l De Suikerbelasting. «O. 17. Achienzevenligsle Jaargang. 1876. Z O N I) A G 23 A P R I L. llelgie. Frunkryk. GEMEENTERAAD. A L k A 3="- - :iz-. a- -ar Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f S,HU. afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTElt ZOON. n eco i A X De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 16 April 1876. Vervolg der Welcelijksche Berichten. Ehiilscliiand De Reichs-Anzeiger maakt bekenddat 13 particuliere Banken van het recht om biljetten uit te,geven hebben al- gezien het bedrag't welk de Rijksbank iu onbelastbare en ongedekte biljetten mag uitgeven, is daardoor tot ruim 272% miljoen mark geklommen. Pruisen. Te Stettin is den 3 een torpedoschip, de Ulaan van stapel geloopen70 voeten lang, 29 breed en 12 hoog, 'met eene machine van 1000 p k., een schroef van 9 voet, dia meter en een 12 voeten langen ramspoor. Wanneer de koers op een vijandelijk schip gericht iswordt het roer vastgezet en verlaat de bemanning de Ulaan op een vlotdat met een touw aan het vaartuig verbonden blijft. °rdt het torpedoschip bij de ontploffing niet zoo bescliadigtt dat het zinkt, dan kan liet door dit touw weder uit bet midden der vijandelijke schepen worden teruggehaald. Dr. Lasker is weder ziek geworden en zal voor zijn her stel een geruimen tijd te Ereiburg, in Baden, gaan door- brengen. Het, Huis der Afgevaardigden heeft den 6 bet wetsontwerp betreffende de inlijving van het hertogdom Lauenburg voor de derde maal gelezen. Den 7 is bet Huis tot den 24 ge- scheiden Den 9 is te Berlijn eene sociaal-democratische volkverga dering gehouden, waarin eenstemmig besloten is om aan liet. Huis van Afgevaardigden reeds bij voorbaat een stellig pro test te doen toekomen tegen elke wet,, die de stedelijke ge meenteraden niet door hetalgemeene stemrecht liet samenstellen. Hessen. Den 2 heeft een onweder, gepaard met hagel en wolkbreuk, groote verwoesting aangericht ten zuidoosten van het Rheingaugebergte. Te Heidesheim zijn geheele wijnbergen weggespoeld en op de bezaaide velden nederge- komen. 8 Huizen zijn weggeslagen, 20 zoo beschadigd dal zij omvergehaald moeien worden de spoorweg is er op 3 plaatsen doorgebrokenen het geheele dorp met de aan- grenzende velden ligt onder een X meter hooge slijklaag bedolven. Ook IngellieimSchwabenheimBodeuheim en de omstreken van Mainz hebben veel geleden. 8 Menschen zijn omgekomenbenevens veel vee, Den f> heeft de Kamer het eerste artikel van het door de centrale afdeeling voorgestelde wetsontwerp op de academi sche graden goedgekeurd na verwerping met, 63 tegen 43 st. vau het amendement-AVèreom het beroep van advocaat vrij te laten met, 79 tegen 22 st. van het amendement- ze üumbeeckom de bepalingen van het ontwerp te beper ken tot de graden van doctoren in de reohlen, in de ge nees-, heel- en verloskunde, van candidaat-notarissen en apothekers en de overige graden ongereglementeerd te laten en zonder eenige prerogatieven; en van het vaors\.e\-Coomans, om met 1 Oct. 1877 alle beroepen, welke de wet betrof, vrij t,e verklaren. Ook bij de behandeling der verdere artikelenden 7 en 8 zijn alle voorgestelde amendementen van eenige betee- kenis verworpen. Alzoo zullen de diploma shetzij door de universiteiten van den Staat, hetzij door de vrije univer siteiten, hetzij door de centrale jury verleend, alvorens eenig gevolg te hebbenworden bekrachtigd door eene bijzondere, te Brussel gevestigde commissie, waarvan professoren van het booger onderwijs geen deel mogen uitmaken. Als universiteit wordt beschouwd elke inrichting van hooger ou derwijs, ten minste bestaande uit 4 faculteiten der wijsbe geerte, letteren, natuur- en wiskunde, rechtsgeleerdheid en medicijnen. Zijdie geen diploma van eene inrichting van hooger onderwijs bezittenof wier diploma niet is be krachtigd, zullen zich bij eene centrale jury kunnen aan melden, door de regeering samengesteld en eveneens te Brussel gevestigd. Daartoe zal de regeering jaarlijksdes nooüs voor eiken graad, zoodanige jury benoemen, bestaande uit een gelijk getal lioogleeraren aan de staat,s-inricht,ineen en bijzondere inrichtingen van hooger onderwijs. Van elke jury wordt echter de voorzitter buiten den onderwijzersstand ge kozen. Niemand zal eenig ambt mogen uitoefenen, waartoe een graad vereiselit wordt, indien hij dien en de bekrachtiging er van niet verkregen heeft overeenkomstig de nieuwe wet. Den 8 is geschrapt de paragraaf, volgens welke niemand den "raad van candidaat-notaris bekomen kan, die met den graad van doctor in de rechten bezat. Het wetsontwerp werd aangenomen met 78 (59 clericalen en 19 liberalen) tegen 2b (liberalen) st., terwijl 4 leden (2 liberalen en 2 elenealen) zich onthielden. Eene motie van den lieer üumorher, strek kende om de zittingen tot den 25 te schorsen, is aangenomen Vóór haar vertrek uit Frankrijk heeft de Koningin van Nederland een bezoek gebracht aan de stad Orangewaar zij met onderscheiding ontvangen is en de merkwaardigheden, inzonderheid de romeinsche bouwwerken, bezichtigd neeit, L)e vertegenwoordigers der voornaamste credietinstellingen te Parijs hebben den 5 besloten om van de nieuwe egyptische leening van 25Ü miljoen 75 miljoen voor hunne rekening te nemen. t> Het. depot der Algemeene Omnibus-maatschappij telary., waarin eene grocte menigte hooi en stroo is door onbeken de oorzaak verbrand. Slechts met groote moeite en door den bijstand van 170 artilleristenslaagde men er m20U paarden in een stal daartegenover te redden. De aange richte schade wordt op 300,000 fr. geraamd. De verkiezing, ten gevolge van het opteeren des lieeren Louis Blancin het 13» art', van Parijs en in dat van b. Denis, den 9 gehouden, heeft tot geen beslissenden uitslag geleid. Er werden 10,118 en 13,211; st. uitgebracht, waar van verkregen te Parijs: Cantagreluiterste linkerzijde, 3800, Habay, candidaat, der werklieden en van de Rappel, 1735 Rernoletlinkercent rum 907 st.; te S. Denis Camtlle Sée, candidaat der Siècle, 5368, Bonnet-Duverdier uiterste liukerzijde3027, Courdoisier, linkercentrum, 2112 gen. de Rimpffen, candidaat der République trangaise1/1/ st. Senaat. De commissie voor het onderzoek van het am nestie-voorstel heeft met alg. st. het afwijzend verslag van den heer Paris goedgekeurd en beslotendat het eerst zou worden ingediend op den dag dat de Kamer de zaak m be handeling nam. Den 8 hebben het linkercentrumde republikemscke lin kerzijde en de republikeinsche unie van den Senaat, afge vaardigden benoemd om uit naam der 3 groepen in overleg te treden. Verkozen zijn de heeren BertauldLaboulaye en Schérer, Jules Favre en Ernest Picard, Cremieux en Adam. Den 10 besloten dezen met alg. st. om ook groepen van de linkerzijde der Kamer uit te noodigen tot het benoemen van afgevaardigden ten einde te beraadslagen over het richtsnoer, ten aanzien van sommige vraagstukken in beide Kamers aan te nemen. Stappen daartoe bij de heeren Jules Ferry en Bethmont, voorzitters van de linkerzijde en het liukercentrum, gedaanvonden gunstig onthaal Kamer van Afgevaardigden. 3 Leden hebben op bet ontwerp der begrooting een amendement ingediend strek kende om den post van 15000 fr. voor den directeur dei algerijnsche zaken te Parijs te schrappen. Dit amendement is minder gericht tegen iiet ambt, dan tegen den tegen woordigen bekleeder, den oud-prefect Ducros, die onder liet bestuur der heeren de Broghe en Buffet zich gehaat gemaakt lieeft 16 Den 5 is met eene groote meerderheid besloten tot nie tigverklaring der verkiezing in het dep'. Gers van den heer Peyrusse, bonapartistop grond van allerlei valsche en las terlijke berichten in het dagblad de Appel au Peuplewelke geacht konden worden een beslissenden invloed te hebben gehad op den uilslag der stemming. De heer Legrand bracht verslag uit over het wetsvoorstel van den lieer 7 ry, tot liet onmiddelijk weder van kracht verklaren der gemeen tewet van April' 1877, in afwachting der nieuwe organieke wet, en concludeerde tot het in overweging nemen van liet voorstel. De heer Terry verlangdedat het spoedveiei- schend zon worden verklaard. De minister Ricard achtte eene voorloopige wet nutteloos, dewijl de regeering spoedig na de vacantie een wetsontwerp indienen, en van hare be voegdheid om maires buiten de gemeenteraden te kiezen geen gebruik maken zou, dewijl zij zoodanige keus afkeurde. Niettemin werd het verlangen van den heer .Ferry met groote meerderheid ingewilligd, en de benoeming der commissie od den 8 bepaald. De heer de Bourgoingwiens eerste verkiezing in de Nièvre door de Nat. Vergadering ongeldig werd verklaard werd ditmaal als Afgevaardigde uit hetzelfde '^Den o" is de verkiezing van den bonapartist Cuneo d'Or- nano te Cognacna langdurige disenssiën en breedvoerige verdediging van den belanghebbende zeiven met zitten en opstaan nietig verklaard, voornamelijk wegens de wijze waarop en de middelen waarmede de heer d Ornano zijnen mededinger Planat in zijne eer had aangetast. Een door de rechterzijde ondersteunddoor de linkerzijde bestreden voorstel van den beer de Baudry-d'Asson, om, ofschoon des wege nog geen verslag was uitgebrachtdc beraadslaging over de amnestie-voorstellen tegen den 10 aan de orde te stellen werd verworpen. Evenzoo een voorstel van den heer Mitchell om te bepalendat de Kamer met zou uit eengaan alvorens de zaak te hebben afgedaan. Den 7 zijn nietig verklaard de verkiezingen van graat de Boianete Thonon, in Opper-Savoye, en van den heer Ches- nelonqin liet dept. der Opper-Pyreneeën. In beide gevallen werd de bemoeiing der geestelijkheid, wat den heer Chesnelong betreft ook de hulp der maires, als van groeten invloed aan gemerkt Bovendien hadden bij de verkiezing van den laatste, die 8 st. minder verkregen bad dan de vereisckte meerder heid en die gedurende meer dan een uur de gewraakte in menging verdedigde, verschillende onregelmatigheden plaats Sepen 8 deelde de heer Fairé, een legitimist, die te Angers 8593 st. bekomen had tegenover 8458 op den heer Maille en alweder om dezelfde redenen in het lot van den lieer Chesnelonq. De heer Henri Villain diende een voorstel in om de rechten op de suiker van 73 y2 tot 50 fr. te verlagen, hetgeen volgens den minister van financiën, de inkomsten der schatkist met 50 miljoen zou verminderen. Het werd naar de begrootingscommissie verwezen. van Doorninck Aden. FrankrijkE. E. LansParijs. i. In de laatste oogenbiikken van haar samenzijn heeft de Tweede Kamer inlichtingen van de Regeering gevraagd om trent hare voornemens ten opzichte van de suikerkwestie. De Kamer wenschte niet uiteen te gaan voor zij wist,of de Regeeringnu het met, Frankrijk Engeland en België geloten verdrag niet is goedgekeurd over een ander verdrag tot bereiking van hetzelfde doel onderhandelt of voornemens is te onderhandelen. De zaak is inderdaad gewichtig genoeg voor de Staten-Generaal om niet onkundig te willen zijn van de handelingen en inzichten der Regeering. Het is bekend, hoe moeilijk de heffing is van een accijns op de suiker, naar haar gehalte en met terugbetaling der betaalde, of afschrijving der verschuldigde belasting voor de verschillende soorten die naar den vreemde worden uitgevoerd. De raffina deur wordt in de belasting aangeslagen naar de ruwe suiker die hij verwerkt,, en al wederom naar gelang van de soort tot een verschillend bedrag. Van de uitgevoerde geraffineerde sui ker ontvangt hij echter de belasting terugen nu is liet gebleken dat de berekeningwaarnaar bij wordt aangesla gen en afschrijving ontvangt steeds en overal in zijn voor deel waszoodat, hij bij uitvoer van geraffineerde suiker altijd meer terugontving dan hij voor de hoeveelheid ruwe sui ker, waarvan zij afkomstig was, indertijd aan de schatkist had j betaald. Dit stelde hem in staat op de buitenlandsehe markt zijn suiker tegen lagen prijs aan te bieden en met, anderen te coneitrreeren. Zoo hebben Frankrijk EngelandNeder- land en België vroeger een wedstrijd gevoerd om de geheele wereld goedkoope suiker te leveren behalve natuurlijk bun eigen ingezetenen, die vooreerst den accijus betaalden van de door hen gebruikte suiker, en daarenboven als belasting- schuldigen het nadeel ledendat uit de schatkist bij uitvoer i OV 'J ""uw Uiiiivvi uo tasting eens afschaften en dus de mogelijkheid zelfs van eenige premie op den uitvoer ophieven, wat konden wij daarna dan nog aan andere staten aanbieden tegenover hunne ver bintenis om die premie door een andere wijze van belasting heffing aanmerkelijk te doen verminderen of geheel te doen ver vallen Zouden zij, als wij met hen wilden onderhandelen, ons niet kunnen toevoegen: gij zijl onschadelijk, gij hebt uw belasting afgeschaftuw raffinadeurs genieten geen bescherming meer, waarom zouden wij ons tegenover u verbinden? Gij hebt bij het trae'aat toch niets meer aan te bieden dan gij reeds gegeven hebt. Aldus sprak men in de Tweede Kameren men wees er op, dat liet toch verstandiger zou zijn voor de af schaffing van den suikeraccijuseen opoffering van 5 miljoen gulden 's jaars, van de andere mogendheden de verbindfe- nis te koopendat ook zijhetzij door gelijke afschaffing heizij door invoering der exercice of andere doeltreffende middelende premie op den uitvoer, de bescherming alzoo van haar raffinadeurs op de vreemde markten zouden af schaften. Met 47 tegen 19 stemmen nam de Tweede Kamer, voor zij uiteen ging dan ook deze motie aan „De Kamer, gehoord de mededeelingen vun de Ministers van Buitenland sehe Zaken en van Financiënis van oordeel, dat het wen- schelijk ismet de drie mogendheden welke tot het trac- taat, van li Augustus 1875 zijn toegetreden, te onderhan delen over het opnieuw aangaan van genoemd tractaatop deze voorwaarde, dat bij dat tractaat aan Nederland volkomen vrijheid worde gelaten om des verkiezende den accijns op de suiker afteschaffen." De beide Ministers hadden zich reeds vóór de aanneming van deze motie tot onderhandelingen op dien voet bereid ver klaard. Daar reeds den vijfden April één der mogendheden van het verworpen tractaat van 12 Augustus 1875 aan de drie overige mogendheden en daaronder ook aan Nederland, een uitnoodiging heeft gericht, tot het hervatten der onder handelingen mag men aannemen, dat een nieuw tractaat op dien voet is te wachten. De vraag is is de aschaffing van den suikëraccijns in het algemeen belang gewettigd ua meervermemedoor den Senaat aangenomen vermin dering van het inkomen des Presidents, met Maart 1877 is door bet Huis goedgekeurd. SSiniiegiEaiid. Staten-Generazl. De Eerste Kamer heeft den 18 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen. De vice-adral. F. A. A. Gregory is, we gens langdurige dienst, gepensioneerd. Tot vice-adml. is benoemd de s. b. n. J. M. I. Brutel de la Bimeretot s. b. n. de kapt. ter zee J. v. Gogh en jr. J. H. v. Capellen. Tot lioogleeraren in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogescliool te Utrecht zijn benoemd dr. E. Mulder buitengew. lioogl. aldaar, en dr. H. C. Dibbitsleeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. De heer J. J. de Lange, ontvanger der registratie te Har derwijk, is benoemd lot ambulant-inspecteur der registratie en domeinen. Tooneel. Bij den grooten internationalen tooneelwed- strijd te Breda (Oct. 75 Eebr. 76), uitgeschreven door de rederijkerskamer „Vreugdendal", is de eerste prijs voor het drama (gouden medalje en 500) behaald door de Ver- eeniging „V. U. O. G." van Amsterdam, met het treurspel „Floris de Vijfde", door Bilderdijken de eerste prijs voor het blijspel (gouden medalje en f 200) door de Kon. Maat schappij „de Morgenstar" te Brussel, met het blijspel „De dochter van Domenique." Nieuwe ondernemingen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland hebben een adres gericht aan den minister van binn. zakenter zake eener in het belang van Rijnland en van het Amsterdair.sche Noordzeekanaal ontworpen nieuwe wat.erloozing te Katwijk, op eenigen afstand van en van meer vermogen dan de thans aanwezigevoorzit n met stoomge malen om ook bij kooge zeestanden dienst te kunnen bewij zen. De kosten zijn geraamd op f 2.200.000, waarin voor gesteld wordt dat hel Rijk of de Kanaalmaatschappij 1.257.000 betalen zal, blijvende het overige, bet onderhoud enz. ten koste van Rijnland. Den 18 is te Buitenpost door 30 heeren uit Friesland en Groningen opgericht „De Noord-Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappij." Het maatschappelijk kapitaal, reeds voor een /root deel ingeschreven, beloopt 12 ton. Het eerst zal eene ijc HarlingenLonden worden geopend. Voor een ontworpen stoomvaart tusschen Middelburg en latavia zijn van de benoodigde 4 ton reeds 3 bij elkander jebracht. Aanbestedingen. Den 15 te Utrecht, het maken van ene zandbedding voor een bomvrij gebouw, het uitdiepen an een gedeelte kanaal langs en liet egaliseeren, verbieeden n oplioogen van het verdedigingswerk bij den Korten Jitweg, in de stelling van Honswijk, aan W. M. Schram, oor f 37.900. Den 19, aan het ministerie van binn. zaken bet verrich- sn van baggerwerk in het, bed der Oude en Nieuwe Mer- ededoor middel van Rijks-baggervaartuigenmet de be- iening en bet onderhoud dier vaartuigen tot uit». Maart 877, minste inschr. A.Volker, te Sliedreehtvoor f 113,400; Schagen liet dempen en rioleeren van de gracht 'usschen e Hooge-en Lagezijcle, aan T. Lanser, te Zijpe; voor 23,923. Giften. Wijlen mevr. de wed. If. H. Meijer—Hovius 's Gravenhage, beeft aan de Maatschappij van Weldadigheid 2000 gelegateerd vrij »an rechten. Wijlen de heer D. F. R. Olterbein heeft aan de herv. aconie te Driebergen 1000 gelegateerd. Aan het weeshuis te Zeist is eene inschrijving van /50000 bet Grootboek geschonkenonder voorwaarde van uit dring van '/3 der rente aan de stichting „Bethanie" aldaar i opneming van één wees uit het naburige Aust.erlitz. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft, den 13, met tegen 11 st„ verworpen het voorstel van een zijner leden, het gebruik van honden als trekdieren te verbieden. Rampen. De schadedoor het hooge water aan de pro- iciale wegen in Noordbrabant toegebracht, wordt op on- veer 25000 begroot; de kosten van de dichting der door- lak aan den Krommenhoek onder Alem worden op geveer f 23000 geschat.de voorloopige dichting dezer orbraak is aanbesteed voor 5843. De diligence van Hoorn naar Purmerende is iu den avond den 13 nabij Oosthuizen te water geraaktde 9 passa irs alhoewel de meesten geschramd en gekneusdzijn er t een nat pak afgekomen. De Webfoot is, na eenige dagen nabij bet Nieuwediep itgezeten te hebben en gedeeltelijk gelost te zijn, den 14 it- en binnengekomen. Daarna is brand in de lading dektwaardoor deze aanmerkelijk beschadigd is alvorens gelukte, het vuur te blusschen. in den nacht van 1314 is op een rif bij Schiermonnikoog trand een noordduitsch galjootschip met steenkolenhe md naar Leer. De 5 opvarenden zijn in den vroegen rgenbij zware branding, door de reddingsboot van liet ip gehaald, .n den nacht van 1415 is het stoomschip Koophandel, ende van Terschelling over en langs de Vliereede naar dingenin de Vliesloot verongelukt. De opvarenden aan wal gekomen. )en 16 is de boerderij van JBakker, onder Diemen, met looibergen9 runderen en 4 varkensverbrand. Huis inboedel waren verzekerd. Vermoedelijk is de brand ge ilt door een arbeider, die dan ook is gearresteerd, 'e Groningen zijn den 16 15 arbeiderswoningen, bewoond ,r 21 gezinnen afgebrand. Den 16 ging eene moeder te Breda voor een paar uren werken, en liet in dien tussohentijd hare 3 kinderen van ot, 5 jaren te bed liggen. Het oudste ontstak een lucifer, rdoor brand ontstond die door de buren wel in den aan- g gestuit werddoch de kinderen reeds in hoogst be- kelijken toestand gebracht had; alle zijn dan ook overleden. Let schip Catharmavan Bremen met rijstmeel naar Am- dam is den 17 op Ameland gestrand. Jen 18 is een spoorwegwachtster aan een halt niet ver van Breda, die niet tijdig genoeg bet hek gesloten had, door den aankomenden spoortrein overreden en vatieengereten. Overleden den 19, te Middelburg, mr. R. R. graaf v. Lijnden, sedert 1860 Commissaris des Konings in Zeeland. Staats-loterij. Trekking der 5". klasse, 2». week. No. 9714 15000, No. 1189, 1473, 1675,4497,4693,4792,6452, 8001 8196, 11528 en 12675 f 1000. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijvoegsel. Tot vervanging van den heer Huisken is als opzichter over den arbeid in het Huis van verbetering en opvoeding alhier benoemd de heer S. E. Beyl, magazijnmeester te 's Herto genbosch. Door mej. Abbring is aan het diaconiehuis der herv. gemeente alhier geschonken de som van 330zijnde het bedrag der aan haar vermaakte nalatenschap van hare over ledene dienstbode, llillegonda Looman. Zitting van 19 April 1876. No. 4. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Rellan T. L. Koorn en Conijn. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. wordt voorgelezen de ingekomen brief van Mevrouw G. JBruinvis, weduwe van den heer H. van den Berg, hou dende kenuisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, in leven lid van den Raad. Op voorstel van den Voorzitter besloten dezen brief met een brief van rouwbeklag te beantwoorden en in de notulen dezer vergadering optenemendat de Raad met leedwezen bet overlijden van zijn medelid, den heer H. v. d. Berg, heeft vernomendie gedurende bijna achttien jaren de be langen der gemeente met ijver heeft behartigd.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5