van Zondag *2a Juni 1876. 1876. Icrvolg tier Wckeüjiische aScriehtcn. ZSeSgle. SFYttisSii'silk. j;ro«l llrhlKitle en Ierland. ife0-üïieuttï3L iijlilml villi de Altaian sajcss serais De Ned.-Indische Handelsbank keert over 1875 een dividend uit van 12 p.c. of f 30 per aandeel. Arbeiderskwestie. Den 15 hebben de patroons te En schede beslotenniet aan de eischen der werklieden toe te gevenomdat volgens hunne meening die eischenmet het oog op de locale gesteldheid onredelijk zijnen omdat, bij de" wijzewaarop die eischen gedaan wordeninwilliging tot nog grootere ongeregeldheden zou aanleiding kunnen geven. Giften. Wijlen mej. P. de Prill, te Veenendaalheeft hare nalatenschap, na aftrek van ongeveer 5000 aan legaten uit omstreeks 5- a 6000 guldens bestaande, vermaakt aan de hervormde diaconie en het op te richten oude mannen- en vrouwenhuis aldaar. Wijlen dr. L. A. Bunia, van Makkumheeft aan de N. en Z. Eoll. Reddingmaatschappij 121)00 vermaakt tot plaatsing van eene reddingboot op eenig punt van de vaste kust der provincie Friesland. Roode Kruis. Bij het departement van koloniën is door het comité te Tilburg f 425 ingezonden ten behoeve der strijders in Atehin (Van de liedertafel te Kampen is tot gelijk doel f 100 ontvangen). Rampen. Den 14 is tusschen Zwartewaal en Nieuweslms een wagen met een tiental personendie naar Brielle als getuigen in eene strafzaak geweest en allen meer of minder beschonken warenvan den dijk gevallenwaardoor vele van hen werden gekwetst en wel dc voerman zoo ernstig dat hij even na zijne aankomst te Zuidlaud den geest gaf. In den nacht van den 17 is de fabriek van zweedsche lu cifers van de heeren Hoogendijk 8f Cie., te Wenem, gem. Apeldoorndoor brand grootendeels vernield. Den 20 is een blok van ongeveer 10 huizen aan het Gel- delooze pad ts Dordrecht omgevallen, waarbij geene persoon lijke ongelukken hebben plaats gehad. Den 22 zijn in de buurtschap Uchelen, bij Apeldoorn, de papierfabriek van den heer JL. v. Delden en eene nabij ge legen boerderij afgebrand. Eene dienstbode te 's Gravenhage is in het gasthuis aan hevige brandwonden bezwekenveroorzaakt door het sprin gen °van een peterolie-t.oest.el, welke zij, terwijl die brandde, getracht had te vullen. Misdrijven. Den 15 is te 's Gravenhage een eerst on langs gehuwde tapper, die twist met zijne vrouw had gehad' aan arsenik-vergiftigmg overleden De te Zandvoort gearresteerde franschman was reeds in Februari hier te lande aangebonden en op verzoek van F'rankrijk uitgeleverd om terechttestaan wegens diefstallen. In April ontvluchtte hij uit de gevangenis te Meauxleefde in de 'omstreken van Parijs een tijd lang van roof en diefstal, en meldde zich in Mei aan voor de koloniale dienst te Har derwijk vanwaar hij, na een belangrijken diefstal .vluchtte naar de omstreken van Amersfoort, verscheidene diefstallen met, braak en inklimming plegende, tot hij ten laatste, niet tegenstaande zijn hevigen tegenstandgevat werdoin voor den krijgsraad te Arnhem terechttestaan. J. C. Bontekoe te Amsterdam, agent van de vereeniging „de Eendracht" en directeur van eene menigte slechts in naam bestaandemaar vele leden tellende vereenigingen, is, als verdacht van bcdriegelijke oplichting, gearresteerd. In den nacht van 19—20 zijn ongeregeldheden voorge vallen te Mheer, 2 uren van Maastricht, ter zake van het, bouwen eener tweede r. c. kerk aldaar, waarover de r. c. bevolking in 2 vijandelijke kampen verdeeld is. Bij den burgemeester werden de glazen ingeworpen en 2 reeds 's avonds uit 'Eysden ontboden maréchaussées moesten van hunne wa penen gebruik maken, waardoor eenige personen gekwetst, werden, o. a. een meisje ernstig door een schot in de zijde Den 20 werd een aantal maréchaussées uit Maastricht der waarts gezonden. Rechtszaken. F. C. A. Schunluutegen wien door den officier van justitie te Eeiden bevel van aanhouding is ver leend ter zake van poging tot moord, door middel van een pistoolschot, op de 23jarigen <7. C. Schuurman te Leiderdorp, met wie hij leefde, heeft zich den 16 vrijwillig bij de policie te Utrecht aangemeld. Het, hof te Leeuwarden heeft den 16, wegens het wegge ven van het overgebleven middageten uit het gezin van dr. G. Smit Sihinga te Groningen aan de moeder van de kamer meid en aan 'de werkster, onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld de keukenmeid en de moeder van de kamermeid elk tot 6 weken, de kamermeid tot 14 en de werkster tot 8 dagen gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting. Den 21 heeft de rechtbank te Middelburg uitspraak ge daan in de zaak van de Phoenix. De eisch van schipper de Bruine tot schadevergoeding is toegewezen en de gezag voerder der Phoenix veroordeeld in alle kosten der procedure. KoiONiëN Atehin, 4 Juni. De vijand heeftvergeefsche pogingen aangewend tot overrompeling van Lamara-noord- oost en zuidoost, Lamprit en den gedetacheerden post bij Beloel-Zuid. Daarbij is de luitenant Verploeg licht gewond, terwijl vier mindere militairen sneuvelden en acht gewond werden. De gezondheidstoestand is ongunstig; de cholera echter afgenomener zijn nog slechts een paar lijders aan die ziekte. De bezetting van Pedir, onder bevel van kapt. Fngelhard, is derwaarts vertrokkenalles gaat daar blijkbaar naar wensch. ii)ïsftSCElliA mi- De Keizer heeft den heer Bek. chef van de centrale af- deeling in 's Rijks-kanselarij, en den heer Hertog, chef van de afdeeling voor den Elzas en Lotharingen den titel van onder-secretaris van Staat verleend- Op de marinewerf te Stettin is den 17 eene oorlogskorvet van stapel geloopendie „ter herinnering aan de roemrijke wapenfeiten van het duitsche leger" den naam Sedan ontvan gen heeft. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 20 liet wetsontwerp tot het verleenen van geldelijke hulp aan de districten, die door de overstroominger geleden hebben, bij eerste en tweede lezing aangenomen. Het Hoerenhuis heeft het wetsontwerp 'twelk het duitsch als de officiëele taal in aUe gewesten des lands vaststelt, onveranderd aangenomen hoewel het van poolsche ziide ook hier heftig aangevallen werd. Aartshertog Albert van Oostenrijk is den 20 te Ems aan gekomen en door Keizer Wilhelm aan de slation ontvangen. Saksen. De minister van binn. zaken heeft in antwoord op eene interpellatie in de 2'. Kamer verklaard dat de in voering der lijkverbranding, zelfs al werd zij facultatief gesteld, niet doenlijk is zonder voorafgaande herziening en aanvulling der wetgeving; de regeering echter was niet voornemens, den Landdag voorloopig een daartoe strekkend wetsontwerp voor te leggen. De aartshertog Albreeht van Oostenrijk is den 15 uit Weenen te Brussel aangekomen en aan de station door den Koning en den graaf v. Vlaanderen ontvangen. Te Luik schijnt den 13 een commissaris van policie door een pistoolschot eene ernstige wonde in het aangezicht te hebben gekregen. Te Brussel is het den 15 rustig gebleven; te Antwerpen waren wel talrijke troepen menschen op de been, roepende „weg met Malouleve de Koningmaar hadden geene ongeregeldheden van erustigen aard plaats- Aldaar waren plakkaten aangeplaktwaarin gevraagd werd dat de groote steden in de Kamers vertegenwoordigd mochten worden onafhankelijk van het platteland. Te Gent hadden dezelfde tooneelen plaats als den vorigen dag- In het hotel Alcantara werden de glazen ingeworpen en aan particuliere woningen werd mede schade toegebracht. Verscheidene personen wer den gearresteerd. De gensdarmes chargeerden op de menigte zonder vooraf te waarschuwen. Den 6 werden bij vele in woners de glazen ingeslagen en de daders door patrouilles uiteengejaagd. Te Antwerpen heerschte op de beurs eenige opschudding, doordien iemand riep, dat men alle duitschers moest wegjagen, omdat, de ongeregeldheden alleen van hen uitgingen. Eene deputatie uit de duitschers begaf zich naar den duitschen consul om zijnen raad in deze in te roepen, 's Avonds trok een troep van verscheidene duizenden men sehen door de stad, roepende: „Weg met Malou! Zet hem af!" De Geuzenbond had den 15 besloten om, in afwach ting eener groote algemeenc bijeenkomst met, de vrienden van Brussel en andere stedenmet de manifestatiën voort te gaan binnen de perken der wet en onder de kreten: „Weg met het ministerie! Leve de Koning!" Den 18 hebben er te Antwerpen geene manifestatiën plaats gehad, maar in het nabij gelegen dorp Hoboke zijn eenige liberalendie aldaar een concert waren gaan geven door boeren en leden eener clericale vereeniging aangevallendaarbij zijn verscheidene personen ernstig gekwetst en is o. ft. een pistoolschot gelost. De kerkelijke autoriteiten te Brussel en te Gent hebben ter voorkoming van elke aanleiding tot, ongeregeldhedende op den 18 te houden ommegang van den H. Sacramentsdag afgesteld. Te Antwerpen is de ommegang zonder stoornis, te Luik werd hij, wegens een stortregen, in de kerk gehouden. De „vereeuigde liberalen" te Antwerpen hebben een ma nifest aan hunne geestverwanten in die stad en in den lande openbaar gemaakt, waarin zij de nederlaag, den 13 door hunne partij geledenals eene volksramp kenschetsen en zichtegenover de wettelijke middelenwelke hunnen te genstanders ten dienste staan, beroepen op de openbare meening. De voorgevallen ongeregeldheden afkeurende, wijzen zij op de noodzakelijkheid der verbetering van het kiesstelselopdat niet de stadsbevolkingen onderdrukt wor den door de, door de geestelijkheid behcerschteplattelands bevolking eneene stad als Antwerpen met meer dan 160000 inwoners, feiielijk in het Parlement onvertegenwooruigd zij. In eene den 19 te Brussel gehouden bijeenkomst van 45 notabiliteiten der liberale partij uit de voornaamste steden des lands, is besloten, om aan volksvergaderingen, m alle oorden des Rijks te bonden, ter ondert.eekening voor te leg- gen eene ftan den Koning te richten petitiewaarbij zal worden gevraagd de bijeenroeping der Kamers in buiten gewone zittingten einde over te gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de op den 13 dezer maand gekozen Afgevaardigdenen tot eene herziening van de kieswet. In eene den 19 door 4000 personen te Gent gehouden vergadering, waaraan ook de burgemeester, graaf y. Kerchove, tevens lid der Kamer, deel namis bij acclamatie eene motie aangenomen, waarin heizelfde verlangen werd uitgesproken. De gemeenteraad van Brussel heeft een crediet van 31)000 tr. toegestaan ten behoeve van den dierentuinzoodat de ex- ploilatie ervan kan voortgaan tot tijd en wijle de onderhan delingen tusschen het gemeentebestuur en de regeering tot eene regeling hebben geleid, welke het behoud van den tuin aan de hoofdstad verzekert. Te Leuven zijn den 20 's avonds ongeregeldheden voor gevallen. Reeds gedurende eenige dagen hadden gedurende en na de academische lessen vijandige manifestatiën plaais gehad tegen de studenten, behoorende tot de liberale farm- liën der stadzoodat des morgens de cursus in de wijsbe geerte niet kon gehouden worden. Aan het universiteitsge bouw had men plakkaten gevonden, waarbij de goedgezinde studenten tegen de liberale de geuzen met name ge noemd werden-opgeroepen. Te Brussel is een beambte bij het bureau van ow. te Ixelles, wegens gewelddadig verzet tegen de bevoegde macht bij de jongste bewegingen, tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. De bisschop van Orleans, msgr. Dupanloup, heeft eene brochure in het licht gegevenwaarin hij met nadruk t.ege i de overvloedige verspreiding van der godsdienst vijandige geschriften in FVankrijk te velde trekt. Den 15 is op het terrein der renbanen van Longchamps eene groote wapenschouwing over de troepen van Parijs en omstreken gehouden door den maarschalk Mdc-Mahonver gezeld van den maarschalk Canrobertde hertogen v. Be- mourn, v. Aumale enz. In de tribunes merkte men op ue echtgenooten der beide maarschalkenden grootvorst en de grootvorstin Michaelprins Leopold van Engelandhet ma- roccaansche gezantschap enz. Ten gevolge van zware onweders hebben m het zuiden des lands, o.a. van de Isère. overstroomingen plaats gehad, niet zonder aanmerkelijke schade voor het te veld staande ^Een lOOtal Afgevaardigden uit de linkerzijde der Kamer hebben den 17, in strijd met het bekende vroeger genomen besluitgoedgevonden dat, het noodig isde oude „liepu- blikeinsche Unie" van de Hat. Vergadering te Eerstellen. De prefecten van de departementen Meuse Cot es du is ord, Eure en Loir en Opper-Savoye zijn ontslagen. De uitgaven voor de in 1878 te Parijs te houden ten toonstelling worden door de commissie op 35, de ontvang- ston op 19 miljoen geraamd. De gemeenteraad van Parijs zal worden uitgenoodigd om van het tekort 6 miljoen voor zijne rekening te nemenen het overige door den Staat moeten worden aangevuld. De minister de Marcere heeft de stad Dijon toegestaan, op het voornaamste plein weder op te richten het standbeeld der republiekdat onder het ministerie Butfetop uitnoodiging van den toenmaligen prefect Souvestre, door den genl. GalHfet werd neergehaald en op zoo weinig omzichtige wijzedat verscheidene deelen van het beeld braken. Senaat. Den 14 is bij eerste lezing onveranderd aange nomen het wetsontwerp, waarhij de regeering tot 31 Jan. 1878 gemachtigd wordt, bij besluit de aanmunting van zilveren vijffranestukken te beperken of te schorsen. Amendementen van de heeren Parieu, de Ventavon en Pagézy, om aan de aanmunting van bedoeld zilvergeld voor rekening van par ticulieren een einde te makenwaren door den minister be streden als een eerste stap tot ontmunting van het zilver, en verworpen. Den 16 is de heer Buffet wiens verkiezing door den maar schalk Mac Mahon voorgestaan werd, tot Senaatslid benoemd met 144 sttegen 141 op den heer Renouardden candidaat der linkerzijde en van de republikeinsche ministers. Toen de uitslag bekend gemaakt werd werd op de tribune ge sloten waarop de voorzitter het publiek deed verwijderen. Door den minister Waddington werd het door de Kamer aangenomen ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs ingediend. Om den tegenstand tegen dit ontwerp te versterken, hadden 6 legitimisten voor den heer Buffet gestemd, ofschoon zijne candidatuur vijandig. Kamer van Afgevaardigden. De minister Becases, den 13 in de oommissie voor het budjet geïnterpelleerd over den aige- raeenen politieken toestand, heelt bijzonderheden medegedeeld betreffende de maatregelen, tot welke het gebeurde te Salonica heeft aanleiding gegeven, en in het bijzonder betreffende het zenden van het fransche eskader. Uit de verstrekte ophelde ringen bleek, dat de gebeurtenissen in het Oosten geene ver dere krnchts-ontwikkeling ter zee of nieuwe wapening hadden noodig gemaakt. De minister leverde vervolgens een histo risch overzicht van de gevoerde onderhandelingen met be trekking tot den toestand in Bosnië en de Herzegowina. De integriteit van het Ottomanische Rijk en verbetering van het, statu quo werden eenparig door de mogendheden beoogd. Aan die politiek sloot Frankrijk zich aan. Er mocht ver schil van gevoelen ontstaan zijn omtrent de aan te wenden middelen, omtrent den grondslag van de oplossing der kwestie bleef men het eens. Frankrijk nam in dezen geen initiatief; het nam zelfs geen bijzonder werkzaam aandeel in hetgeen gedaan werd. Wanneer het af en toe geroepen werd om een* verzoenenden invloed te oelenendeed het dit op zoo danige voorwaarden, dat zijne positie, die blijven moet wat zij is, niet in gevaar gebracht zou kunnen worden. Het werk des inwendigen herstels moet thans Franknjks voor naamste taak en zorg blijven. Het diplomatiek personeel werd levendig aangevallendoch krachtig door den minister verdedigd. Den 16 is het reglement van orde afgehandeld. De woens dag zal voortaan aan den arbeid der commissiën worden gewijd. -- Met 235 tegen 160 st. werd de van bonapartis- tische zijde afgekeurde verkiezing bekrachtigd van den heer Bartoli, te Sartène, op Corsica, die 32 st. boven den heer Abbatucci verkregen had. Ingediend werd het wetsont werp betreffende de door de stad Parijs te sluiten leening van 120 miljoen. Den 17 is, met verwerping van het voorstel der commis sie tot het instellen eener parlementaire enquête, goedge keurd de verkiezing van den republikein Curré-Kérisouet te Loudéae benoemd ten gevolge van de vernietiging der verkiezing van den legitimist Veilletdie thans 1659 st. minder bekwam dan eerstgenoemde. De heer de La- cretelle trok op aandrang" harer familie zijn wetsvoorstel tot het oprichten van een standbeeld voor George Sand in. De minister W addington heeft den 15 aan de begrootings- commissie inlichtingen verstrekt. De staatstoelagen voor het bouwen van scholen wil hij met 3 miljoen verhoogen [hetgeen voor de gemeenten en departementen eene liitgaaf medebrengt van 10 miljoen en strekken zal tot den bouw van me- r" dan 1000 nieuwe scholen en het verbeteren van vele bestaande]; die voor de normale scholen met 245,000 fr„ waarvan 100,000 ten behoeve van die voor onderwijze ressen het bedrag der pensioenen met 410,000 fr.Hij wensch te een zeker aantal middenpunten van universitair onderwijs te stichten, waarvoor ParijsNancyLyon en Bordeaux door hunne ligginghet getal hunner faculteiten enz. in de eerste plaats aangewezen zijn. Deze universitei ten zouden eene zekere zelfstandigheid en bijzondere fondsen moeten bezitten. Wat, haar personeel betrof, verlangde hij fondsen ter bezoldiging van een 7Otal privaat-docenten. Voorts wilde hij beurzen stichten om onbemiddelde jongeliedenna vergelijkende examenshet hooger onderwijs te doen vol gen. De commissie heeft de uitgetrokken posten goedge keurd en de minister heeft de prefecten van een en ander kennis gegevenopdatindien de Kamers de gelden ver leenende gemeentebesturen terstond hunne maatregelen kunnen nemen. Het gepantserde oorlogschip Raleigh is den 15 van Sphithead naar de Middelianclsche-zee vertrokken. Winslowwiens uitlevering door de Ver. Staten gevraagd maar door de britsche regeering geweigerd was, is den 15 op vrije voelen gesteld. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken van het on heil in het S. George-hospitaal te Londen, waar een water reservoir op de bovenverdieping bezweken is en de inhoud, alles verbrijzelende, door 3 verdiepingen heen, naar bene den gestort is en verscheidene mensehen heeft doen omko men heeft geen licht verschaft. Eene zeer talrijke deputatie van de British Medical Asso ciation heeft bij lord Carnarvon hare bezwaren ingebracht tegen de voorgestelde wet op dc vivisectie. Den 16 is de wolspinnerij van den heer Templetonte Ayr, in Schotlandin de ascli gelegd. Het vuur verspreidde zich met zulk eene snelheid dat vele der in de fabriek werkzame vrouwen en meisjes den tijd niet hadden om te ontsnappen. Bovendien schijnt een opzichter, meeuende dat het een loos alarm waseene der zalenwaarin zij zich bevondente 'hebben afgesloten. 29 Personen zijn omgekomen. Blijkens het rapport der kon. commissie betreffende de kwestie der voortvluchtige slaven, slaat deze commissie in, voor elke regel meer 15 ing tot Zaterdag namiddag lgend nommer ingestaan; ip is in de Roode-zee eene godsdienstoe- bevolen. Het gevolg is geweestdat n zonnesteek getroffen zijn waarvan er stierventerwijl er 3 te Aden moesten i. eerste haringjager is den 26 te Vlaar en met 6§. ton volle en 281 ton maatjes- 'an 23 schepen gedurende 3 weken. ior de te Enkhuizen op te richten Nieuwe lie ter uitoefening van de robben- en it volteekend. De ontwerpers geven echter 26 is te Amsterdam het 30»" Landhuis- 3 geopend alsmedein het Parkde hulpmiddelen voor landbouwkundig on- :kdie 815 nummers telt en bijzonder orden. De deelneming in het Congres et volgende zal te Assen plaats hebben, bij de hooge regeering aan te dringen :r wet tot bescherming der nuttige vogels, kaasfabrieken is wenschelijk verklaard, ijk diner der leden Jiad den 29 in de Dien dag is ook, opj'Stadhouderskade t paard en sjees gehouden, waaraan 20 om prijzen van t 500, f 250 en 7150, '■f Adolf, van C. J. Ritsemavan Garst- van Wv. Haaren, van Amsterdam, en ndrechtvan Barendrecht. Den 30 is ie tentoonstelling van paardenfokvee ouden. heeft Nederlandsch Mettray gedachtenis aan gevierd. De feestrede werd uitge- mmissaris-president dr. E. Laurillard. .demie-feesten zijn den 26 begonnen met corpsen afhalen van den Rijnspoorweg i de vertegenwoordigers der bevriende zamen ongeveer 500 personendie in plechtig verwelkomd werden, 's Avonds Tivoli gegeven. Den 27 is een prachtige ht gehoudenvoorstellende den intocht te Zutfen, in 1473. .De geheele stad l en 's avonds schitterend geïllumineerd. I Kareiin Tivoli eene schitterende recep- t werd. Vervolgens hadden reünie-diners ie Vriendschap en in het locaal Buitenlust, in Tivoli concert door het corps van n. Den 2_§ volksspelen van wege de het Vreeburg, 's avonds volksconcert :rk op het Vreeburg, concert der gre- Tivoli. Door tal van ingezetenen werd n. Te Heyloo is den 27, in de plaats Santvertrokken naar Olerleektot e heer J. M. Snethlagecandidaat tot utrechtsche hoogeschool. 'lijksche lerichlen in het bijblad. Lem alhier, predikant te S. Pancras, rerkbestuur van Noordhollandop zijn eervol emeritaat verleend. Spengler is in de te Utrecht gehouden g van den Nederl. Weerbaarheidsbond het centraal comité. Op voorstel der '•al aan de regeering gevraagd worden umont-geweren op gelijken voet en in .s zij aan de d.d. schutterijen zijn toe- 1 werd op het Doelenveld het kinder- r uitgaande van de afdeeling van het van die der Vereeniging voor Volks- ur der christelijke school deed ditmaal scholieren aan het feest deel nemen er r. c. scholen was door den hoofd- itnoodiging bedankt. 653 Kinderen in één jaar de school verzuimd hadden •n 364, die nimmer ontbroken hadden, 'eikt worden. Voor allerlei kinderspe- prijsjes te behalen waren, voor ver- met vlaggenvoor koek en limonade gezorgd een luchtbol werd opgelaten, kenhet stedelijk muziekcorps deed aan menigte van toeschouwers ontbrak een volksfeest in den rechten zin van "en was het heerschen van een killen laatste avondurenwaardoor ook het loor. :ezoek wenschelijkeen lang genoeg k niet minder. Van de 87 kinderen ire armenschool verlietendeels ook lders of tot het bezoeken van andere neden de 10, 6 van 10, 15 van 11, sedert niets geen onderwijs meer ge- de 42, die de openbare tusschenschool in 10, 10 van 11, 8 van 12 jaren, die geval verkeeren. Zoo kort schoolbe- :ns op 6-, maar meermalen eerst op ïftijd wordt aangevangenkan voor dragen. Lager onderwijs kan het 1 voorafgegaan van 6- tot, niet 12-, is dringend noodig. Veer heeft aan het stedelijk muzeüm een glazen bekerwaarop gegraveerd tad en de woorden: Die wel regeerd nadering der Evangelische Maatschappij ;e dezer stede gehouden worden,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5