H IVo. 32. Achtênzeventigsle Jaargang. 1876. ZONDAG 6 AUGUSTUS. 1 c»., üii Aiu.vvï (Dfftciëcl (Scbccltc. Laiünsche Mciia*»! te Alkmaar. ^SElcfecltjfcschc jScricfitcn. fkuHschiand. Turkije. MM AL A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f 0,ft0 afzonderlijke nommers S Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nornmer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. PUBLICATIE. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens de uit voering van werken aan de wipbrug over de Nieuwesloot, in den oostelijken dijk van het Noordhollandscb Kanaal bij de Rollundsche Tuin te Alkmaarhet verkeer over die brug zoowel voor voetgangers als rijtuigenjaagpaarden en vee van en met S Augustus e.k. tot nadere aankondiging z a 1 z ij n gestremd, en dat het verkeer tussehen Alkmaar en Koedijk gedurende dien tijd zal moeten geschieden over de vlotbrug over het Kanaal te Koedijk en den Rijks grooten weg van Alkmaar naar het Nieutcediepof langs den grindweg tussehen Koedijk en het Huiswaarder gat en verder langs de oostzijde van de Koedijkervaart. Haarlemden 3 Augustus 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, R E L L. BURGEMEESTER en WETHOUDE RS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van A. H. J. van DaalhoJJ, winkelier te Alkmaar, om vergunning tot het bergen van gemiddeld 15 vaten petroleumin het per ceel aan de Lindegracht, Wijk A, No. 258, en dat op Dingsdag, 8 Augustus 1876, 's namiddags ten 1 ure, gelegenheid wordt gegeven om tegen het vestigen van die bergplaats van petroleum bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juli 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij beden gunstig be schikt hebben op bet verzoek van Hendrik Adrianus Bots grutter te Alkmaar, om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel achter zijne grutterijaan het Luttik-Oudorp, wijk C No. 304. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Aug. 1876. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voljaarseh kohier van het Patentrept over de dienst 1876/77, op den 3 Augustus 1876 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord- holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn, den 4 Augustus 1876. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR. Ontvangen hebbende een verzoek van de Alkmaarsche Turnclub n Kracht en Vlugheid", om de ingezetenen te willen uitnooaigen door het uitsteken van vlaggen uit hunne wonin gen van hunne ingenomenheid te doen blijken, met de op 13 Augustus a.s. alhier gehouden wordende VIIe Algemeene Uitvoering van het Nederlandseh Gymnast.iekverbond. Voldoen aan die uitnoodiging gaarne bij deze. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Ang 1876. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een witte zakdoek, een grijze dameshandschoen, een huissleutel, een brileen paar lage schoeneneen kinderhoedjoeen rozenkrans. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een wit servet, zes witte zakdoeken, een roode zakdoek, een gouden slotie met zijstuk. Ouders of voogdendie hunne zonen of pupillen met aanvang van den nieuwen cursus, op Maandag 4 September 1876 uitsluitend het eenige tijdstip van toelating gedurende dien cursus, het onderwijs op de Latijnsehe School wenscben te doen genietenworden uitgenoodigd naam en ouderdom dezer jongelieden vóór of uiterlijk op den 12 Augustus 1876 aan den ondergeteekende op te geven. Aan jongelieden, die noch schriftelijk bewijs van vroegere toelating tot eenige Ne- derlandsuhe Latijnsehe school of Gymnasiumnoch een ge tuigschrift kunnen overleggen, dat zij ten minste het onderwijs op de laagste klasse eener Openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg genoten en alzoo tot de tweede klasse reeds bevorderd zijn, zal de dag van het examen ter toe lating vereischt (zie art. 5 Gemeenteblad van Alkmaar 186S No. 57) tijdig worden medegedeeld De Rector der Latijnsehe School, Dr. J. J. DE GELDER. POSTERIJEN. De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te Alkmaar brengt ter kennis van het publiekdatte beginnen met Maandag, 7 Augustus a.s., bet kantoor zal geopend zijn op Werkdagen. Morg. van 7 8 uren. ff ff 9 1 Avonds 2 3 n 5^l\ 8i —10 ff Zon- en Feestdagen. 's Morg. van 7 8 uren. 9^--12 ff 's Avonds ff li2j ff ff 5J71 9 10 Postwissels worden afgegeven en uitbetaald op werkda gen 's morg. van 9 tot 1 uur nam. De Directeur voornoemd, GOUWE. Pruisen. Da Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 26 's avonds te Bonn aangekomen. Den volgenden dag deden zij uitstapjes in den omtrek, en bezichtigde de Keizer, door den rector-magnificus geleid, alle instellingen der uni versiteit. De Keizerklok te Keulen heeft den 27 voor het eersteen goed geluid doen hooren, daar de klepel tot dusver aan de éene zijde sterker aansloeg dau aan de andere. De Koning heeft prins Frederik der Nederlandengene- raal-en-chef van het naar hem genoemde infanterie-regiment, het grootkruis van de Kon. Huisorde van Hohenzollern met de Ster geschonken. Hamburg. Den 24 is de schouwburg, de Centralhalle afgebranddoordien het scherm, gedurende de voorstelling, door den tocht in aanraking kwam met de gasvlammen. Gelukkig had het gebouw vele en ruime uitgangen zoodat het publiek zichzonder gevaarlijk gedrangspoedig kon verwijderen. De grondslagen voor eene constitutiedoor Midhat-bassa ontworpen en den 15 door den Grooten Raad in beginsel aangenomen, zijn de volgende: Art. 1. Volkomen gelijkheid tussehen muzelmannen en christenen. Art. 2. Toelating der christenen tot alle ambten, zelfs tot den post van grootvizier. Art. 3. Instelling eener Kamer van Afgevaardigden, bestaande uit 4 leden per provincie en 16 voor Konstantinopel. Art. 4. Het ministerie verantwoordelijk aan de Kamer. Art. 5. Af schaffing der wet, die het getuigenis der christenen voor den rechter tegenover dat van muzelmannen nietig verklaarde. Art. 6. Onafzetbaarheid van rechters en ambtenarenindien zij zich aan geenerlei misdrijf schuldig maken. In weerwil van het verzet der Ottomanische Bank heeft de Porte tot de uitgifte van papieren geld beslotenvoor- loopig tot een bedrag van 24 miljoen gulden, met gedwongen koers en aangenomen door alle openbare kassen, behalve de kantoren der inkomende rechten en der telegrafen. De jonge Prenkde zoon van Bib Dada, het laatste op perhoofd der miridietenisna lange aarzeling door de Porte vrijgelaten en naar zijn volk teruggekeerd. De turken verwachten, dat de miridieten zieh thans in den strijd tegen Montenegro aan hunne zijde zullen scharen. De Porte heeft sommige punten van het roumaansche me morandum als voor discussie vatbaar erkend, andere in zoover afgewezen als zij voor het forum der mogendheden te huis beliooren en niet door de Porte alleen beslist kuDnen worden. De Porte beeft het voorstel der oostenrijksche regeering aangenomenom het garnizoende ammunitie en bet ma terieel van het fort van Kiek door stoombooten van Lloyd naar Antivari te doen overbrengen. Omtrent den gezondheidstoestand van Sultan Mourad zijn verontrustende tijdingen verspreid. Hij moet in eene doffe onverschilligheid verzonken zijndie hem voor de regeerings- zaken geheel ongeschikt maakt. Het armeenisch blad Medjomonai heeft beweerddat in den Caucasus een opstand was uitgebrokenen dat de uit 80000 armeeniërsgeorgiërs en circassiërs bestaande insur- genten de tegen hen afgezonden russisclie troepen verslagen hadden. Voor het bureau van het armeenisehe blad Man- zoumer, 't welk dit bericht in heftige woorden tegensprak had den 29 eene vijandige manifestatie van een groot aantal armeeniërs plaats. De directeur van dat blad werd naar de gevangenis gebracht. Den 23 zijn de montenegrijnen van de hoogten bij Blagaj afgedaald, in de hoop van Moukhtar-bassa te overvallen. Deze, reeds den vorigen dag van den aanval onderricht, had zijne troepen uitmuntend opgesteld. Zijn linkervleugel kwam Let eerst in gevecht en dreigde tot wijken gedwongen te wor den toen Vorst Nikita de fout beging om zijne hoofdmacht in de vlakte te laten dalenten einde in wilde en ongere gelds vaart het turksche centrum aantevallen. Dit hield kalm stand en toen de rechtervleugel eene zwenking begon, achtie de Vorst het geraden, den terugtocht naar Blagaj t.e bevelen. De montenegrijnsehe afdeelingdie de verschan singen bij Nevesinje in het oog moest houdenkon den lust niet weerstaan om hare benarde broeders te helpen maar werd door de bezetting dezer schansen in den rug aangevallenzij sloeg dien aanval wel af, maar deze tegen spoed was toch voldoende om den aftocht in verwarring te brengen en den Vorst te nopen dien tot Metopia voor te zetten. Den 24 hebben de turken, naar luid van slavische berichten, Kubchi aangevallen, maar zijn zij in een lievig gevecht, waarin aan beide zijden veel dooden en gekwetsten vielen, door de monienegrijnen teruggeslagen en tot nabij Podgoritza vervolgd. Den 25, wordt uit Petersburg gemeldis Moukhtar-bassa ongemerkt de montenegrijnen bjj Korito omgetrokken en te Bilek aangekomenten gevolge waarvan de positie van Vorst Aikita bij Radovitseh hopeloos zou zijn geworden. Uit Ragusa werd den 27 eene volkomen overwinning der turken gemeldofschoon hun aanzienlijke verliezen toege bracht waren door de 4 bataljons montenegrijnen, die alleen in gevecht waren terwijl de Vorst terugtrok, niet wetende, dat Peko Paulovic te laat was gekomen. Da waarheid van dit alles in het midden latendekan met meer zekerheid bericht, wordendat Moukhtar, die den 28 de montenegrij nen bij Urbiza aanvieleene nederlaag ondergingwaarbij Selim-bassa en 3 kolonels sneuvelden, Osman-lassa en 300 nizams gevangen genomen en eenige kanonnen en vaandels verloren werden. Zelf licht gekwetst, vluchtte hij met het restant zijner bataljons naar Bilek en trok hij later naar Trebinje terug, in afwachting eener versterking van 1000 baschi-bozoeks. Maar toen de montenegrijnen den 31 Bilek aanvielen trok hij met al zijne troepen op nieuw derwaarts. Philip Petrovic, bloedverwant van Vorst Nikita, is in het ge vecht van den 28 zwaar gewond. Servie. De russische kolonel Kirejeffeen natuurlijke zoon van een der leden van het russische Vorstenhuis, die onlangs zijne diensten was komen aanbieden en het bevel voerde over de bulgaarsche vrijwilligersis den 18 bij Saït- seliar gesneuveld. Den 30 zijn de ministers Ristic en Gruic onverwachts naar het hoofdkwartier vertrokken naar aanleiding van zeer ge wichtige aangelegenheden. Prins Peter Earageorgevich maakt van de tegenwoordige moeilijke omstandigheden gebruik om zijne aanspraken op den troon te laten geldenin de hoop van thans een vol doenden aanhang onder de bevolking te vinden. Hij heeft „om staatkundige redenen" het vrijcorps verlatendat hij sedert eenige maanden in Bosnië aanvoerde en het bevel aan een door dat corps gekozen aanvoerder overgelaten. De 2 voor Belgrado gestationeerde oostenrijksche monitors zijn vertrokken. De turken gebruik makende van de uitgebreide Servische verdedigingslinie, zijn over Gramada in onderscheidene dorpen van het dept. Knjajewatz gedrongen, waar zij de kerken bombardeeren en de circassiërsvoor peterolie voorziende huizen in brand steken. Vervolg der bwitenlandsche berichten in het bijvoegel Biniicniaad. De kroonprins van Duitsebland heeft den 28 met zijn zoon prins l'Vilhelm en gevolg een bezoek gebracht aan de kanaalwerken te Velsen en aan Broek in Waterland, en ge dineerd in het Amstelhötel te Amsterdam. De prinses be zocht te Gouda de Groote kerk en eenige fabrieken. Den 29 hebben de prins en de prinses afscheidsbezoeken bij de leden der kon. familie afgelegd en den 30 zijn zij met hunne 2 oudste zonen naar Zwitserland vertrokken. De Koningin, de prinsen Alexander, Frederik en Albert van Pruisen deden hen aan de station te 's Gravenhage uitgeleide. Staten-Generaal. De heer Moens heeft zijn voorstel tot herziening der wet op het lager onderwijs dus gewijzigd, dat alleen de helft der minimum-tractementen voor staatsre kening gebracht wordt, en dat als minima der wedden wor den bepaaldvoor hoofdonderwijzer le. kl. f 8002". kl. f 1000, 3e. kl. 1200, hulponderwijzers met acte van hoofd onderwijzer f 700, 8G0 en f 900, en alle andere hulp onderwijzers f 500. Spoorwegen. Den 26 heeft bij Nieuwe Schans de aan sluiting plaats gehad van de bestaande lijn aan die van den nieuwen spoorweg naar Ihrhove. Waterstaat. Het corps vaste opzichters zal voortaan bestaan uit 100 personenin 4 klassen elk van 25 met bezoldigingen van f 1000 f 1200 1300 en 1500. Nijverheid. Den 1 Aug. is in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht eene tentoonstelling geopend van voorwerpen van kunst en wetenschap, toegepast op in dustrie. Te Noordscharwoude zal door een duitsch koopman, den heer Stol!te Prankfort a. M., eene zuurkoolfabriek opge richt worden. Onderwijs. De gemeenteraad van Zaandam heeft, op het verzoek van eenige ingezetenenbesloten tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool. De minister van binn. zaken heeft bepaald dat een der 3 nieuwe kweekscholen voor onderwijzers zal gevestigd wor den te Middelburg. Kerkelijke zaken. Tot predikant te Akersloot is be roepen de heer P. Th. Wielandt, te Wieringerwaard. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Dehull- sche stoomboot Eddystone is den 29 door het nieuwe kanaal zeewaarts gegaan. Aanbestedingen. Den 27, te 's Gravenhage, het maken van dén onderbouw der draaibrug over de Nieuwe Vaart, met bijkomende werken en vaste brug met 3 openingen over het bezuiden de vahrt te maken kanaal te Amsterdam, ten be hoeve van den spoorweg Nieuwediep—Amsterdam minste inschr. D. R. v. Dartelen te Amsterdamvoor f 107,684 door het prov. bestuur van Noordholland, het herstellen en verbeteren van 's Rijks zeewerken op Marken, minste inschr. B. Reukenkamp te Wieringenvoor f 8296. Bij de herbestedingop den 27 te Helder, van het ver beteren van het fort Kijkduin, was eenig inschr. J. Schreuders te Winkei, voor f 747,800. Bij de eerste besteding, op 11 Mei, had dezelfde ingeschreven voor f 672,000. De be grooting is 618 000. Den 29, te Wageningen, het verbouwen van den basse- cour tot Rijks-Landbouw- met lioogere burgerschoolaan G. J. Brunsenvoor f 13,444. Den 31 aan het ministerie van financiën, de verbouwing van eene woning met slaigebouw te Bergen op Zoom tot post- en telegraafkantoor met directeurswoning, minste inschr. H J. Horsten, te Bergen op Zoom, voor ƒ7100; door B. en W van den Haag, het bouwen van directeurs-, opzichters- en portierswoningen bij de gemeentelijke gasfabriekminste inschr. J. v. Lith voor f 42.200. Den 1 Aug., te Amsterdam, door het bestuur van den Binnendijkschen-Buitenvelderschen polder, het maken van een stoomgemaal aan den Amstelminste insehr. voor de gebouwen P. Willemste Anna Paulowna voor f 39,479 voor de werktuigen de fabriek „de Prins van Oranje" te 's Gravenhage voor 19,246. Een gedenkteeken op het graf van den heer N. T. Teengs, die, als voorzitter der gezondheidscommissie te Edam, tijdens het heerschen van den typhus aldaar, het slachtoffer zijner hulpvaardigheid is geworden door vele vrienden en vereer ders opgerichtis den 30 aan zijne nagelaten betrekkingen overgedragen. Op de werp van de Kon. Maatschappij, „de Schelde" te Vlissingen is den 2 de kiel gelegd voor een te bouwen ijzeren stoomschipin tegenwoordigheid van prins Hendrikdie vervolgens aan een diner deel nam en 's avonds laat naar Middelburg terugkeerde. Giften. De inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam heeft van een onbekendepostmerk Utrecht f 2000 ontvangen. Wijlen mr. S. F. Nijkerk te Amsterdam heeft aan de nederl. israël. scholen aldaar vermaakt t 5000 4 p.cts. N.S. De Jong en Perlind, de vroeger ten onrechte verdachten van moord op mevr. v. d. Rouwen en hare dienstmaagd, zijn, door de tusschenkomst van eenige menscbenvrienden, geholpen, de_ laatste aan eene betrekking bij de duinwaterleiding huisraad enz., de eerste door hem in staat te stellen zich te associëeren met een koopman in aardappelen en grind. Voor Behagel heeft men niets kunnen doen omdat zijne verblijf plaats onbekend is. Wijlen mevr. de Villeneuve heeft aan de herv. kerk te Hees en Neerbosch 1000 vermaakt. Geschenken. 5 Heeren hebben eene verzameling van boekwerken van min of meer wetenschappelijke strekking, te zamen eenige honderden boekdeelen uitmakendeaan de gemeente Amersfoort geschonkenonder voorwaardedat daarvan gedurende enkele uren per week het gebruik aan belangstellenden zal worden toegestaan. Spaansche Schuld. In eene den 31 te Amsterdam ge houden vergadering van bezitters van 3 p.cts. binnen- en buitenlandsehe schuld is beslotenzich te onderwerpen aan de te Madridovereenkomstig de engelsche voorstellen aangenomen wetonder voorwaardedat de conversie der coupons te Amsterdam zal plaats hebben; en met den wenseh, dat de coupons der houdersin Nederland voortaan te Amster dam betaalbaar zullen worden gesteld. Watersnood. De schade in Noordbrabant geleden, vol gens de ingekomen opgaven ruim 630,000 bedragendeis door de vereenigde commissie in die provinciegeholpen door deskundigen, begroot op ruim 270,000. Volgens een ander bericht bedraagt de schadewaarvoor vergoeding zou behooren te worden verleendvolgens het door de al gemeene commissie opgemaakte en door Ged. Staten goedge keurde cijfer, f 338,826,42. Rampen. Den 31 is te Beekbergen een kind door een trein op den Oosterspoorweg overreden en verbrijzeld. Den 1 Aug. is de heer 0. Branck, bij het aanwenden van pogingen tot redding van 2 jongeheerendie zich bij de badinrichting voor mannen te Scheveniugen te ver in zee gewaagd hadden (en door het personeel dier inrichting gered zijn), omgekomen. Het lijk van den heer v. Franck is te Egmond aan Zee aangespoeld. In den nacht van 12 Aug. is een vaartuig, geladen met steenkolenin het Krabbersgat bij Enkhuizendoor eene stoomboot overvaren en gezonken. De bemanning is na veel inspanning gered. Aan de in aanbouw zijnde fabriek van appelstroop van de heeren Pondman en Cie., buiten de Weerdbarrière te Utrecht, is den 2 een der ijzeren persen, bij het ophijschen, door het breken der kettingen neergekomen op het lichaam van den aannemer, die oogenblikkelijk den geest gaf. Rechtszaken. De heer S. Ahbelius, die op mevr. J. te 's Her- togenboseh eenige revolverschoten gelost heeft, is den 29 door het gerechtshof aldaar veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Staats-loterij. De minister van financiën heeft het plan vastgesteld voor de 292". loterij, welke wederom bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend II en gesloten 23 Sept. en de trekking duurt van 9 Oct. tot 30 Dec. KoLONlëN. Atchin. Den 7 Juli zijn 2 kolonnes onder de leiding van den genl.-maj. Wiggers v. Kerchem uitgerukt om het gebergte in de IV en "VI Moekim van vijanden te zuiveren en de plaatsten te verwoesten waar zij zich schuil hielden of hunnen voorraad borgen. Dit doel was den 20 geheel bereikt. Alleen zocht men nog in het gebergte van Atchin-boofd naar de schuilplaats van Hadji Aboewiens kampong Lambaroe was verbrand. Op den linkeroever der Koerong Raba wordt een post opgericht. Bij het bouwen van eene brug over dien riviermond werden 2 mail gekwetst. Eene patrouille uit Beloel-zuid heeft bij nacht eene vijan delijke stelling overrompeldwapens en ammunitie buit ge maakt en 60 huizen verbrand. De vijand liet 7 dooden achter. Aan onze zijde werd slechts 1 man lieht gewond. Het weder is droog en zeer warm en de gezondheidstoe stand behoudens enkele choleragevallen niet ongunstig. De opiumpacht is aan een chineescben pachter van Batavia afgestaan voor f 10540de pacht der dobbelspelen voor f 8500 's maands- De Arnhemsche Eau-de-Cologne-fontein behoort tot de sieraden der nederlandsche afdeeling van de tentoonstel ling te Philadelphia. Ontworpen door den lieer Cuypers is zij schoon van teekening en uitvoering; de „Catliolieke Il lustratie" gaf er eene goede afbeelding van. Het reukwater, dat zij ten beste geelt product der Kon Arnhemsche Eau de Cologne iabriek vindt bij de americaansche dames den meesten bijvalen wordt druk verkochtwaartoe de verte genwoordiger der fabriek de heer P. M. Sterkevan Am sterdam van de Centennial-commissie verlof heeft bekomen. Bij het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Brazilië aan de nederlandsche afdeeling had de heer Starke de eer, H. M. een prachtig étui met de verschillende kwaliteiten dezer Eau de Cologne aan te bieden.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1