No. 37. Achtèiizeventigste Jaargang. 1876. ZONDAG 10 SEPTEMBER. ©fficiëel (Bcbceltc. Franki*(|k. (wroot-llrittanje en ItTlanti. Rusland. OiwtemiSk-Sloiigaiije. Frankrijk* OoNlenriik-llongartie. Italië. ALklHAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,GS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HEïtM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE mTRfVRMTT.WS.TMR rlo. MILITIE. comnprt f*» At xriur»* jongelingsvereenigingen de markies de Baviera, directeur der Osservatore Romano De minister van binn. zaken heeft alle demonstration ter gelegenheid van den 4™ September verboden. gezonden worden aan de consuls-generaal van Frankrijk, Rus land, Oostenrijk en de Yer. Staten te Konstantinope'l, vraagt hij waarom de engelsche gezant op deze lijst ontbreekt. De Times bestrijdt de dwaling, dat de Porte, wanneer zij Bijvoegsel van de Alkmaarseize Courant Zondag 3 September 1876. van Den 20 hebben de over den heer Gambetta ontevreden parijsehe kiezers in^ de wijk Charonne eene nieuwe bijeenkomst gehouden en daarin eene gemotiveerde motie van orde met nagenoeg alg. st. aangenomen waarbijuit overwegingdat hij tegen het voorstel van den heer Laisant stemde, om de krijgsdienst tot 3 jaren te beperken en voor het behoud van de ambassade bij den Pausdat hij zich voorts onthield bij de stemming over de amnestiede heer Gambetta onwaardig verklaard is om langer het arrondissement Belleville te ver tegenwoordigen. De pretect van de Rhone heeft den <remeenteraad van Lyon een crediet gevraagd van 75000 fr., ten einde het hoofd van den Staat bij zijn aanstaand bezoek aan deze stad naar behooren te ontvangen. De gemeenteraad heeft echter slechts 30000 fr. toegestaan, weigerende geld te geven voor het bestrooien van de straten met zand, voor zegebogen, vuurwerkenillumiuatiën en buitengewone uitdeelingen aan de armen. Wegens het aanheffen van den kreet„Leve de Keizer! op den Napoleonsdag, 15 Aug., is een kleermaker tot 6, een boekverkooper tot S en een kamerdienaar van den president D" jkenkamer tot 50 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij de inwijding van een nieuw meteorologisch observato rium te Clermont is dezer dagen een bronzen standbeeld onthuld van Blaise Pascal, een geschenk van den minister van onderwijs aan genoemde stad. De „gérant" van Roche.forts dagblad Les droits de Thomme is wederom veroordeelden wel tot 3 maanden gevangenis strar en 3000 frcs. boete. De vervolging was ingesteld door den minister van jnstitie en door den voorritter der Kamer, wegens een lasterlijk artikel tegen deze laatste. Daarin werd o.a. gezegd, dat de opeenhooping van zooveel Afgevaardig den in eene beperkte ruimte oorzaak was van wat men „Ka merverrotting zou kunnen noemen, in den trant van de be kende „hospitaalverrotting," pourriture d'höpital, eene soort van typhus. De prefect van de Vienne, graaf Duhamel, heeft den maire van Avaiües, den heer Faugèregeschorst en kennis gegeven van zun den minister voorgedragen ontsla?, op grond dat hij de openbare zedelijkheid en de godsdienst in opspraak en oneer leett gebracht, door met een gemeenteraadslid en den sacristijn een nachtelijk bezoek te brengen aan den pastoor, bij wien de dochter van den sacristijn in zeer verdachte om standigheden werd aangetroffen. De prefect meent dat hij die een onbekend schandaal openbaar maakt, vrij wat schul diger is dan degeen die het pleegt; en dat het de plicht van den maire was geweest den pastoor, in het geheim op christelijke en nienschlievende wijze van het vermoeden omtrent zijne afdwalingen kennis te geven. lot leden der Kamer van Afgevaardigden zijn gekozen te Pontivy graaf de Mün, de kampioen van den Syllabus met eene meerderheid van 375 stemmen; te Guingamp de heer jluon, advocaat, onderprefect en lid van den Alg. Raad, candidaat der republikeinen, met 0334 st, tegen 5834, die op den legitimist, prins de Lucinge, waren uitgebracht [De* heeren de Man en de Lucinge waren in Februari tot leden der Kamer verkozenmaar die verkiezing was ongeldig verklaard. De heer de Mmi heeft sedert dien tijd 1000 stem men verlorenzijn republikeinschc tegenstander Ie Maguet ruim 4000 st. gewonnen.] De maire van le Mans heeft een in April 1874 uitge vaardigd besluit ingetrokken waarbij de bekende beperkende bepalingen ten aanzien der „burgerlijke begrafenissen", te Lyon en elders genomenook aldaar waren toegepast. Het Senaatslid Voucher de Careilin kooger beroep ge komen van het vonniswaarbij hij wegens het bijwonen eener kiezersvergadering in een districtwaar hij noch kie zer, noch candidaat wasveroordeeld was tot eene boete van 300 fr., heeft daarmede eene verhooging der boete met 700 fr. beloopen. Victor Hugo doet in de Rappel een warm beroep op Europa tot het maken van een einde aan het vermoorden der chris tenen in Turkije. Hij stelt het aansprakelijk voor de gepleegde gruwelen, en geeft den raad de Rijken van Europa tot een Statenbond te vereenigen met Parijs tot hoofdstad. De regeering heeftop het voorbeeld der engelscheeen hoofdofficier, den heer Tory, naar het turksche hoofdkwartier tot het oefeneu van toezicht afgezonden. De Rijks-tabaksfabriek te Nizza is tijdelijk gesloten, daar 720 werksters den arbeid gestaakt bebben. Te Plogastel-St.-Germain (Finistère) heeft zekere aan vlagen van waanzin lijdende landbouwer, na alle deuren van zijne woning zorgvuldig van binnen gesloten en met huisraad versperd te hebben, zijne vrouw en zijne oudste dochter, een 9jarig meisje, met geweerschoten afgemaakt en vervolgens het huis in brand gestoken. Behalve hijzelf, zijn nog 3 kin deren van ll/2 tot 8 jaren, in de vlammen omgekomen. De componist Félicien David is den 24 op öfijarigen leef tijd te Parijs overleden. Den afgevaardigden der parijsehe ambachtslieden naar de tentoonstelling te Philadelphia is den 27 een maaltijd aan geboden, waarbij 000 personen tegenwoordig waren, ver scheidene toespraken over het maatschappelijk vraagstuk ge houden zijn en eene geldinzameling voor de gezinnen van wege staatszaken veroordeelden gedaan is. Zekere Marinvoorheen onderwijzer in de wiskunde, ge huwd en vader van 2 kinderen werd in 1872 ter dood ver oordeeld, omdat hij onder de Commune de functiën had uitgeoefend van directeur van liet artillerie-personeel en in die hoedanigheid orders had geteekend tot het vervoer van kanonnenbuskruit en petroleum. Hij is onlangs voor den derden krijgsraad terechtgesteld, welke het doodvonnis heeft bekrachtigd. Dc minister van binn. zaken heeft de prefecten aange schreven om te zorgen dat de bestaande vacaturen in de gemeenteraden vóór 17 Sept. aangevuld worden, alvorens deze lichamen tot de verkiezing "der maires en adjunct- maires overgaan. Eene commissie uit de vereenigde kamers vau koophan del vertrekt naar Frankrijk, met het doel om nopens de productie-kosten der voornaamste fabrieken daar te lande zulke gegevens te verkrijgendat men in staat zal zijn daar mede de productie-kosten van Engeland te vergelijken. De correspondent van de Daily News in Bulgarije meldt dat terwijl de heer Baring, de engelsche regeeringseommis- saris, bericht heeft, dat er 60 dorpen verbrand en 12000 mensehen gedood zijn, daarenboven 40 dorpen ten noorden van den Balkan in Bulgarije verbrand zijndat alleen in het district Philippopel 15000 menschen zijn omgebrachtdat ook de geregelde troepen zich aan groote gruwelen hebben schul dig gemaakt; dat in het land nog de grootste anarchie keerscht en de christenen nergens in Bulgarije veilig zijn voor de mohammedanen. De berichtgever van hetzelfde biad in Montenegro meldtdat de montenegrijnen de gekwetste en gevangen turken gruwelijk mishandelen. Te Donegal, in Ierland, is de heer Wilson, de liberaal- conservatieve candidaat, tegenover den door de catholieke geestelijkheid ondersteunden liberalen candidaat gekozen. Er hebben meetings te Liverpool en te Saltburn plaats gehad waarop geprotesteerd is tegen de gruwelen in Bul garije, en motion aangenomen zijn, volgens welke eene goede oplossing der oostersche kwestie onmogelijk is zoolang de provinciën, die grootendeels christelijk zijn, geen zelfstandig bestuur verkrijgen. De uit de lijst gesneden en gestolen schilderij van Gains borough is door de policie te Weenen ontdekt. Het bericht, dat de dief in America aangekomeu was en vau daar een losgeld van den eigenaar geëischt had blijkt dus eene aar digheid te zijn geweest. Den 20 heeft de deensehe koninglijke familiena een ver blijf van 3 weken, Rusland verlaten. Krachtens keizerlijk besluit zal het vervoer van misdadi gers naar Siberie uit het koningrijk Polen geschieden zonder voorafgaande openbare afkondiging van hun vonnis, te pronk- stelling op liet schavot enz. In 1873 zijn door de wolven niet minder 741.900 stuks vee gedood, geschat op eene waarde van 7% miljoen roebels (meer dan 12 miljoen gulden). In 1875 zijn 2Ó0 personen door wolven omgebracht. De verkoop langs de openbare straat van Ruski Mir is verboden welk blad even als de onlangs vcor 2 maanden geschorste Qraschdanindoor zijne artikelen over de biiiten- landsche staatkunde het wantrouwen van Oostenrijk en Duitsch- land tegen Rusland opwekte. Den 24 schond eene afdeeliug turksche troepen de grenzèn bij Ossoinik (Dalmatie) en roofde 80 stuks klein vee, 5 os sen en 5 muildieren en schoot op de landliedenwaarbij één gekwetst werd en één het leven verloor. Ook op de oos- tenrijksche gensdarmen werden verscheidene schoten gelost- Twee eompagniën jagers zijn daar ter plaatse aangekomen. De turken trokken over de grenzen terug, het geroofde vee medevoerende. De regeering heeft er bij de Porte ernstig op doen aandringen, dat gruwelen als die iu Bulgarije plaats gehacl hebbenzich' niet in Servie en Bosnië moeten herhalen want datdaar gelaten de^ onmenschelijkheid dier gruwelen, Oostenrijk zulke tooneelen in de aan zijne Slavische Staten grenzende landen niet zou kunnen gedoogen. Want het aantal der vluchte lingen van welk Oostenrijk thans toch reeds veel lasf heeft, zou daardoor buitengewoon groot worden en do agitatie die reeds in de zuidelijke provinciën van Hongarije keerscht', zeer vermeerderen. De ongeregelde turksche troepen een aantal dorpen in de Herzegowina verbrand hebbendehebben meer dan 2000 inwoners van die plaatsen op oostenrijksck gebied de wijk genomen. De te Budapest geïnterneerde 6S russen zijn den 30 op vrije voeten gesteld en hun is vergund te gaan werwaarts zij willen. Zij zijn den volgenden dag naar Belgrado ver trokken. aen ucsjjamicn jjittcti wag cues vcigcacmc upiuuiiii vau ruim 1200 personen gehouden. In 10 groepen stelde hij voor Het Eedverbond der EdelenDe BloedraadDe H. Inqui sitie De Spaansche Furie te AntwerpenDe eendracht van de Provinciën der Nederlanden De godsdienstige Yrede De wederkomst der Bannelingen, De Prins van Oranje, Het teekenen der Pacificatie ten stadshuize, De stad Gent. 's Namiddags werden volksfeesten gehoudenvan stadswege een feestmaal aangeboden aan de personen die den optocht hadden voorbereid, en 's avonds is een groot concert door de Kon. Maatschappij der Melomanen gegevenwaarbij de 2 werkenvoor deze plechtigheid gecomponeerd, eene ouver ture van den heer v. dEeden en eene historische cantate van den heer Waetputop woorden van den heer E. Hiel, ten gehoore zijn gebracht. Te Brives (Corrèze) is den 27 een grootzoo goed als nieuw huis plotseling in elkander gestortongeveer 20 men schen onder het puin begravende. Voor zoover bekend is zijn daarvan 4 vrouwen omgekomen. Msgr. Terrisbisschop van Fréj usheeft een adres aan den minister van justitie gericht, naar aanleiding van zekere redevoeringen door eenige gemeenteraadsleden bij prijsuit- deelingen te Toulon gehouden, en waarop, volgens hemde godsdienst openlijk gehoondgodlooehening het gehoor als en aeeigenooi van gruwelen maaKteniet langer behoorde te dulden. Op eene aanzienlijke meeting te Glasgowden 29 Aug. gehouden, liet men zich minder heftig uit tegen de regeering; men gaf de meeste schuld aan den heer Elliottgezant te Konstantinopel. Er werd besloten, een fonds bijeen te brengen tot ondersteuning van de hulpbehoevenden in Bulgarije. Ook te BristolBirminghamCambridge en op verschei dene plaatsen te Londen zijn meetings gehoudenom tegen de in Bulgarije gepleegde gruwelen te protesteeren. Dr. Spur- geon heeft van den kansel in een afzonderlijk gebed om de nederlaag der turken gebeden. Hij hoopte, dat het Gode behagen mocht, hen weldra uit Europa te verdrijven en de macht van het islamisme gansehelijk te breken. In onder scheidene hoofdkerken zijn gebeden in dien geest uitgesproken. Vóór den aanvang eener meeting te Plymouth is aan graaf Derby een brief gezondenwaarin hem verweteD werd dat nog niet officieel was bekend gemaaktdat de handelwijze van den gezant Elliott aan een onderzoek is onderworpen. In antwoord daarop heeft graaf Derby doen weten, dat de regeering niets verzuimen zal wat strekken kan om de geheele waarheid te vernemenen dat zij bereid is om in overleg met de overige mogendheden te doen wat de rechtvaardig heid zal eischen. Lord Russell dringt in een brief in de Times op nieuw aan w op eene najaarszitting van het Parlementten einde de re- opgedrongen en eenige fundamenteele leerstellingen der Kerk geering te nopen, krachtige maatregelen te nemen ter beteu- onbeachaamd weersproken werden 120 Italiaansche bedevaartgangers zijn den 28 te Mar seille aangekomen op weg naar de grot van Lourdesmet een bisschop en een hoogleeraar aan het hoofd. Onder hen bevonden zicli graaf Aquaderni, president der italiaansche geling en voorkoming der turksche wreedheden. De bisschop van Manchester doet in de Times een beroep op het publiek tot geldelijke ondersteuning der ongelukkige slachtoffers in Bulgarije. Herinnerende, dat te Philippopoli zich eene commissie gevormd heeft, en dat gelden kunnen gerust en icrsiona naar uranovo getrOKKen. Mustapha-bassa werd met 10 bataljons ieder oogenblik te Trebinje verwacht. Het legercorps van Moukhtar-bassa zou door deze verster king 30000 man sterk worden. Montenegro. Den 5 hebben de turken over de geheele linie den aanval ondernomengelijktijdig van de zijde van Bjelopavlic en van het district Cucci tegen Medun. Hunne poging om over de grenzen te dringen werd ondersteund door een sterk artillerievuur uit al hunne tusschen Podgo- rilza en Spue gelegen versterkingswerken. Zij verbrandden al wat op hunnen weg lag. Uit Cett-inje wordt bericht, dat de poging der turken met goed gevolg bestreden werd door de troepen onder Bozo Petrovic. Servie. Te Belgrado is eene samenzwering ontdekt, om prins Peter Karageorgwitch op den servischen troon te bren gen. Een engelschmandie onder de bescherming van het Roode Kruis te Belgrado vertoefdeliet een brief vallen aan het adres van den prins, toen hij aan het postkantoor andere papieren uit den zak wdde halen. De brief werd in beslag genomen en bracht de politie op het spoor der saamgezwo renen. De redactie van de Istok heeft vele adressen van instem ming met haar jongste oorlogzuchtig artikel ontvangen van corporatiën, gemeentebesturen en kooplieden. In zijn onderhoud met de consuls heeft Vorst Milan uit drukkelijk verklaarddat Servie alleen dan vrede sluiten zal, wanneer men uit een politiek oogpunt aan het status quo ante helium streng vasthoudt en het recht eener turksche bezetting in Servische vestingen niet eens in behandeling brengt. Aan den correspondent van Reuter verklaarde de mi nister Ristics den 1, dat Servie op zijn voorstel betreffende den vrede geen antwoord van de Porte had ontvangen. Het was op den raad van Engelanddat Servie zich bereid ver klaarde over den vrede te onderhandelen. Thans waren de omstandigheden veranderd. Servie zou de harde voorwaar den die de Porte het zou willen opleggenniet kunnen n. den slag van Alexinatz op 1 Sept. zijn de omstan- i echter op nieuw en in het nadeel der serviërs ver- De van den rechteroever der Morava teruggedreven roordaeht teruggetrokken turken, de vereenigde macht uk-bassa en Ali-Said-bassa, begonnen tegen 2 uren op iroever bij Adrovatz en op de hoogten bij Teschica den gen de Servische position o-n Alexinatz. Verscheidene en 2 kanonnen werden vermeesterd, en nadat de rech- ïl der serviërs verslagen waseene omtrekkende bewe- laakt naar de zijde van Krusevatz. De strijd duurde in den avond en kostte den verdedigers 60«l dooden vetsten (onder de gesneuvelden kolonel Rajeski) is was de weg naar Deligrad vol vluchtelingen uit t. Genl. Tschernayetf seinde om versterking naar de minister van oorlog zond hem Csolak Antiek pen beide bevelhebbers richtten zich naar Krusevatz. I der turksche troepen begaf zich op den weg naar ora de serviërs, die uit Alexinatz naar het versterkte aar wilden wijken, den pas aftenijden. Gedurende [gende dagen vielen ondersebeideDe gevechten voor. schijnt door de serviërs bezet gebleven en door omgetrokken te zijn. De laatsten zijn volgens ht van den 6niet verder in de vallei der Morava ts geruktmaar teruggetrokken, waarschijnlijk daartoe ;n door het oprukken van het corps van Horvalovic 3I1. °opovitchsecretaris van het Roode Kruisis door 1 gevangen genomen, een arm afgehouwen en gedood itsche juristendag is vau 28 tot 30 Aug. te Salz- gaderd geweest. Van de genomen besluiten verdient afdeeling voor strafrecht vermelding, waarbij de rklaard werd verplicht te zijn tot het betalen van 'goeding aan personen die onschuldig in preven- htenis zijn geweest. Sept. is te Budapest het 9e internationaal statisti- gresnamens den Keizer, door den aartshertog Jozef 's Namiddags begaven de leden zich naar Ofen len aartshertog voorgesteld te worden. Arthur van Engeland is den 3 te Weenen aange- n aan de station door den kroonprins en den en- gezant, opgewacht. Hij nam zijnen intrek in den en begaf zich den 4 met den kroonprins op weg ilitaire manoeuvres bij te wonen, luchtelingeu uit de Herzegowinadie zich te Gra- restigd haddenen vele montenegrijnsche familiën ostenrijksch grondgebied gevlucht. Aug. is te Milaan overleden de weduwe van den igen Leon, prins v. Lusignan, nakomeling van de oude ■.he Koningen, die in Februari dezes jaars gestorven n gevolge van den dood der prinses zijn hare 6 kin- afstammelingen van 12 Keizers en 3U Koningen", verstokenvoor een deel in verschillende gestichten m. Drie er van hebben bij zekerenzelf niet met idelen gezegenden werkzaam, Merlini genaamd, een ien gevonden. it, valies van den maroccaanschen gezant is onlangs Florence en Turijn eene som van 60000 fr. ontvreemd, nkomst te Turijn is zulks terstond door een attaché een ondefzoek werd ingesteld de hoofdconducteur zit gevonden van 3000 gouden napoleons, eenean- bij een anderen conducteur aangetroffen. Naar het an politie gebracht, sprong eerstgenoemde in een t oogenblik uit een venster der tweede verdieping raat. Afgrijselijk verminkt, doch nog levend, is >men. Toen men den gezant zijn eigendom wilde nweigerde hij aanvankelijk het aan te nemenin ngdat men slechts voorgaf de dieven ontdekt te en einde hein schadeloos te kunnen stellen. Eerst bezoek aan de gevangenis liet hij zich overtuigen. Hij heeft tot den Koning een verzoek om gratie voor de schuldigen gericht. De markies de Mantegazza is wegens het op Haam des Konings uitgeven van valsche wissels door het hof van as sises te Bologna veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Hij wierp alle schuld op een derden persoonwelken hij hard nekkig weigerde te noemen. Dit punt en de eigenlijke aard der betrekkingen tusschen hem en den markies Spinola schoonzoon des Koningsschijnen tot het einde toe onop gehelderd te ziju gebleven. Het is thans geblekendat personenvan wie het bekend wasdat de beschuldigde met hen in nauwe betrekking stond, in wier woning men wellicht papieren had kunnen vinden, die licht over de zaak zouden hebben verspreidaan geenerlei huiszoeking onderworpennoch gevangen genomen zijn. Zelfs werd de beschuldigde eerst ruim eene maand nadat men van het uitgeven der valsche stukken volkomen onderricht was in hechtenis genomen. Den 28 is te Genua het Carrega-paleiswaarin eenmaal Byron verblijf hieldten eenenmale door brand vernield. Te Rome is den 3 Sept. in den Apollo-schouwburg eene druk bezochtemaar zeer ontstuimige volksvergadering gehou den, om de regeering aan te sporen tot het nemen van krach tige maatregelenten einde de gruweldaden der turken te keer te gaan. De daartoe in eene voorloopige bijeenkomst vastgestelde oproeping was door allerlei personages, o. a. door de burgemeesters van Rome, Napels en Milaan onderteekend. De sprekers deden het niet alleen de turkenmaar ook de politiek van Engeland Rusland Italië er. het Vuticaan ont gelden. Onder groote opschudding en luidruchtige protesten verklaarde de voorzitter eene door hem geformuleerde motie voor aangenomen en de vergadering voor gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5