i r Hu. 10. Achtèiizeveiitigsie Jaargang. 1870. ZON DAG 5 M A A li T. (Officieel <Bcö«cÜc ££lckclt jfcschc Berichten. ËlHitselilanil. ïereenijSjtle ^(ujen. Vervolg der Buitenlandsche Berichten in het Bijvoegsel. StSniH>niund. AL i AR A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O.&lfranco per post f ö,8C. afzonderlijke nommers Cents. iSrieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Hij deze Courant behoort een bijvoegsel. De COMMISSARIS des KONINGS in MOORDHOLLANI) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens bet, uit ruimen en dempen van de brug over de Langesluot, in den oo.-t.elijken dijk van het Noordholland-cli Kanaal, benoorden de draaibrug in den Staatsspoorweg over dat Kanaal nabij Alkmaar, het verkeer, zoowei voor voetgangers ais rijtuigen, jaagpaarden en vee, te beginnen met 13 Maart e.k.. t,ot na dere aankondiging zal zijn gestremd, eu dat het verkeer tus- sclien Koedijk en Alkmaar zoolang mort, geschieden over de Vlotbrug over het Kanaal te Koedijk, en den Rijks grooten- weg van Alkmaar naar Nieuwediep, of langs den grindweg tusschen Koedijk en het Huiswaardergat en langs de oostzijde van de Koedijkervaart. De Commissaris des Konings vooin.. Haarlem, 3 Maart 1876. K E t i. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAA R brengen ter algerneene kennis: Dat overeenkomstig art 8 der politieverordening op het beheer en behandelen der brandhluschiniddelen alhier, door den Gemeenteraad vastgesteld 6 Maart 1872 de loting der ingeschrevenen van dit jaar met de reservenummers van het vorige jaar, in het openbaar zal geschieden ten raadhuize dezer gemeenteop Dingdag 7 Maart e.k,, 's namiddags één ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd Allernaar, A. MA CLAINE PONT. 29 F tbr. 1876. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAA R brengen ter kennis van de belanghebbendendat, de paten ten aangevraagd tot 1 Februari j.l., ter gemeente secretarie kunnen worden afgehaald in de gewone kantooruren gedu rende de eerstvolgende 14 dagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAI.NE PONT. 1 Maart 1876. De Secretaris, NUEIOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, het, bij raadsbesluit van 28 Juli U75 vastgestelde art. la der politieverordening op de buitenplei nen en toegangswegen tot het station van den Staatsspoor weg, bereids in werking getreden en luidende als volgt: Het is verbode i langs da toegangswegen naar het stationsplein ie rijden op dt klinker s:--aat die tot voe pad dient, mat paarden, ezels, rijtui gen, velocipéden, hand-, krui- en andere wagens. Zij noodigen een ieder uit, zich stipt dienovereenkomstig te gedragen 1er' voorkoming der toepassing van de op de overtreding van dat, verbod gestelde strafbepalingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Maart 1876. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend dat ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jagt- en vischacten, voor het, dienstjaar 1876/77. De Burgemeester voorn.. Alkmaar, 3 Maart 1876. A. M A CL A 1 N E P O N T. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 8 Maart 1876, des middags ten 12 ure. Namens den Poorzilter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de BETREKKING van STADS- VERLOSKUNDIGE te Alkmaar, aan welke betrekking eene jaarwedde van f 125,verbonden is, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het Gemeentebestuur van Alkmaar. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene alseen bezemeen lonteen zak aardappeleneen portemonnaiewaarin loterij briefjes met eenig geld. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een dameskraag en een parapluie. POSTE RIJEN. De correspondentie voor Ned. Oost-Indie, te verzenden per stoomschip CE LH BES, behoort den 13 Maart a.s„ uiterlijk te 9 uren 's avonds, 1er post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOU W E. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn- verzonden gedurende de 2e. heift der maand Januari 1876- J. Maassen, E. Marcband, Amsterdam; Mej B. v. Rheede- Nijmegen; Wed. D. de Vries, Ouddorp; J. Hoek, Stompeloren. Van de hulpkantoren: BurgerbrugC. Neeff, Amsterdam. Midwoud, T. Lageland de Kaag. W armenhuizen T- A. Bierman Amsterdam. Pruisen. De regeering heeftter voorkoming van de overbrenging der longziekte, den in- en doorvoer van rund vee uit NederlandBelgie en Luxemburg verbodenop verbeurte van het vee en geldboete van hoogstens 150 mark of daarmede gelijkstaande gevangenisstraf. Ten gevolge van den dooi is er ijsgang ontstaan en overt»! hoog water, waarvan vooral de provinciën Saksen en Silezie veel te lijden hebben. De Elbe is bij Maagdenburg op ver schillende plaatsen door de dijken cn dammen gebroken en het, land daardoor mijlen ver overstroomd. Een spoortrein vsnv_ Maagdenburg naar Berlijn is in den nacht van 2324 niet ver van eerstgenoemde stad te water geraakt, waarbij echter geeue mensehen zijn verongelukt. Bij Pless, in Silezie heeft de Weichsei het land mijlen ver onder water gezet. Een.trein van den opper-silezischen spoorweg is bij Gleiwitz van liet, spoor geloopen eu dientengevolge zijn verscheidene mensehen omgekomen. In het stadje Schöneheck, bij Maag denburg, zijn van de 700 huizen 600 ondergeloopen en 30 ingestort, en wordt de schade op 900.000 mark geschat. De Keizerin bracht den i Maart, de geteisterde plaats een bezoek. Te Berlijn hebben zich commission gevormd om de particu liere liefdadigheid te hulp te roepen. Huis van Afgevaardigden. Bij de behandeling der be grooting van binn. Zaken is de minister Edenburg door de woordvoerders van liet centrum, alsook van de zijde der nat ionaal-liberale ea der fortschritt.s-partij levendig aange vallen over de strat, indertijd door het. provinciaal bestuur van Westt'alen aan liet, stedelijk bestuur van Munster opge legd wegens een adres van gclukwensehing aan den aarts bisschop v. Ketleler. De minister antwoordde, dat hij niet tusschenbeide had kunnen treden, al zou hij de bedoelde straf, eene disciplinaire geldboete, anders gewensclit hebben, om dat liet provinciaal bestuur niet, in strijd met do wet had gehandeld. Den 23 is een voorstel van den heer v. Denzin (conserva tief)' aangenomen strekkende om het, rapport Ier commissie in behandeling te nemen, dat nu ruim '2 jaren geleden over de spoorwegkwestie is uitgebracht Den 20 is een aanvang gemaakt met de eersie lezing van liet, reglement voor de Algerneene Evangelische Synode Van gematigd-conservatieve en bationaal liberale zijde werd net, ontwerp verdedigd, of ten minste de mogelijkheid erkend om hét over de punten van verschil niet de regeering eens te worden. Namens de fortschrittspartij werd liet, bestreden door dr. Pirchow, die er geloofsdwang- van verwachtte en meende, dat de tijd voor eene algemeeue synode nog niet gekomen was. De minister Palk betoogde, dat, zoolang er eene Kerk bestond, er ook een richt,snoer voor hare geloofsleer moest zijn, en hij noemde het tot, stand gekomen reglement het liberaalste in Üuitscliland, waarvan de verwerping alleen den tegenstanders der liberale partij tot voordeel zon zijn. Het ontwerp is naar eene commissie van 21 'leden venvezen. Beieren. De Kamer van Algevaardigden heeft den 25 met 78 tegen 73 st. bn. v. Ow tot voorzitter en den heer hurz tot ondervoorzitter herkozen. Beiden behooreu tot de ulti'amontaaiisclie partij; vin de liberale partij waren 4 Af gevaardigden afwezig. In antwoord op eene interpellatie betreffende den aankoop van spoorwegen door het Rijk, gaf de president-minister te kennen, dat, Beieren door de trac- taten van Versailles beveiligd is tegen aile p gingen om ook de beiersche spoorwegen in Rijks-eigendom te doen overgaan maar dat de regeering niettemin hare bedenkingen tegen het plan had ingebracht, omdat zy liet, voor de onderlinge ver houding der duitschë Staten niet, wenschelijk achtte. Saksen. De Riesa briic van den Dresdeu-Leipziger spoor weg dezelfdedie in Juui 66 door de saksische troepen bij hunnen aftocht vernield werd is door den hoogen stand der Elbe ingestort,, gelukkig juist nadat de sneltrein uit Leipzig nog daarover was gegaan. Elzas-Lotharingen. Sedert 1871 is de bevolking met, 20,330 zielen verminderd, in den Beneden-Elzas met 255fi, in den Boven-Elzas niet, 623, in Lotharingen met 11543 (in de stad Met.z met 5989) zielen. In Straatsburg en Mul- hausenwaar de optie voor de fransche nationaliteit en de daaraan verbonden emigratie liet veelvuldigst was voorge komen, is de bevolking door toevloed van buiten niettemin met 8692 en 5288 zielen toegenomen. Bij den intocht des Konings te Vergaraop den i 8, wa ren de balkons en vensters wel, op bevel des burgemeesters, met tapijten en doeken versierdmaar vertoonden de vrou wen zich niet voor de vensters en van de 5000 inwoners geen 500 nieuwsgierigen op de straat. Langs den weg des Konings stonden troepen geschaard. Aan de S. Pedro-kerk wachtte de geestelijkheid liem op, terwijl hij onder een door 6 priesters getorschten draaghemel naar binnen werd geleid. Bij het Te Deum was de bevolking slechts door bet, gemeen tebestuur vertegenwoordigd. Na den afloop daarvan begaf de Koning zieli naar de woning van graaf del halte, waar don Carlos placht te vertoeven. Te S. Sebastian viel den Koning den 22 eene schitterende ontvangst ten deel. Het gemeentebestuur, de gedeputeerden der provincie en de vreemde consuls wachtten hem aan de poort op. liij 'was gezeten op een prachtig zwart paard en werd gevolgd door de genls. QuesadaLaserna, Moriones Lorna c.a. Na eene toespraak van den eersten burgemeester ontving en beantwoordde de Koning de gelukwensclien van e fransche, duitschë en engelsche consuls, ieder in zijn eigen taal. Door zegibogen en niet bloemen overstelpt begaf hij .zich naar de Maria kerk woonde er een Te Deum bij en hield later eene wapenschouwing. Aan vuurwerk en illuminatiën ontbrak het 's avonds niet. Op zyuen weg naar S. Sebastian had 'L. M. over het noorderleger en dat van Martinez Campos eene wapenschouwing gehouden. Het gemeentebestuur van Madrid is voornemens 100000 fr. te besteden voor eene verlichting der hoofdstad op groote schaalter viering van de terugkomst des Konings. De fransche gezant te Madrid heeft den Koning zijne ge- lukwenschen aangeboden wegens de zegepraal zijner wapenen. Den 25 is de Koning te Tolosa aangekomen en van daar naar Alsasua vertrokken met 30000 man en 40 kanonnen. Aan genl. Martinez Campos hebben zich op zijnen weg naar Pampeluna 9 bataljons, 8 geïsoleerde compagniën en eene menigte andere earlistische troepen onderworpen. 8 Hun ner bataljons hebben, na bloedige gevechten, geweigerd ver der op du aifonsisten te schieten. Den 26 arriveerde genl. Moriones met 15 bataljons te Irun. Den ,28 bevond don Carlos zich met ongeveer 2000 man te Ronceveaux. Cariistisclie deputatiën staken, na afscheid van hem genomen te hebben de fransche grens over. Hij deed desgelijks en vaardigde daarna een manifest uit,, waarin hij verklaardedat hij de taak „om de Spanjaarden gelukkig te maken" opgaf. De Kamer van Afgevaardigden heeft zich definitief gecon stitueerd onder voorzitting van den lieer Posada Herrera. De heer Castelar. na zelf den eed te hebben afgelegdheeft, teven dien den Afgevaardigden opgelegden eed geprotesteerd. De minister Canovas de Castillo verklaarde dat, protest voor ontijdig en de overige leden juichten dit toe, den kreet,aan heffende van „leve de KoningGen. Paoia heeft, behou dens nadere ophelderingen, voorloopig over den coup d'Etat van den 3 Jan. 1874 het woord voerende, gezegd, dat hij naartoe tot zijn groot, leedwezen zich genoodzaakt, had gezien, daar die uiterste maatregel onvermijdelijk was. Den 27 heeft de spaansche kustwacht op 5 mijlen van Gibraltar een engelsch koopvaardijschip aangehouden en er eenige tolbeambten aan boord gezonden. De bemanning slaagde er echter in, weder meester te worden van het schip en voerde de Spanjaarden gevankelijk naar Gibraltar mede. De soldaten der lichting van 1870 zullen eerlang naar hunne haardsteden teruggezonden worden. De republikeinsche conventie van Indiana heeft den 22 den heer Godlooe V. Orth, gezant te Weenen, tot gouverneur ver kozen en motiën aangenomen, strekkende om het Senaats lid Morton eandid'aat. te stellen voor het Presidentschap der Unie, en ten gunste der amnestie voor hen die deze oprech- telijk verlangen; voorts aandringende op intrekking van de wet, betreffende ie hervatting der betalingen in specie voor zoover zij hiertoe een bepaalden tijd stelt,eu op het onge stoord laden van de in omloop zijnde betaalmiddelenen ver klarende dat, de tegenstanders van het, stelsel van gemeen schappelijke scholen vijanden van grondbeginselen eener vrije staatsregeling zijnen dat onderwerping aan eene of andere buitenlandsche hetzij wereldlijke of geestelijke macht onver- eenigbaar is met, het americaansche burgerschap. De democraten van Connecticut hebben den 23 den heer IngersoU als gouverneur herkozen en motiën aangenomen waarbij hunnen Vertegenwoordigers wordt dank gezegd voor de vermindering der staatsuitgaven, verklaard, dat het der regeering alleen bekende betaalmiddel goud er, zilver is doch aangedrongen op intrekking der wet, tot hervatting dei- betaling in specie en de intrekking en vernietiging der green backs. De kamer van koophandel te Nieuw-Yurk heeft als haar gevoelen te kennen gegeven dat eene algerneene hervatting der betaling in specie onmisbaar is voor lie: herstel van den financiëeien toestand. Geul. Babcockgewezen particulier secretaris van President, Gpantbeschuldigd vau oneerlijke praetijken ten aanzien van de belasting op de whisky heeft deswege terecht gestaan doch is door de gezworenen vrijgesproken. Het Huis van Vertegenwoordigers van Mississippi heeft den gouverneur Ames in staat van beschuldiging gesteld en eene commissie benoemd om te onderzoeken, of dit ook ten opzichte van den gouverneur van L misiaua Kellogg behoort te geschieden. 60 Invloedrijke kooplieden te Nieuw-Qrleans hebben een protest onderteekend tegen het in Louisiana be staand: voornemen, om den heer Kellogg door de Vertegen woordiging van dien Staat in staat van beschuldiging te doen stellen, De Koning heeft, aan den gouv.-genl. van N. Indie zijn zeer groot leedwezen doen betuigen wegens het overlijden van den genl.-majoor Pel. De Koning is den '2 op liet Loo aangenomen. Prins Prederik heelt, zichuit, het zuiden van Frankrijk terugkeerendeover Parijs en Keulen naar Neuwied bege ven, alwaar hij zijnen verjaardag bij den Vorst en de Vor stin v. Wied keeit gevierd. Staten-Genkraal Den 1 Maart zijn hij de 2r. Kamer ingekomen 9 wetsontwerpen betreffende de inrichting en liet rechtsgebied der arr. rechtbanken en kantongerechten, en een wetsvoorstel van den heer de Bruyn Kops tot opheffing van den suiker-accijns. Door den heer Fransen v. d. Putte werd het leedwezen der Kamer betuigd over het afsterven van den verdienstelijken genl. Pel. Nadat de Kamer 3 dagen over de suiker-conventie beraad slaagd had [waarbij vele leden haar bestreden en de ministers van financiën en van buit. zaken haar verdedigd hadden, en door den lieer Itisinger een amendement was voorgesteld tot afschaffing vau den suikeraccijns met 1°. April], is den 1 Maart besloten, de discussie daarover eenige dagen te schor sen in afwachting van het wetsvoorstel-«2e Bruyn Kops. Den is liet ontwerp tot vrijdom van grondbelasting voor de stichting var. woningen voor de arbeidersklasse, na afstem ming van 3 amendementen, met 34 tegen 21 st,. verworpen. Het wetsontwerp betreffende de rechtbanken en kantonge rechten komt, wat de op te heffen rechtbanken betreft, overeen met het daaromtrent vroeger door de Standaard medegedeelde. De heeren Jonckbloet, de Bruyn Kops, Moens en Mes- schert v. Pollenhoven hebben eenige amendementen voor gesteld op de wet tot regeling van het booger onderwijs waarbij o. a. aan het Atheneum te Amsterdam behoudens zekere voorwaarden wat den omvang van het onderwijs de eischen der examens en de bekrachtiging door den Ko ning van de aanstelling der hoogleeraren betreft, de bevoegd heid vergund wordt tot het verleenen van doctorale diploma's en het afnemen van examens; aan athenea in andere steden hetzelfde recht bij afzonderlijke wet op de daarby vast te stel len voorwaarden voorbehouden wordt; aan de universiteiten eene faculteit der godsdienstwetenschap naast de 4 andere wordt gevestigd en voor de opleiding van leeraren der herv. Kerk jaarlijks eene som door het Rijli beschikbaar wordt ge steld niet hooger dan thans voor het onderwijs in de theo logie is uitgetrokken. Scheepvaart. In 1875 zijn voor de eerste maal zeebrie- ven uitgereikt aan 28 binnen- en 30 buitenlands gebouwde schepen, te zamen 58, metende 27,987 tonnen; gesloopt, ver ongelukt of buitenslands verkocht 51 schepenmetende 13,540 tonnen, zoodat op 31 Dec. aanwezig waren i835 (86 stoom-) schepen, metende 514,725 tonnen. Ingeklaard wer den 2171 nederlandsche en 5313 vreemde schepen, totaal 7484, metende -2.869.286 tonnen, en 437 sch. van 113.125 t. in ballast; en uitgeklaard 1849 nederl. en 3159 vreemde scli., totaal 5008, metende 1.875.268 t„ en 2993 sch., metende i.1 47.350 t„ in ballast. Vergeleken met 1874 zijn 562 ge laden en 3 ongeladen scliepen minder in- en 284 geladen schepen meer en 786 ongeladen schepen minder uitgeklaard. Onderwijs. B. en Wvan Amsterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld bij wijze van proefnemingaan 6 openbare armenscholen voorbereidende klassen te verbinden voor kinderen van 5 tot 7 jaren aan welke klasseonder leiding van den hoofdonderwijzer der schooleene onderwij zeres zal worden geplaatst, bijgestaan door 2 helpsters. Den 1 Maart heelt de gemeenteraad beslotenherlialingscholen aan de openbare scholen te verbindenvoorloopig 3 voor jongens en 2 voor meisjes. B. en W. hebben besloten de invoering van het verbodom catechisatiën gedurende de schooltijden te bezoeken, overeenkomstig den wensch der pi. schoolcommissie, voor onbepaaiden tijd uit te stellen. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten, aan het Rijk kosteloos een gebouw ter bewaring van het kadaster en de hypotheken aan te biedenwanneer de arrond". rechtbank blijft bestaan. Aanbestedingen. Het bouwen eener nieuwe r. c kerk te Mlieer, in Limburg, is gegund aan Ubachs, te Nieuw - stadt, voor 21,273. Den 1 Maartte Rotterdam, de bovenbouw van de20 voeten van de spoorwegbrug te leggen, gemeentebrug over de Maas, minste inschr. de firma Cail 4* Vie. te Parijs, voor f 982,000. Den 2 te Amsterdam het vergrooten der st.oom-ehocola- defnbriek van J. en C. Blooker, aan de Weesperzijde: nieuw fabrieksgebouw en stoomschoorsteen minste inschr. W. de Waal, voor f 38018, stoommachine en andere werktuigen tiebr. Schutte en Joh. Zimmer 4' Zonen, voor f 25100. Bouwwerken. De gemeenteraad van Amsterdam beeft besloten om aan de Vereeniging tot het bouwen van arbei derswoningen gronden af te staan tusschen de Zaag- en Raampoorten, en om de Botermarkt als markt te ontruimen en te verfraaien. Gieten. Wijlen jr. mr. M. J. Caan v.Maurick. le'sGra- venkagebeeft al de rechten en inkomsten van de heerlijk heid Maurik vermaakt aan de herv. gemeente van Maurik behoudens vruchtgebruik voor zijne weduwe. Een concert, den 13 te Breda, door eenige liefliehbers niet, medewerking der kon. muziekvereeniging „Vlijt, en Vol harding" eu der vereeniging Breda's Mannenkoor," gegeven ten voordeele der verwonde en verminkte krijgslieden in den strijd tegen Atcliin, heeft 270 opgeleverd. Rampen. Het stoomschip Mathilda, van Amsterdam naar Antwerpen, is den 26 bij Strijensas (Zuidhollnnd) gezonken. Den 27 is aan den Eendrachtspolder, onder Zaamslag. een stuk zeedijk ter lengte van p.m. i.iO ellen weggevallen en in de Wester-Schelde verdwenen. De hooge toestand der rivieren heeft voortdurend overlast veroorzaakt. Den 26 's avonds heeft de Beersche Maas de polder Oijen geïnundeerd gelukkig langzamerhand zoodat de op de laagste punten wonende landlieden tijd hadden hunne gezinnen en hun vee elders te bergen. Den 27 is oc-k de Voorsterdijk bij Zutfen overgeloopen en o.a. het Coenen- park te Zutfen ondergeraakt,. Tusschen Zutfen en Arnhem stond den 28 nagenoeg alles blank gelijk den 29 de omtrek van Meppel. Den 2 Maart bezweek bij ^Deventer een duiker en ontstond daardoor een gat van 8 ellen breedte in den weg. Sedert den 1 Maart is het water schier overal langzaam vallende. Den 2 is te Beverwijkdoor bet, omvallen eener peterolie lamp een huis verbrand bewoond door een koopman in ma nufacturen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Krommenie is den 2 een der gebouwen van de zeil- doekfabriek van den heer Planteydt afgebrand. Misdrijven. Den 22 is in het Scheërader diep, onder Zuidbroek, gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, blootshoofds (n zouder jas, niet een lederen riem om den hal-, waaraan steenen bevestigd waren. Bij den vermoorde werd een verscheurd duitsch zakboekje gevonden. Kinderen hadden onlangs op het ijs en den weg een jas, manchetten, dasje en een pet. gevonden. In den nacht van 26 —27 heeft, men te Heinkenszand een persoon, A. L., die zich voortdurend aan dronkenschap schul dig mankte, aan de deur van zijne woning aan de beenen opgehangen. Zondag-ochtend vond men hem, met let loo \l naar beneden en de voeten aan de klink gebonden geslikt,. De daders van dit gruwelstuk schijnen reeds bekend te zijn. Te Urmond (Limburg) iij door de nachtwacht op den

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1