeue vergunning ver leend tot het houden van eene bijeenkomstwaarop van de zijde der handwerkslieden een candidaat voor den Senaat zou worden benoemd. De minister van financiën, Léon Say, heeft aan de amb tenaren, tot zijne administratie behoorende, eene aanschrij ving gericht,, waarin hij hun aanbeveelt, hun officieel karak ter in den aanstaanden verkiezingsstrijd niet bloot te stellen. Volkomen vrijheid behoudende om van hun stemrecht ge bruik te maken behooren zij echter aan geene vergadering deel te nemennoch hunnen naam te stellen onder circu- Lires of aanplakbiljetten, en zich voorts bij de bekendmaking van den uitslag van alle manifestatiën te onthouden. Aldus alleen, meent de minister, kunnen zij bij de belastingschuldi gen het hun noodig zedelijk gezag behouden. De France drukt een adres af, den 26 Maart 1848 door den heer Bufet aan de kiescolleges in de Vogeezen gericht, waarin hij te kennen gaf, dat z. i. de Vertegenwoordiging de republiek behoorde te bekrachtigenmet het ernstige voornemen 0111 haar te doen slagen en om aan dit grootsche werk zich met hart en ziel te wijden. De XlXe Siècle verzekertdat in lijnrechten strijd met de bekende, op voorstel van den heer de Janzé in de nieu we drukperswet opgenomen bepalingsommige prefecten voortgaan met den verkoop van bepaalde bladen langs den openbaren weg te verbieden. Dit is o.a. door den onder prefect van Parthenay, den prefect van Deux-Sèvres en den onderprefect van Carpentras geschied ten aanzien van de Petit Rational. Het spoorwegverkeer tusschen CarcassoneBeziers en Per- pignan is door de sneeuw totaal afgebroken geweest. Tus schen Carcassone en Narbonne lag zij 2 ellen hoog en op verschillende plaatsen van het dept. liérault nog hooger. De markies de Fournèsprefect van Savoyeheeftter zake der verkiezingen eeue circulaire aan de burgemeesters van dat dept. gerichtwaarin op den voorgrond wordt ge steld dat de regecring de verkiezingen vrij wil hebben opdat, de natie met haar gezond verstand in verzet zou kun nen komen „tegen de leeringen van liendie de republiek willen behouden door alle geloof te ondermijnenhet gezag te beschimpende godsdienst en hare dienaren te honen alom de logen te verbreidenin alle harten haat en nijd te zaaien." Bij besluit van 14 dezer, regelende de bezoldiging van de professoren der Staat,s-faeulteiten, is, in de plaats van de tot dusver bij de vaste wedden komende emolumenten van examens, eollegiegelden enz., een enkel vast inkomenmet een mini mum en maximum gesteld. De gemeenteraad van Parijs heeft den 16met 53 van de 73 uitgebrachte St., tot lid van het kiescollegie voor den Se naat, benoemd den heer Fictor Hugo en tot, zijnen plaatsver vanger den heer SpulierDe voorzitter van den gemeenteraad, de heer Clémenceauheeft 's avonds met verscheidene leden zijne opwachting bij den lieer Iiugo gemaaktom hem van zijne benoeming kennis te geven. Omtrent den uitslag der verkiezingen in andere plaatsen valtbij de tegenstrijdigheid of algemeenheid der opgaven nog niets met zekerheid te zeggen. Den 17 hebben de radicale afgevaardigden voor het kies college voor den Senaat in het dept. der Seine eene bijeen komst gehouden, welke door 121 personen werd bijgewoond. De aanwezigen vereenigden zich met een door den heer Laurent Pichat ontwikkeld programmade volgende punten behelzendeamnestie voor de deelnemers aan den opstand van 1871; volkomen intrekking van den staat van beleg; vrijheid van vergadering en vereeniging; verplicht, kosteloos, neutraal lager onderwijs; verplichte aigemeene krijgsdienst, zonder eenige bevoorrechting; verkiezing van de burgemeesters door de gemeenteraden herziening van de belastingen waar door de nijverheid gedrukt wordtscheiding van Kerk en vrijheiddoor de hand van een krachtignationaal bewind i Staat. nagejaagd. 8 Miljoen burgers hebben den Keizer, toen bijl Een banket, dat den 18 te Marseille, onder de leiding van den heer Gambetta zou worden gehouden is door den genl. Lewalcommandant van het dept., bij dc afwezigheid van genl. Espiventkrachtens den staat van beleg verboden ge worden. Het, doel der reis van Gambetta was het bevorde ren der politiek van eensgezindheid, welke hem zoo heftige verwijten van de zijde der onverzoenlijken op den hals ge haald heeft. Na het verbod werden de groepen nieuwsgie rigen die de gasten wilden zien terugkeerendoor de po licie uitgenoodigd om uiteen te gaan. De troepen waren geconsigneerd. De heer Gambetta ging den genl. Lewal op heldering vragen aangaande de bewoordingen van zijn be sluit waarin gezegd werd dat, het banket tot, manifestatiën, voor de openbare rust te betreuren, zou kunnen aanleiding gevenmaar de genl. antwoorddedat hij slechts aan zijnen last voldaan en geene ophelderingen te geven-had. 's Avonds begaf de heer Gambettavan verscheidene Afgevaardigden vergezeld, zich naar Aix, waar eene talrijke menigte aan de station verzameld was. Eene bijeenkomst, welke 's avonds zou gehouden worden was verboden en geusdarmes hielden de toegangen tot, de zaal bezet. Den 19 heeft hij te Arles eene redevoering gehouden en den 20 is hij te Parijs teruggekeerd. De heer Ernest Larochettelid van den Senaatis den 19 te Nant.es plotseling overleden. KoLONlëN. Den 11 Deo. heeft op het eiland Réunion in het gebergte van het, district Salazieover eene uitgestrekt heid van 2000 elleneene verzakking plaats gehadwaarbij alles verzwolgen werd wat zich op de oppervlakte bevond en 62 personen om het leven kwamen, zonder dat eenige poging tot, redding mogelijk was. Oran, in Algiers, is den 12 Jan. door een geweldigen storm geteisterdwaaronder het havenhoofd en de voor anker lig gende schepen grootelij ks geleden hebben. De aangerichte schade wordt op 500,000 fr. geraamd. I)e heer Gladstone heeft zijn lidmaatschap van de liberale Reform Club opgezegd als voorname reden daarvoor opge vende dat hij geene club meer noodig heeft, omdat hij meer op het land zijn verblijf denkt te houden. Te Manchester heeft de kardinaal Manning eene catholieke academie geopenddoor wier oprichting men de kennis van het wezen der catholieke godsdienst wil bevorderenzoo doende de moderne dwalingen bestrijden en daartoe o.a. voor drachten doen houden over letterkundehistorie en andere wetenschappen waarbij deze natuurlijk in verband met het catholicisme en van liet catholiek standpunt zullen worden beschouwd. Op eene meeting van aandeelhouders in de turksche lee ningen van 1854, 56 en 71 is besloten, een der leden van de firma lieut Palmer Sp Co. naar Konstantinopel te zenden, ten einde zoo mogelijk te verkrijgendat de egyptische cijns in het vervolggelijk voorheen aan Engeland worde uit betaald. De werkgevers in de ijzer-industrie hebben besloten, niet van het werken op si uk af te zien, en de fabriek te Erith arbeiders te verschaffen. De werklieden der heeren Easton en Anderson heb ben den 16, zeer verbitterd over de aigemeene afkeuring, die hunne werkstaking in alle dagbladen heeft gevonden, besloten om hun verzet tot het uiterste te drijven. De heer Easton heeft aan de Times geschreven, dat diegenen zijner werklieden, die vóór het einde dezer week zich niet aangemeld hebben om den arbeid te hervatten in geen geval ooit weder in zijne fabriek aangenomen zullen wordenen dus ook niet meer het recht hebben zich te noemen „de werkstakende arbeiders van den heer EastonHij kan werklieden genoeg krijgen en acht een algemeen lock-out onnoodig. De regeering heeft beslotende nota van graaf Andrassy in beginsel te ondersteunen. Naar luid der Kólnische Zeitmg heeft de regeering aan alle mogendheden laten verklarendat zij ten opzichte van binnenlandsche hervormingen geene gemeenschappelijke voor stellen in ontvangst zal nemen; en hebben Oostenrijk en Rusland eene tegenverklaring opgesteld, waaraan Duitschland zich aangesloten heeft en waarin gezegd wordtdat de mo gendheden zich omtrent den vorm harer mededeelingen geene voorschriften laten geven. Moukhtar-bassa, de opperbevelhebber der troepen in de Her- zegowina, heeft de militaire operatiën voorshands gestaakt en de troepen naar hunne winter-kwartieren gezonden. Al leen de montenegnjnsche grenzen blijven sterk bezet. Zoo dra Ali-bassa het bestuur der Herzegowina aanvaard heeft moet te Mostar eene vergadering van notabelen bijeenkomen om een voor den Sultan bestemd stuk samen te stellen, dat van alle klachten der bevolking een overzicht en beschouwing geeft. Ali-bassa zal zich een raad van 20 notabele inwoners des lands toevoegen en het uitzicht openen op amnestie schadevergoeding, vermindering en rechtvaardiger verdeeling der belastingen. De kadi van Mostar, 1 oussouf-E fendi, reist steeds rond en beloofd de bevolkingdat alle verwoeste dorpen op kosten des Sullans zullen herbouwd worden. De gezanten der mogendheden, die het tractaat van Parijs onderteekend hebbenzijn begonnen ieder afzonderlijk de aandacht van den Sultan op het voorstel van graaf Andrassy te vestigen. Tot dusver is de tusschenkomst van zuiver offi- cieusen en vriendschappelijken aard. Servie. In de Skupschtina is de voormalige minister van oor log beschuldigd van liet schenden der constitutiedewijl hij bij zekere gelegenheid eene buitengewone belasting voor de voeding der volksmilitie had uitgeschreven. Er is eene com missie van 9 leden benoemd om de zaak te onderzoeken. Bij de behandeling der begrooting van uitgaven heeft de Skupschtinain weerwil van de tegenkanting der regeering, beslotende bezoldiging der leden van den Raad van State tot op 1500 th. te verminderen. Den 17 is een voorstel om geene diplomatieke agenten meer te Weenen en te Bu charest te onderhouden afgestemd nadat de minister van buit. zaken hst nut dezer agentschappen en vooral Oostenrijks welwillendheid jegens Servie betoogd had. Oostenrijk. De president-minister, prins Auerspergis voornemens, de regeering, bij de verdere onderhandelingen voor de vernieuwing van het vergelijk met Hongarijete steunen door eene commissie van Afgevaardigden, aan welke de meerderheid in het Parlement daartoe haar vertrouwen schenken zal. Het Hoerenhuis heeft den 14 over de kloosterwet beraad slaagd. Kardinaal Scliwarzenberg graaf Leo Tlim en de abt Liebsch sprake» er tegen. Eeu voorstel van den laatste, om

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5