i fio. 18 Achlënzeventigsle Jaargang 1871) Z O I) A G 30 A P R I L. (Dfficiéeï (ScbccHe VEEAItT SEN. c2tciicïijfcr»cïic Berichte» 3£c»!gie. 'furk.|je. I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal franco per post, f ft,Si*, afzonderlijke nommers a Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. <ÉÜLSs£ De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing is het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. n swnnanc *"5 Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR j brengen ter algemeene kennisj - Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd Java-suiker naar de Nederlandsche markt verscheept De ruwe suikerop Java gewonnen, is een uitnemend artikel voor bevrachting van onze schepen. Voor onze gc- heele scheepvaart, voor onze reederijen voor al de takken van- nijverheid en bedrijf die met onze scheepvaart en de uitrusting onzer schepen in verband staan en. voor onzen scheepsbouw is het daarom van het grootste belangdat de om het aan hen ingediende versoek met de bijlagen, van O. Bos- j ^jpr ge(jeene[ij^ en liefst voor een groot deel, geraffineerd. man en Zoon te Alkmaar, om vergunning tot. liet oprigten - van een locomobiel in eene werkplaats van de scheepsti.n- gedeeltelijk ruw verkocht te worden; en nu is ]uist de m- van een locomobiel in eene werkplaats van de seheepst, merwerf het Hondsboschwijk C en dat op Donderdag 11 Mei 1876, 's namiddags ten een ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die locomobiel bezwaren intedieuen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DEB VEEN. Alkmaar 27 April 1876. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gezien de circulaire van den lieer Commissar.s de Konings in deze provincie, van 10 April 1876 No. 132/2863 le. afd. (Verz. No. 22); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Juli e.k. gelegenheid zal gegeven worden tot, liet. afleggen van het, examen, bedoeld in art. 16 der wet, van 8 Juli 1874- (Staatsblad No. 98), gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad No. 37). Zij, die, zonder een diploma als veearts te bezitten, vóór 1 Februari 1875 als veearts gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage om patent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst na 1 Januari 1877 wenschen te verkrijgen, worden uitgenoo- digd ziobmet duidelijke opgaaf van namen en woonplaats vóór 20 Juni e.k., schriftelijk te wenden tot den minister van binnenlandsclie zakenten einde tot bovenvermeld exa men te worden toegelaten. Bij deze aanvrage moeten zij een bewijs overleggen dat zij vóór 1 Februari 1875 een patent, als veearts hadden of daartoe vóór dat tijdstip aanvrage hebben gedaan. Alkmaar, He Burgemeester voornoemd, 27 April 1876. A. MACLAINE PONT. voer van ruwe Java-suiker in de laatste twee jaren zeer af genomen. In 1873 bedroeg hij 140 inilliocn kilogram, in 1874 slechts 127 millioen en in 1875 niet, meer dan ruim 90 millioen. Gedeeltelijk is dit zeker toeteschrijven aan de buitensporige begunstiging die de FYansche raffinadeurs bij de thans nog be staande wijze van belastingheffing genieten. De premie op den uitvoer wordt natuurlijk grooter naarmate de belasting hooger is. Hoe hooger accijnshoe grooter de winst op de sluikerij. De geldnood van de Fransehe schatkist, door de oorlogsrampen en de oorlogsschatting van 1870 en 71 veroor zaakt, heeft er den accijns op de suiker zoo hoog doen opvoeren, dat men berekent, dat d,e raffinadeurs jaarlijks een voordeeltje van 20 a 25 millioen francs van de schatkist genieten, waardoor zij natuurlijk schier onwederstaanbare concurrenten op de buitenlandsche markt zijn gewordenen onze raffinaderijen bij miuder debiet,, ook minder ruwe suiker ter bewerking noodig hadden. Maar nog andere oorzaken hebben krachtig meegewerkt tot, de belangrijke vermindering van het vervoer van ruwe suiker van Java naar Nederland. Met 1 Januari 1874 werden de differentiëele uitvoerrechten in Nederlandsch Indië afgeschaft; daardoor verviel het, rechtstreeksche voor deel, dat tot nogtoe aan verscheping naar Nederland boven den uitvoer naar andere landen verbonden was. Toch was er in den uitvoer van ruwe suiker geen merkbaar verschil, totdat, Engeland in Mei van hetzelfde jaar ziju suikeraccijns geheel afschafte en daardoor zijn markt vrij maakte. Van toen af had er een gekeele vomkeering plaats. Hoe laag de vrachten naar Nederland ook daalden het begon regel te worden de suiker naar Engeland te verschepen. En met de suiker gaan andere artikelen uit Java denzelfden weg. Men laadt geen schip vol suiker; het artikei is daarvoor te zwaar, en niet altijd heeft men juist een gelieele scheeps lading te vervoeren. Als bijlading kunnen dus andere zaken op gunstige voorwaarden worden meegenomen en ook deze worden naar Engeland en niet meer naar Nederland gebracht. Het spreekt overigens van zelf, dat (.Slot.) i scilepen ,jie goederen van Java naar Engeland vervoeren Is afschaffing van den suikeraccijns in het algemeen belang cen goe()koope gelegenheid aanbieden om op hunterug- wenscbelijk? Die vraag zal onze Wetgevende Macht weldra reig allerfei artikelen uit Engeland naar Java te brengen, hebben te beantwoorden. Wanneer hier geen andere gronden v-raoht en retourvracht hangen van elkander af. Maar als voor een bevestigend antwoord konden worden aangevoerd zulke cevaren onzen handel en onze scheepvaart bedreigen dan de algemeene, dat afschaffing van aceijnsen wensehelijk j dan Js de voor doortastende maatregelen daar; dan is P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een wit beenen oor hanger, een portemonnaie met eenig geldeen zwart boezelaar en een witte hond met bruine ooren en witte vlek op den rug. Yerder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zwarte halsketting met gouden slot. Hoornsche noemt, onze op- en aanmerkingen „voor 't grooter deel onjuist", bepaaldelijk geheel onjuist wat de samenstelling van het collegie van toezicht over de gevangenissen aangaat; andere voorbeelden voert zij niet aan,.en ontheft ons daar door van de moeite om de juistheid onzer opmerkingen te staven wat nu het aangehaalde betreftverantwoorden wij ons met verwijzing naar den Staats-Almanak voor 1876, hl. 148. Onjuist is daarentegen van den kant der Hoornsche de lezing, als wenschten wij Zaandam t,ot. zetel eener recht bank in het Noorderkartier; wij hebben, tegenover het voor opstellen van Purisereude, alleen beweerd, dat Zaandam in verband met de argumenten van het adres de voorkeur zou verdienen. Onjuist heeft zij ook gelezen, waar wij van de gemeenten Zijpe en Texel sprakenimmers onze zeer dui delijke bedoeling was deze: noemt bet adres Haarlemmer meer en Helder als eenige belangrijke plaatsen buiten de hoofdplaatsen in de arrondissementen Haarlem en Alkmaar, dan mógen ook Zijpe en Texel als zoodanig geldendewijl zij even als Haarlemmermeer, eene talrijke bevolking over eene groote oppervlakte bezitten. Wat de Hoornsche hier over zegt is of gevolg van onbevattelijkheid of van zucht tot vergrooting harcr repliek te meer overbodig omdat het blad zelf verklaart,, het te betreuren. ,,dat de gelegenheid niet, heeft bestaan de fijnere scltaaf over het adres te doen loopen." Wij betreuren dit mede, onze instemming ware wellicht miuder voorwaardelijk geweestmaar tevens verwonderen wij ons dat men waar bet eene zoo gewichtige aangelegenheid gold en zoo weinig overhaasting noodig was niet voor de gewensckte gelegenheid heeft zorg gedragen. De toon der Hoornsche doet ons evenwel twijfelen, of ook een fijner ge schaafd adres minder zou geleden hebben aan overdrijving en aan animositeit, jegens Alkmaar, dat, blijkens eene histo rische bijlagehet sedert eeuwen op den ondergang van Hoorn heelt toegelegden nu zeker behoort tot „deze en gene" die op „de nalatenschap" van het „grijze Hoorn" [als van eene erftante!] vlassen. Een vermakelijk staaltje deelen wij ten slotte eenigszins verkort medeMen heeft niet ver nomen, dat de regeering hare tevredenheid betuigd Leeft aan onzen gezant te Londenter zake van zijnen toast op de droogmaking der Zuiderzee; en de regeering, die deze droog making met, alle kracht wenschtheeft, zulks gelaten, omdat de bespreking dezer onderneming het hoogst onraadzame aanloont, van de oplieffing der rechtbank te Hoorn! Onze gezant hebbe dus slechts geduld, zoodra de wet op de rech terlijke indeeling is afgehandeldzal hem de met toasten verdiende goedkeuring niet ontgaan! is in het belang van' handel en nijverheid dan zouden on getwijfeld andere aceijnsen, bij voorbeeld die op de zeep en het zoutmoeten voorgaanmaar, zooals wij gezien hebben met den suikeraccijns hangen andere, zeer belangrijke kwes- tiën samen. Onze suikerindustrie is een zeer belangrijke tak van nijverheid. Onze raffinaderijen voorzien niet alleen in onze binnenlandsclie behoefteneen veel aanzienlijker deel van haar fabrikaat gaat naar de buitenlandsche markt. Tot nog toe geeft dc bestaande belasting aanleiding tót den in derdaad onverdedigbaren toestanddat de raffinadeur uit de ruwe suiker vrij wat meer geraffineerde suiker maaktdan waarvoor hij als vermoedelijke opbrengst in den accijns is aangeslagen. Hij verkrijgt dus een zekere hoeveelheid ge raffineerde suiker, waarvoor geen belasting is betaald; maar bij uitvoer naar de buitenlandsche markt wordt hem ook voor die suiker restitutie gegeven van betaalde of verschuldigde belasting. De schatkist betaalt hem alzoo inderdaad een dremie op den uitvoer. Zoo kan hij gemakkelijk goedkoope suiker leveren op de vreemde markt en aldaar met vreemde raffinadeurs concurreeren. Die toestand is onhoudbaar. Aan zulk een stelsel van bescherming ten behoeve van een enke len tak van nijverheid hoe belangrijk overigens ook moet een einde komen. Maar even wensehelijk is het dat ook aan de bescherming, die in andere landen aan de sui kerindustrie wordt verleendeen einde wordt, gemaakt. Ge schiedt dat niet, dan zal onze suiker de concurrentie op de vreemde markt bezwaarlijk kunnen volhouden. Daarom is een tractaat met andere mogendheden waarbij zij zieli on derling verbinden tot maatregelen om dit premiestelsel op den uitvoer te doen vervallenin ons belang. Schaffen wij onze suikerbelasting af en maken wij daardoor alle premie onmogelijk dan zullen ook Frankrijk en Belgiëtwee be langrijke concurrenten, bereid zijn zich le verbinden tot een wijze van belastingheffing, waardoor ook daar hetzelfde doelzoo niet geheeldan toch ten naastenbij zal worden bereikt. Maar nog grooteremeer algemeene belangen staan giet onze suikerbelasting in verband, een jaarlijksch verlies van vijf millioen voor de schatkist zelfs geen te zwaar offer voor een kloeken stap, waarvan men re delijker wijze herstel van onze suikermarktverlevendiging van onze scheepvaart op Javavernieuwden bloei ran al die bedrijven mag verwachten, die samenhangen met onze scheep vaart en onzen scheepsbouw. Waar zulke algemeene, natio nale belangen op het spel staan, moet de aarzeling ophouden. Engeland heeft gezegd, dat het de groote suikermarkt van Europa wilde- wordenhet schafte zijn suikerbelasting af en de Javasuiker stroomt naar de Engelsche markt. Kan Nederland iets anders doen dan het voorbeeld van Engeland volgen Gelukkig dat de toestand van onze schatkist zo0 gunstig is, dat de Wetgevende Macht, zoo zij de afschaffing van den suikeraccijns noodig oordeeltniet te gelijkertijd naar een nieuwe belasting behoeft te zoeken of een bestaande belasting te verhoogenom bet gemis aan inkomsten te vergoeden. De Hoornsche Courant neemt het in een artikel „De quaes- tie der rechtbank" op voor bet door ons besproken adres van «Burgerplicht». Wij herinneren, dat wij de strekking van het adres toegejuicht, maar gewezen hebben op de overdrijving die er in heerschteop enkele onjuiste cf geen steek houdende argumenten die er in gebezigd werdenen vooral op de animositeit die hetin weerwil der betuiging van het tegendeel, jegens Alkmaar aan den dag legde. Wat zegt nu de Hoornsche „Onze buren erkennen ons goed rechtin de hoop en de verwachtingdat dit niet zal zegevieren om ons als de slag gevallen is met een schijn baar gerust geweten te kunnen opslokken." Hier is, dunkt onsoverdrijving en bitterheid beide. Maar de Hoornsche schijnt, meer dan bitter jegens ons te zijn, daar zij spreekt van de „schandelijke" bevoorrechting, welke Alkmaar ten deel viel door de vestiging van het kantoor van waarborg. Dezerzijds is nimmer aan bevoorrechting gedacht naar aan leiding van de vestiging van een inspecteur der registratie en een ijkmeester te Hoorn. Evenmin hebben wij ons spot, jegens Medemblik le verwijten; gebruikten wij de quaüfica- tie welke door Havard zeker burgerrecht heeft verkregen, dan was het slechts in tegenstelling van het gewicht, dat door het adres aan de voormalige steden was toegekend. De De Kamer heeft, den 25 hare werkzaamheden hervat. Ver schillende wetsontwerpen werden ingediendo.a. een betref fende de wet aangaande bet verbieden en schorsen der zil vermunt ing. Shrunk De heeren Ern. Picard en Corentin Guylio zijn door de vereenigde Afgevaardigden en Senaatsleden der linkerzijde belast met het opmaken van een wetsvoorstel betreffende de amnestie, Huu ontwerp komt hierop neder: vervolgingen wegens misdrijven belreffende den opstand van 1871 worden gestaaktzelfs wanneer het tijdperk der verjaring door stap pen ter vervolging of instructie mocht zijn afgebroken. De bij verstek veroordeelden zulleningeval zij gevat worden of zich vrijwillig aanmeldenterechtstaan voor de krijgsra denonder welker jurisdictie zij veroordeeld zijn geworden, maar overigens houden de krijgsradeu op kennis te nemen van misdrijven uit het bedoelde tijdvaken wordt die taak overgedragen aan de hoven van assises. De heer de Chazellesgewezen prefect van Contalheeft zijne verplaatsing naar de Opper-Pyreneeën aangemerkt, als een ontslag, hetwelk hijbij schrijven aan den minister Pi card, in elk geval verklaart aan te nemen. Hij heeft, zegt hijniet, slechts met alle macht de radicalen wederstaan maar ook de mannen diedoor met hen in schikkingen te tredenvoor hen den weg bereiden tot, het gezagmaar daar dit niet met de zienswijze des ministers schijnt te stroo- kenen hij zijne beginselen ook in bet nieuwe hem aange wezen departement zou handhavengeelt hij er de voorkeur aan af te treden. Ter vervanging van den heer de Chazelles ■is de heer de Lestaubiereprefect der Ariège, naar de Upper- Pyreneeën verplaatst. Het vijfde congres der oatholieke comité's is den 18 geo pend, onder voorzitterschap van den heer 'Chesnelong. De aartsbisschop van Parijs drong aan op kloekenmaar toch zachtmoedigen en liefderijken weerstand tegen hendie in de wettende instellingende pers en op andere wijze het oatholieke godsdienst bestrijdende catkoliekenvan alle ka ten aangevallen door degenen die pogen hen buiten het gemsene recht te plaatsenbehoorden het martelaarschap te aanvaarden. Den 22 is het congres geëindigd. De oatholieke bedevaarten zijn weder begonnen. 11000 Menschen uit de dioeeese van Toulouse zijn te Lourdes aangekomen. De Paus heeft machtiging verleend tot liet kroonen van het Maria-beeld aldaar, welke plechtigheid waartoe alle fransehe prelaten zullen worden uitgenoocligd op 3 Juli is vastgesteld. De minister van binr.. zaken heeft de hulp zijner ambtge- nootcn ingeroepen voor de oprichting 'aan zijn departement •an een bureau, waar alle parijsche dagbladen zonder onderscheid die polilieke informatici! kunnen bekomen, welke niet van bepaald vertrouwelijken aard zijn. Den 19 heeft de beroemde reiziger Nachligal te Parijs in de algemeene zitting van het Aardrijkskundig Genootschap verslag gedaan van zijne reis door Africawaarna hem de medalje van hef genootschap werd overhandigd. Op den tweeden Paaschdag zijn 16 ingezetenen van Cou- folens (Charente), die de Vienne overstaken om te Esse eene tentoonstelling van reliquiën bij te wonen, door het omslaan hunner boot te water geraakt en verdronken. De hegrootings-coiumissie beeft den 20 besloten, -den post voor de bezoldiging van den heer Ducros als directeur der burgerlijke zaken van Algiers te schrappen. Deze betrekking was door den minister Buffet ingevoerd t,oen hij door de macht der openbare meening genoopt werd. den heer Ducros als prefect der Rhone te ontslaan. De minister Dec.azes werd gehoord omtrent, het amendement van den lieer Tirard, strek kende om de vertegenwoordiging vau Frankrijk bij den Paus af te schaffen. De minister zeide, dat, Frankrijk als cathc lieke natie bij bet Hoofd van de Oatholieke Kerk vertegen woordigd moest zijn en hij daarom het. amendement, verwierp Hij stemde er echter in toe, de fransehe legatie bij den Ko ning van Italië tot ambassade te. verheffenwanneer Italië dat, begeert. De Koningin van Gr. Brittanje, den 21 Parijs voorbijrei- zendeis aan de station te la Villettebehalve door den engelschen gezant en eenige andere personenbegroet door den maarschalk de Mac-Mahon, die zich gedurende een kwart uur met H. M. in haren salonwagen onderhield. Den 21 is te Parijs, onder voorzitting van den president des gemeenteraadsHaranteene private bijeenkomst van 5- a 600 personen gehoudenwaarin gehandeld werd over het vraagstuk der amnestie enna het uitspreken van aller heftigste redevoeringen, besloten is, een dóór den beer Robinet opgesteld verzoekschrift om amnestie aan de Kamer te richten, een comité is benoemd om onderteekeningen te verzamelen en eene „vreedzame agitatie" in den lande op touw te zetten, en eene geldinzameling is gehouden ten behoeve der ge vangenen. De minister Waddington heeft den 22 bij de prijsuitdee- ling in de Sorbonnezijne hoop te kennen gegeven op de vestiging van volledige faculteiten in de departementen en zijn voornemen om de inrichting der Universiteit zoodanig te hervormen, dat de jeugdige krachten, waarover zij be schikt zich ruimer en vrijer zullen kunnen bewegenen om het aantal lagere en normale scholen aanmerkelijk te ver meerderen ten einde het verplicht, onderwijs, welks beginsel ia Frankrijk veld wintuit een materieel oogpunt mogelijk te makende minister wilde in deze de openbare meening volgen, omdat Frankrijk in lie); bedoelde onderwijs zijne kracht en zijnen roem kan herwinnen. In het, eerste kwartaal dezes jaars hebben de indirecte belastingen bijna 470, de directe ruim 117 miljoen opgele verd, dat is bijna 30 en bijna 2%. miljoen boven de raming. De geul. Carteret heeft, uit Algiers bericht, dat hij mees ter is van de oproerige beweging, die thans uitsluitend tot El Ansir beperkt is. Prins Alexander der Nederlanden is den 23 te Marseille aangekomen komende van Pkilippeville (Algiers). Bij de gehouden herstemming voor de Kamer is in het 13e. arrond. van Parijs gekozen de heer Cantagrelmet 5580 Perron 1251, llabay 1228, Coutelean 152, Martin 87) st„; in het 2'. arrond'. de heer Montauban des Pages, liberaal- conservatief, tegenover den bonapartist Loqueyssie; te S. Denis de beer Camille Séevan de linkerzijdemet 63U8 st., tegen 5763 op den intransigent Bonnet-Duverdier. Den 24 hebben 57 Algemeene Raden hunne zittingen ge opend. De ministers van justitie, van buit. zaken en van onderwijsdie in 3 daarvan voorzitten hebben geene poli tieke redevoeringen gekou !en. Van de voorzitters bekooren '6 tot de republikeinen, '24 tot de monarchisten eu 7 tot de bonapartisten. Den 26 is liet prachtige Theatre des Arts te llouaan kort vóór het aanvangen der voorstellingdoor het in aan raking komen van eene gasvlam met een der boveuscbermeu, afgebrand, waarbij verscheidene'der reeds aanwezige acteurs, koristen, beambten*en figuranten in de vlammen, of bij Let nederspringen uil, de booge vensters, omgekomen en gekwetst zijn, en de nabijgelegen gebouwen belangrijk hebben geleden. De aangerichte schade wordt op 2 miljoen fr. geraamd. Er is eene vervolging ingesteld tegen de personen van wie de bijeenkomst is uitgegaanstrekkende om een petiti onnement ten gunste der amnestie op touw te zetten. Volgens berichten uit Potersburg en Weencn had de groot vizier, uit vrees van door de oorlogspartij ten val gebracht te wordenbesloten om bet programma van graaf Andrassy als hopeloos te laten varen en alles aan de beslissing dei- wapenen over te laten. Daarom zouden alle beschikbare troepen naar het oorlogstooneel gezonden worden, waaronder ook die uit Mesopotamia en het garnizoen van Bagdad. De algemeene ontsteltenis, door dit. voornemen te Konstantino- pel ontstaandaar men voor overbrenging der pest uit Klein-Azie vreesdeheeft de regeering bewogen om er voorshands geen gevolg aan te geven. De berlijnsehe Post zegt, dat de oostenrijksche ambassa deur te Konstantinopel eene nieuwe nota aan de Porte heeft doen toekomenwelke de houding der 3 keizerlijke regee ringen na de uitkomst der onderhandelingen van bn. Rodich met de opstandelingen uiteenzet. De huh. Zeitung meent, dat deze nota vruchteloos gebleven iswillende de Porte alles aan de macht, der wapenen overlaten, terwijl de mo gendheden een nieuwen wapenstilstand trachten te bewerken. De PolitiscJle Correspondenz meldtdal, de 10 benden der opstandelingen iu de Herzegowina samen 4500 man sterk zijn, waarvan hoogstens 2500 met achterladers en de ove rigen met oude geweren gewapend zijn. De turken kunnen hiertegenover hoogstens 25000 man iu het veld brengen. Van de ruim 40000 man troepen, die gaandeweg naar iiet looneel van den strijd gezonden zijnmoeten ongeveer 17000 ten gevolge van de gevechten, van ziekte en ontberingen omgekomen zijn. Ter vervanging van Risza-bassa is Herwisch-bassa tot mi nister van oorlog, benoemd. Abdul Kerim-bassa is minister van marine geworden. De bulletins van Moukhlar-bmabetreffende de deelne-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1