TAKDEOI m e s s i VER LD Aanbel J. DE LANGE Cc Dorsch- en De DIRK ANSU\( Magazjjn van JPü Geld dispt ©o JSreeltas eon paar AfsSuitd tent assen. Terugbezo looning, bij D. KOS, Paa Bloemenstandaarc Bloemenpotten, Bloemenmar Bloemenh Bloeme Bloei Koorden voor DE BAZAR. J ItniEKUBElT; ui SEH««KSTEEI^TS1 geland een scheepje met Cement, merk Brooks de meest concurreerende p Alkmaar. Midtlel ter bevorderir tandon krijgen bij 1< een gulden. BE BAZAR. ,J. Commissionair in Eff« verzekeringen en J Brandschade enz. Kantoor: Pastoorsteeg. Bij J. FORTUIN, Kaa: zijn voorhanden ilorsch grootten benevens eene partij ZWOL OrgelsZwitserschc en Muziek uit EcU". Pet Werkuren, Repareer Groote k e VIJF JAREN SCHRIFTEL1 Bespeelde iPianiuo's en ruil overgenomen. Desverkiezende worden aai mestten, zonder verhoogin, hunner bestemming uitgepakt SOOOO a's Je hj panden, HuizenScande te bevragen met franco brieven J. C. GOOSSENS, Boekhandel 19, Amsterdam. Van de meest bekende en goede Tafel-, dessert-, voorsnij brood-, zak-, aardappe komkommer- en sa: komkommersebave Borduur-, nagel-, winke: andêre scharen, ook 3 ren linkscho en rech Patent- en gewone kur boomenmessen voor Scheermessen, die nimn slepen te worden. Engelsche messenplanke BE BAZAR. J. I te Winkel, belast zich en verkoopen van VA GOEDEREN en het pla: OP HYPOTHEEK. Nc Itrittange en lerïand. Denemarken. T«rk|je. Zwitserland. Oostenrfik-Slongarffe. Italië. $»panfe. ^uld-iti'rica. Wereenigde fótaten. blauwen HARDSTEEI te Alkmaar, beveelt zich en verkoscjten van Efl en ander geldswaardig papiei en afschrijvingen op de €i Nationale Schuld het incas buiteulandsche wissels het be Diezerstraat, hoek Sr e ondergeteekende brengt t H^hebbcnden dat "-hij onder de Actdl van den te Sc, gehad hebbenden Motaris An MS'! SjAWKE, van het jaar H jaar 1S6®, aan te gaan van 120 miljoen goedgekeurd. Bij gebrek aan stof is de vergadering tot den 3 Juli uiteengegaan. Kamer van Afgevaardigden. Den 20 is een tweevoudig verslag uitgebracht over de verkiezing van graaf de Mun in het arr'. vau Pontivy. In bet eerste werd breedvoerig be toogd dat de verkiezing vernietigd behoorde te worden wegens ongeoorloofden invloed van de overheidde geeste lijkheid en de grondbezitters ten gunste van den graaf, zijnde de kiezersdie niet voor hem wilden stemmen met ont houding der sacramenten bedreigd en gestraft. Het tweede verslag betoogde het ongeoorloofde der inmenging van de geestelijkheid, als in strijd met de fransche wetgeving, met vroegere en latere regeeringsbesluiten en de plechtige ver klaringen, in 1682 en later door de geestelijkheid des lands afgelegd. Het wetsontwerp tot machtiging van Parijs om eene (hoogstens 5% pets.) leening van 120 miljoen, aflos baar in 73 jaren, aantegaanwerd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Den 22 is de verkiezing van den heer d' Ayguesvives te Toulouse met 28S tegen 166 st. goedgekeurd, hoewel de commissie tot nietigverklaring geconcludeerd had, wegens niet geringe ongeoorloofde inmenging der regeering ten gunste van dien bönapartistischen candidaat. Den 23 heeft de minister üufaurein antwoord op de vraag van den bonapartist Laroche-Joubert, in hoever de regeering zich bezig hield met een onderzoek naar de mid delen om zedelijk en stoffelijk het lot der groote menigte te verbeterenverklaarddat er wel degelijk en nie.t, weinig aan de zaak gedaan was en voortdurend gedaan werd in dien zin dat de regeering het volk vrijheid en bescherming van zijnen arbeidden lande rust en zekerheid tegen de woe lingen van oproerige partijen verschaft. In antwoord op eene vraag van den heer Sputter, betreffende de behandeling, welke men den „gérant" van het radicale blad Les droits de VhommeBoldtre had doen ondergaan [wien namelijk toen hij wegens drukperszaken voor den rechter verschijnen zou, de handboeien waren aangelegd] erkende dezelfde minis ter, dat de behandeling van de kwaliteit des beschuldigden behoorde af te hangen. De „gérant" hadzeide hij geeue bevoorrechte behandeling verzochtwelke hem andersniet volgens het reglement maar volgens het gebruikzou«zijn verleend geworden. De commissie voor het wetsontwerp betreffende de ge meentelijke organisatie heeft den 23, met het oog op allerlei moeilijkheden met 9 tegen 2 st. beslotenhet ontwerp als zoodanig te laten rusten en de artikelen betreffende de benoeming der maires tot een afzonderlijkvoorloopig wets ontwerp daaruit te lichten. Den 26 is het wetsontwerp om de weduwe van den minis ter Ricard een pensioen van 6000 fr. toe te staan met 274 tegen 143 st. spoedvereischend verklaard en vervolgens aan genomen. De minister van koophandel diende het wetsont werp betreffende de tentoonstelling van 1878 in. De zitting werd tot den 30 verdaagd. De regeering heeftnaar aan'eiding van ingekomen klach ten de bemanning der visschersvaart.uigen vermaand zich op de nederlandsche kusten niet schuldig te maken aan het zeileu door de nettenhet afsnijden van deze en het mis handelen van nederlandsche vïsschers, zullende de schuldigen niet alleen gevangengenomen en gerechtelijk vervolgd worden door de bevoegde macht in Nederland, maar bovendien strafbaar zijn in Engeland volgens art. 267 van The Merchant Shipping Act 1854. Behalve de uitlevering van Winslow was ook die van ze keren Brent door de americaansche regeering geeischten ook deze is door Engeland geweigerd. Bij een den 24 gehouden roeiwedstrijd tussehen eenige leden van de Erankforter Roeivereeniging welke in de laatste jaren herhaaldelijk in Duitsckland, Nederland en Bel- gie lauweren behaald heeft en de Londensche Roeiclub zijn de engelsche roeiers overwinnaars gebleven. Op last der regeering wordt Gibraltar in staat van ver dediging gebracht. De prachtige verzameling van indische voorwerpendoor den prins v. Wales op zijne reis ten geschenke ontvangen, is thaus behoorlijk gerangschikt en in het Indisch Muzeüm tentoongesteld voor het publiek. Bij deze collectie zijn gevoegd de schilderijendoor de den prins vergezellende schilders vervaardigd. De heeren Ripley en Bowycr. leden van het Lagerhuis en gerekend wordende tot de liberale partij zijn door de Reform-Club uitgebanngn, omdat zij te veel in conservatie ven geest gesproken en gestemd hadden. Te Birmingham is de radicale candidaat Chamberlain zonder oppositie tot lid van het Lagerhuis verkozenin de plaats van den heer Dixondie zijn ontslag heeft genomen. Hoogerhuis. In antwoord op een paar interpellatiën over de oostersche kwestie heeft lord Öerhy zich naar gewoonte zeer omzichtig uitgelaten. Hij verklaardedat de regeering gaarne de Porte en de opstandelingen met elkander verzoe nen zou maar dat zij geen recht had en geene begeerte om voor een van beiden partij te trekken in een louter binnen- landsch geschil. In veel bloediger binnenlandscke oorlogen, in de laatste tijden in audere landen voorgevallenwas aan geene interventie gedacht. Lord Granville merkte daartegen opdat Engeland en de andere mogendheden door het trac- taat van 1856 wel degelijk verplicht waren om zich het lot der christelijke bevolking van Turkije aan te trekken. Lagerhuis. Den 27 heeft de minister van financiën in ant woord op eene interpellatie verklaard dat de berichten door hongaarsche en russische bladen medegedeeld, volgens welke britsehe schepen eene groote hoeveelheid krijgsvoorraad cn geldvoor de turkscke troepen bestemd naar Turkije zou den hebben overgebracht, volkonieiT onwaar waren. Noch rechtstreeksnoch zijdelings had Engeland eenige onder steuning aan Turkije ten behoeve der turksche troepen ver leend. De britsehe regeering had volkomen onzijdigheid in acht genomen en vertrouwdedat andere regeeringen het zelfde zonden doen. Het Eolkething heeft den 23 het voorstel der linkerzijde, om ter zake der legerwet tot de orde van den dag over te gaan met 62 tegen 24 st. aangenomen. In eene zitting waarbij uitsluitend leden der linkerzijde tegenwoordig waren, is met alg. st. een votum van wantrouwen ten opzichte van het ministerie aangenomen. Den 24 is de buitengewone zitting van den Rijksdag gesloten. De demping van den opstand in Bulgarije is, behalve aan de krachtige maatregelen van den opperbevelhebber der troe pen (thans minister van oorlog), ook te danken aan het be sluit'der regeering om bascki-bozoeks en tselierkessen te ont wapenen welke ongeregelde troepen door hun rooven moorden en plunderen de inwoners meer naar de zijde der opstandelingen drongen dan tot onderwerping brachten. Aan de turksche troepen in de Plerzegowina is de achter stallige soldij van 6 maanden uitbetaald. De nieuwe minister van justitie Khalil Sherif-bassa is, vol- zijne vrienden een scherpzinnig staatsman; zeker is hij een erkend speler en verkwister, een ontzenuwd drinker en wellustelingdie zijn aanzienlijk vermogen tot den laatsten piaster heeft doorgebracht. Hoewel door zijn huwelijk met den Onderkoning van Egypte verwantis hij van dezen een groot vijand. Het duitsehe eskader van de Middellandsche-zee is den 25 voor Salonica aangekomen. Hoewel de opstandelingen de proviandeering van Niosie niet rechtstreeks bemoeilijkt hebben moeten zij toch van den tocht van Moukhtar-bassa derwaarts gebruik gemaakt hebben om de vlakte van Newesinje te plunderenwaar 8000 heesten en eene groote hoeveelheid andere zaken hun ten buit, werden. Te Bagdad schijnt de pest uitgewoed te zijn. Van Februari tot omstreeks 20 Juni zijn er 3639 menschen aan bezweken. De regeeringwelke 2 talrijke van Bagdad komende en naar Damascus en Aleppo bestemde karavanen op de grens van Mesopotamie aan eene gestrenge quarantaine had doen onderwerpenheeft aan den Oppersten Gezondsheidsraad de schriftelijke verklaring gezonden dat het niet alleen nooit in hare bedoeling gelegen had, gelijk beweerd was geworden, troepen uit Mesopotamie naar Europa te ontbiedenmaar dat zij zelfs alle militaire bewegingen in Mesopotamie volstrekt verboden had zoolang de pest er bleef heerschcn. Op het eiland Scio zijn eenige ongeregeldheden voorge vallen ten gevolge van het feitdat een turksche gendarme een christen om het leven heeft gebracht. De rust is hersteld. Te Konstant.inopel zijn een groot aantal softa's in hech tenis genomen en deels verbannen deels naar hunne ge boorteplaatsen teruggezonden. Ter zake der op de ministers gepleegden moordaanslag zijn 12 personen gearresteerd, waaronder een adjudant van den vorigen Sultan. De te Saionica uitgesproken vonnissen zullen op hoog bevel, door den koogeren militairen reohter worden herzien. De waarde der kleinoodiën en juweelen van Sultan Abdul- Azis wordt op een bedrag van ongeveer 23 miljoen gulden geraamd- De ministerraad beeft het plan van den veldtocht tegen Servie vastgesteld. De aan de grenzen van dat land gele gerde troepen en de vloot op den Donau hebben bevel ont vangen zich gereed te houden om op het eerste bevel de vijandelijkheden te kunnen aanvangen. De minister van oorlog, Abdul-Kerim-bassa, zal het bevel over de troepen aan de servisehe grens voeren. Servie. Vorst Milan heeft den 7 een brief aan den groot vizier geschrevendat zijne troepen den 5 van de grenzen waren teruggeroepen. Dat bevel schijnt niet opgevolgd of wel de troepen later naar de grenzen teruggezonden te zijn, althans volgens latere berickteD stonden de turksche en ser visehe troepen aan de grenzen nog dreigend tegenover elkander. Volgens de Politische Corresponded worden alle in den afgeloopen winter door de Skupsehtina, met het oog op een mogelijken oorloggenomen besluiten thans uitgevoerdde bezoldiging van alle ambtenaren wordt verminderdde meeste burgerlijke ambtenaren worden in het leger ingelijfd de tweede ban der militie heeft den eed op de vlag afgelegd. Generaal Zach voert het bevel in het westen over het leger van de Morava; een sterk legercorps staat te Alimpies, waar een overtocht over de Drina wordt voorbereid. Maar ook de turken zijn aldaar talrijk. Generaal Tschernaieff comman deert het zuiderleger, tegenover het turksche versterkte kamp van Nisck. Nog meldt genoemd bladdat de regeering van de zending van den heer Cristic naar Konslantinopel heeft afgeziendaar de Porte verklaard had het doel daar vanhaar van te voren medegedeeld, niet te kunnen aannemen. De mogendheden hebben Servie zeer nadrukkelijk aange maand geene onvoorzichtigheden te begaan. Engeland heeft verklaarddat het zich aan Rusland zou aansluiten indien het Servie in toom houdt. Later moeten de mogendheden besloten hebben geene vertoogen meer m te dienen, en En geland en Rusland overeengekomen zijnde serviërs en tur ken alleen den strijd te laten uitvechten. Volgens officieuse berichten zijn de veld- en vestingartil lerie den 24 de veldpostde veldtelegraaf en de saniteits- kolonne den 26 naar de grenzen opgerukt. De opgeroepen reservetroepen zijn 6000 man sterk, verdeeld in 30 eompagniën. "Vorst Milan heeft, den 29, 's morgens te 5 urenBelgrado verlaten om zich naar het oorlogstooneel te begeven. De ministers vergezelden hem tot Semendria. De metropoliet en alle bisschoppen begaven zich naar de grenzen om den soldaten hunnen zegen te verleenen. Overstroomingen hebben eene schade aangericht, welke op minstens 10 miljoen fr. geschat wordt. Oostenrijk. De stad Praag drZeithammer, een der ijve rigste aanvoerders van de oud-czechische partij tot bur gemeester verkozen hebbende, heeft de regeering geweigerd die benoeming te bekrachtigenomdat zij meent geen man aan bet. hoofd van eene der grootste steden des Rijks te kunnen dulden, die de geldigheid der wetten ontkent. De jong-czechiscke partij in Moravie heeft een manifest uitgevaardigdwaarin zij verklaart, vereeniging en verzoe ning met de oud-czecken te willen. Zij zegt, bereid te zijn om elke voorwaarde aan te nemen die haar tot heil des lands gesteld wordt. Hongarije. Een bekend agent van de servisehe oorlogs partij die in de zuidelijke streken van Hongarije poogde agitatie te wekken en inschrijvingen te verkrijgen voor eene leening tot dekking der servisehe oorlogskosten, is in hech tenis genomen. De politieke slaviscke vereeniging „Omladina" doet zich in het zuiden duchtig gelden. Zij kan over veel geld beschikken telt hare leden onder gemeentebesturen en zelfs rechtbankenen tracht stelselmatig de bevolking tegen de regeering op te hitsen. De gisting in de zuidelijke pro vinciën is grootvele arbeiders zijn naar de Herzegowina vertrokken. In de kas van de succursale der Nat. Bank t,e Syracuse is een tekort ontdekt van 1.200.01)0 lira's. De directeur en de kassier, wegens hunne ongeregelde, spilzieke levenswijs sedert lang niet te goeder naam staande, zijn in verzekerde bewaring genomen. De Senaat heeft den 18 het, overeenkomstig eene door de commissie en de regeering voorgestelde lezinggewijzigd wetsontwerp betreffende de eedsaflegging met 7 5 tegen 41 st. aangenomen. Het schrijft nu voor, dat alvorens den eed af te leggen de betrokken persoon door den president der rechtbank I of zijnen plaatsvervanger „ernstig herinnerd" zal worden, o.a. „aan de godsdienstige verbintenisdie de geloovige met. den eed tegenover God aangaatwelke woorden in het door de Kamer goedgekeurde artikel niet voorkwamen. Voorts zal de betrokkene met de woorden „Ik zweer het" antwoorden op de vrij langademige formulewaarvan de aanhef aldus luidt: „Gij zweert, gedachtig aan het zedelijk gewicht dier handeling en aan de godsdienstige verbinteniswelke gij met den eed tegenover God aanvaardt, dat gij" enz. Den 20 is liet wetsontwerp betreffende de eerste reeks van werken aan den Tiber goedgekeurd. Den 18 heeft de minister Depretis bij de Kamer een kon. besluit ingediendwaarbij liet kabinet gemachtigd werd om het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomsten met, de Opper-ItaliaanscheRomeinsche en Zuidelijke Spoorweg- Maatschappiiendoor het vorige bewind den 9 Maart aan geboden, in te trekken. Voorts bracht hij liet nieuwe ont werp ter tafelstrekkende ter bekrachtiging van de over eenkomst te Bazel met de Opper-Italiaansche Maatschappij van het weener tractaat tot afscheiding van het oostenrijksehe zuider-spoorwegneten van de onlangs te Parijs gesloten additioneele overeenkomstwaardoor de eerstgenoemde ge wijzigd wordt. Op 's ministers verzoek werd zijn ontwerp spoedvereischend verklaard. Den 27 is het wetsontwerp be treffende de conventie van Bazel in zijn geheel aangenomen. De Senaat heeft den 22 het constitutie-ontwerp definitief aangenomen met 127 tegen 11 st., en met 94 tegën 9 st. besloten tot afschaffing der zoogenaamde fueros. Den 24 is de posttrein tussehen Saragossa en Barcelona tussehen de stal ions Tarrega en Servia van het spoor ge raakt waarbij 17 personen het leven verloren en 57 gewond werden. De spaansche gedelegeerden van Spanje's sehuldeischers hebben besloten de voorgestelde conversie en de gedwongen leening van 175 miljoen peseta's te bestrijden en hun verzoek om betaling van de helft der coupons van de geconsolideerde schuld te handhaven. Zij zullen dooro ver con ondorliniid hebben met den minister Canovas. Bij de beraadslaging over het artikel der constitutie be treffende de godsdienstvrijheid heeft de minister van justitie aan de daartegen ijverende prelaten verzekerddat het huis, de begraafplaats en de particuliere eeredienst van hen die buiten de Staatskerk stonden zouden worden geëerbiedigd, maar dat de propaganda onder al liai e vormenbijbelge nootschappen uitwendige kenteekenen zelfs het particuliere onderwijsdiscussie en polemiek zoo noodigzouden wor den belet. Intusschen aarzelde de minister niet, ruiterlijk te kennen te gevendat hij voortaan van de bisschoppen meer onderworpenheid aan de oude wet op het koninglijk exequa tur eisehen zal waaraan ook de pauselijke Bullen en bre ven krachtens die wet en de landsgebruiken onderworpen zijn. De minister Salaverria heeft den 17 de zitting der be- grootingseommissie niet bij willen wonenniet willende af zien van de verhooging van 2 p.c. op de grondbelasting daar hij de daarvan te wachten 20 miljoen fr. niet ontberen kon. Beweerde de commissiedat de vaste eigendommen reeds overmatig belast warende minister hield staande dat feitelijk, ten gevolge van fouten in het kadaster, valscke aangiften enz., nog geen twee derden betaald worden van hetgeen behoorde te worden opgebracht. De commissie belast met het onderzoek van het regeerings- ontwerp eener gemeentelijke en provinciale wet, heeft verslag uitgebracht. "Verder gaande dan de regeering, heeft zij nog verscheidene groepen van kiezers afgeschaft, alsde houders van brevetten en diploma's die niet voor de rechtstreeksclie belastingen zijn aangeslagen. Ook de categorie der verkies baren is door haar zeer ingekrompendaarentegen de be voegdheid van de door de regeering benoemde burgemeesters zeer uitgebreid. Madrid zou door deze wijziging in plaats van 96001) slechts 22500 kiezers tellenwaarvan 17500 hunne bevoegdheid aan den census ontleenen en de overigen tot de oud-ambtenaren cn door den Staat gepensioneerden behooren. Ten overvloede wordt een deel der plattelands-kiezers bij die van Madrid ingedeeld. De Bspanol, een ultramontaanseh bladis voor 2 maanden gesehorst. Omtrent eene organieke wet betreffende den Senaatdoor de regeering ontworpen kan worden medegedeeld, dat deze, buiten leden van rechtswege en die, voor het leven benoemd, nog uit 150 andere bestaan zal, door de 49 provinciën en het eiland Porto-Ricovolgens de bepalingen der wet van 1870, te verkiezen. Voorts wordt in het ontwerp aan het eiland Cuba uitdrukkelijk voorbehouden dat hetzoodra er de vrede ten volle hersteld is in den Senaat zal worden vertegenwoordigd. De 3 minst bevolkte provinciën des lands zullen voor het minst elk 1 lid minder hebben. 9 Se natoren zullen door de aartsbisschoppen worden benoemd elke universiteit zal er 1 benoemenenz. De verkozen le den zullen behoudens het geval van ontbinding der Cor tes5 jaren zitting hebben. Tusschentijds openvallende zetels worden niet aangevuld. De regeering behoudt zich voorovereenkomstig de constitutie de regels vast te stel len voor de benoeming of vervanging der Senatoren van rechtswege en van die voor het leven. De staaikunde van den President Burgers heeft in den "Volksraad volkomen gezegevierd, waarvan het beste bewijs is de herkiezing van den heer Swart tot staats-secretaris. Verder is het rapport van den President onder dankbetuiging aangenomen en de leening bij acclamatie goedgekeurd. Even zoo werden goedgekeurd de tractateu met Nederland en Belgie gesloten en verscheidene andere zaken. De aanstelling van den heer van Gorkom is bekrachtigd op voorstel van een lid der oppositiezoodat het verzetdat trouwens bijna uitslui tend te wijten was aan de seheeve voorstellingen van den heer Cachet, geheel is overwonnen. De President Grant heeft tegen 4 Juli een dankdag uit geschreven. De Senaat heeft de hegrooling voor oorlog met 3 miljoen d. verhoogd en den 24 de ent or cement-actstrekkende tot bescherming van het stemrecht der negersmet eenige amendementen aangenomen. Deze wet was in Maart feitelijk huiten werking gesteld door eene beslissing van het opper- gereehtshof, waarbij zij in strijd verklaard werd met de constitutie. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft, geweigerd om op uitnoodiging van den President Grantde voor het loopende jaar toegestane en nog ongebruikte gelden voor de uitgaven van het volgende jaar te bestemmen. Met 100 tegen 77 st. heeft het Huis het voorstel verworpen om een ontwerp te behandelen, strekkende tot intrekking der wet op de hervatting der betalingen in specie. De Democratische Conventie te St. Louis heeft den genl. Molerland (van Illinois) tot haren voorzitter, den heer Tilden tot haren candidaat voor het Presidentschap en den heer Hen dricks tot haren candidaat voor het Viee-Presidentschap be noemd, en voorts een programma vastgesteld waarin zij aan dringt op hervormingen in de administratie en het gouvernement; haar vertrouwen betuigt in het voortduren der Unie en hare gehechtheid aan de constitutie. Zij verlangt volkomen afschei ding van Kerk en Staatleekenonderwijsintrekking der wetsbepaling, die de hervatting der betaling in specie met het jaar 1879 voorschrijft die hervatting moet voorbereid worden door voorzichtige bezuinigingen in alle departemen ten intrekking van het protectionistische tarief. Snelpersdruk van llerm-. Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6