14. Achtëuzevenügsle Jaargang. 1876. Z O N D A c; 2 APRIL. W aiersiiood. mnc icel Oebcffltc Watersnoot Een nieuwe titel. ë&ltc&cÜjfcschc öcrichtcn Ihiitsehland. SSelgfe. i i. K A A aflOfc C It A Al T. ïezJXrr.» Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HBRM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bjj inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, bevattende Wekelijksche Berichten. Voor de noodlijdendeu door den watersnood is bij de Uitgevers dezer Courant met dankzegging ontvangen Van Alkmaars Victorie-Vereeniging Eensgezindheid 110, W. 1,L. f 0,25,M. K. f 0,50, van den heer Wv. Tellingenentree van 20 personen a 25 c.. bij de voorstelling van den goochelaar Stot-tai f 5, Makende met de vorige opgaaf f 149, PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDIAKi. Op Donderdag, den 20 April 1876. des namiddags te half drie urenzalonder nadere goedkeuringaan het locaal van het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente worden overgegaan tot, de aanbesteding van het bouwen van eene school en onderwij zerswoning te J i s p. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 17 van liet bestek. Het bestek en de teekening zijnlegen betaling van Een guldente verkrijgen aan het locaal van het provinciaal be stuur voornoemd; aan het bureau voor buitenlandsehe pas poorten gevestigd in het raadhuis te Amsterdamen aan de gemeente-secretarie van Jiep- Gegadigden :corden er aan herinnerd, dat de biljetten van inschrijving des middags te twaalf urenvóór den dag der be steding in de bus moeten gestoken zijnzoo als art. 63 434 der algemeens voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene die daartoe door den Burgemeester der gemeente Jisp zal worden aan gewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zaterdag vóór de besteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de op 28 Maart 1876 aan de huizen der ingezetenen gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden in de provinciën Noord Brabant en Gelderland met inbegrip van eenige nagekomen giften, heeft opgebragt de som van f 1564,09%, welk bedrag aan den beer Burgemeester van Amsterdam, Voorzitter der Algemeene Commissie voor de Watersnood, op 30 Maart 1876 is op gezonden. Brengen zij in het, algemeen dank toe aan de ingezetenen voor de door hen ten behoeve der noodlijdenden beschikbaar gestelde giften in het bijzonder betuigen zij hunnen dank aan die ingezet-enendie zich op hunne uitnoodiging zoo welwillend bereid verklaard hebben tot het houden dier collecte. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Maart 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de Militieraad in dit district ten Raadhuize dezer gemeente, op Maandag 10 April e.k., des morgens ter 10 ure, zitting zal houden tot het beoordeelen der plaatsvervangers en nummerverwisselaars, door of namens de lot.elingen dezer ge meente, onder overlegging der vereischte stukken, aangeboden. Het bewijs van goedkeuring van den plaatsvervanger of nummerverwisselaar moet onmiddelijk ter gemeente-secretarie worden bezorgd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Maart. 1876. De Secretaris, NUHOUT VAN DEB VEEN. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den' GEMEENTERAAD te ALKMAAR. Gezien art. 31 der wei van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37). brengt ter algemeene kennisdat de lijsten van kiezers voor leden van den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten-Generaalop beden door hem zijn gesloten, op nieuw aan het, Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing zul len liggen. De Voorzitter voorn., Alkmaar, 1 April 1876. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 5 April 1876, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. PÜLIC1E, Aan bet Commissariaat van Policie zijn inlichtingen te bekomen omtrent twee Schapen (overhouders), een garemvin der van een naaimachineeen bruine omslagdoekeen witte zakdoek, een mesje met, zilveren heft en zijn aldaar terug te bekomen twee zakken erivten. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft, der maand Pebruari 1876. H. Reigers, Alkmaar; Mej. P. de Groot, H. Spraauen Amsterdam; W. F. van Wetter, Deventer; D. Nap, Heer Hugo Waard; M. van Houwelingen, Nieuwediep; J. Kramer, War- jnenhuizen; Wed. C. Ligthart, 't Zandt. Er is een tijd geweest en die tijd behoort nog niet tot, het verre verledene toen .de onderhandelingen tusschen de verschillende natiën zeer bemoeilijkt, werden door een tal van lastige vragen, van etiquette, van voorrang en „voorzitting." Waar zullen de gezanten bijeenkomen? Met welk ceremo nieel zullen zij worden ontvangen Welke deur zullen zij binnen gaan? Wie zullen voor gaan? Welke mogendheid zal voorzitten In welke volgorde zullen de vertegen woordigers der verschillende staten de traetaten onderteeke nen Al die vragen dienden ten algemeenen genoegen be antwoord te zijneer men aan het werk kon gaan. En dat was geen gemakkelijke taak. Maanden verliepen soms, voor alles wat op bet eere noniëel betrekking had, op bevredigende wijze was geschikt. Gelukkig is die tijd voorbij. De ver tegenwoordigers der natiën, de gemachtigden der souvereinen onderhandelen met elkander op eenvoudigen en gemakkelijken voet, en het verschil van titel en rang levert gevn bezwaar meer op. Te vreemder is daarom de uitbreiding van titel die de Engelsche regeering aan het hoofd van den staat wil toekennen. Dat voorstel en de leweging die het, heeft uit gelokt, komen ons voor als een anachronismeals een epi sode uit de geschiedenis van vroegere eeuwen. Dat een mach'ig hertog er weleer prijs op stelde den ko ningstitel te voeren kan niemand bevreemden, die zich her innert, hoe graven eu hertogen oorspronkelijk de leenmannen waren van den Duitschen Keizer, en die titels bij gevolg niet voldoende schenen aan een vorst die zich volkomen sou- verein gevoelde en machtig genoeg om die souvereiniteit te handhaven. Maar de koningstitel werd dan ook voldoende geacht om een volkomen uitdrukking te geven aan het begrip van souvereiniteit en majesteit. Tot in het begin dezer eeuw telde Europa slechts twee Keizersdien van het, Duitsche Rijk en den belieerselier aller Russen. Met de krooning van Karei den Groote te Rome had men gepoogd het Wes- tersch-Romeinsche Rijk te herstellen eu een groote alge meene christelijke heerschappij in Europa te grondvesten, waarvan de Paus Let geestelijk en de Keizer het wereldlijk hoofd zou zijn, Van dit denkbeeld was de titel van Duitsch Keizer het eenig overblijfsel. In naam was hij het hoofd van alle Duitsche Vorsten, maar van de gehoorzaamheid aan den Keizer was zeer weinig meer overgebleven. Toen Na poleon het Duitsche rijk eindelijk vernietigde, behield de toen malige Keizer zijn titel, maar zijn keizerschap werd tot zijn Oostenrijksclie erflanden beperkt., lu ltuslaud kwam de kei zerstitel als de meest gepaste westersohe naam in plaats van het oostersche Czaar. Het Fransehe koningschap was in bloed ondergaan, en het was verklaarbaar dat Napoleon, toen bij de monarchie in Frankrijk hersteldeniet den ouden koningstitel koos, maar zich een nieuwen naam gaf. Met zijn denkbeeld, om zich het oppergezag in Europa te veroveren, kwam de titel van Keizer daarenboven uitmuntend overeen. En even verklaarbaar is hetdat, toen na den Fransch-Duitschen oorlog de Duitsche eenheid werd hersteld door de stichting van een nieuw rijk, waarvan souvereine staten deel uitmaak tende titel van Keizer van Duitschland voor het hoofd van dat nieuwe rijk de eenig passende scheen. Thans wil ook de Koningin van Engeland den keizerstitel aannemen. Uier bestaat geen historische aanleiding, geen overlevering; hier wordt geen nieuw Rijk gestichtmen schijnt op een goeden weg eensklaps de ontdekking gedaan te hebben dat de oude Engelsche Koningstitel niet voldoende was voor het •egenwoordig hoofd van het Britsche Rijk, en dat het noodig was de Koningin daarenboven n.et den in Engeland zeer iupopulairen naam van Keizerin te versiereu. Van de weerzin des volks is de regeering zich bewust, en daarom wordt de nieuwe titel ook slechts voor Indië gegeven. In Engeland zal de Koningin haar ouden titel blijven voeren; maar En- gelsch Indië is zoo groot en het gezag der Engelsche kroon is er zoo onbeperktdat alleen de titel van Keizerin in de oogen der regeering voegzaam schijnt voor de vrouw die thans op den troon zit. Is het haar eigen wensch geweest dien titel te dragen Of heeft haar eerste minister, heeft Disraeli haar die verrassing bereid In dat geval heeft hij haar geen dienst gedaan. Wel heeft het Lagerhuis de wet die aan de Koningin voor Indië den nieuwen titel toekent met de bepaling daarenboven dat de prinsen en prinsessen niet keizerlijk zullen wordenmaar eenvoudig koninklijk blijven, met een kleine meerderheid van stemmen aangeno men, en zal dit, voorbeeld door het, Hoogerliuis worden ge volgd, maar te gelijk is in beide Huizen het voornemen te Kennen gegeven om het voorstel te doen de Koningin te verzoeken een titel aan te nemen die meer in overeenstem ming is met, de geschiedenis en de wenschen der nalië. En inderdaad kon moeilijk een titel gekozen worden die met een en ander minder in overeenstemming is dan d.e van Keizerin. In de scherpste woorden is dit in verschillende bladen den minister Disraeli verweten. En zoo iets gebeurt in Engeland, waar de historische traditie zoo sterk is, waar namen en instellingen blijven bestaan, ook al zijn ze in strijd met den geest des tijds en de heersehende beginselen van wetgeving en staatsbestuur, zoolang de bij uitnemendheid praktische zin des volks zich ook van de oude vormen en de oude instellingen op doeltreffende wijze weet te bedienen. Was het bij gebrek van elk ander eenigzins houdbaar ar gument, dat Disraeli ten slotte de onhandigheid had open lijk in het Parlement te verklaren dat de Keizerstitel in Indië dienst moet doen t,ot verhooging van het aanzien van het Britsche Rijk in de oogen der inlandersnu Rusland waarover immers ook een Keizer regeert, na elke verovering meer de grenzen van Engelseh Indië nadert Waarschijnlijk, maar deze openbare en officiëele uiting van vrees en wan trouwen is zelfs voor den titel van Keizerin een wel wat te liooge prijs. De verjaardag des Keizers is ook in verscheidene steden buiten Pruisen o. a. te DresdenLeipzigMuncben en Karlsruheplechtig en feestelijk herdacht. Hessen-DarmstadtBrunswijk en bijna alle thuringsche Staten zijn gunstig gestemd voor het, pruisische spoorwegplan. Pruisen. Eene dochter van den fransehen gezant de Gon- tautBiron is verloofd met graaf TalleyrandPerigordeen genaturaliseerden pruis, die als luitenant der uhlauen van de garde in 1870 het, IJzeren Kruis verworven heeft. Het Heerenliuis heeftnagenoeg zonder discussiede staatsbegrooting voor 1876 goedgekeurd, gelijk die door het Huis van Afgevaardigden was vastgesteld. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 23 voor de eerste maal gelezen en naar eene commissie verwezen het wetsont werp betreffende de vorming eener provincie Berlijnver deeld in 3 kreitsen de stadkreits Berlijn met bijna 1 miljoen inwoners de landkreits Berlijn, bestaande uit de 5 omlig gende plattelandsgemeentenmet 86000 inwonersen de stadkreits Charloltenburg met 25,308 inwoners. Bij het Huis is een wetsontwerp ingekomen tot inlijving van het, hertogdom Lauenburg met 1°. Juli. Het hertogdom zal eeue kreits vormenbelioorende tot de provincie Slees- wijkHolsteinen één Afgevaardigde naar den Landdag zenden. De ambtenaren gaan in pruisische staatsdienst over. De finaneiëele kwestiën zullen in een afzonderlijk traotaat geregeld worden. Den 27 heeft de minister van financiën een overzicht sre- geven der inkomsten van het dienstjaar 1875. Daaruit blijkt, dat dit jaar een overschot van 15.793.121 mark heeft opge leverd, door eene ontvangst van 9J. miljoen boven de raming der inkomsten en door eene besparing van ruim 7j miljoen op de gewone uitgavendaarentegen hadden de buitenge wone uitgaven de raming met lj- miljoen overtroffen.Het wetsontwerp betreffende de inlijving van Lauenburg werd voor de eerste maal gelezen; er werd besloten, de tweede lezing zonder voorafgaand onderzoek te doen plaats hebben. De prinses v. Wied (prinses Maria der Nederlanden) is den 27 van haren derden zoon bevallen. Te Keulen, waar men tijdens de jongste overstrooming in onderscheidene straten met schuitjes voer, is bij policie-ver- ordening gelast,, de woningen, waarin water gestaan heeft, door middel van chloor te zuiverenten einde het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. De Koln. Volkszeitmg deelt, het schrijven mede van den officier van justitie ie Maastricht, d.d. 16 Maart, aan dr. Martin, verblijf houdende te Gulpen, waarbij deze, namens den minister van justitie en op last vau deu procureur-ge neraal te 's Hertogenboscliaangezegd is om binnen 14 dagen Nederland te verlaten. Baden. Koningin Victoria en prinses Beatrix zijn den 29 te Baden-Baden aangekomeu, waar zij in de Villa Ho- henlobe haren inrrek namen. Lord Derby en zijne gemalin waren een half uur vroeger uit Keulen aangekomen. De centrale sectie der Kamer heeftverslag uitbrengende over de amendementen op de wet betreffende de academische gradenvoorgesteld „om voortaan de uitoefening der we tenschappelijke beroepen slechts afhankelijk te stellen van zuiver wetenschappelijke diploma'swelker deugdelijkheid zou blijken uit eene in naam der regeering door eene op zettelijk daartoe benoemde commissie verstrekte bekrachtiging." Met 4 tegen 1 st„ waarbij 2 leden zich onthieldenhad zij het voorstel van den beer Coomans, strekkende tot, volkomen vrijlating der beroepenverworpen. Genoemde commissie zou h.i. moeten bestaan uit 2 raadsheeren van het, hof van cassatie2 leden der Kon. Academie van Geneeskunde2 leden uit de letterkundige en 2 uit de natuurkundige afdee- ling der Kon. Belgische Academie [Den 29 heeft de minister Delcour verklaarddat de regeering zich in hoofdzaak met dit voorstel vereenigde]. Den 28 heeft de Senaat met alg. st. het wetsontwerp aan genomen tot het doen van betalingen aan de Maatschappij to* aanleg van spoorwegen, opdat, deze hare schulden aan de „Banque de Belgique" kunne afdoen. De vergadering is gescheiden. SiümniK'iihtnil De Koning is den 26 van het Loo in de residentie terug gekeerd. Verkiezingen. Tc Ursem is. bij herstemming, tot lid van het dagelijkscli bestuur voor de banne en polder verko zen de her J. Blom, met 70 st. Staten-Generaal. Blijkens het verslag van het onder zoek der aanhangige belastingwetten in de afdeelingen der 2e. Kamer, kwamen de meeste leden tot de slotsom dat de ingediende voorstellenals één geheel beschouwd onaanne melijk zijn. Bij de Kamer is ingikomen een ontwerp tot verlenging van de termijnen tot oplevering der werken van de Amster- damsehe Kanaal maatschappij wat betreft, de openstelling voor schepen van beperkten diepgang van 1 April tot, I Nov. dezes jaars en de voltooiing van het kanaal en van de geul in de haven op de bepaalde diepte van 1 Aug. 76 tot I Aug. 77. Ondervonden tegenspoed en dus overmacht is de oorzaak van het verlangde uitstel. Den 28 is de wijziging van het reglement van orde be handeld. Het voorstel der commissie voor de stenografie om een spreekgestoelte in te voeren, werd met 56 tegen II st. verworpen en desgelijks het voorstel der heeren Gra- tama en Scliimmelpennirtckom in drukke tijden (Nov. en Dec.) des Zaterdags te vergaderen daarentegen werd aan genomen het voorstel van den heer Insinger, om eene motie tot sluiting van het debat niet met redenen te omkleeden. Den 29 is de consulaire overeenkomst met Italië, den 30 zijn verscheidene kleine wetsontwerpen en den 31 die tot onteigening voor de verbinding der Hollandsche en Staats spoorwegen te Amsterdam en tot wqziging van hoofdstuk V der begrooting voor 1876 goedgekeurd. Bij de in de vorige week gevallen beslissing tot handha ving eener theologische faculteit aan de universiteitenis met 70 tegen 3 st. verworpen het amendement van den heer Saaymans Vader, tot behoud van die faculteit op den tegenwoordigen voet (opleiding van leeraren voor de herv. Kerk). Bij de voortzetting der behandeling van de wet, op het hooger onderwijszijn aangenomen amendementenvan den heer Godefroi om aan de hoogleeraren in de geneeskunde de uitoefening van consultatieve practijk toetestaanvan den heer de Vries, met 55 tegen 17 st., om van de lijst der leervakken te doen vervallen „leerstellige godgeleerdheid" en van den heer v. Naamen met 56 tegen 16 st. om ook te doen vervallen „practische godgeleerdheid;" terwijl ver worpen zijn amendementenvan den heer llafjmansmet 45 tegen 26 st., om de collegelden aan de hoogleeraren toe te wijzenen van den heer Jonckbloet, met 55 tegen 7 st. om den toegang tot de academische lessen vrij van een gym nasiaal getuigschrift te stellendat alleen bij het doen van academisch examen zou moeten worden overgelegd. Art. 43, waarbij de tractementen der hoogleeraren op minstens ƒ4000 worden gesteld (hebbende de minister het maximumcijfer van f 6000 doen vervallen) is met 44 tegen 26 st. aangenomen. Scheepvaart. Het duitsche stoomschip Mercur, den 14 in den nieuwen rotterdamschen waterweg gestrandheeft de lading gelostis in den nacht van 2728 vlot gekomen en opgeshept naar Rotterdam. Aanbestedingen. Den 25 door den ontvanger der suc cessierechten en domeinen te 's Gravenhage, de grondwerken, fundamenten enz. voor de koninghjke stallenkoetshuizen manege enz. in den Prinsessetuin, minste inschr. J. Verkoren, te Voorschoten, voor ƒ.78.787. Den 28, door liet, departement van marine, het maken van eene fundeering voor een ijzeren kust,lichttoren t,e Kijk duin en het bouwen van 2 woningen aldaar voor de dienst der verlichtingminste inscbr. Gebr. Moormante Helder, voor f 31.767. Vesting Groningen. Den 28 is men begonnen met bet slechten der wallen buiten de Heerepoort. Gieten. Een onbekende heeft aan de inrichting voor ooglijders te Amsterdam f 2000 geschonken. Wijlen mej. de wed. Schouten-Boelhouwer te Haarlem heeft baar huis, vrij van rechten, gelegateerd aan de lierv. diaconie en de herv. kerk aldaaren aan de herv. diaconie en het geref. weeshuis te Krommenieelk voor Wijlen de heer D. H. Thorbeckeprocureur te Zwolle, heeft aan de luthersche kerk en aan het lut.h. armbestuur elk 1000 vermaakt. Geschenken. Mevr. de wed. Rive-Fuchs, te Amsterdam, heeft de medische bibliotheek van wijlen haren echtgenoot, met kasten en boeken, "geschonken aan het Atheneum Illusive, als eene eerste bijdrage voor de nieuwe gemeentelijke boogesebool. Rampen. Een fabriekarbeider te Tilburg wilde den 26 bij zijnen buurman op verzoek een rat gaan schietentoen bom juist bij bet verlaten van zijn buis zijne vrouw tegenkwam. Door een ongelukkig toeval ging het schot af en werd zij in de zijde getroffenzoodat zij den volgenden ochtend is overleden. Den 28 is te Hoogeerd, gem. Wijehen, een groot pakhuis met schors, riet, rijstemee! enz. afgebrand, den 29 een aan merkelijk gedeelte van de spits van den toren der herv. kerk te Soest vernieldbeide door het inslaan van den bliksem. Watersnood. Den 26 werd uit Grave bericht, dat de Beer- sche Overlaat niet meer werktedat wil zeggendat de Maas zooverre gedaald wasdat zij haar water niet meer ever Noordbrabant uitstortte. Den 27 zijn de sluizen aan het Katerveer en op de Nieuwe Vecht te Zwolle voor de eerste keer weder geopend om te schutten. Voor de laatste sluis lagen 80 geladen turfschepen te wachten. De beer v. Kakerken t,e Breda een sckroomelijk overdre ven bericht omtrent den watersnood aan den lord-mavor van Londen gezonden hebbende, met verzoek giften voor de nood lijdenden in te zamelen, beeft de burgemeester van Amster dam den 24 aan zijnen londenschen collega berichtdat de ramp niet, zoo groot is als in 1865, en dat, de liefdadigheid der nederlanders wel in staat is haar te lemigen. Te Manchester is f 6358,80 voor de noodlijdenden bijeen gebracht; te Groningen is bij de commissie f 7000 inge schreven (met inbegrip eener collecte in de Harmonie). Te Delft is den 22 en 23, bij de viering van den stichtingsdag der Polytechnische School, ongeveer f 500 gecollecteerd. De Koningin heeft f 500 aan den voorzitter der algemeene com missie te Amsterdam gezonden. Bij het comité van liet Roode Kruis te Utrecht is reeds meer dan f 12000 ingeko men. Dat te Maastricht heelt besloten, f 300 beschikbaar te

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1