i 1 No. 24, Achtênzeveritigste Jaargang. 1876. li'dereen's wijsheid. U N I. f>u?tschIandL Helgle. li Frankr|)k. SCIckcUjliscfrc iacvicïtJeti DuUschisind. StSelgie. Frankrijk. ALK AA .1 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,8&, franco per post f O,S0, liiBlftliftRw"! fvvi De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag het eerstvolgend iiommer ingestaan; Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 4 Juni 1876. De Keizer heeft den javaanschen kunstschilder Raden Saleli, die hem een meesterwerk voorstellende 2 vechtende leeu wen had aangeboden, tot ridder der kroonorde 2* kl. benoemd. Pruisen. Het Heerenhuis heeft de wet betreffende de organisatie der Ev. Kerk bij eindstemming met 6t tegen 25 st. aangenomen. De commissie had belangrijke wijzigingen voorgesteldmaar de minister van eeredienst is er met be hulp der nationaal-liberale partij in geslaagd om het Huis de ingrijpendste dezer wijzigingen te laten verwerpen. Het Huis van Afgevaardigden heeft zich op aandrang van den minister, met de door het Heerenhuis in de wet gebrachte wijzigingen vereenigd. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wet tot versohui- ving van het dienstjaar, benevens de begrooting voor het eerste kwartaal van 1877 aangenomen; en aan de wet de bepaling toegevoegd, dat ook de gemeenten haar dienstjaar met 1 April mogen laten beginnen. Den 26 is de tweede lezing begonnen van de wet op het be stuur der steden. Aangenomen werden de voorstellen der com missie om de verdeeling der kiezers in 3 groepen of klassen te handhavenmaar haar niet in te voeren in die stedenwelke eene andere regeling van het kiesrecht bezitten. Een voorstel om algemeene en reehtstreeksche verkiezingen in te voeren is met, 187 tegen 120 st. verworpen; voor stemden het cen trum, de polen en de fortschritts-partij. Voorts is nog be paald, dat de eerste klasse minstens '/12, de tweede minstens "/i; der kiezers moet omvatten. De meerderheid der commissie uit liet Huisdie bij on derzoek van het ontwerp betreffende de hervorming van het berlijnsche tuighuis tot eene Ruhmeshatte hesloot, de zaak op de lange baan te schuiven, bestond uit 12 leden; tegen het daartoe strekkende voorstel stemden 1 liberaal en 3 conser vatieven. Den 26 heeft de Keizer met eenige prinsen de 4 nieuwe marmeren groepen bezichtigddie het Belle-Alliance-plein te Berlijn zullen versieren en Engeland, Nederland, Pruisen en Hannover voorstellen. De bisschop van Trier, M. Eberhardis den 31 plotseling, in den ouderdom van 60 jaren overleden. Beieren. Te Munchen zijn dezelfde liberale Afgevaar digden verkozen, welker verkiezing door de ultramontaansche meerderheid der 2' Kamer nietig was verklaard. Van de 249 liberale leden van hot kiescollegie ontbraken bij de stemming slechts 2de 35 ultramontaansche leden waren niet opgekomen. Het onderzoek van den burgemeester van Meckelen naar de aldaar eenige maanden geleden voorgevallen ongeregeld heden heeft tot de slotsom geleiddat de studenten van Leuven en Gent, allen gewapend, en de meeste afgevaar digden van vereenigingendie aan de manifestatie deelna men met vijandige bedoelingen in Mechelen gekomenen dat bij den optocht alleen van de deelnemers uittartingen vernomen zijn, aan wie evenzeer de ongeregeldheden bij de station moeten geweten worden. Nadat den 23 in de Kamer verscheidene leden voor en tegen de overeenkomst betreffende het kanaal van Terneu- zen gesproken hadden, diende den 24 de heer Jacobs uit naam der [clericale] antwerpsche leden op het eerste ar- tv i t iiviiiuul) uilx luiguuuiu^ ii\jij hoi, |ji(taiocii OCUCl stoommachine van 4 paardenkracht in zijne zeepziederij „de Ankers" aan den Achterweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juni 1876. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaatselijke directe belasting alhier over de dienst van het loopende jaar, door de Gedeputeerde Staten van Noordholland 7 Juni jl. goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Juni 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. DE PATENTEN, tot uitoefening der bedrijven van koffijschenker, tapper, slij ter, kroeg- en koffijhuishouder, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald wanneer de aanslag in het Patentregt over de loopende dienst voor de helft of geheel voldaan is. Ter gemeente-secretarie zijn inlichtingen te bekomen be treflende de üiensticrbiutcnis bij het iustructie-hataitlon te Kampen. P O L I C 1 E. Tor terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, alseen kinderrokje; .„sen muziekboek voor piano- •1 Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zwarten pantoffeleen schilders stopmes vier rollen lehangsel- papier; een muilkorf; een zakje oud linnen; een radband van een rijtuig. Niets ligt verder verwijderd van de richting en de bedoe lingen van dit bladdan om invloed uit te oefenen op de geldbeleggingen en de finantiëele plannen zijner lezers. Be weegt het zich een enkele maal op het gebied van handel tikel [de overneming der LuikLimburgscbe lijn] een amendement instrekkende om daarbij tevens de vuur- en bakengelden aftescliaffen aldns een koopprijs stellend'' voor hunne ondersteuning der voordracht. Maar de minister Malou drong niettemin aan op verwerping van dit amende ment daar liet niet aanging zoo voetstoots een greep te doen in de geldmiddelen des lands. De heer Rara stelde de prealabele kwestie, waarmede de Kamer zich met 65 te gen 38 st. vereenigde. Art. 1 werd vervolgens verworpen met 58 tegen 42 st-, terwijl 2 leden van de linker- en 1 van de rechterzijde zich onthielden. Onder de tegenstemmers bevonden zich 18 leden der rechter-, onder de voorstemmers 1 lid der linkerzijde. De minister Malou verklaarde hierop, dat liet overbodig wasde andere artikele i in behandeling te nemen. De Kamer ging voor oubepaaldeu tijd uiteen. Op de tijding der verwerping van de overeenkomst be treffende bet kanaal van Terneuzenheeft zieb te Antwer pen des avonds eene groote menigte verzameld voor liet stadshuisvan welks balcon de burgemeester eene toespraak hield. Daarna werd den schepen v. d. Taelen eene ovatie gebracht. Den 25 waren de openbare en vele particuliere gebouwen gevlagd, 's Avonds toog men in optocht met, banieren fakkels en muziek naar het huis des burgemeesters, waar de leden van liet dagelijksch bestuur en van den ge meenteraad vereenigd waren. Afgevaardigden der deelne mende corporation werden toegelaten en boden den burge meester, met hunne gelukwenscben 2 prachtige ruikers aan. Te gelijker tijd werd door een lOOOtal personen eene cleri cale demonstratie aan liet Kamerlid Delaet gebracht. Den 26 heeft de heer Casier in den Senaat naar het voor nemen der regeering gevraagd, na de voor Gent zoo treu rige beslissing der Kamer. De minister Malou verklaarde, dat zij de overeenkomst inet volle overtuiging verdedigd en op eene „bescheiden meerderheid" gerekend had. Zij had onverwijld aan de nederlandsche regeering het verlangen te kennen gegeven om nieuwe onderhandelingen aan te knoo- pen. Bn. d'Anethan verklaarde daarop uit naam van de leden der rechterzijdedie tegen de overeenkomst gestemd hadden, dat deze niet bedoeld hadden eene blaam of eenig wantrou wen tegen de regeering uit te drukken, noch te erkennen, dat zij de nationale waardigheid op het spel had gezet. De Afgevaardigden van Antwerpen hadden niets anders beoogd dan bet antagonisme tusschen die stad en Gent weg te ne men door haar van zekere buitengewone lasten te onthef fen. Na aanneming van het ontwerp tot bet verleenen van credieten voor o. werken, werd de zitting 1875 76 door den minister Delcour gesloten. De Koning beeft Constant v- Tioydonckwegens zijn kloek moedig gedrag op de hennietot ridder der Leopoldsorde benoemd, en ook den kajuitsjongen Trousselót, die hem ge trouw ter zijde stond eene onderscheiding toegekend. De uitreiking geschiedde den 27 te Antwerpen, door den gou verneur, in tegenwoordigheid van den burgemeester, den hritsclien consul, een groot aantal kooplieden, reeders enz. Het gouvernementsgebouw en alle schepen in de dokken waren met vlaggen versierd. Zelfs de gedeeltelijke uitvoering der te Brussel beraamde retrospectieve tentoonstelling der industrieele kunsten zal niet, kunnen plaats hebben dewijl liet daartoe bestemde locaal voor de laatstelijk daarin gehouden bloemententoon stelling zoodanig is veranderddat het, niet zonder groote kosten voor bet beoogde doel bruikbaar kan worden gemaakt. Te Bressuire moet geene herstemming plaats hebben, maar bronnen van Peru vertellen als of ze de guano gewogen en de salpeter in zakken gepakt hebbendie elke daling toeschrijven aan de bassiers „die de boel naar beneden gooien," al kunnen zij U niet zeggen, al ging 't om hun leven niet, hoe report gerekend wordtboe een syndicaat werkten hoe een bankier arbilrageert. En zat het nog maar onder de leeken Helaas wie be waarde niet de brieven en prospectussende aanbevelingen en adviezen van de groote lui in het vakde bankiers en kassiersdie dit soliede for.ds aanbevolen dat thans scheur papier isdeze leening onder de hand aan goede vrienden plaatsten die thans voor vijftien procent te krijgen isdie plechtelijk verzekerden dat Egypte een goed fonds en Bra zilië een zwak effect wasdie in eiken brief en in elk advies, in elk prospectus en in elke nota toondendat zij er al even weinig van wisten als ieder onzer, en zij zich alleen daarin onderscheides van het publiekdat dit laatste geen provisie verdient met de societeitspraatjes, die het over effecten ver koopt. Onvermoeid echter is de geldmarkt en sterk in den geloove. Als er een ding in de laatste jaren helderder geworden is dan de dagdan is het ditdat de koers der effecten beheerscht wordt door redenendie geheel liggen buiten den gezichts kring van het nederlandsche publiek en zijne raadslieden. Als er zijn die achter de schermen zien, daar gelaten of zelf bun licht meer dan eene flauwe schemering kan zijn dan behouden die enkelen hunne wetenschap voor zich en laten de groote menigte der handelaren in het duister hunner on- wetenheid brieven schrijven, waarover zij zich reeds na weinige maanden schamen moesten als zij niet gewend waren aan de onvermijdelijke mislukking hunner voorspellingen. En toch, terwijl iedereen dat nu weet, en velen die wetenschap duur genoeg hebben gekocht, gaat hetzelfde spelletje weêr denzelf den gang. Zouden er dan altijd zijn, die zelfs bij zonlicht niet kunnen zien? Weêr wordt er raad gegeven weêr wor den voorspellingen gewaagdweêr spreekt deze en gene over beeft de markies de la Rochej'aquelein den 21 de volstrekte meerderheid gehad. Te Aueli werd de heer Peyrussete Puy de lieer Guyot-Montpayroux verkozen. De aanwezigheid van vele vreemde studenten te Parijs tijdens de begrafenis van Michelet beeft aanleiding gegeven tot het plan om in 1878 100 jaren na den dood van Voltaire en Rousseau aldaar een internationaal studenten congres te houden. Het denkbeeld om den „broeders te Berlijn" de hand van vriendschap „over de bouwvallen van Straatsburg heen" toe te reikenheeft een protest uitge lokt hetwelk spoedig door 600 studenten onderteekend was. Intusscken blijven de 3 studenten van welke het voorstel uitgaat, hun oorspronkelijk plan handhaven, waarbij bet ie der vrijstaat zich aan te sluiten of niet. Afgevaardigden van eenige kamers van koophandel hebben zich tot eene commissie vereenigd om de uitvoering te be vorderen van bet maken van eenen waterweg tusschen het engelsche Kanaal en de Middellandsche-zee. De werken binnen 6 jaren te voltooien, worden geschat op 65 miljoen. Overlading zou alleen te Lyon noodig zijn. De vertepenwoordipers van 41 werklieden-vereenigingen hebben te Parijs eene bijeenkomst gehouden waarin besloten is geenerlei toelaag van de regeerinp voor het uitzenden van afgevaardigden naar de tentoonstelling te Philadelphia aan te nemenaangezien die niet, verleend zal worden dan op voorwaarde, dat de regeering die afgevaardigden kiezen zal. Den 24 is de spoortrein van Pontarlier naar Dij on bij Chatelay gederailleerd, waardoor 7 reizigers gekwetst zijn. De minister van binn. zaken heeft den 25 aan een maaltijd te Atrechtter gelegenheid van een landbouwcongreseene rede uitgesproken o. m. betoogendedat de nieuwe staats regeling liet doeltreffendst de gewetensvrijheid de burger lijke gelijkheid en den eigendom beveiligen zal en aldus het staatsbeleid des vredes en der eendrachtder nationale eenheid inwijdt. De graaf en de gravin v. Vlaanderen hebben den 27 een bezoek bij den maarschalk de Mac-Muhon en zijne vrouw afgelegd. Op een verslag van den minister van landbouw heeft de President besloten tot, de instelling eener raadgevende com missie voor besmettelijke veeziekten. Den 28 hebben te Parijs een lOtal verkiezingen plaats gehad ter vervanging van tot Volksvertegenwoordigers be noemde leden van den gemeenteraad. In 2 arrondissementen is eene herstemming noodig. De overige stemmingen zijn louter zegepralen der radicale partij geweest. Senaat. Den 24 heeft de lieer Paris eene interpellatie gedaan over bet kerzienings-artikel der constitutienaar aan leiding van de bekende zinsnede in de laatste aanschrijving van wijlen den minister Ricard en de daarvan door den lieer de Marcère gegeven toelichting. Genoemd lid, oud-verslag gever van de commissie voor het ontwerp der constitutie zette uitvoerig uiteen welken zin door de commissiedoor hem zeiven. door de meerderheid der Nat. Verg. aan liet bedoelde artikel gehecht werden beweerdedat er geen twijfel bestaan kon, of alle constitutioneele wetten zouden in baar geheel, even als de regeringsvorm, kunnen worden her zien maar dat Senaat, noch Kamer, noch eenig lid der regeering bevoegd was om eene uitlegging' der constitutie te geven waartoe het, rechtvan dat ter herziening onafscheidelijk, aan de vereenigde Kamers, aan de nieuwe Nat. Verg. toekwam. Indien de regeering deze opmerkingen zonder tegenspraak liet, zou bij voldaan zijn. De minister üufaure betoogde hieropdat de den 19 door den heer de Franclieu gewraakte en sociëteiten meer van effecten weetdan van Abyssinie De Reichs-Anzeiger van 1 Juni behelsde de binoe ning van den hessisehen minister Rofmann tot voorzitter van 's Rijks kanselarij ouder verleening van het grootkruis van den Rooden Adelaar met Eikenloof aan zijnen voorganger, den heer Delbriick. Laatstgenoemde nam den 31 Mei afscheid van den Bondsraad en werd door het beierscbe lid, bn. v. Per glas beantwoord. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden beeft den 3] de wet op de stedelijke gemeenten bij derde lezing aange nomen. De belangrijkste wijziging is deze, dat de benoe ming van burgemeesters en hunne plaatsvervangers in steden van meer dan 10000 inwoners door den Koning en in de overige steden door den opperpresident der provincie bekrach tigd moet worden. Op voorstel van den l eer Windthorst werd hieraan nog de bepaling toegevoegd dat bij herbenoemingen de bekrachtiging niet vereisckt wordt. liet Huis ging tot na Pinksteren uiteen. Beieren. De bisschop van Spiers is den 31 Mei na eene korte ongesteldheid overleden. Bij zijne benoeming, 4 jaren geledenmeende de regeering een verzoeningsgezind prelaat als bisschop gekregen te hebbenmaar zij zag zich weldra in die verwachting bedrogen. Saksen. De 2e. Kamer heeft met alg. st. op 3 na den aankoop van den saksisch-thuringer spoorweg door den Staat goedgekeurd. Baden. De 2f Kamer heeft bij de behandeling van een ontwerp tot wijziging der kieswet verworpen een voorstel van ultramontaansche zijde om reehtstreeksche verkiezingen in te voeren. De gemeenteraad van Autwerpen këpft den 31 besloten bij de regeering aan te dringen op de intrekking der ten gunste van Terneuzen bestaande tarievenals het logisch gevolg van de verwerping der overeenkomst met Nederland de bereidwilligheid te betuigen van Antwerpen tot het zich getroosten van opofferingen, ten einde het door de verwerping der overeenkomst teleurgestelde Gent voldoening te ver- het voorgevallene als een belangrijk historisch feit Gulden Boek op te teekenen ter viering der behaalde ning een feest te vieren den 3 's avonds te openen ïonsehoten en klokkenspel, den 4 beslaande in 5 con- en algemeene illuminatie van een aantal straten en en den 5 weder in concerten verlichting van de kaden en feest voor de verpleegden der verschillende zen. Op voorstel van den heer de Winter betuigde i den dank der ingezetenen aan burgemeester en sn voor den ijver en het talentin de zaak van Ter- aan den dag gelegd. .ndeelhouders van bet Kon. Zoölogisch en Botanisch chap te Brussel hebben, na langdurige overwegingen, sd beslotendit genootschap te ontbinden, "indien ir den fraaien tuin binnen 3 maanden geen kooper zal het terrein als bouwgrond worden verkoeld, meenteraad van Gent heeft den 3 Juni met alg. st. eene ig aangenomen, waarbij, de drijfveeren der verwer- n het tractaat met Nederland buiten beoordeeling het goed recht, betoogd wordt der stad op de vol ler begonnen werken en liet voornemen uitgesproken op bij regeering en Vertegenwoordiging voortdurend Iringen. ingatte zijnbij wijze van proefnemingde eerste ïiieden voor den onderzeescben tunnel tusschen en Engeland begonnen. Dag en nacht is men it bet graven van een put, welke 100 ellen beneden rpeil diep moet worden en waaruit men eeneen er de zee doorloopenden, gang zal boren ter lengte ellen. zijn bij herstemming tot leden van den parijsehen raad benoemd de heeren Rerrison (gematigd repu- 3n Rrisson (radicaal). k van den te Salonica vermoorden franschen consul met zijne vrouw en kinderen op hel zelfde schip te aangekomen en aldaar met zekere plechtigheid door irlijke en militaire overheden ontvangen, is den 7 ter aarde besteld. c. Den 31 is het reglement van orde bij tweede redaan en goedgekeurd en daarna de zitting voor verdaagd. Door genl. Robert werd een wetsvoor- liend tot regeling van de betrekkingen tusschen de ners bij de uitoefening van het uitvoerend gezapc. van Afgevaardigden. Den 29 Mei vroeg Naquet den minister van buit. zaken ophelde- gaande den aard der werkzaamheden van den •isdien het fransche gouvernement heeft af- d bij den Onderkoning van Egypte voor de g der egyptische financiën. De spreker gaf den len dringenden raad om den zedelijken steun der egeering niet aan de egyptische bons te ge 1en it den minister ten slotte, te verklaren, dat .odi- i onderhandelingen die aangeknoopt zijn be- van de belangen der fransche onderdanen', de cbatkist buiten alie verantwoordelijkheid laten. De utwoorddedat er geen officieel gemachtigde naar izonden is. Hij heeft enkel den Khedive, op diens een ambtenaar aangewezengeschikt om met de of gelastigden van andere mogendheden werk- jn voor de reorganisatie van het financiewezen in De fransche ambtenaar kan in geen geval het gou- daarin betrekken. De minister, verder zinspelende op den algemeenen toestandzeidedat de regeering in Egypte zoowel als elders overeenstemming zoekt te bereiken. Wij hopen, voegde bij er bij, dal die" overeenstemming die noodzakelijk is voor den vrede der wereld allerwegen en op elk gebied tot stand zal komenwant, hoezeer wij ver langen en hoezeer wij verzekerd zijndat de stormendie elders mochten uitbarstenons niet zouden kunnen bereiken, zoo zult gijmijne heeren toch goedkeurendat wij al het mogelijke doen om ze tegen te gaan. Door den beer Lis- bonne werd verslag uitgebracht over het verzoek om mach tiging tot het instellen eener vervolging tegen den heer Rouvier. Met 9 tegen 2 st. was de commissie tot de con clusie gekomen de machtiging te verleenenvooral in het belan? van den heer Rouvier, die zelf de vervolffin"- ver langd had. De commissie van onderzoek naar de verkiezing van graaf de Mm heeft den 29 met alg. st. op 1 na beslist, dat die verkiezingop grond van den daarbij door de geestelijkheid uitgeoefenden drukbehoort te worden nietig verklaard. Den 1 Juni is prins Napoleon als lid toegelaten, door den heer Lacascade e. a. een wetsvoorstel ingediend om aan Guyana en Senegal het recht tot het kiezen van Afgevaardigden ter Kamer te hergevenen daarna de behandeling begonnen van het wetsontwerp van den minister Waddingion tot wijziging der wet op het kooger onderwijs, en wel tot afschaffing der gemengde commissiën van professoren der Staats- en vrije universiteiten voor de toekenning der graden. De heer Paul de Cassagnac verzette zich tegen het voorstelnietgelijk hij zeideals imperialistals lid eener politieke partij, maal ais catholiek gehorige. Nu voor de vrije universiteit te Pa rijs reeds 600000 fr. was uitgegeven en te Lyon, Rijsel en Angers rechtsgeleerde faculteiten gevestigd waren, mocht menook uit eerbied voor de wetniet terugkomen op het ten vorigen jare bepaalde. De Staats-universiteit achtte hij voor den christelijken huisvader ten eenenmale onbruikbaar en hij ontkendedat de rechten van den Staat door de be staande regeling verkort waren. De heer Deschanel betoogde daarentegen, dat de Staat geen afstand mocht doen van zijne bevoegdheid om alle leerlingenvan welke school ook af komstig te examineeren en bewijzen te vorderen van hunne geschiktheid tot het bekleeden van betrekkingen. Degansebe strijd werd gevoerd tusschen oe burgerlijke maatschappij en de clericale partij welke laatste de vrijheid slechts wilde om de opperheerschappij te vermeesteren. Behield zij het recht om graden toe te kennendan zou men spoedig overal

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5