Gebr. K NIEUW JOH. C E Sigart Geijkte IJz Maten voo: BAL een Hulponder Steeds voldoende v 5 d ÏO ct. Winkelier; Waterdicht Am Een Brood- cn Best Voor de Openbare School te L van Noordhollandwordt vt op eene jaarwedde van f tiOO De vereischte stukken franco Burgemeester. GELDEItSCIIOVEMLSCH Dienstboden-K; de Vraagbaak, te A met en verhuurt alle mogeli Vrouwelijke Dienstboden, ook J plaatsen des lands. Voor antwoord Tegen October aanstaande w Koek- en IBanketbakl salaris f lOO Èt fltSO. me AdresS BOKKoek- e Enkhuizen. Bij vonnis der Arrondisseir Alkmaar, van den 19 Septe D ANN ADAM LEYHkleen wonende te Schagen verklaard faillissement van af den 16 S benoeming van den E.A. Heer WEY, lid dier Rechtbanktot risen van den Procureur J VONK tot Curator in dat faill hebben ZAADMARKT. Magazijnenj Alle soorten KOnsriN DG EAU DE COL* bij O. H. van der Wee KS» BE. Winkeliers wordt geven op den naam. van tegen veel verminderd KOOLTUIN. Ongeëvena (zonder teer UGIVU.UG.lv schikt voor de II. L.HON KOOP, firma Zeilmaker, aan den V. die zijn vak grondig verstaat met de Koekbakkerij wenscht of eerder, eene betrekking. Brii bij de Uitgevers dezer Courant Turkiie. Rusland OostenrtJk-IlongarUe. Zwitserland. Italic. Spanje. Kuid-Afriea. Vereenigde Staten. Snelpersdruk vsn Iierm". Coster en Zooi, Bij vonnis der Arrondissen Alkmaar, van den 19 Septeml VAN DER HOEK timmermai wonende in den Groetpolder, ge klaard te zijn in staat van fail 18 September 1876, met benoi Heer Mr. C. P:E. HANEGRA7 banktot Rechter-Commissari cureur JACOB CORNELIS in dat faillissement. Europa zou zijn opgesloten. De Times beveelt eene regeling der vredesvoorwaarden door eene conferentie der europeesche mogendheden aan. Den 18 is in de londensche City eene groote meeting gehouden onder voorzitterschap van den lord-mayor. Er werden ir et eenparige stemmen resolutiën aangenomenwaar bij geprotesteerd werd tegen de gruwelen der turken in Bulgarije en op stappen werd aangedrongen om hieraan een einde te maken. Voorts werd in die resolutiën de regeering verzochthet streven der slavische provinciën naar onaf hankelijkheid te steunen. Er is een adres in dien zin aan de Koningin goedgekeurd. Eene deputatie za' de resolutiën aan graaf Beaconsjield en lord Derby kenbaar maken. Op deze meeting hebben zich ook onderscheidene conservatieven doen hooreno. a. de heer Fowler, die geduldig werd aan gehoord zoolang hij het turksche wanbestuur afkeurde, maar wiens afkeuring van Gladstone's houding de luidste protes ten uitlokte. Over het geheel lieten de sprekers zich nog al sterkniet enkel tegen de turkenmaar ook tegen de regeering uit. Nog veel heftiger werd evenwel de regeering aangevallen op eene andere meeting te Londenwaar groo- tendeels werklieden bijeen waren en o. a. de heer Fawcett het woord voerde. De minister van financiënde heer Stafford Northcote heeft in eene door de conservatieve arbeidersvereeniging te Edinburg bijeengeroepen meeting de turksche zaken bespro ken en er ernstig op aangedrongendat men de regeering niet machteloos zou maken door de bestaande beweging te gen haar te richten. Indien die beweging wantrouwen in hare buitenlandsche politiek moest uitdrukken, zouden de gevolgen voor den vrede van Enropa zeer ongunstig en aan de zegepraal der beginselen van menschelijkheid in het Oos ten alles behalve bevorderlijk zijn. De regeering was thans volkomen bereid om de verplichtingendie het traetaat van 1856 op haar rusten doette vervullen en de christenen in Turkije tegen het turksche wanbestuur te beschermen. Maar om hiertoe met goed gevolg met de mogendheden samen te werken, behoefde zij de steun der gansche natie. Een bijvoegsel der London Gazette van den 20 behelst het rapport van den heer Baring over de gruwelen in Bul garije. De moordtooneelen te Batak blijken nog afschuwe lijker geweest te zijn dan men uit de verschillende verhalen reeds had opgemaakt. Aldaar alleen zijn 5000 menschen omgebracht. Achmet-Agha, die met Mahomed-Agha voor die gruwelen verantwoordelijk is, heeft de Medjidie-orde ontvan gen. De heer Baring schat het getal der vermoorde christe nen alleen in het district Philippopel op 12.000, terwijl 200 turken door de opstandelingen waren omgebracht; dat der verbrande dorpen op 58. Hij verklaart, dat de wijze, waarop de onderdrukking van den opstand plaats had, zeer onmen- schelijk was. Voor 1 schuldige werden 50onschuldigen gestraft. Aan een den 20 te Alesbury gehouden feestmaal heeft de heer Disraeliin antwoord op een op hem üitgebrachten toastin hoofdzaak het volgende gezegdMen zou willens blind moeten zijn om staande te houdendat het gouverne ment op dit oogenblik de gewone ondersteuning ten deel valt van het geneele land. Er is eene groote partij wier gedachten door andere dingen worden beziggehouden dan de belangen van het land en den vrede. Ook de regeering houdt voortdurend hare aandacht op die dingen gevestigd maar ongelukkigerwijs is een groot gedeelte van het engel- sche volk tot eene conclusie gekomen die naar het gevoelen der regeering verderfelijk voor Engelands belangen en voor het behoud van den vrede zou zijn. Na een aanval op de genen die van de bestaande omstandigheden misbruik ma ken om partijoogmerken te bevorderenvervolgde de rede naar ongeveer als volgtgraaf Derby heeftna verwerping van het berlijnscke memorandum, de beginselen vastgesteld, die de rust in het Oosten zouden verzekerd hebben. Maar toen brak de oorlog tusschen Servie en Turkije uit. Er is nooit schandelijker laster uitgestrooid dan het geruchtdat de engelsche regeering zich verzette tegen elk van Rusland afkomstig voorstel. Zij had met name bij Rusland welge- Ten aanzien der Hatti-Houmayoum van Sultan Abdul Ba- mid II is het gerucht in omloop geweestdat de Sultan dit stuk door zijnen schoonbroeder, den minister van koophan del in verrassend hervormingsgezinden geest had laten op stellen. Uit de lezing blijkt echter, dat, tegenover de fraaie woorden van „vrijheidwelvaartrust en rechten van alle onderdanen zonder eenig onderscheid", de meeste nadruk ge legd wordt op de „letterlijke en volledige uitvoering der bepalingen van de heilige wet." De moeder van den gewezen Sultan Mourad V heeft ver gunning verzocht om haren zoonter zijner genezing, naar een europeesch krankzinnigengesticht over te brengen. Ten gevolge van het rapport der turksche commissarissen in Bulgarijezijn de voornaamste aanvoerders der baschi- bozoeks in hechtenis genomen en is de gouv.-genl. van Adrianopel afgezetomdat hij dc algemeene wapening der mohammedanen in Bulgarije langer dan noodig was heeft doen voortduren. De Porte heeft het instellen van een nieuw onderzoek opgedragen aan eene commissiewaarvan de oud-minister Saioullah voorzitter is. Genl. Remball heeft den engelschen gezant te Konstanti- nopel medegedeeld dat de turken zich in Servie aan erger lijke plundering schuldig maken, maken, maar dat hij niets vernomen heeft van mishandeling van vrouwen of verminking van gekwetsten. De Porte heeft den 14 aan de gezanten der 6 groote mo gendheden medegedeeld, dat tot een wapenstilstand niet kon worden overgegaan, maar dat zij den vrede wilde sluiten op de volgende voorwaarden: 1°. Bezetting der Servische ves tingen die zij vóór 1857 bezet hield. 2°. Slechting der na 1857 in Servie gebouwde vestingen. 3°. Vorst Milan zal te Konstantinopel den Sultan als zgn leenheer moeten komen erkennen. 4°. Het effectief van het Servische leger moet tot 10,000 man en 3 batterijen teruggebracht worden. 5". Door trekking van den thans over Sofia naar de grenzen in aan bouw zijnden spoorwegdwars door Serviein verbinding met het oostenrijksch-hongaarsche spoorwegnet. 6°. Betaling eener oorlogschatting, of verhooging der gewone jaarlijksche schatting. Voorts moetenvolgens vroegere bepalingen da inwoners, die uit de naburige provinciën naar Servie ge ëmigreerd zijnteruggezonden worden. Ten opzichte van Montenegro wil de Porte zich aan het status quo ante bellum houden. Zij liet de onderhandelingen nopens een op deze voorwaarden te sluiten vrede geheel aan de mogendheden over. Tot eene schorsing der vijandelijkheden verklaarde zij zieh bereid. De vredesvoorwaarden schijnen dezelfde te zijn als door de ministers ontworpenmaar door den Sultan als te hard afgekeurd waren. De Groote Raadgeroepen om zijne meening te zeggenhad echter de zachtere voorwaarden des Sultans ontradenmet het oog op de stemming der mokam- medaansche bevolking. De mogendheden hebben eenparig de gestelde voorwaarden onaannemelijk verklaard en aangedrongen op de nakoming van het aanbod tot schorsing der vijandelijkheden. Daaraan is door de Porte gevolg gegeven voor den tijd van 10 dagen. De mogendheden zijn het eens geworden over eene verlen ging der schorsing. Sebvie. Den 12 heeft genl. Tschernagcff een brief aan Yorst Milan en den president-minister geschreven, waarin hij zijn vertrouwen uitspreektdat Deligrad niet ten val gebracht, dc marsch der turken tegen Krusevatz niet bewerkstelligd kan worden. Hij dringt er op aandat noch een wapen stilstand gesloten noch vredesonderhandelingen aangeknoopt zullen worden, dewijl het oogenblik voor Servische over winningen nu gekomen isonder de turken gebrek aan le vensmiddelen en ammunitie keerseht, en de aziatische troepen van den Sultan het niet langer zullen kunnen uithouden wanneer de winter invalt. De positie van Tschernayeff tuordt door den correspondent van Reuter te Semlin zeer bevredi gend genoemd. Die te Belgrado meldt, den 16, dat Bor- vatovich de stellingen der turken over het gebefgte van meenden en volkomen steun gevonden. Maar nu de oorlog T, n - i Jastrevatz omgetrokken, en dat Ouzon Mireomchde opper- SÜ' T*b.°Sn '.f'S; bf velbebbec .2, WAM» de turk,. de,.,Sde heime genootschappenen voor het oogenblik was er niets anders te doen dan te gehoorzamen aan het eenparig uitge sproken verlangen der groote mogendheden. De oorlogsver klaring van Servie was zoo onbillijk mogelijkmaar de en gelsche regeering had voor Servie gedaan wat zij kon. Graaf Derby was er niet alleen in geslaagd om alle mogendheden te doen samenwerkenmaar hij had zelfs een wapenstilstand verkregenbeiden zeer moeilijke zaken. Turkije had zich bereid verklaard om vrijzinnigeedelmoedige vredesvoor waarden te verleenendie de mogendheden zeiven konden vaststellen; alles wat het verlangde was, dat gelijktijdig met bet sluiten van een wapenstilstand de voorwaarden en de duur daarvan werden bepaald. Maar laatstelijk gaf Tur kije zijne toestemming tot eene schorsing der vijandelijkhe den zonder bepaling van den duur, en het vaststellen der vredesvoorwaarden aan de 6 groote mogendheden overlatende. Graaf Derby trachtte thans tot volkomen denzelfden toestand te geraken als vóór den oorlog, namelijk tot eene samenwer king der mogendheden ter regeling van de betrekkingen tusschen de Porte en hare christen-onderdanen. Op eenige volksdemonstratiën was de uitwerping der turken nit Europa bepleit en de instelling van een slavisch keizerrijk of eene slavische republiek. Zoodanige plannen zouden een europee- schen oorlog ten gevolge hebben en* waren onuitvoerbaar. Engeland moest liever met de andere mogendheden samen werken om de grondslagen te vinden voor eene bevredigende regeling der betrekkingen tusschen de Porte en hare christen onderdanen. De groote mogendheden wenschten tot eene algemeene oplossing der oostersche kwestie te gerakenen de heer Disraëli achtte het voorstel van graaf Derby gunstig voor eene definitieve oplossing. moet gedreigd hebbenalleen en gewapend tegen Turkije te zullen optredenindien de gezamenlijke stappen der mo gendheden te Konstantinopel ditmaal weder zonder gevolg bleven. De openbare meening en de dagbladen verklaren zich in levendige bewoordingen tegen de door Turkije gestelde vre desvoorwaarden. Graaf Anton Alexander v. Auersperg, als dichter onder den naam van Anastasius Grün bekend, is den 13, aan de ge volgen eener beroertein 70jarigen ouderdom overleden. Als staatsman nam hij eene eerste plaats in onder de liberale partij. De halfofficiëele Wiener Abcndpost zegt omtrent de turksche vredesvoorwaarden: „Nu reeds mag men doen opmerken, dat de formuleering der voorwaarden zeer onvolledig is. Naar alle waarschijnlykheid zullen de waarborgendie de Porte voor de verbetering van het lot der christenen in de in op stand gekomen provinciën zal moeten geven - m. a. w. waarborgen voor eene uitvoering der hervormings-nota van 30 December j.l. eene plaats moeten innemen, zoo al niet in het vredes-traetaat zelf, dan toch in de vredes-onderhan- delingen". De regeeringen der beide Rijkshelften zijn omtrent de JÉtenkkwestie l9t overeenstemming gekomen. van de Drina teruggedreven en 2 schansen bij Mali-Zwornik vermeesterd heeft. Dit bericht vereiseht bevestiging. Kolonel Becker heeft de Servische reserve-troepen georga niseerd. Hij zal tot opperbevelhebber van het leger aan de Ibar worden benoemd. Het leger heeft Vorst Milan tot Koning uitgeroepen. In dc staatkundige kringen te Belgrado heeft zulks een ongun stigen indruk gemaakt. De Vorst zoowel als de regeerjng hebben de uitroeping bepaald afgekeurd en zij heeft geene verdere gevolgen gehad. Het turksche leger heeft den 17in weerwil der wapen schorsing zijne bewegingen voortgezet. De circassiërs heb ben 2 dorpen in het district Alexinatz in brand gestoken. Den 18 heeft de regeering van de schending der wapen schorsing aan de mogendheden kennis gegeven en op een formeelen wapenstilstand aangedrongen, Abdul-Rerim-bassa laat nog steeds zwaar gesehut en am munitie uit het kamp van Nisch aanvoeren en genl. Tscher- nayeff concentreert alle beschikbare krachten van het Timok- en van het Drina-leger bij Deligrad. De regeering heelt op nieuw eene nota aan de consuls der vreemde mogendheden doen ter hand stellen betreffende de schending van de wapenschorsing door de turken bij Jan- kowa Klissoura. Dezen hebben verder Saitschar in brand gestoken en verwoest en zijn voorts den Timok overgestoken. Het leger bij Widdin heeft te Peliehite verschansingen aan gelegd. De oud-catholieke pastoor Berzog is den 17 te Rheinfelden (Aargau) door den duitschen oud-catholieken bisschop tot bisschop der nationaal-zwitsersche ehristelijk-catholieke Kerk gewijd. Onder voorzitting van den oud-minister Minghelti is den 9 te Bologna eene „Constitutioneele Vereeniging" geconsti tueerd. De officieuse Diritto keurt de door de Porte gestelde vredesvoorwaarden ten eenemale onaannemelijk. De vrede zegt zjjop deze grondslagen geslotenzou geen vrede zijn, msar het behoud van een bestendig broeinest van oorlogen; eene verergering van den staat van zaken, welke tot den tegenwoordigen oorlog heeft geleid. Zooals de toestand thans is en bij de opgewondenheid onder de slavische volks stammen is de eenige grondslagwaarop over den vrede met hoop van slagen kan worden onderhandeldten aanzien van Servie de handhaving van den staat van zaken zooals die vóór den oorlog was. De regeering heeft tot hare vertegenwoordigers in het buitenland eene aanschrijving gericht aangaande het vraag stuk der verdraagzaamheid op het stuk van godsdienst. Art. 11 der constitutie voert die in, voor zoover het inwendige der localen waarin godsdienstoefening gehouden wordten de begraafplaatsen betreftnmar verbiedt alle openbare manifes- tatiën, en ais zoodanig beschouwt de regeering de bekend making van de uren der dienst bjj aanplakking buiten de be- doelde localen. Ten aanzien van het gebeurde op de Bale- arische eilanden wordt verklaard, dat, onder het deksel van volstrekte godsdienstvrijheid, eene schandelijke, zoowel anti- spaansehe als separatistische propaganda gedreven werd, welke de overheid aldaar genoopt had omde verdraagzaamheid binnen de voor de eerediensl bestemde gebouwen eerbiedi gende maatregelen te nemen onder volkomen goedkeuring van het oppergezag. De burgemeester van Yilla Carlosop Minorca, heeft het zingen in de protestantsehe scholen verboden en eene pro- testantsche onderwijzeres eene boete van 10 realen opgelegd, omdat zij het gewaagd had hare kweekelingen, kleine meisjes, op straat te vergezellen. De regeering heeft het bedrijf afgekeurd des burgemeesters van S. Fernando, dien den protestantschen predikant aldaar gelast had de deuren van zijn locaal gesloten te houden, aangezien het openlaten daarvan z. i. eene manifestatie was! welke onder de tegenwoordige constitutie niet kon worden geduld. In de baskiscke provinciën hebben de junta's de ijverig ste voorstanders der fueros tot gedeputeerden gekozen en ook bij hunne beraadslagingen blijk; gegeven hoezeer zij aan deze oude voorrechten gehecht zijn. De regeering heeft, zoo het heet ten einde het publiek op de hoogte te brengen van de neigingen der republikein- sche oppositiede openbaarmaking vergund van een pro gram-manifest buitenslands (te Parijs) door Zorilla en Salme- ron opgemaakt in naam der „reformistische republikeinen". De punten van dit programma zijnafkondiging der repu bliek onder de constitutie van 1869organisatie van een nationaal leger op den grondslag van algemeene, verplichte krijgsdienst; regeling van de rechterlijke macht met de volle dige rechtspraak door gezworenen tot grondslagen van de betrekkingen tusschen Kerk en Staat, met het beginsel van vrijheid aller godsdienstige overtuigingen op voor alle gelijke voorwaardensecularisatie der begraafplaateen neutraal, ge dwongen kosteloos lager onderwijs op kosten van den Staat; herziening van de kieswet, met provinciesgewijze verkiezing en vertegenwoordiging ten grondslag, en van de belasting heffing met provinciesgewijze verdeeling der lasten welke door de Prov. Staten over de gemeenten geschiedt, enz.; aanwending van de nationale goederenhoedanig hunne her komst ook wezen moge, voor het bouwen van arbeiders woningen, het stichten van volksscholen, Banken voorland- bouw en nijverheid en sehulddelgingen. Uit een door de regeering verordend onderzoek is geble ken, dat den gebeelen zomer uit Malaga eene menigte koop waren Daar Madrid vervoerd is, zonder dat er een spoor te vinden is van het daarvoor aan inkomende rechten verschul digde geld. De voornaamste beambten der douane te Malaga zijn in hechtenis genomen. Ook is de inlevering bekend geworden van valsche coupons der openbare schuld tot een bedrag 9000 piasters. In den loop dezes jaars is eene werkplaats voor het vervaardigen van valsche munt en papie ren geld, na langdurige nasporingen, ontdekt in de Saladero- gevangenis te Madrid De minister Canovas heeft aan den berichtgever der K'óln. Zeitung verklaarddat bij tot de verordende maatregelen tegen de protestantsehe propaganda genoodzaakt is door de ontevredenheid der b&skische provinciën, welke na een 6jarigen strijd voor een godsdienstig ideaal onderworpen, maar nog niet tot kalmte gekomen zijn. Juist daar zijn de zendelin gen het ijverigst, tot groote ergernis der inwoners. Het is niet genoeg, zeggen zij, dat Canovas ons onze fueros ontneemt, nu wil hij ons bovendien protestant maken. Daarom had hij de provinciale gouverneurs aangeschreven, art. 11 der con stitutie letterlijk uit te voerenen toen dit bekend werd bad de aanzienlijke fel ultramontaansckgezinde dameswereld en de gelijkgezinde pers hem genoopt om de te Madrid het zelfde te doen. De krijgsraadte S. Sebastian zitting houdendeheeft den gewezen priester, het vroegere carlistische bendehoofd Santa-Cruzwegens moord en brandstichting bij verstek ver oordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. De troepen der transvaalsche republiek hebben eene vol slagen nederlaag geleden. Door de kaffers achtervolgd zijn zij teruggetrokken naar Steelpoortwaar de President Bur gers zich verschanst heeft. Verlaten door het meerendeel zijner manschappenverkeert hij in groote verlegenheid De republiek is gedesorganiseerd. De officieren hebben sedert 2 maanden geen tractement ontvangen, en hooggeplaatste beambten zijn er voor, britsche tusschenkomst in te roepen De Volksraad moet 4 Sept. bijeen komen, en zal alsdan een voorstel te overwegen hebben, waarbij Engeland verzocht wordt om het land over te nemen. Lord Carnarvon heeft den President zijne afkeuring van den oorlog te verstaan gegevenen hem aangeboden te bemiddelen. Times. De nederlaag beeft volgens het Kaapsche Volksblad hierin bestaandat toen Burgers den 2 Aug. met 2000 blanken en 900 mapochs tegen Secocoenisfad opgerukt was en tegen mid dernacht haar liet aanvullen de eene afdeeling haar plicht deed maar de anderewaarbij de mapoch-kaffers zich be vonden zich zeer lafhartig gedroeg en terugtrok ook de andere in haren haastigen aftocht medeslepende. Het verlies bedroeg intusschen slechts 1 doode en 1 gekwetste. Gebrek aan voedsel deed den slechten geest toenemen en een aantal manschappen deserteeren. Al de officieren der eene afdeelin" zijn wegens plichtverzuim beboet met sommen van 30 tot 60 gulden. Burgers is met 500 uitgelezen manschappen naar Lijdenburg gemarcheerd, ter bescherming van dit nu zoo blootgestelde punt. Hij heeft den aanleg van forten te Ma- gale en Steelpoort bevolenen besloten alle maanden 2 ver- sche commando's te zenden tot bezetting der grens in ver band met deze forten. De gouverneur der britsche Kaap-kolonie heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij allen engelschen onderdanen op grond van eene wettijdens den duitsch-franscben oorlo" in Engeland gemaakt, het deelnemen aan den oorlog in het transvaalsche verbiedt en te kennen geeft, dat hij hierin naar instructiën van den minister van koloniën han delt. Daar de wet spreekt van dienstneming in een oorlog tusschen „Staten," die met de Koningin in vrede zijn, wordt niet alleen het beweren van President Burgersdat hij een rebel te lijf gaatdoor de proclamatie ontkend, maar tevens aan Secocoeni en zijne barbaren, die nooit in eenige aanraking met Engeland geweest zijnde eer aangedaan om een Staat genoemd te worden, en tevens is de proclamatie zoo gesteld, dat des noods een engelschman zich zou kunnen rechtvaar digen als hij bij Secocoeni dienst nam. Daar de genls. Terry en Cook beiden de vervolging van de sioux-indianen hebben opgegeven, heeft de regeering besloten, den oorlog gedurende den winter krachtdadig voort te zetten door Powder River Country te bezetten. In Savannah heerseht de gele koorts. Er sterven dagelijks 25 a 30 menschen. De helft der bevolking heeft reeds de stad verlaten. In Georgië is bet weder tot botsingen tnsscben blanken en negers gekomen, waarbij eenige personen gedood zijn.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6