No. 39. AchtênzeTenligsle Jaargang. 1876. ZONDAG 24 SEPTEMBER. Coiorado-Kevei*. Herziening der schoolwet. ©fftcicel CSe&eelte YOLK8SPEL1M. 2®tekcltjfcscïtc J3ctricfiten. Binnenland. Itlarhl- cn Ccuvgbcrtchlen. AL A ARSC Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,Gó, franco per post f 0,8®, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. COURANT. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing ia bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger, Bij deze Courant behoort een Bijblad. De B U R HEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente voor belang hebbenden ter inzage ligt, eene beschrijving met teekening van den Colorado-Kever. De Burgemeester voornoemd, A. MACLA1NE PONT. Alkmaar, 12 September 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat op 9 October a.s., bij gelegenheid van de Onthulling van het Monument Alcmaria Victrixin den Geesterhout alhier, onder meer, de navolgende VOLKSSPELEN zullen plaats hebben: MASTKLIMMEN, in twee afdeelingen, door personen boven 18 en beneden 18 jaar. ZAKLOOPENin twee afdeelingen door mannen en vrouwen van 16 tot 18 en boven 18 jaar. RINGSTEKEN, door jongens van 12 16 jaar. TONKRU1JEN10 16 GELDVISSCHENboven 16 jaar. RINGSTEKEN TE PAARD, door personen boven 18 jaar. Alles om flinke en fraaie prijzen. Zijdie aan ^ie spelen wenscken deeltenemenworden uitgenoodigd zich aaGtemelden op Zondag, den 24 September a.s., des namiddags tusschen 1 e# 2 ure, in de zaal van den heer A. W. Veb,vloet, aan de Lombardsteegalwaar de Com missie voor de Volksspelen alsdan de inschrijving van deelnemers zal houden. Alleen ingezetenen van Alkmaar zullen tot deelneming worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT, 16 Sept. 1876. P>e Secretaris NUHOUT van der VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een Hoen sajet mei breinaalden. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent twee parapluieseen zwarte hond teefeen briefie met recht van toederinkoop, een portefeuille zonder geldswaarde. De nieuwe zitting der Staten- Generaal is door den Koning geopenden hetzelfde ministerieslechts voor een tweetal departementen in zijn personeel gewijzigd, staat de Kroon ter zijde, ontvouwt zijn plannen voor het zittingjaar, be looft belangrijke wetsontwerpen, en roept daartoe de mede werking der Kamers in. Wie zou zich niet gaarne overge ven aan de blijde verwachting, dat dit jaar op wetgevend gebied onder de vruchtbare jaren geteld zal mogen worden? Wie zich niet gelukkig achten, wanneer, zooals de regeering hooptin dit jaar onze wetboeken en onze kieswet herzien onze verouderde militaire wetgevingonze belastingwetten en onze weerbaarheid verbeterd en een verbeterde wet op het lager onderwijs tot stand gebracht kon worden Maar zou het niet verstandig zijnvoor men zich aan die blijde hoop overgeefteenig onderzoek in te stellen naar de al of niet gegrondheid dier schoone verwachtingen F Om belangrijke zaken tot stand te kunnen brengenmoet een ministerie ge steund worden door de meerderheid der Vertegenwoordiging. Bezwaarlijk zal iemand kunnen beweren, dat het tegenwoordig ministerie dien steun geniet. De verwerping van het eerste artikel der militiewet door de Tweede Kamer gaf het mi nisterie aanleiding om aan den Koning zijn ontslag te vragen, en nog altijd is het van oordeel de Minister van Binnenlp.nd- sehe Zaken verklaarde het nog donderdag 1.1. in de Eerste Kamer dat dit verzoek om ontslag volkomen gewettigd was. Waarom hebben de ministers dan eindelijk besloten aan te blijven werd gevraagd Omdat de Koning bij her haling het ontslag heeft geweigerden zij toen hebben ge meend aan den herhaaldelijk uitgesproken wensch des Konings gevolg te moeten geven. Dus luidde het antwoord des Mi nisters. Alzoo is het ministerie zelf nog steeds van gevoelen, dat de beslissing der Tweede Kamer omtrent art. 1 der mi litiewet een voldoende reden was om af te treden. Voor bijna een jaar vonden de ministers van Binnenlandsebe Zaken en van Pinanciën in een uitspraak der Eerste Kamer daartoe evenzeer voldoenden grond en ook toen zijn zij aangebleven om geen andere reden dan dat de Koning het ontslag had geweigerd. Reeds twee malen heeft dus het hoofd van het Kabinet te kennen gegevendat hij aanbleef op verlangen des Koningsdoch dat zijn verhouding tot de Vertegenwoor diging zijn aftreding wenschelijk maakte. In die verhouding js geen verandering gekomen. Mag onder zulke omstandig heden veel vrucht worden verwacht van de samenwerking van Regeering en Vertegenwoordiging Een wetsontwerp echter i§ dit ministerie niet alleen be voegd maar zelfs zedelijk verplicht in te dienen en met de Kamers te behandelen. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Het bericht in de troonrede dat dit ontwerp de Staten-Generaal weldra zal bereiken, was dan ook ongetwijfeld ieder welkom. De onderwijskwestie is sedert ettelijke jaren het groote vraagstuk dat de geheele natie bezig houdt. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer werden de kansen van de candidaten meer en meer af hankelijk van hun gevoelen omtrent de schoolwet. Eene partij in den lande verhief het antwoord op de vraag hoe denkt gij over de wet van 1857 tot haar eenig parool. Bijna dagelijks worden sinds jaren de hoofdpunten der kwestie in vlugschriften en dagbladen besproken. Zij beheersckt onze politiek; en de voornemensdie men bij een ministerie om trent de schoolwet onderstelt, doen zijn optreden toejuichen of betreuren zijn aftreden een geluk of een ramp achten. Dit geldt vooral van het tegenwoordig ministerie. Bij zijn optreden heeft het een wetsvoorstel tot herziening der school wet toegezegd. Velen verwachten daarvan eenige tegemoet koming althans aan sommige grieven. Allen zijn verlangend te wetenwelke oplossing door den minister van binnen landsebe zaken mogelijk wordt geachten welke wijziging zelfs maar eenigermate de bezwaren van de tegenstanders der bestaande wet zou kunnen wegnemen en toch den bijval verwerven van de meerderheid der Tweede Kamer. Daarom kanonzes inziensdit ministerie moeilijk aftredenzonder in dit opzicht zijn woord te hebben ingelost; maar daarom moét ook het wetsvoorstel niet alleen zoo spoedig mogelijk ingediend, maar ook zoo spoedig mogelijk behandeld worden, vóór een herziening der kieswet wordt voorgesteldvóór een nieuwe poging wordt gedaan om onze levende strijdkrachten I Zoowel voor de reeds aangebodenals voor nieuwe voor stellen tot verbetering van belastingwetten zal uwe mede werking worden gevraagd." 1« Kamer. Den 21 is een adres van antwoord (weerklank) op de troonrede aangenomen, nadat de minister van binn. zaken in antwoord aan den lieer Dugmaer v. Twist, eenige inlichtingen had gegeven omtrent de ministeriëele crisis, waaruit bleek, dat de ministerstoen de Koning gemeend had dat het wenschelijk was hen niet te ontslaan, bij hunne aanvraag volhard en op eene eindbeslissing aangedrongen haddenna beraad van Z^M. met hen, die in de militie-kwestie tegen over het ministerie hadden gestaanen dat zij nadat dit beraad had plaats gehad, met uitzondering der ministers van oorlog en van koloniën, gemeend hadden verplicht te zijn den weifelenden en schadelijken toestand niet langer te doen voortduren, en aan s Konings herhaalde roepstem gevolg te moeten geven door hunne portefeuilles te behouden. 2e. Kamer. Den 19 zijn tot candidaten voor het voorzit terschap verkozen de heeren DullertStorm van 's Grave- sande en Cremers met 66, 37 en 36 van de 69, 65 en 66 st De Koning heeft den heer Dullert op nieuw benoemd De regeering heeft de reeds 2 jaren aanhangige wijziging der kiestabel ingetrokken. 5 Op de ingediende begrooting van N.-Indië voor 1877 zijn de niiddekn m Nederland geraamd op f 58,755,241die in Indie op 85,004,494te zamen 143,759,735; de uit gaven in Nederland op 25,819,961, in Indië op 108,410,563, te zamen 133,730,524; de bijdrage aan Nederland ofsluit- cifnnn3 te reilen hoeveelheid koffie wordt 80,000 picols liooger gesteld dan voor 1876, dus op 830,000 p. Benoemingen. De heer U. Pierson, herv. predikant te s üertogenbosck is benoemd tot opvolger van wijlen ds. O. O. Heldring, als directeur van de gestichten te Hemmen.' Marine. Den 14 is van de werf der Ned. Stoomboot maatschappij te Eijenoord te water gelaten de ram-mon'tor Luipaard, bestemd voor binnenlandsche verdediging. Vervolg der Wehelijktsche berichten >n het Bijblad. De heo- te versterken. Een en ander zou aanleiding kunnen geven LUimaal bedankt. E. B. Gunning heeft voor het beroep naar Vee- Thans is alleen te groote verbrokkeling van eigenaren de oorzaak van ontbinding dezer aanzienlijke en in de laatste jaren aanmerkelijkJverbeterde bezitting, wier grootte 1296 bedraagt', waaronder circa 360 bunders wei- en met boerderijen terwijl de overige gronden uit duinen met aanzienlijke jachten bestaan te midden waarvan een uitgebreid moerasbet bekende Zwanenwater, ligt, dat Ini?eins bestaande plannen van droogmaking in ongeveer 200 bunders land is te herscheppen. bunders bouwland BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 21 Sept. A'dozes Bugste Amsterdam en Kaatie Magkels te Alkmaar. Melchert Zwarte wedr. van Antje Müusz, en Trijntje Smit, wed. van Hendrik Kemps. GETROUWD. 17 SeptTeunis Kansen, wedr. van Cornelia Burgeon, en Trijntje Keppel. Cornells Koeman en Hillegonda Maria de Jonghwed. van Jannes Jacob Doll. GEBOREN 14 Sépt. Elisabeth Johanna, D. van Jan Nierop en Maria Koopman.. Geertruida Christina, D. van Jacob Romijn en Chris tina Anna Hazes. Albert, Z. van Albertus Hendrikus Hofstee en Eli zabeth Coreil. Jacobus CornelisZ. van Klaas Kager en Geertruida .Morsch. Geertruida CatliarinaD. van Gerardus Johannes Kuiper en Maria Bregettha Wagenaar. B°elof. Z. van Anthonie Bernardns Boogh en Maria de Wit. Jacobus Johannes Z. van Cornelis Morsch en Grietie Baart. J 18 19 20 21 Dirk, Z. van Johannes Hendricus Hazes en Geertje Drupsteen. OVERLEDEN. 19 Sept.Aaltie, D. van Gerrit Oudes en Antje Steen, 3 i en 11 m. tot nieuwe botsingen die de afdoening der spbool"ej zou(jen kunnen verhinderen, en dat aquden ieer velen betïeurem Wanneer dit ministerie aftreedt zonder een voorstel tot wijzi ging der wet van 1857 ingediend en in de Kamer verdedigd te heboen, is het in gebreke gebleven het belangrijkste deel van zijn eigen programma te vervullenen heeft het een groot deel des volks teleurgesteld. Het is toch van openbare bekend heid dat de toezeggingen van het ministerie omtrent school wetsherziening bij antirevolutionairen en katholieken er toe bijdragen om zooveel mogelijk het leven van het Kabinet te bestendigen. Men meent van dit ministerie iets te wachten te hebben en waar het een zoo belangrijke zaak als het lager onderwijs geldtzou men natuurlijk niet gaarne aanleiding geven dat het ministerie aftrad zonder zijn beloften te kun nen vervullen. Maar dit maakte dan ook onzen politieken toestand in de hoogste mate, onzuiver. Over de kieswet en de versterking onzer levende strijdkrachten moet niet beraad slaagd worden met het oog op een voorstel tot herziening der schoolwet. Vóór alles dus de nieuwe wet op het lager onderwijs. Het ministerie komt daardoor tegenover de Sta ten-Generaal op een zuiver terrein, onze politieke toestand wordt gezonder, en mocht het op nieuw tot een botsing komen tusschen Regeering en Vertegenwoordiging, dan be treft het een zoo groot volksbelang, dat de uitspraak der Kamers voor bet ministerie een vaste grond zal worden om te blijven of een noodzakelijkheid om heen te gaan. En de natie zal met groote belangstelling deel nemen in den strijd en in de beslissingen de noodzakelijke gevolgen er van be grijpen en erkennen. Zij zal in het volgende jaar haar ver tegenwoordigers kiezenmet kennis van zaken en niet meer gedreven door hoop of vrees omtrent mogelijke plannen, onzekere voornemens en twijfelachtige toezeggingen. De Koning is den 15 van het Loo in de residentie aan gekomen. Z. M. zalwegens min gunstigen gezondheids toestand den grooten zangwedstrijd te Amsterdam niet bijwonen. Prins Peter van Oldenburg, broeder der Koningin, heeft den 20 den Haag verlatenna aldaar eenige dagen te heb ben vertoefd. Prins Frederik is den 22 naar Duitschland vertrokken. Staten-Generaal. Den 18 is de zitting door den Ko- ning geopend. Ten aanzien van de werkzaamhedenwelke de Kamers wachten, werd in de openingsrede het volgende gezegd„Tot herziening onzer wetboeken zal uwe mede werking op nieuw worden ingeroepenook tot verbetering oer militaire wetgeving zullen voorstellen worden gedaan. De herziening der kieswet is noodig. Een wetsontwerp op het lager onderwijs zal u weldra bereiken. De reeds aan- hangige voordrachten betreffende de exploitatie van spoor wegen en tot herziening der verordeningen op de quarantaine zijn uwer aandacht aanbevolen. Het belang des handels eischt nadere regeling van het muntwezenook voor lndie. Zaterdag, 16 dezer, is het nieuwgebouwde badhuis der israëlietische gemeente ter bezichtiging gesteld voor de belanghebbendendie zich zeer ingenomen betoonden met de doelmatige en nette inrichting te danken aan de zorgen van het kerkbestuur, dat daardoor in eene lang gevoelde behoefte heeft voorzien. De prachtige predikstoel, door de gemeentenaren der parochie van den H. Dominicus aan den heer Bloem, ter gelegenheid der viering van zijn 25jarig priesterschap ver eerd is dezer dagen gearriveerd en ter bestemde plaatse gesteld. De reeds zoo bezienswaardige kerk heeft daardoor een voortreffelijk kunststuk te meer bekomen. De plaatsing van het voetstuk voor de Alcmaria Vic- trix is reeds geschied, den 25 wordt het beeld verwacht. Het door sommige couranten opgenomen berichtdat de monumentcommissie het beeld te "Amsterdam bezichtigd en goedgekeurd heeftis stellig onwaar; de commissie verlaat zich daaromtrent op bet oordeel der jury. Van de feestviering ter gelegenheid der onthulling is een programma versche nen, dat vooral groote verwachting van het vuurwerk doet koesterenhet slotstukter hoogte van 7 ellenzal het monument in wit diamantvuur voorstellen. Ter voorkoming van misvatting is het niet ondienstig op te merken, dat de in dit programma vermelde ochtend- en avondconcerten, door het orcliest van het Paleis voor Volksvlijt, behooren tot de eigen feestviering der Ontzetvereenigingen alzoo niet toegankelijk zijn voor het publiek. Alleen den afgevaardigden der subcommissiën voor het monument in andere gemeenten zullen invitatiekaarten worden aangeboden. Aangaande de belangrijke bezitting Callantsoog, welke den 8 en 15 November a.s.ten overstaan van den notaris P. van Leeuwen, te dezer stede in bet openbaar zal verkocht worden, vernemen wij de volgende geschiedkundige bijzon derheden: Callantsoogreeds in 1230 door Graaf Floris IV tot heerlijkheid met hooge en lage jurisdictie verheven, behoorde, blijkens Resolutie der Staten van Holland en Wtst-Eriesland d.d. 17 Eebruari 1579, van ouds als leen dier Staten aan het Huis van Brederode, dat de bezitting met verschillende voor rechten begiftigde. Tot de rechten dezer heerlijkheid behoorden onder anderen van ouds1°. Het recht van aanstelling (later van voor dracht) van de leden van het bestuur en om uit de tracte- menten der betrekkingen van burgemeester en secretaris eene recognitie in geld te trekken2". De agreatie van den pre dikant; 3°. Het recht van schelpvisschen op het strand; 4°. dat van visscherij konijnenvangst in de duinenvogelarij; 5°. Het jagtrecht; 6°. dat van exue en 7°. liet strandrecht. Hendrik, de 21eHeer van Brederode, in 1568 kinderloos overleden, liet de heerlijkheid na aan zijne gemalin Amalia, Gra- vinne van Nieuwenaar en Meursdie haar mede in 1600 aan haren neef Hendrik, Graaf Schaumburg en Ghemen, vermaakte. De bezitting werd na diens dood door de voogden van zijn zoon Jodokus Hermanns, bij acte van 15 Eebruari 1611, overgedragen aan1». Philip Doubletontvanger-generaal der Vereenigde Nederlanden en rentmeester van Holland zijnde gehuwd met Suzannaeenige dochter van den bekenden dichter Constantijn Hugg ens2°. Johan Colterman, raad en rentmeester-generaal van Kennemerlnnd en Erieslaud; 3». David Colterman, baljuw van Kennemerlnnd, en 4°. Albert de Peer, raad-pensionaris van Amsterdam. De afstammelingen van David Colterman verkochten hun vierde deel dd. 22 Mei 1834 aan de overige mede-eigenaren, die alzoo met hunne voorouders ruim 265 jaren in het ge meenschappelijk bezit geweest zijn. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 20 Sept. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis, W.z. Payglop, sectie A, n°. 625 gedeelt. Str. J. Zuurbier f 3855,— 2. Huis, naast het vorige perceel, 625 gedeelt. Str. D. Spits 3. Pakhuis, O.z. Vlaanderhof, 633. Str. F. S. G. Henning n 1430, 4. Winkelhuis (Schilderswinkel) N.z. Koningsweg 1513. Str. D. Wiggers 5. Huis, Z.z. Augustijnsteeg 1653. Str. H. 2750,— 3550,— 1105, Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Huismanswoning met Schuur, Tuingrond enz., Zuiderhout, sectie E, 694 en 695 geheel en 678 gedeelt., groot— ,41,14! Strijkgeld P. Bloothoofd 4455,— 2. Tuingrond aldaar, 678 gedeelt., goot —,27,60. Strijkgeld J. Rozemeijer 2370,— 3 Dito aldaar, 679 geheel en 678 gedeelt., groot —,33,40. Strijkgeld II. Henninq 3100,— (Afslag 27 Sept.) 21 Sept. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Winkelhuis de Vergulde Spiegel, N.z. Luttik-Oudorp, C 448- Str. J. Lind f 6600,— (Afslag 28 Sept.) Alkmaar 18 Sept. Aangevoerd 7 Koeien 195 a 295, 204 vette Kalveren 28 a 1057 nucht. dito /14 a 19,' 1684 Schapen f 24 a 36, 82 vette Varkens 54 a 70 ets! per kgr., 29 magere dito 20 a 26. 22 Sept. Kleine kaas 41, commissie ƒ40, middelbare 40,50 laagste prijs 1 23, aangevoerd 450 stapels, wegende 90801 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2735 heet., Tarwe 8,25 a 11, Rogge 7,50 a 8,75, Gerst/5,70 a 6,75,' id. Chev. 7 a 8,10, Haver ƒ4,25 a 5,75, Paardenboonen 8 a 8,25bruine dito 11 a 13, Kanariezaad wit 15 a 16, rood Mosterdzaad 20 a 26, geel idem 18 a 21, blauw Maanzaad f 19 a 20karweizaad 24,75 per 50 k°„ Erwten: Groene ƒ15 a 18, grauwe 18,50, vale ƒ14 a 16.' witte 14. 23 Sept. Aangevoerd 13 Paarden 85 a 375, 23 Koeien 125 a 225, 12 nueht. Kalveren 14 a 22, 734 Schapen 17 a 4510 Geiten f 3 a 9, 207 magere Varkens 15 a 30, 181 Biggen 16 a 12 Boter per kop 100 a 115 ct. Edam 16 Sept. Kleine kaas 27 a 38,50 verkocht 61 stapels, wegende 10860 kilogr. 21 Sept. 131 Stukken Boter 1,50 a 1,60 per k., Kip peneieren/4,75 a 5 per 100. Enkhuizen 21 Sept. Kleine kaas 39,25verkocht 17 -stapels, wegende 3913 kilogr., Karweizaad/25, blauw Maan zaad 19 per 50 P., Mosterdzaad 25 per mud. Haarlem 18 Sept. Roode Tarwe 8,50, Witte dito/10,10 a 10,75, Rogge 7,10 a 7,75, Gerst ƒ6,50 a 7,25, Haver t 4,75 a 5,25, Groene erwten f 13,50. 20 Sept. Aangevoerd 16 Koeien 100 a 270, 4 Stieren 70 a 100, 6 Vaarzen 60 a 8012 nuckt. Kalveren 9 a 22, 114 Schapen 20 a 28, 10 Biggen 10 a 17, 5 Veu lens f 110 a 135. Kleine Kaas 19 a 39,50, verkocht 113 stapels, wegende 25377 kilogr. Medemblik 20 Sept. Kleine Kaas ƒ39,50, aangevoerd 65 stapels, Boter ƒ1.60, Kippen-eieren ƒ3,70, Eenden dito/4,75. Purmerende 19 Sept. Aangevoerd 188 stapels Kaas, Boter f 1,45 a 1,60 per kiiogr., 297 Runderen 45 Paarden21 Veulens, 132 vette Kalveren 0,70 a 0,90 per kilogr.,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1