No. H, Achtênzeventigste Jaargang. der kdcreen's wijsheid. 1876. Z O N 1) A G i 1 JUNI. ^fftctceï (Sciscclte Herijk van MatenGewig-ten en Weeg'wei'ktuigeii. SL&tcfcclt jfceefte Berichten HnHNchlaitd Xtelgle. E^rankryk. AL AA A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,OS, franco per post f OyH(i, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers UEttM". COSTER Sc ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, word4 voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1°. dat, naar luid van bet K. K. besluit van 9 December 1875 (Staatsblad No. 239), in het jaar 1S76 aan den herijk, bedoeld in art. 15 der wet van 7 April 1809 (Staatsblad No. 57), onderworpen zijn de lengtematen de inhouds maten voor natte waren en de gewigt.en 2°. dat de gemeenten Alkmaar, AkerslootBergen, Heerhugo- waardHeiloo Koedijk Linmen Oterleek Oudorp, St. Pancras en Schoort voor den herijk der matengewigtsn en weegwerktuigen zijn zamengevoegd 3°. dat die herijkwelke kosteloos geschiedtzal plaats hebben IN 'EEN LOCAAL DER BURGERAVOND SCHOOL, hoek Doelenstraat en gedempte Nieuwesloot te ALKMAAR, van 31 Mei tot en met 24 Juni aan staande, op alle werkdagen, behalve op 6, 7 en 8 Juni en wel op Maandag, Pingsdag, Woensdag en Donderdag van iedere week voor de ingezetenen van Alkmaar, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure op Prljdag en Zaturdag voor de ingezetenen der ove rige gemeenten van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure, en voor de gewigten bestemd voor fijnere we gingen op Vrijdag, des namiddags van 2 tot 4 uur. Belanghebbenden tr orden dringend verzocht niet tot de laat ste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbie ding hunner matengewigten enz., ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Weihouders voornoemd Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 23 Mei 1875. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR; Ontvangen hebbende een verzoek van 10 kaashandelaren en 14 landlieden om in het belang van een geregelder af loop der Kaasmarkt aldaar, op Vrijdag eene vaste plaats aantewijzen zoo voor kleine- als voor middelbare- en com missie-kazen en de aanvoerders van middelbare- en com missie-kazen uittenoodigen hunne kaas uiterlijk des namid dags ten 1 uur op de markt te brengen, in welk geval ge noemde kaashandelaren gaarne zouden willen overeenkomen om zoo mogdlijk steeds ten één ure den handel in die kazen te doeri aanvangen. Brengen dat verzoekwaarvan ter gemeente-secretarie alle werkdaeen tusschen 9 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags kan worden kennis genomen, ter algemeene ken nis, onder uitnoodiging aan hen, die tegen de inwilliging van dat verzoek mogten gestemd zijn hunne bezwaren daar tegen schriftelijk bij hen inte.üenen vóór of op 20 Juni 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juui 1876. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen 1er algemeene kennis: dat zij heden gunstig beschikt hebben op het verzoek van den heer P. Bruinvis de J.ange zeepzieder te Alkmaar, om vergunning tot het plaatsen eener stoommachine van 4 paardenkracht in zijne zeepziederij „de Ankers" aan den Achterweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juni 1876. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaatselijke directe belasting alhier over de dienst van het loopende jaar, door de Gedeputeerde Staten van Noordholland 7 Juni jl. goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Juni 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. DE PATENTEN, tot uitoefening der bedrijven van koffijschenker, tapper, slij ter, kroeg- en koffijlcuisJiouder, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald wanneer de aanslag in het Patentregt over de loopende dienst voor de helft of geheel voldaan is. Ter gemeente-secretarie zijn inlichtingen te bekomen be treffende dc üieustterlmitcnis bij het iiistructie-bataillon te Kampen. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, alseen kinderrokje; gen muziekboek voor piano. I Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zwarten pantoffeleen schilders stopmesvier rollen lehangsel- papier; een muilkorf; een zakje oud linnen; een radband van een rijtuig. Niets ligt verder verwijderd van de richting en de bedoe lingen van dit bladdan om invloed uit te oefenen op de geldbeleggingen en de finantiëele plannen zijner lezers. Be weegt het zich een enkele maal op het gebied van handel en crediet, van beurs en kantoor, dan tracht het te blijven op een algemeen standpunt en den schijn te vermijden bij zijr.e beschouwingen bepaalde zaken of bepaalde personen op het oog te hebben. Hoog schatten wij deze onze eigene verdienste niet; im mers het is niet bijzonder verdienstelijk geen raad te geven omtrent zaken, waarvan men geen verstand heeft. üjoms evenwel bekruipt ons de verzoeking om voor deze schijnbaar zoo gewone voorzichtigheid een belangrijke post aan onze credit-zijde te boeken. 't Is wanneer wij zienwant 'al kunnen wij 't dagelijks zien, niet altijd treft het ons, boe bijna de belft van 't menschdoin gebukt gaat onder de noodlottige neiging om raad te geven over allerlei dingen, waarvan zij niets weten, terwijl de andere belft met blinde goedgeloovigheid dien raad vraagt en aanneemt. Als iemand ziek isvraagt hij eerst minstens drie oude juffrouwen, die „precies net betzelfde geval in de familie" gehad hebben, en gebruikt eerst het huismiddeltje, waarbij „die zoon van die kruidenier zooveel haat heeft gevonden" voor hij zich tot den geneeskundige wendt. Als efen ander een proces heeft, praat hij er eerst eens over met zijn buur man die veel meer verstand van bijv. stamrozen heeft dan van burgerlijk rechtvóór hij naar- een procureur gaat. Maar het merkwaardigste is de doove den doove en de blinde den blinde te zien leiden, als er sprake is van sreld- belegging en van den handel iu openbare fondsen. Daarvan schijnt iedereen juist zooveel begrip te hebben, dat bij zich knap genoeg acht om zijn buurman raad te geven, en tevens zwak genoeg om met een ander te rade te gaan, als hij zelf iets te koopen of te verkoopen heeft. 't Is als of de zekerheiddat niemand de werkelijke waarde der talrijke ter beurze verhandelde fondsen kent, iedereen moed geeft om zijne invallende gedachten voor wel overwogene meeningenen zijne persoonlijke opvattingen voor behoorlijk bewezene feiten uit te geven. Uit de algemeene onwetendheid put ieder het recht tot spreken. Ieder schat zijn eigene onkunde toch minstens even hoog als het niet-weten van een ander. Gij kent ze weldie „vroede" mannendie over de so liditeit van „oude russen" redeneeren als of de russisehe begrooting voor hen geen geheimnissen heeftdie U verze keren „dat Oostenrijk 't wel houden zal", op een toon als of de schatkist van dat Rijk in hun achterkamertje staat, en ze den sleutel in den zak hebben; die den mond vol dollars nemen om U een denkbeeld te geven van den voordeeligen toestand eener Americaansche Spoorwegmaatschappijal kun nen zij de lijn niet weervinden op de kaartdie U voorstellen „iets in Spanje" te doen, omdat ze nu moeten rijzen en niet lager kunnenofschoon zij dat al een jaar lang zeggen en de spaansche fondsen nog nimmer eenig bewijs van eerbied voor hun gevoelen hebben gegeven; die U van de hulp bronnen van Peru vertellen als of ze de guano gewogen en de salpeter in zakken gepakt hebbendie elke daling toeschrijven aan de bassiers „die de boel naar heneden gooien," al kunnen zij U niet zeggen, al ging 't om hun leven niet, hoe report gerekend wordt, hoe een syndicaat werkt, en hoe een bankier arbitrageert. En zat het nog maar onder de leeken Helaas wie be waarde niet de brieven en prospectussen de aanbevelingen en adviezen van de groote lui in het vak de bankiers en kassiersdie dit soliede fonds aanbevolendat thans scheur papier isdeze leening onder de hand aan goede vrienden plaatsten, die thans voor vijftien procent te krijgen is; die plechtelijk verzekerdendat Egypte een goed fonds cu Bra zilië een zwak effect wasdie in eiken brief en in elk advies, in elk prospectus en in elke nota toondendat zij er al even weinig van wisten als ieder onzer, en zij zich alleen daarin onderscheiden van het publiekdat dit laatste geen provisie verdient met de societeitspraatjes, die het over effecten ver koopt. Onvermoeid echter is de geldmarkt en sterk in don geloove. Als er een ding in de laatste jaren helderder geworden is dan de dagdan is het ditdat de koers der effecten beheerscht wordt door redenendie geheel liggen buiten den gezichts kring van het nederlandsche publiek en zijne raadslieden. Als er zijn die achter de schermen zien, daar gelaten of zelf hun licht meer dan eene flauwe schemering kan zijn dan behouden die enkelen hunne wetenschap voor zich en laten de groote menigte der handelaren in het duister hunner on- wetenkeid brieven schrijven, waarover zij zich reeds na weinige maanden schamen moesten als zij niet gewend waren aan de onvermijdelijke mislukking hunner voorspellingen. En toch, terwijl iedereen dat nu weet, en velen die wetenschap duur genoeg hebben gekocht, gaat hetzelfde spelletje weêr denzelf den gang. Zouden er dan altijd zijn, die zelfs bij zonlicht niet kunnen zien? Weêr wordt er raad gegeven weêr wor den voorspellingen gewaagdweêr spreekt deze en gene over staatsfinantiënals of hij ze in dubbeltjes en centen had uit geteld en staatslieden kon verhinderen onnutte uitgaven te doen. In het laatste overzicht dat de „Amsterdamsehe Effecten beurs" hare lezers iu de meimaand t.en beste gafheersohte een bemoedigende toon. Wij hebben volstrekt geep bijzon dere grieven tegen dat blad wij erkennen gaarne dat het niet onkundiger is als de andere finanfieële bladen; trouwens dat zou moeilijk zijn. Yolgens dat overzicht was de daling der fondsen het gevolg van gebrek aan kooplust, niet van den benarden toestand der verschillende Statenmisschien ook wel van de moeilijkheden waarinde contractanten der staatsleeningen verkeeren. Het Ujdperk van genezing was nabij, alleen de Oostersehe kwestie we-rboudt kapitaal en speculatie van inkoopen. De Oostersehe kwestie zal wel een oorlog op het papier, maar geen krijg op het slagveld veroorzaken. Onpartijdig te z&men gevat is dat de meening van het ge noemde blad. Als men dat alles leestgevoelt men on weerstaanbaar lust om aan het bureau van dit slimme orgaan aan te kloppeD, en te vragen of men, des noods tegen ver goeding en „door een kiertje", den man niet eens zoude mogen zien die dat geschreven heeft. Den vertrouweling der groote bankiers, der Rothschild's en Baring's, die weet, dat deze groote lui in moeilijkheden zitten, de mandie bij zijn neus neêr verteltwat Andrassy en Bismarck geheim houden, en Gortschakoff U niet zoude kunnen zeggen, dat de Oostersehe kwestie uitgemaakt zal worden op het papier; die een certificaat van onbenardheid afgeeft aan de Statendie leeningen slotenen wel weet wat er gebeuren zal als de contramine en het kapitaal blijkbaar twee goede vrienden van hem eens aan 't koopen gaan En welk een zelf verloochening Een man, die zooveel weet, behoeft natuur lijk maar een paar malen voor eigen rekening te koopen een paar weken vóór dat zijne vrienden, de contramine en het kapitaal, beginnen, om spoedig rijk te worden. In plaats daarvan strooit hij zijne wetenschap voor 't volk en schrijft „Overzichten"; een engel van onbaatzuchtigheid en van de israëlietische godsdienst In ernst gesproken zou 't niet beter zijnindien wij ons bij onze geldbeleggingenhetzij wij tien of duizend gulden hebben te bestedenlieten lijden door dezelfde over wegingen die ons bij 't koopen van een paardvan koffie en land beheerschen. Dan vragen wij het gevoelen van een deskundige, als wij moeten koopen maar als wij er half bui ten kunnen dan handelen en speculeeren wij niet in zaken buiten ons beroep en buiten onzen kring. Waarom zouden wij 't in fondsen doen En vooral waarom zouden wij die zoo goed weten dat ieder die een mes op zijde hangt nog geen kok ismeenen, dat ieder die fondsen verkoopt nu ook de soliditeit kan beoordeelen van Staten en maatschap pijen, alsof niet èn tijd èn gegevens ontbreken voor die kennis "Vooral gelooven wij nietdat men in koffiehuizen en sociëteiten meer van effecten weetdan van Abyssinie De Iieichs-Anzeiger van 1 Juui behelsde de W noe ning van den bessiseben minister Po/mam tot voorzitter van 's Rijks kanselarij ouder verleening van het grootkruis van den Rooden Adelaar met Eikenloof aan zijnen voorganger, den heer Delbriick. Laatstgenoemde nam den 31 Mei afscheid van den Bondsraad en werd door het beierscke lid, bn. v. Per glas beantwoord. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 31 de wet op de stedelijke gemeenten bij derde lezing aange nomen. De belangrijkste wijziging is deze, dat de benoe ming van burgemeesters en hunne plaatsvervangers in steden van meer dan 10000 inwoners door den Koning en in de overige steden door den opperpresident der provincie bekrach tigd moet worden. Op voorstel van den l eer Windthorst werd hieraan nog de bepaling toegevoegd dat bij herhenoemingen de bekrachtiging niet vereischt wordt. Het Huis ging tot na Pinksteren uiteen. Beieren. De bisschop van Spiers is den 31 Mei na eene korte ongesteldheid overleden. Bij zijne benoeming, 4 jaren geledenmeende de regeering een verzoeningsgezind prelaat als bisschop gekregen te hebbenmaar zij zag zich weldra in die verwachting bedrogen. Saksen. De 2'. Kamer beeft met alg. st. op 3 na den aankoop van den saksisch-thuringer spoorweg door den Staat goedgekeurd. Baden. De 2e Kamer beeft bij de behandeling van een ontwerp tot wijziging der kieswet verworpen een voorstel van ultramontaansche zijde om rechtstreeksche verkiezingen in te voeren. De gemeenteraad van Autwerpen hëpft den 31 besloten bij de regeering aan te dringen op de intrekking der ten gunste van Terneuzen bestaande tarievenals het logisch gevolg van de verwerping der overeenkomst met Nederland de bereidwilligheid te betuigen van Antwerpen tot het zich getroosten van opofferingen, ten einde het door de verwerping der overeenkomst teleurgestelde Gent voldoening te ver schaffen het voorgevallene als een belangrijk historisch feit in het Gulden Boek op te teekenen ter viering der behaalde overwinning een feest te vieren den 3 's avonds te openen met kanonschoten en klokkenspel, den 4 beslaande in 5 con certen en algemeene illuminatie van een aantal straten en pleinen en den 5 weder in concerten verlichting van de Scheldekaden en feest voor de verpleegden der verschillende weeshuizen. Op voorstel van den heer de Winter betuigde de raad den dank der ingezetenen aan burgemeester en schepenen voor den ijver en het talent, in de zaak van Ter- neuzen asn den dag gelegd. De aandeelhouders van het Kon. Zoölogisch en Botanisch Genootschap te Brussel hebben, na langdurige overwegingen, voor goed besloten dit genootschap te ontbinden, "indien zich voor den fraaien tuin binnen 3 maanden geen kooper opdoetzal het terrein als bouwgrond worden verkocht. De gemeenteraad van Gent heeft den 3 Juni met alg. st. eene verklaring aangenomenwaarbijde drijfveeren der verwer ping van het tractaat met Nederland buiten beoordeeling latende bet goed recht betoogd wordt der stad op de vol tooiing der begonnen werken en liet voornemen uitgesproken om daarop bij regeering en Vertegenwoordiging voortdurend aan te dringen. Te Sangatte zijnbij wijze van proefnemingde eerste werkzaamheden voor den onderzeesellen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland begonnen. Dag en nacht is men bezig met bet graven van een putwelke 100 ellen beneden laagwaterpeil diep moet worden en waaruit men eeneen eind onder de zee doorloopenden, gang zal boren ter lenete van 1000 ellen. Den 5 zijn bij herstemming tot leden van den parijsehen gemeenteraad benoemd de lieeren Herrison (gematigd repu blikein) en Brisson (radicaal). Het lijk van den te Salonica vermoorden franscben consul Moulin, met zijne vrouw en kinderen op helzelfde schip te Marseille aangekomen en aldaar met zekere plechtigheid door de burgerlijke en militaire overheden ontvangen, is den 7 te Parijs ter aarde besteld. Senaat. Den 31 is het reglement van orde bij tweede lezing afgedaan en goedgekeurd en daarna de zitting voor 8 dagen verdaagd. Door genl. Robert werd een wetsvoor stel ingediend tot regeling van de betrekkingen tusschen de beide Kamers bij de uitoefening van het uitvoerend gezag. Kamer van Afgevaardigden. Den 29 Mei vroeg de heer Aaguet den minister van buit. zaken ophelde" ring aangaande den aard der werkzaamheden van den commissarisdien bet fransche gouvernement heeft af gevaardigd bij den Onderkoning van Egypte voor de hervorming der egyptische financiën. De spreker gaf den minister den dringenden raadom den zedelijken stmm der franseke regeering niet aan de egyptische bons te ge en hij verzocht den minister ten slotte, te verklarendat .e di plomatieke onderhandelingen die aangeknoopt zijn be scherming van de belangen der fransche onderdane*'1, de fransche schatkist buiten alle verantwoordelijkheid laten. De minister antwoorddedat er geen officieel gemachtigde naar Egypt,e gezonden is. Hij heeft enkel den Khedive, op diens verlangeneen ambtenaar aangewezengeschikt om met de ambtenaren of gelast igden van andere mogendheden werk zaam te zijn voor de reorganisatie van bet financiewezen in Egypte. De fransche ambtenaar kan in geen geval het gou vernement daarin betrekken. De minister, verder zinspelende op den algemeenen toestandzeidedat de regeering in Egypte zoowel als elders overeenstemming zoekt te bereiken. Wij hopen, voegde bij er bij, dat die overeenstemming, die noodzakelijk is voor den vrede der wereld allerwegen en op elk gebied tol stand zal komenwant hoezeer wij ver langen en hoezeer wij verzekerd zijn, dat de stormen, die elders mochten uitbarstenons niet zouden kunnen bereiken, zoo zult gijmijne heeren toch goedkeurendat wij al bet mogelijke doen om ze tegen t,e gaan. Door den heer IJs- bome werd verslag uitgebracht over het verzoek om mach tiging t,ot het instellen eener vervolging tegen den lieer Rouvier. Met 9 tegen 2 st. was de commissie tot de con clusie gekomen de machtiging te verleenen vooral in bet belang van den heer Rouvier, die zelf de vervolging ver langd bad. De commissie van onderzoek naar de verkiezing van graaf de Mun heeft den 29 met alg. st. op 1 na beslist, dat die verkiezing, op grond van den daarbij door de geestelijkheid uitgeoefenden druk, behoort te worden nietig verklaard. Den 1 Juni is prins Napoleon als lid toegelaten, door den beer Lacascade e. a. een wetsvoorstel ingediend om aan Guyana en Senegal het recht tot het kiezen van Afgevaardigden ter Kamer te hergevenen daarna de behandeling begonnen van het wetsontwerp van den minister Waddingion tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, en wel tot afschaffing der gemengde commissiën van professoren der Staats- en vrije universiteiten voor de toekenning der graden. De heer Paul de Cassagnac verzette zich tegen liet, voorstelnietgelijk hij zeide, als imperialist, als lid eener politieke partij, maal ais catboliek gehorige. Nu voor de vrije universiteit te Pa rijs reeds 600000 l'r. was uitgegeven en te Lyon, Rijsel en Angers rechtsgeleerde faculteiten gevestigd waren, mocht menook uit eerbied voor de wetniet terugkomen op het ton vorigen jare bepaalde. De Staats-universileit achtte hij voor den christelijken huisvader ten eenenmale onbruikbaar en hij ontkendedat de rechten van den Staat door de be staande regeling verkort waren. De heer Deschanel betoogde daarentegen, dat de Staat geen afstand mocht doen van zijne bevoegdheid om alle leerlingenvan welke school ook af komstig te examineeren en bewijzen te vorderen van hunne geschiktheid tot het bekleeden van betrekkingen. De ganscke strijd werd gevoerd tusschen cie burgerlijke maatschappij eu de clericale partij welke laatste de vrijheid slechts wilde om de opperheerschappij te vermeesteren. Behield zij bet recht om graden toe te kennendan zou men spoedig overal

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1