flo. 38. Achtènzevenligsle Jaargang. 1876. ZONDAG 17 SEPTEMBER. Colorado-M ever. Een revirement der opiniën. Officieel ©ebceltc VOLKSSPELEN. Alles om flinke en fraaie prijzen. Zoiulag, den 24 September a.s., des namiddags tusschen 1 en 2 ure, in de zaal van den heer A. W. Vervloet, aan de Lombardsteegalwaar de Com missie voor dé Volksspelen alsdan de inschrijving van deelnemers zal houden. i»e PATENTEN, SOckcltjfcsclic Bcricltljcu. Binnenland. Vervolg der Wekelijksche berichten in het Bijblad. Jttgcsoubcn Stnfcfccn. £»tab0<~JHieuw0. A L C C RAN Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal <SJfranco per post f 0,8O, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM". COSTER ZOON. Bij deze. Courant behoort een Bijblad. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De BURHEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt, bekend, dat ter secretarie dier gemeente voor belang hebbenden ter inzage ligteeoe beschrijving met teekening van den Colorado-Kever. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 12 September 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDE RS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat op 9 October a.s., bij gelegenheid van de Onthulling van het Monument Alcmaria Victrixin den Geesterhout alhier, onder meer, de navolgende VOLKSSPELEN zullen plaats hebben; MASTKLIMMEN, in twee afdeelingen, door personen boven 18 en beneden 18 jaar. ZAKLOOPENin twee afdeelingendoor mannen en vrouwen van 16 tot 18 en boven 18 jaar. RINGSTEKEN, door jongens van 12 16 jaar. TONKRU1JEN10 16 GELDVISSCHENboven 16 jaar. RINGSTEKEN TE PAARD, door personen boven 18 jaar. Zijdie aan die spelen wenschen deeltenemenworden uitgenoodigd zich aantemelden op Alleen ingezetenen van Alkmaar zullen tot deelneming worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Sept. 1876. De Secretaris, NUHOUT van per VEEN. aangevraagd in Juni en Juli 1876, benevens de suppletie- Patenten van de in deze gemeente handelende kooplieden e. a. kunnen ter gemeente-secretarie alhier worden afge haald tot en met Zaturdag 23 September 1876. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Polieie voorhanden bet navolgende gevonsrme, als: een regenmanteltie, een zak met rogge, drie ledige Hervaten, twee sleutels, een ledig vateen sleutelring met zes sleuteltjes. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bruine parapluie, een kinderzakle met eenig geld, een meerschuim een stoof, een mand met peren. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden over de 2". helft der maand Augustus 1876. D. J. de Wolf, Amsterdam; Wed. J. Uurdenier, Kol- hornSluis Heyloo S. UpselO. Niedorp; Vrouw Kloos terboer, SchermerhornMej. R. Rateland, Veenendaal. Niet hoe de vrede tusschen Turkije en het daaraan tot nog toe schatplichtige Servië hersteld zal worden, maar hoe het binnenlandsch bestuur in het Turksche rijk hervormd zal worden overeenkomstig de eischen van billijkheid en menschelijkheid is het gewichtig en moeilijk vraagstuk dat de Europeesche diplomatie heeft op te lossen. De Servische kwestie is de Oostersche kwestie geworden. Niet de oor log tusschen de Turken en de Serviërsmaar de moord der Bulgaren heeft ganscli Europa in beroering gebrachten een kreet van afgrijzen en verontwaardiging doen opgaan, die voor de Turksche heerschappij in Europa noodlottiger is dan de zwaarste nederlaag op het slagveld zou kunnen zijn. Eensklaps is op nieuw met ontzettende klaarheid gebleken dat men wel een tijd lang de oogen kan sluiten voor een onhoudbaren toestand en zich kan verheugen in een tijde lijke rustmaar dat deze struisvogel-politiek alleen zieh zelve bedriegt en gedwongen rust geen bevrediging is. Toen in 1856 de Krim-oorlog eindigde met het vredescongres te Parijsdeed Rusland afstand van zijn beschermheerschap over de Grieksche Christenen in Turkije en namen de groote mogendheden gezamenlijk haar over. Het belastingstelsel zou naar billijkheid geregeld, het recht voor alle onderdanen gelijk gesteld Worden, Mohammedanen en ongeloovigen zouden naast elkander in de gelederen staan van het Turksche leger. Thans richt Sultan Abdoel Hamid, de derde beheerscher der ge- loovigen binnen een halfjaar tijds, tot zijn onderdanen woorden van welwillendheid, waarin ongeveer hetzelfde omtrent ge lijkheid van lusten en lasteu voor allen wordt beloofd, wat sinds twintig jaren reeds werkelijkheid had belmoren te zijn. Men zou door een geheele hervorming van het binnenlandsch bestuur pan Rusland elk voorwendsel ontnemen om zich met de zaken van Turkije te bemoeien en zich in de bres te stellen vopr de Grieksche Christenen. Zwaar wordt thans de werkeloosheid der nieuwe voogden geboethet zwaarst, helaasdoor de ongelukkige pupillen. Aan wien de schuld? Aan allen, maar niet aan allen in ge lijke mate. Oostenrijk, dat reeds met zijn eigen ongelijksoortige en weinig eendrachtige volksstammen de grootste moeilijk heden heeft te overwinnen, kan men bezwaarlijk hard vallen over nalatigheid in het behartigen van de belangen der meer derheid van de onderdanen der verhevene Porte. Sardinië, dat intusschen Italië is gewordenheeft evenzoo met zijn eigen zaken de handen vol gehad. De machtige staten, wier invloed door niemand betwist wordt, Erankrijk en Engeland, zijn de ware schuldigen. Maar Erankrijk was Napoleon; en wie kon vertrouwen stellen in de avontuurlijke politiek van den man van den tweeden December Daarenboven was het Erankrijk om niets anders te doen dan om een gelegenheid te vinden tot vernedering van Rusland. Maar Engeland, dat optrad als de goede vriendde wijze raadgever en de be- schermvQogd van Turkije, Engeland, met zijn bekwame, waakzame, vrijmoedige staatsliedenEngeland waar de stem des volks gewoon is zich duidelijk door de regeering te doen verstaanEngeland belijdt schuld. Merkwaardig is in dat land de omkeering der openbare meening ten aanzien van de politiek die in het Oosten gevolgd behoort te wor den. De gruwelen in Bulgarije hebben niet alleen de ver ontwaardiging der Britsche natie opgewektmaar schijnen ook de. oogen van de meerderheid, en daaronder van be dachtzame en geachte staatslieden, geopend te hebben voor den verkeerden weg waarop Engeland in de laatste jaren steeds is voortgegaan. Onder de groote tegenstanders van den Russisehen in vloed in Turkije en te gelijk onder de geloovigste staats lieden aan de vatbaarheid van de Turksche regeering voor hervorming, bekleedt ongetwijfeld lord Stratford de Red- cliffe een eerste plaats. Van hem wordt gezegd, dat hij den Turken harde lessen en vermaningen gaf in hun eigen belang en tot heil van hun land dat hij ongeschonden wenschte behouden te zien. Hij kastijdde henals een streng vader zijn kinderen, maar hij kon niet dulden dat een ander het deed. Inzonderheid tegenover den Russisehen Keizer, die zich een niet minder krachtige voogdij aanmatigdewas hij ijverzuchtigtegenover hem trad hij op als de verdediger der Turken. En wat schrijft thans deze voormalige verte genwoordiger van Engeland bij de Porte Hij gewaagt van Engelands misplaatsfen naijver jegens Rusland, die zijn regeering heeft verhinderd bij tijds de haar toekomende plaats in te nemen naast de andere mogendheden. Ook Gladstone predikt aansluiting bij Rusland, handelen in overeenstemming met Ruslandvaarwel zeggen van het oude wantrouwen waardoor de mogendheden verhinderd werden bij den Sultan op krachtige maatregelen aan te dringen en de Turk kon volstaan met schoone beloftenwaarvan hij vooraf wist dat hij er niet één zou gestand doen. Door deze machteloosheid of nalatigheid tegenover Turkijeheeft Engeland, dat steeds ter verdediging of verontschuldiging van Turkije optrad, en Europa geruststelde omtrent den ernst waarmee men te Kon- stantinopel wijze en doeltreffende hervormingen beraamde de christelijke bevolking in het Turksche rijk %an zich vervreemd en haar meer en meer de oogen doen wenden naar Rusland als de eenige mogendheid waarvan hulp is te wachten. Zeer juist zegt dan ook de Times, dat de eenige Russische invloed waarop Engeland reden heeft naijve rig te zijn, die is van den erkenden vriend en bondgenoot der onderdrukte onderdanen van de Porte. Dien invloed, zegt het bladkunnen wij met Rusland deelenwanneer wij ons evenzeer in de bres stellen voor hun bevrijding. Omtrent de vroegere zienswijze van lord Stratford de Red- cliffetoen den zuiveren vertegenwoordiger der oude Engel- scke politiek in het oosten, liet zich reeds voor ettelijke jaren een scherpzinnig Engelsekman op zeer twijfelachtige wijze uit. Die Engelschman was Kinglakede geschiedschrijver van den Krim-oorlogdie dit beroemde werk niet heeft kunnen schrij ven zonder een grondige studie te maken van de geheele oos tersche kwestie in al haar vertakkingen. Toen hij nu de ge beurtenissen van 1853 beschreef, drukte hij zijn oordeel over den toenmaligen Engelsehen gezant bij de Porte uit in deze woorden„Maar de raadgevingen die Sir Strafford gewoon was den Ministers van den Sultan aan te bieden, hoe heilzaam zij wezen mochten, waren dikwijls zeer onaangenaam om aan te kooren en zeer moeilijk op te volgen. Inderdaad mag ge vraagd worden, of zijn politiek ten aanzien van Turkije bestaan baar kon gemaakt worden met het beginsel waarop het Ottonia- niscke stelsel is gegrondvest. Hij zocht het Ottomanisehe bestuur draaglijk te maken in de oogen der Christenen, door het verschil weg te nemen tusschen de Christen-onderdanen van de Porte en hun Mohammedaansche medeburgersen de sckatplichtigen gelijk te stellen met bun meesters. Maar het stelsel der Mohammedaansche regeering rust op de handhaving van een scherper afscheiding van de ongeloovigen; en aan een Mu zelman van eenige vroomheid voor te stellendat de Bs- heerscher der Geloovigen het verschil tussschen Mohamme danen en Christenen zou uitwisschenzou gelijk staan met hem voor te stellen het verschil tusschen deugd en ondeugd uit te wissckenhet dehkheeld zou in zijn oogen niet alleen slecht en goddeloosmaar een volkomen tegenstrijdigheid een contradictio in terminis zijn. Een vroom Muzelman zou gevoelendatwanneer hij bewilligde in deze opheffing van de slagboomen tusschen goed en kwaadhij de geheele ver dienste en het voordeel zou verliezen van een Turk te zijn. Misschien zou de tegenovergestelde politiek die van de afscheiding der Christenen te verscherpen en hunop ze kerder grondslag dan de bestaandehet karakter van schat plichtige gemeenten te geven meer overeenkomen met de inrichting van een Ottomanischen Staaten daarom meer vatbaar zijn voor volledige uitvoering. Maar hetzij de aldus aanbevolen hervormingen mogelijk waren of niethet was moeilijk den machtigen gezant in zijn aangezicht te weerstaan, indien betgeen hij eischte onbestaanbaar was niet de natuur der dingendan zou misschien de natuur der dingen door een besluit des Hemels veranderd worden, want er was geen kans dat de groote Engelschman zijn eisch zou matigen. Intusschen zou evenweldoor Gods zegen de dadelijke ten uitvoerlegging van de harde bevelen des gezants misschien eenig uitstel kunnen lijden. Zoo dachten de wijze, bedaarde staatslieden van dp Porte, zoo wisten zij te verschuiven en uit te stellen." En van dit uitstelvan dit berusten in het voortdurend uitstellen van de Porteondervindt men thans de treurige gevolgen. Nu keurt men de vroegere politiek af, en wil men de Turken uit Europa verdrijven. Maar thans is goede raad duur. De Turken uit Europa verdrijven beteekent voor alsnog niets anders dan aan het Turksche bestuur in de hoofd zakelijk door Christenen bewoonde landstreken een einde maken. Meer bepaaldeLijk zou men Bosnië, Herzegowina en Bulgarije tot leenplichtige staten willen maken met een eigen bestuur. In zooverre zou dan ook het Turksche Rijk ge zegd kunnen worden ongeschonden te blijven als het schatting ontving van deze nieuwe staatjes, gelijk het van Egypte ontvangt en tot nog toe ook van Servië ontving. Maar is het tegenwoordig oogenblik geschikt om van de Turksche regeering deze diep ingrijpende hervormingen of liever deze vrijverklaring van belangrijke gedeelten van haar grondgebied te verkrijgen De voordeelen, op de Serviërs behaald, zijn zeker allerminst geschikt om de Turken tot toegevendheid te stemmen. Wel wordt van den Sultan verhaald, dat hij bij zijn minister aandringt op de meest gematigde vredes voorwaarden maar tusschen gematigdheid tegenover Servië en het toekennen van een mate van zelfstandigheid aan ge heele provinciëndie daar het overwicht der Muzelmannen zou doen overgaan op de Christenen, ligt een zoo breede kloof, dat de Porte zich wel zeer in de engte gedreven moet gevoelen eer het die overspringt. De Turksche regee ring heeft daarenboven haar ongeregelde troepende Baehi- Bouzouks, gewapend en losgelaten. Tijdens den Krim-oorlog waren zelfs de uit Algiers ontbodeD Eranscke officieren niet in staat om onder deze „warhoofden", zooals hun naam luidt, eenige orde te brengen. Zij waren ten eenenmale onbruik baar, en meermalen was men genoodzaakt ben te ontwapenen Een land waar bet fanatisme in zoo hooge mate is opgewekt en dergelijke troepen bij duizenden onder de wapenen zijn, kan niet tot het uiterste gedreven wordenwil men niet op verschillende plaatsen moordtooneelen uitlokken als die in Bulgarije. Groote omzichtigheid zal dus hier noodzakelijk zijn; maar wanneer de mogendheden het eens worden om trent den weg die gevolgd moet worden en geen onderling wantrouwen hun invloed verlamtzal de Porte moeten toe geven. Daarom is de omkeering der openbare meening in Engeland een allerbelangrijkst feit. Prinses Maria van Wurtemberg heeft den 11 de residentie verlaten. De algiersche sheik Ali-Bey heeft den 8, vergezeld door prins Alexander, de kanaalwerken te Velsen bezichtigd en vervolgens gedineerd op de buitenplaats „de Hartekamp" van bn. v. f ersclmer te Bennebroek. Den 10 heeft hij met prins Alexander doorgebracht bij prins Hendrik te Soestdijk. 's Avonds bezocht hij te Amsterdam den f'ransehen consul en bet Paleis voor Volsvlijt. Den 11 ontmoette hij te Haar lem prins Alexander weder, en bezocht hij met dezen het Nieuwediep, waar eenige ramschepen ter reede manoeuvreer den 2 stoomschepen der Maatschappij Nederland en eenige oorlogsbodems bezichtigd werden, en op het paleis bij den schout bij nacht gedineerd werd. Den 14 heeft de sheik den Haag verlaten, om zich over Rotterdam en Brussel naar Parijs te begeven. Staten-Generaal. De Koning heeft tot voorzitter der 1". Kamer voor de aanstaande zitting benoemd mr. J. A. O. bn. de Vos v. Steenwijk. Landverkoop. Den 13 zijn geveild 642 bunders in den drooggemaakten IJpolder, die gezamenlijk/1,936,425 hebben opgebracht. De hoogste prijs was f 3600, de laagste2400 per bunder. Marktwezen. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten tot afschaffing der voor- en naj aars-koemarkten aldaar. Harddraverij te Hoorn, 8 Sept.., ter gelegenheid eener landbouwtentoonstelling, 10 Mededingers. Prijs, groot 150, Wilhelmina, van H. v. Haaren te Amsterdam, premie, groot f 50de Deugdvan J. Ursem te Obdamte Medemblik 12 Sept., 12 mededingers, prijs Susanna van Q. Paarlberg te Zjjpepremie de Deugd voornoemd. Bij de in dit jaar te Oudorp gedane waarnemingen is ge bleken, dat na sterke droogte in Januari, in de maanden Eebr. en Maart veel regen viel, maar in het begin van April een sterke droogte is begonnen, die tot 25 Aug. heeft aan gebonden. In dezen laatstgenoemden tijd, viel er 136 m.m. regen hetwelk 166 m.m. minder is dan de gemiddelde regenval in zoodanig tijdverloop. Den 25 Aug. is dit weer veranderder viel van dien datum tot 15 Sept. 263 m.m., waarvan op 31 Aug. 38 7 Sept. 39,5 en 14 Sept. 32,5 m.m., waardoor het evenwicht ver overschreden werd. De gemiddelde hoeveelheid van 1 Januari tot 15 Sept. wordt op 407 m.m. gerekend; er is, in weerwil der langdu rige droogte, gevallen 584 m.m. Om 31 Dec. met het gemiddelde cijfer (700 m.m.) over een te komen, zal er weinig water moeten vallen, maar om met het cijfer van 1852 gelijk te staanzou er thans nog 400 m.m. ontbreken. Hetgeen eenigen tijd geleden door ieder zoo dringend werd^ verlangd, is nu in zoo ruime mate voorhanden, dat men in sommige polders weer ernstig aan verbeteringen be gint te denkeu; molens worden, zoo mogelijk, nog verbeterd, grootere en kleinere stoommachines geplaatst om de polders van 't overtollige water te verlossen, a Propos, van machi nes gesproken, zulk een stoombemaling bevalt uitstekend doch er moeten; als de nood 't vereischtsteenkolen voor handen zijn, en heeren molenmeesters moeten hunne verplich ting nakomen,! door te zorgen, dat de machine in wer king komt als 't water op 't peil staat, in plaats van te wachten totdat 't omtrent voet hooger is. Waaraan hebben wij 't te danken dat wij met verzopen polders zittendat 't water in 't Ambacht veel te hoog staat En dan, o wee! onze machine is op 't oogenblik ook niet in ordede wind houdt zich achterbaksschoon vooruitzicht dusals 't nog eenige dagen volhoudt met regenen, zal men dwars overdelanderijen naar de Lange- dijken kunnen varen. Waarom, hoor ik sommige land gebruiken zeggen plaatst men geen tweede machinebijv: op 't Noordeinde van Koedijk, de gelegenheid is daar voor handen en de molens konden worden gemist. De verbetering zou belangrijk zijn en 't is zekerdat aan een algemeen en dringend verlangen gevolg werd gegeven. Koedijk, 15 Sept. J. BLAAUBOER. In eene plechtige zitting der arrondissements-reehtbank den 11 gehouden, zijn de heeren mr. J. W. v. Oosterzee en mr. M. A. Kluppel respectievelijk als rechter en griffier ge ïnstalleerd. De lessen aan de burger-avondschool zijn hervat met 39 leerlingen, waarvan 21 in de le, 13 in de 2« en 5 in de 3e klasse. 18 Leerlingen zijn nieuw aangekomenen. De bij den gemeenteraad ingediende begrooting voor 1877 is opgemaakt tot de volgende cijfers: ontvangsten we gens vroegere diensten/'16,079.35, inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen 7,692,15, opbrengst van be lastingen en heffingen 147,215 [hoofdelijke omslag en op eenten op 's ltijks belastingen worden voorgedragen als over het loopende jaar], ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f 588,42buitengewone ont vangsten 300, lotaal der ontvangsten f 171,874,92; kosten van huishoudelijk bestuur f 12,301, kosten van invordering der plaatselijke belastingen en teruggaat deswegens 8787, kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen en de deswegens verschuldigde lasten fHiè,629, kosten der openbare veiligheid en brandweer f 15,997,50, kosten der plaatselijke gezondheidspolicie 385 kosten voor het onderwijs ƒ27,605, [opbrengst van schoolgelden en minerval is op f7200 geraamd], kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën aan daarmede in verband staande instellingen f 12,236,93, renten en aflos singen 17,050, pensioenen en wachtgelden f 1,200, andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstukken, behoorende/5,190, buitengewone uitgaven f 80, onvoorziene uitgaven 2413,49, totaal der uitgaven 171,874,92. Onder de geraamde gemeentewerken komen voor: vernieuwing van het dak van het stadshuis 4,442, vervanging van de Bokkesiuis door eene ijzeren ophaalbrug 9,625, vernieuwing van walmuren aan de Baangracht, de Oudegracht en het Luttik-Oudorp f 4,412, bestraten van de Laat van de Koorstraat tot de Hofstraat 11,079, idem, van de Oudegracht n.z. van de Hofstraat tot de Keetgracht en z. z. van de Brillesteeg tot de Zilverstraat f 6,423, idem van den Schermerweg en den Monnikenweg f 3460, herstel van de turfschuur 1,208, De gemeentescliuld zal op 1 Jan. a.s, bedragen f 181,000,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1