No. 37. Achtènzeveutigsle Jaargang. 1876. ZONDAG 10 SEPTEMBER. ©ffictëel (Scbccltc. De PATËMTËH, SlSUckclijfeschc Berichten Bultschland Belgie. FrankrMk. Groot-Brittan Je en Ierland. Turkije. OoNtenrük-llongarije. Ilalie. A I, klIAl It S C IIII f 0 H! 4 T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 O,GS, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar roept ingevolge bekomen aanschrijving van den beer Commissaris des Konings in Noordholland op: de zich in deze gemeente bevindende miliciensdie ten dezen jare bij de troepen te paard zijn ingelijfd en na hunne inlijving met verlof zijn gezondenom zich op 3 October aanstaande bij hunne korpsen aan te meldenalsmede tot oefening in het rijden met voertuigen; bij de Hussaren der ligting van 1873, de mi licien-verlofgangers van het 1' en 2e regimentdie op 2 October e.k. en die van het 3e en 4» regimentdie op 23 October e.k. bij hunne korpsen present moeten zijnvoor allen vóór des namiddags 4 uur. Het daggeld benevens het bewijs voor vrijen overtogt kan ter gemeente-secretarie worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 6 Sept. 1876. A. MACLAINE PONT. aangevraagd in Juni en Juli 1876, beuevens de suppletie- Patenten van de in deze gemeente handelende kooplieden e. a. kunnen ter gemeente-secretarie alhier worden afge haald tot en met Zaturdag 23 September 1876. AUGUST FREDRIK van der VLERK, 1. w. Amsterdam, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, alsdrie zakken met gerst, een vat lood- en een vat krijtwit. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een parapluieeen zak met peereneen zilveren dop van een pijp, een gouden ringetje van een horologie, een bloedkoralen armbandje met gouden slotje, een zwart koralen kettingie met gouden slotje, an een vrouwenzak, waarin een portemonnaie, eenig los geld, een sleuteltje etc. Den 2 Sept. is allerwegen in het Rijk het Sedanfeest ge vierd. De scholen waren geslotende beurzen stonden stil en in de meeste plaatsen hadden zich feestcommissiën geor ganiseerd om zooveel mogelijk eenheid in de feestviering te brengen. Te Berlijn is in tegenwoordigheid des Keizers een nieuw voetstuk voor het standbeeld van Koning Friedrich Wil helm 11L onthuld. Te Stuttgart was in de Liederhalle, de grootste zaal in Duitschland, een groot feestmaal aangericht, waar burgers uit alle standen met hunne vrouwen en dochters aanzaten. Vooraf hield de voorzitter der wurtembergsche Kamer eene feestrede. Beieren. De derde reeks der voorstellingen te Bayreuth van Wagners „Ring des Nibelungen" is den 30 Aug. afgeloopen. Het te Brussel gehouden Taal- en Letterk. Congres is den 30 besloten met een feestmaal in den Dierentuin en een vuurwerk. Het volgende congres zal te Kampen plaats hebben. Marie Collart de bijzit van den bekenden T'Kindt v. Roodenbeke, die zich voor eenige weken te Brussel gevangen gaf, is den 31 voorloopig op vrije voeten gesteld. Den 3 Sept. is ten stadshuize te Gent een gedenksteen van de aldaar in 1576 gesloten Bevrediging ingewijd met toe spraken van den schepen W agener, den hoogleeraar Frédéricq en den burgemeester, en het ten gehoore brengen van oude geuzenliederen, o.a. het „Wilhelmus." Een onweder, 'soch tends over de stad losgebrokenwerd 's namiddags door nieuwe buien gevolgd, wélke het noodig maakten den eer sten „uitgang" van den historischen optocht uit te stellen, 's Avonds had in den grooten schouwburg de gala-vertoo ning plaats van het historische drama „De Pacificatie van Gent", woorden van E. v. Goethem en muziek van P. Benoit. Den 4 werd de door 7 muziekcorpsen en 8 elk met 8 paar den bespannen praalwagens vergezelde optocht van ruim 1200 personen gehouden. In 10 groepen stelde hij voor Het Eedverbond der Edelen De Bloedraad De H. Inqui sitie De Spaansche Furie te AntwerpenDe eendracht van de Provinciën der Nederlanden, De godsdienstige Vrede, De wederkomst der Bannelingen, De Prins van Oranje, Het teekenen der Pacificatie ten stadshuize, De stad Gent. 's Namiddags werden Volksfeesten gehoudenvan stadswege een feestmaal aangeboden aan de personen die den optocht hadden voorbereid, en 's avonds is een groot concert door de Kon. Maatschappij der Melomanen gegevenwaarbij de 2 werken voor deze plechtigheid gecomponeerd, eene ouver ture van den heer v. d. Eeden en eene historische cantate van den heer Waelput, op woorden van den heer E. Hiel, ten gehoore zijn gebracht. Te Brives (Corrèze) is den 27 een grootzoo goed als nieuw huis plotseling in elkander gestortongeveer 20 men- schen onder het puin begravende. Voor zoover bekend is zijn daarvan 4 vrouwen omgekomen. Msgr. Terrisbisschop van Fréjus, heeft een adres aan den minister van justitie gericht, naar aanleiding van zekere redevoeringen door eenige gemeenteraadsleden bij prijsuit- deelingen te Toulon gehouden, en waarop, volgens hem de godsdienst openlijk gehoondgodioochening het gehoor als opgedrongen en eenige fundamenteele leerstellingen der Kerk onbeschaamd weersproken werden. 120 Italiaansche bedevaartgangers zyn den 28 te Mar seille aangekomen op weg naar de grot van Lourdes, met een bisschop en een hoogleeraar aan het hoofd. Onder hen bevonden zich graaf Aguaderni, president der italiaansche jongelingsvereenigingen de markies de Baviera, directeur der Osservatorc Romano De minister van binn. zaken heeft alle demonstratiën ter gelegenheid van den 4™ September verboden. Overeenkomstig deswege uitgevaardigde instructiën van den minister Dufaure zijn kleurstoffen tot vervalsching van wijn bestemdop verschillende plaatsen in beslag genomen en vervolgingen ingesteld tegen de schuldigen. Ook heeft de overheid aan verscheidene spoorwegstations van waar wijn verzonden of waar die ontvangen wordt even als bij het vervoer ervan uit de pakhuizen der eigenarenhunne waar aan eene ontleding doen onderwerpen. Den 1 Sept. is de onlangs overleden toonkunstenaar Fé- licien David begraven. Ais ridder van het Legioen van Eer had hij aanspraak op militaire eerbewijzen, doch toen de daartoe met eenige troepen opgekomen officier vernamdat de uit vaart overeenkomstig den uitersten wil des afgestorvenen zonder kerkelijke plechtigheden geschieden zoutrok hij zich terug. De Alg. Raad van de Rhone heeft een voorstel verworpen, strekkende om eene toelaag van 2000 fr. te verleenen voor de kosten der begrafenis van Esquiros. Alleen de radicalen steraden vóór. De schade in Maart en Febr. dezes jaars in verscheidene departementen door overstroomingen veroorzaaktbedraagt volgens officiëele berekening f 2,041,000 fr. Te Valence (üróme) is den 4 eene vrijmetselaarsloge in gewijd. Een feestmaal, waaraan 50 gasten, o. a. het radi cale Kamerlid Madier de Montjau, zouden deelnemen, is op last van den prefect verboden geworden. Op de werven aan de Clyde zullen 6 stalen korvetten van 2300 ton inhoud worden gebouwdbinnen 2 jaren te vol tooien, moetende dienen om te kruisen in de wateren van IndieChina en Australië. Kardinaal Manning heelt op eene catholieke bijeenkomst te Nottingham over het schoolwezen gesproken en o. a. verklaard, Jat een van de grootste gevarendie de natie konden be dreigen gelegen is in eene onbeperkte uitbreiding van bet schoolcommissiënstelsel- Hij constateerde met genoegen, dat dit gevaar voor het oogenblik was afgewend. Er werd eene motie aangenomenverklarendedat catholieke ouders niei tevreden kunnen zijn met scholen, waar hunne kinderen geen onderwijs krijgen in de catholieke godsdienst en de moraal. De firma Noughat 8p Comp., fabrikanten te Middlesborough, Bredol en Aucklandheeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt i miljoen p. st„ maar wordt door het actiel overtroffen. De bekende carlistische genl. Ramon Cabrera is den 29 te Windsor overleden. De heer Bourkelid der regeering, die, gelijk men weet, herhaaldelijk namens haar in het Lagerhuis over de kwestie der bulgaarsche gruwelen het woord heeft gevoerdheeft aan eene meeting te Nottingham een brief gezonden, waarin hij verklaardedataangenomendat de buigaren den op stand begonnen hadden en dat het bestaan van het turksche Rijk daardoor bedreigd werdde gepleegde gruwelen daar door hoegenaamd niet verontschuldigd werden; en dat de re geering het haren plicht had gerekend, bij de Porte zeer krach tige vertoogen in te dienen, om haar goed te doen begrij pen, hoezeer zulke voorvallen als in Bulgarije de engelsche natie geheel van de turksche zaak vervreemden. Te Londen is eene groote meeting van werklieden gehou den om te protesteeren tegen de houding van de britsche regeering ten aanzien der gruwelen in Bulgarije- Er werden brieven voorgelezen, door de heeren Gladstone, Russell, llolms en anderen gezonden. In dien van den heer Gladstone wordt gezegd, dat de heer Disraéli deze zaak in het Lagerhuis zoo gebrekkig en onvoldoende heeft behandeld, dat de natie recht oeeft hare eigene stem te doen hooren en de regeering ernstig te bepalen bij de vraag, of in Bulgarije alles maar blijven moet gelijk het iszoodat de herhaling van die gruwelen ten allen tijde mogelijk zal zijn. Er werd eene motie aan genomen, waarbij net gedrag der regeering en in het bijzonder dat van den eersten minister streng veroordeeld en verklaard werddat de natie eene regeeringdie haar zoo te schande en deelgenoot van gruwelen maakte, niet langer behoorde te dulden. Op eene aanzienlijke meeting te Glasgowden 29 Aug. gehouden, liet men zich minder heftig uit tegen de regecring; men gaf de meeste schuld aan den heer Elliottgezant te Konstantinopel. Er werd besloten, een fonds bijeen te brengen tot ondersteuning van de hulpbehoevenden in Bulgarije. Ook te Bristol, BirminghamCambridge en op verschei dene plaatsen te Londen zijn meetings gehoudenom tegen de in Bulgarije gepleegde gruwelen te protesteeren. Dr. Spur- geon heeft van den kansel in een afzonderlijk gebed om de nederlaag der turken gebeden. Hij hoopte, dat het Gode behagen mocht, hen weldra uit Europa te verdrijven en de macht van het islamisme gansehelijk te breken. In onder scheidene hoofdkerken zijn gebeden in dien geest uitgesproken. Vóór den aanvang eener meeting te Plymouth is aan graaf Derby een brief gezondenwaarin hem verweten werd dat nog niet officieel was bekend gemaakt, dat de handelwijze van den gezant Elliott aan een onderzoek is onderworpen. In antwoord daarop heeft graai Derby doen wetendat de regeering niets verzuimen zal wat strekken kan om de geheele waarheid te vernemenen dat zij bereid is om in overleg met de overige mogendheden te doen wat de rechtvaardig heid zal eischen. Lord Russell dringt in een brief in de Times op nieuw aan op eene najaarszitting van het Parlementten einde de re geering te nopen, krachtige maatregelen te nemen ter beteu geling en voorkoming der turksche wreedheden. De bisschop van Manchester doet in de Times een beroep op het publiek tot geldelijke ondersteuning der ongelukkige slachtoffers in Bulgarije. Herinnerende, dat te Philippopoli zich eene commissie gevormd heeft, en dat gelden kunnen gezonden worden aan de consuls-generaal van Frankrijk, Rus land Oostenrijk en de Ver. Staten te Konstantinopel, vraagt hij waarom de engelsche gezant op deze lijst ontbreekt. De Times bestrijdt de dwaling, dat de Porte, wanneer zij de bosniërsberzegowiners en buigaren bedwongen heeft met hen doen kan wat zij wil; immers Rusland was, krach tens vroegere tractaten de beschermer van de christelijke on derdanen der Porteen toen de Krim-oorlog Rusland belet had van dit beschermheerschap misbruik te makenis het bij het tractaat van Parijs, dat ook de Porte onderteekende, op de waarborgende mogendheden overgegaan. In een den 31 Aug. gehouden ministerraadwaaraan de groot-dignitarissen van het Rijk deel namen, is Abdul-Ha- mid tot Sultan geproclameerdter vervanging van Mourad. De grootvizier had een regentschap willen instellen zoolang Mourad niet genezen of gestorven zou zijnmaar Midhat- bassa had nadrukkelijk gewezen op het gevaar, dat het ge mis van een wettig en krachtig hoofd des Rijks in de be staande omstandigheden zou opleverenen zich beroepen op den korandie geeri régentschap kent dan in geval van minderjarigheid eens Sultans, en den Sultan vervallen ver klaart wanneer zijne geestvermogens gekrenkt zijn. Aldul- Hamid begaf zich, slechts van zijn schoonbroeder en den minister van koophandel vergezeld, naar het paleis Top-Ca- pou, waar hij gehuldigd werd. Na afloop daarvan werd zijne banier van alle openbare gebouwen uitgestoken en met 101 kanonschoten begroet. De Sultan ontving de hulde van het volk en het garnizoen en begaf zich vervolgensonder de salutschoten der vlootin eene staatsiecaïk naar het paleis Tscheragan. De nieuwe Sultan is 34 jaren oud. Hij geniet eene goede gezondheid, welke hij aan eene geregelde en matige levens wijze heeft te danken. Streng de voorschriften van den Islam in acht nemendegebruikt hij geen wijn of sterken drank. Hij is een vijand van verkwisting en zorgeloosheidzoodat zijne huishouding met orde en zuinigheid beheerd wordt. Zijne grootste liefhebberij is de landbouw. Sultan Mourad is „tot zijn herstel" maar het om zijn gezond klimaat beroemd ei landje Ckalki overgebracht. Al de ministers behouden hunne portefeuilles, met uitzon dering van den minister van oorlogdie opperbevelhebber van het leger in Servie blijft en vervangen is door Redif-bassa. Den 2 heett, de oostenrijksch-hongaarsche ambassadeur Sultan Abdul-Hamit met zijne troonsbestijging gelukgewenscht. Den 3 ontving de Sultan de patriarchen der christelijke geloofsbe lijdenissen. De grootvizier heeft herhaaldelijk gezegd, dat de Porte de bemiddeling der mogendheden alleen dan kan aannemen, wanneer deze Servie willen beschouwen als den in opstand gekomen vazal tegenover den zwaar beleedigden Suzerein. De Porte wil voorts van het status quo ante voorloopig niets hooren. De ambassadeurs der groote mogendheden, gelijksoortige instructiën ontvangen hebbende betreffende een voortestellen wapenstilstandzijn den 1 Sept. bij sir Henry Elliott verga derd geweest en het eens geworden over den vorm van een bemiddelings-voorstel. De gruwelen in Bulgarije zijn nog niet aan een einde. 3 Weken geleden werd eene wijk van Jamboli door eene bende circassiërs uitgeplunderd en in de asch gelegd werden en de bewoners ten wreedste mishandeld. Een uit 230 huizen be staand dorp3 uren van Adrianopel verwijderdwerd voor j in de asch gelegdwaarbij 23 buigaren om het leven kwa men. Intusschen bedreigen de overheden de buigaren met de strengste straffenindien zij deze feiten wereldkundig maken. tlerzegowina. Schoon de turken in de gevechten van den 26 op 2 punten met nog al aanzienlijke verliezen terug geslagen werdenhebben zij het doelwaartoe zij de insur- genten aanvielen, bereikt, het bereiken n.l. van Trebinje door proviand-kolonnes uit Ragusa; bovendien hebben 'zij 13 dorpen bijna uitsluitend door christenen bewoondin de asch gelegd. Trebinje is zoo ruim voorzien geworden dat alle turksche troepen in dit gewest weken lang genoeg hebben. Fuad-bassa is den 4 met 10 bataljons in Trebinje binnen gerukt en terstond naar Grahovo getrokken. Mustapha-bassa werd met 10 bataljons ieder oogenblik te Trebinje verwacht. Het legercorps van Moukhtar-bassa zou door deze verster king 30000 man sterk worden. Montenegro. Den 5 hebben de turken over de geheele linie den aanval ondernomengelijktijdig van de zijde van Bjelopavlic en van het district Cucci tegen Medun. Hunne poging om over de grenzen te dringen werd ondersteund door een sterk artillerievuur uit al hunne tusschen Podgo- rilza en Spue gelegen versterkingswerken. Zij verbrandden al wat op hunnen weg lag. Uit Cettinje wordt bericht, dat de poging der turken met goed gevolg bestreden werd door de troepen onder Bozo Petrovic. Servie. Te Belgrado is eene samenzwering ontdekt, om prins Peter Karageorgwitch op den servischen troon te bren gen. Een engelschmandie onder de bescherming van het Roode Kruis te Belgrado vertoefdeliet een brief vallen aan het adres van den prinstoen hij aan het postkantoor andere papieren uit den zak wilde halen. De brief werd in beslag genomen en bracht de politie op het spoor der saamgezwo renen. De redactie van de Istok heeft vele adressen van instem ming met haar jongste oorlogzuchtig ariikel ontvangen van corporatiëngemeentebesturen en kooplieden. In zijn onderhoud met de consuls heeft Vorst Milan uit drukkelijk verklaarddat Servie alleen dan vrede sluiten zal, wanneer men uit een politiek oogpunt aan het status quo ante helium streng vasthoudt en het recht een sr turksche bezetting in Servische vestingen niet eens in behandeling brengt. Aan den correspondent van Reuter verklaarde de mi nister Ristics den 1, dat Servie op zijn voorstel betreffende den vrede geen antwoord van de Porte had ontvangen. Het was op den raad van Engelanddat Servie zich bereid ver klaarde over den vrede te onderhandelen. Thans waren de omstandigheden veranderd. Servie zou de harde voorwaar den die de Porte het zou willen opleggenniet kunnen aannemen. Door den slag van Alexinatz op 1 Sept. zijn de omstan digheden echter op nieuw en in het nadeel der serviërs ver anderd. De van den rechteroever der Morava teruggedreven of met voordacht teruggetrokken turken, de vereenigde macht van Eyouk-bassa en Ali-Said-bassa, begonnen tegen 2 uren op den linkeroever bij Adrovatz en op de hoogten bij Teschica den aanval tegen de Servische positiën om Alexinatz. Verscheidene stellingen en 2 kanonnen werden vermeesterd, en nadat de rech tervleugel der serviërs verslagen waseene omtrekkende bewe ging gemaakt naar de zijde van Krusevatz. De strijd duurde tot laat in den avond en kostte den verdedigers 60U dooden en gekwetsten (onder de gesneuvelden kolonel Rajeski) 's Avonds was de weg naar Deligrad vol vluchtelingen uit Alexinatz. Genl. Tschernaye/f seinde om versterking naar Belgradode minister van oorlog zond hem Csolak Antich met troepenbeide bevelhebbers richtten zich naar Krusevatz. Een deel der turksche troepen begaf zich op den weg naar Deligrad om de serviërs, die uit Alexinatz naar het versterkte kamp aldaar wilden wijken, den pas aftenijden. Gedurende de 3 volgende dagen vielen onderscheidene gevechten voor. Alexinatz schijnt door de serviërs bezet gebleven en door de turken omgetrokken te zijn. De laatsten zijn volgens een bericht van den 6niet verder in de vallei der Morava voorwaarts gerukt, maar teruggetrokken, waarschijnlijk daartoe gedwongen door het oprukken van het corps van Horvatovic naar Nisch. Luca Popovitchsecretaris van het Roode Kruisis door de turken gevangen genomen, een arm afgehouwen en gedood De duitsche juristeudag is van 28 tot 30 Aug. te Salz burg vergaderd geweest. Van de genomen besluiten verdient dat der afdeeling voor strafrecht vermelding, waarbij de Staat verklaard werd verplicht te zijn tot het betalen van schadevergoeding aan personendie onschuldig in preven tieve hechtenis zijn geweest. Den 1 Sept. is te Budapest het 9e internationaal statisti sche congresnamens den Keizer, door den aartshertog Jozef geopend, 's Namiddags begaven de leden zich naar Ofen om aan den aartshertog voorgesteld te worden. Prins Arthur van Engeland is den 3 te Weenen aange komen en aan de station door den kroonprins en den en- gelschen gezant opgewacht. Hij nam zijnen intrek in den Hof burg en begaf zich den 4 met den kroonprins op weg om de militaire manoeuvres bij te wonen. Alle vluchtelingen uit de Herzegowinadie zich te Gra hovo gevestigd haddenen vele montenegrijnsche familiën zijn op oostenrijksch grondgebied gevlucht. Den 3 Aug. is te Milaan overleden de weduwe van den ongelukkigen Leon, prins v. Lusignan, nakomeling van de oude armeenisehe Koningendie in Februari dezes jaars gestorven was. Ten gevolge van den dood der prinses zijn hare 6 kin deren, „afstammelingen van 12 Keizers en 30 Koningen", van alles verstokenvoor een deel in verschillende gestichten opgenomen. Drie er van hebben bij zekerenzelf niet met ruime middelen gezegenden werkzaam, Merlini genaamd, een onderkomen gevonden. Uit het valies van den maroccaanschen gezant is onlangs tusschen Florence en Turijn eene som van 60000 fr. ontvreemd. Bij de aankomst te Turijn is zulks terstond door een attaché ontdekteen ondefzoek werd ingesteld de hoofdconducteur in het bezit gevonden van 3000 gouden napoleonseene an dere som bij een anderen conducteur aangetroffen. Naar het bureau van politie gebrachtsprong eerstgenoemde in een onbewaakt oogenblik uit een venster dertweede verdieping op de straat. Afgrijselijk verminkt, doch nog levend, is hij opgenomen. Toen men den gezant zijn eigendom wilde teruggevenweigerde hij aanvankelijk het aan te nemenin de meeningdat men slechts voorgaf de dieven ontdekt te hebbenten einde hem schadeloos te kunnen stellen. Eerst door een bezoek aan de gevangenis liet hij zich overtuigen. Hij heeft tot den Koning een verzoek om gratie voor de schuldigen gericht. De markies de Mantegazza is wegens het op naam des Konings uitgeven van valsche wissels door het hof van as sises te Bologna veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Hij wierp alle schuld op een derden persoonwelken hij hard nekkig weigerde te noemen. Dit punt en de eigenlijke aard der betrekkingen tusschen hem en den markies Spinola schoonzoon des Konings, schijnen tot het einde toe onop gehelderd te ziju gebleven. Het is thans geblekendat personenvan wie het bekend wasdat de beschuldigde met hen in nauwe betrekking stond in wier woning men wellicht papieren had kunnen vinden, die licht over de zaak zouden hebben verspreidaan geenerlei huiszoeking onderworpennoch gevangen genomen zijn. Zelfs werd de beschuldigde eerst ruim eene maand nadat men van het uitgeven der valsche stukken volkomen onderricht was in hechtenis genomen. Den 28 is te Genua het Carrega-paleiswaarin eenmaal Byron verblijf hieldten eenenmale door brand vernield. Te Rome is den 3 Sept. in den Apollo-schouwburg eene druk bezochtemaar zeer ontstuimige volksvergadering gehou den, om de regeering aan te sporen tot het nemen van krach tige maatregelenten einde de gruweldaden der turken te keer te gaan. De daartoe in eene voorloopige bijeenkomst vastgestelde oproeping was door allerlei personages, o. a. door de burgemeesters van Rome, Napels en Milaan onderteekend- De sprekers deden het niet alleen de turkenmaar ook de politiek van Engeland Rusland Italië en het Vaticaan ont gelden. Onder groote opschudding en luidruchtige protesten verklaarde de voorzitter eene door hem geformuleerde motie voor aangenomen en de vergadering voor gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1