No. 11. Achténzeyenligste Jaargang 1876. ZONDAG 12 M A A R T. I... Frankr|)k. De nieuwe wijzigingen in de rech terlijke organisatie. Clroot llritlanfe en Ierland. Jngczmibcti .SHnfffictt. Een belangrijke kwestie voor Alkmaar. ALKMAAHSCHE C0l A NT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,OS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Gents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BH deze Courant behoort een BH bladbevattende arsenaal der gildenj en monopoliën, hoe alleen aansluiting en I een kwartier lam» de tereehtvittim. ppn n frrpl orrpn L-» n fr>n Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 5 Maart 18 745. Vervolg der Wekelijksche Berichten. Ilelgle. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingekomen tot bestendi ging voor dit jaar van de wet van 2 Mei 57 betreffende de universitaire examen-oommissiën enz., aangezien bet thans in behandeling zijnde ontwerp tot herziening dier wet naar het oordeel der regeering moeilijk vóór het volgende jaar in werking zal kunnen treden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 26 met 28 te gen 2 st. besloten, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der geboorte van Rubenseen prijs van 3000 fr. toe te ken nen voor de beste, in de nederlandsehe taal opgestelde „geschiedenis der antwerpscbe schilderschool." Een voorstel van den heer Elskampom ook de fransche taal voor het vérlangde werk toe te laten, werd met 28 tegen 2 st, renvorpen. Volgens de oflicieuse correspondentie van Ilavas zal de niéuwe Kamer ongeveer 23 conservatieven tellen zonder be paalde kleur, 25 legitimisten'. 63 bonapartisten20 „con st, itutioneelen," 75 republikeinsche conservatieven2Ö2 repu blikeinen tot het linkercentrum en de linkerzijde behoorende, en 17 radicalen. In 108 arrondissementen moet herstemd worden. De republikeinen hebben in '52de bonapartisten in 9 de koningsgezinden in 7 departementen de meerderheid gehad. Volgens de Opinion zijn bij de verkiezingen 3.673.000 st. ubliek, 1.413.000 voor het Keizerrijk elriomcf t o Ait a am I mi i 1 1 11 t. - 1t uitgebracht voor dc repvuur uer iveizerryt en 1.394.000 voor het orleanistische en legilimistische koning schap. 3% Miljoen kiezers zijn te huis gebleven. De lieer Targetgezant, te 's Gravenhageheeft, bij de verkiezing te Lisieux slechts 3393 st. bekomentegenover 5805 op den candidaat der linkerzijde, l.uvelley, en 4138 op den bonapart,ist de Colbert Chabanais. Het radicale oud-lid der Nat. Vergadering Madier-Montjau is te Valence verkozen. De heer Ollivier heeft tot de 5689 kiezers van de beide arrend", van de Var, die hem gestemd hebben [tegen 15,369 st. op zijne tegenstanders], ecne dankbetuiging gericht waarin hij zegt„weest niet meer ontmoedigd dan ik ben. De tijd bewaart onverwachte schadeloosstellingen voor ieder, die weet niet te wanhopen en te wachten" Bij de in Guadeloupe gehouden verkiezing voor den Se naat is genl. Lajaille gekozen op Martinique de heer Des- ra zes (republikein). De beroemde drukker Ambroise Firmin Didot, geboren in 1790. is te Parijs overleden. De Koningin van Nederland en haar oom prins Frcderii debben den 16 van Cannes een uitstap naar Monaco gedaan, om aldaar een bezoek te brengen aan prinses Florestine. hertogin van Urach-W urtemberg. H. M. gebruikte in het prinselijk paleis het ontbijt en begaf zich vervolgens met prinses Florestine naar Monte Carlowaar zij in het Casino eene muziekuit voering bijwoonde. Den Vorst van Monaco, die ongesteld was bezochten U. M. en pfins Frederik in zijne appartementen De Vaste Commissie heeft den 24 hare laatste zitting ge houden en zich ontbonden. Zij zal met het bureau der Nat. Egypte. Het wetsvoorstel, waarbij het aantal Rechtbanken vermin derd wordt, is uit de adviseerende bureaux van den Raad van State vertrokken en na korte reis behouden in harden van den Voorzitter der Tweede Kamer aangeland. Onder de Rechtbanken, die men zich voorstelt op te heffen, is ook die te Hoorn. Nu zou het tijd zijn om te antwoorden op de artikelen die de iloornsehe Courant tot ons richtte na de aanneming van de spoorwegwet. Toen betoogde dit blad, dat de oppo sitie van Hoorn tegen de spoorwegverbinding met Alkmaar op goede gronden steundewant dat], zoo Alkmaar al niet gedurende het tijdvak van aanleg der nieuwe wegen, en vóór dat de directe verbinding over Zaandam met Amsterdam zou zijn gereed gekomen, het marktverkeer tot zich mocht trekken, zeker Hoorn met Alkmaar verbonden minder kans had op het behoud van eene Rechtbank dan wanneer die stad hare geïsoleerde ligging in Noordholland kon aanvoeren 1en be- looge van de noodzakelijkheid van eene locale rechtspleging, Thans zoude het tijd zijn om te doen uitkomenhoe de leus der anti revolutionairen „in isolement, ligt onze kracht'' voor Hoorn gebleken isen meer en meer blijken zal, eene bedriegelijke leuze te zijnhoe onmogelijk het is tegen den Stroom der eeuw op te roeien raet middelen ontleend aan het Vergadering het mandaat dezer laatste in het openbaar over dragen aan de voorloopige bureaux der beide Kamers. Msgr. Pelletier, kanunnik te Orleans en eere-kapellaan van den Paus, heeft een geschrift uitgegeven Ier uiteenzetting hoe de bisschop Dupanloup zijn gansehe leven lang de verzoening van de roomsche Kerk met de beginselen van 1789, d.i. het vrijzinnig catholicismeheeft 'nagejaagd. Hét kapittel van Orleans heeft den schrijver eene Scherpe vermaning toegediend en de aartsbisschop van Parijs hem een bestraffenden brief geschreven waarin zijn stuk een „werke lijk schandaal" genoemd en hij uitgenoodigd wordtzijn ver grijp te herstellen. De heer Dupanloup zelf heeft over de zaak een brief gericht aan den deken van het kapittel, waarin hij o. a. verklaartzijn gansehe leven gestreden te hebben en met Gods hulp te zullen blijven strijden „voor de vrijheid der Kerk voor de vrijheid der godsdienstige orden, voor al de onvervreemdbare rechten van den H. Stoel." Msgr. Pel letier heeft zijn boek en de motie van het kapittel aan het oordeel des Pausen onderworpen. De heer Teisserenc de Burtminister van landbouw en koophandel onder deh heer Thiersheeft de hem als zooda nig door den heer Dufaure aangeboden portefeuille aanvaard. Men verzekert, dat de heer Casimtr Périer aanbiedingen, door de minister Dufaure gedaan, om hem te bewegen, de portefeuille van binn. zaken te aanvaardenbeantwoord heeft niét de be- tuigingdat hij aan geen ander dan een homogeen ministerie kan deelnemen, een ministerie, waarin niet sléchts de heei en Sujet en de Meaux vervangen zijnmaar een van de meer derheid der nieuwe Kamer. Don Carlos heeft Frankrijks gastvrijheid ingeroepen en den ;enl. Pourcethevelhebhér der militaire divisie van Bayoiine, men weten, dat hij mét zijn gbvolg over de brug van Ar- negui den 28 's morgens te, 9 uren de grens zon overschrij den. Dien dag, 's avonds té 7 uren', is hij, vergezeld door den graaf vCaserlate Mauleon aangekomen zich haar Pau begevende. De prefect te Pan heeft hem doen weten dat hij zelfs niet voor korten tijd in het dept. der Pyreneeën vertoeven kan; voorloopig zal hij in eene stad van het hoor den des lands kunnen verblijf houden. De interneeriug van ettelijke duizend carlisten heeft geleid tot de ontdekking van een aantal vreemdelingen onder hen waaronder verscheidene gewezen officieren der fransclté gardes- mobiles duitsokers polèn en een aantal weggeloopen solda ten van het fransche legerwelke laatst,en in hechtenis geno men zijn en voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Den 28 heeft de maarschalk de Mac-Mahor, in gezelschap der een ministers van oorlog, marine a, financiën en o. werken, aantal hoofdambtenaren enz., eene volkomen geslaagde proefneming bijgewoond met een door saamgeperste lucht bewogen tramwagen volgens het stelsel van Mekarsk. Het zoogenaamd conservatief comité onder voorzitterschap van genl. Chargarnief heeft,alvorens zich ie ontbinden nog (■énen raad aan de conservatieve kiezers gegeven„zonder veel hoop van gehoor te zullen vinden", en wél deze o.n den 5 Maart ter stembus te gaan en zonder acht te slaan op eenigen partijgeest, samen te Werken tót de verkiezing van mannen bekwaam om het gezond verstand en Frankrijk, beiden evenzeer in gevaar, te verdedigen." Het bonapartistisehé, zich „nationaal-conservatiefnoemende comité, onder voorzitting van den heer Mathieu Doltfusheeft, met het' oog op de herstemmingen, tót de „conservatieve kie zers een manifest, gericht, in den aanhef waarvan gezégd wordt: „De verkiezingen Van 20 Febr. hebben onze ver wachtingen beschaamd. De republiek zegepraalt, de conser- ters betaalten eene onbetwistbare eer voor de magistratuur, dat des niettegenstaande de integriteit der rechterlijke macht nooit door iemand in twijfel is getrokken. Zonder gevolgen blijft evenwel des wetgever sondoordachte schrielheid niet. Zij sluit van de magistratuur velen van de besten en de ijverigsten uit, die een sieraad zouden zyn geworden van hun ambten maakt er een monopolie van voor de enkele vermogende familiën in den lande. Aan die bevoorrechten biedt de Staat dan slechts bij uitzondering een werkkring aan hun goeden wil en vroegere studie waardig eene plaatsing bij een der vele kantongerechten waar niets, of der rechtbanken, waar bijna niets te doen is, is het lot van de meesten. Tevens verhindert, bet, groot getal recht.scollegiën, de ver deeling der zaken die er te behandelen zijnin onnoozel kleine groepen, de vorming van eene balievan een stand van practiseerende rechtsgeleerden, die op de hoogte zijn van hun vak en hunne wetenschap, en dat zonder dat er voor de rechtzoekenden eenig voordeel tegenover staat. Want dank zij de veelheid der rechters, heeft bijna een ieder een rechter in de buurt, maar met welk nut? De rechtsgeleerde hulp, die hij noodig heeft om zijne belangen te verdedigen, vindt hij slechts in enkele steden, voor speci ale gevallen alleen in de hoofdsteden en de wetgever, die meende het recht, goedkoop te maken door de rechters over het land te verbreiden, heeft het inderdaad duur gemaakt door de advocaten en de rechtsgeleerde raadslieden der par tijen te dwingen tot een ambulant leventrekkende van de eene rechtbank naar de andere, en dagen vermorsende om vatieven zijn overwonnen;" en waarin genoemde kiezers be zworen worden, hunne herinneringen, hunne grieven te ver geten en zich te vereenigen tot een oprecht en eerlijk uitge voerd bondgenootschap tot weerstand tegen het radicalisme. In het 3' arrend', van Parijs heeft het intransigente ge meenteraadslid Bonnet-üuvtvier ten behoeve van den heer Spuiter, redacteur der République Franqaisevoor de candi- datuur bedankt. Hetzelfde heeft in het 8«. arr'. de candi daat der republikeinsche linkerzijde Chauffour ten behoéve van den minister Decazes gedaan met het oog op de mo gelijkheid dat deze anders door den bonapartist Raoul Duval geslagen zou worden. De heer Duval verklaart in le Figaro zijne candidatuur in het 8* arrt. te handhavendewijl de 'neer Prétavoine te Lvreuxdie aldaar 3000 st. minder verkreeg dan hij ook zijne candidatuur doorzet. De republikeinsche candidaat. te Ajaccio Ceccaldi heeft zich teruggetrokken, zoödat aldaar prins Napoleon en de heer Boulier bij de herstemming tegenover elkander staan. De oud-minister Buffet, wien door de Conservatieven van Lesparre (Gironde) de candidatuur voor dé herstemming was aangeboden, heeft dié afgewezen, het beneden zijne waardig heid achtende, na zoovele nederlagen zich aan eene nieuwe candidatuur te wagen. De conservatieven mogen meentn ditmaal van de overwinning zeker te zijn zóodra hij zich aanbiedt zou de demagogische partij al hare krachten en hulpmiddelen samentrekken, tn het eenige gevolg zijn dat. een thans conservatief arrend', bedorven werd. In eene den 28 te Lyon gehouden particuliere bijeen komst van een duizendtal genoodigden heeft de heer Gttm- betta doen uitkomen dat de natie zich bij de verkiezingen in de eerste plaats verklaard had tegen de aanmatigin gen van den clericalen geest, welke binnen- en buiten slands groote gevaren veroorzaakten. Vervolgens zette hij het programma uiteen der republikeinen, die buitenslands vrede, binnenslands vooruitgang willen, en prees hij eene politiek der verzoening aan betoogendedat dc republiek open behoorde te staan voor allen, die haar in oprechtheid aanvaardden. De nieuwe Vertegenwoordiging zou in de eerste plaats de boeien hebben te verbreken, in de laatste 5 jaren gesmeed; aan de gemeenten moest het recht tot verkiezing barer maires teruggegeven en aan de wettelijke willekeur van den staat van beleg een einde gemaakt worden. Eene alge- meene slachting in de ambtenaarswereld verlangde spr. niét maar er moesten voorbeelden gesteld worden opdat bet zou blijkendat de tijden veranderd waren. Bij het voorloopig onderzoek, door de jury ingesteld, is het haar voorgekomendat de nalatigheid en het gedrag van den kapitein der hamburger stoomboot Francowadie de Strathclyde bij Dover op klaarlichten dag en bij stille zee aangevaren en in den grond geboord heeftvan dien aard z\jn geweestdat hij zichonder beschuldiging van man slag voor de rechtbank zal moeten verantwoorden. Voor uitkijk schijnt niet gezorgd te zijn geweesten na de aan varing is de Francbnia weggestoomd zonder eenige poging te doen tot redding van de bemanning der Strathclyde Een passagier van de Franconia geeft in de duit,sclie* bladen eene geheel andere lezing van het gebeurde dan de engelsche. en de duitsche Reichs-Anzeiger doet opmerken, dat de duitsche officieren en matrozen ten stelligste ontkennen, dat de schuld, dér aanvaring bij hen ligt, en dat zij na het ongeluk den. plichj der menschlievendheid zouden verzuimd hebben. is, de tractementen blijven te laag, daar zij gemiddeld tus- schen de twee en drie duizend gulden zijn vastgestelden zelfs belooningen van vijf honderd gulden (mon dieu, aie piét.é de ces pauvres richards!) daaronder voorkomen, het practische element blijft aan de samenstelling der rechterlijke collegiën vreemd, in een woord, goed wordt, de toestand ook na de aanneming der voorgestelde wetten geenszinsmaar hij wordt beter dan thans. Dit is iets gewonnen, en al blijft dan de volledige reorganisatie uitgesteld tot den tijd dat onze klein kinderen hun gouden bruiloft vierendan zullen wij toch kunnen zeggen dat in onzen leeftijd met oud-hollandsche bedaardheid, echt nederlandsehe kalmte en gemoedelijke schroom om verkregen rechten aan te tastende eerste schrede is gedaande eik der gerechtigheid is geplantonder welks schaduw het nageslacht de weinig talrijke, goed bezoldigde rechters der toekomst zal zien zitten. 't Is een gelukkig verschijnseldat tegenwoordig in Alk maar de vraag aan de orde isHoe kunnen wij liet, best onze markt ruimte groot genoeg maken voor den steeds toenemen- den aanvoer Is het: noodigdat, we daartoe ons schoone waaggebouw wegbreken moet de stad voor groote sommen een geheel blok buizen onteigenen, ten einde die te sloopen, of zullen we de Maandagsche kalvermarkt en de groote voor- en najaarskoemarkt eenvoudig verplaatsen naar liet Hof en naar de Paardenmarkt? Deze vragen verdienen wel de ernstigste overweging ora ""■'"'te belangdat niet enkele personenmaar de gansehe eft bij een behoorlijke oplossing van het gewichtige ik. Daarom ook moet de algemeene zaak in 't open- trden besproken. Immers het wordt tijd, dat men edig raad schaft. Binnen kort komen wij door den spoorweg, die Amsterdam over Zaandam Pnrmerend rn met Enkhuizen zal verbinden, vooral tegenover en Formerend in eene moeielijke positie, 't Lijdt ijfel of die beide steden zullen meer dan nog toe den der environs door den nieuwen spoorweg tot zich en dan ook zeker bij tijds op vergrooting van haar imte bedacht zijn. Bovendien breiden andere omlig- laatsen als Uitgeest en Schagen haar markt wezen met u ijver uit. In laatstgenoemde plaats bij voorbeeld men er van om door een flink kanaal eene directe ng met het Groot Noord-Hollandsch Kanaal te maken, t het nu tijd, dat Alkmaar aan het werk ga? heeft de publieke opinie zich duidelijk uitgesproken vraag omtrent het wegbreken van de W aaghet en van zoovele huizen en het dempen van de Mient. 1 dat niethet kan ook niet en 't hoeft niethet is niet noodig. Wij hebben elders zeer geschikte ruimte, tder belemmering der circulatie de beestenmarkt kan n worpen. Ik bedoel het Hof, de Nieuwesloot en de markt, Als andere steden zoo'n ruimte tot haar be- g haddenzouden ze die niet ongebruikt laten. ;r tobt men dan hier Het algemeen belang is toch r van allen Of zullen we den put gaan dempen ,lf verdronken is? Een belangstellende. AÖS-ilicUAU 3. het Postkantoor te Alkmaar werden cederende het 5 verzonden 459435 gefrankeerde en 8288 ongefran- brieven 142390 stuks drukwerken, 3050 monsters, ienstbrieven6749 aangeteekende brieven, 161 aan- de met aangegeven geldswaarde ad ƒ64013.89, 68288 iriefkaarten616 briefkaarten met betaald antwoord, stwissels tot een bedrag van ƒ156031,36. Uitbetaald 4381 postwissels voor een bedrag van 87752,64. eerd werd een bedrag van 10222,04. Ter inning leponeerd 877 stuks kwitantiën voor een bedrag van !4. Verkocht 495000 postzegels, hebbende met ge- briefkaartcn eene waarde van f 24625,34%. De opbrengst van het kantoor beliep ƒ25454,01%, tegen ,84% in 1874. ij het ingediende wetsontwerp betreffende de indeeling rechtsgebied der arrond. rechtbanken en kantonge- wordt voorgesteldahier te vestigen eene rechtbank klassemet 1 president a 3000, 3 a 4 rechters 1 officier 3000, subst.-off. 2200 1 griffier 1 subst.-gr. 1100 en hoogstens 5 rechters-plaats- ers; en een kantongerecht der 2'. klasse, met jaar van 2200 en f 500 voor kantonrechter en griffier; im aan de 3 kantons van het arrond. Alkmaar toe te de kantons Hoorn, Fnkhuizen en Medemblik, en om nton Alkmaar te vergrooten door toevoeging van t en Castricum (van het op te heften kanton Bever- n Graft (van het kanton Purmerende), wordende de e Oudcarspei naar het kanton Schagen overgebracht irden 2 klassen van rechtbanken en 4 van kanton- sn voorgesteld], oor den heer A. P. Luyt is aan het stedelijk muzeüra n de gebeeldhouwde rosetgeplaatst geweest aan den van de zoogenaamde raadzaal van het Koning-Wil- i. Het midden vertoont een fraai gesneden kop, om- in bladwerk waarom het randschrift: Al datmer siet. jkt T isonder deese roos bedeckt 1568. aar men verneemt zal alhier in de maand Juni, ten van de Algemeene Bewaarschool, eene zoogenaamde „iancy fair" gehouden worden. Een aanzienlijk aantal dames heeft zich reeds tot medewerking bereid verklaard. De beer E. B. Gunning heelt bedankt voor hel beroep naar Vlissingenen de heer J. v. d. Linden te Westmans voor dat naar de christ.-geref. gemeente alhier. Dinsdag, 21 dezer, wordt in Diligentia alhier opgevoerd een oorspronkelijk tooneelwerk van een verdienstelijk letterkundige die zich A. Donker noemtt.w, Maria van Utrecht, weduwe van Johan van Oldenbarneveld». Niet slechts het belangwek kende van het onderwerp, aan onze geschiedenis ontleend de samenzwering der beide zonen van den vermoorden Lands advocaat maar ook de omstandigheiddat Mevr. Kleine, die dezer dagen haar 40jarig jubilé als tooneelspeelster viert, de titelrol zal vervullenwaarborgen eene talrijke opkomst van het publiek dat gaarne de gelegenheid zal aangrijpen om te toonen, dat het de verdiensten ook van nederlandschen tooneelarbeid weet op prijs te stellen, en tevens om de zoo hoog geschatte feestvierende kunstenares zijne hulde te kunnen betoonen. -- Vrijdag j I., hield de afdeeling Alkmaar der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, hare vergadering bij den heer herdoetwaarin de heer G. J. Hengeveld, uit Utrecht, eene voordracht hield over veeveredeling en veeverbetering. Hoewel het weer allerongunstigst was, waren toch een veertigtal belangstellenden tegenwoordig, die de eigenaardig populaire voordracht, van den spreker met. onverdeelde aandacht volgden. In waarheid was het een volksvoordracht. Eenvoud van vorn en wetenschappelijke strekking betwistten elkander den vorrrang. Menige nuttige weukmenige verstandige raad werd den practischen veehouder ten beste gegeven. Spreker besloot met den wensch, dat ren en ander niet te loor zou de gaan. Na de gewone huishoudelijke aak en werden de prijzen, behaald op de tentoonstelling te Zaandam, door den voorzitter met, een toepasselijk woord aan de bekroonden, zijnde de H. H. de SonnavilleA. BootH, Leuimertschaag, Q. Seuenhuysen en J. Dm, uitgereikt,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5