BIJBLAD VAN DE ALKMAARSCHE COURANT van Zondag 19 Maart 1876. SSlcfecltjfescfic 13cricltfcu DuiDichiand Frankr(ik. Helmie. 4«root Itrlüanje en SerEnnd. Rusland. TurkUe. OoNtriii'Uk-llonsarlic. le Brussel, Bergen, Luik en kunne omstreken is den 12 door een hevige orkaan groote schade veroorzaakt. Te Luik werd eene oude vrouw door een neerstortend stuk muur ver pletterd. Een kind van 6 wekendoor haar op den arm gedragenwerd ongedeerd van onder het puin te voorschijn gehaald. In de voorstad d'Amercoeur werd een daic met alle gebindten en verder houtwerk opgenomen en ter aarde geslingerd. De Senaat heeft den 13 de begrooting voor binn. zaken met, alg. st. goedgekeurd. Een door den minister Delcour bestreden amendement van den heer Casier, tot het schrappen der subsidie van 15000 fr. voor den Vlaamschen schouwburg te Brussel, was met 31 tegen 6 st. verworpen. De Keizer heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gratie voor graaf Harry v. Ar ram dat door de leden zijner familie was ingediend. Pruisen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 7, bij eerste lezinghet wetsontwerp over de officiëele taal van landsambtenaren in beraadslaging genomen. Het werd be streden door de poolscbe leden en tct onderzoek naar eene commissie van 20 leden verwezen. Yoorts werd de eerste lezing begonnen van het ontwerp betreffende het recht van staatstoezicht op het beheer der goederen van catholieke bis dommen waartegen de woordvoerders van liet centrum spra ken. Bij de voortzetting der eerste lezing werd de pastoor Dauzenberg, wegens beleediging van den oud-catholieken Af gevaardigde Petridoor den voorzitter tot de orde geroepen. De anders vrij gematigde woordvoerder van het centrum dr. Reichensperger, stond midden in eene rede van prof. v. Sybel op om het woord te vragen, en haalde zich deswege eene berisping van den voorzitter op den halsdaar liet, niet geoorloofd is liet woord te verlangen terwijl een lid van liet Huis spreekt. Eu de Afgevaardigde v. Sybel zelf moest in deze zitting nog tot, de orde geroepen wordenomdat hij dr. Reichemperger beschuldigde van verdachtmaking. Bij de behandeling der begrooting van eeredienst op den 10 heeft, de lieer W indthorst voorgesteldde catholieke af- deeling in het ministerie te herstellen„opdat de monarch omtrent den toestand der catholieke Kerk de waarheid ver nemen zou." Na breedvoerige discussie werd het voorstel verworpen. De voormalige bisschop van Paderhorn heeft, een pastoor in den grooten ban gedaauomdat deze de bisschoppelijke aanschrijvingen waarbij hij o.a. in zijne bediening gesehorst werd, aan den officier van justitie had doen toekomen. Den 10 is in vele plaatsen gedachtenis gevierd van de geboorte, in 1776, van Koningin Louisa's Keizers moeder. De kon. familie heeft in het Mausoleum te Charlot.tenburg eene godsdienstoefening bijgewoond en in het raadhuis te Berlijn heeft de heer v. Treitschke eene lofrede aan de na gedachtenis der Vorstin gewijd. In den nacht, van 10—11 Maart zijn te Caub a. d. Rijn door eene aardstorting 8 huizen vernield en 21 menschèn daardoor omgekomen. 3 Personen zijn levend uit de neer gestorte aarde en rotsblokken te voorschijn gehaald. Eene tweede bergstorting is weldra op de eerste gevolgd voor- loopig zonder schade aan te richten, maar verscheidene wo ningen bedreigendedie nu door de bewoners ontruimd zijn. Het gevaar was reeds lang voorzien, en de regeering had ten vorigen jare 45000 th. voor maatregelen tot, beveiliging van bet stadje gegeven. Men was daarmede in Nov. begonnen, maar had den arbeid wegens het ongunstige weder moeten staken. Den 12 zijn in den „stadstuin" te Keulen 130 zware boomen door den storm ontworteld en is in den znölogi- sclien tuin door het vernielen van al de glazen der groote broeikassen enz., belangrijke schade aangericht. Beieren. De 2' Kamer heeft den 13 een voorstel van den Afgevaardigde Jörg, betreffende de invoering eener nieuwe kieswet, hoewel de minister van binn. zaken verklaard had dat er voorshands geene kans op het tot, stand komen van zulk eene wet bestaat, door eene vrij groote meerderheid, ook van liberale zijde ondersteund, raar eene commissie van 14 leden verwezen. uamv uenugu voor ae eer van in eene vergadering Mecklenburg. De Landdag is uiteengegaan zonder iets voorzitten welke zoovele sieraden des lands telde. De na- vermeldenswaardigs verricht te hebben Van herziening der üezeide hij verder, heeft bij de verkiezingen de constitutie constitutie 1S geen spraak geweest en het, geschil over het van 25 Fetrnari 1875 den grondslag van het. gezag des .necklenburgsche aandeel m defransche öorlogseontributie is maarschalks bekrachtigd; Frankrijk heeft, gesproken de onbeslist gebleven. De Groothertog maakt aanspraak op de republiek is gevestigd, de toekomst verzekerd doorden helft daarvan dewijl hij in 18Gfi uit eigene middelen 200000 th. steun eener vaste mCerderheid. - Voorts heelt de Senaat, n nP intnieillirr uil Tl bar ntaalr Inn niiHivo/inn 1 1 bet mandaat van zijn bureau, samengesteld uit de oudste leden, bevestigd, en is men overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De lieer Leodirecteur der afdeeling voor de drukpers aan liet minis'erie van binn. zaken, heeft zijn ontslag genomen. Het Senaat-lid Foucher Careil is, wegens het bijwonen eener kiezersvergadering in een district waar hij niet als kiezer was ingeschreven door de rechtbank te Meaux tot eene boete var 300 fr. veroordeeld. De commissie voor het onderzoek naar de middelen tot Toen prins Napoleon zich den 8 ging inschepen om Ajaccio tc verlaten is hij door een hoop volk ach'ervolgd, die hem het „ya ira en de Marseillaise nazong. Hierop werd geen acht geslagenmaar toen 2 uren later eene boot met kiezers zou vertrekken en een der personen, die hen op de kade vaarwel zeiden, een plaatselijk lied aanhief, kwam de prefect tus- schenbeideliet hij de gensdarmes eene charge doen, troepen aanrukken en 2 of 3 personen in hechtenis nemen. Aldus luidt liet beklag, door 12 ingezetenen van Ajaccio schriftelijk aan den President gedaanmaar de republikeinsche bladen verzekerendat de prefect terecht eene bonapartistische ma nifestatie waarbij „leve de Keizer!" geroepen werd onder drukt en door zijne krachtige houding eene bloedige botsing voorkomen heeft. Den 8 heeftin tegenwoordigheid der ministersde over dracht. van het mandaat der Nat. Vergadering aan de voor- loopige bureaux van de nieuwe Kamer en den Senaat plaats gehad. Daarbij heeft de heer d Audijpret-Pasquiery oud-voor zitter der Nat.. Vergadering, eene toespraak gehouden en de nieuwe Vertegenwoordiging welkom geheeten. Gij zult, zeide hijde taak uwer voorgangers hebben voort te zetten, ten einde om de regeering van den maarschalk de Mac- Mahon geschaard de ordeden vrede en de rust te verze keren welke het land behoeft om de rampen van het ver leden e te herstellen. De heer Gaulthier de Rumillyals oudste lid voorloopig voorzitter van den Senaat, antwoordde hieropdat. dezewachter der constitutiede bevrediging oer gemoederende vrede en de veiligheid voor aller be langen verzekeren zou en den maarschalk zoude ter zijde staan, om de orde, de vrijheid en den binnen- en buiten- Pndschen vrede te bewaren Vervolgens zeide de minis ter Dufaure, dat hij van den maarschalk de Mae-Mahon in last had de verklaring af te leggendat deze met Gods hulp en onder medewerking der beide Kamers zou regeeren overeenkomstig de wetten, voor de eer en in het belang des lands. Daarop verklaarde de heer d'Audri/fet-Pasquier de taak der Nat. Vergadering voor geëindigd en droeg hij haar mandaat over. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de 82jarige heer Raspailals oudste lid ter vergadering voorzittende, eene toespraak gehouden waarin hij een beroep deed op de toe wijding der Kamer aan het vaderland. Dezevervolgens overgaande tot de benoeming van een voorloopigen president., heelt daartoe met 414 van de 433 st. den heer Jules Grévy verkozen. Tot vice-president werd met 298 van de 391 st,. de heer Ramcau [de kort na het. optreden van het kabinet- de Broylie afgezette maire van Versailles] benoemd en daarna is de zitting gesloten, In den Senaat heeft de heer Gaulthier de Rumilly zijnen dank betuigd voor de eer van in eene vergadering te mogen «vim UU. vawaji uaj 111 i U'JW uil. cilicno II11UUU1CM COJ'/UUV l>U. heeft besteed voor de uitrusting van bet mecklenburgsche leger-contingent, en de Landdag wenscht het geheele bedrag in de schatkist te doen vloeien. De Senaat heeft den 9 rnet 54 tegen 6 st. het wetsontwerp betreffend.- het, domicilie van onderstand aangenomen. De deken der O. L. V. kerk te Antwerpen, Sacrédie bij de gemeentelijke verkiezingen aldaar in Oct. zulk eene geruchtmakende rol speelde, is den 9 door de rechtbank tot 100 fr. boete veroordeeld, wegens het sluiten van een ker kelijk huwelijk voordat de burgerlijke formaliteit voltrokken was. Gelijke boele is den vicaris der kerk en de helft dier boete aan de beide getuigen opgelegd. De heer Frère-Orban heeft den 8 hij de Kamer een wets ontwerp ingediend betreffende de academische graden, waarbij hijvoor den tijd van 3 jarenhet tegenwoordige stelsel handhaaftmet deze uitzonderingdat,in plaats der ge mengde examen-commissieden professoren zeiven het reclit wordt toegekend om op eigene verantwoordelijkheid diploma's uit te reiken. Eene commissie van 16 personen (en 1 pre sident), voor de helft professoren van openbare en bijzondere inrichtingen van onderwijs en voor de wederhelft personen buiten den onderwijzersstandzal machtiging tot het uitoeie- uen der rechtsgeleerde en geneeskundige beroepen verstrekken, na zich overtuigd te hebben, dat de diploma's behoorlijk verworven en de voorgeschreven studiën overeenkomstig de bestaande wetten volbracht zijn. - Den 10 heeft de heer Jottrand de regeering geïnterpelleerd over de rechterlijke instructie naar de onlangs te Mechelen voorgevallen ongeregeldheden, welke, volgens daaromtrent rondgaande geruchten, niet, op regelmatige en onpartijdige wijze zou ingesteld zijn. De minister van justitie antwoordde, dat de rechtbank, in het belang eeuer snéllere rechtspleging, een bijzonderen rechter van instructie had gedelegeerd, en dat de handelingen van deze door zijne superieuren ten vólle wa ren goe.lgekeurd nadat, hij daarvanten gevolge der dag- bladberichtenrekenschap had moeten geven. - - De door de rechterzijde zeer toegejuichte rede des ministers verhinderde den heer v. Bumbeeck nietvol te houden dat aan de in structie alle onpartijdigheid vreemd was geweest. Een der beambten bij het secretariaat der „Banque de Belgique," belast mei het bewaren der m deposito gegeven effecten, de heer 't hint de Roodenbekeheeft, zich den 7, met, commissie voor wering van de druifluis heeft geene der haar voorgelegde middelen den door de Nat. Vergadering uitgeloofden prjjs van 300t;00 fr. waardig gekeurd. Zij beveelt het aanwenden van insectendoodende middelen aan den stam en de wortels van den wijnstok tusschen 1 Febr. en 1 April aanen de gewezen minister van landbouw de Meaux heeft den 6 eene dit middel aanprijzende circulaire aan de prefeeten gericht. De heer Felix Foisin is benoemd tot prefect van policie. De heer Montpairoux heeft, aan den voorzitter der Kamer een brief geschreven waarin hij opkomt tegen de lasterlijke beschuldigingen, die zijne verkiezing onmogelijk hebben ge maakt, en de hoop te kennen geeftdat de Kamer de ver kiezing van zijnen tegenstander Mirumon zal vernietigen. Het Journal O ffïciel heeft den 10 de volgende samenstelling van liet ministerie medegedeeld: Dufaurepresident [niet vice- pr.] van den ministerraad en minister van justitie en eeredienst,; Ricard binnenl. zaken; Teisserenc de Bort koophandel; Christophle o. werkenW addmgton onderwijs en sehoone kunsten; Fou- richon marine. De ministers DecazesSay en Cissey behouden hunne portefeuilles. De lieer Marcere zal secretaris-generaal van binnenl. zaken worden. Alle leden behooren tot het linkercentrum, behalve de heer Fourichondie tot het rechter behoort, maar reeds minister van marine was tijdens het gouvernement der Nationale Defensie. De lieeren 'Wadding- ton en Teisserenc de Bort zijn ministers van den heer Thiers geweest,. De lieer Ricard dolf bij de laatste verkiezingen het onderspit tegenover den bonapart,ist Petit. De Républi- que Frangaise noemt de samenstelling van het, kabinet, eene fout, Het, is geen ministerie van de meerderheid, maar een ministerie eener coterie. De radicale Rappel laat zich in ge lijken peest uit, en de Événement voorspelt het „overgangs kabinet" nipt vppI rtlPPP tiüTl non O monnil lntrf,,, r kabinet," niet veel meer dan eene maand levens. In de Senaatszitting van den II is een brief van den lieer j Thiers voorgelezenwaarin hij, verklarende niet te kunnen de lie,n toevertrouwde waarde van 6 miljoen fr., met afzien van het, hem te Parijs, de 41) jaren door hem vm-te- zijn bijzit oyer Calais Londen cn Liverpoo naar America j genwoordigde stad, opgedragen mandaat, zijn ontslag nam begeven, reizende onder den naam van Liagre. Hij had als lid van den Senaat zijne maatregelen met, groot overleg genomenmaar toch verzuimd orn te onderzoeken ol' de boot, waarop hij zich wilde insehejienook Ie (dueenstown in Ierland, aaniegde. Toen de City of Paris aldaar den J0 aankwam, werd hij on- jniddelyk door de ecgelsehe policie ia hechtenis genomen. De tót, het linkefcBetrntn behoorende Senaatsleden hebben tot voorzitter hunner groep verkozen graaf Rampon, tot, onder voorzitters de heeren Laboulaye en Bertauld. Den 12 hebben te Parijs en te Versailles de bij de wet voorgeschreven godsdienstoefeningen plaats gehad ter gele genheid van de opening der nieuwe Kamers. De ministers Ricard,DecazesTeisserenc de Bort en Fourichonde genl. Ladmirault en zijn st,af namen er aan deel, de bezetting van Parijs en de ambtenaarswereld waren vertegenwoordigd. Den 12 is wederom te Parijs eene algemeene bijeenkomst, gehouden van republikeinsche Senaats- en Kamerleden, ten getale van 300, onder voorzitting van den heer Crémieux waarbjj de heer Gambetta eene redevoering heeft uitgespro ken betoogende, dat men het programma en de handelingen van het ministerie behoorde af te wachten, „zonder wan trouwen en zonder vertrouwen." Voor het overige drong hij, eene vervanging van enkele ambtenaren onvoldoende keurende, op eene algemeene vernieuwing van het ambtenaarspersoneel aan. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen; „De vergaderde Senaatsleden en Afgevaardigden, uitmakende de republikeinsche meerderheid, overtuigd, dat zij den wil des lands uitdrukkenverklaren te volharden bij de vroeger aan genomen resolutie. In de hoop, dat het kabinet zich re kenschap geeft van de eischen van den toestand, verwachten zij daarvan de vervanging van de verschillende ambtenaren die tot dusver de door den wil der natie thans gevestigde staatsregeling hebben bestreden, door beslist republikeinsche overheden. Denzelfden dag heeft er ten huize van Tictor Hugo eene bijeenkomst plaats srehad van 35 leden van den Senaat en der Kamer, waaronder de hoofdredacteur van Gambettafs orgaan, de Republique Frangaise, de heer Spuller, die met alg. st. een wetsvoorstel goedkeurde tot het af kondigen van eene alge- meene amnestie. Door het sterk wassen der Seine zijn te Parijs op verschei dene plaatsen de kaden overstroomdgelijk ook een deel van ij v?n Boulogne. Te Lyon Bordeaux Nantes en elders heeft het geweldig gestormd en den 12 zijn door den wind in de depart". der Aisne en Oise groote verwoestingen, ook in het Bosch van Compiègneveroorzaakt. Zfkere weduwe d Hayelle, dezer dagen te Parijs overleden, heeft 10 miljoen fr. vermaakt ter stichting van een hospitaal voor zwakken en behoeftigen. Voorts heeft zij den Staat eene verzameling zeldzame munten nagelaten. De minister Leon Say heeft een der hoofdambtenaren van zijn depart., den heer Filletnaar Cairo gezonden om te voldoen aan den wensch van den Khedive, die een bekwaam persoon verlangde tot medewerking aan de reorganisatie van het ministerie van financiën in Egypte. De Senaat heeft den 13 benoemdtot voorzitter den her tog d Audijfret-Pasqiiier met 203 tot ondervoorzitters de heeren Martel, Duclerc, genl. Ladmirault en Audren de Ker- drel met 250, 242, 189 en 159 st. De heer Jules Simon verkreeg met meer dan 129 st. De 2 laatste vicepresidenten waren candidal,en van de rechterzijde. Vervolgens zijn 5 se- cretarissen verkozen, 1 van de linkerzijde, 1 van het linker centrum, 1 van het rechtercentrum en 2 van de rechterzijde De Kamer verkoos tot voorzitter den heer Jules Grévy. met 4G2 van de 468 st.; tot ondervoorzitters de heeren de Dut fort de Cwrac, BethmontRamcau en Lepere, met, 378, 349, 339 en 335 van de 429 geldige stemmen. De eerste behoort tot de rechterzijdemaar waseven als al de anderen, door de linkerzijde candidaat gesteld. Op voorstel van den heer Gambetta werdin het belang eener billijker vertegenwoor- dtging der minderhedenbesloten het getal der secretarissen van 6 op 8 te brengen. 2 Der benoemden behooren tot de rechterzijde. Het ministerie heeft den 14 aan den Senaat bij monde van den minister Dufaure en aan de Kamer bij monde van den minister Decazes, eene verklaring gericht, aldus aanvangende: „De repu blikeinsche regeeringsvorm is reeds door de verkiezingen voor 2 vergaoeringen gegrondvest. Het algemeene stemrecht, heeft den grondwetgevenden arbeid der vorige Nat. Vergadering bekrachtigd. Nog nooit stond eene regeering op wettelijker grondslag. De proclamatie des Presidents van 13 Jan. be helsde o.a. deze woorden: „De grondwettige instellingen dienen niet herzien te worden vóórdat zij in praktijk zijn gebracht." Deze wijze woorden zullen ons voortdurend tot leiddraad strekken, s Lands grootheid beschermt eene loyale toepassing der constitutioneele wetten. Wij zullen van onze ondergeschiklen vorderen, dat zij getrouwe ambtenaren zul len zijndat zij de republiek naar waarde zullen doen schat ten en erkennen zullen dat deze regeering, meer nog dan eemge andereop de heilige wetten van godsdienstzedelijk heid familieleven en onschendbaren eigendom moet kunnen steunen opdat zij een afkeer hebbe van die oorlogszuchtige avonturenwaarin andere regeeringen zich maar al dikwerf gewaagd hebben." „2 Vraagstukken zoo luidt het ver der hebben, gij weet het, in den laatsten tijd een politiek karakter aangenomen; het eene betreft de toekenning der graden bij het hooger onderwijs, het andere staat in verband met de samenstelling der gemeentebesturen wij zullen u de beslechting er van voorstellen, trachtende belangrijke, recht matig geëischte vrijheden overeen te brengen met'de'rechten van den Staat eu de prerogatieven van het Uitvoerend Ge zag'Voorts wordt aangekondigd, dat hij het in te dienen bucijet ontvangsten en uitgaven tegen elkander opwegen zonder verhooging van belastingendat het materieel der zeemacht voorziening behoeft, en dat bij de commerciëele onderhandelin gen steeds eene welhedachte vrijheid van handel wordt in acht genomen. „Niet, zonder aandoening aldus besluit de ver klaring gaan wij de eerste zitting der vertegenwoordiging van de constitutioneele republiek te gemoet. Wij voorzien eemge bezwarenmaar voeden de hoopdat zij door uw loyaal vertrouwendoor de wijsheid van den President en door de voortdurende overeenstemming der beide Kamers zullen overwonnen worden." Allerwege in Engeland en Schotland hebben lievige sneeuw stormen gewoed in Schotland 3 dagen lang. Den 9 is een trem tusschen Edinburg en Ayr in de sneeuw blijven zitten- vele reizigers konden niet eens uit de rijtuigen komen en moesten den ganschen nacht er in vertoeven. Lagerhuis. Den 9 heeft de heer Campbell aangekondigd dat hij eerlang eene motie zal voorstellenwaarin wordt' verklaard, dat het voor Engeland niet geraden is, aan eenigerlei maatregel deel te nemen welke strekken zou om het aangaan eener leemng door den Khedive gemakkelijk te maken De minister Disraëlide tweede lezing voorstellende vaD het wetsontwerp betreffende den nieuwen titel der Koningin deelde mede, dat die titel, in overeenstemming met den wensch der Vorsten cn bevolking van Iudiezou zijn: Keizerin van Indie. De lieer Samuelson stelde voor de dis- cussie te verdagen. De heer Gladstone, betoogende,' dat van den wensch van Britscli-Indie niet gebleken was en dat Kei- zerm en Koningin in het indisch door hetzelfde woord 'orden uitgedrukt, keurde den voorgestelden titel af, dewijl die van Keizerin bij de engelschen niet populair isen ook dewijl de koloniën ervan uitgesloten zijn. De minister iVorth- cote verdedigde den titel. Nadat nog vele leden voor en tegen hadden gesprokenwerd het voorstel tot verdaging met 284 tegen 31 st. verworpen en ging de tweede lezing door. Den 10 is eene motie afgestemd tot wijziging der school wet in dien zin, dat alleen het onderwijs in het lezen, schrijven en rekenen verplicht zou zijn op de lagere scholen. KoLONieN. De prins Wales is den 11 te Bombay aan gekomen waar hij zich terstond aan boord van de Serapis heeft begeven. Khokand is bij het russische Rijk ingelijfd. De genl. Ko- Ikomki heeft zich op 's Keizers last naar de hoofdstad van het khanaat begeven, en de bevolking medegedeeld.dat zij voortaan onderdanen van den Czaar waren. Den 1 Maart hebben de vertegenwoordigers der verschillende volksstam men hunnen dank daarvoor betuigd en hunne vreugdedat znna.ar wetten geregeerd zouden worden, die hunne godsdienstigeeigendoms- en familierechten verzekerden. De voormalige Khan, Aassr-Eddin, zou tot nader order te laschkend blijven. Het Slavische bericht, dat het gevecht tusschen Gatzko en Pivawaar men Selim-bassadie met 2500 man Piva geproviandeerd had, den terugweg trachtte af te snijden, eene belangrijke overwinning voor de insurgenten zou zijn geweestwordt tegengesproken. Ljubobraiichdie met 600 man uit Dalmatie in de Herzegowina wilde vallen, om weder een werkzaam aandeel aan den opstand te nemenis met de leden van zijnen staf aan de grenzen nabij Imoschi door eene oostenrijksche patrouille in hechtenis genomen. Hij en de zijnen zullen in Oostenrijk geïnterneerd worden. De minister van buit. zaken heeft aan de turksche gezanten eene circulaire gericht, bestemd om in afschrift medegedeeld te worden aan de regeeringen bij welke zij geaccrediteerd zijn, waarin eene optelling wordt gedaan van de ter bevredi ging van de opstandelingen genomen maatregelen en van de aanvankelijk gunstige gevolgen daarvan, zeer bevorderd door ue zedelijke pressiedoor de mogendheden uitgeoefend op den Vorst van Montenegrodie de montenegrijnsche aan voerders van den opstand naar Cettinje ontboden en tot het opgeven van hun avontuurlijken strijd aangespoord heeft. Kervie. In het uitzicht op oorlog was te Belgrado eene afdeeling van het Roode Kruis gevestigd, maar men verhaalde al dadelijk dat de afdeeling in het geheim het uitbreken van den krijg trachtte te bevorderen, en zich aan de zijde der tegenstanders van den Vorst schaarde. In het bestuur zat ook de officier van gezondheid dr. Giorgeviclijfarts van den Vorsten aan deze werd het stellen eener proclamatie aan de bevolking opgedragen. Hij eindigde zijn ontwerp met een „leve de Vorst," maar zijne medebestuurders (waaronder 3 oud-ministers) schrapten deze woordenen de algemeene vergadering vereenigde zich met dit gevoelen, onder het uiten van voor den Vorst weinig vleiende woorden. I)r. Giorgevic heeft de toedracht dezer zaak bekend gemaakt in eene aan de Vorstin opgedragen brochure. Terwijl na de aankomst van prins Wrede de krijgszuchtige gezindheden verminderd waren, zijn die sedert eenige dagen weder aanmerkelijk toegenomen, ook in hoogere kringen. Btj eene den 8 te Belgrado gehouden wapenschouwing heeft de brigade-commandant der soldaten aangekondigd, dat zij zich marschvaardig moesten houden, en den 12 werd aan de na tionale militie bevel gegeven, „eiken minuut, bij den eersten trommelslag marscnvaardig te zijn." Men zegt, dat turksche troepen in grooten getale aan de grenzen worden samenge trokken, alwaar rooverbenden het land onveilig maken. In een der 13, onder voorzitting van den Vorst gehouden, ook door de vorige conservatieve ministers bijgewoonden, kabi netsraad is over de oorlogskwestie beraadslaagdmaar was de meerderheid voor den vrede. Donau-Vorstendojimen. De Kamer heeft den 11 be sloten, over te gaan tot de behandeling van het ontwerp der meerderheid van hare commissiewaarbij de regeering wordt gemachtigd, eene voorloopige leening van 16 miljoen aan te gaan, door middel van eene uitgifte van schatkistbiljetten. Het ministerie heeft verklaarddaarmede in te stemmen. De Kamer heeft den 9 met groote meerderheid het voor stel barer commissie verworpenhetwelk strekte om alleen eene voorloopige leening van 12 miljoen toe te staan; enden 13 de voorloopige leening van 16 miljoen defenitief goedge keurd; tevens heeft zij den prijs van uitgifte der spoorweg- leening van 42% miljoen op 80 vastgesteld. De Senaat heeft den 14 met 29 tegen 25 st. geweigerd aan het verzoek der regeering te voldoen om het wetsontwerp betreffende de nieuwe leening spoedvereischend te verklaren. Montenegro. De veranderde stemming van den Vorst, die zeer oorlogzuchtig gezind was [reeds had de minister van oorlog teWeenen een grooten voorraad geweren en am munitie aangekocht eu was door den servisehen senateur Ranko Olm pic eene overeenstemming tusschen Servie en Montenegro tot s-.and gebracht] is voornamelijk te danken geweest aan den russischen consul te Cettinje, den heer Jonin, en den stadhouder van Dalmatie, bn. v. Rodich, die beide als erkende voorstanders der slavische belangen bekend zijn. Oostenrijk. In den tyroolschen Land 'ag heeft de (ultra- montaanschgezmde) meerderheid de vergadering verlaten, verklarende dit te doen wegens de inbreukgemaakt op lyrols rechten door de invoering der reglementen voor de lagere scholen en de van regeeringswege erkende vestiging van 2 protestautsche gemeenten in Tyrolde vergadering is daardoor te onvoltallig geworden om wettige besluiten te kunnen nemen. De stadhouder heeft geweigerd het protest der meerderheid, als zijnde onwettig, in ontvangst te nemen en tie handelwijze dezer Afgevaardigden strijdig met, hunnen plicht genoemd. Den 10 heeft hij, op keizerlijk bevel, de zitting, wegens de deloyale handeling der meerderheid, gesloten. Hongarije. De hervormde hoogeschool te Debreczin heeft den 11 iebr. feestelijk herdacht de invrijheidstelling van 26 hongaarsclie predikantendie om hun geloof uit hun vader land gevoerd en tot de galijen veroordeeld waren, nu 2 eeuwen geleden bewerkt door den hollandscheu zeeheld M. Az. de Ruyter Aan de godgeleerde faculteit der hoogeschool te U irecht is bij latijnscheu brief van deze gedachtenisviering kennis gegeven. De minister Tisza heeft den 11 in het Volkshuiseene interpellatie over het oostersche vraagstuk beantwoordende gezegd, dat de regeering den haar toekomenden invloed altjjd zou weten te handhaven. Hetgeen graaf Andrassi, ge daan had sloot volstrekt geeae tussckeakomst ia zich. Graaf

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5