No. 25. Achténzeveritigsle Jaargang. 1876. Z O N I) A G 18 J V N f. I avond Si mmmj. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. Bijvoegsel van de Alkmaar sche Courant van Zondag 11 Juni 1876. Ciroot Itrittanfe en Icrlaml. Denemarken. Turk||e. Spanje. Chili. KuifMITtioa, SSinnenland. A L <0 A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM\ COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan: ingezonden berichten een dag vroeger. Den 31 werden de Derby-wedrennen voor de 97c maal ge houden. Er waren 15 mededingers. Voor Petrarca van lord Dupplin was 2 tegen 1 geweden voor Kisber van den heer Bal/azzi 4 tegen 1. liet. laatstgenoemde paard overwon en Petrarca kwam nog achter twee andere rennersaangaande welke de pari's 7 tegen 1 stonden. Sir Salter Jungde eerste minister van den Nizam van Hyderabadis eindelijk in Engeland aangekomen. Het Central Criminal Court te Londen heeft een medisch student tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat bij naar aanleiding van eene advenentie in de Daily Tele graph tegen eene belooning van 1200 vergif verstrekt had aan iemand, die zich op eene weinig smartelijke en niet te ontdekken wijze van het leven wilde bcrooven. De brief wisseling kwam door een toeval in banden der policie. De regeering heeft eene nieuwe wet op de faillissementen ingediend die 130 artikelen bevat. De Political Economy Club beeft een groot diner gegeven ter viering van den 100'°. verjaardag van het verschijnen van het staathuishoudkundige werk „the Wealth of Nations" van den beroemden Adam Smith. Toespraken werden gehouden door de heeren LoweGladstoneForsterde Laoeleye, Léon Say e.a. Volgens de Standard worden maatregelen genomen om naar Malta te zenden het noodige voor de geneeskundige verzor ging van 50(10 man. waarmede de reeds in de M.iddellandsche zee aanwezige strijdkrachten versterkt zonden worden. Op den tweeden Pinksterdag heeft in liet llydepark Ie Londen eene groote meeting plaats gehad van tegenstanders van den sterken drank. De menigtedoor sommige bladen op 100000 personen geschat, was in plechtigen optocht derwaarts getrokken. Op 4 plaatsen werd het woord gevoerd, o.a. door den kardinaal Manning en het Parlementslid sir Wilfrid Lausson. Lagerhuis. Den J Juni heeft, de regeering eene wet op de gevangenissen in discussie gebracht. Tusschen de veel te talrijkethans veelai in handen van locale commission zijnde, gevangenissen beslaat in voeding, tucht en arbeid de grootste ongelijkheid zoodat er zijn waar de gevangenen 15 en andere waar deze 150 p st. 's jaars kosten. De Staat zal de zaak geheel voor zijne rekening nemen. llet. Iluis ging tot den 8, het Iloogerhuis tot den 13 uiteen. Koloniën. Al de gevangen fenians zijn op een americaansch schip uit westelijk Australië ontsnapt. Den 15 Mei is de buitengewone Rijksdag geopend, die bijeen geroepen is wegens de ontbinding der 2'Kamer op 30 Maart, na de verwerping der vestingwet. De regeering heeft alle onafgedaan gebleven militaire wetsontwerpen op nieuw inge diend. De wet op de vestingwerken is gelijk aan de vorige en stelt voor, in 7 jaren 37£ miljoen mark te besteden Eene memorie van toelichting ontbreekt ditmaal. Iu de vorige was van nog uitgebreider werken, die op 43 miljoen geraamd warenals gevolg der voorgestelde gesproken en op eene interpellatie in de le Kamer had de minister van oorlog er kend dat die nadere werken met het ontwerp in noodza kelijk verband stonden- Voor aanschaffing van nieuw materieel voor de veld-artillerie, den vorigen keer ljj miljoen verlangd, SCHUTTER IJ. wordt nu het dubbele dier som gevraagd. Voor de legeror- ganisatie is een geheel nieuw ontwerp ingediend. De Correspondunce Oriëntale geeft van de plaats gehad hebbende omwenteling bet. volgende verslagDe ministers, die in overleg met den Cheikli-ul-Islam tot het onttroonen van Sultan Abdul-Aziz besloten hadden, listen in den nacht van 29—30 Mei liet pa'eis des Sultans zoowel te land ais te water omsingelen door troepen op welker aanvoerders zij staat konden maken onder het opperbevel van liedif- bas.iadie in last had niemand toe te staan het paleis te verlaten. De minister Hussein Avni-bassa ging daarop iu alle stilte prins Mourad uit het paleis halen en geleidde hem naar het departement van oorlog, waar de Clieikh-ui- Islam met. de ulema's, de grootvizier met de ministers en de hoofdofficieren des legers vereenigd waren die in alle plech tigheid Sultan Abdul-Aziz vervallen verklaarden van den troon en Mourad F tot, Sultan uitriepen. De nieuwe Sultan zond daarop zijne bevelen omtrent zijnen onttroonden oom aan Redif-bassa. Deze ontbood den eersten eunuk van het paleis, met last om zijnen meester van liet gebeurde kennis te geven en van het bevel des nieuwen Sultans om naar het oude paleis van Top-Capou te vertrekken. De eunuk barstte eerst in lachen uitde zaak voor eene grap houdende maar ziende, dat het paleis omsingeld was, begreep hij den ernst van den toestand en bracht hij zijne boodschap over. Abdul- Aziz ontvang haar in stomme verbazing maar schikte zich in het onvermijdelijke. Hij liet zich, zonder weerstand te bieden, met de Sultane-Validé zijne zonen en 11 zijner vrou wen in eenige vaartuigen naar het aangewezen paleis bren gen, begeleid door gewapende sloepen. Inmiddels was het ochtend geworden en verkondigden het kanongebulder en de van alle openbare gebouwen wapperende banier des nieuwen Sultans aan de bevolking, wat er geschied was. De poorten van het departement van oorlog werden geopend en de volksmenigte werd in de groote zaal, waar Mourad F te midden vau bovengenoemde personen gezeten wastoegela ten om den nieuwen Vorst te huldigen. De saamgevloeide menigte werd op ruim 20000 personen geschat. Mourad k begaf zich des middags onder luide toejuichingen naar het paleis, van waar hij hekend maakte, dat, aan alle staatkun dige veroordeelden amnestie verleend werd, en dat de gelden, door zijn voorganger en diens moeder verzameldaan de schatkist werden afgestaan. De omwenteling heeft eenige uren vroeger plaats gehad dan men aanvankelijk voornemens wasen wel omdat de Sultan den minister van oorlog had doen ontbieden om te vernemenwaarheen eenige troepen bestemd warendie hij in een transportschip langs zijn paleis had zien gaan. De ministersvreezende dat er iets uitgelekt mocht zijn en dat de Sultan achterdocht koesterdebesloten toen onmiddelijk te handelen. De gemeenschappelijke kennisgeving, welke de vertegen woordigers van RuslandOostenrijk, Erankrijk, üuitschland en Italiëop grond van het te Berlijn gehouden overleg den 30 aan de Porte hadden moeten doenis ten gevolge der regeeringsverandering uitgesteld. Sultan Mourad F heeft den minister Midhat-bassa tot grootvizier, den ambassadeur te Weenen Khalil-Sherif-bassa tot minister van buit. zakeu en den vroegeren ambassadeur te Parijs Sadyk-bassa tot minister van financiën benoemd. Hunne voorgangers blijven echter leden van den ministerraad. Den 1 Juni is een keizerlijk besluit afgekondigd van den ndere Staten. Li de onenbare venraderinirdie door 400 I dnnr alle te zijner beschikking staande middelen de herha- wanordelijkheden te keer te gaan. d zal eene vrije instelling van hooger onderwijs er onder medewerking van invloedrijke leden van alle iehtingen gesticht. De inschrijving werd den 10 Maart en op 1 Juni waren reeds 201 aandeelen van lOOo k zoowel binnen- als buitenslands genomen. De zal streng wetenschappelijk zijn en vreemd blijven belangen van godsdienstige seetenscholen van irte en staatspartijen. sschop van Salamanca heeft den 8 in den Senaat dat de spaansche geestelijkheid altijd de godsdien- draagzaamheid zal bestrijden als zijnde onvereenig- het catholicisme. Cortes is het hoofdstuk der begrooting betreffende lijst behandeld. De Koning en zijn Huis zullen de troonopvolgers 500,000, de prinsen overeen- lunnen rang, tusschen de 200,000 en 150,000 fr. 1. Koningin Maria Christina heeft haar pensioen 00, don Francois d'Assise het zijne tot 300,000 fr. ninderen. Het levendigst werd over het inkomen twezen Koningin Isabella van gedachten gewisseld '50,000 fr. zijn toegekend. 2 Leden der constitu- partijgroep critiseerden de geheele civiele lijst en Navarro Rodrigo nam de geleg-.mheid waar om de inlichtingen te vragen omtrent de geruchten over der gewezen Koningin in Spanje. Uit het antwoord minister Canovas del Castillo bleekdat die komst •t kan worden tegemoetgezien en dat de Koningin estigen zalwaar en wanneer zij wil. nmissie van afgevaardigden van Spanje's schuld- heeft er bij den minister Canovas del Castillo op ïgen dat de regeering een middel tot eene schik- de sohuldeischers vinden zeu vóór het begin van re dienstjaar 18761877, en tevens op de betaling ilen coupons. De minister heeft geantwoorddat stuk te zijner tijd zou worden beslechten op eene elke aller belangen zooveel mogelijk bevredigen Van wege de engelsche schuldeischers is een voor- e regeering ingekomen. behandeling der begroeiing van buit. zaken door res beeft de minister verklaard het zaak te achten aanscbe ambassadeurs in bet buitenland door „ge- gde ministers" te vervangen. jngaarden en graanvelden van Andalusie beloven meen rijken oogst. In Ciudad Real en Badajoz er de granen ten eenenmale door de sprinkhanen 15000 Man troepen worden gebezigd om deze bestrijden. In laatstgenoemd gewest zijn 1% mil- den van dit ongedierte door middel van bronolie volgenden inhoud: Het tegenwoordige ministerie blijft aan bet bewind. De Sultan staatten einde het herstel van het evenwicht der begrooting te bevorderenaan den Staat af 60,000 beurzen van de civiele lijst (ongeveer 3% miljoen gulden), benevens de inkomsten der steenkolenmijnen van Eraheklé en der tot bet kroondomein behoorende fabrieken. Toegezegd worden: maatregelen tot verbetering van den financiëelen toestand reorganisatie van den Raad van State en van de departementen van financiën, justitie en volks onderwijs. Het tegenwoordige ministerie zal overleggen, welke regeeringsvorm het best voor alle onderdanen van het Rijk zonder onderscheid past,, ten einde aan allen volkomen vrijheid te verzekeren Het besluit eindigt met den wensch, dat, de bestaande banden van vriendschap tusschen het Kijk en alle buitenlandsehe mogendheden meer en meer mogen aangehaald worden. De Sultan verklaart ten slotte, dat, hij den troon heeft bestegen hij de gratie Gods en den wild es volks. Eene telegraphische dépêche van den minister van buit. zaken aan de vertegenwoordigers der Porte in het, huiten- land logenstraft de nopens het- lot van den afgezetten Sul tan verbreide geruchtenen deelt dienaangaande het vol gende mede: Sultan Mourad heeft, terstond na zijne procla matie en uit eigen heweging gelast,dat zijn oom met de hem verschuldigde eerbied en eerbewijzen zou bejegend wor den en heeft hem het paviljoen in liet aan den Bosporus gelegen paleis T'eheragan tot woonplaats aangewezen. Abdul- Aziz heeft aan Mourad een eigenhandig geschreven brief gericht waarin hij de troonsbestijging van den nieuwen Sultan erkent,, zijnerzijds van den troon aftand doet en verklaart, dat hij, naar rust hakende iu afzondering wenseht te leven. Den 2 heeft Sultan Mourad zich naar de daartoe bestemde moskee begeven om de sabel van Osman om te hangen. De minister van koophandel Sandonllah-cffendi is tot zijn eersten secretaris benoemd. Den 4 heeft Sultan Abdul-Azis zich zeiven om het leven gebrachtdoor zich de aderen van den arm met eene schaar te openen. Zijne begrafenis had denzelfden dag met de ge bruikelijke plechtigheden, in tegenwoordigheid van alle mi nisters en voorname ambtenaren, plaats. Volgens het officieel bericht der Porte aan de ambassadeurs in liet, buitenland had Abdul-Azis reeds sedert eenigeu tijd duidelijke blijken van verstandsverbijstering gegeven. 19 Te Konstantinopel gevestigde geneesheeren van verschillende natiën hebben het lijk van den overledene onderzocht en verklaard dat de aard en richting der kwetsuren hen doen besluiten dat er zelf moord beeft plaats gehad. De huishouding van den overleden Sultan en de bouw zijner talrijke paleizen kostten 50 miljoen fr. 's jaars. Daartoe behoorden omstreeks 5500 personenwaaronder 1200 vrouwen van Z. H935 stalmeesterskoetsiers en rijknech ten 300 muzikanten43 geneesheeren en apothekers12 aalmoezeniers en geestelijken. Voor de rijtuigen en 625 paarden werd 's jaarlijks 2% miljoen uitgegeven, voor het onderhoud der menagerie, waarin meer dan "150 leeuwen, tijgers, panthers enz. ruim 1 miljoen, voor levensmiddelen van het paleis meer dan 12 miljoen, waarvan 400,000 fr. voor de suikerbakkerij van den harem. Men verzekert, dat de private schatkist, van Abdul-Aziz 250 a 30') miljoen frszal gebruikt, worden om de achter stallige soldij 'der troepen en andere dringende schulden te voldoen. De civiele lijst van den nieuwen Sultan is bepaald op 15 miljoen. De nieuwe ministers trachten het eens te worden omtrent het invoeren eener constitutie. 3 Aug. Mineurs en sappeurs ligting 1873. 1874. 14 19 23 28 6 2 23 De hier niet genoemde kompagniën van het 3e re giment vesting-artillerie, ligting 1873. 8e kompagnie 3e regiment vesting-artillerie ligting 1873. Het 2e regiment vesting-artillerie, ligting 1873. n Grenadiers en jagers 1874. 11e kompagnie le regiment vesting artillerie 1873. Sept. 3e regiment vesting-artillerie 1874. Oct. le en 2e regiment hussaren a 1873. e 3e en 4e u 1873. De opggroepen miliciens behooren zich op den dag der oproeping voor des namiddags vier uur bij bun korps te ver voegen, de hospitaalsoldaten bij den staf der kompagnie en voorzien zijn van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen zoomede van hun zakboekje en verlofpas. Ingeval hunne woonplaats meer dan 30 kilometers (onge veer 6 uren gaans) van cle plaats der opkomst is gelegen hebben zij regt op vrij transport en 25 cents daggeldeen en ander den dag vóór de oproepingofingeval deze een Zon- of feestdag istwee dagen te voren ter gemeente secretarie aantevragen. Ingeval van ziektemoet dit door de verklaring van een bevoegden geneeskundige bewezen worden. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 16 Juni 1876. A. MACLAIN E PON T. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK- MAAR, op Woensdag den 21 Juni 1876 des middags ten 12 ure. A aniens den Foorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. oxj wa, mxo yju tui aracnaiuug van nex coenoaai aer priesters, met, opdracht aan de synodale commissie om bet, eerste punt in overweging te houden. Het aantal oud-catholieke ge meenten bedraagt thans in Pruisen 35 met 20,524, in Baden 44 met 17,203, in Beieren 31 met 10,110, in Hessen 5 met 1040, in Oldenburg 2 met 249 en in Wurtemberg 1 met 223, te zamen 118 gemeenten met 49349 leden. De Reichs-Anzeiger meldt dat, ingevolge de bemoeiingen van- de duitsche regeeringde gouv.-genl. van Cuba op last, van het gouvernement, te Madridde gedwongen verkoopingentot verkrijging van de opgelegde oorlogsbe lasting tegen de op Cuba gevestigde duitschers bevolen tot nadere schikking tusschen de wederzijdsche regeeringen heeft doen uitstellen. Pruisen. Het wetsontwerp betreffende de schadevergoeding aan hen. die door de overstroomingen in het voorjaar ge leden hebben, stelt voor om daarvoor 5% miljoen mark uit de gelden der fransche oorlogscontributie beschikbaar te stellen. Voorts miljoen voor het afwenden der gevaren clie uit eene verdere afschuiving der rotsen bij Caub voor dit stadje zouden kunnen voortvloeien. Keizer Wilhelm is den 14 te Eins aangekomen en aan de spoorwegstation door Keizer Alexander ten hartelijkste ver welkomd. Prins Bismarck is dien dag van Berlijn naar Kis- singen verrokken. Beieren. De boekhandelaar Finsterlinte Munchen heeft aan het hulpcomité voor de oprichting van een gedenkt.eeken voor Spinoza in den Haag. ten geschenke gegeten de 20 nog overgebleven exemplaren eener door hem in 1826 uitgegeven duitsche vertaling der werken van dien wijsgeer, waarvan de oplaag van circa 1000 ex. door de policie in beslag ge nomen en vernietigd was. De tentoonstelling van kunst en kunstindustrie te Mun chen is door prins Luitpold namens den Koning geopend. Saksen. Den 7 is te Dresden het internationaal congres van voorstanders der lijkverbranding geopend- -Er waren het uiterste te tergenen wij kunnen de clericale partij met nadruk verantwoordelijk stellen voor de niet genoeg te be treuren ongeregeldhedenin den avond en den nacht van 13 Juni voorgevallen." Met woede plunderde de menigte de woningen van den Afgevaardigde Coremans en de heeren de Winter- Lauwers en v. Boghoutwelke laatsteden vorigen dag een brief tegen den burgemeester had doen aanplakken. Ook eene clericale herberg werd uitgeplunderd. Met, de vertrekkende landlieden had er eene kloppartij plaats enz. Te gelijker tijd hielden de „Vereenigde Liberalen" eene bijeenkomstwaarbij in ettelijke redevoeringen werd uitge varen tegen het onrechtdat der stad door hare samenvoe ging met het platteland werd aangedaanen de burgemeester de aanwezigen vermaande het hunne te doen tot handha ving der "rust, opdat Antwerpen zich onder zijne nederlaag met dezelfde waardigheid gedragen mocht als waarmede het zijne zegepralen placht te vieren. Den volgenden dag door kruisten troepen volk de stad, schreeuwende: „Weg met Malou!" De catholieke instellingen en kloosters werden door de policie en de burgerwacht bewaakt. In het bureau van het Handelsblad zijn de ruiten ingeworpen. Bij het St. Nor- bert-gestichtwaar ook schade werd aangerichtheeft de gendarmerie gecharcheerd en daarbij zijn verscheidene per sonen gekwetst of in hechtenis genomen. Te Gent werden insgelijks ruiten ingeworpen in de Cercle Catholiquede druk kerij van een elericaal dagblad en andere catholieke instellingen, •en zijn mede verscheidene personen gearresteerd. Ook te Brus sel trokken troepen menschen jouwende en fluitende door de stad en werden de glazen van het Instituut S. Louis inge worpen. De catholieke instellingen werden door de gendar merie bewaakt en het was verboden op straat te blijven stil staan. 's Avonds nam de beweging toe en werden weder glazen en lantarens ingeworpen. Den 15 is eene proclama tie van den burgemeester aangeplakt, waarin de burgerij uit- genoodigd werd zich van samenscholingen te onthouden en verklaard, dat het gemeentebestuur vast besloten was ister van oorlog heeft in de Cortes de bezuinigin- het jaar 187677 toegelicht. Na den afloop van eroorlog b.ad Spanje meer dan 300,000 man onder •n, buiten de burgergarde en de troepen in de ko- ienl. Geballos nu stelt het staande legerdoor het zenden van de reservesde manschappen die 4 iend hebben en veel jonge soldateuop niet meer )0 man (infanterie 69,492 artillerie 10,232, genie •avallerie 16,130), hetgeen hij meer dan voldoende ir de handhaving der ordeonder bijstand van de •ie en de karabiniersaan de douane verbonden, garde zal uitsluitend bestaan uit liet escadron der in de hellebardier-compagniën. Van de reserve-ba llen 24 de hoofdkern uil maken van de voor Cuba versterkingen. De begrooting van oorlogwelke n 75 bijna al de inkomsten des lands verslond, is 500 miljoen realen herleid. vrouwen is het politieke stemrecht verleend. Voor n„„.acbten is thans voor het uitoefenen daarvan geen ander vereischte gesteld dan meerderjarigheid en de kunst van lezen en schrijven. De President Burgers is te Pretoria aangekomen en fees telijk ontvangen. Aan een feestdisch van 70 personen heeft hijin antwoord op een feestdronk van den gouvernements secretaris 's lands verdediging en het onderwijs besproken en ten aanzien van het laatstemaar aanleiding van een in de zaal aanwezig opschrift„Gode de eer"verklaarddat z. i. de liberalen het meest de godsdienstvrijheid eerbiedigen; dat hij bekwame mannen had medegebracht om de opvoeding der jeugd te leiden, niet naar hunne godsdienstige meening, maar alleen naar bekwaamheid en goed gedrag uitziende; en dat hij het besluitin zijne afwezigheid genomenom het lezen van den bijbel en het onderwijs in bijbelsche geschie denis op de school verplichtend te makenniet goedkeurde, dewijl de bijbel in het huisgezin, niet in de volksschool be hoorde. Vervolg der buitenlandsehe berichten in het bijvoegsel. De prins en de prinses v. Reusste Amsterdam vertoe vende hebben den 9 bij prins Hendrik in den Haag gedi neerd in gezelschap van den Koning en de prinsen Alexander en Frederik. Den 13op 's prinsen verjaardaghebben zij weder bij hem gedineerd. De Koning en prins Hendrik hebben den 15 de tentoon stelling van schilderijen te Rotterdam bezocht. De toegang tot de localen was smaakvol versierd, terwijl het corps Kon. Scherpschutters met zijn muziekcorps de wacht voor het gebouw betrok. Staten-Generaal. Bij de 2» Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen: tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; tot vertegenwoordigers uit Engeland, Erankrijk, Nederland en

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5