1876. L. Italië. Spange. Vereenigde ftlaten. Mexico. ïtiiincniuiiKi. Aardrijkskundige expeditie naar Sumatra. Voor deze onderneming is zooveel bijeen, dat zij stellig zal doorgaan. Egypte. Uinnenlanid. Hongarije. De minister Tisza Leeft den 29 in het Yolks- Luis in antwoord op eene interpellatiegezegd dat de regeering zich niet verplicht rekende den tot dusver aan de uitgewekenen uit de Herzegovina verleenden bijstand voort te zetten indien liuu de terugkeer naar hun vaderland mogelijk wordt gemaakt. De Rijksdag is tot 20 April uiteengegaan. Den 28 beeft de heer Vepretis in de Kamer mededeeling gedaan van de samenstelling van het nieuwe kabinet en het rceerings-prograinma toegelicht. Ten opzichte van de Kerk zou de regeering niet aanvallenderwijs te werk gaanmaar vreemd blijven aan elk denkbeeld van verzoening; zij zou de bestaande wetten handhaven, zien voorbehoudende om nieuwe wetten in te dienen waardoor de vrijheid van geweten beter verzekerd kan worden. Tegenover bet buitenland zou de re geering met even groote voorzichtigheid handelen als het af getreden ministerie had gedaan. Wat de spoorweg-overeen- kpmsten betreft, zou de regeering naar afsctieiding en aan koop der spoorwegen van Opper Italië streven; maar zij zou misschien de exploitatie niet aanvaarden anders dan als over- gangs-maatregel. Over den staat der geldmiddelen sprekende, erkende de minister, dat daarin groote verbetering is te be speuren, doch er bleef nog te wensoben over. De regeering zou de aanhangige onderhandelingen over de handelsverdra gen voortzetten en zich daarbij door vrijzinnige beginselen laten leiden. De minister verklaarde ten slotte, dat het gou vernement geene partij-regeering wenschte te zijn; bet zou de medewerking aannemen van allendie het wilden onder steunen. Onmiddelijk na bet einde der zitting heeft de voorzitter der Kamer, de beer Biancherizijn ontslag genomen, bij schrijven aan den ondervoorzitter Piruli. Bij voorlezing biervan op den 29. drong de voorzitter van den minister raad ondersteund door de heeren Minghetti en Crispi, in voor den heer Biancheri zeer vleiende bewoordingen, er op aanhet ontslag niet te verleenende Kamer vereenigde zich eenstemmig met dit gevoelen. Op voorstel van den minister Vepretis ging de Kamer, om het nieuwe kabinet eenigen tijd te laten, tot den 25 April uiteen. Te Florence en te Milaan hebben manifestation plaats gehad ten gunste van het algemeen stemrecht. De deelne- menden trokken met muziek en vaandels op, en hadden eene gedrukte strook om den hoed, waarop de woorden: Wij willen het algemeen stemrecht. De minister Nicotera heeft al de prefecten aangeschreven, zich van inmenging bij de verkiezingen volstrekt te onthouden. De heer Rimes de Arce heeft er in de Cortes zijne ver wondering over betuigddat tegen heindie de pauselijke breve tegen de godsdienstvrijheid heeft openbaar gemaakt geen gebruik gemaakt was van de toepasselijke bepaling in liet nieuwe strafwetboek. De minister Canovas antwoordde daarop, dat het stuk niet tegen eene landswet was gericht aangezien de godsdienstvrijheid in Spanje nog niet was af gekondigd. Zoodra dit geschied was, zou men het beginsel door ieder doen eerbiedigen en hendie dergelijke open baarmakingen doen met, tijdelijke verbanning overeenkom stig het strafwetboektreffen. Den 23 heeft de heer Vega de Armijo bet vraagsuk be treffende de fueros der baskisehe gewesten ter spraak ge bracht. De minister Canovas verklaarde dat de constitu- tioneele eenheid des lands, reeds bij de wet van 1839 ge proclameerd boven allen twijfel verbeven wasen dat de bepalingen der constitutie zouden gelden voor alle Spanjaar den zonder onderscheidwat echter het gewestelijk bestuur der bedoelde landstreken betrof, achtte hij het, met het oog op de groote dienstendoor het liberale gedeelte der be volking aldaar den lande bewezen rechtvaardiggeene be slissing te nemenzonder die bevolking te booren. Den genl. Moriones is de titel van markies v. Uroquieta genl. Quesada die van markies v. Miravalles toegekend. Prins Gortschakotf en graaf Andrassy zijn tot grandes van Spanje verhevei. Op het dagblad Solfeo is wegens het openbaar maken van eene redevoering van Castelar beslag gelegdde drukkerij voor 2 maanden gesloten en de verkoopers zijn in hechtenis genomen. Alle schepeldie eene andere haven binnenkomen dan die, werwaarts zij bestemd zijn, zullen zich aar een onder zoek moeten' oiderwerpenindien zij niet kunnen bewijzen dat zij door oermacht daartoe gedwongen werden. De provineim Toledo, Badajoz, SevillaSalamanca en Ciudad Real worden door sprinkhanen geteisterd. Er zijn troepen uit Mdrid afgezonden om ze te verdelgen. De republikiinsche conventie van Nieuw-York beeft eene reeks van motiin aangenomen, ten gunste van hervormingen, bezuiniging, onverbiddelijke bestraffing van bedriegerijen in sangelegenhedei van den Staat en oneerlijkheid van ambte naren gereed ;eld of in klinkende inunt inwisselbaar papier, gemeenschappeljke scholen, volstrektelijk van alle seetariscbe invloeden vrij roorts de democratische meerderheid van liet Huis beschuldiende van met voorbedachten rade het gegeven woord der regering in den wind te slaan, en de gerechtig heid te dwarsbomen door verkeerde handelingen harer par tijgangers en di belemmering van bet, onderzoek betreffende den oud-miuiste Belknap; eindelijk President Grants vader landlievende dinst.en prijzende en den Senator Roscoe Conkling proclamcerende ils laren candidaat voor liet Presidentschap. De Vereenigig van americaanscke ijzer en staalfabrikanten beeft, op grondvan den treurigen toestand der ijzer-industrie, bij de begrootigseommissie eene memorie ingediend, waarbij tegen verlagin; van de rechten op ijzer en staal wordt ge protesteerd De door denSenaat van Massachusetts goedgekeurde wij ziging der costitutie van dien Staat, strekkende om der vrouwen het semrecht te geven, is met 77 tegen 27 st. door liet Huis an Vertegenwoordigers verworpen. De democratche conventie van Pennsylvania heeft motiën aangenomenstekkende tot het verleenen van volledige am nestie aan de vormalige Geconfedereerden, en tot loyale be taling van 's lads schuldenmaar met intrekking der wet. die het hervafen der betaling in specie op 1 Januari 1879 voorscürijft. D republikeinsclie conventie van denzelfden Staat beeft ziel verklaard ziek voor bet Presidentschap van den gouverneu Hartranft en een programma goedgekeurd waarbij de benaming van eerlijke lieden voor de staatsambten en de vervolgig en bestraffing der schuldigen aan wanbestuur geëischt wordt de democraten in bet; Congres gegispt wor den wegens depoging, om bij den tegenwoordigen gedrukten toestand der ijverheid de tarieven te verlagende fondsen voor de schole verklaard worden aan alle secrarisoh toezicht te moeten onttokken blijven. L)e republikascke conventie van Ohio heeft zich voor den gouverneur Hues als candidaat voor bet Presidentschap verklaard, voo hervorming en bezuiniging in liet algemeen bestuur, voor foud als den eenigen standaard van waarde en tegen eene sctarische verdeeling der schoolgelden. Sedert den 5 hebben overstroomingenten gevolge van zware regensp verschillende plaatsen, o.a. aan de spoor wegen van Nieuw-Yorkgroote schade toegebracht. In Rhode Island en Connecticut worden de geleden verliezen op 1 niljoeu d. geraamd. Volgens een bericht uit Memphis vreesde men voor zware overstroomingen van den Mississippi. Den 30 is een water-reservoir bij Worcester, in Massa chusetts, houdende 700 miljoen gallonsten gevolge van zware, regens doorgebroken. Tijdig gewaarschuwd hadden de bewoners der meest bedreigde plaatsen zich kunnen rpdden. zoodat niet mee" dan 3 personen omkwamen. De aangerich te schade, wordt op ettelijke miljoenen d. begroot. Den 27 heeft de Senaatovereenkomstig bet advies der begrootingscommissieden post voor de gezanten in Enge land FrankrijkDuitscbland en Rusland door liet Huis van Yert». van 17500 tot op 14000 d. verminderd weder op het vorige bedrag gebracht. Den 28 desgelijks den post, voor bel gezantschap in Italië. De geheele begrooting voor de consulaire en diplomatieke posten isna schrapping van alle verminderingen, met 35 tegen 17 st. aangenomen. Den 27 heeft de heer Payne in het Huis van Vertegen woordigers het wetsvoorstel ingediendonlangs door de meerderheid der democratische leden op hunne partijverga dering aangenomen, en strekkende om de wet tot hervatting van de betalingen in specievoor zoover het hiertoe vast gestelde tijdstip betrof, in te trekken, en in de schatkist en de Nationale Banken ten behoeve dier hervatting goud op te zamelen. Verscheidene leden poogden eene verdaging der discussie te verkrijgen of het voorstel naar de Bank- commissie te doen verwijzendoch de prealabele kwestie werd gesteld en liet voorstel viel met 156 tegen 81 st. Genl. Schenck beeft den 28 voor de commissie van bui- tenl. zaken van het Huis verklaarddat bij de door hem bezeten aandeelen in de Emma-mijn in oprecht geloof aan de werkelijke waarde der mijn en de eerlijkheid bij den ver koop er van te Londen gekocht en daarop 50- a 60000 d. verloren te hebben. Hij erkende een misslag begaan te hebbenmet toe te latendat van zijnen naam als directeur der mijn werd gebruik gemaakten ditzeide hijdeed hem meer leed dan iets anders in de geheele zaak. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft den 29 met 141 tegen 61 st. een wetsvoorstel goedgekeurd tot verlaging van de" bezoldiging der officierenwaardoor eene bezuiuiging van 500,000 d. zou verkregen worden. De beraadslaging hierover was zeer bitter; o.a. werd er gestemd over een voorstel oin den titel van bet ontwerp te veranderen en het een ontwerp te noemen om het dappere leger voor het be houd der Unie te straffen; hetgeen met 151 tegen 62 st. verworpen werd. Den 31 heeft, het Huis eene bill aange nomen waarbij het zilver in de plaats van klein papiergeld en als wettig betaalmiddel tot een bedrag van hoogstens 50 d. gesteld wordt. De democratische partij in het Huis heeft 5 harer leden en 2 republikeinen gekozen om de aanklacht tegen den oud-mi nister Bellknap voor den Senaat te leiden. De leden, die in dienst der Geconfedereerden geweest zijn, verzochten niet in aanmerking te komen. Het Huis heeft den 3 de door zijne commissie opgemaakte acte van beschuldiging tegen den be klaagde goedgekeurd. Tegen den onlangs ter zake van medeplichtigheid omtrent de whisky-belasting vrijgesproken genl. Babcock, oud-secretaris van President Grantzijn voor de commissie voor de uit gaven van het dep', van oorlog ernstige bezwaren ingebracht door zekeren policie-agent Belldiedoor den President naar S. Louis gezonden om te onderzoeken of er afdoende bewijzen vau Babcoks schuld ie vinden waren door dezen aangezocht was om tegen belooning sommige op de zaak be trekkelijke en voor den getuige toegankelijke bescheiden te vernietigen. Bell had daarop genoemde stukken in handen gesteld van den particulieren secretaris van den President en Babcocks vriend, Luckey, en den President kennis gegeven van B.'s schuld, die 3 dagen later zijn ontslag gekregen had. De genl. Pofirio Viae is den 1 April met 1000 man voor Matamoros verschenen. De regeerings-commandant Labarra zonder 300 man tegen hem uitwaarvan de meesten tot hem overliepen. De bezetting1000 man sterkweigerde tegen den aanvoerder der insurgenten te vuren die dan ook de stad binnen trok en al de troepen op zijne hand kreeg met uitzondering van een gedeeltedat zich in 2 forten in de voorsteden verschanste. Labarra trok zich na zwakken te genstand met eene afdeeling ruiterij over de Rio Grande terug en ontsnapte met, 20 man naar Texas. Eene menigte mensehen zijn reeds naar dien Staat gewekende officieren en troependie hetzelfde dedenzijn ontwapend en geïn terneerd. Prinses Marianne is den 4 naar Wiesbaden vertrokken. De Koningin is den 6 uit Frankrijk in de residentie teruggekeerd. Verkiezingen. Te Amersfoort is tot lid der 2'. Kamer verkozeu M. baron Mackaylid der rechtbank te Zutfen met 1168 van de 1803 geldige st., waarvan 613 op mr. W. R. Beaufort. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer zijn ingediend de definitieve begrooting voor bet depar'. van oorlog en de ves- tingbegrootmg voor 1876; een ontwerp houdende machtiging tot kosteloozen afstand van grond aan de gemeente Katwijk, voor den aanleg van een kanaal en weg naar Katwijk aan Zee. Den 3 April zijn aangenomen het ontwerp tot verhooging van het pensioen voor het personeel bij de loodsdienst van zeeschepen, en met 36 tegen 21 st. dat tot het verleenen eener schadeloosstelling van ƒ30000 aan inr. J. J. v. Angelbeek. De wet tot regeling van bet hooger onderwijs is den 7 met 66 tegen 7 st. aangenomen. In bet begin der week had de mi nister verklaard in geene ingrijpende veranderingen meer te kunnen bewilligen. Art. 97 dat de regeering de bevoegd- beid toekendeom vrijstelling voor af te leggen examens te verleenen aan liendie in een ander Rijk een wetenschappe- lijken titel verkregen haddenis verworpen met 55 tegen 11 st. In het vroeger aangehouden art. 10de eischen be vattende voor de benoembaarheid tot leeraar aan een gym nasium, is, op voorstel van den beer Jonckbloetbepaald, dat conrectoren van pro-gymnasia tijdelijk van bet bezit van den doctoralen graad kunnen worden vrijgesteld. Op art. 91 is aangenomen een amendement Mackay-Alirandolle, om doc toren in de rechtswetenschap benoembaar te verklaren tot indisch ambtenaar 2°. kl. na het afleggen van bet academisch examen in speciale indiscbe vakken. Vele amendementen zijn afgewezenzooalsom bet opstellen en verdedigen van een academisch proefschrift niet verplichtend te verklaren {Grata- ma en v. Houten, 40 tegen 25), om voor de toelating tot het examen voor de doctoraten in de verschillende vakken een getuigschrift van het eindexamen aan de h.b.s. voldoende te verklaren, om de examens ook door eene speciale staatscom missie te doen afnemen om Amsterdam niet het recht toe te kennen tot het verleenen van het doctoraat honoris causa oru de inspecteurs met bet toezicht op de bijzondere scholen van hooger onderwijs te belasten {Lenting, 44 tegen 21), om een overgangstermijn van 5 jaren voor onderwijs in pastoraal en dogmatiek voor leeraren der herv. Kerk te behouden {Messchert57 tegen 12). Voor de uitoefening der genees kundige en pharmaceutische vakken blijft, volgens de aangeno men wet, ook voor de gepromoveerden een practiseh staats-exa- men vereischt. De beer Rontbach had zijn amendement, om het doctoraat in de pharmacie te doen vervallen, ingetrokken Den 6 is eene wijziging der begrooting van marine aan genomen, en met 37 tegen 25 st. verworpen het ontwerp om de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij te machtigen tot het opnemen van gelden onder hypothecair verband van gronden [die reeds jegens den Staat verbonden zijn]. Den 7 is op het ontwerp om de regeering een crediet van 1 miljoen, boven het op de begrooting toegestane bedrag van 3 ton, te verleenen tot krachtiger bestrijding der longziekte onder het rundvee, met 37 tegen 36 st aangenomen een amen dement van den lieer de Jongom het crediet tot 2 toH te verminderen, en het ontwerp dus gewijzigd aangenomen. Benoemingen. Tot agent, en consul-generaal te Alexan dre J. N. Anslijn, thans vice-consul aldaar. Tot directeur der op te richten Rijks-landbouwschool teWageningen C.J. M. Jongkindt Coninckdirecteur der Maatschappij van Wel dadigheid, te Frederiksoord; tot leeraar aan die school, tevens belast met het bestuur der daaraan verbonden h. b. s. met 3jarigen cursus V. J. Andreae, directeur der k. b. s. teWa geningen tot tijdelijk leeraar (met den personeelen titel van hoogleeraar) aan de landbouwschool, tevens belast met de leiding der werkzaamheden van het proefstation, dr. A. Mayer, buitengew. koogleeraar aan de universiteit te Heidelberg. Eerbewijzen. Bij kon. besluit van den 5 is een eere- teeken ingesteld ter erkenning van uitstekende dadenbij den jongsten watersnood verricht, bestaande in eene zilveren of bronzen, aan oranjelint te dragen, medalje en in een zil veren of bronzenaan gelijk lint te dragen barretwelke laatste verleend wordt aan hen die reeds in 1861 een eere- teeken verworven en zich thans op nieuw onderscheiden hebben. Militaire zaken. Te 's Gravenhage heeft zichop last van den minister van oorlog, eene commissie gevormd, ten einde betere maatregelen te ontwerpen voor soldijen en voe ding van de onderofficieren en manschappen van het leger. Marine. Z. M. fregat Admiraal van Wassenaer, liggende te Amsterdamwordt met 11 April in dienst gesteld als opleidingsschip voor jongens voor de marine. De Koning heeftter erkenning der diensten door de marine en bet corps mariniers in den oorlog met Atcbin bewezen, de opneming van 15 minderen, daarvan deel uit makende en ten gevolge van dien oorlog met levenslang pen sioen of gagement ontslagen, in het koloniaal invaliedenkuis Bronbeek toegestaan. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben een adres aan den Koning gerichtwaarbij in overweging wordt gegeven door één of meer schepen onzer marine een tocht naar de noordelijke of zuidelijke IJzeëen te laten doen, waaraan jeugdige natuurkundigen zeker gaarne zullen deelnemen. Landbouw. In Juli of Aug. a.s. zal te Zevenbuizenin Zuidbolland van wege de Holl. Maatsch. v. Landbouw, een wedstrijd gehouden worden met stoom-koolzaad-dorschwerk- tuigen die in Sept. d.a.v. te Rotterdam ook in het dorschen van granen en zaden moeten mededingen en ter algemeene tentoonstelling der Maatschappij tentoongesteld worden. Als eerste prijs wordt uitgeloofd de gouden medalje en f 1000 als tweede prijs f 250. De Kerkeraad der ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft een adres aan de 2«. Kamer gericht ter zake der ver oordeeling van 7 wederspannige schutters te Zaandambet- welk de kerkeraad aanmerkt als eene aanranding der gods dienst- en gewetensvrijheid, en alzoo als eene schending der rechten ook van de ned. herv. Kerk. Nieuwe Ondernemingen. Aan B. Mómigte Borken (Pruisen) is concessie verleend voor de ontginning van steen kolen over eene uitgestrektheid van 458 bunders, in de lim- burgscbe gemeenten Heerlen, SimpelveldVoerendaal en Bocholtz. Den 31 is het kosthuis No. 1 aau de Kipstraat te Rot terdam geopend. Het bevat 72 logeerkamers en verdere noodige localen. De volksleeskamer der stichting werd 's avonds feestelijk geopend. De gemeenteraad van Haarlem beeft den 5 met 12 legen 9 st. verworpen een voorstel der heeren v. d. Breggen en v. Baumhauer tot het plaatsen van bliksemafleiders op het stadshuis. Aanbestedingen. Den 3 te 's Gravenhage, bet leggen van rioolleidingen tot gedeeltelijke rioleering van Schevenin- gen, en wel van den duinvoet bij het einde der Keizerstraat tot 800 ellen voorbij de vuurbaakminste inscbr. G. Key te Rotterdam voor f 35500. Den 6, aan het dept. van marinehet bouwen van eene woning voor dc dienst van liet loodswezen bij de monding van bet Noordzee-kanaalminste inschr. B. v. d. Weerden, te Utrechtvoor 8949. Bouwwerken. De gemeenteraad van Scboterland heeft besloten, het gemeentehuis te Heereuveen voor f 18000 ai' te staan tot het bouwen eener groote zaal, en tot bet stichten van een nieuw gemeentehuis op het terrein der veemarkt welke laatste naar den gemeeDtetuin zal worden verplaatst. Gieten. Wijlen jonkvr. J. C. Gulcher te Amsterdam heeft aan de herv. diaconie aldaar f 2000 vermaakt. Wijlen mej. J. Wisman te Rotterdam heeft aan de Maat schappij van Weldadigheid 1000 gelegateerd, vrij van rechten. Voor de noodlijdenden door den watersnood is gecollec teerd in de volgende plaatsen: Schoonhoven 732,82, Me- demblik 229,80, Hilversum f 1088, Edam 385, Roer- monde 778, Oud-Beierland f 400, Strijen f 477,91, Nu- mansdorp 403,75, Klaaswaal ƒ169,40. Opperdoes ƒ171,20, Haarleminerliede en Spaarnwoude f 143,33% Nunspeet en Elspeet 396,65, Wageningen ƒ327,47, Sloten (in N. Holl.) 442,95%, Schooten 100, Schagen f 367, benevens p. m. 30 van de leerlingen der openbare school aldaar. De inschrijving te Manchesier, slechts 2 dagen geopend geweest, heeft 13455,60 opgeleverd. De fancy-fair te Schagen heeft eene winst opgeleverd van 545, benevens nog 225 bij de commissie op eene lijst ontvangeneene uitvoering door gymnasten in den stads- schouwourg te Amsterdam 873,35 aan verkochte plaatsen en 175 als overschot van de door de deelnemers tot dekking der kosten gestorte geldeneene uitvoering van het gymnastiegezelsciiap Sparta te Haarlem f 100,10, een concert te Schoonhoven 219,50, een van dc Kon. Harmo nie te Roermonde 950, een te Gouda 132,10, eene too- neelvoorstelling aldaar 292,45, eene van „Ruisch" te Krom menie 195, eene voorstelling van „Exelcior" te Gorinchem 100,47% eene van ..Exelcior" te Sliedrecht 120, eene van de onderofficieren der infanterie te Haarlem 155,43 eene uitvoering van „Aurora" te Edam f 175. Bij de plaatselijke commissie te Maastricht is f 2500 in gezonden behalve de door „Momus" gehouden collecte van t 1100. Bij den Courrier de la Meuse aldaar is voor de parochie Heugem onder Gronsveld, circa 11500 ingekomen. Het comité van het Roode Kruis te Haarlemmermeer heeft 400 aan de plaatselijke commissie en de overige ƒ140 aan het hoofdcomité van het R. K. gezonden. Veeziekte. De minister van binn. zaken beeft aan de gemeentebesturen kennis gegevendat bet vee van verdachte stallen niet in de weide mag worden gebrachten dat voor iedere melkkoe, die tussohen 1 Mei en 1 Oct, soo op st»i '5, voor eike regel meer 15 iding tot Zaterdag namiddag volgend nommer ingestaan; 'fonings en het regentschap, buiten beraad- vermits liet const.itutioneele Koningschap attributen bestaat. Den 7 is de vergade- en uiteengegaan. imbinatie-Pastre tot geen uitslag heeft ge- cgeering besloten, de rente-betaling, ver- Mei3 maanden te verdagen met eene p.e. 's jaars voor dit uitstel. lal. De 2e Karner is den 7 op reces ge- eming met 47 tegen 19 st. van eene door voorgestelde motie, de wensclielijkheid uit- ;uwe onderhandelingen tot, bet sluiten eener rnider voorwaarde, dat Nederland vrij blijve 'e den suiker-accijns af te schaffen. Bij de artillerie zijn, op aanvrage, gepen- lals-majoor Velpratv. Oldenbarneveld ge- ingh, v. Exter en Jacobs, en benoemd lot onels Beijen Camp en Fillerteuve. Bij de en gepensioneerd de genls.-maj. Beekman, vaart, en als zoodanig benoemd de kolonels i. Nog is gepensioneerd de genl.-inaj. op aes. De Koning beeft de dijkgraven van den Jde Pesters en jr. mr. J. P. Strick ,gens hunne uitstekende zorg en leiding :atersnoodbenoemd tot officieren van de ilen hebben over de eerste 3 maanden des 20.541.959, tegen i9.499.447 in het,zelfde Het '14 der raming bedraagt, 21.452,580. localen der Maatschappij Arti et Amiciliae den 9 eene tentoonstelling geopend van ivende meesters. ken. De kerkeraden der herv. gemeenten Leiden en der christ.-geref. gemeente aldaar res tot den Koning gewendmet, verzoek itterijeu zoodanig te wijzigen, dat de scliut- niet, dan in buitengewone omstandigheden ■aud tot dienst verplicht wörden. enten van het Atheneum t,e Amsterdam zake van de aanneming door de 2'. Kamer hooger onderwijs, serenades bij fakkellicht gemeenteraad, op het stadshuis vergaderd, dorp en de Clercqeerste onderteekenaars Dua-studenten en den handelsstand, aan de angeMesschert v. Kollenhoven en Vening luratoren en professoren, in het Atheneum soiréete Amsterdam door den heer Henry ele van de inrichting voor ooglijders gege- 1400 opgebracht. delmoedigheid" te 's Hertogenbosek wil ter- viering van haar lOojarig bestaan (17 stichten ter betaling van schoolgelden en ngen der b. b. s. te 's Hertogenboscli en s daartoe ingeteekend door prins Frederik loge f 200, eeuige harer leden ƒ170, 5 an- 25. len watersnood hebben opgebrachtNieu- 4». Tietjerksteradeel 1647, Vorden ƒ476, ,80, Steenbergen f 1040,40, Zevenbergen iclit 2837,78 Roermonde f 739,82, Heer- ide t 266; een concert te Amsterdam door oor en de Park-directie 1089, een ander liiletianten-club Amphion 369,50% eene m op Zoom, 100. en aan particuliere scheepstimmerwerven op ïsterdam hebben het werk gestaakt, omdat ene loonsverliooging met 2j cents daags niet ingewilligd is. 9 is het te Rotterdam te huis belioorende ik op de West, gestrand. 2 Sleepbooten Liter vertrokken van Maassluis ter assistentie, ■or het stormweder het schip niet naderen, 3 passagiers en 2 zieke matrozen over, en ten trachtte te vergeefs liet inmiddels lek af te brengen. De reddingsboot van den ad werd tegen het wrak geslingerd en on- i sprongen daaruit over op het wrakde boot eu werd door de eene sleepboot op- dere en de ijssloep poogden, maar te ver- pbreukeliugen (de scheepsjongen was reeds dden. 2 Hunner geraakten te water, doch ie lot.genooten gered. De van Maassluis eene sleepboot aangebrachte' reddingsboot e manschappen aan wal brengen, een echter ior zijn leven gevreesd werd. in de stoomhoutzagorij van Gebr. Endt werkman tussohen de drijfriem geraakt malen rondgeslagen en zoo verminkt,dat verleden is. Hij laat eene weduwe en tal- we sclieveninger bomschuitbemand met uisgezinnen eu 1 jongenis den 10 in het igen, waarbij al de opvarenden zijn verdron- is te. Nieuwediep binnengesleept,, de Portugeesche rug (bij den Helder) vast- H'eufoot, van Batavia. Men lost, de lading. ,n houtzaagmolen aan liet Noorder-Buiten- _»m afgebrand. jven. Omtrent den moordaanslag van den heer us, van Gronintren op mevr. de Jte 's Hertogen- verneemt, men nader, dat mevr. de Jnadat er 2 scho en, die niet raakten, op baar gelost waren, de deur uitliep I en invluchtte bij den heer de tl-, achtervolgd door A., die

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 7