i\o. 12. Aehtënzeventigste Jaargang. 1876, ZONDAG 19 MAART. Don Carlos. (Officieel IQcbccUc Ingezonden Stukken. hatersioo». iilavhl- eu ijcursï&crtchics» A L A BSC Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,63, franco per post f O.HO. afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad,bevattende Wekeligkscke Berichten en Ingezonden Stukken. i - KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de ingezetenen Dat de lijstenaanwijzende de personen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Stalen- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn opgemaakt en voorloopig vastgesteld en van heden af gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure (de Zon dagen alleen uitgezonderd), voor een ieder ter inzage zijn geiegdterwijl zijdie zich daarop niet geplaatst vindenof vermeenen mogten dat anderen daarop ten onregte zijn gebragt, worden uitgennodigd hunne bezwaren bij ongezegeld verzoek schrift door de noodige bewijsstukken gestaafd, binnen veer tien dagen na dato dezer, aan den Gemeenteraad intedienen Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1871. Be Secretaris, NU HOUT van dek YEEN. K I E Z R S 1, IJ S T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 35 2e. lid der wet van 4 Julij 1850 (Staats blad No. 37), regelende het kiesregt. Brengen bij deze ter algemeene kennisdat bij de her ziening der lijsten aanwijzende de personen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraadde namen der volgende personen wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten of uithoofde van overlijden, daarop zijn geschrapt, als A. WEGENS HET VERLIEZEN VAN EEN OF MEER DER GEVORDERDE VEREISCH1EN. 1°. foor de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal en de Provin ciale Staten. W. Aifrink, Mr. T. A. van Bommel, Jb. Boon, H. Bos. P. Bos Cz., C. Bouinans, W. Brakenhoff. H. Stroo Cloeck. A. H. J. van Daalhoff, J. Doodeman. B. Eeltink. J. H. Elfring, W. Fri dt, C Glas. A. Groenier. J F. A. Gruijter, J. Hofstede, G. M. Honkoop, D. Julsing. H. van de Ka mer, W. Klaverweijden, Jb. Koeleman, P. B. Kraakman, A. LindH. Lobacli J. I. ivlanheimA. van Man rik O. Perk, J. Phaff, Jb. Schoorl, S. F. Sieuwerts, B. F. Slatman, D. Spijkerman, A. van Uven, M. A. Wigtman, C. J. Woudenberg. 2°. Voor den Gemeenteraad. B. Bakker, W. Bieman, D. Blokdijk, G. Boersen, Mr. T. A. van Bommel1'. Bos Cz., W. Brakenhoff, J. Bronk- huijze, K. T. Caron, I. Crefeld, J. Doodeman, H. Everout, Joh». Geels. G. Goes, W. de Haas, P. Helder, W. Hoek, J. de Jager, P. van de Kappelle, D. Kat, W. Klaver weijden, A. Klein, L. C. Koster, Jb.. Kuijper, P. Koorn Kuijper, K. Kuijt, I. 3. Manheim, N. Mans, A. van Maurik, Jan Ringers Jr., Jb. Schoorl, Joh». Schoorl, S, F. Sieuwerts, .1. Smal, W. Smit. H. Stoppelsteen. K. Stuijfhergen, J. J. Swart, E. van Tellingen, A. van Uven, J. Vaartjes. D. de Haan de Visser, H. van Weenen, J. de Wit, G. C. Zondag. B. WEGENS OVERLIJDEN. G. Bekker, P. Buren, G. Hendriks. P. Hengsman, L. ten Kleij, C. Koning, P, J. Kuneman, Corn'. Joh", de Lange, N. Lansdorp, T. G. van Reijn, L. J H. Scheltus van Kamp- ferbekeJ. A. Thomsen, A. P. Vogelpoel, P. J. Wigtman Burgemeester en W et houders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1876. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Don Carlos heeft den strijd opgegeven; hij heeft Spanje verlaten en is behouden in Engeland aangekomen. Maanden geleden reeds bleek alle uitzicht op een gelukkigen uitslag van zijn onderneming vervlogen. Toch gaf de pretendent den kamp niet op. Achtte hij dan een ommekeer van zaken in zijn voordeel nog mogelijk F 't Is nauwelijks denkbaar tenzij hij het niet noodig oordeelde voor die verwachting ook eenigen redelijken grond te hebben. Van waar toch kon hij aanvulling hopen van zijn wegsmeltende troepen En was niet sinds lang geblekendat buiten de enge grenzen van het oorlogsterrein geheel Spanje dool bleef op de roepstem tot aansluiting bij den opstand Maar dan mag ook gevraagd wordenof het geoorloofd is aldus een hopeloozen oorlog voort te zetten en de daarvan onafscheidelijke ellende te ver lengen. Wat, geeft iemand het recht de zwaarste offers-van een volk te vragenwanneer het doel waarvoor zij gevraagd wordensinds lang onbereikbaar is gebleken F Wat don Carlos betreft, is het antwoord dat door zijn verdedigers op die vraag wordt gegevenbekendhij is Spanje s wettige Koning, Maar even bekend is hetdat ook het zoogenaamde legitimiteiisrecht van dezen pretendent zeer betwistbaar is In dit opzicht zijn ongetwijfeld de aanspraken van den tegenwoordigen Koning Alfonso veel sterker. Men zal. de betwistbaarheid van dit puut, erkennende, zieh beroepen op ie overtuiging tan den preiendeut zeivea. Maar is dau de persoonlijke overtuiging, dat men recht op een troon beeft, voldoende om een burgeroorlog te rechtvaardigen F Alleen grenzenlooze zelfzucht kan op die vraag een bevestigend antwoord geven. Don Carlos meentdat hem de Spaansche Koningstroon van rechtswege toekomten dat is hem genoeg. 01' nu ook al de bevolkingmet uitzondering der bewoners van een schier ontoegankelijk en afgelegen bergland, waar de oude traditie veilig bleef tegen den stroom destijds, niet de minste begeerte toonde naar al het beloofde heil van de regeering des zoogenaamden wettigen konings, dat wasvoor hem geen beletsel om het waagstuk te beproeven en de wapenen op te vatten. Aan die proef mocht zijn inziens bet Spaansche volk gewaagd worden. Voor cenige jaren verliet een ander vorstelijk persoon het Spaansche grondgebied, die geen troon had te veroveren, maar door de vertegenwoordigers des volks was geroepen en in bet bezit gesteld der Koninklijke waardigheid. Het was Koning Amadeo. Hij voorzag, dat zijn koningschap de oor- zaïk zou worden van een burgeroorlog, en dat wilde hij niet. Er was in Spanje verdeeldheid genoeg. Hij wilde al de oude veeten niet met, een nieuwe tweespalt vermeerderen. Daarom deed hij afstand van den troon, en verliet bet land. De geestverwanten van don Carlos vervolgden hem met smaad en verguizing. Dat was lafhartigheid en karakterloosheid soliold men: dat was jammerlijke huichelarij, waarbij de vrees voor eigen veiligheid en eigen leven zich verschool achter een vertoon van zelfopoffering ter wille des volks. Maar dit was het kenmerk dezer eeuw van flauwheid en beginselloos heid dat helden als Koning Amadeo wanneer het er op aan kwam pal te staan voor zijn beginselen en zijn vermeend recht, bun piek schuurden en een goed heenkomen zochten over de grenzen. Dan stonden toch de revolutiemannen van de vorige eeuw hooger; die legden althans bij hun hoog spel hun hoofd in den poten plengdenals het spel verloren waseerlijk hun bloed op het schavot. Die boete hield het woord der verachting op de lippen van den toeschouwer te rug en stemde hem tot, ernstig zwijgen. Die gestalten boe zemden althans ontzagschrikafschuw inmen huiverde bij hun aanschouwing. Maar de tegenwoordige revolutie mannen die aan de eene of andere badplaats uitrusten van de vermoeienissen hunner mislukte aanslagen tegen bet wet tig gezagzijn niet in staat eenige andere aandoening op te wekken dan die van verachling en walging. Zoo sprak men by het vertrek van Koning Amadeo uit Madrid. Van zijn „vlucht" scheen de reden in niets auders gezocht te kunnen worden dan in onmannelijke en vooral onkoninklijke vrees, in de zucht tot zelfbehoud. Elke hoo- gereelke betere drijfveer scheen onmogelijk. Maar wat moet men nu zeggen van don Carlos F Hij heeft niet geaarzeld, bloed te doen stroomen voor zijne zaak. Hij riep de Span jaarden te wapen, en bleef standhouden, zoolang er nog een laatste borstwering van trouwe volgelingen overbleef, die hem dekten met hun lichaam. Hij heeft hun bloed niet ge spaard maar toen bij in zijn laatste verschansing niet meer veilig was, heeft hij een goed heenkomen gezocht, enthans is hij veilig op Engeischen bodem. Mocht men dan van hem, die zoo weinig spaarzaam was met het bloed van anderen niet eischendat hij in de bres van de laatste versterkte plaats op spaanseh grondgebied met zijn beginsel en met zijn vlag was gevallen F Wij zijn bet niet die dezen eisch stellen. Wij herinneren alleen wat indertijd aan Koning Amadeo is verweten en vragenmoet naar dien maatstaf liet oordeel over don Carlos nog niet veel strenger zijn F Ons schijnt de handelwijze van dezen kroonpre endent de strengste veroordeeling te verdienen. Reeds eenmaal was door zjjne partijdoor den man aan wien hij zijn zoogenaamd recht op den troon ontleendetegen de moeder van den te genwoordigen Spaanschen Koning een burgeroorlog gevoerd, die jaren lang een tal van jammeren over het ongelukkige land had uitgestort. Die oorlog was met de volkomen ne derlaag van den loentnaligen don Carlos geëindigd en na dien tijd had de spaansche natie nooit eenig blijk gegeven dal zij die nederlaag betreurde. Verschillende omwentelin gen zijn elkander binnen weinige jaren opgevolgd, men nam de proef met, de republiek, men zocht een Koning onder de Duitsche en de Italiaansche prinsenmaar geen enkele maal is don Carlos in aanmerking gekomen. Hij zelf heelt de Spaansche natie aan zijn beslaan moeten herinnerenhij heeft haar opgeroepen om zieh onder zijn banier te vereenigen en is de oorlog tot verovering van den troon begonnen in dat klein gedeelte des landswaarin hij wist dat de herin nering aan de privilegiën van vroegere eeuwen (fueros), waarvan het herstel van de zegepraal zijner zaak werd verwacht een deel des volks zich aan zijne zijde zou doen scharen. Toen de verdeeldheid in Spanje haar toppunt Irad bereikt en som mige provinciën de eenheid des lands dreigden te verbreken, door zich af te scheiden als zelfstandigezg het dun ook bondgenootschappelijke staten, heeft kjj zijn inval gedaan in liet noorden des lands, en zieh daarbegunstigd door het bergachtig terrein en de aanvankelijke zwakheid der regee- ringsmachtweten te handhaven, zonder echter ook blijken van meer algemeenen bijval van de zijde der natie te ondervinden. De begrippen omtrent hetgeen eer en plicht eiscben en bet,geen een zoogenaamde kroonpretendent zich mag veroor loven zijn verschillendmaar dit is althans zeker dat het belang van een volk beter is gediend door een vrijwillig terugtreden als dat van Koning Amadeo dan door een verzet tot het uiterste als dat van don Carlos. De Redactie der Alkm. Courant wordt beleefdelijk nitge- noodigd, bijgaand stuk, voorkomende in de A. Rolt. Ct. van heden, op te nemen en zich tot de ontvangst van giften bereid te verklaren. Een groot deel van ons land is weder in jammer en ellende gedompeld. Vele gaven der liefde zullen gevraagd worden en dringend noodig zijn om in de eerste behoeften der van have en goed beroofden te voorzien. Commission zuilen zich vormen om liefdegiften te verzamelen en de redactiën der couranten zullen zich ter beschikking stellen om giften in ontvangst te nemen. Alles edel en loffelijk! Maar daar zuilen ook decla rators en dichters en acteurs in legio op staan, en daarvoor wil ik mijne landgenooten waarschuwen. Geeft veel en allereerst aan hen, die het geld dadelijk opzen den aan de behoeftigen (in kleederen of levensmiddelen ge wisseld) en denkt dan later aan de declamators en dichters en acteurs want o„de bijdragen aan de uitvoering van een liefdadig doel" loopen helaas zoo dikwijls door groote f! 1'reermachines en komen helaas meermalen verdund en ver kleind aan de plaats hunner bestemming aan. Daarom geeft mild en onbekrompen, doch doet het zoo spoedig mogelijk, en tracht U vooreen oogenblik in de plaats dier ongelukkigen te stellenvan huis en bof beroofd alles een prooi aan het vernielend element, bibberend van koude en hunkerend naar warm voedsel. En tast dan met een.milde hand in uwe beurs, dankbaar voor U zeiven en de uwen, die goed gevoed en warm gehuisvest zijn. En wacht niet tot U een inteekenlijst wordt gepresenteerdwaarop U in ruil voor uw liefdegift een schil terende F uitvoering wordt beloofdwaarin uw gift misschien zelf verdronken is. De Uitgevers belasten zieh gaarne met de ontvangst en de overmaking van giften, desverkiezende met aanwij zing van de Commissiëndie zich reeds hebben aangemeld. Sf.iÖe-iltcstVDö. De voordracht van nir. A. Kerdijkj.l. Zaterdag-avond» is bijgewoond door een talrijk publiekwaaronder de bui tengemeenten flink vertegenwoordigd waron. De spreker schetste, in eene boeiende rede, hoeveel er nog ontbrak aan de naleving van het grondwetlig voorschrift, dat overal van overheidswege voldoend lager onderwijs moet worden gege ven hoe vele kinderen van het onderwijs geen of zeer gë- brekkig gebruik maken; hoe weinig vrucot het. door ver zuim der hooge regeering, door gebrek aan belangstelling van vele gemeentebesturenaan onderwijskrachten en aan voorbereidend onderwijs door te kort of niet getrouw school bezoek nog voor de volksontwikkeling gedragen iieeft. Eb toch betoogde hij was het noodig, dat Nederland ten opT- zichte van liet onderwijs niet langer zou achterstaan bij an dere Statennoodig ter vermeerdering van volksgeluk en volkswelvaartnoodig ook ter bezwering van iiet gevaar, dat, van de zijde der groote meerderheid dreigt, die rechten eischt, en rechten verkrijgtmaar bij gebrekkige ontwikke ling niet leert dat aan rechten plichten verbonden zijn. Niet van liet, maatschappelijk onderwijs alleen wachtte hij verbetering, ook de zedelijk-godsdienstige vorming der jeugd moest behartigd wordenmaar de laatsle kon niet, anders dan gebrekkig blijven, waar het eerste onvoldoende was. Spr. verhaalde verschillende voorbeelden van de schriele wijze, waarop \ele gemeentebesturen de onderwijzers bezoldigen en de zaak van het onderwijs ter harte nemen; de bezoldigingen der hoofdonderwijzers moesten zoo verhoogd worden, dal zij aan jongelieden het uitzicht hoden om van hunne betrekking behoorlijk te kunnen leven en zieh met, liefde aan lmnne taak te kunnen wijdendeden de gemeentebesturen alzoo en de hooge regeering, door de vestiging van kweekscholen en no'rmaalinrichtingen hunnen plichtdan zou liet aantal onderwijzers meer aan het aantal scholieren evenredig en het ouderw ijs van heter gehalte wordenmet, de eenzijdige tractementsverhooging der hulponderwijzers was spr. niet, in genomen. Sterk keurde hij het gebruik van kweekeliugen als onderwijskrachten af. Krachtig drong hij aan op rege ling van het voor de kinderen uit de lagere klassen zoo noodig voorbereidend onderwijsen niet minder op de in voering van leerplicht, als het eenige afdoende middel om het zoo jammerlijk schoolverzuim te keeren. Zedelijke mid delen daartegen, hoe heilzaam ook tot zekere hoogte, waren het Schoolverbond had liet bewezen onvoldoende gebleken; de Vereeniging voor Volksonderwijs heeft daarom leerplicht in baar vaandel geschrevenals eiuddoelniet reeds voor het liedennu de invoering nog onmogelijk is en slechts de erwarring zou vermeerderen. De verschillende bedenkingen teg n dezen staatsdwang werden door spr. in bet breede ontvouwd en getoetst, en wederlegd. Voorts wenschte hij dat het Rijk zeker gedeelte der kosten van het. lager on derwijs van de gemeenten zou overnemen. De heer Kerdijk, die zijne mededeelingen herhaaldelijk door cylers staafde (wist zij no overtuiging aan zijne lioorders n.ede Ie deeleii j waarvan hel applaus en de toetreding van vele aanwezigen j tot de afdeeiiug der ereenigmg blijken waren. De laatste volksvoorlezing voor dezen winter is den i 4^ gehouden door den heer de friespredikant te Oudorp. Vóór de pauze gaf hij 3 groepen uit zijnen tooverlantaarn te aanschouwen, alle van moderne slaven, n.l. van de gie righeid, van de eerzucht en van het eigen humeur; terwijl hij daarna verhaaldehoe Teun ten Plas aan een eigen te huis k wamen daarin aanleiding vondhet zoo veelvuldig door uithuizigheid miskend geluk en voordeel van een eigen te-huis te schetsen. Wij hopen den heer de Vries meerma len op onze volksvoorlezingen te zullen ontmoeten, hij is uitstekend in staat de nuttige bedoeling ervan te bevorde ren in schoonen vorm verschafte hij degelijken kost die blijkbaar zeer in den smaak van het publiek viel, en wel ge schikt was om in de herinnering bewaard te worden, om heilzame vruchten voor het leven te kweeken. Door den bevigen wind van Woensdag morgen is een boom in den tuin van wijlen mevr. de douair. de Bieu Fon tein Verschuir neergestort op een helend perceel aan de Lange Nieuwesloot,, waardoor een paar vertrekken met zol der, dak en schoorsteen zijn verpletterd. De lieer Grottendieck heeft voor het beroep naar de evang.-lutherscbe gemeente te Leeuwarden bedankt. Aan de heeren v. Leeuwen en Swerver is door den mi nister van binn. zaken weder vergunning verk end voor eene stooaibootdienst tot het vervoer van vee tusschen Vijfhuizen en Leiden, voor het tijdvak 31 Maart—12 Mei. BURGERLLJKK STAND. ONDERTROUWD. 16 Mrt. Meindert van Batenburg en Anna Maria Over. GETROUWD. 12 Mrt. Dirk van Vliet en Maria Margaretha van Leersum. Sipke van Berkum en Clasina Schut. Johannes van Beekum en Angenitha Maria Pallemans. Picter Pover en Fngelina de Moor. GEBOREN. 11 Mrt. AnnaD. van Klaas Groot en Johanna Pool. 12 Jannetje, D. van Frans Vergaaij en Elisabeth van Oostenbrugge. 14 n Antoma Maria D. van Johannes Gerardus Veel en Trijntje de Groot. 16 r PrederikZ. van Jan van Lieneu en Klasina van Leijen. Karei Marinus Z. van Nicolaas Resmann en Willemina Petronella Elisabeth van der Stok. OVERLEDEN. 11 Mrt. Maria Gransjeanwed. Johannes Polman, 63 j. 12 u Martinus Jelmers 33 j. 13 Elizabeth Dijkman, echtgen. van Arie de Jong. 34j. 15 Alida Johanna Louisa, D. van Paulus van Berkum en Alida Herniina Helena Kramer, 5 w. 17 ff Cornelia Burgeonechtgen. van Teunis Kausen, 25 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 15 Maart. Door den Notrais J. G. A. VERHOEFF. Huis, n.z. Oudegraclit, A 443. St.r. J. v. Twisk f 3500,. Verhoogd door de wed'. E. Groot Frikke te de Rijpmet 500, 16 Maart. Door den Notaris H. J DE LANGE. L Smederij, Z z. Dijk, sectie B 111. Sir. S rtijleveld f 4670,— 2. Winkelhuis en Pakhuis, Zz. Lultik-Oiidorp B 257- Str, J Zuurbier n 2565, 3. Pakhuis, W.z. Korte Nieuwesloot, A 221. Sir- J. H. Kesler 565, (Afslag 23 Maart.) Alkmaar 13 Maart. Aangevoerd 84 vette Kalveren f gj a 120, 67 nucht. dito f 3,50 a 11 1 Schaap J 28, 50 vette Varkens 56 a 70 ets. per kilogr. 17 Maart. Kleine kaas f 35, commissie f 33,50, middel bare 32,25, laagste prijs t 15,50, aaugevoerd 35 stapels, wegende 7585 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 1655 hectoliters. Tarwe 8,50 a 9,75, Rogge r 1 a 8 Gerst 5,75 a 6,50, id. Chev. f 7,25 a 7,75, Haver /4.50 a 5,75 Paardenboonen f 8 a 9, bruine dito 12 a 14, witte dito J 14 a 17 Citroen dito /14 a 16, Kanariezaad wit 25 a 30Karweizaad f 24, Erwten: groene 17 a 22grauwe f 20 a 23 vale 18 a 21 witte f 15 a 17. 18 Maart. Aangevoerd 12 Paarden 56 a 300,10 Koeien f 176 a 225, 156 nucht. Kalveren f 2,50 a 11, 551 Schapen 21 a 32, 6 Geiten 3 a 7, 251 magere Varkens 14 a 39, 254 Biggen /8a 16, Boter per kop 90 a 95 ct. Edam II M arl. Kleine kaas 18 a 27, verkocht 2 st. wegende 368 kilogr. 16 Maart. 263 Stukken Boter 1,42 a 1,50 per P.- Kippeneieren 3 a 4 per 100. Haarlem 13 Maart. Roode Tarwe 10 a 10.25. Witte dito f 8.75 a 9.65, Rogge 6,50, Gerst f 6,60 a 7,10, Haver 4,30 a 5,05. Bruine booneu/12,?5 Paardenb /8.60, Duivenl). 8.90 a 9,25, Groene erwten t 11.25 per mud. 15 Maart. Kleine Kaas 17 a 25, verkocht 5 stapels, wegende 680 kilogram. 1 Koe 75, 34 nucht. Kalveren 4 a 5, 16 Schapen 14 a 24. Purmereude 14 Maart. Aangevoerd 49 stapels Kaas, Boter f i,40 a 1,50 per ki.ogr., 66 Runderen, 42 Paarden, 61 vette Kalveren 0,80 a per kilogr.. 295 nucht. dito 4 a 12, 24 vette Varkens 0,56 a 0,70 per kilogr., 20 magere dito f 16 a 30, J40 Biggen /8a 13, 985 Schapen en Lammeren, Kippen-eieren 3, Eenden dito f 4. Krommenie 16 Maart. 450 Koppeu Boter f 1,40 u 1,50 p. P., Kippen-eieren 3 a 4 per 100,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1