I L\o. 34 Achlenzeveritigste Jaargang. 1876, ZONDAG 20 AUGUSTUS. #f£iciiëe£ (öcöcclls: 5£g4R7A Dritianfe en Ierland. lostenrtlk-llonffartie. Zwitserland. Italië. Spanje. lercenigric Mlulen. AA A N Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,OU, franco per post O,HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. TT De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regei meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMA A R hrencrpn ter alvemeenp kennis, dat bii de verordening1. hou- diena onderzoek door Gedeputeerde Stateft, door den Koning geacht zal worden door de uitgaven tot een behoorlijke in richting van haar lager onderwijs te zwaar te worden gedrukt. De bepaling in de tegenwoordige wetdat in dat geval de helft van het subsidie door de nrnvinnip va\ worden credrncren Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 13 Augustus 1876. Den 2 heeft eene zeer talrijke deputatie, een aantal libe rale vereenigingen dés lands vertegenwoordigende en o. a. bestaande uit de heeren sir Ch Dilke, Fawcett, Jacob Bright, hare opwachting gemaakt bij den aanvoerder der oppositie in het Lagerhuislord Hartingtonten einde er bij dezen op aan te dringen dat de liberale partij zich alsnog verzet- ten zou tegen de aanneming van het ontwerp tot wijziging I des onderwijswet van 1870, op grond van de daarin hij de j artikeisgewijze behandeling aangebrachte en geheel ten voor- deele der gezindte- en Staatskerk-scholen strekkende veran deringen. De heer Hdrtir,gton gaf in zijn antwoord in hoofd zaak te kennen, dat het, zoo met het oog op den verge vorderden tijd der zitting als wegens de verdeeldheid der liberale partij op dit punt, niet aanging overeenkomstig den wenseh der deputatie te handelen. Men kon niet verder gaan dan eene motie, strekkende om de artikelen van het ontwerp, wegens de hierin gebrachte beginselendie bij de tweede lezing niet vermeldnoeli door het Huis bedoeld waren en strekten om het bestaande stelsel van lager onderwijs op losse schroeven te zetten nogmaals in behandeling te nemen, opdat de bepalingen waartegen de meeste bezwaren beston den, daaruit konden worden verwijderd. Op deze wijze zou, in het belang van het onderwijs en van het land zelf worden geboekstaafd, dat op de schikking van 1870 door toedoen van de regeering inbreuk was gemaakt, en dat derhalve van de liberale partij niet kon worden verwachtdat zij het nieuwe ontwerp als eene definitieve regeling van het onder wijsvraagstuk zou aanmerken. Lord Russell heeft een brief aan lord Granville geschreven, waarin hij den wenseh uit, dat Engeland met zijne vloot in de baai van Besika en zijnen gezant te Konstantinopel zal aandringen op onverwijlde staking van de in Bulgarije en in andere doelen van Turkije gepleegde gruwelenen daartoe niet bij machte zijndezich met Rusland zal veree nigen om der turken barbaarschheid en wreedheid te beletten. Den 2 en 3 is door den geweldigen stormwind groote schade aangericht onder do sehotsche haringvloot. Minstens 16 menschen zijn in de golven omgekomen. Te Thoreham is de conservatieve eandidaat, Burrell met 2152 st. tot lid van het, Lagerhuis verkozen, tegen 1394 st. op den liberalen eandidaat Hubbard. In plaats van lord Lennor, die eenigen tijd geleden zijn ontslag gevraagd heeftis de heer G. J. Noel tot minister van o. werken benoemd. Hoogeriiuis. Den 31 is de prealabele kwestie gesteld en en aangenomen omtrent eene molie van lord Strafheden, welke strekte om te verklaren „dat het Hoogerhuis, belang stellende in het welzijn der verschillende aan het Ottomanische Rijk onderworpen rassen eu in eene verbeterde administratie van hunne regeeringbereid was om de maatregelen te on dersteunenwelke noodig mochten worden om de verdragen van 30 Maart en 15 April 1856 te handhaven." Lagerhuis. Den 31 is na langdurige discussie dooi den voorsteller, den heer Bruce, ingetrokken eene motie, ver klarende dat de regeering, den aan de bestaande verdragen verschuldigden eerbied handhavende, al haren invloed behoord.® aan te wenden, ten einde het gemeenschappelijk welzijn en eene gelijke behandeling te verzekeren van de verschillende volksstammen en godsdiensten, welke onder het gezag der Verheven Porte staan. Den 1 Aug. is de begrooting van onderwijs goedgekeurd ten bedrage van bijna 2,8 miljoen p. st., of 740.000 meer dan verleden jaar. Siaalstoelagen zijn uitgetrokken voor 2,418,819 kinderen in Engeland en Schotland, d. i. 131,550 meer. Eene motie van bet iersche lid O' Cormor Power, strekkende om aan de nog gevangen zittende fenians, volgens hem „politieke gevangenen," vergiffenis te schenken, zonder onderscheid of ze door burgerlijke rechtbanken of door krijgs raden waren veroordeeld, werd met 117 tegen 51 st. verworpen. Den 3 diende lord Partington zijne aangekondigde motie in, verklarende, dat sedert de tweede lezing van het ontwerp tot wijziging der onderwijswetdaarin nieuwe beginselen waren gebrachtwelke strekten om den grondslag aan te lastenwaarop het lager onderwijs thans rustteom de stichting van nieuwe scholen te belemmerentweedracht en verwarring te veroorzaken bij de verkiezing der schooleom- missiën, en het bestuur van scholen te stellen in banden van personen die noch tot de kosten ervan bijdroegen nocb door de belastingschuldigen waren verkozen. Zijn plan om eene nieuwe behandeling der artikelen voor te stellen latende varen wilde hij slechts lucht geven aan de bezwaren der liberale partij tegen de artikelen tot uitbreiding van het stelsel der staatstoelagena an bijzondere scholen en belrcffende de ontbinding van overbodige sehoolcommissiën. Nadat lord Somion deze artikelen en de wijzewaarop zij in het ontwerp gebracht waren verdedigden de heer Forster de motie aangeprezen had, werd deze met 182 tegen J20 st. verworpen. Een voorstel van den heer Boord, om voor het vervolgen van oudersdie verzuimen hunne kinderen ter school te zendeneene vergunning van 2 leden der plaatselijke overheid tot vereischte te stellen, werd aangenomen. Lord Robert Montagu deed in het belang der roomschen, het voorstel, om de bevoegdheid, bij de wet van 1870 aan de sehoolcommissiën gegeven, om schoolgeld (door de belas tingschuldigen opgebracht) te betalen ten behoeve van arme kinderen voor het bezoeken van die school in het district welke de ouders aanwijzen, aan de gemeentebesturen te geven indien de sehoolcommissiën er geen gebruik van makenen het die besturen zelfs ten plicht te maken om genoemde be voegdheid uit te oefenen.Lord Sandon verklaarde het niet wenschelijk te achten den strijd over art. 25 thans in al zijnen omvang te doen ontbranden; maar nadat eenige spre kers het voorstel ondersteund hadden zeide de minister van financiën, dat, nu zooveel gevallen van onbillijkheid aan het licht waren gekomen, de regeering het voorstel overnam als een maatregel van praetisehe gerechtigheid. Hierop volgde een steekspel van hatelijkheden over en weer. Den 3 heeft de minister van financiën gezegd, dat de Bank van Engeland den 29 Juli bericht gaf, dat de gelden, noodig voor de coupons der turksehe leening van 1855 welke 1 Aug. moesten betaald wordenniet waren gedeponeerd. De schatkist verzocht het ministerie van buit. zaken den 31 Juli, zich hierover tot de Porte te wenden. Denzelfden dag berichtte de schatkistdat zij bereid was de garantie na te komen, die gemeenschappelijk met Frankrijk was aan vaard, en de Bank te vragen het dividend voor te schieten, 't geen eene daad van courtoisie zou zijn jegens de turksehe regeeringom haar gelegenheid te geven schikkingen te maken. Graaf Derby deelde den 2 Aug. aan de schatkist teerden alle openbare scholen in drie klassen verdeelenen naar gelang van de klasse waarin de school zal worden ge plaatst, zal de hoofdonderwijzer ten minste f 1200, 1000 of S00, de hulponderwijzer met hoofdonderwijzersacte ten minste f 900,/ 800 of f 700 genieten. Voor de gewone hulponderwijzers blijft de jaarwedde overeenkomstig het oor spronkelijk voorstel op ten minste 500 bepaald. Men mag aannemendat door deze wijziging de meerderheid zich voor dit gedeelte van het voorstel zal verklaren. Ook aan het bezwaar tegen de voorgestelde bestrijding der kosten van de gewone openbare lagere school is op afdoende wijze te gemoet gekomen. De voorgestelde jaarlijksche vast stelling van het minimum der kosten voor elke gewone lagere school door den Minister van Binnenlandsche Zaken, op voordracht van den provincialen inspecteurin overleg met den districts-schoolopziener, is gelukkig geheel ingetrokken, en evenzoo de bepaling, dat het rijk, wanneer de gemeen teraad ten minste het aldus vastgestelde bedrag op de begroo ting brengt, de helft van alle kosten zal betalen. De zelf standigheid der gemeenten ten aanzien van het openbaar onderwijs zal behouden blijvenen het rijk zal alleen de helft vergoeden van hetgeen aan de onderwijzers voor het gewoon lager onderwijs volgens de wet als minimum toekomt. Daar enboven zal het rijk elke gemeente kunnen ondersteunen, ne» ouuuuiuuuerwijsDenoeit wel geen betoog. JBen wettelijke eiseh nu een bindend voorschrift, dat de gemeen ten tot het aanstellen van een aanmerkelijk grooter aantal hulponderwijzers verplicht dan beschikbaar is, moet dien noodlottigen toestand nog veel doen verergeren. Wij blijven daarom van meeningdat men niet dan trapsgewijze de eischen der wet strenger moet maken, en inmiddels zoo spoedig mogelijk met de oprichting van nieuwe kweekscholen en de uitbreiding en verbetering van normaalscholen en op leidingsklassen moet beginnen om misschien eenmaalwaar schijnlijk eerst na vele jaren de gewenschte verhouding van één onderwijzer voor elke veertig leerlingen te kunnen be reiken. Men bedenke tochdat er een aantat andere maat schappelijke betrekkingen bestaandie voor jongelieden, die zich willen inspanneneven goede vooruitzichten aanbieden en voor velen meer aantrekkelijks schijnen te hebben. Men bedenke wat Mr. Farncombe Sanders ons onlangs omtrent Zwitserland mededeeldewaar zooveel voor het onderwijs wordt gedaanwaar de maatschappelijke positie van den onderwijzer hooger staat dan hier, eu waar ondanks verhoo ging van jaarwedden, verbetering van vooruitzichten, uit breiding van de gelegenheden tot opleiding en aanmoediging van de studie, het aantal personen die zich aan het onderwijs wijden niet toeneemt, en waar men zich ook nog beklaagt over klassen van 80 tot 90 leerlingen. SKStckclijfciSCfce £3 C V i C h IC U j mannen wordt aangedaan, welke jaren lang zijne raadgevers -en vrienden zijn geweest. Zweden eu Noorwegen MoNTE1?EGRaVorst Nilcita heeft zijnen raarsch, onderno- I men om zlcd net het Servische leger te vereenigen; gestaakt, j Ue,n 8 1S ,de havenplaats Strömstad-, bij Gothenburg, aan j pm te verhinderen dat Djelladin-lassa Moukhtar-lassa te hulp '4 is den geheelen dag bij Kucei gevochten; irden, met verlies van vele dooden, gekwetsten, andels en krijgsvoorraad, teruggeslagen en tot ervolgd. nn, tot dusver afdeelingschef bij bet dept. van is tot Rijksminister van financiën benoemd. k.. Pogingen om in Boneme thee te kweeken bevredigende uitkomsten opgeleverd, van Brazilië heeft zich van Gastein naar Pe- ïven. Tegen het einde dezer maand zal hij de lastein komen afhalen. 5. D n 7 werden omstreeks 100 opstandelingen 0 door 300 turken aangevallen. De strijd werd ongaarsch grondgebied overgebracht. De hon- ieu Staroleso en Dschlevinowaarheen de op- gevlucht warenwerden door de turken hier "and gestoken en vele huizen brandden inder- inwoners namen de vlucht naar het naburige werd terstond eene compagnie oostenrijksche Staroleso gezonden. De turken trokken daarop irksch grondgebied terug. isischen gezant te Bern, prins Gorlsclakojj, zoon elier, is een moordaanslag gepleegd door eene die 2 revolverschoten op hem lostezonder hem iij het eerste verhoor is gebleken dat de da- oolski genaamdvolkomen krankzinnig is. 'iert en zijne gemalin zijn den 12 uit Rusland ruggekomen waar zij door de autoriteiten en lenigte werden verwelkomd, ban is langs zijdelingschen weg uitgesproken envoorstanders en begunstigers van de Itali- ilieke Vereeniging ter handhaving van de recli- elijken volksin het bijzonder tegen hendie der bisschoppen en in de eerste plaats van den :eks door de geestelijkheid en het volk beoogen. rijven van den voorzitter der Vereeniging voor e der lagere geestelijkheid, tevens vicaris-ge- g. Nationale Kerk te Napels waarin aange- op het herstel van volk en geestelijkheid in hunne geestelijkenvan welken rang ook te de minister Mancini geantwoorddat zijn mzelfden geest, bij de behandeling der waar- ediend geen ondersteuning vond zoodat de liging er thans waarschijnlijk ook niet toege- hij achtte het derhalve noodiglang mid- le openbare meening te bewerken. 1 sedert 1800 de hitte niet zoo groot gefeest, engen honderden den nacht op de daken of ir. Te Sevilla slapen de lieden op straat en lers aan zonnesteek of beroerte gestorven. De rijst 101 graden in donkergehouden kamers, is de wijnoogst door de hitte mislukt, e schrijfster Fernan Caballero istot genoe- jke vereerdersnog in leven. De opstandelingen op Uuba hebben in het gos een klein fort. in brand gestoken, welks 14 man zij in de vlammen lieten omkomen huis Jay Cooke Sf Co., dat schipbreuk leed om den Noordelijken Paeific-spoorweg aan p 18 Sept. 1873 zijne betalingen staakle met 16 miljoen, is den 26 Juli te Philadelphia ilging ontheven, zoo niet binnen 10 dagen ier tusschenbeide kwam. Het vermogen is van een „receiver." n Afgevaardigden heeft den 11, op voorstel „a der democratische partij, eene motie aangenomen, waarin de in Zuid-Carolina gepleegde moorden op de neger- miliciens worden veroordeeld en eene snelle bestraffing ge vraagd wordt. De strijd t.usschen den Senaat en het Huis van Vertegen woordigers over de door dit laatste gemaakte bezuinigingen ten aanzien van verscheidene gedeelten der begrooting is eindelijk geschikt en alie hoofdstukken zijn aangenomen. Het geheele bedrag der gewone en buitengewone uitgaven voor het loopende jaar, met uitzondering van aflossing en rentebetaling der schuld, beloopt 147,719,075 dollars, d. i. 29,584,205 d.^minder dan verleden jaar. De gezantschappen in 1 ortuga!Zwitserland Griekenland, Denemarken en Pa raguay zijn afgeschaft en de gezanten aldaar vervangen door zaakgelastigden met bezoldiging van 5000 d. Afgeschaft zijn ook de gezantschappen in BoliviaEcuador, Columbia en Uruguay, even als 22 eonsultaten, waarvan 18 in Europa. De voorgestelde wijziging der constitutie, s'trekkende om het beheer van schoolfondsen door kerkgenootschappen te verhinderenis niet doorgegaan dewijl het voorstel in den Senaat tegen den zin der democraten zoo gewijzigd was dat den 15™. 16 hunner zich er tegen verklaarden, en het met 28 republikeinsche voorstemmers de vereischte meerder heid van l niet verwierf. De concessie van eene telegraaflijn tusschen America en Azie werd goedgekeurd en liet besluit van het Huis der Vertegenwoordigers bekrachtigd, strekkende om eene commissie van onderzoek te benoemen naar het vraagstuk betreffende het zilvergeld en de middelen om den omloop van specie te herstellen. Het Huis vam Vertegenwoordigers, nog niet goedgekeurd hebbende het door den Senaat aangenomen wetsontwerp waarbij de ruiterij met 2500 man vermeerderd wordt (de mede, dat de turksehe gezant aan de Porte geschreven maar nog geen antwoord ontvangen had. Deze feiten wer den medegedeeld aan de fransehe regeering. Den 4 gaf lord Sandon namens de regeering aan lord Montagu in bedenkingzijn amendement in te trekken als wanneer zij wensckte voor te stellen om art. 14 der onder wijswet zoo te veranderen dat in Engeland even als in Schotland een gemeentebestuur liet schoolgeld betalen zou zoodra het zich overtuigd had van liet onvermogen der ou ders. Lord Montagu trok zijn amendement, in. De keer Forster verklaarde zich ingenomen mei; het denkbeeld der regeeringmaar stelde tevens als amendement voor, art. 25 alsdan uit de wet te lichten. De regeering verklaarde zicli hiertoe bereid. Het aldus gewijzigde regeeringsvoorstel werd met 175 tegen 7/ st. aangenomen. De artikeisgewijze be handeling der onderwijswet was hiermede ten einde gébracht. Nadat den 5 de heer Richard nog eene poging gedaan bad om de onderwijswet, welke bij een der onrechtvaardigste, meest inconstitutioneele en tyranniekste ontwerpen noemde' die sedert langen tijd waren voorgesteld te verwerpen werd met 119 tegen 46 st. besloten, tot de derde lezing over te gaan. Het crediet voor de zending van den heer Cave naar Egypte en dat voor den aankoop der addit.ioneele Suez-aandeelen werden toegestaan na eene discussiewaarbij de heer Cave ziine zending toegelicht en verdedigd beeft. Den 7 heeft de heer Anderson de in Bulgarije gepleegde wreedheden^ op nieuw ter sprake gebracht. Hij las eenige berichten uit lransche dagbladen en ook de jongste corres pondentie der Daily Dews voor, welker berichtgever den heer Baring (die voor de engelscLa regeering een onderzoek instelt) vergezelt en o. a. omtrent eene te Balok aangerichte slachting zeer verschrikkelijke zaken mededeelt. l)e heer Anderson deed uitkomen dat de heer Baring de taaldie in Bulgarije gesproken wordt, niet verstaat en dus slechts ge brekkig kan worden ingelicht.Onderscheidene leden spra ken in denzelfden geest, betreurden het dat de minister Disraëli de zaak niet ernstiger had opgevat en wenschten, dat Engeland krachtig zou protesteeren tegen dergelijke wreedheden, gepleegd door soldaten eener mogendheid, die geacht wordt door Engeland moreel gesteund te worden De heer Bourlcenamens de regeering sprekende, ontkende dat de minister over deze kwestie eenigszinsluchthartig had gesproken, en meende, dat correspondenten van dagbladen ziek somtijds met eene geringe mate van zekerheid te vrede stellen. Hij las een brief van den heer Baring voor, waarin verschillende berichten over gepleegde gruwelen tegenge sproken wordenmaar erkend wordt, dat 12000 buigaren omgebracht en 60 dorpen verbrand zijn. De regeering had in deze niets verzuimd. Lord Hartington merkte aan, dat uit den brief van den heer Baring bleekhoe volkomen on juist de engeisehe gezant te Konstantinopel zich iu den be ginne over het gebeurde had uitgelaten. Hij verzocht de regeering aan de turksehe krachtig te doen gevoelen dat zulke gruwelen Turkije alle sympathie en steun van Enge land onwaardig maken. Door den minister Disraëli werd medegedeeld, dat Turkije, Servie en Montenegro de con ventie van Geneve hebben aangenomenen de kwestie van suzereiniteit ten dezen derhalve geene moeilijkheden zal op leveren. Den 9 heeft de heer Bourke op eene vraag van een der leden verklaarddat aan de Porte herhaaldelijk vertoogen zijn gedaan over de wreedheden in Bulgarije. Aan haar is te kennen gegeven dat het verhaal dier barbaarsehheden de diepste verontwaardiging onder het engeisehe publiek heeft i Vorst Milan is den 12 te Belgrado aangekomen. De mi nisters gaven hem de meest geruststellende inlichtingeu om trent den binnenlandschen toestand. Nergens lieerschte de minste beweging, wat ook sommige bladen mochten zeggen. Den 14 werd een groote ministerraad gekouderf; daarin zoti besloten zijnden oorlog tot het uiterste voort te zetten. De Vorstin is den 14 bevallen van een zoon. Belgrado wordt zooveel mogelijk versterkt en van levens voorraad voorzien. Er zijn weder eenige gevechten geleverd, waaromtrent het moeilijk valt de-waarheid mede te deelen. Geul. Tsc.her- nayefj heeft thans nog 600Ö0 man in vrij goede stellingen eu tegen over hein staan ongeveer RlOOUO turken, onder Abdoel Kerim, in 3 legers onder Osman-, Soliman en Ayoub- pacha'sdie op verschillende punten het Morawada! zoeken binnen te dringenhetwelk den weg naar Belgrado opent. In de ackterwaartscke stellingen der turken komen steeds nieuwe troepen uit Kiein-Azie en Egypte, maar ook de Ser viërs ontvangen voortdurend toevoer van vrijwilligers. Roumanie. De Kamer heeft den 11 dér regeering een crediet van 20000 fr. toegestaan ter ondersteuning der uit Servie naar Roumanie gevluchte gezinnen, die te zamen reeds 200U0 zielen tellen. Den 12 is een voorstel ingekomen om 15 p.c. van alle ambtenaars tract ementen en pensioenen af te houdenbehoudens latere terugbetaling. De Senaat heeft den 12 de regeering gemachtigd tot alle noodige bezuinigingen in het staatsbestuur, en het ontwerp tot wijziging der gemeentewet aangenomen. Vorst Karei heeft zich naar het versterkte klooster Sinai begeven, volgens de weener Presse om het schouwspel dei- vernedering niet aan te ziendie door de radicale partij den

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5