I No. 30. AchténzeyeiUigste Jaargang. 1876. ZONDAG 23 JULI. i I #f£ictëcl CScbccÜc. SElcfcclijfc^cItc JScWcïitcu OuUiehltind. Belt FrankrUk. Groot Blrittanfe en Borland. Turkse. II i AA (1 BAAT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ft, 65, franco per post, f 0,S0, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat zij beden gunstig beschikt hebben op het verzoek van de heeren Nicolaas Goes fy Zoontabaksfabriekanten te Alk maar, om vergunning tot plaatsing eener lieete lucktmachine, tot drijving eener kerfbank in kunne fabriek, op den hoek van de Achterdam en Dijk, in Wijk C, No. 427. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Juli 1876. Be Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van Hen drik Adrianus Botsgrutter te Alkmaar, om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel in zijne grutterijachter het perceel aan het Luttik-OudorpWijk C, No, 304, en dat op Maandag, den 31 Juli 1876, 's namiddags ten een ure, ten raadkuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het plaatsen van dien stoomketel bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Juli 1876. Be Secretaris. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kënnis Dat de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, in vervanging van den heer H. van den BERGoverleden alhier op den 17 April j .1., zal plaats hebben ten raadhuize dezer gemeente, op Woensdag 2 Augustus aanstaande, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Juli 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie aantemelden Jan ter Haak, Simon P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene alseen stalen ro zenkrans een manchet met rooden knoopeen witte zakdoek een hooigoffel met achterreep, een schroef van een wagenrad. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een kinderhoedje. De Nordd. Allgem. Zeitung en de Kreuzzeitung behelzen te gelijker tijd „eene oproeping tot de vorming van een duit- sche conservatieve partij". Behalve eenige conservatieve algemeenheden wordt in deze oproeping eene besliste verkla ring ten gunste der confessioneelechristelijke volksschool gevonden alsmede eene bereidverklaring tot herziening der gedurende den strijd met de Kerk uitgevaardigde wetten in dien zin, dat het recht van den Staat tot regeling zijner verhouding met de Kerk tegenover de daarmede strijdige aanspraken der Roomsche Curie gehandhaafdmaar geen overschrijding van de staatswetgeving op het gebied van het innerlijk kerkelijk léven, geen gewetensdwang gedoogd wordt. De Germania is met het medegedeelde program der nieuwe partij niet tevredenniet toegevendedat de Staat krach tens zijne souvereiniteit het recht heeft om zijne verhouding tot de Kerk te regelen. Pruisen. De ridderschap en burgerschap van Lauenburg hebben een adres aan prins Bismarck gericht, waarin dezen, naar aanleiding der inlijving van het hertogdom bij Pruisen, dank wordt gezegd voor de velein de laatste 11 jaren bewezen weldaden. De kroonprins en de kroonprinses van Italië hebben zich den 16 van Berlijn naar Potsdam begevenwaar zij door den kroonprinsdaartoe uit Scheveningen overggkomenals des Keizers gasten ontvangen werden. De heer Fincent Buzziuit Leiden, onlangs te Prankfort a. d. Main overledenheeft de catbolieke gemeente aldaar tot erfgenaam van zijn groot vermogen benoemd. Volgens zijn testament zullen in eenige naburige gemeenten inrichtin gen opgericht worden voor zedelijk verwaarloosde kinderen der 3 christelijke geloofsbelijdenissen. Ook voor vrouwen zal een toevluchtsoord gesticht worden. Aan de catbolieke gemeente te Bornheim is bouwgrond geschonken. Aan zijne vaderstad Leiden heeft hij 30000 gulden vermaakt. Ten gevolge van het vonnis der rechtbank voor kerkelijke aangelegenhedenhetwelk den aartsbisschop van Keulen van zijn ambt vervallen heeft verklaardzijn alle roerende en onroerende goederen van het aartsbisdom onder beslag gelegd en is het kapittel van regeeringswege aangezocht om een be heerder van het aartsbisdom te benoemen. Beieren. De Kamer heeftbij de behandeling der be grooting van eeredienstmet de gewone kleine meerderheid de voor den oppersten schoolraad uitgetrokken som gewei gerd welke instelling door den minister en verscheidene leden verdedigd, maar door andere als eene door de catho- lieke bevolking niet gewilde, slechts onverschilligheid op het stuk der godsdienst kweekendebestreden was. Den 14 zijn de voor de 3 universiteiten (Munehen, Wurz- burg en Erlangen) des lands uitgetrokken sommen nagenoeg onveranderd toegestaan zooals de ultramontaanschgezinde meerderheid der begrootingscommissie had aanbevolen. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Gents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De rechtbank te Luik heeft den 12 den bisschop, met veroordeeling in de kosten, zijnen tegen den burgemeester Piercot ir.gestelden eisch om schadevergoeding wegens het verbieden der kerkelijke ommegangen ontzegd. De Hooge Raad van Koophandel, Landbouw en Nijver heid, vergaderd om te raadplegen over de bij de vernieuwing der handelsverdragen aan de orde komende vraagstukken heeft verworpen het voorstel om de vast te stellen rechten te onderwerpen aan de opcentengezamenlijk ten bedrage van 24 p. c., laatstelijk op alle douane-rechten bij de wet bepaalden zich met bijna alg. st. in beginsel verklaard voor de verandering der rechten ad valorem in specifieke. De minister Waddington heeft onlangs in eene aansohrij ving aan de leeraars der Lyceeën de voordeelen uiteen gezet, welke de fransche Alpen-club voor de studeerende jeugd zou kunnen opleverenen den bestuurders der inrichtingen van hooger onderwijs opgedragenhunne leerlingen tot uitstapjes in het gebergte op te wekken ten einde hen tot flinke wandelaars en liefhebbers der natuur op te leiden. Het parijsche gemeentebestuur doet thans 150 der beste leerlingen een tiendaagschen tocht naar de zeebaden maken en heeft daartoe aan elk hunner 74 Ir. toegelegd. De leening der stad Parijs zal worden uitgegeven in 258,065 obligatiën van 500 fr., tegen den koers van 465 rentende 20 fr. De stortingen geschieden in termijnende laatste op 1 April 1878. 's Jaarlijks zullen 4 trekkingen plaats hebbenmet prijzen tot een gezamenlijk bedrag van 500,000 fr. Door dedoor 200 afgevaardigden bijgewoonde vergadering te Nimes van de liberale partij in de Hervormde Kerkis het door de Yaste Synodale en de Liberale Commissie ont worpen vergelijk goedgekeurdbehoudens nadere toelichtin gen en bekrachtiging door de liberale gemeenten. Den 14 is te S. Mandé, bij Parijs, een banket van 500 couverts gehouden ter herdenking van de inneming der Bas- tielje. Verscheidene republikeinsche leden der Vertegenwoor diging namen aan het feest deel. In het 3e. district van het arrt Rijsel isin plaats van wijlen den heer Bereqnaucourt, met 5284 st. tot lid der Ka mer verkozen de republikeinsche, min of meer radicale can- didaat Screpeltegen 4221 st. op den conservatief Cattreau. Senaat. Den 18 is de beraadslaging geopend over het wetsontwerp van den minister Waddington betreffende de academische graden. Het werd krachtig verdedigd door den heer Chaüemel Lacour en bestreden door den heer Wallon, den vroegeren minister van onderwijs. In bet begin der zitting was bet op voorstel der regeering spoedvereischend verklaardzoodat het in ééne lezing kon worden afgedaan. Kamer van Afgevaabdigden. Den 11 is het voorloo- pig wetsontwerpdoor de commissie voor het gemeente wetsontwerp voor dit laatste in de plaats gesteldin be handeling genomen. De heer le Pomellec stelde voor het verslag dar commissie aan haar terug te zenden met uitnoodiging om zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen over het ontwerp in zijn geheel. De zaak was eenvoudig genoegwat ook de meerderheid in gesprekken en bijeenkomsten gezegd had, zij dacht er niet aan tegen het ministerie in verzet te komen. Nu de republiek voor goed gevestigd wasging het niet aanvoorloopige wetten te maken. De verslaggever, de heer Ferry, antwoordde hierop, dat de aanneming van dit voorstel zou gelijkstaan met eene verdaging der zaak voor geruimen tijd. De heer Gambetta noemde het voorstel der commissie een slechten, verfoeilijken maatregelhet voorloopig karakter zou een klank blijken te wezenen de Kamer zoubet aannemende, eene definitieve wet maken van den jammerlijksten aard. De minister de Marcère verklaarde dat de regeering, in wie de heer Gam betta zoo even zijn vertrouwen betuigd had. juist omtrent het thans behandelde vraagstuk wensehte te weten of zij al dan niet in de Kamer eene meerderheid bezat. Zij had zich tot taak gesteld de republiek te doen leven en te bevestigen, en bezat een programwaarmede zij geloofde die taak te kunnen volvoeren. Men moest, dit goedkeurenniet met. vleiendeniets beteekenende loftuitingenmaar met eene stemming. De heer Gambetta kwam er tegen op, eene beslis sing uit te lokken over het bestaan en de verantwoordelijk heid van een bewind naar aanleiding van eene tijdelijke regelingmen mocht deswege geen politiek geschil wensehen. De radicaal Floquet verzette zich tegen het voovstel-Pomellec, wegens de vertraging, welke er het gevolg van zou zijn; beter was hetmet verwerping van het voorstel der com missie, terug te keeren tot de wet van 1871. Het eerstge- melde voorstel werd daarop met 389 tegen 76 st. verworpen. Art. 1 waarbij de wet van 20 Jan. '74 vervallen worcit verklaardwerd aangenomen met 434 tegen 22 st. Op art. 2 werd met 368 tegen 63 st. verworpen een amendement van bonapartistiscke zijde, strekkende om in alle gemeenten met 2UUU0 zielen en daar benedenbehalve in de hoofdplaatsen van departementen arrondissementen en kantonsde maires bij algemeen stemrecht te doen verkiezen. Een amendement van den heer le Pomellec e. a. om in alle gemeenten, met uitzondering van Parijsde maires door de gemeenteraden uit hun midden te doen benoemenwerd ingetrokken, maar door den radicaal Madier de Montjau zonder het voorbe houd omtrent Parijsweder ingediend. Den 12 weigerde de Kamer met 343 tegen 63 st. het in overweging te nemen, en verwierp zij met 244 tegen 77 st. dat van den heer le Pomelecthans onveranderdd. i. met het voorbehoud betreffende Parijsdoor den heer Madier ingediend. Daarop stelde de orleanistische markies de Castel- lane voor, om eenvoudig tot de wet van 1871 terug te kee ren de republikeinsche partij was toch te zeer tegen zich zelve verdeeld om iets anders dan voorloopige maatregelen te kunnen nemende Senaat zou zijn voorstel wel aanne men en dus moest de Kamer maar voorgaan. Doch de Kamer weigerde met 271 tegen 137 st., en nam vervolgens de 4 eerste paragrafen aan van art. 2 waarbij vele leden zich onthielden. Op de 5». stelde de heer Tallandier, bij wijze van transactievoor, dat de regeering de maires der hoofdplaatsen zou benoemen uit een door den gemeenteraad opgemaakt drietalmaar bet in overweging nemen werd geweigerd, terwijl weder vele leden zich van de stemming onthielden. De heer Lausserat verklaardeuit naam zijner medegenooten der „Republikeinsche Unie", dat zij zich'ont hielden, niet verkiezende met de vijanden der republiek tegen het ministerie te stemmennoch voor het ministerie en in strijd zoowel met hunne beginselen als met de verbin tenissentegenover de kiezers aangegaan. 5 werd met 287 tegen 132 st. overeenkomstig het ontwerp'der commissie en daarna art. 2 in zijn geheel aangenomen. Qp art. 3 waren 2 additioneele bepalingen voorgesteld, strekkende om, met het oog op het voorloopig karakter van bet ontwerp on verwijld de gemeentelijke verkiezingen uit te schrijven (op dat de regeering geene maires zou behoeven te kiezen uit gemeenteradenonder het vroegereder republiek vijandige bewind samengesteld. De linkerzijde stemde met toejuichin gen in en de commissie vereenigde zieh met het voorge stelde denkbeeld. De geheele wet werd vervolgens aange nomen. Den 13 heeft de heer Louis Blanc den minister van buit. zaken geïnterpelleerd over de politiek der regeering aan gaande de oostersehe kwestie. De minister heeft geantwoord, dat hij eene discussie over die kwestie ontijdig achtte. Frankrijk houdt zich uitsluitend bezig met zijn eigen her stel. Hij achtte het wenschelijkdat Prankrijk door geen gebeurtenissen in het buitenland in dat werk gestoord werd, en rekende het den plicht der regeering om zooveel mogelijk alle geschillen uit den weg te ruimendie den vrede zou den kunnen bedreigen. Prankrijk zal medewerken om de overeenstemming tussehen de mogendheden te bevorderen. Deze samenwerking heeft tot grondslag de non-interventie en een gemeenschappelijk overleg, dat door vertrouwelijke onderhandelingen zal worden tot stand gebracht. Over eenkomstig het verslag van den heer Turquet werd met 307 tegen 181 st. besloten tot nietigverklaring der verkiezing van graaf de Mm, nadat deze alvorens getracht had de houding der geestelijkheid ten aanzien zijner verkiezing te rechtvaardigen. Na eenige discussie over de vraagof ook het rechtsgeleerd verslag van den heer Guichard omtrent de bemoeiing der geestelijkheid nog afzonderlijk zou worden behandeldwaartegen o.a. de minister Dufaure opkwam werd beslistdat de minister den volgenden dag zou wor den geïnterpelleerd omtrent de maatregelen welke hij we gens hare handelingen tegen de geestelijkheid dacht te nemen. Van de interpellatie is den 14 niets gekomen, dank zij de tusschenkomst des heeren Gambettadie voorsteldede beide verslagen over de verkiezing van den beer de Mun in handen des ministers te stellen. Deze verklaarde hiertegen geen bezwaar te hebben en de Kamer besloot dien overeen komstig. Met alg. st. werd aangenomen het wetsontwerp, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt "Bene rekening van ontvangsten en uitgaven te openen voor de in 1878 te Parijs te houden tentoonstelling, zoodat alleen de toelaag van den Staat, bestemd om die rekening te doen sluiten, in de begrooting voor dat jaar uitgetrokken en alle ontwerpen voor de constructieexploitatie enz. aan de be krachtiging van den minister van landbouw en koophandel onderworpen zullen worden. Met 253 tegen 111 st. werd geweigerd het in overweging nemen van het voorstel-Naquet, tot intrekking der wet van 29 Dec. 75 en van alle veror deningen tot beperking der vrijheid van drukpers. Daaren tegen strekte een door den heer Spulier voorgelezen verslag tot het in overweging nemen van het wetsontwerp-ZwAoaaa, om eene parlementaire commissie te benoemen voor eene herziening der drukperswetgeving in haren gansehen omvang. Den 17 heeft de heer Gambetta medegedeelddat de be- grootings-coramissie bare verslagen gereed had en stelde hij voor, den 24 de algemeene beraadslaging te openenten einde vervolgens de hoofdstukken van oorlogmarineo. onderwijs, Algiers en justitie in behandeling te nemen, als wanneer het blijken zoudat men met het oog op de najaarszittingen der Algemeene Raden moest uiteengaan. De minister Léon Say vereenigde zich met een en ander onder voorbehoud, dat ook van het overblijvende, indiener nog tijd waszooveel mogelijk zou worden afgedaanen dien overeenkomst ig is dan ook besloten. Verder werd de zitting voornamelijk gewijd aan de behandeling van een aantal aanvullings-credieten. De bijzondere commissiebelast met bet onderzoek van het wetsvoorstel des heeren Gatineau betreffende de staking der vervolgingen wegens handelingen, met de Commune van 1871 in verband, heeft den 18 eene bijeenkomst gehouden en daarin den minister van justitie, Dufaure, gehoord. Deze heeft haar te kennen gegevendat de regeeringvol hardende in de tot dusver aan den dag gelegde welwillende gevoelensechter gezegd voorstelook naar de lezing der commissieonaannemelijk keurde. Nadat de heer Dufaure zieh verwijderd hadwijzigde de commissie haar ontwerp in dier voegedat het der regeering na de verklaringen des ministers nog mogelijk wezen zou om het niet in zijn geheel te verwerpenzonder intusschen hare zienswijze omtrent sommige punten te laten varen. Den 10 heeft eene deputatie, bestaande uit de aanzienlijk ste en bekwaamste vertegenwoordigers der geneeskundige faculteitbij den minister van binn. zaken geprotesteerd te gen het nog bij het Parlement aanhangige ontwerp op de vivisectieen hem een door 2000 geneeskundigen ondertee kend adres overhandigd. Het engelsche kapittel der orde'van S. Jan van Jerusalem heeft den stuurman v. Hoydonck de zilveren en den matroos Trousselot de bronzen niedalje toegekend, ter zake van hun gedrag aan boord van de Lennie. Den 14 heeft lord Derby 2 deputatiën ten gehoore ontvan gen. Door de eersteaangevoerd door den heer John Bright, werd eene door 570 personen, waaronder 40 Parlementsle- dengeteekende memorie voorgelezenwaarin op de strikte onzijdigheid van Engeland in de oostersehe kwestie werd aangedrongen en de wensch geuit, dat ook niet de minste zedelijke steun door Engeland aan Turkije zou worden ver leend. De minister verklaardedat de regeering het met de zienswijze der onderteekenaars volkomen eens wasen onzijdigheid wildemet uitzondering van het geval, waarin hare diensten het einde van den strijd konden verhaasten. Het berlijnsche memorandum was niet uit partijdigheid voor Turkije verworpenmaar alleen omdat de regeering geloofde, dat men een verkeerden weg insloeg tot het door allen beoogde doel. c -i f Vas 'n overleg met de andere mogendheden naar Besika-baai gezonden uit vrees voor de veiligheid der vreem delingen in Turkije. De andere deputatie van den Bond tot hulpbetoon aan de christenen in Turkijeoverhandigde eene door lord Russell namens den Bond onderteekende me morie. Lord Derby stemde in met de slotsomwat het in acht nemen der onzijdigheid betrof, maar ontkende, dat christenen en muzelmannen niet onder dezelfde regeering konden levenen dat het mohammedanisme voor de nieuwere denkbeelden van verdraagzaamheid geheel ontoegankelijk is. Omtrent de wreedheden in Bulgarije sprak hij op nieuw zijn twijfel uit. Aan boord van het ramtorenschip Thunderer te Portsmouth is een der stoomketels gesprongen, waardoor 15 man, grooteu- deels stokersomgekomen en 56 gekwetst en gebrand (van deze sedert meer dan 20 overleden) zijn. Te Leitrim is de heer O' Beirne, de candidaat der Home- Rule-partij, tot lid van het Lagerhuis verkozen met 1276 st., tegen 885 op den conservatief Totenham. De Koning van Griekenland is den 14 te Londen aan gekomen. De heer Agnew, te Londen wien het pas voor 10000 p. st. gekocht portret van de hertogin v. Devonshiredoor Gains borough geschilderd ontstolen washeeft van zekeren Was- salAstor-hótel te Nieuw-York bericht ontvangen dat hij, tegen overmaking van 5000 p. st. zijn portret terug kan krijgen. De dief schrijft, zieh veilig te achten, nu Ame rica na de twist over Winslows uitleveringgeene misda digers meer aan Engeland uitlevert. De in de londensche finaneiëele en handelskringen zeer be kende heer Albert Grantvroeger lid van het Lagerhuis is veroordeeld tot eene schadevergoeding van 700 p. st.te betalen aan een aandeelhouder van de Lissabonsche Tramway- Maatschappij. De jury was van oordeel, dat de beklaagde zich had schuldig gemaakt aan het geven van verkeerde in lichtingen omtrent de Maatschappij. Daar er ongeveer 90 aandeelhouders zijndie in hetzelfde geval verkeerenkan dit proces hem eene goede hoeveelheid p. st". kosten. Het is bij de behandeling van dit proces o. a. gebleken dat de hertog de Salhandaportugeesch gezant te Londen van die Maatschappij voor ongegronde aanbevelingen vele dui zenden p. st. ontvangen heeft. Ook kwam aan het licht dat de voormalige schrijver van de finaneiëele artikelen in de Times van den heer Grant geld aangenomen heeftmen begrijpt, welke diensten daarvoor van hem verwacht werden. Lagerhuis. Den 12 is zonder stemming overgegaan tot de tweede lezing van het ontwerpdat sluiting der herber gen in Ierland op zondag voorschrijft; en zulks na de ver klaring der regeeringdat zijvermits de motiewaaruit het ontwerp is ontstaanop 13 Mei met eene meerderheid van 57 st. werd aangenomen, het ontwerp in beginsel over nam maar zieh voorbehield eenige wijzigingen bij de arti- kelsgewijze behandeling voor te stellen. Den 13 was de zitting grootendeels gewijd aan de onder wijswet. Er werden pogingen gedaan om het beginsel van leerplicht toch nog in het ontwerp te brengen, door aan alle steden de verplichting op te leggen tot. het maken van eene regeling, die op leerplicht nederkomt. Maar met 206 tegen 165 st. werd een amendementdat die strekking hadver worpen, zoodat het dus aan de keuze der gemeentebesturen in de steden blijft overgelaten, of zij al dan niet leerplicht willen voorschrijven. Een ander amendement, dat de ou ders die gemoedsbezwaren hebben tegen de eenige school waarheen zij hunne kinderen zenden kunnenvan den leer plicht wilde ontslagen zien, werd met 128 tegen 25 st. ver worpen. Den 14 is een amendement aangenomenvolgens hetwelk de plaatselijke besturen het recht zullen hebben om gedurende 6 weken in het jaar aan kinderen boven de 8 jaren vrijheid te gpven tot fabrieks- en veldarbeid. Den 17 is de heer Disraëli op nieuw geïnterpelleerd over de wreedheden in Bulgarije. Hij heeft herhaald, dat de berichten overdreven waren en zich ten bewijze daarvan op depêches van den beer Henry Elliottengelsch gezant te Konstantinopelberoepen. Uit deze depêches bleekdat de christenen den opstand begonnen warendat de turksche regeering geene andere troepen dan de baschibazoeks be schikbaar haden dat de wreedhedenvoor zoover ze on tegenzeggelijk plaats hadden gehadmeerendeels bedreven waren door de om lmnne woestheid bekende cireassièrs, die, toen Rusland hen uit hunne bergen verdreefzich in Bul garije hadden nedergezet. De heer Disraëli merkte voorts op, dat de laatste depêchedoor hem van den heer Elliott ontvangen, berichtte, dat vele christenen als vrijwilligers tegen de serviërs dienst nemen. De minister meendedat zulk een feit genoegzaam bewijst, dat men ten onrechte den krijg die gevoerd wordtals een godsdienstoorlog voorstelt. Wat de berichten omtrent de wreedheden in Bulgarije be treft zeide een der depêches nogdat zij niet te vertrou wen warenomdat zij kwamen uit russische of bulgaarscke bronnen. Aan de schuldigen ter zake der te Salonica gepleegde moorden zijn zwaardere straffen opgelegd. De chef der po- licie is tot degradatie en 15 jaren dwangarbeid, de fre-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1