No. 27. Achténzeventigste Jaargang. 1876. ZONDAG 2 JULI. Het voorstel-Moens. Bij deze Courant bekoort een bijblad. ©fficiëel (Bcbcelte. S&lcfccltjftschc CciidUcu. ESinsienland. Marine. Door den commandant van het naar Indie ge ■Sjtabs-fHeuw©- k il A t C O I El A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f 0,63, franco per post f 0,80, afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger, PUBLICATIE De COMMISSARIS des KONINGS in Noordfiolland brengt ter kennis van belanghebbendendatwegens her stellingen aan de dubbele draaibrug over het Noordhollandsch Kanaal te Alkmaar, die brug voor het verkeer zal gesloten zijn, van en met den 4 tot en met den 11 Juli a.s.; dat in het verkeer van voetgangers door een pont zal worden voorzien en dat het overige verkeer over de Seher- meervlotbrug moet geschieden. Haarlem, De Commissaris des Ivonings voornoemd, 29 Jura 1876. RÖELL. KENNISGEVING. Het HOOPD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel, No. 1, over de dienst 1876/77, op den 26 Juni 1876 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland éxecutoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 27 Juni 1876. J. G. A. VERHOEEE, 1. b. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat heden is ingetrokken het verbod dat de honden niet dan behoorlijk gemuilband mogen losloopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEEE, 1. b. 27 Juni 1876. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van tien cents verkrijgbaar: het GEMEENTEBLAD No. 32, houdende bepalingen ter voorkoming van brand en tevens de voor schriften, waarnaar de schoorsteenen c.a. moeten ingerigt worden. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een slaapmuts, een witte zakdoekeen streng koperen knoopen met dito stiften. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent: een bruinharigen gevlochten armband, eenzwart boezelaar, een rieten hengelstok en een zwart lederen tasje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de R helft der maand Juni 1876. P. Houtkoper, Kantoor ter verkrijging van betrekkingen, P. Willebrands, Amsterdam; Mej. C.' Muller, de Bult; H. Vermeer, Etten; G. Klaaymeer, Heer Hugo Waard; Hoefsloot, Oude Niedorp; K. Mooy, Rotterdam. Van de Hulpkantoren K. Eijaent, Amsterdam. P. Beekman, 's Gravenhage. (Slot) Tegen de verhooging van het wettelijk minimum der jaar wedden van de hoofd- en hulponderwijzers zijn de bezwaren niet uitgebleven. De heer Moens stelt voor, het bedrag der jaarwedde voor den hoofdonderwijzer te bepalen op ten minste f 1000, voor den hulponderwijzer met een acte van hoofd onderwijzer op ten minste/800 en voor den hulponderwijzer met hulponderwijzersaete op ten minste 500. De hoofdon derwijzer zal daarenbovenevenals thanseen vrije woning hebbenzoo mogelijk met een tuin, of vergoeding voor huis huur. Is dat bedrag te hoog Er zijn er, die het beweren Zij noemen het bespottelijk, in een plattelandsgemeente den onderwijzer hooger of gelijk te stellen met den predikant, den burgemeester of den gemeente-secretaris. Is het niet veeleer bespottelijkdeze betrekkingen met elkander te ver gelijken? De burgemeester, de predikant en de gemeente secretaris worden hier in één adem genoemdalsof hun be trekkingen volkomen gelijksoortig waren. Laat ons ze één voor één nemeü. Waarom moet in een plattelandsgemeente de secretaris hooger traetement hebben dan de schoolmeester? Is zijn betrekking belangrijker? Als bezigheden van den secretaris zich tot zijn eigenlijk werk bepalen, en burgemeester en wethouders hun plicht doen, en van die onderstelling behoort men uit te gaan is zijn taak al zeer eenvoudig en komt zij, wat haar gewicht betreft, niet in vergelijking met die van den onderwijzer. Dit is nog veel minder het gevalals men de opleiding in aanmerking neemtdie voor elk der beide betrekkingen vereischt wordt. Voortdurende studie en oefening zijn noodig om op drie-entwintigjarigen leeftijd de acte van hoofdonderwijzer te kunnen verkrijgen. Aan hendie de vergelijking gemaakt hebben, zij het over gelaten daar tegenover te plaatsen wat voor de opleiding van een secretaris in een plattelandsgemeente geëischt wordt. Vordert de waarneming van die betrekking misschien meer tijd dan de schoolmeester verplicht is aan de zijne te be steden Men zie eensmet hoeveel gemak het burgemees terschap met het secretariaat in vele plattelandsgemeenten door één persoon wordt waargenomen en lette daarbij op de geregelde dagelijksche inspanningdie van den onder wijzer wordt gevorderd! En wat nu de vergelijking met de betrekkingen van burgemeester en predikant aangaat, veriieze men toch niet uit het oogdat in den regel de uitzon deringen zijn zoo zeldzaam, dat men er in 't geheel niet op behoeft te letten de onderwijzer in zijn betrekking tevens zijn eenig middel van bestaan moet vinden. Waar dat het geval ismoet de jaarwedde toereikend zijn. Voor betrek kingen die hetzij om de maatschappelijke onderscheiding die er aan wordt toegekend hetzij ter wille van den aangenamen of nuttigen werkkring dien zij aanbiedenhetzij om den overvloedigen tijd dien zij voor eigen studie of eigen genoe gen vrijlatendoor personen worden begeerd en gezocht die eigen vermogen bezitten, is dit niet noodig. Maar zoolang de „heeren" geen schoolmeesters worden, moet de jaarwedde van den schoolmeester zoo ruim zijn, dat hij er met zijn gezin van leven kan, en dan is f 1000 voor een hoofdon derwijzer niet te veel. Men vergete toch niet, dat wij ge brek aan onderwijzers hebben. Is misschien een jaarwedde van/ 800 te hoog voor een hulponderwijzer die een acte van hoofdonderwijzer bezit Voor scholen met een groot aantal leerlingenten minste 120 (het cijfer kan misschien iets hooger genomen worden), wenscht de heer Moens, dat één hulponderwijzer de bekwaam heid van hoofdonderwijzer zal bezitten, om den hoofdonder wijzer der school te kunnen vervangen. Niet alle hulpon derwijzers kunnen eenmaal aan het hoofd eener school geplaatst worden. \oor velen zal de betrekking van hulponderwijzer een blijvende betrekking zijn. En nog,eens zij het daarom gevraagdals van dien hulponderwijzer een acte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer gevorderd wordt, is dan een jaarwedde van f 800 te hoog? Om het examen van hoofd onderwijzer te kunnen afleggen moet men ten minste 23 jaren oud zijnmen mag aannemendat de betrekking waarvoor f 800 als minimum gesteld wordtin den regel zal worden bekleed door personen, door gehuwde personen van ten minste dertig jaren, aan een talrijke school verbonden, waar zij de rechterhand en, zoo noodig, de plaatsvervanger van den hoofdonderwijzer zullen zijn. Is dan f 800 te veel Maar 500 voor een gewonen hulponderwijzerMen be denke alweer, dat de hulponderwijzer in den regel van zijn jaarwedde leven moet en vdór zijn negentiende jaar zoo goed als niets verdient. Is dan 10 in de week te veel? Met geld alleen zijn geen geschikte mannen voor het onderwijs der jeugd te verkrijgen, werpen de tegenstanders der ver hooging den voorsteller tegen. Met geld alleen wie denkt er aan Maar zonder geldzonder meer geld te besteden dan tot nog toe, krijgt men ze zeker niet, en wij hebben gebrek. Mocht het eindelijk waar zijndat in enkele zeer uitge strekte en dun bevolkte gemeenten een zoo groot aantal scholen noodig zijnelk natuurlijk voor een klein getal leerlingen, dat een jaarwedde van 1000 met vrije woning en tuin voor eiken hoofdonderwijzer buitensporig genoemd moet wordendan kan nog altijd als uitzondering op den regel worden toegelatenin zulke gemeenten onder goed keuring van Gedeputeerde Staten, de jaarwedde van den hoofdonderwijzer op een lager bedrag te bepalenzooals in art. 20 der bestaande wetdat de heer Moens te recht wil doen vervallenvergunning wordt gegeven om aan het hoofd eener school een hoofd- of hulponderwijzer te plaatsen met een jaarwedde van ten minste 200. De meeste tegenkanting heeft zeker dat gedeelte van het voorstel-Moens ondervondenwaarin wordt bepaaldhoe de kosten van het openbaar onderwijs zullen worden gedragen. Hij stelt voor, jaarlijks door den inspecteur in overleg met den districts-schoolopziener voor elke gemeenteen wel voor elke school van gewoon lager onderwijs afzonderlijk, het mini mum van de kosten te doen begrooten. De Minister van Binnen- landsche Zaken zou verder deze begrootingen onveranderd of gewijzigd goedkeuren. Wanneer nu de gemeenteraad ten minste het aldus vastgestelde bedrag op de geineentebegrooting brengt, vergoedt het rijk de helft van alle kosten. En wanneer de gemeenteraad begrijpt dat men met iets minder toekan? Dan krijgt de gemeente niets. Dat deze regeling bestrijding ondervondis te begrijpen. Het spreekt toch van zelf, dat de gemeenten niets anders zouden kunnen doen dan in de begrooting van den Minister berusten. Eeitelijk zou dan de bepaling hierop neerkomen het rijk bepaalt voor elke ge meente jaarlijks de kosten van haar openbaar onderwijs, en de gemeente betaalt er de helft van, Maar dan is ook voor de gemeente het openbaar onderwijs niet meer hare zaak; dan gaat de belangstelling in de openbare school verloren, en verliest het openbare gemeenteleven, die oefenschool voor het volksleven, één zijner sterkste prikkels. Van een derge lijke centralisatie zijn wij Nederlanders te recht afkeerig. Men geve voorschriften en regelen aan de gemeentebesturen, men stelle een minimum vast waaraan zij hebben te voldoen, maar men vernietige niet hun zelfstandigheid en verdove niet hun initiatief. Door.eigen krachtsinspanning hebben de gemeenten in den regel hun onderwijs op de tegenwoordige hoogte gebracht. Waarom haar nu eensklaps onder voogdij geplaatst en alleen aan een verplichte uitkeering onderworpen tot bestrijding van de kosten die het rijk zal noodig achten? De verhooging der jaarwedden en de vermeerdering van het onderwijzend personeel zullen de kosten doen toenemen; wanneer de gemeenten tegemoetkoming ontvangen in dit gedeelte harer uitgaven zou overigens alles op den bestaan- den ;roet kunnen blijven. Misschien zou het voldoende zijn te bepalendat de staat een derde der kosten van het on derwijzend personeel zal dragenzoodra het is geklommen tot één onderwijzer voor elke 55 leerlingen, en de helft, wanneer er één onderwijzer zal ziju voor elke 40 leerlingen. Ook zou rijkssubsidie overeenkomstig art. 36 der bestaande wet voor de gemeenten die het noodig hebben zeker ruimer vloeien, wanneer het oordeel omtrent de behoefte aan Ge deputeerde Staten werd overgelaten, zonder de thans bestaande bepaling dat de helft van het subsidie door de provincie zal worden gedragen. Prinses Marianne is den 26 van Voorburg naar Duitschland vertrokken- De Koningin heeft den 30 de historische tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Staten-Generaal. De 2'. Kamer heeft den 23 een aan tal wetsontwerpen aangenomenwaarbij die op het vervoer van vergiftige stoffentot wijziging van eenige bepalingen der postwet, tot aanvulling der middelen voor 1875, tot aan wijzing van gelden voor den vestingbouw in 1876, tot ver hooging der indische begrooting voor 1876, tot bekrachtiging van credieten boven de indische begrootingen van 1874 en 75, enz. De Kamer is daarna uiteengegaan. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandsche^ IJzeren Spoorweg-Maatschappij is de commissie, na aandachtige overweging van al de gewisselde stukkeu en van hetgeen in eene bijeenkomst met de regeering is voor gevallen van oordeeldatin verband met het contract met de Exploitatie-Maatschappij dat met de Hollandsche Maatschappij onaannemelijk iswanneer het geene verande ring ondergaat in 's Rijks behmg. De 1'. Kamer heeft den 24 aangenomen de ontwerpen tot wijziging van de bepalingen omtrent de wijze van procedeeren in cassatie in burgerlijke zakenmet 18 tegen 2, tot in trekking van het keiz. decreet van 1809 op de kerkfabrie ken enz., met 25 tegen 4 tot definitieve vaststelling van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1876, met 18 tegen 6tot vaststelling der begrooting voor de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1876, met 21 legen 6 st. enz. Den 26 zijn aangenomen met alg. st. de ontwerpen tot wijziging van art. 48 van het tarief van gerechtskosten in strafzakentot het nemen van maatregelen tegen gevaren door het vervoer van vergiftige stoffeD en vjerdere aanhan gige kleine ontwerpenwaarna de Kamer is uiteengegaan. Verkiezingen. Te Purmerende is, in plaats van wijlen den heer C. Hartog te Beeneter, tot lid der Prov. Staten van Noordholland verkozen de heer S. Appel, te de Rijp, met 226 st.tegen 92 op den heer J. Prins, te Purmerende. Eerbewijzen. Tot ridders van de Eikenkroon zijn be noemd de heeren A. C. Kruseman, te Haarlemen A. Cara- mellichef van de firma Frans Buff a fy Zn., te Amsterdam. De Koning heeft de zilveren raedalje, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 55 en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan C. v. Hoydonck en H. O. Trousselotin der tijd hofmeester en kajuitsjongen op het engelsche schip Lennie, ter zake van hun kloek gedrag tegenover muiterij enz. aan boord van dat schip. Belastingen. De gemeenteraad van Maassluis heeft be sloten,de plaatselijke belasting op het gemaal, ad f 1,50 per 100 k.g. tarwe, met 1 Jan. 1877 geheel af te schaffen. Spoorwegen. Bij aankomst van een trein te Dordrecht, den 26, vond men een der waggonswaarschijnlijk bij ver gissing aangehaakt daar hij voor Griekenland bestemd was geladen met 120 kisten met patronen. Hij werd onmiddelijk afgezonderd en onder behoorlijke bewaking gesteld. Den 26 heeft de locomotief voor het eerst een zandtrein van 50 wagens van Castrieum over den viaduct langs de Houttuinen te Amsterdam tot in het Westerdok gebracht, zoodat de nieuwe weg van Zaandam naar Arasterdam bruik baar is en de aanplemping in het open bavenfront krachtig kan voortgezet worden. De Nederl.-Indische Spoorwegmaatschappij keert over 1875 aan hare aandeelhouders uit 4y2 p.ct., zijnde de bij de op richting verwachte rente; de Rijnspoorwegmaatschappij 7.91 p.c. Stoomvaart. De dienst der Maatschappij „Zeeland" tus- schen Vlissingen en Queensboro' zal in het-volgende jaar met geheel nieuw materieel en met versnelden spoed geëx ploiteerd worden. zonden ramtorenschip is in de Roode-zee eene godsdienstoe fening op het dek bevolen. Het gevolg is geweestdat 9 personen door een zonnesteek getroffen zijn waarvan er 6 denzelfden dag stierventerwijl er 3 te Aden moesten achtergelaten worden. Visscherij. De eerste haringjager is den 26 te Vlaar- dingen binnengekomen met 6j ton volle en 28J ton maatjes haring, de vangst van 23 schepen gedurende 3 weken. De inschrijving voor de te Enkhuizen op te richten Nieuwe Noordsche Compagnie ter uitoefening van de robben- en walvischvangst is niet volteekend. De ontwerpers geven echter de zaak nog niet op. Landbouw. Den 26 is te Amsterdam het 308'» Landhuis- houdkundig Congres geopendalsmedein het Parkde tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig on derwijs en onderzoek, die 815 nummers telt en bijzonder rijk genoemd^ mag worden. De deelneming in het Congres was zeer gering. Het volgende zal te Assen plaats hebben. Er is o.a. besloten bij de hooge regeering aan te dringen op het indienen eener wet tot bescherming der nuttige vogels. De oprichting van kaasfabrieken is wenschelijk verklaard. Het gemeenschappelijk diner der leden had den 29 in de diergaarde plaats. Dien dag is ook, op j Stadhouderskade eene harddraverij met paard en sjees gehouden, waaraan 20 paarden deel namen, om prijzen 'van t 500, f 250 en f 150, gewonnen door Graaf Adolf, van C. J. Ritsemavan Garst- huizenWilhelmina, van If', v. Haaren, van Amsterdam, en orno, van G. Barendrechtvan Barendrecht. Den 30 is op de_ Veemarkt eene tentoonstelling van paardenfokvee en pluimgedierte gehouden. Peesten. Den 21 heeft Nederlandseh Mettray gedachtenis van zijn 25j arig bestaan gevierd. De feestrede werd uitge sproken door den commissaris-president dr. E. Laurillard. De utree htsche academie-feesten zijn den 26 begonnen met hetmet 2 muziekcorpsenafhalen van den Rijnspoorweg van de reünisten en de vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsente zamen ongeveer 500 personendie in het academiegebouw plechtig verwelkomd werden, 's Avonds werd een concert in Tivoli gegeven. Den 27 is een prachtige gecostumeerde optocht gehouden, voorstellende den intocht van Karei den Stoute te Zutfen, in 1473. .De geheele stad was feestelijk versierd en 's avonds schitterend geïllumineerd. Den 28 hield „hertog Kareiin Tivoli eene schitterende recep tie, welke druk bezocht werd. Vervolgens hadden reünie-diners plaats in de sociëteit de k riendschap en in bet locaal Buitenlust, en s avonds werden in Tivoli concert door het corps van Coenen en bal gegeven. Den 2§ volksspelen van wege de Studenten-IJsclub op het Vreeburg, 's avonds volksconcert op het water, vuurwerk op het Vreeburg, concert der gre nadiers en jagers in Tivoli. Door tal van ingezetenen werd nogmaals geïllumineerd. Kerkelijke Zaken. Te Heyloo is den 27, in de plaats van den heer L. v. 't Santvertrokken naar Oterleektot predikant beroepen de heer JM. Snethlagecandidaat tot de H. Dienst van de utrechtsche hoogeschool. Vervolg der welcelijksche berichten in het bijblad. Aan den heer J. W. Lem alhier, predikant te S. Pancras, isdoor het prov. kerkbestuur van Noordhollandop zijn verzoek, met 1°. Juli eervol emeritaat verleend. Jr. J. G. F. v. Spengler is in de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Nederl. Weerbaarheidsbond herkozen als lid van het centraal comité. Op voorstel der Vereeniging alhier, zal aan de regeering gevraagd worden verschaffing van Beaumont-geweren op gelijken voet en in gelijke verhouding als zij aan de d.d. schutterijen zijn toe gezegd. Woensdag avond werd op het Doelenveld het kinder feest gegeven, vroeger uitgaande van de afdeeling van het öchoolverbondthans van die der Vereeniging voor Volks onderwijs. Het bestuur der christelijke school deed ditmaal voor het eerst zijne scholieren aan het feest deel nemen namens het bestuur der r. e. scholen was door den hoofd onderwijzer voor de uitnoodiging bedankt. 653 Kinderen die hoogstens 3 maal in één jaar de school verzuimd hadden konden toegelatenaan 364, die nimmer ontbroken hadden boekgeschenken uitgereikt worden. Voor allerlei kinderspe len, waarmede kleine prijsjes te behalen warenvoor ver siering van het terrein met vlaggen, voor koek en limonade was door het bestuur gezorgdeen luchtbol werd opgelaten, een vuurwerk afgestoken, het stedelijk muziekcorps deed zich lustig hooren en aan menigte van toeschouwers ontbrak het niett was een volksfeest in den rechten zin van t woord. Te betreuren was het heerschen van een killen nevel gedurende de laatste avondurenwaardoor ook het vuurwerk in effect verloor. Is getrouw schoolbezoek wenschelijk, een lang genoeg voortgezet schoolbezoek niet minder. Van de 87 kinderen, die in 1875 de openbare armenschool verlieten, deels ook wegens vertrek naar elders of tot het bezoeken van andere scholen, zijn er 2 beneden de 10, 6 van 10, 15 van 11, 13 van 12 jaren, die sedert niets geen onderwijs meer ge noten hebben eu van de 42, die de openbare tusschenschool verlieten, zijn er 8 van 10, 10 van 11, 8 van 12jaren, die in hetzelfde droevige geval verkeeren. Zoo kort schoolbe zoek dat nog niet eens op 6-, maar meermalen eerst op 7-, 8- ja 9jarigen leeftijd wordt aangevangen, kan voor het leven geen vrucht dragen. Lager onderwijs kan het zijn door voorbereidend voorafgegaan van 6- tot, niet 12-, maar 13jarigen leeftijd is dringend noodig. De heer H. de Veer heeft aan het stedelijk muzeüm in bruikleen afgestaan een glazen bekerwaarop gegraveerd zijn het wapen der stad en de woorden: Die wel regeerd Wel personeerd. De algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij zal den 13 Sept. e.k, te dezer stede gehouden worden,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1