Achtenzeveiiligsie Jaargang. 1876. ZOND A G 16 A P R I L. Groote Veemnrkt te Alkmaar, fto. 16. ©fficicel (Scbccltc op Dingsdag 18 April 1876. Groote Paardenmarkt op Woensdag 19 April 1876. ®2!lekclijfïscïie Ueciclitcn £3 alle. Spanje. Ëgyple. ISinneniMiid. ALk A A C k Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,(SS, franco per post f ff,*t O afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor eike regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, word^ voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDUOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag, den 27 April 1876, des namiddags te half drie uren, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van ï^oordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed De duinbeplanting en het stellen van rietschut tingen op Texel en den vasten wal van Noord holland, in drie perceelen. Het leveren van stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering in twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van bet provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspöorten op den Oudezijds-Achterburgwal, tegenover het Walepleintje te Amsterdam, en bij den Opzichter van den Provincialen Wa terstaat, ff'. Ph. de Kruyff, te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd-lngenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur J. M. F. fVellan, te Alkmaar. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Polieie voorhanden het navolgende gevondene, als: een vet kalf.het welk den 10 dezer onbeheerd op de markt is achtergebleven; een gordijnlat met lood ingelegd en twee zakken aardappelen. "Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een paar kinder-laarsjes. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter open bare kennis dat bij koninklijk kabinetsrescript van 7 Maart. 1876, No. 9, den Minister van Oorlog magtiging is verleend, om in den loop van dit jaar voor militaire oefeningen ver lofgangers der Nationale Militie opteroepen. bat deze oproepingen zicb naar luid van eene missive van den Minister van Oorlog van 29 Maart 1876, No. 43 P, zullen bepalen tot de navolgende 4 Mei. 2e, 3e. 4e, 5e, 6e en 7e regiment infanterie, listing 1873. Ie regiment vesting-artillerie, ligiing 1S74, met. uitzondering van de manschappen die bij de tor- pedo-kompagnie behooren. 8 Juni. 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e regiment infanterie, ligting 1874. Bataillon mineurs en sappeurs 1873. Juli. 2e regiment vesting-artillerie 1874. a Pontonniers 1873. 2e kompagnie 3e regiment vesting-artillerie ligting 1873. Grenadiers en jagers 1873. n Veld- en rijdende artillerie 1873. Le hier niet genoemdekompagniën van het Ie regi ment vesting-artillerie, ligting 1873 met uitzon dering van de torpedo-kompagnie. a le en 8e regiment infanterie, ligt'. 1873 en 1874. 20 24 X 17 18 21 22 31 De kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn heeft een adres aan de Vertegenwoordiging gericht in het belang van het behoud der recht,hank aldaar, en ons een afdruk „ter onder steuning en bespreking" toegezonden. Wij juichen de poging van Burgerplicht toe, die blijk geeft, dat zij het, mogelijke doet om de eer en het welvaren der stad waar zij gevestigd is te verdedigen en te behartigen zulk streven is inderdaad burgerplicht,. Wij zijn het ook eens met hare bewering, dat Westfriesland zich niet over bevoorrechting door de hoope regeering te beroemen heeften ook met dezedat moest in Noordholland eene rechtbank vallendie van Haarlem eerder in aanmerking behoorde te komen dan die te Hoorn Het arrondissement Hoorn is, wij erkennen het met. de bij het adres gevoegde statistische opgaven eene zeer aanzien lijkeeene uitgestrekte en volkrijke landstreek, bovendien, zooals bet, uit Waterland en het, grootste deel van WeSt fries land is samengesteld, een eigenaardig geheelwaarvan Hoorn de aangewezen hoofdstad, de gemakkelijkst te bereiken zetel voor eene rechtbank uitmaakt. Maar in weerwil van dat alles betwijfelen wij, of de Vertegenwoordiging het vonnis, dat Hoorn boven het hoofd hangt,zal afwenden. Begint men aan het ministériëel ontwerp op de rechterlijke indeeling te tornen dan loopt men gevaar, dat er niets van terecht, zal komen. Andere bedreigde steden doen eveneens luide hare bezwaren kennen, wat de eene toegegeven wordt, zal men eene audere niet hunnen weigeren en wat zal er dan over blijven van de algemeen als noodzakelijk erkende verminde ring van het aantal rechtbanken 't Was niet meer dan natuurlijk, dat de minister, aan het opruimen gaandealle provinciën gelijkelijk zocht te treffen en het juist die rechtbanken deedbij welke liet kleinst aantal zaken voorkomt. En bet, ongeluk wildedat, op het groote en volkrijke inzonderheid landbouwende en daardoor met jusiitia minder gemeenzame, arrondissement Hoorn 's mi nisters woorden van toepassing zijn; „Het, komt. toch minder aan op het, aantal justitiabelen dan op het aantal zakeü." Over de laatste 20 jaren kwamen gemiddeld voor in: de arrendtsse- Betandelde Vsrwljzigingen Ëindvoanissen in EEnleD strafzaken van strafzaken krjerl. z ken op ïequesten Haarlem 301 67 78 330 Alkmaar 241 38 76 240 Hoorn 197 21 45 179 Het blijkt dus, dat, het belang eener rechtbank niet in directe verhouding staat t.ot de uitgestrektheid en het bevol kingscijfer van bet lechtsgebied. Maar het, adres stelt deze overweging ter zijde, of liever, wil haar niet laten gelden, waar zieli de ligging ten eenenmale tegen de opheffing ver- zei, immers ook de minister vervolgt zijne bovenaangehaalde woorden niet deze: „en minder op den" afstanddie eerstge- melden van den zetel des rechters scheidtdan op de mid delen van gemeenschap, die den zetel voor hen met, meer of minder opoffering van geld en tijd bereikbaar maken." 11e minister heeft bij zijne voorstellen blijkbaar bet oog op den nieuwen toestand welke zal geboren worden door de vol tooiing van liet tweede Rijksspoorwegnet, waardoor alom de afstanden verkort, en de zetels der tegenwoordige recht banken veel korter bijeengebracht, zullen worden, dan thans ijzeren weg niet te misgunnen meent, dat, wilde men slechts ééne rechtbank aan deze zijde van het IJ hebbenHoorn er geen aanspraak op zou mogen maken, maar Alkmaar even min Het belang der justitie en dat van het publiek zou alsdan eisclien dat Purmerende haar bekwam. Alzoo niet een stad in het raiddeuhalfweg Texel en Buiksloot, maar aan liet einde der gecombineerde arrondissementen. Aller liefst inderdaad voor de helderschen en de eilanderswien een ridje langs de Zaan gegund wordt om zich naar den zetel hunner rechtbank 1e hegeven. Of bedoelt het adres met „aan deze zijde van het IJ" het gansche-Noorderkwar- tier en dus ook de Zaanstreek dan zouovereenkomstig de aangevoerde spoorweg-argumenten Zaandam meer dan Pur merende in aanmerking behooren t,e komen dewijl te Zaan dam de beide door het Noorderkwartier getrokken spoorbanen zullen samenkomen. Zaandam echter al wordt de „nijvere Zaanstreek" goed genoeg geacht om onder eene hoornsclie rechtbank gebracht te worden en deze vermeerdering van werk te bezorgen Zaandam is ten eenenmale in het adres vergeten. Onder Haarlem en Alkmaar, zegt. het, ressorteert in elk arrondis sement buiten de hoofdplaatsen slechts ééne belangrijke ge meente t.w. Haarlemmermeer en Helder, terwijl het arron dissement Hoorn bevat de voormalige steden Enkliuizen Medemblik, Purmerende, Edam en Monnickendam. Zaandam met zijn 14000 zielen telt dus niet, Wormerveer met 3000 inwoners mag niet genoemd worden tegenover uitgestorven stadjes als Medemblik en Mönnickendam die voor Schagen, Beverwijk en menige andere, ook aaneengebouwde, gemeente moeten wijken. En laat het adres eene wijd uiteengebouwde gemeente als Haarlemmermeer onder de belangrijke gelden dan mogen Zijpe en Texel, elk met 6000 zielen, ook wel ge noemd worden. Te veel willende bewijzen, loopt men gevaar niets te be wijzen. Dit blijkt, uit de bewering dat gedurende de droog making der Zuiderzee geene rechtbank in de nabijheid kaïi gemist worden; uit eene andere, dat een enkhuizer (N.B. als hij tot Hoorn over den spoorweg beschikken kan] wel drie dagen zal behoeven om te Alkmaar voor den rechter te verschijnen (een medemblikker kan reeds nu aldaar een goeden dag doorbrengen); en vooral uit deze, dat, bij opheffing der rechtbank te Hoorn, een voldoend personeel voor eene com missie van toezicht over het eorrectieliuis zou ontbreken. Kan men grooter bewijs van onmachtvan radeloosheid geven dan door zoodanige bewering? En te Woerden, te Mont- foortte Doetinehem weet men personeel te vinden voor 'commission van toezicht, en niet te Hoorn, eene stad, die zonder hare rechtsgeleerden nog 1001)0 inwoners telt, en die thans reeds 7, r.iet tot de rechterlijke macht behoorende van de 10 leden der commissie verschaft Hoorn gaat wellicht en wij hopen het van hartedoor de droogmaking der Zuiderzee eene grootsche toekomst te geneene vermeerdering van zijn markt,vertier en eene uit breiding van zijn handel, welke die van Alkmaar verre zullen o'-ertrcffen. Wij zullen het zonder wangunst zien, èn om Hoorn èn om het vaderland, dat alsdan eene provincie grooter en rijker zal geworden zijn. Men merke deze woorden niet aan als een meer of min gemeend: „ik kan je niet helpen, schik je in 't onvermijdelijke, 't zal later wel heter wor den"; - wij gevoelen te goedwaf er thans in het gemoed der hoornsclie burgers omgaat,, wij gevoelen sympathie voor het pogen van Burgerplichtvoor bet, doei van haar adres. Maar wij kunnen lang niet alles billijken wat er in gezegd wordt: de goede zaak verdiende beter verdediging. regeering besloten de rente-betalingver en Mei3 maanden te verdagen met eene 7 p.c. 's jaars voor dit uitstel. 3 5 14 Aug. 19 23 28 Hospitaalsoldaten, ligting 1873. 3e kompagnie 3e regiment en 3e, 4, 5e en 13e kom- ()e kantonnale hoofdplaatsen van hare arrondissements hoold- pagnie van het le regiment, vesting-artillerie, atiiUnr,no- """'t™ ligting 1873. Mineurs en sappeurs 1874. De hier niet genoemde kompagniën van het 3e re giment vesting-artillerie, ligtins 1873. 8e kompagnie 3e regiment vesting-artillerie. ligting 1873 Het, 2e regiment, vesting-artillerie, ligting 1873. 1874. Grenadiers en jagers 11e kompagnie le regiment, vesting artillerie 6 Sept. 3e regi iiéht vesting-artillerie 2 Oct. Je en 2e regiment, hussaren 23 3e en 4e De opgeroepen miliciens belmoren zich op oproeping voor des namiddags vier uur bij hun korps te ver voegen, de hospitaalsoldaten bij den staf der kompagnie en voorzien zijn van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen zoomede van hun zakboekje en verlofpas. 1873. 1874. 1873. 1873. den dag der plaats verwijderd zijn. Maar Hoorn en Alkmaar worden immers niet door een spoorweg verbonden 't ls waar ook. Hoorn heeft het mogelijke gedaan om het te verhoeden, en zal zich nu den last van zijn' onverstandigen naijver moeten getroosten. De minister heelt van zijn standpunt zeker gemeend dat, er een spoorweg t.ussclien beide plaatsen, tusscben het oosten en het westen der provinciebehoort te komen en wij hopen dat Hoorndoor het pijnlijk offer zij ner rechtbank lot, beter inzicht komen en het tot. stand ko men bevorderen zal van wat bet vroeger met hand en land geweerd heeft, en wat naar onze overtuiging zijn bloei niet schaden maar bevorderen zal. Het adres van Burgerplicht verplicht ons nog enkele op merkingen te maken. Het, is rechtvaardig genoeg om het behoud der hoornsehe rechtbank niet ten koste der alkmaar- sche te bepleitenliet verklaart, ook Alkmaar zijn water- en ijzeren weg niet te misgunnen; maar liet, wijst toch op de bevoorrechting, welke aan Alkmaar ten deel gevallen is, be halve door deze wegen, door de vestiging eener Rijks hno- gere burgerschoolvan het kantoor van waarborg en de Ingeval hunne woonplaats meer dan 30 kilometers (onge- j aanstaande vestiging der controle van het kadaster. Hiijf- veer 0 uren gaans) van de plaats der opkomst is gelegen omtrent willen wij opmerken: dat Alkmaar Kanaal en spoor- j weg niet te danken heeft aan bijzondere genegenheid der hooge overheid maar alleen aan zijne ligging tusscben het hebben zij regt op vrij transport, en '5 cents daggeld een en ander den dag vdór de oproepingofingeval deze een Zon- of feestdag istwee dagen te voren ter gemeente secretarie nanlevrageu. Ingeval '-an ziektemoet dit, door de verklaring van een bevoegden geneeskundige bewezen worden. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 15 April 1876. A. MA CL A INE PONT VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 19 April 1876, des middags ten 1 ure. Dameas den Voorzitter van den Baad l)e Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de R helft, der maand Maart 1876. Nieuwediep en Amsterdam; dat Hoorn in de Zuiderzee reeds sedert zijne stichting een gereeder en verder strekkenden waterweg bezat dan Alkmaar in deze eeuw door het Kanaal heeft bekomendat Rijks hoogere burgerschool en kantoor van waarborg, samen met een twaalftal Rijks-ambt.enaren maar als eene zeer matige vergoeding kunnen aangemerkt worden voor liet van hier weggenomen garnizoen. Het adres herinnert verder, „dat men hier bestendig heeft bekostigdwat elders van den algemeenen schotel werd ge nomen (men denke aan onze straat- en grindwegen)." Dat „hier" moet wèl verstaan worden immers de wegen om Hoorn ziju bestraat door Drechterland en andere polder- en gemeen tebesturen en wat, Hoorn zelf in dit opzicht, mocht, gedaan hebben kan niet in vergelijking komen met het door Alk maar verrichte, dat, straatwegen aanlegde door Scherrneeren J. 'Westohof,"£"vërbóeven7 AmsterdamT Geertje'Bakker, Heerhugowaard een schelpweg naar Egmond en langs den de Beensier; J. AarreEgmondermeer; E. Rouflelaar, Heer j RustenburgerÜijkdat het hardmaken van wegen be\ orderde Hugo Waard; J. Notier, VlaardingenD. WftUaard, Ze-j te St. PancrasOudorp en SchermerUoin. venhuizenR. Schenk, Zuidscharwoude. j adres, dat zoo goed is om Alkmaar zijn wa er en De minister Nicotera heeft eene aanschrijving tot de pre fecten gericht,waarin hij hen op het hart druktzich bij het vervuilen van hun ambt door geencrlei partijvoorkeur te laten leiden. De Senaat zal zich wederom als gerechtshof moeten con- stituëeren dewijl zijn medelid bn. Genuardi dd Girgenti be schuldigd wordt, van bedriegelljke bankbreuk. Ook de beer Depreils, minister van financiën, heeft aan de ambtenaren van ziju departement, eene aanschrijving ge richt,, waarin hij dezen vastberadenheid, omzichtigheid en billijkheid aanbeveelt, bij de vaststelling der aandeelen en de heffing van de belastingen. De heer Castelar heeft met 7 anderen bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende om alle ministeriëele be palingen betreffende de vrijheid van drukpers vervallen te veriaaren en deze weder onder het gemeene recht te bren gen. De heer Pidal beeft, een dergelijk voorstel ingediend, waarbij echter tevens bepaald wordt, dat, de regeering bin nen den kortst mogelijken tijd een wetsontwerp omtrent de drukpersvrijheid zal ter tafel brengen. De heer Ulloaeen lid der oppositie, beeft, bij de Cortes een voorstel ingediend krachtens hetwelk straffen, beloopen voor ongeoorloofde handelingen ten aanzien der verkiezingen, voor minstens de helft, uioeten ondergaan wordenalvorens ten aanzien der veroordeelden het recht van gratie kan wor den uitgeoefend. De minister Robleds stelde wel eenig voor behoud maar drong niettemin aan op het in overweging nemen van het ontwerp, waartoe ook besloten werd. Den 3 stelde de regeering eene lijdelijke beperking voor van de aangenomen regelen om! rent de onvereenigbaarheid van sommige ambten met, het, lidmaatschap der Cortes, niet name ten aanzien van de generaals, wier diensten, niettegen staande dat lidmaatschap, de regeering voorshands wenschte te behouden. Het voorstel werdtegen den zin der regee- riucnaar de afdeelingen gezonden. Den 4 is door de commissie voor liet. ontwerp der con stitutie liet voorstel gedaan om dé hoofdstukken,'betreffende den Koning en zijne ministersde troonsopvolging, de min derjarigheid des Konings en het regentschap, buiten beraad slaging -te stellenvermits het const,itutioneele Koningschap reeds met al zijne attributen bestaat. Den 7 is de vergade ring tot na Paschen uiteengegaan. Vermits de combinatie-Pastre tot geen uitslag heeft ge leid heeft de vallende April vergoeding van Staten-Generaal. De 2e Kamer is den 7 op reces ge scheidenna aanneming met 47 tegen 19 st. van eene door den heer Insinger voorgestelde motie, de wenschelijkheid uit drukkende van nieuwe onderhandelingen tot het sluiten eener suiker-conventie, onder voorwaarde, dat Nederland vrij blijve om des verkiezende den suiker-accijns af te schaffen. Benoemingen. Bij de artillerie zijn, op aanvrage, gepen sioneerd de generaals-majoor Delpratv. Oldenbarneveld ge naamd Witte Tullinghv. Exter en Jacobs, en benoemd tot genls-maj. de kolonels BeijenCamp en Filleneuve. Bij de infanterie als boven gepensioneerd de genls.-maj. Beekman Lcmaitre en Engelvaart, en als zoodanig benoemd de kolonels Loder en v. ff illes. Nog is gepensioneerd de genl.-maj. op uonactiviteit de llaes. Eerbewijzen. De Koning heeft de dijkgraven van den Lekdijk, jr. ff. J. de Pesters en jr. mr. J. P. Strick v. Linschotenwegens hunne uitstekende zorg en leiding bij den jongsten watersnood, benoemd tot officieren van de Eikenkroon. 's Rijks Middelen bebben over de eerste 3 maanden des jaars opgebracht 20.541.959, tegen f i9.499.447 in hetzelfde tijdvak van 1875. Het *j4 der raming bedraagt, f 21.452,580. Kunst. In de loealen der Maatschappij Arti et Amiciliae te Amsterdam is den 9 eene tentoonstelling geopend van teekeningen van levende meesters. Kerkelijke zaken. De kerkeraden der herv. gemeenten te Arnhem en te Leiden en der christ.-geref. gemeente aldaar hebben zich bij adres tot. den Koning gewendmet, verzoek de wet op de schutterijen zoodanig te wijzigen, dat de schut ters des zondags niet. dan in buitengewone omstandigheden en in geval van brand tot dienst verplicht worden. Feesten. Studenten van het Atheneum t,e Amsterdam hebben den 8, ter zake van de aanneming door de 2'. Kamer der wet op het hooger onderwijs, serenades bij fakkellicht gebracht aan den gemeenteraad, op het stadshuis vergaderd, aan de heeren Bendorp en de Clercqeerste onderteekenaars der adressen van oud-studenten en den handelsstand, aan de Kamerleden de LangeMesscliert v. f'ollenhoven en Vening Meinesten aan curatoren en professoren, in het Atheneum saamgekomen. Giften. Eene soiréete Amsterdam door den heer Henry Coenen ten voordeele van de inrichting voor ooglijders gege ven heelt ruim f 14tJ0 opgebracht. De loge „de Edelmoedigheid" te 's Hertogenboscli wil, ter gelegenheid der- viering van haar l(h jarig bestaan (17 April) een fonds stichten ter betaling van schoolgelden en boeken van leerlingen der k. b. s. te 's Hertogenboscli en elders. Bereids is daartoe ingeteekend door prins Frederik f 1U00, genoemde loge f 200, eeuige barer leden ƒ170, 5 an dere personen 325. Collecten voor den watersnood hebben opgebrachtNieu- werarnstel 720,34'. Tietjerksteradeei f 1647, Vorden f 476, Kuilenburg 363,80, Steenbergen f 1040,40, Zevenbergen f 1105,7 5, Maastricht f 2837,78 Roermonde 789,82, Heer len 300 Kerkrade t 266; een concert, te Amsterdam door Euterpe, Mannenkoor en de Park-directie 1089, een ander afdaal' door de dilletianten-club Amphion f 369,50% eene verloting te Bergen op Zoom 100. 500 Werklieden aan particuliere scheepstimmerwerven op Kattenburg te Amsterdam hebben bet werk gestaakt, omdat hun verzoek tot, eene loonsverhooging met 2j cents daags door de patroons niet ingewilligd is Rampen. Den 9 is het te Rotterdam te huis behoorende barkschip Bodewijk op de West gestrand. 2 Sleepbooten 1 ijssloep en 1 lichter vertrokken van Maassluis ter assistentie. De laatste kon door liet stormweder het schip niet naderen, de ijssloep nam 3 passagiers en 2 zieke matrozen over, eu een der sleepbooten trachtte te vergeef» het inmiddels lek geworden schip af te brengen. De reddingsboot van den Hoek van Holland werd tegen het, wrak geslingerd en on bruikbaar, 4 man sprongen daaruit over op bet wrakde vijfde bleef in de boot en werd door de eene sleepboot op genomen. De andere en de ijssloep poogden, maar te ver geefsde 14 schipbreukelingen (de scheepsjongen was reeds verdronken) te redden. 2 Hunner geraakten te water, doch werden door hunne lot.genooten gered. De van Maassluis geseinde en door eene sleepboot aangebrachte' reddingsboot mocht eindelijk de manschappen aan wal brengen, een echter zoo zwak dat voor zijn leven gevreesd werd. Den 10 is in de stooinhoutzagcrij van Gebr. Endt te Zaandameen werkman tusscben de drijfriem geraakt daarmede eenige malen rondgeslagen en zoo verminktdat bij kort daarna overleden is. Hij laat eene weduwe en tal rijk gezin achter- Eeri nog nieuwe scheveninger bomschuit, bemand met 6 vaders van huisgezinnen en 1 jongenis don 10 in het Zuidergat omgeslagen, waarbij al de opvarenden zijn verdron ken. De schuit is te Nieuwediep binnengesleept. Den 11 is op de Portugeesohe rug (hij den Helder) vast geraakt het schip ff eb foot, van Batavia. Men lost de lading. Den 13 is een houtzaagmolen aan het Noorder-Buiten spa» fne te Haarlem afgebrand. Misdrijven. Omtrent, den moordaanslag van den beer S. Abelvus, van Groningenop mevr. de J. te 's Hertogen boscli verneemt, men nader, dat mevr. de Jnadat er 2 scho ten, die niet raakten, op haar gelost, waren, de deur uitliep en invluchtte bij den heer de liachtervolgd door A., die

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1