I Wo. 25. Achtènzeventigste Jaargang. 1876. Z O N A G 18 J U N I. i cOfficsceï (Scbccltc SlSlcfcclijftsche Bcricïitcu NUHOUT VAN DER VEEN. JDvtftseliIand. SÊeS^ïe. Spanje. Chili. KuiiMfi ie». B&ïnnenland. I C O U R A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f franco per post Ö.SO, afzonderlijke nommers 3 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan: ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR; Ontvangen hebbende een verzoek van 10 kaashandelaren en 14 landlieden om in het belang van een geregelder af loop der Kaasmarkt aldaar, op Vrijdag eene vaste plaats aantewijzen zoo voor kleine- als voor middelbare- en com missie-kazen en de aanvoerders van middelbare- en com missie-kazen uittenoodigen hunne kaas uiterlijk des namid dags ten 1 uur op de markt te brengen, in welk geVal ge noemde kaashandelaren gaarne zouden willen overeenkomen, om zoo mogelijk steeds ten één ure den handel in die kazen te doen aanvangen. Brengen dat verzoek waarvan ter gemeente-secretarie alle werkdacen tusschen 9 uur des voormiddags eu 2 uur des namiddags kan worden kennis genomenter algemeene ken nis onder uitnoodiging aan hendie tegen de inwilliging van dat verzoek mogten gestemd zijn hunne bezwaren daar tegen schriftelijk bij hen intedienen vóór of op 20 Juni 1876. Burgemeester en W ethonders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juni 1876. J)e Secretaris, NUHOUT van bek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaatselijke directe belasting alhier over de dienst van het loopende jaar. door de Gedeputeerde Staten van Noordholland 7 Juni jl. goedgekeurd, op lieden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en ik et houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Ja» 1876. Be Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen uitdoor het uitsteken der vlag gen van hunne woningen op 20, 21 en 22 Juni van hunne belangstelling in de op die dagen te Alkmaar gehouden wordende vergadering der Vereeniging van Officieren der Schutterij in Nederlandte doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Juni 1876. Be Secretaris, NUHOUT van dek VEEN-, De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter open bars kennis dat. bij koninklijk kabinetsrescript van 7 Maart 1876, No. 9den Minister van Oorlog magtjging is verleend om in den loop van dit jaar voor militaire oefeningen ver lofgangers der Nationale Militie opteroepen. Dat deze oproepingen zich naar luid van eene missive van den Minister van Oorlog van 29 Maart 1876, No. 43 P, zullen bepalen tot de navolgende 24 Juni. Bataillon mineurs en sappeurs n 1873. 1 Juli. 2e regiment vesting-artillerie 1874. 17 Pontonniers 1873. 2e kompagnie 3e regiment vesting-artillerie, ligting 1873. 18 Grenadiers en jagers 1873. 21 Veld- en rijdende artillerie 1873. 22 Ee bier niet genoemde kompagniën van het le regi ment vesting-artillerie, ligting 1873 met uitzon dering van de torpedo-kompagnie. 31 e le en 8e regiment infanterie, ligt. 1873 en 1874. Hospitaalsoldaten, ligting 1873. 3e kompagnie 3e regiment en 3e, 4, 5e en 13e kom pagnie van het le regiment vesting-artillerie, ligting 1873. 3 Aug. Mineurs en sappeurs 1874. 5 n De hier niet genoemde kompagniën van het 3e re giment vesting-artillerie, ligting 1873. 14 8e kompagnie 3e regiment vesting-artillerie ligting 1873. Het 2e regiment vesting-artillerie, ligting 1873. 1874. 19 23 28 1873. 1874. 1873. 1873. SCHUTTER IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen de belanghebbende ingeschrevenen voor de Schut terij van dit jaar, dat de alphabetiscbe naamlijst van de per sonen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie .ligt ter gemeente-secretarievan heden tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uur, ten einde in ieder-in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst, eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die daarop nog zouden belmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan de Com missie van art. 11 bij de loting kennis t.e gevenmet uit noodiging om op Donderdag 29 Junij e.k., namiddags ten zes ureop bet Raadhuis dezer gemeente te verschijnen ten èinde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten en rede nen van vrijstelling heibendedie alsdan optegevenalsmede om de bewijzen tot staving' daarvan, en bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting overteleggen aan bet Bestuur der Ge eente. Burgemeester en ff ethonders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Juni 1876. Be Secretaris, NUHOUT van dek "VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat lieden op de gemeente-secretarie t,er visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van Fran- ciscus Vester, aannemer te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene smederij, in het perceel aan den Limraer- hoek Wijk DNo, 144, eu dat op Vrijdag, den 30 Juni 1876, 's namiddags ten een ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die smederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Ik ethonders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 16 Juni 1876. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DE PATENTEN, tot uitoefening der bedrijven van Icoffij schenker, tapper, slij ter, kroeg- en Icoffij huishouder, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald, wanneer de aanslag in het Patentregt over de loopende dienst voor dc helft of geheel voldaan is. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, &\a: vier pakken kaas- dekkeneen zwart oorbelletje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een groenen strik. Lijst, van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzouden gedurende de 2e. helft der maand Mei 1876. A. Vader, BarsingerhornJ. van der Siuys, Batavia; C. Treure, HaarlemmermeerD. Oom, KamperduinH. Beu geling, Rustenburg; van Akerlaken Steenwijk; A. Hofstee, Weltevreden. Van de Hulpkantoren: Birl,shorn J. Appelman Amsterdam. Eymond aan ZeeW. G. A. van Hall, AmsterdamM. van RooyScheveningeD. ZuidschancoudeII. F. LoggenGroningen. Briefkaarten, F. Koot, AmsterdamD. Haverkamp, Haarlem. Grenadiers en jagers 11e kompagnie le regiment vesting artillerie 6 Sept. 3e regi ner.t vesting-artillerie 2 Oet. te en 2e regiment hussaren 23 e 3e en 4e n De opgproepen miliciens behooren zich op den dag der oproeping voor des namiddags vier uur bij hun korps t.e ver voegen, de hospitaalsoldaten bij den staf der kompagnie en voorzien zijn van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen zoomede van hun zakboekje en verlofpas. Ingeval hunne woonplaats meer dan 30 kilometers (onge veer 6 uren gaans) van de plaats der opkomst is gelegen hebben zij regt op vrij transport en 25 cents daggeldeen en ander den dag vóór de oproepingofingeval deze een Zon- of feestdag istwee dagen te voren ter gemeente secretarie aantevragen. Ingeval van ziektemoet dit door de verklaring van een bevoegden geneeskundige bewezen worden. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 16 Juni 1876. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op W oensdag den 21 Juni 1876 des middags ten 12 ure. Aamens den Zoorzitter van den Raad, De Secretaris, De vice-minister van buit. zaken v. Billow en de president, der Rijks-kanselarij Eofmann zijn tot ministers van Staat en leden "au bet ministerie benoemd. Door de te Bonn gehouden synode der oud-eatkolieken zijn verworpen voorstellen tot het invoeren der duitsche taal bij de mis en tot afschaffing van het coelibaat der priesters, met. opdracht aan de synodale commissie om het eerste punt in overweging te houden. Het aantal oud-eatkolieke ge meenten bedraagt thans in Pruisen 35 met 20,524, in Baden 44 met 17,203, in Beieren 31 met 10,110, in Hessen 5 met 1040, in Oldenburg 2 met 249 en in Wurtemberg I met 223, te zamen 118 gemeenten met 49349 leden. De R.eichs-Anzeiger meldtdat, ingevolge de bemoeiingen van de duitsche regeering, de gouv.-genl. van Cuba, op last, van het gouvernement, te Madridde gedwongen verkoopingentot verkrijging van de opgelegde oorlogsbe lasting tegen de op Cuba gevestigde duitschers bevolen tot nadere schikking tusschen de wederzijdsclie regeeringen heeft doen uitstellen. Pruisen. Het wetsontwerp betreffende de schadevergoeding aan hen. die door de overstroomingen in het, voorjaar ge leden hebben, stelt voor om daarvoor 5% miljoen mark uit de gelden der fransche oorlogscontributie beschikbaar te stellen. Voorts miljoen voor bet afwenden der gevaren die uit eene verdere afsebuiving der rotsen bij Caub voor dit stadje zouden kunnen voortvloeien. Keizer Wilhelm is den 14 te Ems aangekomen en aan de spoorwegstation door Keizer Alexander ten hartelijkste ver welkomd. Prins Bismarck is dien dag van Berlijn naar Kis singen verrokken. Beieren. De boekhandelaar Finsterlinte Muncbenbeeft aan het hulpcomité voor de oprichting van een gedenkteeken voor Spinoza in den Haag, ten geschenke gegeven de 20 nog overgebleven exemplaren eener door hem in 1826 uitgegeven duitsche vertaling der werken van dien wijsgeer, waarvan de oplaag van circa 1000 ex. door de polieie in beslag ge- I nomen en vernietigd was. i De tentoonstelling van kunst en kunstindustrie te Mun cben is door prins Luitpold namens den Koning geopend. Saksen. Den 7 is te Dresden het internationaal congres van voorstanders der lijkverbranding geopend- -Er wuren ndere Staten. In de openbare vergaderingdie door 400 personen waaronder vele dameswerd bijgewoond hield prof. Rinkel eene voordracht over de verschillende stelsels van lijkverbranding. Hij hield die met heetc lucht voor de beste en prees daarvoor aan den lijkoven van Siemens, omtrent welken prof. Reclam., uit Leipzig, nadere inlichtingen gaf. In de bijeenkomst der „Association Libérale" te Brussel, op den 6hebben et telijke candidat.en hunne meening te kennen gegeven over de bestaande wet op het lager onder wijs. Het Kamerlid Vanbumbeech sprak het programma uit van hen, die „den priester" en het godsdienstonderwijs van de openbare school onverwijld en ten eenenmale wenschen uit te sluiten. „Wat wij willen" riep hij onder langdurige toe juichingen uit, „is dit, dat er zelfs geene middelijke aan raking met de geestelijkheid zij." In gelijken geest lieten zich de overige cav.didaten o.a. de burgemeester Anspach, uit Den 11 is de Koning uit Engeland op het kasteel te Lae- ken teruggekomen. Den 11 is ter beurze van Antwerpen door den burgemees ter uit naam van de bevolking der stadaan de heeren Cateaux en Beedagansals vertegenwoordigers van het 25 April 1875 opgerichte „Terneuzen-verbond" eene gedenk penning' uitgereikt ter herinnering aan de verwerping der overeenkomst betreffende het kanaal van Terneuzen en bij wijze van dankbetuiging voor de door het verbond aan den dag gelegdeu ijverwaaraan die verwerping voor een goed deel wordt toegeschreven. Behalve door burgemeester en schepenen, werd de plechtigheid bijgewoond door 48 genoot schappen en corporationwelke in optocht, met een mu ziekcorps aan het hoofdnaar de beurs trokken. Bij de verkiezingen voor de Kamer, den 13 in 12 arron dissementen gehoudenhebben te Brussel de clerioalen te Leuven en Mechelen de liberalen zich van den strijd ont houden. Te Nivelles hebben de liberalen 2 zetels, van bn. Snoy en den he'er T' Sersteoens, veroverd voor de heeren Mascart en Olin, met eene meerderheid van 208 en 148 st.; te Yperen hebben de clericalen met eene meerderheid van 5i st. het liberale lid Vandenpeereboom door den heer Struye vervangen. Te Ostende eu Philippeville hebben zich de li beralen gehandhaafd, daarentegen de olericalen zich te Brugge (met, zeer geringe meerderheid), Namen, ArlonNeufcha- t.eau en ook te Antwerpenwaar de liberalen zich met eene schitterende zege en als gevolg daarvan met de aftreding van het ministerie gevleid haddenin de stad hadden zij wel eene meerderheid van 900 stemmen maar hunne tegenstan ders verwierven er eene ten platten lande van 1060. Te Antwerpen Brussel en Gent hebben na den afloop der verkiezingen ongeregeldheden plaats gehad. Te Brussel had het gemeentebestuur de voorzorg gehad van de burgergarde op te roepen en verschillende punten te bezettenen ook de gendarmerie en de policiemacht overal verspreid. Her haalde malen heeft men tusschenbeide moeten komen om de voor de catholieke instellingen jouwende en fluitende volks menigte uiteen te jagen en het verkeer te herstellen. Tegen het gebouw eener roomsche Vereeniging zijn eenige stee- nen geworpenwaarbij een officier vrij ernstig gekwetst werd. Een aantal personen ziin in hechtenis genomen. Op eene plaats hebben de agenten van de blanke sabel gebruik gemaakt, waarbij 2 roervinken gewond zijn- Des nachts 1e één uur heeft de burgemeester, te vergeefs getracht hebbende eene talrijke bende t.e bewegen uiteen te gaan en zelf, eerst toegejuicht, later aangevallen, 2 personen met eigene hand in hechtenis genomen. Te Gent had voor de Cercle Catho- lique eene demonstratie op groote schaal plaats en werden vensterruiten ingeworpen. Te Antwerpen gingen de clerica- ien zegt de Précurseur „dronken van de zege, waar over zij hadden behooren te blozen" hunne vermetelheid de kroon opzetten door zich aan te stellen ais onbetwiste overwinnaars in de stad zelveen „met fierheid van hunne localen de vlaggen uitsteken en lampions en transparanten gereed maken Dat was het, voik van Antwerpen tot het uiterste te tergenen wij kunnen de elerieale partij met nadruk verantwoordelijk stellen voor de niet genoeg te be treuren ongeregeldheden, in den avond en den nacht van 13 Juni voorgevallen." Met woede plunderde de menigte de woningen van den Afgevaardigde Coremans en de heeren de Winter- lauwers en v. Boghoutwelke laatsteden vorigen dag een brief tegen den burgemeester had doen aanplakken. Ook eene elerieale herberg werd uitgeplunderd. Met, de vertrekkende landlieden had er eene kloppartij plaats enz. Te gelijker tijd hielden de „Vereenigde Liberalen" eene bijeenkomstwaarbij in ettelijke redevoeringen werd uitge varen tegen het onrechtdat der stad door hare samenvoe ging met het platteland werd aangedaan en de burgemeester de aanwezigen vermaande het hunne te doen tot handha ving der "rustopdat Antwerpen zich onder zijne nederlaag met dezelfde waardigheid gedragen mocht als waarmede het zijne zegepralen placht te vieren. Den volgenden dag door kruisten troepen volk de st,adschreeuwende: „Weg met Malou!" De catholieke instellingen en kloosters werden door de policie en de burgerwacht bewaakt. In het bureau van het Handelsblad zijn de ruiten ingeworpen. Bij het St. Nor- bert-gestichtwaar ook schade werd aangerichtheeft de gendarmerie gecharcheerd en daarbij zijn verscheidene per sonen gekwetst of in hechtenis genomen. Te Gent werden insgelijks ruiten ingeworpen in de Cercle Catbolique, de druk kerij van een elericaal dagblad en andere catholieke instellingen, •en zijn mede verscheidene personen gearresteerd. Ook te Brus sel trokken troepen menschen jouwende en fluitende door de stad en werden de glazen van het Instituut S. Louis inge worpen. De catholieke instellingen werden door de gendar merie bewaakt en het was verboden op straat te blijven stil staan. 's Avonds nam de beweging toe en werden weder glazen en lantarens ingeworpen. Den 15 is eene proclama tie van den burgemeester aangeplakt, waarin de burgerij uit genoodigd werd zich van samenscholingen te onthouden en verklaard, dat het gemeentebestuur vast besloten was, door alle te zijner beschikking staande middelen de herha ling der wanordelijkheden te keer te gaan. Madrid zal eene vrije instelling van hooger onderwijs er langen onder medewerking van invloedrijke leden van alle liberale richtingen gesticht. De inschrijving werd den 10 Maart geopend en op 1 Juni waren reeds 201 aandeelenvan lOOu realen elkzoowel binnen- als buitenslands genomen. De instelling zal streng wetenschappelijk zijn en vreemd blijven aan alle belangen van godsdienstige sectenscholen van wijsbegeerte en staatspartijen. De bisschop van Salamanca heeft den 8 in den Senaat gezegd, dat de spaansche geestelijkheid altijd de godsdien stige verdraagzaamheid zal bestrijden als zijnde onvereenig- ban r met het catholicisme. In de Cortes is het hoofdstuk der begrooting betreffende de civiele lijst behandeld. De Koning en zijn Huis zullen 6 miljoende troonopvolgers 500,000, de prinsen overeen komstig hunnen rang, tusschen de 200,000 en 150,000 fr. ontvangen. Koningin Maria Christina heeft haar pensioen tot 250,000, don Francois d'Assise het zijne tot 300,000 fr. zien verminderen. Het levendigst werd ovef- het inkomen van de gewezen Koningin Isabella van gedachten gewisseld aan wie 750,000 fr. zijn toegekend. 2 Leden der constitu- tioneele partijgroep critiseerden de geheele civiele lijsten de lieer Navarro Rodrigo nam de gelegmheid waar om de regeeriug inlichtingen te vragen omtrent de geruchten over de komst der gewezen Koningin in Spanje. Uit, het antwoord van den minister Canovas del Castillo bleek dat die komst binnenkort kan worden tegemoetgezien en dat de Koningin er zich vestigen zalwaar en wanneer zij wil. De commissie van afgevaardigden van Spanje's schuld- eisehers heeft er bij den minister Canovas del Castillo op aangedrongendat de regeering een middel tot eene schik king met de schuldeischers vinden zou vóór het begin van het nieuwe dienstjaar 18761877, en tevens op de betaling der vervallen coupons. De minister heeft geantwoord dat het vraagstuk te zijner tijd zou worden beslechten op eene wijzewelke aller belangen zooveel mogelijk bevredigen zou.Van wege de engelsche schuldeischers is een voor stel bij de regeering ingekomen. Bij de behandeling der begrooting van buit. zaken door het Congres heeft de minister verklaardbet zaak te achten om de spaansche ambassadeurs in het buitenland door „ge volmachtigde ministers" te vervangen. De wijngaarden en graanvelden van Andalusie beloven een ongemeen rijken oogst. In Ciudad Real en Badajoz zijn echter de granen ten eenenmale door de sprinkhanen vernield. 15000 Man troepen worden gebezigd om deze plaag te bestrijden. In laatstgenoemd gewest zijn 1% mil joen ponden van dit ongedierte door middel van bronolie vernield. De minister van oorlog beeft in de Cortes de bezuinigin gen voor het jaar 187677 toegelicht. Na den afloop van den burgeroorlog h.ad. Spauje meer dan 300,000 man onder de wapenen, builen de burgergarde en de troepen in de ko loniën. Genl. Ceballos nu stelt het staande legerdoor het naar huis zenden van de reservesde manschappen die 4 jaren gediend hebben en veel jonge soldaten, op niet meer dan 100000 man (infanterie 69,4-92, artillerie 10,232, genie 414-6 en cavallerie 16,130), hetgeen hij meer dan voldoende keurt voor de handhaving der ordeonder bijstand van de gendarmerie en de karabiniersaan de douane verbonden. De kon. garde zal uitsluitend bestaan uit het eseadron der lijfwacht en de hellebardier-eompagniën. Van de reserve-ba taljons zullen 24 de hoofdkern uitmaken van de voor Cuba bestemde versterkingen. De begrooting van oorlog welke in 1874 en 75 bijna al de inkomsten des lands verslond, is aldus tot 500 miljoen realen herleid. Aan de vrouwen is het politieke stemrecht verleend. Voor beide geslachten is thans voor het uitoefenen daarvan geen ander vereisehte gesteld dan meerderjarigheid en de kunst van lezen en schrijven. De President Burgers is te Pretoria aangekomen en fees telijk ontvangen. Aan een feestdisck van 70 personen heeft hijin antwoord op een feestdronk van den gouvernements secretaris 's lands verdediging en het onderwijs besproken en ten aanzien van het laatstemaar aanleiding van een in de zaal aanwezig opschrift„Gode de eer"verklaarddat z. i. de liberalen bet meest de godsdienstvrijheid eerbiedigen; dat bij bekwame mannen had medegebracht om de opvoeding der jeugd te leiden, niet naar hunne godsdienstige meening, maar alleen naar bekwaamheid en goed gedrag uitziende; en dat hij het besluitin zijne afwezigheid genomenom liet lezen van den bijbel en het onderwijs in bijbelsche geschie denis op de school verplichtend te makenniet goedkeurde, dewijl de bijbel in het huisgezin, niet in de volksschool be hoorde. Vervolg der buitenlandsche berichten in het bijvoegsel. De prins en de prinses v Reusste Amsterdam vertoe vende, hebben den 9 bij prins Hendrik in den Haag gedi neerd in gezelschap van den Koning en de prinsen Alexander en Frederik. Den 13, op 's prinsen verjaardag, hebben zij weder bij hem gedineerd. De Koning en prins Hendrik hebben den 15 de tentoon stelling van schilderijen te Rotterdam bezocht. De toegang tot de localen was smaakvol versierd, terwijl het corps Kon. Scherpschutters met zijn muziekcorps de wacht voor het gebouw betrok. Staten-Generaal. Bij de 28 Kamer zijn ingekomen wetsontwerpentot bekrachtiging eener overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; tot vertegenwoordigers uit Engeland, Frankrijk, Nederland en

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1