glTswër Te beginnen VEEHANDE Schraal David vai AMSTERDAM Naar LOXD1 DIRK ANSINGfï Magazijn van FIAI van alle voorhand Ondergetekenden in?; S1WF1I, die i d bavbïs ïwh gisMaBki Makelaars in levcml en JOHANNA KLOK, we HUIBERT VAN DER wordt in haar belang verzocht, zich ten spoe te melden ten kantor Notaris ROMSWINCK] terbeek, hg Arnhem. voorhanden is op de VOOrdceli en hillfjjke prfjzcn. DE B IZAR. J. BRO: laadt I9Sns«lag en Woesasel IRON IE IE ¥l«a m Bélacre' ZWOLLI Orgels, Zwitsersche Spe en Muziek u t Edtn. Peters, Wci'Iiureii, BBf|9iareeroïi ei Denemarken Turkije. Oostenryk-SSon^ui^c. Switsei'ianil. Italië. Spun|e. l'erecnlgde Staten. Binnenland. Ondergeteekende bericht, dat liij te LO.N DON heeft gevestigd als in iluniiei'ctiMehapcii, gcslachl Vlee§ch eu wat i handel behoorten zulks in associa Z. SCHRAAL, Veetnakelaar te Lot firma zal handelen onder den naam SON HARTLAND, Bankiers, field, London, waar alle noodige i den gegeven. De aandacht der vrienden en bekenden wordt bijzom gevestigd de firma zal trachten in belangen harer geëerde lastgevers t door soliede handeling het eens ver wen te bevestigen. DAVID V Harlingen 30 April 1876. METROPOLITAN CATTLE-EN WEST SM MARKET LONDON. Adres Messers LACY SON Bankiers West Smitfield London. II.II. KASTELEINS worden ati de sciuione sortecring k O o s t e r d o k het Stoot Kapt HUTCH ESS bijzonder geschikt tot het inladt Adres bij de C de Wed. JAN VAN WE te A'. ,naakt de witgeeft den adem een liefelijken en geneest vele gebreken. Men vrage jioeder. Doos 0,50. Depö'th. J. BH SiiesitfinifiaBerft. Bdont Diezerstraat, hoek S m e d e Groote keuze. VIJF JAREN SCHRIFTELIJKE Bespeelde flailiflON en ruil overgenomtn. Desverkiezende worden aangekoc inenten, zonder verhooging van liunner bestemming uitgepakt en af, DE GROOT te keuren. En zij was onjuist. De Koningin had hem ge machtigd te verklarendat zij nooit aan eenigen eersten minister dergelijk voorstel had gedaan. De uitslag der verkiezingen voor het Eolkething is geweest, dat van de 102 leden 74 tot de oppositie behooren, zoodat have sterkte met 14 leden is toegenomen. De heer fPesselitsky heeft aan de brusselsche Hord een brief gerichtwaarin bij protesteert tegen de bewering dat hij door de russische regeering met eene zending belast zou zijn geweest. Hij is russisch onderdaanmaar uit de Herzego- wina geboortigen heeft zich sedert 8 maanden uitsluitend bezig gehouden met het inzamelen van gelden voor de vluchtelingen uit de turksclie gewesten3 maanden tot dit doel in Rusland vertoevendemocht hij prins Gortschakoff ontmoeten, die hem het gewicht der hervormingsplannen van graaf Andrassyuiteenzette en hem machtigde om wat hij hem daaromtrent mededeelde den herzegowiners te her halen. Als gevolg hiervan hadden de herzegowiners beslo ten zich aan het door de groote mogendheden overeenge- komene te onderwerpen, en de middelen aangewezen om tot herstel des vredes en verwezenlijking der hervormingsplan nen te komenen heeft hij op zich genomen hunne verkla ring aan de groote mogendheden en aan de Porte te doen toekomen. Het wordt voornamelijk aan Oostenrijks bemoeiingen dank gewetendat de Porte van eene oorlogsverklaring aan Mon tenegro heeft afgezien. Graaf Zichy zou n.l. aan den groot vizier verklaard hebben, dat zijne regeering geene reden zag voor een gewapend optreden tegen Montenegrodat zij de verantwoordelijkheid voor zulk een stap, die de geheele oos- tersche kwestie aan den gang zou brengen, aan de Porte over droeg en des noods dreigde met een onmiddelijk sluiten van de haven van Kiek voor de turksche schepen. Moukhtar-bassa isna talrijke benden op zijnen marseh ontmoet en zegevierend bevochten te hebbenden 29 er in geslaagd om Niesic te bereiken en die vesting van levens middelen te voorzien. Na op zijnen terugtocht den 1 Mei een talrijk corps insurgenten bij Preschika verslagen te heb ben is hij weder te öacko gekomen. Van slavisehe zijde wordt daarentegen gemeld, dat Moukhtar niet te Niesic geweest is, maar dat, toen hij den 28 al vech tende Preschika bereikt hadin den volgenden nacht 500 inwoners van Niesic den door de laatste expeditie te Pre schika gebrachten proviand op hunne ruggen stadwaarts gedragen hebben. Den 29 zou Moukhtar door de insurgeuten aangevallen zijn en hij hun eene verschansing ontnomen heb ben, maar, nadat het 'gevecht den geheelen dag geduurd had, genoodzaakt zijn om terug te trekken naar Nosdrev, en daar omsingeld zijn. Donau-Vorstendommen. De president-minister Florescu heeft den 27 de Kamer en den Senaat met korte toespraken geopend en een programma gegeven van het nieuwe kabinet, dat tegenover het buitenland de strengste neutraliteit in acht nemen en zich aan het tractaat van Parijs houden wil, en in het binnenland de orde handhaven en zuinigheid en ver draagzaamheid in toepassing brengen wil. Het generaais-ministerie is bij het publiek weinig gezien en om het sterke militaire element en omdat het nog con servatiever is dan het afgetreden ministeriQ-Catargiu. Den genl. Florescu met zijn ruwen soldatenaard acht men al zeer weinig geschikt voor de portefeuille van hinn. zaken. De Kamer heeft den 1 naar aanleiding van een voorstel der regeeringeen votum van vertrouwen in het ministerie uitgebracht. De Senaat heeft den 2 een lid der oppositie tot voorzitter verkozen. De oppositie had de meerderheid verkregen door 8 Senatoren van de samenstelling van liet bureau uit te sluiten, omdat de geldigheid hunner verkiezing betwist werd. In den op 2 Mei gehouden gemeenschappelijken minister raad is men het over alle punten, die op de vernieuwing van het vergelijk betrekking hebbenvolkomen eens gewor den daaronder begrepen het aandeel van beide helften der monarchie in de gemeenschappelijke uitgaven. De hierop betrekking hebbende wetsoutwerpen zullen gelijktijdig aan de Parlementen van beide landen worden voorgelegden beide regeeringen hebben zich solidair verbonden voor de verdediging en uitvoering dezer ontwerpen. Oostenrijk. Koning George van Hannover gaat Oosten rijk verlaten en zich te Parijs vestigen. Den 21 Apriltoen de oostenrijksche rente zoozeer begon te dalenheeft de bankier David Aub ter beurze te Weenen luidkeels uitgercepeudat een Staat het crediet. heeft het welk hij verdienten dat Oostenrijk algemeen als een in solvabele Staat wordt beschouwd, üe polieie heeft daarop onderzoek gedaan in hoever dit feit in verhand stond met het gerucht, als zou eene combinatie van buitenlandsche speculanten het plan gevormd hebben om Oostenrijks erediet zooveel mogelijk te ondermijnenten gevolge hiervan is de heer Aub voor den prefect van polieie geroepen en hem aan gezegd om binnen zekeren termijn het Rijk te verlaten. Op uitnoodiging van den heer Marcoartuspaanscji oud- Afgevaardigde, heeft den 27 te Weenen, onder voorzitterschap van prins Colloredo, eene bijeenkomst plaats gehad, waaraan 30 Algevaardigden en 4 leden van het Ileerenhuis deelna men. De heer Marcoartu deed voorstellen omtrent een in ternationaal Parlement, tot beraadslaging over het inrichten van scheidsrechterlijke lichamen en over middelen om de le gers te verminderen. De vergadering achtte liet bijeenroe pen van eene conferentie van afgevaardigden uit alle landen van Europa wenschelijk, en benoemde eene commissie van 9 leden om over verschillende punten rapport, uit te brengen. De Bondsraad heeft zijne goedkeuring verieend tot de op richting van een oud-eatholiek bisdom voor Zwitserland. Den 25 heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. Door den minister van financiën werden eenige wetsontwerpen in gediend waaronder een betreffende de verlenging van den wettelijken koers der bankbiljetten, spoedvereischend verklaard werd. Voorts legde hij een kou. besluit over, waarhij een door de vorige regeering ingediend ontwerp tot wijziging der wet betreffende de belasting op de beurstransactiën werd ingetrokken. De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen strekkende tot het instellen van een onderzoek naar den staat van den landbouwenden standdoor eene commissie van 12 leden door den Senaatde Kamer en den minister van landbouw elk voor I te benoemen. Ter bestrijding der kosten worden 60000 lira's beschikbaar gesteld. De regeering heeft 2 commissiën benoemd tot voorberei ding eener hervorming van het kiesrecht in den zin van uitbreiding tot alle burgersdienaar den geest der lands- instelliage*, zonde* k**»e* geraepe* wordoa *m de Ver tegenwoordigers der natie te kiezenen van het beheer der bezittingen van liefdadige instellingen. De heer Sella heeft den 23, als voorzitter der koninglijke „Accademmia de'Lincei", te Rome een schitterend gastmaal gegeven ter eere van den hoogleeraar Mommsen en den maar schalk v. Moltke. In eene te Rome gehouden samenkomst van vertegenwoor digers der groote mogendheden en eenige invloedrijke kar dinalen ten einde de geschillen tusschen Kerk en Staat te bespreken, hebben de kardinalen eenparig verklaard, dat die twisten alleen hieruit voortkomen, dat door sommige Staten de onafhankelijkheid der Kerk niet geëerbiedigd wordt. Zoolang Kerk en Staat niet elk op zijn eigen gebied onaf hankelijk naast elkander staanzullen volgens hun oordeel de geschillen niet ophouden. De Paus heeft den 30 April den bisschop van Toulouse met eenige geestelijken en 250 pelgrims, en den volgenden dag den Koning en de Koningin van Griekenland en den kroonprins en de kroonprinses van Denemarken ontvangen. De vorstelijke personen hebben vervolgens een bezoek atge- legd bij kardinaal Antonellien den 2 Mei met prins en prin ses Karei van Pruisen ten hove den maaltijd gebruikt. Ook bij den minister Depretis hebben genoemde Koning en kroonprins een bezoek afgelegd. De üiritto meldt, dat de onderhandelingen tusschen den heer Rothschild en den minister Depretis over de convenlie van Bazel geen bepaald resultaat hebben opgeleverd. Zij zijn gesehorst en de heer Rothschild is naar Parijs vertrokken Den 27 is ter eere van den prins v. JPalcs een groot ban ket ten hove gegeven. De prins heeft met den Koning een uitstapje naar Toledo gedaan cn den 23 met zijnen broeder Arthur (die den 29 naar Bayonne vertrok) het Etcuriaal bezocht. Den 1 Mei begaf de prins zich naar Lissabon. Moorsche stammen hebben het onzijdig grondgebied op de africaansche kust gesohenden, het gewas vernielende plunderende en den grond onder elkander verdeelende. Ten aanzien der fueros moet besloten zijndat de baski- sche gewesten en Navarre ten aanzien van de landsbelastin- gen en de conscriptie met de overige gedeelten des Rijks worden gelijkgesteld, dooh zekere concessiën verkrijgen op het 'stak van provinciaal en gemeentelijk bestuur. Er is bevel gegeven, dat het bezettingsleger voor een groot deel door de provinciën zeiven onderhouden wordeten einde deze aan het dragen der gemeenschappelijke lasten te gewennen De aangenomen formule voor de reclames der in het bui tenland gevestigde schuldeischers van Spanje houdt in, dat zij de middelen moeten aanwijzen om tot de schikking te geraken, die zij voorstellen; dat zij aan de fiuanciëele com missiën te Parijs of te Londen een verslag moeten overleg gen van het verhandelde in hunne bijeenkomst, en de ge vorderde sommen moeten opgeven. De Kamer heeft den 27 de eerste 9 artikelen der consli tutie aangenomenna een op art. 4 voorgesteld amendement betreffende de persoonlijke rechten verworpen te hebben. De minister van binuenl. zaken heeft aan onderscheidene Afgevaardigden medegedeelddat het ministerie eene kabi nets-kwestie maakt van de aanneming der begrooting van den heer Salaverria. De president-minister heeft aan de afgevaardigden uit de baskische provinciëndie de fueros dezer gewesten willen verdedigen gezegd dat de tijd gekomen is om deze kwes tie ten einde te brengendaar het noodzakelijk isdat. alle provinciën gelijkelijk in den last van den dienstplicht en belastingen deelen. üe afgevaardigden hebben een tijd van beraad gevraagd en deze is hun tot den 7 dezer toegestaan. Een te Gibraltar te huis behoorend engelsch matroos is te Malaga op de Clementine, welk schip contrabande aan boord haddoor agenten van der. fiscus om het leven ge bracht. Dit feit heeft groote verontwaardiging verwekt. De Zaak is in handen van den engelschen gezant. Den 4 is het amendement-YLzgcz, tegen de godsdienstige verdraagzaamheid gerichtbestreden door den minister Ca- novas eu met 226 tegen 39 st. verworpen. De republikeinsche con ven; ie van Massachusetts heeft mo- tiën aangenomenverklarendedat hare afgevaardigden ter verkiezing van eandidnten voor het Presidentschap vrij zijn in bet uitbrengen van hunne stemmits zij die alleen geven aan candidaten van onberispelijk karakter, ijverige voorstan ders van de hervatting der betalingen in speciehervormin gen in het burgerlijk bestuur enz. De republikeinsche con ventie van Caiifornie heeft motiën aangenomen tegen de immigratie van ehincezen en zich verklaard voor het Presi dentschap van den heer Blaine. De democratische conventie van Nieuw-York heeft, na eene discussie van 2 dagen, ten slotte geweigerd Tammany-lieden als afgevaardigden voor do stad Nieuw-York te erkennen. De Keizer van Brazilië is den 29 van S. Prancisco naar Chicago vertrokken. De commissie voor de tentoonstelling te Pmladelpliia lieett na langdurige discussie beslist, dat zoowel het terrein als de gehouwen des zondags gesloten zullen zijn. De S. Nicolaas-societeit te Nieuw-York, die de herinnering aan de stichting der stad door nederlanders levendig houdt en onder hare leden velen telt die van de hollandsclie kolo nisten afstammen, heeft den 17 de aldaar vertoevende leden der nederlandsclie hoofdcommissie voor de tentoonstelling aan haren jaarlijkschen maaltijd doen deelnemen. De Koning heeft den 29 de tentoonstelling van amster- damsche oudheden in het Oudemannenhuishet opleidings schip de JP a ssenaer en 's avonds den stadsschouwburg bezocht Den 30 heeft Z. M. de godsdienstoefening in de Nieuwekerk bijgewoond en wegens het ongunstige weder van het bezoek in de diergaarde afgezien. Den i Mei begaf Z. M. zich na f 2000 aan de algemeene armen der hoofdstad geschonken te hebbennaar het Loo over den tot Zutfen voltooiden Oosterspoorweg. De prinsen Alexander en Hendrik keerden naar den Haag terug. Staten-Generaal. Bij de 2". Kamer is ingediend een gewijzigd wetsontwerp omtrent liet tarief van in- en door- voerrechten en omtrent de leges en emolumenten der in- en uitg. rechten en aeeijnsen. De minister van financiën heeft, zijn wetsontwerp tot af schaffing van den accijns op het geslacht en tot invoering van een accijns op de tabak teruggenomen. Door ds. Gunning te 's Gravenhage en een 60tal andere predikanten is aan de 2«. Kamer een adres gericht, waarin zij de tot, stand gebrachte regeling der godgeleerde faculteiten niet in overeenstemming noemen met hunne wenschen in het belang des vaderlandsder wetenschap en der Kerk. De minister van koloniën heeft 2 wetsontwerpen ingediend tot, bekrachtiging van credieten door den gouv.-genl. ge opend boven de indische begrootingen van 1874en 7a. Voc 1S74 wordt 12.337.000 aangevraagd, waaronder omstreeks 9% miljoen tot bestrijding van uitgaven in verband met, den oorlog tegen Atchin. Voor 1875 ƒ189.000 tot aanvulling raa ilea post „materieel der artillerie" en 4% miljoen tot verhooging van den post voor de bezetting van Atchin, welke daardoor wordt gebracht op 6 miljoen. De middeien zijn door meerdere opbrengst van den verkoop van koffie enz ruimschoots aanwezig. Benoemingen. Onze letterkundige landgenoot dr. A. v. d. linde is door de pruisische regeering aangesteld tot bestuurder van de landsboekerij te Wiesbaden. Eerbewijzen. De Koning heeft den minister van bmn. zakenmr. J. Heemskerk As., benoemd tot ridder grootkruis van den Ned. Leeuw. Spoorwegen. De algemeene vergadering der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegenden 1 Mei te Amster dam gehouden, heeft met bijna alg. st. aangenomen het voorstel der directie om de lijn Hasselt Luik over te dragen aan den belgisehen Staat. Den 1 Mei is de lijn ZevenbergenZwalnwe voor het verkeer geopend. Dien dag is een trein van Zutfen naar Arnhem bij de IJselbrug op een verkeerd spoor geraakt, ten gevolge waarvan hij tegen eene andere, stilstaande locomotief geloopen is en die geheel verbrijzeld heeft. Enkele passagiers zijn licht gekwetstde locomotief en tender van den trein zwaar beschadigd. 200«. Verjaring van den sterfdag van de Ruyter. Te Vlissinsen zijn den 29 de vlaggen uitgestoken, 's Avonds hield dr. Snellen in het „Nut" eene gedachtenisrede, waarna de vergadering zich in optochtmet 2 muziekcorpsenbij fakkellicht naar het standbeeld begaf; de wethouder J. En gelsman Kleinhensoud-hoofdofficier der marine, hield daarbij eene gepaste toepraak en de luit. ter zee Damme plaatste een immortellenkrans op het voetstuk. Door jongelieden uit Middelburg was in den loop van den dag alreeds een krans neergelegd. Ook op het praalgraf in de Nieuwekerk te Am sterdam zijn eenige immortellenkransen gelegd. In den tuin van bet Oudemannenhuis aldaar stond, door de zorg van den heer Cuyperseen bij de Academie voorhanden stand beeld van de Ruyter opgerichtmet een pittig opschrift van den heer Alberdingk Thijm. In de kweekschool voor de zee vaart te Leiden werd een daaraan geschonken borstbeeld van de Ruyter geplaatst, en werden de leerlingen toegesproken en onthaald. Het genootschap Natura artis magistra te Amsterdam heeft den 30 in zijne diergaarde een nieuw japansck muzeüm geopend. Tborbecke's Standbeeld is den 2 Mei te Amsterdam op het voetstuk geplaatst. Aanbestedingen. Den 26 April, door deevang. luth. diaconie te Amsterdamhet aanbouwen van een gesticht voor bestee delingen en iuvaliedenbenevens het verrichten van eenig- vernieuwingen in het ziekenhuisminste inschr. de Ruyter en Mulder, voor f 24,698. Den 27, door het prov. bestuur van Noordliolland, 1 het verdiepen van eenige gedeelten van het NH. Kanaal, 2 het voorzien der boorden vau het Kanaal, in 4 perceelen3 de duinbeplauting en het stellen van rietsehuttingen op Texel eu den vasten wal van Noordholland, in 3 perceelen, 4 het leveren van stortsteen en het bestorten der Heldersche zee wering, in 2 perceelen; minste inschr. 1 W. Goedkoopte Amsterdam, voor t 47000, 2 R. Kroon, Buiksloot, f 6674, G. Honij/cSchellingwoude, 12987, R Kroon f 8373, B. BeukenkampWieringenf 9138, 3 A. Pos, Helder, f 4008, J. Oldenburg, Bergen f 9250, dezelfde ƒ7400, 4 W. Goedkoop f 25S7, dezelfde f 6980. Den 29 te Groningenhet verbeteren der buitenhaven geulen te Delftzijlminste iuschr. H. Bos lis., te Sliedrecht, voor f 133.000 (ongeveer 10000 boven de begrooting). Het herstellen der stormschaden aan de rivier- en zeedijken te Kampen, door den jongsten waterstand teweeggebracht, is aanbesteed voor f 14050. Yoor het uitdiepen van het uitwateringskanaal van het waterschap Duurswold (Groningen), geraamd op 150.153, is liet minst ingeschreven door v. Tienhoven, voor f 128.000. Den 1 Mei, te Amsterdam, het bouwen van eene openbare armen- en tusscliensehool met gymnastieklocaal enz., op de Schans bij de Raambarrièreminste inschr. F. K. Osinga voor f 79800. Den 3 to Amsterdamhet bouwen van een vleugel aan het ziekenhuis der ev. luth. diaconieaan Bosch Sf ttaicu voor f 25.586. Giften. De collecte voor de noodlijdenden door den wa tersnood heeft in de gemeente Haringcarspel f 394,20te Venlo f 922,13% opgebraclit; eene door de oudste leerlingen van de school van mej. IP. P. H. Gutteling te Amersfoort tot hetzelfde doel tot stand gebrachte loterij f 371,50; een door de Dilettanten-vereeniging te Arnhem gegeven concert zuiver f 3971,12%; een concert door eene damesvereeniging, bijgestaan door eenige dilettanten, te Amersfoort zuiver /Y50; een assaut en carouselgegeven in de manége der cavallerie- kazerne te Amsterdam, zuiver 740,16. De Koning heeft f 500 doen toekomen aan kerkvoogden der ned. kerv. gemeente te 's Gravenhage, voor de restau ratie van de Groote Kerk. Wijlen de heer A. Klys heeft aan het weeshuis der S. Vin- eentius-vereeniging te Oosterhout vermaakt een huis en erf aldaar, geschat op 350Ü, alsmede eene som van f 10000. Roode Kruis. Uit een schrijven van het centraal comité te Batavia blijkt, dat het geheele bedrag der inteekening- lijst.en in Ned. Indie is geklommen tot f 56 578. Rampen. Den 27 is een werkmanweduwnaar en vader van nog 5 kleine kinderenmet anderen bezig zijnde aan het herstellen der Rijnkade bij het Ingensche Veer, door den bliksem gedood. Misdrijven. Den 28 is de wed. Beuker te Nieuw-Dord- reckt (Emmen) door hare buren zwaar gekwetst en bewus teloos in hare woning gevonden. Toen het gelukt was haar weder tot bewustzijn te brengen, wees zij als dader aan zekeren H. Snijders, die daarop in hechtenis genomen is. Bij de vrouw, de welhaast aan hare wonden bezweken is werd f 30 aan contanten vermist. Rechtszaken. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den lieer H. IPA. H„ destillateur 2'. kl„ vrijgesproken wegens het hebben van 16 vaten onveracoijnsd en ongedekt gedestilleerd in een pand aldaar, op grond van gebrek aan overtuigend bewijs, dat hij op het tijdstip der bekeuring gebruiker of beheerder van dat pand was. De eisch w*3 f 2980 boete en bij wanbetaling 3 maanden celstraf. Den 30 is door de polieie te Brouwershaven aan boord van het daar binnengekomen schip Pallas een passagier in hechtenis genomenbekend onder den naam van Carl Erk van Riga, die verdacht wordt eene som van 100.000 zilveren roebels ontvreemd te hebben. Men vond 20.000 roebels in zijn bezit. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasse, 4'. week. No. 19957 50000, No. 4602 10000, No. 3344 f 5000, No. 18554 f 2000, No. 13685 en 20495 1500, No. 219, 339, 626, 3131, 4994, 5454. 11265. 11874, 17929, 18471, 19854, 20322 f 1000, No. 8317 f 1000 en premie van 30000. Naar wij vernemenheeft het H. M. de Koningin be haagd het weekblad voor dames De Huisvrouw, uitgegeven door de firma Nijgh fy van Ditmar te Rotterdam, met Hare iuteekening te vereeren. Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6