ébsjê Soirée Music ZC openin; Alkmaar-Ps 5 Timmerlied* Paygloi Dames- eis KI Drils, Fronts, Hollands c li e l Chemische Jicht vour hebben weder op nieuv doeken, Broderiën, La laars, Piqué Kinderjuk en linnen Tafelkleedei RETQURKAARTEN en den daarop volge dagelijks uitgegeven. C«ie%el$elia;isl»iigetten i SNELTREINEN voor al Blaiïe. Spanje. Egypte. ïercenSgde Maten. GEMEENTERAAD. voor geruime» tijd werk begeerende per uur, vervoegen zich bij B. POT* scharwoude op Langedijk. A. BOOD, 111 den Schi ft beschikk lig gesteld 'vici ^.Slen, twee zwarte, een grauwe. Dekgeld S. Wij on.dergeteekenden bevelen o; aan tot het vervaardigen Imifpoorteii en vaste Biel van Bliksi*m-ullcE(ler§ en dezelven. Solied werk en lage prij C. BOS, Mr. Si K. BOS, te Bu De Arrondisseinents Rechtbank t bij beschikking van den 5 M den gefailleerde J. DROPMAN aai lijke crediteuren aangeboden accoord geerd en den gefailleerde gerei De uitbetaling van de bedongen geschieden ten kantore van den c op Vrijdag, den 26 Mei e.k. Alkmaar, 10 Mei 1876. A. I 1» I A 4» on te geven door B. VAN DE Oud élève van het Blinden-instituut in het locaal Diligentiate op Woensdag, 17 Mei 1876, des a Entree -ff® cents de KÜNEM/ Aanvang op 11 aandag1 WEGEN van Amsterdam nuiui' en SScider, en van A en omgekeerdvolgens de vertreki en Bestelkantoren, groote 15 ce voor het vervoer. Voor verschillende Binnen- en 1 van Dr. PATTISON. Snel en zek Jicht en Iïhumatiekook Aangek IJals en Kiespijn, Hoofd-, Ifan steken in de zijde, rug- en lende met gebruik kost 50 ets. Eenig depot alhier bij J. BRON DAGELIJKS: Van ALKMAAR *s morg. t» u. en 8 u 's nam Van AMSTERDA 's morg f» u. 30 m "s nam. Informatie» bij N. J. STAM, aai trekt de zenuwpijnen af van h of aangezicht en maakt gein blaa Eenig depot alhier bij J. BllO Oosienbijk. De Koning en de Koningin van Griekenland zijn den 6 te Weenen aangekomen en aan de spoorweg station hartelijk door den Keizer begroet. De regeering heeft de toelagen aan de vluchtelingen uit de Herzegowina gestaakt. Een aantal hunner, die den 8 voor het paleis te Ragusa samenschoolden en brood verlang den, zijn door de gensdarmerie uiteengejaagd. De russische consul, bij wien ziel) uitgewekenen om onderstand vervoegden, heeft te Petersburg instruction gevraagd. Den 10 is per telegraaf uit Weenen bevel ontvangen om voort te gaan met het ondersteunen der vluchtelingen uit Bosnië. Naar aanleiding der nietigverklaring van sommige verkie zingen voor den gemeenteraad te Napelsis in den boezem van dien raad een hevige partijstrijd ontstaanten gevolge waarvan de zitting door den burgemeester gesloten werd de linkerzijde op grond van dezen maatregel als één man aftrad en eindelijk de raad door den minister Nicotera ont bonden werdop grond dat de organisatie van eene deug delijke meerderheid en mitsdien een goed beleid van de be langen der gemeente onmogelijk was geworden. De regeering heeft besloten onverwijld 2 oorlogschepen naar Salonica te zenden. Het in Nov. door den heer Macchi ingediende voorstel tot wijziging van het artikel in het Wetb. v. Strafv. betref fende de eedsaflegging door getuigen en expertsis den 5 door den voorsteller, den minister Mancini en anderen met nadruk aangeprezen, door den heer Massari bestreden en met groote meerderheid aangenomen. Op voorstel der commissie is de thans voor alle geloofsbelijdenissen gelijke formule: „ik zweer het" ook toepasselijk verklaard op de procedure in burgerlijke zaken. Den 6 is het ontwerp bij geheime stem ming met 163 tegeu 90 st. bekrachtigd. Denzelfden dag werden in overweging genomen 2 voorstellen van den lieer Minervinibetredende de ininisteriëele verantwoordelijkheid en de gevallen van onbevoegdheid tot het lidmaatschap der Kamer, en een van den heer Alvini e a strekkende om dege nen die hunnen militairen rang en hunne rechten wegens politieke redenen verloren hebben daarin te herstellen. In eene bijeenkomst van leden der rechterzijde is de heer Sella met 114 van de IJ 7 st. tot hoofd der partij gekozen. De toscaansche groep heeft er zich buiten gehouden. De meerderheid, ten getale van 140 ledtn vergaderd, droeg den minister Depretis op, haar hoofd te benoemen, waarop deze den heer Crispi aanwees. De hoofdkerk van Alessandriain Piemont, is afgebrand, waarbij een vermaard met diamanten en juweelen getooid Maria-beeld te loor ging. De ramp wordt aan kwaadwil ligheid toegeschreven en 2 personen zijn in hechtenis geno men. Men schat de geleden verliezen op 2 miljoen lira's. De prins v. Wales en zijn broeder, prins Arthur, hebben het grootkruis der orde van Karei lit bekomen. Omtrent de carlistische krijgsgevangenen is volgenderwijze beslistde officieren en soldaten onder hendietusschen de 18 en 41) oud, niet betrokken zijn bij de capitulation van Cantorieja en het fort S. Leon, zullen in het leger op Cuba worden ingelijfdvoor zoover zij blijken de noodige lichamelijke hoedanigheden daartoe te bezitten, en anders, zoo zij althans nog bekwaam zijn voor de dienstin het leger in Spanje zelf. Zij, die op den 8 Maart minder dan 18 of meer dan 40 jaren oud waren, en zij, die onbekwaam zijn voor de krijgsdienst, ontvangen amnestie, benevens een vrij geleide, ten einde zich te vestigen vaar zij verkiezen, maar zullen onderworpen blijven aan toezicht van overheidswege en zoodra hun gedrag' verdacht is, naar Pernando Po wor den gedeporteerd. Degenendie onder de bovenvermelde capitulation begrepen zijnzullenvoor zoover zij daartoe bekwaam zijn, in het leger in Spanje ingelijfd worden en anders amnestie ontvangen. Degenen eindelijk die beschul digd worden van misdrijven tegen het gemeene recht, zulien ter beschikking van de recht janken worden gesteld. Koning Alfonso heeft den Paus jp nieuw een brief ge schrevenwaarin hij verzekert, dat in het catholieke Spanje geene vrees behoeft te worden gekoesterd voor de gevolgen van het artikel in het constitutie-ontwerp betreffende de godsdienstvrijheidvoorts opmerkende, dat die vrijheid met den geest van het concordaat van J851 niet in strijd is. In eene den 8 te Madrid gehouden vergadering van hou ders van staatsschuldbrieven en eenige leden van het Beurs- syndicaat is eene motie voorgesteldstrekkende om te ver klarendat de Staat van den 1 Juli dezes jaars af de inte ressen der schuld in hun geheel behoort te betalen, daarloe de inkomsten der schatkist door middel van indirecte belastin gen verhoogende. Lr is eene commissie van 12 personen benoemd om verslag uit te brengen en een adres aan de Cortes te ontwerpen. Cobtes. De neer Penuelas heeftwijzende op den schro melijk achterlijken toestand van den landbouw in Spanje, een wetsontwerp ingediend tot oprichting van practisclie landbouwscholen, hetwelk, op aandrang der regeering, door de Kamer in overweging genomen is. De betrokken minister deed echter opmerken dat de staat der schatkist voorshands de vereisckte uitgaven niet gedoogde. Bij de ingediende begrooting zijn de inkomsten op663%, de uitgaven op 654% miljoen peseta's geraamd. Verschil lende belastingen moeten daartoe verhoogd wordenzoodat de grondeigendom voor het minst 23 p.c. betalen zal. liet ontwerp heeft een ongunstigen indruk gemaaktzelfs hij de rechterzijde der Kamer. Voor de civiele lijst is 9% mil joen uitgetrokken en daarvan 7 miljoen voor den Koning. In 1868 bedroeg deze post bijna 11% miljoeu. De oud-minister Romero Ortiz heeft een amendement be pleitstrekkende om het artikel uit de constitutie van 1869, betreffende de godsdienstvrijheidm het thans behandelde constitutie-ontwerp op te nemen. Hij verdedigde in het breede de vrijheid van geweten, deed uil authentieke stukken betreffende de iuquisitie de ongereentigheden der godsdien stige onverdraagzaamheid uitkomenen vroeg' of de ultra- montaauscke leden zeiven wel zouden willen, dat de 39 thans bestaande protestnntsche kerken gesloten en alle protestanten uit het Rijk verdreven wierdenwaarop de heer Alvarez be vestigend antwoordde. De heer Ortiz verklaarde vervolgens, dat de in de minderheid zijnde „constitulioneeleu" tegen het. voorgestelde artikel zouden stemmen, indien dit niet in meer vrijzinnigen geest werd gewijzigd. De minister van justitie zeide lil zijn antwoorddat de dissenters dezelfde rechten zouden hebben als de r. catholieken. lntusschen werd het amendement-Ortiz met 190 tegeu 33 st. verworpen en later met 163 legen 12 st. een ander amendement, bepalende, dat de eeredienst der dissenters nie., in het openbaar gesclue den mocht. Het den 3 verworpen voorstel-Alcareja luidde „De godsdienst der spaansche natie is de catholieke, apos tolische roomsche godsdienst. De Staat neemt de verplich ting op zich om hare eeredienst en hare dienaren te onder houden." Ten gevolge van de beschikkingverkregen door de hou ders van de Daira-bonsheelt de Khedive den heer Wilson de administratie aangeboden van de Daira en van de betrek king tusschen de Daira en de schatkist. Met eenige fransche financiers is eene schikking getroffen tot regeling der egyp- tisehe geldmiddelen. De noodige gelden om te voorzien in de dienst der staatsschuld zullen onder onmiddelijk toezicht, van europeesche con missarissen worden geïnd. President Grant heeft aan het Congres eene boodschap gezondenwaarbij de beide Kamers worden uitgenoodigd om de opening der tentoonstelling, te Philadelphia bij te wonen. De chineesche wijk te Antiochiein California, is den 30 door de blanken opzettelijk in brand gestoken nadat men vooraf de bewoners gewaarschuwd had zich uit de voeten te maken. De meesten deden als hun gezegd was en de overigen vluchtten toen de brand begon. President Grant heeft in antwoord op eene door het Huis van Vertegenwoordigers aangenomen motie, waarbij hij uit genoodigd werd om rekenschap te geven van zijne hande lingen als hoofd van het uitvoerend gezag gedurende zijne afwezigheid van den zetel der regeering, den 4 eene bood schap aan het Huis gezondenwaarin lnj weigerde de in dergelijke gevallen nimmer geëisohte inlichtingen te geven krachtens de constitutie het recht hebbende om overal binnen de Unie zijn gezag uit te oefenen waar hij verkiest, en on bewust zijnde van tijdens zijne afwezigheid van Washington in de vervulling zijner plichten te kort, geschoten te zijn. De boodschap werd door de democraten met minachtend mis baar en door de republikeinen met toejuichiugen ontvangen. Den 6 is in een spoorwegtunnelbij de stad Jersey, een dynamiet,magazijn gesprongenwaarvan de schok te Nieuw- York en elders 20 mijlen in het rond gevoeld werd. Hon derden huizen te Jersey zijn vernield. De schade te Nieuw- York bestond vooral in gebroken vensterglas. Niemand is bij het onheil omgekomen, doch verscheidene personen wer den gekwetst. Denzellden dag heeft t.e Chicagoonder ge weldigen regeneen hevige storm gewoedwelke schade aanrichtte ten bedrage van 250,000 dollars. Een man ver loor daarbij het leven en 15 persouen werden gewond. Da ken van huizen werden weggeslingerd, een kerkloren van 175 voet en duizelden sckoorst.eenen omvergeworpen enz. Een dergelijke storm richtte te Leavenworthin Kansas eene schade aan, welke op 150,000 dollars wordt geraamd. Eene groote tapijtfabriek werd er vernield en een groot aantal andere gebouwen beschadigd. De tentoonstelling te Philadelphia is den 10 door den President geopend, in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin van Braziliëde ministersde leden van het Congres, burgerlijke en militaire autoriteiten en 50.000 be langstellenden. De plechtigheid bad in de open lucht,, tus schen het Nijverheidsgebouw en de „Memorial Hall" plaats, en werd opgeluisterd door een orkest van 160 personeu met de volksliederen van alle natiën en een voor 12000 aan- gekochten openingsioarscli van Richard Wagner. De neder- landsche afdeelmg vas geheel ge'eedwat, met, die van ver scheidene andere Staten niet, het geval was. De straten der stad waren rijkelijk versierd en 's avonds te voren was de vrijheidskamer geïllumineerd. Tot de tentoonstelling bekno ren niet minder dan 190 gebouwen. Zitting van 10 Mei 1876. 'No. 5. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer van Leeuwen wegens ambtsbezigheden en de heer 'P. L. Koorn wegens uitstedigkeid. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt, de Voorzitter mede, dat a.'L. M. de Koning de commissie ter audiëntie verzocht heeft dank te betuigen voor de huldeH. D. door den Raad en de ingezetenen gebragt en met veel belangstelling naar den gang van zaken alhier had gevraagd h. de openbare verhoop, van het huis op de Paardenmarkt voor afbraak niet is kunnen doorgaan; o. in handen der laste commissie van financiën om berigt en raad is gestold de rekening van het burgerweeshuis, dienst 1875 d. de aannemer W. de Kadt te Bruten na eene met hem ge voerde briefwisseling eindelijk heeft toegestemd in sortering der hier reeds aangevoerde steenen en de afzending van eene nieuwe lading heeft berigt. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot aankoop van het huis op de Paardenmarkt. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Bedenkingen tegen eenige artikelen van de op,5 April 11. vastgestelde politieverordening, houdende bepalingen ter voor koming van brand met rapport der vaste commissie voor de verordeningen waarop straf is bedreigd waarbij voor gesteld wordt aan die bedenkingen te gemoet, te komen. Van de vaste commissie voor de verordeningen voornoemd. 5. Rapport op het voorstel van den heer V. WBruinvis tot het aanvullen der algeineene politieverordening door straf baar te stellen liet, mishandelen of pijnigen of het doen mis handelen of pijnigen van dieren, het vangen van vogelshet, verzoopen van blind gemaakte vogels, het laten dragen of trekken van te zware lasten door een dier enz. De com missie opmerkendedat het uithalen van vogelnestenook bij dat voorstel opgenomen, reeds strafbaar is gesteld, heelt geen bezwaar bij de te verwachten herziening der algemeeue politieverordening het vangen van vogels ook te verbieden en strafbaar te slellen. Tegen de andere bepalingen heeft de commissiehulde brengende aan de goede bedoelingen van den voorsteller en deelende zijn gevoelendat het mis handelen van dieren strenge afkeuring verdient, echter ver schillende bezwaren. Zij voorziet in de toepassing daarvan vele moeijelijkhedenèn om van sommige bepalingen over tredingen te constateren èn om geconstateerde overtredingen met goeden uitslag te vervolgenzooals door haar wordt uiteengezet. Bovendien acht zij de voorgestelde straf, eene boete van f tot 3,te geringzal het doel bereikt worden, dat de voorsteller van eene dergelijke strafverorde-- ning verwacht. Zij gelooft, dat van zedelijke middelen betere uitkomsten zullen worden verkregen dan van str..f bepalingen, al waren zij strenger, en dat v anneer ieder, die feilen ziel gebeuren, als in net voorstel v,orden genoemd, op het af keurenswaardige daarvan de aandacht vestigt en krachtig medewerkt om dorr goeden raai dergelijke feiten Ie voorko men het mishaudt len van dieren meer en spoediger zal ver minderen dan door het toepassen van strafbepalingen. Om die redenen stelt de commissie voor, behoudens de hierboven vermelde uitzondering, het, voorstel niet, aantenemen. 6. Voorstel om intetrekken het raadsbesluit van 13 Julij 1854, No. 13zr, wairlnj maairege en werden voorgeschreven tot voorkuming van het begraven - an sehijndoodenaangezien daarin bij de wet op hel begra'en in verband met de genees kundige wetten reeds voldoende voorzien is. Nos. 4, 5 en 6 ter lezing gelegd. 7. Vtorste! vaa Commissarissen der stads-apotheek om ken te magtigen tot verhoogmg der jaarwedde van den bediende van 500,— tot f 600,en zoo noodig tot ƒ700,aan gezien op f 500,jaarwedde zich geene sollicitanten op de verschillende gedane oproepingen aangemeld hebben na het vertrek van den bediende. In handen van de commissie van financiën om berigt en raad. 8. Verslag van Regenten van het burgerweeshuis, omtrent den toestand dier instelling over 1875. 9. Driemaandelijksch verslag van den stads-muziekmeester omtrent den toestand der stads-muziekschool. Het aantal leerlingen bedraagt 38, waarvan 6 gratis onderwezen worden. Nos. 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van Bestuurderen van het, Nederlandsch Gym- nastiekbondonder kennisgeving dat op de 6< jaarlijksche algemeene vergadering besloten is alhier te houden de 7'jaar- lijksche openbare uitvoeringom 1°. toetestaandat de uitvoering plaats hebbe op Zondag 6 Aug. e.k„ 's namiddags van 24 ure; 2°. te veroorloovendat de gymnasten in optogt naar het Dodenveld gaan tusschen 12 en 2 uur en terugkeeren tusschen 4 en 5 uur, uren waarop geene godsdienstoefe ningen worden gehouden 3°. ter tegemoetkoming in de onkosten te verleenen eene som van f 500, 11. Mededeeling van de regelings-commissie voor de op 20, 21 en 22 Juni alhier vergaderende Vereeniging van Offi cieren der Schutterij in Nederland van het vastgestelde pro gramma. zich overtuigd houdende, dat, die mededeeling den Raad aangenaam zal zijn en er bijzonderen prijs op stellende, dat ten deze ook van gemeentewege zoodanige bewijzen van deelneming en medewerking mogen worden ondervonden als door den Raad zal worden goedgevonden. Nos. 10 en 11 gesteld in handen der vaste commissie van financiën. 12. Verzoek van S. Gonggrijp om eervol ontslag als 3e hulp onderwijzer aan de openbare tusschensc.iool. Verleend met ingang van 9 Julij a.s. of zooveel vroeger als in de vacature mogt zijn voorzien. 13. Verzoek van den heer Mr. W. A. L. üomis om eervol ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie op grond van woonplaatsverandering. Verleend onder daukbet.uiging voor de in die betrekking bewezen diensten. 14. Verzoek van D. Nierop om liern nog een deel der ge- meente-boomkweekerij en wel het vlak aan de Oudegracht naast zijne pereeelen gelegen gedeelte in eigendom aftestaan, op dezelfde voorwaarden waarop hem bij raadsbesluit van 8 Maart 11. een deel is afgestaan. 15. Verzoek van B. WPallemans om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrondtot afvoer van vuil- en hemelwater uit zijn perceel aan de Oudegrachtwijk D, No 333, naar die gracht. Nos. 14 en 15 gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 1b. Verzoek van D. Wiggers en 14 andere bewoners der Laat,om de Laat dagelijks te besproe jendaar zij veel te lijden hebben van de fijne stof van het nog onbestraatte gedeette. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. 17. Verzoek van M. Groenveld, koffiehuishouder, om hem alsnog vergunning te verleenen tot het maken eener uitwa tering op de door hem aangegeven wijze uit zijn perceel aan Varuebroek wijk E, No 63, naar de Singelgracht, of hem een middel anntewijzeawaardoor de thans bestaande on houdbare toestand ophoudt, daar hy bekeurd is geworden over die onvoldoende uitwatering en ondanks zijn goeden wil voortdurend in overtreding zal zijnna de in de vorige vergadering op zijn verzoek genomen afwijzende beschikking. Óp voorstel van den Voorzitter de vergunning verleend op de gewone voorwaarden, mits in acht nemende de voor geschreven maatregelen van voorzorg. Van de Commissie van financiën. 18. Rapport op de rekening der schutterij over 1875, in ontvang en uitgaaf sluitende op f 2067,79, zijnde de uit de gemeentekas toegestane toelage van f 2080,102,51 daar beneden gebleven. De conclusie strekt tot goedkeuring en onveranderde vaststelling der rekening. Aangenomen. 19. Rapport op de rekening der Stads Apotheek over 1875 sluitende in ontvang op f 4870,15%, in uitgaaf op f 3583,89, met een batig saldo van f 1286,26%. De con clusie strekt tot goedkeuring der rekening en Commissaris sen uittenoodigen voortaan voor iederen post, welke over schreden mogt wordenmagtiging tot veriiooging aantevra- genhetgeen tluns voor één post door hen verzuimd was. Aangenomen. 20. Het rapport der commissie van bijstand omtrent het voorstel der gezondheidscommissie tot invoering van het tonnenstelsel. Op voorstel van don Voorzitter worden alle stukken in handen van Burg. en Weth. gesteld, om, na een onderzoek te hebben ingesteld omtrent de wijze van inrigting, de gel delijke uitkomsten enz. in andere gemeenten aan den Raad uitgewerkte plannen intedienen, zoo omtrent de wijze van uitvoering als omtrent de daaraan verbonden kesten. 21Is overgegaan tot het benoemen van a. 2 hulponder wijzeressen aan de openbare armenschool; Voordragt.: 1°. S. M. Vierhout te Abbenlroek; 2". T. Laar man 1 e Leeuwarden. Met 12 stemmen benoemd S.M. Vierhout. 2e Voordragt: 1°. T. Laurman voornoemd en 2°. S M. Vier hout voornoemd. Met 12 stemmen benoemd T. Laurman. Eu b. een hulponderwijzer aan de openbaie burgerschool. Met 12 stemmen benoemd S Vis leLemele, met ingang van I November 1876, op voorwaarde dat hij alsdan verkre gen hebbe de vereischte acte van bekwaamheid voor de wiskunde, zullende inmiddels door Burg. en Weth., in over leg met den hoofdonderwijzer, met de tijdelijke waarneming dier betrekking op de daaraan verbonden jaarwedde worden belast. c. Een 3e hulponderwijzer aan de openbare burgerschool. Voordragt 1°. G. Prins te Ouderkerk a d. Amstel 2°. M. T. van Goor te 's Bosch3°. II. Vërheij te St. An- dries bij Rossitm. Met 12 stemmen benoemd G. Prins, dtwee leden der commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de Schutterijen. Tot, leden worden benoemd de heeren J. C. Koorn en JLlellingtot plaatvervangende leden de heeren T. L. Koorn en P. Bruinvis de Lange. 22. Deelt de Voorzitter mede, dat de heer J. P. Kool zich tot Burg. en Weth. heeft gewend met het verzoek hem te vergunnen het leggen eener stoep voor het perceel aan den Kennemerstraatweg, wijk E, No. 9; dat Burg. en Weth., met, het oog op de geringe breedte dtr straat, welke naliet leggen dier stoep zou overblijven, in het belang van de veiligheid der passage tegen de inwilliging van dat verzoek waren, doch gaarne het gevoelen van den Raad wenschten te vernementot wiens bevoegdheid Let verleenen dier ver gunning eigenlijk zou behooren. Eenparig verklaarde de Raad zich tegen dat verzoek waarna 23. de vergadering wordt gesloten, d«ar gem der ledm iets in het midden had te brengen. Snelpersdruk van Herm-. Coster e> Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6