L iïo. 32, Achlênzeventigsle Jaargang. 1876. ZONDAG 6 AUGUSTUS. (öffictëel Ocbccltc. £®lckclijkschc Berichten. tluitschland. IIuHschland üclgie. Groot-Sti'it!an|e en Ierland. Turkic. ALK E AA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,8a, franco per post f O,HO afzonderlijke nommers Cents. Sneven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. PUM.ICATIE. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens de uit voering van werken aan de wipbrug over de Niemoeslootin den oostelijken dijk van het Noordhollandscb Kanaal bij de Hollundsche Tuin te Alkmaar, het verkeer over die brug zoowel voor voetgangers als rijtuigen, jaagpaarden en vee, van en met 8 Augustus e.k. tot nadere aankondiging z a 1 zijn gestremd, en dat het verkeer tussehen Alkmaar en Koedijk gedurende dien tijd zal moeten geschieden over de vlotbrug over het Kanaal te Koedijk en den Rijks grooten weg van Alkmaar naar het Nieutcediepof langs den grindweg tussehen Koedijk en het Huiswaarder gat en verder langs de oostzijde van de Koedijkervaart. Haarlemden 3 Augustus 187 6. De Commissaris des Konings voornoemd R E L L. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis r\ - 3 POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Alkmaar brengt ter kennis van het publiekdatte beginnen met Maandag, 7 Augustus a.s., het kantoor zal geopend zijn op Werkdagen. Morg. tf Avonds Postwissels 7 9 1 2 3 51- 71 81-10 worden gen's morg. van 9 tot I Zon- en Feestdagen. Morg. van 7 8 uren. u 91--12 n Avonds ff 112j n e 517i ft u 9 10 n afgegeven en uitbetaald op werkda- uur nam. He Directeur voornoemd, GOUWE. Pruisen. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 26 's avonds te Bonn aangekomen. Den volgenden dag deden zij uitstapjes in den omtrek, en bezichtigde de Keizer, door den rector-magniSeus geleid, alle instellingen der uni versiteit. De Keizerklok te Keulen heeft den 27 voor het eersteen goed geluid doen hooren, daar de klepel tot dusver aan de eene zijde sterker aansloeg dan aan de andere. De Koning heeft prins Frederik der Nederlandengene- braeht waren door de 4 bataljons montenegrijnen die alleen in gevecht waren terwijl de Vorst terugtrokniet wetende, dat Peko Paulovic te laat was gekomen. Da waarheid van dit alles in het midden latendekan met meer zekerheid bericht wordendat Moukhtar, die den 28 de montenegrij nen bïj Urbiza aanviel, eene nederlaag onderging, waarhij Selim-bassa en 3 kolonels sneuvelden, Osman-bassa en 300 nizams gevangen genomen en eenige kanonnen en vaandels verloren werden. Zelf licht gekwetstvluchtte hij met het restant zijner bataljons naar Bilek en trok hij later naar Trebinje terug, in afwachting eener versterking van 1000 haschi-bozoeks. Maar toen de montenegrijnen den 31 Bilek aanvielentrok hij met al zijne troepen op nieuw derwaarts. Philip Peirovic, bloedverwant van Vorst Nikita, is in het ge vecht van den 28 zwaar gewond. Servie. De russisehe kolonel Kirejeffeen natuurlijke zoon van een der leden van het russisehe Vorstenhuis, die onlangs zijne diensten was komen aanbieden en het bevel voerde over de bulgaarsche vrijwilligersis den 18 bij Saït- schar gesneuveld. Den 30 zijn de ministers Ristic en Gruis onverwachts naar het hoofdkwartier vertrokken naar aanleiding van zeer ge wichtige aangelegenheden. Prins Peter Earageorgevich maakt van de tegenwoordige moeilijke omstandigheden gebruik om zijne aanspraken op den troon te laten geldenin dc hoop van thans een vol doenden aanhang onder de bevolking te vinden. Hij beeft „om staatkundige redenen" het vriicorns verlatendat hii Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag ?0 Juli 1876. Pruisen. Bij gelegenheid van het te Minden luisterrijk t-e-im'de GOjarig' jubilé van prins Frederik der Nederlanden als chef van het 2« wcstfaalsohe regiment n°. 15, heeft de prin- aan het regiment eene schenking gedaan van 10,000 ma-k en wel: 5000 mark ten behoeve van hulpbehoevende onderofficieren en 5000 mark op gelijke wijze voor officieren. Aan de troepen schonk de prins 1500 mark om feest te vieren. Het officierscorps bood den prins een feestgeschenk aan bestaande uit een monumentaal postament van massief zilver, waarop een soldaat als vaandrager te velde op de voorzijde het. neden'iandsche wapen en daaronder de opdracht „Aan Z. K. H. den Prins Frederik der Nederlanden bij het GOjarig jnhilé pis chef eerbiedig aangeboden door de officie ren van H.U. regiment." De 3 overige velden van liet pië destal bevatten in chronologische volgorde de belangrijkste datums uit de geschiedenis van liet. regiment. Beieren. De clericals partij in de 2'. Kamer beeft, van hare meerderheid van 2 st. gebruik gemaakt tot vernietiging der verkiezingen te Regensburg en Sulzbacb waar liberale Afgevaardigden gekozen waren. Prins Bismarck heeft den 26 Kissingen verlaten. De Koning en de Koningin van Griekenland zijn den 22 uit Londen te Brussel aangekomen. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 24 uit, Engeland te Brussel aangekomen en hebben onmiddelijk daarop een bezoek ontvangen van den Koning en de Ko ningin. Dezer dagen heeft eene proefneming van mobiliseering plaats gehad door de oproeping der reservetroepenwelke zeer voldaan heeft, zijnde 90 ten 100 der manschappen op gekomen. De Keizer en de Keizerin van Brazilië, incognito reizende, zijn den 22 te Liverpool aangekomen en onmiddelijk naar Londen vertrokken. De correspondentie, betredende de turksclie aangelegen heden is in liet Huis der Gemeeulen rondgedeeld en is 373 pagina's groot. Zij loopt van 30 Januari tot, 17 Juli en bevat 544 documenten de correspondentie over de wreed heden door de turken in Bulgarije gepleegd, daaronder begrepen. De correspondentie over de oostersclie kwestie eindigt met eene depêche van lord Loftus van 11 Juli, waarbij bij den bevredigenden afloop van de samenkomst der Keizers te Reiehstadt mededeelt. Den 26 Juni had graaf Schouwaloff aan graaf Derby medegedeeld dat prins Gort- schakoff als een bevredigenden maatregel aanpreesde op gestane gewesten te vpreenigen tot eenen schatplichtige" vazalstaat van Turkije, onder de souvereiniteit van den Sul tan maar zich zeiven regeerende en besturende. Het blijkt dat, terwijl de mogendheden voornamelijk aan de zelfregeering der gewesten dachten Engeland voornamelijk de zelfstandigheid van Turkije beoogdeen dat door dit verschillend doel van geene samenwerking spraak heeft kun nen zijn. Hoogeriiuis. Den 21 heeft, lord Oranmoreoverlegging vragende van zeker rapportde aandacht gevestigd op het. toenemen van de biecht onder de leden der Staatskerk. Meer en meer, zeide hij werd het gebruik geregeld te biechten en absolutie te ontvangen en aan vele kerken kon men ken nisgevingen aangeplakt, zien, volgens welke 3 maal 's weeks de biecht werd afgenomen énz. De aartsbisschop van Kan telberg drukte de hoop uit, dat de klacht overdreven mocht zijn al was er metterdaad grond voor. Volgens hem kon den echter de bisschoppen niets tegen de zaak doen voordat eene formeele aanklacht bij ben was ingediend. Het wets ontwerp betreffende de koopvaardijschepen werd bij derde lezing aangenomen. Lagerhuis Den 19 is beraadslaagd over een voorstel van sir H. Johnstonestrekkende om de wetten tot wering en bestrijding van besmettelijke ziekten in te trekken het welk door ettelijke sprekers ondersteund werd op grond van het ondoeltreffendeonzedelijke en drukkende dier wetten. Nadat echter uit naam der regeering de heer tVard Hunt verklaard haddatzooals uit de ondervinding gebleken wasde gewraakte wetten op den gezondheidstoestand van leger en vlootvolk een zeer weldadigen invloed hadden uit geoefend en dat de regeering. derhalve in de afschaffing daarvan niet kon toestemmen werd met 224 tegen 102 st beslistdat het voorstel niet voor de tweede maal zou wor den gelezen. Den 20 is de arlikelsgen ijze behandeling van het ontwerp tot wijziging der onderwijswet voortgezetwaarbij de be kende lieer Whalley met groote heftigheid er tegen uitvoer, als strekkende om de gezindteseliolen te bevorderen welker onderwijs hij niet enkel voor onwetendheid maar voor schadelijke onwetendheid verklaarde. Daartoe, zeide hij. had het hoofd der regeering met volmaakt jezuietisme de bijzon derheden van zjjn plan verborgen gehouden hetwelk onover troffen was in zijn reactionair karaktereene grove beleedi- ging tegen liet gezond verstand en de ondervinding der natie, enz. Deze uitval lokte veel vrooiijkheid uit en haalde liet genoemde lid eene herhaalde vermaning tot de orde op den iials. Door lord Sandon werd eene nieuwe bepaling inge- lascbt, welke na eenige discussie met 185 tegen 100 st, werd aangenomen en strekt om een minimum vast Ie stel len voor de staatstoelagendie aan bijzondere scholen onder zekere voorwaarden voor elk kind plegen te worden uitgekeerd in plaats van het bedrag daarvan als tot dus ver, geheel te laten afhangen van het bedrag der inkomsten, door die scholen uit vrijwillige bijdragen schoolgelden enz. genoten. Het doel hiervan isden bedoelden scholen de mededinging met de gemeentelijke scholen lichter te maken, welke onder de tegenwoordige omstandigheden b. v. te Lon den zoo zwaar vieldat liet oogenblik niet ver scheen waarop de schoolcommissie alle bijzondere scholen te haren laste krijgen zou. Den 21 is beraadslaagd over een door den lieer Pet? voor gesteld artikel, strekkende om districten, wier schoolcom missie geene school ondér haar toezicht heeftnoch eene eigene school bezit, onder zekere voorwaarden te machtigen iwi zoodanige commissie te ontbinden. Van wege de regee ring werd dit denkbeeld door lord Sandon op gronden van billijkheid verdedigd aangezien door de toepassing aan alle deelen des lands de keus werd opengelaten om overeenkom stig bet wetsontwerp of door tusschenkomst van schoolcom missiën het onderwijs te regelen. Een aantal sprekers be pleitten bet voorstelanderen waaronder wederom de lieer Forsterwaren er tegen de heer Hopicood toonde aan dat b. v. zekere uitnemende commissiewelke alle kinderen van baar district naar school bad weten te krijgen, zonder zelve eene school te openen zou worden ontbonden. W eder an deren als de bekende Wlialley, trokken tegen bet voorstel, als reactionair, te velde enz. Door den heer Gurney werd voorgestelddat de regeeriug Frankrijk zou uitnoodigen gezamenlijk bij de Porte aan te dringen op de vervulling 'ïarer verplichtingen, betreffende de leening van 1854. De heer Gladstone ondersteunde dat voorstel. De minister van financiën gaf toedat Engeland zedelijk verplicht is om pogingen 1e doen om betaling te verkrijgen, llij beloofde, de Porte hierover te zullen onderhouden en Frankrijk te zullen raadplegen. De heer Gurney heeft daarop zijne motie ingetrokken. Den 24 heeft de minister Disraeliop eene vraag van deo heer Jenkinsgeantwoord dat de bekende verklaringen door lord Derby den 14 voor een tweetal deputation ten aan zien van liet oostersclie vraagstuk afgelegd een onbetwist baar offieiëele verklaring was geweest. Het door de re geering eenigszins gewijzigd overgenomendoor den heer Peil voorgestelde artikel in het ontwerp tot wijziging der onderwijswet, werd met 221 tegen 140 st. aangenomen. Bij de discussie trok vooral de heer Bright met groote scherpte tegen het voorstel te veldebetoogendedat daarmede practisch het oprichten van scholen voor niet tot de Staatskerk behoorende kinderen op veel plaatsen zou worden onmogelijk gemaakt, zoodat dezen, krachtens het. wetsontwerp gedwongen zouden worden om de scholen der Staatskerk te bezoekenwelker bekrompen en onverdraag- zamen geest hij bitter hekelde. De correspondentie betreffende het gebeurde te Salonica, uit 79 stukken bestaande, werd door de regeering bij het Huis gedeponeerd. Midhat-bassa heeft onlangs de bankiers te Konstant.inopel tot zich laten komen om lien over het sluiten eener leening te raadplegen zij hebben echter stellig geweigerd om daartoe mede te werken, en er zich toe bepaald om eene inzameling van gelden voor de verpleging van gekwetsten op toiw te zetten. Ook onder de muzelmansehe bevolkingen vinden verscheidene inschrijvingen plaatswaartoe de Sultan en zijne moeder, alsmede de ministersdoor net, teekenen van aan zienlijke sommen het voorbeeld gegeven hebben. De Onder koning van Egypte zendt 34,000 snidergeweren met 500 pa tronen voor elk geweer. Ook zijn egyptische hulptroepen aangekomen. De Correspondance Oriëntale meldt, dat den 14 Juli 15,000 vrijwilligers gereed stonden om bij de ongeregelde troepen te worden ingedeeld; hunne uniform bestond uit eene wil te blouse en broek met rooden gordel en fez (Een officieel be richt van den 20 melddedat er reeds 6000 vrijwilligers waren ingeschreven en dat de regeering dit getal voldoende oordee'iende, geene aanbiedingen meer aannam). Den 15 heeft te Konstantiuopel eene groote vergadering plaats gevondenwaarin de door ilidhal-lassa ontworpen constitutie is voorgelezen en in discussie gebracht. De ver gadering bestond uil alle ministers, de voornaamste geestelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten, en telde ruim 100 personen. Alleen van de zijde der geestelijkheid werden eenige beden kingen gemankt tegen de volkomen gelijkstelling de christenen met de muzelmannen en op de moeilijkheden gewezen, die hieruit bij de vervulling van betrekkingen in het leger en in de administratie konden voortkomen. Nadat Midhat-bassa deze bedenkingen had beantwoord drongen de ulema's, die ze in het midden gebracht hadden niet nader daarop aan. Het ontwerp werd met overgroote meerderheid in beginsel aangenomen, m. a. w. èr is bepaald, dat Turkije eene Volks vertegenwoordiging verkrijgen zalwaarin de leden van alle gebouwen P. Willems, te Anna Paulowna voor f 39,479 voor de werktuigen de fabriek „de Prins van Oranje" te 's Gravenhage voor 19,246. Een gedenkteeken op het graf van den heer iV. T. Teenqs, die, als voorzitter der gezondheidscommissie te Edam, tijdens het heersehen van den typhus aldaar, het slachtoffer zijner hulpvaardigheid is geworden door vele vrienden en vereer ders opgerichtis den 30 aan zijne nagelaten betrekkingen overgedragen. Op de werp van de Kon. Maatschappij, „de Schelde" te Vlissingen is den 2 de kiel gelegd voor een te bouwen ijzeren stoomschipin tegenwoordigheid van prins Hendrikdie vervolgens aan een diner deel nam en 's avonds laat naar Middelburg terugkeerde. Gipten. De inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam heeft van een onbekendepostmerk Utrecht f 2000 ontvangen. Wijlen mr. S. E. Bijkerk te Amsterdam heeft aan de nederl. israël. scholen aldaar vermaakt t 5000 4 p.cts. N.S. De Jong en Ferlind, de vroeger ten onrechte verdachten van moord op mevr. v. d. Kouioen en hare dienstmaagd, zijn, 'door de tusschenkomst van eenige menschenvrienden, geholpen, de laatste aan eene betrekking bij de duinwaterleiding huisraad enz., de eerste door hem in staat te stellen zich te associëeren met een koopman in aardappelen en grind. Voor Behagel heeft men niets kunnen doen omdat zijne verblijf plaats onbekend is. Wiilen mevr. de Villeneuve heeft aan de herv. kerk te eerbosch 1000 vermaakt. ken. 5 Heeren hebben eene verzameling van i van min of meer wetenschappelijke strekking enige honderden boekdeelen uitmakendeaan de Amersfoort geschonkenonder voorwaardedat idurende enkele uren per week het gebruik aan nden zal worden toegestaan. he Schuld. In eene den 31 te Amsterdam ge- rgadering van bezitters van 3 p.cts. binnen- en che schuld is beslotenzich te onderwerpen aan iridovereenkomstig de engelsche voorstellen i wetonder voorwaardedat de conversie der Amsterdam zal plaats hebben; en met den wenscb, ions der houders in Nederland voortaan te Amster- laar zullen worden gesteld. vood. De schade in Noordbrabant geleden, vol- 'ekomen opgaven ruim 630,000 bedragendeis ereenigde commissie in die provinciegeholpen ndigen, begroot op ruim f 270,000. Volgens een iht bedraagt de schadewaarvoor vergoeding en te worden verleendvolgens het door de al- mmissie opgemaakte en door Ged. Staten goedge- :r, f 338,826,42. Den 31 is te Beekbergen een kind door een .n Oosterspoorweg overreden en verbrijzeld, ug. is de heer v, I'ranck, bij het aanwenden van ot redding van 2 jongeheeren, die zich bij de ïg voor mannen te Scheveningen te ver in zee .dden (en door het personeel dier inrichting gered ikomen. Het lijk van den heer v. Franck is te n Zee aangespoeld. acht van 12 Aug. is een vaartuig, geladen met in het Krabbersgat bij Enkhuizendoor eene overvaren en gezonken. De bemanning is na ling gered. n aanbouw zijnde fabriek van appelstroop van de Iman en Cie., buiten de Weerdbarrière te Utrecht, n der ijzeren persen, bij bet opkijschen, door het kettingen neergekomen op liet lichaam van den ie oogenblikkelijk den geest gaf. iken. De heer S. Abbelius, die op mevr. J. te 's Her- eenige revolverschoten gelost heeft, is den 29 door ihof aldaar veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. oterij. De minister van financiën heeft het plan voor de 292". loterij, welke wederom bestaat uit 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt en gesloten 23 Sept. en de trekking duurt van 30 Dec. Atohin. Den 7 Juli zijn 2 kolonnes onder an den genl.-maj. Wiggers v. Kercliem uitgerukt lergte in de IV en Y1 Moekim van vijanden te de plaatsten te verwoesten waar zij zich schuil hunnen voorraad borgen. Dit doel was den 20 kt. Alleen zocht men nog in het gebergte van i naar de schuilplaats van Hadji Aboewiens ambaroe was verbrand. Op den linkeroever der aba wordt een post opgericht. Bij het bouwen ug over dien riviermond werden 2 man gekwetst, tille uit Beloel-zuid heeft bij nacht eene vijan- ng overrompeldwapens en ammunitie buit ge- 10 huizen verbrand. De vijand liet 7 dooden n onze zijde werd slechts 1 man licht gewond, is droog en zeer warm en de gezoudlieidstoe- lioudeus enkele choleragevallen niet ongunstig. ,ckt is aan een ehiueesclien pachter van Batavia ior f 10540de pacht der dobbelspelen voor aands- derlandsoke LatijUscbe school of Gymnasiumnoch een ge tuigschrift kunnen overleggen, dat zij ten minste het orderwijs op de laagste klasse eener Openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg genoten en alzoo tot de tweede klasse reeds bevorderd zijn, zal de dag van het examen ter toe lating vereischt (zie art. 5 Gemeenteblad van Alkmaar 1868 No. 57) tijdig worden medegedeeld De Rector der Latijnsche School, Dr. J. J. DE GELDER. Kubchi aangevallen, maar zijn zij in een lievig gevecht, waarin aan beide zijden veel dooden en gekwei.sten vielen, door de monienegrijnen teruggeslagen en tot nabij Podgoritza vervolgd. Den 25, wordt uit Petersburg gemeld is Moukhtar-bassa ongemerkt de montenegrijnen bij Korito omgetrokken en te Bilek aangekomenten gevolge waarvan de positie van Vorst Aikita bij Radovitsch hopeloos zou zijn geworden. Uit Ragusa werd den 27 eene volkomen overwinning der turken gemeldofschoon hun aanzienlijke verliezen toege- uru ui aan uci immsierie van nnanoien, cle vertiouwmg van eene woning met stalgebouw te Bergen op Zoom tot post- en telegraafkantoor met directeurswoning, minste insclir. H J. Horsten, te Bergen op Zoom, voor ƒ7100; door B. en W van den Haag, het bonwen van directeurs-, opzichters- en portierswoningen bij de gemeentelijke gastabriek minste insehr. J. v. Lith voor f 42.200. Den I Aug., te Amsterdam, door het bestuur van den Binnendijkscken-Buitenveldersehen polder, het maken van een stoomgemaal aan den Amstelminste inschr. voor de ïemsche Eau-de-Cologne-fontein behoort tot der nederlandsche afdeeling van de tentoonstel- idelphia. Ontworpen door den heer Cuypers is an teckening en uitvoeringde „Catholieke Il lustratie" gaf er eene goede afbeelding van. Het reukwater, dat zij ten beste geeftproduct der Kon Arnhetosehe Eau de Cologne fabriek vindt bij de americaansche dames den meesten bijvai, en wordt druk verkocht, waartoe de verte genwoordiger der fabriek de heer P. M. Starkevan Am sterdam van de Centennial-commissie verlof heeft, bekomen. Bij bet bezoek van den Keizer en de Keizerin van Brazilië aan de nederlandsche afdeeling had de heer Starke de eer, H. M. een prachtig étui met de verschillende kwaliteiten dezer Eau de Cologne aan te bieden.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5