Italië. <*lian}e. Werecnlgdc Platei». Egypte. ■Binnenland. By de verovering van Lambaroe [zia het vorige Nr. Jngczaubcn Stukken. Onze markt te klein Weerkundige waarnemingen. Andrassy bewees in elk geval den europeeschen vredeen dus ook Hongarije, goede diensten,. Êene mislukking van het vredewerk in Bosnië en de Herzegowina en eene interventie van Servie achtte de minister hoogst onwaarschijnlijk. Servie zou zich niet in strijd met Europa's belangen plaatsen; mocht dit evenwel toch gebeurendan zouden de besluiten der mogendheden naar gelang van omstandigheden genomen wor den. De minister geloofde, dat zij zich bedriegen, welke hopendat zulk eene handelwijze van Servie verdeeldheid tusschen de europeesche mogendheden zou doen ontstaan. Het antwoord des ministerszeer gunstig ontvangen, is voor kennisgeving aangenomen. De Keizer heeft ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen 15000 gulden beschikbaar gesteld uit de opbrengst der goederen van 2 vacante pastoorsplaatsen. Den heer Ferd. Gregorovius te Munehenprotestant en schrijver een er geschiedenis der stad Rome in de middel eeuwen welk werk op den index is geplaatst, is door den gemeenteraad van Rome met alg. st. het romeinsch burger recht verleend. De Kamer heeft den 7 tot haren voorzitter herbenoemd den heer Hiancheri, die reeds fi jaren met eere het voorzit terschap heeft waargenomen maar hij verkreeg van de 288 uitgebrachte st. slechts 172, en de heer Vepretishet hoofd der linkerzijde, 108 st. Den 8 behaalde de linkerzijde bij de benoeming der vice-presidenten en secretarissen eene volko men zegepraal, door zich den bijstand te verzekeren van de geheele groep der toscaansehe leden. Den 9 heeft de minister Spaventa het wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging dor convention met de maatschappijen der opper-italiaansche romeinsche en zuiderspoorwegen tot overneming barer lijnen, en met de oostenrijksch-hongaarsche regeering tot afscheiding van het opper-italiaansche en het zuid-oostenrijksche spoor wegnet gesloten; op verzoek der regeering werd dit ontwerp spoedvcreiscbend verklaard. Te Logrono is de Koning met groote geestdrift ontvangen en heeft hij een bezoek afgelegd bij den maarschalk Espartero. Van wege de regeering is den II in de Cortes eene depechc voorgelezen, meldende dat het spaansche eskader de zeeroo- vers te Ivlo (Philippijnsche eilanden) heeft verjaagd. Tc Nieuw-York is gevangen genomen zekere Williamson zich noemende Farnhamde hoofdschuldige aan de te Brus sel ontdekte vervalscüing van americaanselie spoorwegwaarden Te Hazelgreen in Wisconsin, zijn den 11 door een gewel digen storm, die ook in Illinois en Iowa groote schade aan richtte 26 huizen vernield 9 personen omgekomen en vele andere gekwetst. De Senaat heeft den 11 de opneming van Nieuw-Mexico als Staat in de Unie goedgekeurd. De Koning van Abyssinie heeft, na herhaaldelijkfgevoelige nederlagen te hebben geleden, zijn verlangen naar vrede te kennen gegeven. Prins Hassan-bassa heeft daarop de vijan delijkheden gestaakt en de onderhandelingen zijn geopend. Verkiezingen. Tot voorzitter van de banne en den polder Ursem is, in plaats van wijlen den heer T. Braiser, gekozen de heer Jb. Iluyter; voor de betrekking van lid van het dagclijksch bestuur moet herstemd worden tusschen de heeren J. Blom en A. Koppen. Stat en-Genera ai. Bij de 2«. Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot, bekrachtiging van den verkoop van ongeveer 40 vierk. roeden grondtegen 4 de vierk. elbij de dub bele zeesluis te Vlissingen, aan de Stoomvaartmaatschappij Zeelandter oprichting van een hotel nabij dn aanlegplaats harer stoomschepen; tot verhooging van den post voor amb tenaren op dc begrooting voor de Staatsspoorwegen met 25000, te vinden uit. de onvoorziene uitgaien. Behandeling der wet op het hooger onderwijs. Den 10 is aangenomen art. 5, waarbij de aan de gymnasia te onder wijzen leervakken zijn vastgesteld (12 verplicht en 2 facul tatief). Amendementen van de commissie van rapporteurs, tot weglating van 3 vakken, waren alvorens aangenomen en verschillende andere voorstellen tot, beperking verworpen, o.a. dat van den heer v. d. Kaay met 5 4 tegen 16 st., waardoor ook in andere steden dan de groote de opleiding tot academisch onderwijs mogelijk werd gemaakt. Den 14 is, na verwerping van vele amendementen, met 38 tegen 32 st. aangenomen art. 6, houdende, dat gemeenten met meer dan 20000 zielen behoudens vrijstelling om bijzondere redenen tot het oprichten en instandhouden van gymnasia verplicht zijn en dat kleinere gemeenten het, mogen doen. Den 15 is art, 7 aangenomen, gewijzigd door een met 46 tegen 23 st. goedgekeurd amendement van den heer Jonck- lloetten gevolge waarvan de 7jarige cursus in een 6jari- gen is veranderd, met behoud der splitsing van de leerlin gen naarmate hunner bestemming na het 5'. jaar. Aan ge meenten met, minder 20000 zielen wordt, bij dit art. vrijheid gelaten progymnasia met, minstens 3jarigen cursus op te richten, in leerplan overeenkomende met, de eerste jaren van den cur sus der gymnasia. Art. 8, gelegenheid gevende tot het ver- leenen van subsidien uit 's Rijkskaswerd goedgekeurd, na verwerping met 47 tegen 24 st. van een amendement van den heer Bergsmastrekkende tot, betaling van de halve kosten der gymnasia door het Rijk. Op art. 11 is den 16 met 40 tegen 27 st. aangenomen een amendement van de commissie van rapporteursstrekkende om het, aan urijc keuze over te laten of men het eindexamen wil afleggen voor eene staats commissie of voor de leeraren van een gymnasium; terwijl door de regeering gewijzigd werd overgenomen een amende ment van den heer v. Houtenstrekkende om een beperkt, eindexamen aan te nemen voor hen die dat eener hoogcre burgerschool hebben afgelegd. Bij art. 21 bepalende dat let schoolgeld ven f 40 tot f 100 bedragen magwerd met 4[ tegen st. aangenomen amendement van den heer Lening Me}- neszwaarbij aan de gemeentebesturen het recht werd toe gekend om kosteloos onderwijs aan de gymnasia te geven. Den 17 is zonder stemming goedgekeurd art. 32, bepalende dat er Rijks-universiteiten zijn te Leiden, Utrecht en Gro ningen. Eerbewijzen. Aan mevr. Kie ne is den 15, ter gelegen heid harer 40jarige tooneelloopbaan na de opvoering van „Zege na Strijdin den schouwburg te Amsterdam door den heer Hofdijk een gedicht gewijd en namens de natie een lauwerkrans door hare collega's een geschenk in kristal en zilver, en bij monde vanmevr. EHenlerger een gouden lauwer krans aangeboden. Vervolgens w> rd haar in den oyer, na mens eenige heeren. eene kostbare verzameling nederlandsehe en vreemde dicht,werken vereerd. Benoemingen. Tot vice-president van den Raad van State is benoemd jr. mr. G, C. J, v, Reenen. Mr. W. A. A. J. bn. Schimmelpenmnck v. d. Oije is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als referendaris bij het ministerie van buit. zaken en benoemd tot minister-resident huiten be zwaar van 's Rijksschatkist. Postwezen. Door middel eener lldaagsche stoomboot- dienst, 'tusschen Batavia en Atchinin verbinding te Singa pore met, de dienst der P. a. O. St. Nav. Comp., worden de brieven uit "Nederland voortaan rechtstreeks naar de uoord- en oostkust van Sumatra verzonden. Door genoemde dienst worden op de heen- en terugreis DeliEdi en Gighen aan gedaan. Rampen. Den 8 heeft in het gehucht Bromberg nabij Wijlré (Limburg) een brand plaats gehad, waarbij 4 woon huizen 2 koebeesten en een aantal kippen door de vlammen werden verteerd. De schadevan ruim 10000, was voor l verzekerd. Den 9 is een met kalk geladen vaartuig, in de Z. W. vaart, te 's Hertogenbosch in brand geraakt, Dewijl geen blusschen mogelijk was heeft men 't doen zinken. De schade wordt begroot op t 4000. Den 10, 's avonds, is bij de Vink, boven Leiden, de as gebroken van een der wagens van een spoortrein en zijn door de hieruit ontstane botsing2 wagens verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken heeft men niet te betreuren gehad. Denzelfden avond is het jaagpad bij Waddingsveen over bijna 30 ellen lengte doorgebrokendoor het dichten van de sluis te Goudaen de Rijnsluis te Gousluis heeft de polder Bloe- mendaal het water kunnen verzwelgenzonder dat de lan derijen zijn ondergeloopen. Het gat is reeds weder gedicht. De gemeenteraad van Gorinchem heeft den 11 een blanco crediet aan B. en W. toegestaan tot. het aanbrengen van kis tingen ter beveiliging van een gedeelte der gemeente tegen den hoogen waterstand. In den nacht van 11—12 is een gedeelte van den weg 1e Remmerden bij Rhenen weggeslagen. In den nacht van 1213 is de Maasdijk bij Krommen hoek gemeente Alem (Noordbrabant,) doorgebroken en daar door de polder Langliemaal ondergeloopen. Een woning is geheel, eene andere gedeeLtelijk weggespoeld. De polderbe woners zijn in veiligheid gebragt. Door den orkaan in den avond van den 12, toen de ba rometerstand te Utrecht lager was dan sedert 1848, n.l. 725 streepen en de winddruk tot 68 k.g. klomis het water tlog meer gewassen en de toestand alom verergerd. Het gedeelte Hedel-Vught van den spoorweg Utrecht-Boxtel werd onbruikbaar. Den 13 was 's Hertogenbosch voor een groot gedeelte en de benedenstad van Nijmegen voor het grootste gedeelte geïnundeerdhet gehucht Heugemonder Grondsveld (Limburg) ten tweeden malealsmede de straat weg van Deventer naar Zwolle en de geheele z.g. „Steenen kamer" onder Wilp. Te 's Gravenhage is een in aanbouw zijnd huisaan het Noordeindedoor den hevigen wind in gestort waardoor een voorbijganger eene belangrijke wond aan het hoofd bekwam. Te Deventer is een huis in de Barm hartige steeg neergestort. De telegrafische gemeenschap met BelgieEngeland en Duitschland werd verbroken of verstoord. Gestrand zijn ten gevolge van den storm van den 12 op Texel een noordsch schip met ys; op de Caloot 2 engelsche, 3 fransche en 1 russisehe schepen (waarvan 1 fransch ge laden met 6000 vaatjes buskruit, weder is afgebracht,). Het tjalkschip Morgenster, schipper Kuilmanis in de Vliesloot, verongelukt, waarbij de schipper, diens vrouw, 2 kinderen en de loods zijn omgekomen. Een onbekend schip schijnt in den nacht van 1213 bij Texel met man en muis vergaan te zijn; van het daar gestrande zijn de 14 opvarenden door de reddingsboot van Eierland aan wal gebracht. Den 14 was de wandeling Onderlangs bij Arnhem voor een gedeelte en 's Hertogenbosch voor het, grootste gedeelte over stroomd vele fabrieken stemden stil en de scholen waren gesloten. Te Oyen zijn 2 huisjes door den golfslag ingestort, terwijl de Maasdijk aldaar over de helft was weggeslagen. Den zelfden dag is op de Randsel een hannoverseh schip gestrand, en de stoomboot Mercurvan Libau, bij Maassluis, door het breken der beide kettingenbinnen het noorderhoofd tegen den wal gevaren. 3 Sleepbooten beproefden vergeefs het vaar tuig af te brengen. Het werd lek en door het volk verlaten. Een heldersehe vlet is den 15 ter hoogte van Huisduinen eensklaps door eene hooge zee beloopenwaardoor 2 van de 3 opvarenden, jongelieden, er uit sloegen en verdronken. De derde werdterwijl hij in de vlet vol water zatdoor een loodskotter opgevischt. In den nacht van 1415 heeft, op nieuw een hevige storm gewoed [windstooten te Utrecht van 90 k.g., 's morg. 7 u. 15 m. van 118 k.g.]. De Waaldijk onder Vuren sloeg over eene aanzienlijke lengte voor meer dan de helft en zelfs op sommige plaatsen over I zijner breedte weg. Tusschen Maren en Kessel schoof de Maasdijk over ÏOUO ellen af. Uit U- trecht werden mineurs naar Vreeswijk gezonden, waar de toestand aan den Lekdijk zorgelijk was. De Steenenkamer en de Tuinen bij Deventer moesten ontruimd worden door de bewonersaan welke in de stad onderkomen verschaft werd. De bewoners van ds ondergeloopen Sluisgracht bij Meppel werden met bootjes naar die stad gebracht. Een goed deel van het, Kampereiland en de weilanden onder Hattem liepen onder. Te Beets (Friesland) bezweken de straatweg en de daaraan grenzende polderdijk en liepen alle landen onder. De spoorweg tusschen Groningen en Hoo- gezand werd door het hooge water tydelijk onbruikbaar gemaakt. Het Haagsche Bosch werd van verscheidene prach tige boomen beroofd, 's Morgens bezweek niettegenstaande alle inspanningde Nieuwedijk bij Brakelwaardoor het polderdistrict van den Bommelerwaard beneden den Meidijk geïnundeerd werd. Te Nijmegen brak de dam achter de vischmarkt door en liepen de naburige huizen onderde perceelen aan den Waalkant hebben veel geleden. Te Am sterdam werd een mau door het neerstorten van ecu stuk van een gevel in de Egelantierstraat gekwetst. Te Zaandam woei een lOjarig meisje over de leuning in de sluisdoor spoedige hulp werd het gered. Een groot aantal bewoners van den Krimpenerwaard vluchtte bevreesd voor het door breken van den Lekdijk met have en vee naar Goudaen op den middag kwamen vluchtelingen uit Hinthamwaar alles door het water wegsloeg, te 's Hertogenbosch, waar zich reeds eene commisie gevormd had om in de behoeften van vele noodlijdenden in de stad tc voorzien. Te Noord- scharwoude werd de kerktoren door den bliksem getroffen maar daardoor geene groote schade aangericht; tusschen door het onweder bij Schoorldam verhrandde de Grebmeer- molen. Het, in brand geslagen huis van J.Mosch werd door den ijver der brandweer van Schoorldam behouden. In den nacht, van 15—16 viel een doorbraak in dm dijk van het Kamperciland. Den 16. bij nieuwen storm, heeft, te Ammerzoden eene afschuiving aan den dijk plaatsgehad; een pimr huisjes war den afgebroken ter dichtiug van het gat met de steenen. Door het doorbreken van den Otdandschen dijk was al het land om Groningen geïnundeerd. Te Vucht bezweek de Heidijkwaardoor een gedeelte der gemeente onderliep te Berlicum bezweek de provinciale wegdie het dorp be schermde, en steeg het water tot de hoog gelegen kerk. Te Alem, Nuland. Rosmalen en Hintham was de toestand hoogst zorgwekkend. Te 's Hertogenbosch kwamen vele vluchtelingen met hun vee uit de Maasdorpen ann. St,oom booten en andere vaartuigen werden gezonden om de in nood verkeerenden te redden. De minister van oorlog gaf last alle beschikbare militaire gebouwen tot opneming van men seden en beesten open te stellen. Den 17 dreigde in Noordbrabant de geheele Maasdijk weg te spoelenhet water spoelde van binnen naar buiten en om gekeerd over de dijken. Te Empel en Lith is een aantal huizen weggeslagen en veel vee verdronken. Vele geteister de plaatsen waren niet te bereiken. De ellende is zeer groot. De commissarissen des Konings in Noordbrabant en Gel derland hebben te 's Hertoganbosch en Zaltbommel commis- siën voor den watersnood benoemd. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. De Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij heeft den 11 de directie ge machtigd tot het opnemen van gelden ten laste der Maat schappij door uitgifte van schuldbrievenverzekerd door schuldbrieven op de gronden der Maatschappij tot een be drag berekend naar 1500 per bunder, of tot een bedrag van hoogstens 2 miljoen door verpanding dier schuldbrieven. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 14 eene subsidie van f 3000 toegestaan teu behoeve eener industrieschool voor meisjes. De Amsterdams&he Omnibus-Maatschappij heeft in 1875 vervoerd 2.457.413 passagiers, waarvan 349.120 over het paardenspoor. Het dividend is bepaald op f 66 per aan deel van f 1000. Het kapitaal zal aanmerkelijk vergroot wordenten einde aan de steeds toenemende eischen van het verkeer te kunnen voldoen. Heije-Monument. In eene den 11 te Amsterdam ge houden bijeenkomst van de hoofdonderwijzers der openbare scholen is bij acclamatie de wensch te kennen gegeven om een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen op het graf van dr Heijeen ter verwezenlijking van dezen wensch eene com missie benoemd. Aanbestedingen. Den 13te 's Gravenhagehet op trekken van een bestaand gebouw aan de achterzijde van het, prov. gouvernement van Zuidhollandtot archief berging minste inschr. M. Jv. Zanten, voor f 24,995. Den 15 te Rotterdam, het bouwen eener openbare school met, woningop het, terrein achter de school voor kosteloos onderwijs aan de Crispijnslaan, minste inschr. A. v. d. Spie gelvoor f 45,890. Den 16, te 's Gravenhage, het op de hoogte brengen van een gedeelte van het stationsplein buiten de Delfsche poort te Rotterdamhet maken van den bovenbouw der werk plaat-en en andere werkenminste inschr. G. Keyte Rot terdam voor f 530,000. Amsterdam. De opstallen en terreinen der sociëteit- Bel- leme en Concordia, aan de Schans bij de Leidschepoort, zijn door den burgemeester voor 91000 gekocht met, het, doel om diewanneer de gemeente ze mocht behoeven, tegen den kostenden prijs geüeel of gedeeltelijk over te doen Giften. Wijlen de heer D. J. Metgen te Deventer heeft aan de herv. diaconie aldaar f 1000 vermaakt; wijlen mej. J. A. Jordens aan genoemde diaconie f 1700, aan het r. c. armbestuur f 800, aan het luth. armbestuur 300aan de herv. diaconie te Terwolde f 800 en aan het r. c. armbe stuur aldaar f 200. Wijlen de heer Maarten Spoorin leven gedurende lange jaren lid van het cellegie van kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente\ te Broek op Langedijk en aldaar onlangs op 88 jarigen leeftijd overleden, heeft aan de kerkvoogdij dier gemeente f 4000 en aan de diaconie eenige perceelen wei en bouwland, ter waarde van t 26000, vermaakt; voorts aan het algemeen armbestuur f 2000een en ander vrij van rechten. Het Gestrande Stoomschip König Wilhelm is den 13 vlot geworden en de buitenbank genaderd. Eene poging om het, in zee te brengen is den 14 door liet hreken van de trossen der sleepboot mislukt. Daar het reeds lekke schip zich door het stormweder in gevaarlijken toestand bevond, is de bemanning (33 personen) den 14 met de reddingsboot van boord gehaaid. Den 15 was het reddeloos verloren. Den 16 waren alleen de schoorsteen en de masten nog te zien. Misdrijven. De kapitein van het americaansche schip Canning, in het Doodegat 1e Buiksloot liggendeheeft den 10 zijn opperstuurman, waarmede uij gedurende de reis her haaldelijk twist had gehadbij de keel gegrepen en door 2 revolverschoten getroffen. De gelukkig niet zwaar gekwetste is naar het gasthuis te Amsterdam overgebracht, Den 10 hebben omstreeks 20 kolonialen te Harderwijk een burger, die geen herberg hield en hun dus niet tappen wil de, 3 wonden toegebracht en zijn huisraad beschadigd. Toen de policie toesnelde namen zij de vlucht. Een man van ruim 70 jaren die karnemelk aan zijne docater wilde bren gen, werd denzelfden avond door een troepje kolonialen aangehouden en ontving een dolksteek in den onderbuik. Verscheideue daders zijn gearresteerd. Den 13 heeft de Rijks-veldwachter A. J. K. S. te Vianen 2 revolverschoten achter elkander op zijne vrouw gelost echter zonder doodelijkeu afloop. De dader is gevlucht. Rechtszaken. Het hof te Arnhem heeft, in hooger beroep bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij op de vordering der Indische Maatschappij van Administratie en Lijfrentein likwidatie, haar voormalige administrateur v. 1). veroordeeld is tot betaling van f 82,000, welke alsnog den aandeelhouders ten goede zullen komen. De rechtbank te Rotterdam heeft den 14 den heer H. Hyer- manshoofdredacteur van het Zondagsbladdie zich scherp uitgelaten had over de Maatschappij „de Zonnestraal" en des wege door hare directeuren was aangeklaagd vrijgesproken van de besehuldiging van lastermet veroordeeling van den Staat in de kosten. W. M. M„ directeur van 2 dergelijke Maatschappijen de Concurrent er, de Verwachting (die aan de contribuanten eene verdeeling van nuttige voorwerpen belooven), is aldaar in hechtenis, dewijl hij de gestorte gel den tot, eigen onderhoud gebruikt en eene tegen 1 Maart aangekondigde „verdeeling" dus niet gehouden had. Staats-loterij. Trekking der 3e. klasse. No. 7116 f 25000, No. 1748 f 5000, No. 18598 f 2000, No. 7375 en g43S 1500, No. 139, 7149, 9674, 11455 en 13533 f 1000. KoLONlëN- Atchin, 4 Maart. De Imam van Tjadé inde XXVI Moekim (die reeds herhaaldelijk zijn voornemen had te kennen gegeven om in onderwerping te komenmaar voor de uitvoering daarvan tot dus ver steeds terugdeinsde) is te Kotta Moesapi geweest om te verklaren, dat hij zich onmiddelijk wenscüte te onderwerpen, mits hij op bescher ming rekenen kon. Het 8st,e en het 13de bataljon zijn te Lambaroe en te Ka- joelo tot oprichting van posten; de overige troepen zijn den 7 naar Kotta Radja teruggekeerd. dezer courant] hadden wij 6 dooden allen minderen en 30 gewondenen werden door den vijand niet 38 (zoo als in het vorige bericht vermeld stond)maar 73 lijken achtergelaten. Ook werd bij die gelegenheid nietzooals het vorige bericht zeidede kapt. Beekman maar de luit. Beekman gewond. Voorts werd toen nog gewond de kapt. Engelhard en den 25 Eebr. de kapt. Wttewaal van Stoet wegen (zwaar). De gezondheidstoestand is bevredigend. Nu de discussie over onze marktruimte weer herleeft, is het maar goed dat ieder, die zijne gedachten eens over dit onderwerp heeft laten gaan zijne meening uitspreektof er een plaatsje voor in de courant verzoekt; en men zal mij dus niet kwalijk nemen als ik ook de' mijne zeg. Ruimte is te verkrijgen wanneer de wagens, die kalveren aanvoeren, niet meer de Houttilstraat inrijden, maar ze aan de einden van die straat lossenuit de Langestraat, komende bij den heer Querelle, van den Dijkkomende bij de heeren Coster Sp van Leeuwen, om langs Boterstraat en langs Paardensteeg terug te rijden. Dit kan geen bezwaar vinden als men bedenkt hoe vele kalveren reeds door de schippers aan de hand naar de markt worden gebracht, terwijl ook die wijze van aan brengen te Purmerende voor do meeste kalveren gebruike lijk schijnt. Jaop onze marktruimte is gedurende eenige weken bij den grooten aanvoer van schapen en lammeren in de Mei maand en later in de herfstals de vette schapen komen voor de kalveren haast geen plaats meer; zoo dat wij, volgens den geachlen belangstellenden schrijver in een vorig No. dezer courant, tot verplaatsing der markten zouden moeten overgaan. Naar mijne meening is dit zulk eeu ingrijpend iets, dat daartoe niet dan nadat alle andere middelen zijn uitgeput, of onmogelijk geachtzou worden mogen overgegaan. De redenen daarvan liggen zoo voor de hand, dat eene vermel ding zeker overbodig is. Vóór dat tot verplaatsing werd overgegaan, zou ik het wenschelijk achten om te zien, welke gebreken er zijn en of er tot, verbetering hiervan nog iets gedaan kan worden. Die gebreken zijn (behalve de gedurende eenigen tijd wel wat beperkte, maar overigens doelmatig en gunstig gelegen marktruimte), voornamelijk de onvoldoende toegangswegen tot het bereiken en het, verlaten van de markt met de wagens, en de groote verwarring en volte hierdoor veroorzaakt. En om hierin verbetering te brengen kan niets beter gedaan worden, dan het volvoeren van het onlangs aangegeven plan om de Bokkesluis door een wip- of draaibrug te vervangen en de Vest, af te graven, zoodat de Pieterstraat een uitweg vuor de rijtuigen van de markt kan worden. Tevens zou men, zoo noodig, de Achterhouttilstraat voor kalverenmarkt kunnen bezigen en zouden de wagens hierdoor geen strem ming op de markt zelve meer veroorzakenen geen omweg van haast bij de Groote Kerk om behoeven te maken om weêr aan den Dijk te, komen. Bovendien zou, werd de brug aan den Dijk met de veranderde Bokkesluis in overstemming gebrachtnog dit voordeel verkregen worden, dat de stoom boot onmiddelijk van de markt het Kanaal zou kunneu be reiken. Nog zou door de afgraving der Vest eene groote verbetering ontstaan tot plaatsing van rijtuigenvooral met de groote koemarkten. Van den Dijk zou men de overtollige wairens op de gewone marktdagen door de Piet.erstraat ge- reedelijk naar de Vest kunnen brengen en de zwaar beladen vracht wagens, die nu over den Dijk gaan om de hooge sluis, zouden op de marktdagen zeker minder overlast doen. Buiten dit alles zouonverschillig waar de markten zullen gehouden worden, het dienstige en nuttige hiervan altoos blijven en tot vele gemakken en verbeteringen aanleiding geven. Ik lien bet met den voorgaanden belangstellenden schrijver wel eenigszins eens, dat bet tijd wordt om hierin verbetering te brengen, maar overigens deel ik zijne ziens wijze tot, verplaatsing der markt, niettemeer omdat, ik be twijfelen zou, of, al hadden wij grooter marktruimte, de aanvoer evenredig zou wordenen wij weten immersdat een kleine markt, die altijd goed bezet is en daardoor steeds een goeden naam heeft,, te verkiezen is boven eene groote onbezette ruimte. Mocht het nu besprokene bij de overweging der kwestie eenige aandacht verdienen, dan zou zich ruim beloond achten een mede-belangstellende. K. De barometer, die in het laatst van Eeb. reeds onder 760, dat is den gemiddelden stand, was gedaald, heeft in de eerste helft van Maart eene nog lageren stand aangenomen. De hoogste standen in Maart waren: den 1,,'s morgens, 755, den 2, op den middag, 752, den 7 750.4, den 13, 's avonds, 748.5 m M. Geen hooger stand werd bereikt. Daarbij kwa men zeer lage voor, namelijk den 10, 's morgens 6 uren, 727.7, den 12, 's namiddags 5 uren, 723.9 en den 15, 's najniddags 4 nren 737.3. Met, denzelfden barometer was de laagt.st waargenomen stand, op den 20 Januari 1873, 724.8 m.M. De veranderingen ken erkten zicli telkens door schielijke dalingen, waarbij de rijzing van het lage standpunt, op den 12, mede zeer schielijk plaats vond. De gevallen regen in dien tijd was zeer aanzienlijk. In de laatste helft van Eeb. viel 62 en in de eerste helft van Maart 7 4te zamen 136 m.M., dat is 3maal zooveel als het gemiddelde voor die 2 halve maanden aangeeft. Niettegenstaande die groote hoeveelheid regen, zijn de polders, om Alkmaar gelegen, steeds droog, het water is telkens door de molens schoon weggemalen. Twee omstandig heden hebben daartoe medegewerkt, vooreerst: er was iederen dag genoeg wind, er behoefde zelfs bij nacht niet gemalen te worden, en ten tweede: de gunstige, zeer zeker verbeterde toestand van Schermerboezem. Slechts 4maaltelkens voor een korten tijd, werden de molens door het peil gedwongen om stil te staan. De zon is ook zeer belemmerd om het aardrijk te beschijnen, in de genoemde halve maanden kon alleen den 4 Maart als helder genoemd worden. De heerschende wind was zuidelijk; met uitzondering van 13 en 14 Maart en enkele tijdelijke veranderingen, was hij in genoemden tijd ten zuiden van de lijn oost en westen meestal sterk, zelfs op 12 en 15 Maart storm, waarbij op laatstgenoemden dag, 's morgens 9 uren 20 minuten, he vige bliksem en donder, waardoor verscheidene perceelen de meeste echter licht, aangedaan zijn. J. L. Oudorp. Snelpersdruk van lierm-. Goster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6