ISo35. Aehlênzeveiiü^sie Jaargang. 1876. ZONDAG 27 AUGUSTUS. (Officieel CQcbcclte DE PATENTEN, GROOTE PAARDENMARKT. op Maandag, 4 September 187G. Een Fransch minister over den toestand van Frankrijk. SiSlcfcclijkscftc öcricïUctt DuHschland IBclgie. Rusland. Zufd-ilfrica. Binnenland. L AA SC c T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post f 0,8 ff, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HfiRM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR brengen ter keunis van de belanghebbenden, dat bij art. 9 der verordening op de jaar- en weekmarkten is bepaald, dat het zonder toestemming van Burgemeester en Wethoudersna het sluiten der kermisverboden is in eenige tenth aam of stal te verkoopen of te bakken; dat de tentenkramen ot stallen binnen viermaal 24 uren na de sluiting der kermis geheel moeten zijn, afgebroken en leeggeruimd, en dat ieder verpligt is na de opruiming de schadedoor zijne tenten of loodsen aan de straten toegebragtbinnen 2t uren te vergoeden. Overtreding van een dezer bepalingen wordt gestraft met eene boete van f 3,tot 35,—. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MA CL A INE PONT. 36 Aug. 1876. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gelet op art. 3 der politie-verordening op de herbergen enz. van 21 Januanj 1874; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de koffiehuizen, tapperijen enz. van 27 tot en met 29 Augustus des nachts tot twee uur pn van 30 Augustus,tot en met 3 Septeipher 1876, gedurende den geheelen nacht mogen geopend blijven. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 26 Aug. 1876. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 30 Augustus 1870, des middags ten 12 ure. A aniens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. aangevraagd in Mei 1876, kunnen ter gemeente secretarie worden afgehaald. te ALKMAAR, Zondag, den 3 Sepi ember 1876, kan, van één tot drie uren het STEDELIJK MUSEUM door ieder kosteloos be zichtigd wordendie voorzien is van eene toegang-kaart welkezooveel er voor dien dag beschikbaar zijn gratis te verkrijgen is bij de Commissie van Toezicht, op het Stad huis daartoe vergaderd, Donderdag, den 30 Augustus 1876, des middags te twee uren. J. J. DE GELDER, C. W. BRUINVIS, Secretaris. Voorzitter. POSTERIJEN. De correspondentie voor Ned. O. I., te verzenden per stoomschip Prins Hendrikbehoort den 1 September a s., uiterlijk te 9 uren 's avonds, ter post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. De ondergeteekendewaarnemend Directeur der Burger avondschool, maakt bekend, dat op Vrijdag, den I Sep tember a.s., des avonds te 7 uren, inschrijving zal gehou den worden van hendie wenschen gedurende den aanstaanden cursus liet onderwijs aan genoemde inrichting te volgen Alleen degenen die een bewijs van inenting kunnen overleggen worden ingeschrevenH. W. WAALEWIJN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, alseen huissleutel een rood mcerokijn-lederen portefeuilleeen grijze strik vaneen japoneen paar lederen poppenschoentjes en een vrouwenzak. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bont kinderzakje. Vergeljjkt men den tegenwoordigen politieken toestand van Erankrijk met dien van eenige jaren of zelfs maar eenige maanden geledendan schijnt er inderdaad reden te bpslaan om dit land met een heuglijken keer van zaken geluk te wenschen. Aan welke beproevingen heeft het na den val van liet tweede Keizerrijk niet bloot gestaan Eerst moest het op de commune zijn eigen hoofdstad heroveren; maar niet dan in haar schoonste sieraden geschonden viel die hoofd stad het overwinnend leger in handen. Beurtelings schenep de kansen van den graaf van Chambord, van de prinsen van Orleans en van den afstammeling der Napoleons, om op den troon hunner vaderen hersteld te wordente rijzen en te dalen. Nu eens scheen de witte vlag, die tot nog toe niet in de Pransche lucht bleek te kunnen wapperenover de grenzen gebracht te zullen wordrndan weer verzekerden de aanhangers van den man van den tweeden December, dat de adelaar in aantocht was. Van dat alles hoort men thans niet meerde witte vlag is voor goed geborgenen de adelaar, ontwarende dat bet volk niet verlangt hem te zien houdt zich schuil, Parijs maakt zich gereed om in het vol gende jaar wederom de gewrochten van de nijverheid en de kunst onzer eeuw binnen zijn muren te verzamelen en de belangstellenden en nieuwsgierigen uit geheel de beschaafde en half beschaafde wereld te herbergen. Aan de regeering is vastheid gegeven. Nog altijd bestaat wel geen ander bewind dan het zevenjarige van den maarschalk Mac-Mabon maar de grondslagen van een republikeinsche regeering zijn inmiddels gelegd en beloven langer te duren dan zeven jaren. Aanvankelijk mocht bet woord „republiek" niet officiéél worden genoemd. Wel kon niet wot den ont kend dat. de regeeriug een republikeinscben vorm had maar dat kon nu eenmaal niet andersomdat er voor alsnog een Keizer of een Koning ontbrak. Men moest zich dat gemis eenigen tijd getroosten, als bij een lange vacaturede'troon stond wel ledig, maar was niet weggeruimd; de plaats was tijdeÜjk onbezetmaar niet opgeheven. Erankrijk had, tijd van beraad noodigmaar zou later zijn regeeringsvorm kiezen. Thans komt echter een minister van Mae Mahon den volke verkondigendat de republiek het einddoel is van al het werk de veilige haven waarin Erankrijk rust en voor spoed zal genieten. Inderdaad is de geheele toespraak van den minister de Marcère aan het feestmaal in zijn geboorteplaats niets anders dan een lofrede op de republiek als den eenigen voor Erank rijk passenden regeeringsvorm. Er zijn geen partijen meer onder onszei deze bewindsmanik zeg nietdat er geen partijmannen meer bestaan, maar alle partijen hebben zich opgelost in de republiek. Beweerde Thiers reeds voor eemre jaren, dat de republiek voor de Franschen de beste regee ringsvorm wasomdat zij beu het minst verdeeldedeze minister gaat een stap verder en zegt onsdat de Repu bliek het Eransche volk heeft vereenigd en de paftijen heeft te niet gedaanalthans krachteloos onmscLtie heeft gemaakt om te regeeren. De republiek zegt hij is inderdaad de regeeringsvormdie beantwoordt aan den tegenwoordigen socialen toestandaan de denkbeel den die aan de Eransche revolutie hun ontstaan te Janken hebbende republiek is het einde van al onze omwentelingen. Hij wijst er op, dat. nooit de orde grooter, was dan thans. Niet die ordedie door geweld wordt gehandhaafdnuar die uit gehoorzaamheid aan de wetten voortvloeit. Tot nog toe hebben tal van ï'ransohen, en daaronder van de bekvaamste en edelste zonen des lands uitsluitend heil gezocht, in de toepassing van deze of gene theoriein het aannemen van eenig vast model, waarnaar de regeering moest wo'den in gericht. Het schijnt dat de groote rampen en beroeringen van de laatste jaren velen er toe gebracht hebbenniet meer een bepaald regeeringsstelsel te beschouwer als het uitsluitend en volstrekt eenig middel om Erankrijk gelukkig te maken. Men schijnt meer algemeen in te zien, dat het niet aangaatvan een volk t.e maken wat men wil, eenvou dig door het een bepaalden regeeringsvorm te gevendat geen blijvende, bestendige vooruitgang mogelijk is, dieniet steunt op de geleidelijke ontwikkeling van het volk zelf, en dat voor die ontwikkeling de vrijheid noodig is. De Minister de Marcère beroemt er zich op, dat .meer dan ooit geljkheid en vrijheid heerschen. Die vrijheid zegt hij, behoort zoowel hen die regeeren als die geregeerd worden te bezieleien hij zot\ wenschendat de regeering aan de burgers leerde niet te, veel van haar te verwachten en zich wat meer selven te helpen. Den zin voor vrijheid zag hij gaarne meet ont wikkeld en geen regeeringsvorm is zyns inziens daut.pe meer geschikt dan de republikeinschedie een groot aantal burgers roept tot deelneming aan en invloed op het bestuur. Mocht inderdaad deze richting in Erankrijk meer gevolgd wordeumocht aan de gemeenten meer zelfstandigheid ver leend en niet het geheele bestuur des lands te Parijs sancu- getrokken wordendan zou reeds veel zijn gedaan om aan E'rankrijk die geleidelijke ontwikkeling te verzekeien waaraan elk volk behoefte heeftdan zou er minder aailei- ding bestaan tot het omverwerpen of veranderen der regeering, die tot nog toe voor alles verantwoordelijk werd gesteld en zou het land bewaard blijven voor die groote rampen, smlle overgangen en geweldige schokkenwaardoor het too dikwijls is geteisterd, en waarvan het zich ook nu weer heeft hersteld met een voortvarendheid, een beleid en een veer kracht die wel bewijzendat dit volk niet bestemd is om tot een natie van den twefeden rang af te dalen en zonfer groot.cn invloed te blyven op de staatkunde der overige volksn van Europaop de ontwikkeling en beschaving der mensci- heid, maar dat het, geroepen is om voortdurend een belan;- rijkc rol te vervullen op het tooneel der wereld, en dat, het kan worden, ia ecu anderen en beteren zin dan waarin het zelf zich verbeeldde het te zijntot heil van andere volken en r,ot zijn eigen geluk, „de groote natie." Mag deze toestand van inwendige rust, die tijd laat voor inspanning van krachten op velerlei gebiedeenige jaren durendan zal de groote meerderheid van het Fransche volk misschien begrijpendat het voor zijn welvaart en geluk niet bepaald noodig isdat aan zijn hoofd een Keizer staat, die zijn zorgen -niet bepaalt tot de grenzen van zijn eigen gebied maar de krachten van land en volt diensLbaar maakt om invloed uit te oefenen op den gang van zakeu hij zijn buren en zoo noodig hun met,"geweld te houden in de richting en binnen de perkendie hij goed heeft gevonden vast te stellen. Dan zal misschien het volk ontwaren, dat evenmin de witte vlag volstrekt noodig is voor zijn geluk en dat een Yorst uit het huis vau Orleans niet de onmisbare persoon is voor het genot van vrijheid en orde. Wellicht zal het daarenboven bevindendat de godsdienst niet bedreigd wordt, en daarom ongevoelig blijven voor de jammerklachtende beschuldigingen de omgangen en bedevaarten van hen, die in het belang van de godsdienst den oorlog verklaren aan den modernen staat. De pantserschepen Deutschland en Kaiser zijn naar Wil helmshaven lerugontboden. Den 1 Dee. 1875 telde het Rijk 42,757,812 inwoners, waarvan Pruisen 25,723,754, Beieren 5,924,832, Saksen 2,769,416, Wurtemberg 1.881.596, Elzas Lotharingen 1,529,408, Baden 1,596,581, Hessen 882,339, Mecklenburg- Scbwerin 553,734. Pruisen. Den 17 zijn in de berlijnsehe voorstad Moa- bit 1 stoomzaagmolen 3 groote hout,werven1 kalkbran derij en ettelijke kleine woonhuizen verbrand. De Keizer is den 18 uit, Babelsberg met, den kroonprins en prins Prcderil: Karei te Bornstin Posenaangekomen ten einde eenige aldaar te houden troepen-manoeuvres bij te wonen. De provinciale autoriteiten, de bevelvoerende genl. v. Kirc.hbachde Stendende vertegenwoordigers der stad een aantal geestelijken240 schouten 22 landweer- en krijgsmansvereenigingen en de schoolkinderen der plaats waren aan de station tegenwoordig. Eene schare feestelijk getooide meisjes bood den Keizer een bloemruiker aan. Deu volgenden dag vertrok Z. M. naar Zullicliau. Het, stadje Sehwetzkaubij Lissain Posenis door een geweldigen brand in weinige uren voor J vernield. Bijna 290 huizen werden eene prooi der vlammen. De overheid heeft een besluit afgekondigdkrachtens hetwelk kinderen, die beneden den schoolleeftijd zijn, geene openbare dansparl ijen mogen bezoeken. De waardendie hen iu hunne danszalen toelaten, zullen met verlies van hun patent worden gestraft. Den 18 is liet, plaatsje Gillenfeldin den Eifelvoor een groot deel afgebrand. 64 Woningen, de pastorie, het, school gebouw enz. werden eene prooi der vlammenwaarin ook een der bewoners omkwam. Beieren. De Sigfried en de Gotterdammerung zijn den 16 en 17 te Bayreuth opgevoerd. Aan bet einde der voor stelling werd den componist IVagner eene hartelijke hulde gebracht, eu schonk de groothertog van Schwerin den ka pelmeester Hans Richter tot ridderkruis der Wendische Kroon. Behalve de iu ons vorig No. genoemde vorstelijke personen, is de serie geheel of gedeeltelijk bijgewoond door den Keizer van Brazilië, den russischen grootvorst IVladi- mir en prins IVilhelm van Hessen. De prins v. IVales, daartoe den 21 uit Parijs te Brussel gekomeu, heeft den 22 een bezoek gebracht aan de tentoon stelling voor hygiene enz. 's Avonds werd ter zijner eere een groot gala-di.ier ten hove gegeven. Den volgenden dag vertrok hij naar Spa. De Vereenigiiigen van Weldadigheid leggen tegenwoordig eenen ongemeenea ijver aan den dag, vooral de onder be scherming der Keizerin staande Vereeniging van het Roode Kruis. Behalve dat deze ettelijke lazaretten iu Montenegro heeft gevestigdis door haar den fi dezer een vrij groote „saniteitstrein" naar Servie gezondenonder de leiding van den geheimraad Tokaretf en van prinses Nathalia Schachows- y, bestuurster der Moskousche Zusterschap. Beiden waren eenige dagen vóór hun vertrek bij de Keizerin ten gehoore toegelaten. De trein bestaat uit 58 personen, waaronder 19 geneeskundigen en 24 liefdezusters. De treiu voerde, 14091.) kilogr. artsenijen, verbanden, kleedereu, bedden, versterkende levensmiddelen enz. mede. De noodige chirurgi sche werktuigen zouden onderweg, te Weenen, woMen aange schaft. Het onderhoud dezer ambulance is voor e,n half jaar verzekerd. De voormalige Khan van Kkokand Chudojar, zal in de stad Wladimir, zijn tegenstander Abdurrhaman te Ekatheri- noslaff geïnterneerd worden. Genen is een jaargeld van 3000 roebels toegekend. De President Burgers heeft, aan het hoofd der afdeeling van commandant Smit, eene belangrijke overwinning behaald op de kaffers, die zich aanvankelijk met goed gevolg lenen het commando hadden geweerd. De op een berg aangelegde verschansingen van het opperhoofd Mozepa (iets noordwaarts van Middelburg) zijn den 4 Juli aangevallen en den 6 niet. storm genomen 3 blanken en 7 bondgenooten sneuvelden 13 blanken en 22 bonugenooten werden gekwetst; het ver- lies van den vijand was onbekendveel vee werd buit ge maakt. De afdeeling onder Pretorius, die oostelijk was ge trokken heeft de onderwerping van het opperhoofd Mapoch erlangd. De Koning is den 24 van het Loo in de residentie te ruggekeerd. L)e dochters van den duitschen kroonprinsdie sedert 1 Juli iu het Or.nnjeh6t.el te Scheveningen vertoefdenzijn den 22 Aug. naar Berlijn teruggekeerd. Onderwijs. Dr. A T v. Aken heeft zijn ontslag geno men als directeur der h. burgerschool te 's Gravenhage wegens het besluit van denvgemeenteraad om eene proef te nemen met het geven van het gynmast.iekonderricht tusscken de lessen in de overige vakken. De inspecteur van het midd. onderwijs wenscht. zoodanige regeling, en de minister van binn. zaken heeft het verleenen der Rijkssubsidie van f 7009 van het voldoen aan dit verlangen afhankelijk gemaakt. De gemeenteraad van Sneek heeft, besloten tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool, behoudens koning- lijke goedkeuring. Kerkelijke Zaken. Den 20 is het nieuwe orgel inge wijd door den Koning en prins Hendrik aan de herv. ge meente te Soest geschonken ter vervanging van het op 14 Nov. j.l. verbrande, dat in 1818 door den toenmaligen prius v. Oranje gegeven was. Den 24 is de nieuwgebouwde r. c. kerk te Weesp ingewijd. Eeesten. De reünie vau bet Metalen Kruis is den 20, 21 en 22 te Dordreeht gehouden en door 361 leden bijge woond. Den 21 werd eeu watertochtje naar 't Hollandsch Diep ondernomen. Aan het diner in de Harmonie namen 155 oud-strijders deel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft eene subsidie van f 2000 toegestaan ten behoeve der feestviering van bet 25jarig bestaan van Amstels Mannenkoor. Te Steenwijk is den 24 een groot volksfeest gehouden bestaande in gecost.umeerden optocht, voorstellende: de af gevaardigden ter Pacificatie van Gent, openbare uitvoering door liet, muziekcorps van het iustructiebataljon en fraai vuurwerk. Bouwwerken. Voor de herstelling van het nog onaf gewerkte gedeelte van den noorder kruisgevel der Hoog- Iandsehe kerk te Leiden is eene Rijkssubsidie van 7090 toegestaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 besloten de bruggen bij de Munt en voor de Doelenstraat te verlagen en te verbroeden en het Rokin met de Kistenmakersgracht te verbinden. Uit de vergoeding van f 70000door de Omnibusmaatscbappij voor werken ten haren behoeve te ver richten te betalen wordt h ervan 19090bet verder be- noodigde a f 25090 wordt, door de gemeente bekostigd. Den 23 Augustus 1876 is te St. Pancras aanbesteed het maken van een nieuwen straatweglangs den Benedenweg alduar. Van de 16 inschrijvers naar dat werk, was de laagste de heer G. Ruyter te Uil geestvoor eene som van f 8360. Het werk is hem daarvoor toegewezen. In 1871 is in die gemeente f 85S0 aan straatwerk besteed, zoodat de toestand der wegen aldaar in uitstekenden staat zal komen. Doorgraving van Holland op zijn smalst. Den 23 hebben de ministers van marine en van binn. zaken zich persoonlijk overtuigd vau den staat van zaken betreffende het ramtorenschip 'Koning der JSedérlanden. Volgens gedane peilingen is le diepte der geul thans 4y2 el onder A. P. De commandant van bet sehip, de heer v. Gennip, acht eene meerdere diepte van 5 palmen noodig om het veilig in zee te brengen. Gipten. Wijlen mej. E. v. Domselaar te Nijkerk heeft aan het oude mannen- en vrouwenhuis der geref. geërfden 1 bunder tabaks- en bouwland met daarop slaande woning en aan de herv. diaconie aldaar f 1000 vermaakt. De algemeene commissie voor den watersnood heeft met gedelegeerden uit Rotterdam en 's Gravenhage besloten de schade aan huizen en opstallen geleden in haar geheel, en die aan landerijen en roerende goederen voor 30 p.c. te vergoeden. Wijlen de heer Buzzite Frankfort a.d. Main, heeft aan het werkhuis te Leiden f 30900 gelegateerd. Een geldersch landbouwer heeft f 2000 toegezegd voor eeneter gedachtenis van mr. G. Groen v. Prinsterer, t.e Ooetinchem op te richien kweekschool voor christelijke on derwijzers. De giften hiervoor vloeien ruim toe, zelfs tot in schrijvingen van 1900. Rampen. Den 17 is de dorpsloren te Wilnis met don derend geraas neergestort,in zijnen val een gedeelte van de aangrenzende kerk verbrijzelende. De schade zal ongeveer 25900 lëloopen. Denzelfden dag zijn 9 bunders dennen in het Ulvenhout- sche boseh bij Breda, en den 18 in het Echterboschbij Roermonde, 80 a 90 bunders dennenboscli verbrand. Den 18 is de houtzaagmolen de Bijl, van de firma Wed. Stadionder en Middelhovente Zaandammet de schuren afgebrand. Een veenbrand onder Bellingwolde ontstaanheeft zich uitgebreid in de richting van Vlagtwedde en later naar het Veelerveen; den 18 werd de uitgebreidheid op omstreeks 200 bunders en de vernielde hoeveelheid turl op meer dan 2Ö00 voer geschat. Eerst den 22 is de brand door een regenbui gebluscht. Den 21 is of door de onvoorzichtigheid van een paar arbeidslieden, die krullen op den steiger aangestoken hadden om koffie te koken, of, volgens hen, door het, gebruik van zwavel bij het leggen der Liernurbuizeu (V) in een bijna voltooid perceel aan de Pieter Cornelisz. Hooftstraat te Amsterdam brand ontstaan welke zoodanig toenam dat 9 huizen verhield en 5 anderen in liooge mate beschadigd zijn. Van deze 14 perceelen waren er 6 bewoond. 3 Brand wachten zijn b i bet nederstorten van een gevel gekwetst, een hunner vrij ernstig. 3 Stoom- en eenipe handspuiten beoben tot. de hlussching medegewerkt. Door kwaadge- zinden is veel gestolen. Misdrijven. E. R., huisvrouw van J. v. d. B-, te Bar- neveld, is gevangen genomen, beschuldigd van haren twee-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1