a No. 33. Achtënseeventigste Jaargang. 1876. ZONDAG 13 AUGUSTUS. (Bebeeltc £€Ilcfcc!i}fe0?{te Berichten. Du!tschland. itelgle. Frankrijk. Rusland. OuKtenr||k-lIongar{je. Italic. V er volg der buitenlandscke berichten in het bijvoegel. Binnenland. L A I I! A V Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,05, franco per post f 0,80, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een hijvoegsel. PUBLICATIE. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens de uil voering van werken aan de wipbrug over de Nieuwesloot, in den oostelijken dijk van' het Noordhollandscb Kanaal bij de Hollandsche Tuin te Alkmaarhet verkeer over die brug zoowel voor voetgangers als rijtuigen jaagpaarden en vee van en met 8 Augustus e.k. tot nadere aankondiging z a 1 z ij n gestremd, en dat het verkeer tusschen Alkmaar en Koedijk gedurende dien tijd zal moeten geschieden over de vlotbrug over het Kanaal te Koedijk en den Rijks grooten weg van Alkmaar naar het Nieutcediepof langs den grindweg tusschen Koedijk en het Huiswaaraer gat en verder langs de oostzijde van de Koedijkervaart. Haarlemden 3 Auqustus 1876. l)e Commissaris des Konings voornoemd, R E L L. BURGERAVONDSCHOOL te ALKMAAR. SOLLICITANTEN naar de betrekking van LEERAAR IN HET TEEKENEN aan die inrigting, waarvoor gevor derd wordt bevoegdheid tot het onderwijzen van hand- en regtlijnig teekenen of des noods alleen handteekenen voor het middelbaar onderwijsworden verzocht zich vóór 20 Augustus 1876 aantemelden bij het Gemeentebestuur. De jaarwedde bedraagt f 500,de cursus vangt aan den tweeden Maandag in September en eindigt den laatsteu Vrijdag in Maart; omstreeks Kermis is er gedurende 10 dagen vacantie. Het onderwijs wordt gegeven op alle werkdagen, behalve Zaturdag, 's avonds van 710 uren. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat blijkens ontvangen mede deeling van het Polderbestuur van de Egmondermeer de passage over de KALKOVENSBRUG wegens belangrijke herstellingen, zal zijn gestremd van 21 Augustus tot en met 2 September a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 11 Aug. 1876. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken ten dringendste de ingezetenen, te voldoen aan de uitnoodiging van den Minister van Financiën van den 7 Augustus 11., om hunnerzijds krachtig medetewerken tot we ring van den verderen omloopi der Belgische twee-centimes stuk ken door die stukken niet in betaliug aantenemen en zich alzoo te boeden voor de schade, welke uit het aannemen daarvan zou kunnen voortvloeijen. Zij brengen tevens ter algemeene kennisdat alle ge meente-ambtenaren belast met de inning van aan de ge meente toekomende geldenzijn aangeschreven die munt stukken na 11 Augustus 1876 niet meer in betaling aante nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Aug. 1876. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Gents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. VERGADERING van ,den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Donderdag den 17 Augustus 1876, des middags ten 12 ure. Karnens den Voorzitter van den Baad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De ondergeteekendewaarnemend Directeur der Burger avondschool, maakt bekend, dat op Vrijdag, den 1 Sep tember a.s., des avonds te 7 uren inschrijving zal gehou den worden van hendie wensehen gedurende den aanstaanden cursus het onderwijs aan genoemde inrichting te volgen. AUeen degenen die een bewijs van inenting kunnen overleggen worden .ingeschreven. H. W. WAALEWIJN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een portemonnaie met koperen beugel, een oorbelletje (vermoedelijk een gouden), een fantaisie-riem van een jongenskiel, een blauw en een wit kindersokje, een bont vrouwen schootje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een portefeuille (inhoudende -.een portret en eenige papiereneen manchet met gouden knoop, eenigszins zwart doorwerkt. POSTER IJ EN. De correspondentie voor Ned. O. I., te verzenden per stoomschip Celebes, behoort den 18 Augustus a.s., uiterlijk te 9 uren 's avondster post bezorgd te zijn. Be Birecteur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden over de le. helft der maand Juli 1876. F. Muiter, Hoorn Schouten Amsterdam J. Martinus de RijpH. Clusze, Egmond aan Zee. Van de hulpkantoren Middenbeemster: C. Stolp. Alkmaar. Zuidscharwoude: Jansje van'Schagen, Abstede. Briefkaarten: W, y. ZijlAmsterdam ter Steegeidem, De regeering beeft zieb naar aanleiding van een adres van kooplieden te Dantziggewend tot de engelsche regee ring met. bezwaren tegen de toepassing van sommige bepa lingen der nieuwe wet op de koopvaardijschepen welke zeer nadeelig geacht geacht worden voor Duitschlands handel en scheepvaart. Beieren. Naar aanleiding van een besluit door den Landdag ten aanzien der houtvesterssehool te Afschaffenburg genomen, heeft de minister van financiën v. Berr herhaaldelijk om zijn ontslag verzochthetwelk de Koning geweigerd heeft, in een vleienden eigenhandigen brief zijne hooge tevredenheid over de door den minister bewezen diensten uitsprekende. De Prov. Staten van Antwerpen hebben „een wensch" uit gesproken ten gunste van het door den eatholieken Afge vaardigde Belael bij de Kamer ingediende wetsontwerp waarbij het gebruik der vlaamsche taal voor administratieve stukken betreffende gewestelijke en gemeentelijke belangen wordt voorgeschreven. De bijzit van den gewezen ontrouwen beambte der „Ban- que de Belgique", T'Kint, is uit Engeland te Brussel aange komen om zich vrijwillig in handen der justitie te stellen. Zij wordt vervolgd als heelster. Bovendien komt zij in ver zet tegen het bij verstek gewezen arrest, waarbij iiaar ver mogen uit geschenken van T'Kint bestaandevoor het eigendom der Bank werd verklaard. Te Luik heelt iu den nacht van den 4 een hevige brand gewoedwaarbij 4 paarden en 40000 aan een wapensmid beboorende geweren verbrand zijn. Een groot aantal van deze waren geladenmaar gelukkig met de trompen tegen een muur gekeerd. De laatste der in 1830 te Brussel geplante vrijheidsboo- men is gestorven en omgehouwen. Op voorstel van den burgemeester heeft de gemeenteraad beslotener blokjes van te doen zagen en dezevan de handteekening des burge meesters voorzienten bate der stads-armen te verkoopen. Op voorstel van den heer Belecossg heeft de raad het da- gelijksch bestuur gemachtigd om 10000 fr. ter beschikking te stellen van de commissie voor het te houden Nederl. Letterk. Congres. Te Leuven is de candidaat der eatholiekende heer de Becker, met 2093 st. tot lid der Kamer gekozentqgen 1559 op den liberalen candidaat v. d. Auwera. Tien jaren lang hadden de liberalen zich aldaar van den strijd onthouden. De indirecte belastingen hebben in de eerste helft dezes jaars opgebracht 983[ miljoen, d.i. 15 miljoen meer dan in het eerste halfjaar van 1875 en 70 miljoen boven de raming. De verhooging betreft inzonderheid de invoerrechtende rechten op sterke en andere dranken en den verkoop van tabak. De parijsehe radicale kiezers hebben in de wijken Belleville en Batignolles vergaderingen gehouden, waarin de gematigd heid van Gambetta en andere republikeinsche Afgevaardigden zeer is afgekeurd. In Belleville werd eene commissie be noemd ten einde den heer Gambetta „te gelasten" voor zijne kiezers te verschijnen en zich te verantwoorden wegens het niet vervullen zijner indertijd gedane beloften. De gérants van Gambetta's République Frangaisc en 5 andere dagbladen zijn ieder veroordeeld tot 2000 fr. boete en in de kosten der openbaarmaking in 10 parijsehe en 20 departe mentale dagbladen van bet vonnis, gewezen op de aanklacht van den pater-jezuiet du Lacdirecteur van eene der inrich tingen van onderwijsbij het examen-schandaal der Poly technische School betrokken. Den 1 Aug. heeft men op het Champ de Mars een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de tentoonstelling in 1878. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten voor de zelve eene toelaag van 6 miljoen fr. toe te staan. De kardinaal-aartsbisschop van Rennes en de aartsbisschop van Aix hebben den minister van justitie hunne volkomen instemming betuigd met het protest van bunnen ambtgenoot te Parijstegen de verminderingendoor de begrootings- commissie ten aanzien van de sommen voor de r. c. eeredienst voorgesteld. De examens van de catholieke rechtsgeleerde faculteit te Parijs, zijn den 2 afgeloopen. Yan de 4 candidaten voor het doctoraat is slechts i geslaagd. Van de 16 candidaten van het eerste jaar zijn daarentegen 13, van de 8 voor het tweede jaar 6 toegelaten. De vaste synodale commissie der herv. Kerk heeft den 25 Juli aan de predikanten en ouderlingen dier Kerk een brief gerichtwaarin zij verklaart in de overwegingenkrachtens welke de liberale vergadering te Nimes het schikkingsvoor stel heeft aangenomengeenszins den geest te erkennen waarin de onderhandelingen tusschen'haar en de afgevaar digden der liberale partij werden gevoerd; zijnde in die overwegingen kerkelijke inzichten verkondigdwelke zij steeds verworpen heeft, en de schikking daardoor geheel van aard veranderd. Zij meent, dat het slechts der synode toekomt, in dezen te beslissen. Het arrest, waarbij beide gérants der socialistische Broits de l' homme, krachtens het decreet van 1852, elk tot 5000 fr. boete veroordeeld werdehwegens de opneming van onge- teekcnde, door Rochefort gestelde artikelen, is in hooger beroep bekrachtigd. Graaf de Houdetotde voorzitter der Yereeniging voor eene betere behandeling van krijgsgevangenen en ter bescherming van vreedzame volken bij internationale conflictenbeeft een brief aan den Sultan gericht, hem smeekende om eene con ferentie te beleggen van vertegenwoordigers der tegen hem krijgvoerende Vorstendommen, ten einde tot overeenstem ming te geraken omtrent eene doeltreffende bescherming van de vredelievende bevolkingen in het Oosten. Te Nantes is den 4 eene raffinaderij afgebrandwelke bi 21 maatschappijen voor 4,525,000 fr. verzekerd was. Ver scheidene personen zijn bij deze ramp gewond. Het Journal Offictel behelst een regeeringsbesluit, waarbij de aanmunting van zilveren vijffrancstukken voor rekening van particulieren gestaakt wordt. Senaat. Den 4 is, op voorstel van den beer de St.-Fal- lier, met 137 tegen 100 st., besloten, den opvolger van ïen neer Casiniir Périer als onafzetbaar lid voor de vacantie, en wei den 12te benoemen. Daags te voren was de stemming door de onthoudintyder rechterzijde, welke den beer Ches- nelong en niet den lieer Bufaure wenscht verkozen te zien, vruchteloos gebleven. In eeue vergadering der rechterzijde is met 62 tegen 3 st. beslotende candidatuur van den Chesnelong tegenover den minister Bufaure te bandhaven. Den 7 heeft de heer Jules Simon verzocht, het door de Kamer goedgekeurde wetsontwerp betreffende de onderwij zerspensioenen tegen den 8 aan de orde te stellen. De lin kerzijde ondersteunde het voorstelde rechter wilde verda ging der zitting tot den 8 [zij zoekt daarmede bet ontwerp op de benoeming der maires op de lange baan te schuiven]. 134 Leden stemden voor en evenveel tegen, betgeen geljjk stond met de aanneming van hetvpoptel-Stzw». Tengevolge van deze beslissing bracht de heer de Parieu den 8 verslag uit over de maire-wet, concludeerende tot goedkeuring der 2 eerste artikelen en tot afwijzing van bet derde. De beslis sing over het voorstel van den minister van binn. zaken om het ontwerp spoedvereischend te verklaren, werd op den volgenden dag bepaald. Kamer van Afgevaardigden. Den 31 is de begroo ting van onderwijs afgehandeld en zijn de beide deelen er van, respectievelijk ten bedrage van 49,2 en 1,4 miljoen fr., het laatste betreffende uitgaven voor het lager onderwijs uit departementale fondsen goedgekeurd. Een amendement van den heer Gukhard om den post van 600,000 fr., uitgetrok ken voor toelagen aan gemeenten, die op hare scholen vol strekt kosteloos onderwijs verstrekkentot ly2 miljoen te verkoogenwerdna langdurige discussiëndoor hem in zoo ver gewijzigddat hij zich met eene vermeerdering van 5000 fr. te vrede stelde als bekrachtiging van het beginsel der wet; in dezen vorm werd het voorstel met 288 tegen 128 st. goedgekeurd. Den 1 Aug. is een begin gemaakt met de behandeling der begrooting van oorlog, welke 535,6 miljoen fr. bedraagt, d.i. 35,6 miljoen meer dan verleden jaar.Ten aanzien van een crediet van 3 miljoenvoor verhooging van de bezol diging der infanterie- en cavallerie-officierenbepaald bij besluit, hetwelk niet in het Journal Officiel verschenen was, stelde de commissie voor, het reeds uitgegeven geld toete- staanmaar niet hetgeen nog verdeeld moest worden onder de officieren van den generalen staf en een paar andere corpsenwelke nog niet als georganiseerd konden worden aangemerkt. Na eenige discussie werdonder toestemming van den minister, besloten bet crediet met 3000 fr. te ver minderen zoodat het beginsel gehandhaafd werd zonder iets kwetsends voer het leger. Een aantal radicale leden der Kamer, waaronder Naguet en Louis Blanchebben een wetsvoorstel ingediendstrek kende om het Pantheon te Parijs weder te bestemmen voor „de overblijfselen der groote mannen." Senaat en Kamer zouden beslissen aan wien deze eer toekwam, doch eerst 10 jaren na den dood van den betrokken persoon. Den 2 is zonder beraadslaging goedgekeurd het voorstel van den heer Lisbonne e. a., strekkende om eene commissie van 22 leden te benoemen ter herziening en codificatie van de verschillende wettenbetreffende de drukpers en alle an dere middelen van openbaarheidevenzoo het wetsvoorstel om de voorjaarszitting der Alg. Raden voor alle zonder on derscheid op den tweeden maandag na Paschen vast, te stellen. Vervolgens werd op voorstel van den minister van financiën spoedvereischend verklaard en vervolgens met alg. st. aange nomen diens door den Senaat vóór eenigen tijd goedgekeurd wetsontwerpstrekkende om de regeering te machtigen de aanmunting van zilveren vijffrankstukken voor rekening van particulieren te beperken of te schorsen. 2 Amendementen eén om de aanmunting eenvoudig te verbiedenhet ander om de schorsing na een bepaalden tijd voor te schrijven en onmiddelijk te verklarendat niemand gehouden zou zijn om betalingen in zilver boven de 100 fr. in genoemde stuk ken aan te nemenwerden verworpen. De minister Bufaure, den 2 door de commissie voor het voorstel-Madier de Montjautot vervallenverklaring van het decreet van 1852 betreffende de drukpers, gehoord, heeft op de verwerping daarvan aangedrongenverklarendedes noods alleen in de intrekking van sommige artikelen van het decreet te kunnen bewilligen. Yooral meende hijdat die bepalingen behoorden te worden gehandhaafd, krachtens welke de invoer van buitenlandscke dagbladen verboden en dagbladen wegens ongeteekende artikelenwelker schrijvers zich niettemin duidelijk genoeg deden kennenvervolgd konden worden [juist de hoofdgrief van den heer de Montjau\, Ondanks de verklaringen des ministers heeft de commissie met 7 tegen 5 st., den heer Boysset aangewezen om verslag uit te brengen, concludeerende tot de eenvoudige intrekking van het geheele decreet, en wel zoo spoedig mogelijk, opdat de zaak nog vóór de vacantie kunne worden afgehandeld. Den 3 heelt, de bonapartist Bréolle het door den heer Lan- glois over de begrooting van oorlog uitgebracht verslag als kleingeestig gegispthet in de commissie afkeurende dat zij zich met vieeschprijzende breedte der uniformstoffën enz-_ had ingelaten. Men moest de ministers van oorlog en marine met vertrouwen bejegenen, het leger stond hovende parlementaire krakeelen, boven de constitutie. De voorzitter wees hem hierover terecht, verklarende, dat het oproerig en revolutionair waste bewerendat er iets boven de consti tutie stond- De heer Gambetta, hierover ook het zijne zeg- gendegeraakte in een heftig debat met den heer Bréolle. Den 4 is besloten bet voorstel des beeren Gatineau, tot staking van de vervolgingen wegens deelneming aan de Com mune, na de begrooting voor bet dept. van schoone kunsten in behandeling te nemen. Den 5 werden amendementen verworpende strekking hebbende om eene verbooging te schrappen of te verminderen, welke de commissie in overleg met den minister verkregen had om het troepencontingent een half jaar langer onder de wapenen te houden dan vroeger. Met 318 tegen 142 st. werd verworpen een amendement van den heer Keiler, om de 400,000 fr. voor leger-aalmoezenierswelke de begroo- tingscommissie had voorgesteld te schrappen ie herstellen. Met eene meerderheid van slechts 5 st. werd mede verworpen een amendement van den heer Méline, van het linker centrum, om, bij wijze van schikking, de helft van bet gevraagde crediet toe te staan. De commissie voor het wetsvoorstel der beeren de Balmas en Bréolle, om in het paleis van Versailles een standbeeld van George Sand op te richten, heeft zich daartegen verklaard, omdat bet een vooruitloopen zou zijn op bet oordeel der nakomelingschap, en zoodanig huldebijk aan de Lamartine Alfred de MussetEdgar Quinet, Michelet cu zoo vele anderen onthouden, niet in verhouding zou. staan tot de door mevr. Sand bewezen diensten. De berichten van oostenrijksche bladen, als zou een op stand zijn uitgebroken onder de mokammedaansehe bevolking m den Causasus, zijn ongegrond. Wel echter is geconsta teerd dat turksche zendelingen daar ongeregeldheden tracht ten te doen ontstaan. Uit Tiilis wordt hieromtrent gemeld, dat eenige ontevreden boeren uit 8 dorpen van Mingrelie weigerden de belasting te betalen en hunne chefs wilden bevrijden, waarop de troepen tusschenbeiden kwamen en eenige der boeren doodden en kwetsten. Prins Karopatkinde voornaamste aangeklaagde bij een omvangrijk rechtsgeding tegen nihilistenis uit het mili taire hospitaalwaarin hij onder bewaking van 4 met gela den geweren voorziene soldaten gesteld wasontkomen. De Golos behelst een brief van den servischen metropolilaan Michel waarin deze, dank zeggende voor zekere hem toe gezonden gelden, verklaart, dat alleen het russische volk de serviërs verstaaten de hoop uitspreektdat Rusland zich met zal laten yreerkouden van openlijk de zijde der goede zaak te kiezen, zooals Frankrijk, onder de toejuiching van LuropaItalië geholpen heeft en handelend is tusschenbeide getreden bij de moorden van den Libanon. Ie Petersburg is met grooten ijver geld ingezameld ten behoeve der gewonden en gekwetsten. Op eene vergadering van het Roode Kruis is 1850 roebels gecollecteerd, concer ten worden met hetzelfde doel gegeven en vele ambtenaren hebben beslotengedurende den oorlog 1 p.c. van hun in komen af te staan. De autoriteiten hebben te Versohatz de inlading van goe deren bestemd voor de gekwetsten in Servie, belet. De kongaarscke regeering beett aan de Donauscheepvaart-Maat- schappij verboden, hetzij ammunitie, betzij goederen voor gekwetsten naar Servie te vervoeren. Luka Petkovic, een van de hoofden der opstandelingen is den 5toen hij zich naar Grahovo wilde begevente Kagusa in verzekering gesteld. Oostenrijk. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 5 te Gastein aangekomen en door de badgasten met geest- drilt ontvangen. De Keizer was verrukt over het schoone oord. In eene te Brunn gehouden vergadering van 140 tot de czechische partij behoorende personen is besloten dat aan de Afgevaardigden naar den Landdag en den Rijksraad zel- ven zal worden overgelaten, of zij aan de werkzaamheden zullen deelnemen. De voorname taak der Afgevaardigden achtte men het verkrijgen van herziening der kieswet. Voorts oordeelde men het hoogst wenschelijkdat de czechische partij in Boheme zich met die van Moravie beter verstaan zou. De bende van den onlangs bij Girgenti gevangen gemaak- ten rooverhoofdman Saieva is er in geslaagdzekeren heer Amato Vetranoeen zeer rijk en invloedrijk man, vice-pre sident van den Provincialen liaadop te lichten. De prefect der provincie Napels heeft den 1 Aug., onder verwijzing naar de aanschrijving van den minister van binn. zaken van 28 Juli, houdende verbod van het houden van godsdienstige ommegangen buiten de kerken, tenzij bij bui tengewone gelegenhedenzoodanig verbod uitgevaardigd. Voor de uitzonderingen moet 14 dagen te voren verlof aan gevraagd worden. Prins Albert van Pruisen heeft den 4 gedineerd bij prins Hendrik te Soestdijk. Den 9 heeft hij met zijne moeder, prinses Mariannede Groote Kerkhet stedelijk muzeüm en den Hout te Haarlemen voorts OverveenBloemen- daal en de ruïne van Brederode bezocht. Benoemingen. De heer G. C. Hulst is herbenoemd als burgemeester der gemeenten Zijpe en Gallandsoog. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer is eene onteige ningswet ingediend voor de voltooiing der Nieuwe Merwede. Voor onteigening der noodige terreinen en voortzetting der linkerbedijking is op de loopende staatsbegrooting fl 10.000 uitgetrokken. De beeren de Jongde Buiter Zijlker, W ijbenga Gevers Beynoot en Schepel hebben aan de 2e. Kamer voorgesteld eene enquête te doen houden omtrent de besmettelijke long ziekte onder het rundvee, de uitwerking der alreeds tcege-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1