11 No. 41. Achténzeveiitigsle Jaargang. 5870. ZONDAG Colorado-Kever. Wolksspelext. 8 OCTOBER. Twee feesten. 0((iciëel (Bcbcelte. De Volksspelen zullen op 9 October a.s. niet ten 12 ure, maar ten I tire 's namiddags aanvangen, Dientengevolge zullen de deel nemers aan de Volksspelen uiterlijk ten half een ure op het Doelenveld present moeten zijn i'lvnmen van gepatenteerde Veeartsen. MJA1 S21ckclijfe0chc föcvichtcu Slelgle. Franki'lik. Vervolg der Buitenlandsche berichten in het Bijvoegsel Itimicnlaml. i L kll.Vt US li E Ob ii\,VT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal Ofranco per post 1 afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE KM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORDROLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen met 1 October eerstkomende, ten dienste der scheepvaart op het Noordkollandsch Kanaal, van zons onder- tot zons opgang van rijkswege lantaarns met rood licht zullen bran den aan de volgende sluizen en bruggen op dat Kanaal, als aan de schutsluis te Purraerend één lantaarn aan het be neden- en één aan het boveneinde van den oostelijken sluismuur der groote opening aan de Zij per schutsluis nabij het Zand, één lantaarn op ieder der buiten vloed- en binnen ebdeuren aan aj de vlotbruggenaan de draaibrug over de door- vaartsluis te Buikslooten aan de dubbele draaiburg te Alkmaar één lantaarn aan de vooreinden der leuningen van ieder der beweegbare gedeelten, zoodat, wanneer de bruggen gesloten zijnde beide lichten naast elkander staan. HaarlemDe Commissaris des Koninqs voornoemd 27 Sept. 1876. RöELL. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente voor belang hebbenden ter inzage ligt, eene beschrijving met teekening van den Colorado-ReverDe Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 12 September 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen uit, zoowel op Zondag 8 als op Maandag 9 October 1876 door het uitsteken der vlaggen van hunne woningen, van hunne belangstelling te doen blij ken in de herdenking van Alkmaar's Ontzet in 1573 en in de onthulling van het ter gedachtenis aan dat geschiedkun dig feit gestichte Monument nAlemaria Eicirixs. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Oct. 1876. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het vuurwerk zal worden afgestoken op Maandag 9 October 1876, des avonds te 7 uur, tegenover de Kanaalkade: dat op dien dag, na 12 uur des middags geene uitgespannen rijtuigen, wagens of uitstal lingen op de Kanaalkade mogen worden geplaatst; dat geene vaartuigen in het afgesneden kanaalvak mogen liggen en dat alle passage met rijtuigen langs de Kanaalkade verboden is tusschen 5 en 9 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Oct. 1876. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR. Gelet op art. 3 der verordening van 21 Januarii 1874 (Qem. blad No. 3); brengt ter kennis van belanghebbenden dat de herber gen tapperijen enz. op Zondag 8 en Maandag 9 October a.s., gedurende den ganschen nacht mogen geopend blijven. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 5 October 1876.A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de belanghebbende ouders en voogdendat op 1 November e.k. de toelating van leerlingen geschiedt op de openbare armen-, burger- en tusschenschoolterwijl aanvragen om op die scholen toegelaten te worden, moeten geschieden vóór 15 October e.k. bij de hoofdonderwijzers der betrokken scholen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Oct. 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ves tigt, naar aanleiding der circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van 8 September j.l. No. 132/sl-s, le afd. (Verz. No. 40), de aandacht op de Staatscourant van 3/4 dezer No. 208 waarin ter kennis van belanghebbenden wordt gebragt, dat in November of December voor de laat ste maal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examenbedoeld in art. 16 der wet van 8 Julij 1874 (Staatsblad No. 98), gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad No. 87), met vermelding waar en binnen welken termijn zij zich moeten aanmelden en welk bewijs daarbij moet worden overgelegd. /IftsMr, De Burgemeester voornoemd 26 Sept. 1876. A. MACLAINE PONT. P O L I C 1 E. -^<-r terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een jongensriem een jongensjas, een blikken tabaksdoos met pijpen-uithaalder en sigarenpijpje en een paar glacé handschoenen. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een sigarenkoker, een bloedkoralen kinderketting met gouden tonnetje en een gouden doekspeld. ril1! De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden Juli, Augustus en September 1876 verzon den geweest naar: Noord-America, C. Kuiper, Calumet; J. Cohen, New-York. Van het Hulpkantoor te Heer HugowaardJ. Prauger, Chicago. Belgie, D. J. Mazee, Antwerpen; C. P. Rambonets Poots, Brussel; Stokvis LefebreLaeken. Engeland, II. S. de Jong, St. John; J. Brymner (2 stuks), Liverpool; R. Helder (2 stuks), Plymouth; Anderson, Queenston. Frankrijk, Israël Hertz, Parijs; Burgon Cie., Parijs. Van het Hulpkantoor te Rustenburg, N. Bakker, Saida. Twee belangrijke gebeurtenissen zijn onlangs in België feestelijk herdachteen poging tot vereeniging met Noord- Nederland die mislukten een poging tot scheidingdie gelukt is. Men heeft het derde eeuwfeest der Gentsche pa cificatie en de gewone jaarlijksche September-feesten ter her innering aan den strijd voor de onafhankelijkheid des lands in 1830. De Gentsche bevrediging is wel het schoonste gewrocht van het staatkundig beleid van Prins Willem van Oranje. Het was de verwezenlijking van zijn stoutste verwachting de vrucht van jaren arbeids. De overeenkomst, in 1576 te Gent gesloten door den Prins en de Staten van Holland en Zeeland met de overige Nederlandsche gewesten die haar onderteekenden of later zouden onderteekenenwas een on derling verbond van vriendschap onder verplichting van el kander met goed en bloed te zullen bijstaan om de Span jaarden uit het land te drijven en te houden. Daarna zouden de Algemeene Staten bijeenkomen en orde stellen op 's lands zakenin 't bijzonder op de godsdienst in Holland en Zee land. De bloedplakkaten werden inmiddels buiten werking gesteld, maar tevens bepaald, dat niemand buiten Hol land en Zeelandwaar de Hervorming bereids vasten voet had gekregeniets zou ondernemen ten nadeele van het Katholiek geloof. De verbeurd verklaarde vaste goede ren en de roerende goederenvoor zoover zij niet ver vreemd warenzouden aan hun vroegere bezitters terugge geven, de geestelijken in het beheer hunner goederen in Holland en Zeeland hersteld worden. Aan de uitgeweken kloosterlingen zou men een redelijk onderhoud verschaffen, en alle ontervingen ter zake van de godsdienst of de beroerten zouden vernietigd worden. Indien nu maar zulk een verbond even gemakkelijk uitgevoerd en in toepassing gebracht, als ge schreven en onderteekend had kunnen wordenIn de ziel van Oranje kon een zoo schoon denkbeeld wortel vattenin zijn schatting was verdraagzaamheid geen tekort doen aan de goede zaak, geen verraad of flauwhartigheid, en vrijheid van godsdienst geen kenmerk van onverschilligheid. Dat hij de afgevaar digden van zoovele Nederlandsche gewesten tot zulk een opvatting van de roeping van het staatsgezag kon brengen, getuigt van den invloed dien zijn groote geest wist uit te oefenen. Maar in die opvatting kon de meerderheid zijner tijdgenooten hem niet volgen. Niet alleen zijn tegenstanders waren onmachtig om zich tot het begrip van gelijkheid van rechten en verdraagzaamheid te verheffen, maar ook zijn vrienden en bondgenooten beschuldigden hem van flauwheid en dubbelhartigheid. Toen de Burgemeester van Antwerpen bij hem kwam klagen over het prediken van Hervormde leer aars gaf hij hem ten antwoordDenkt gij dat ik heden nog kan belettenwat de Hertog van Alva in de volheid zijner macht niet kon verhinderen En toen de regeering van Middelburg de Doopsgezinden begon te vervolgenschreef hij haar: „Voorts verklaren wij u, dat het u niet toekomt, u over iemands geweten te bekommerenzoolang er niets gedaan wordt tot nadeel van den naaste of tot openbare ergernis. Wij bevelen u dus uitdrukkelijk op te houden met de gezegde Doopsgezinden verder lastig te vallen of te beletten nering te drijven en handwerk te doen om voor vrouw en kinderen den kost te winnenmaar integendeel hun vergunt weer de winkels te openen en te werken, zooals zij voor dezen gedaan hebben. Wacht u van hiertegen en strijdig met de hun verleende acte iets in het werk te stel len of hen te beboetenaltoos onder voorwaardedat door hen niets gepleegd worde tot iemands nadeel of tot openbare ergernisen dat zij de gemeene lasten gelijkelijk met de an deren dragen. Zelfs Marnix beklaagde zich er over, dat de Prins weigerde de Doopsgezinden van het burgerrecht uit te sluiten, en hem had toegevoegd, dat hij, zoo daartoe werd overgegaanook het recht van de Spaansche regeering moest erkennen om de Hervorming te onderdrukken en de Hervormden niet als Nederlandsche burgers aan te merken. Kon menwaar zulke mannen achter blevenverwachten dat de meerderheid den Prins zou volgen De gisting in de gemoederen was nog te grootde herinnering aan de vervolgjng en de gepleegde gruwelen nog te versch. De won den blóedden nogen de tijd der verzoening nog niet ge komen. Eerst eeuwen later kon het denkbeeld van den grooten Zwijger verwezenlijkt worden. Yoor drie eeuwen mislukte de poging. Noord-Nederland vereenigde zich later door de Utrechtsche Unie, maar de zuidelijke Nederlandsche provinciën bleven onder Spanje. Thans echter wordt de pa cificatie hoe spoedig zij ook te niet gingin de stad waar zij gesloten werd feestelijk en vol geestdrift herdacht en hulde gebracht aan het schoon verbond tusschen alle Nederland sche gewesten waarvan de mislukking door de edelsten van hun geslacht werd betreurd. Het tweede feest was gewijd aan de scheiding tusschen Noord- en Zuid-Nederland na een vereeniging van slechts vijftien jaren. Op nieuw zijn te Brussel de immortellen kransen neergelegd aan den voet van het gedenkteeken aan de gesneuvelden in den opstand van 1830maar aan den mond van den redenaar ontvloeiden slechts woorden van ver zoening en Vriendschap. Ten noorden van de grenzen zag hij niets anders dan goede buren en oude broedersmet wie geen andere betrekkingen onderhouden behooren te worden dan van onderlinge waardeering en genegenheid, tegen wie zelfs geen schijn van wrok meer is overgebleven. Twintig Nederlandsche officieren woonden de groote wapenschouwing bij, en te midden van den staf die Koning Leopold omringde, bevond zich een Nederlandsch kolonel. Bij het vele min verkwikkelijke dat ook onze tijd oplevert, doet het goed te kunnen wijzen op het heuglijk verschijnsel, dat een overeenkomst tot aaneensluitingeen poging tot vereeniging, al mocht zij niet gelukken, met geestdrift wordt herdacht als een schoone en hartverheffende gebeurtenis, ter wijl het herinneringsfeest aan een scheiding allengs afdaalt tot een kleurlooze plechtigheid waarbij de scheiding zelve wordt aangenomen als een gedane zaakwaarmede men vrede kan hebbenen alleen hulde wordt gebracht aan de mannen die er hun leven voor hebben gegeven. Er is verband tusschen de Gentsche pacifieatiefeesten en den dag van heden, maar er is geen vergelijking mogelijk tusschen de wijze, waarop zij worden gevierd. Wij zijnde minderen van onze broederswaar het geldt een feest in 't leven te roependat schittert door rijk versierde praal wagens prachtige kleedijendie het leven der voorvaderen wederom op straat brengenwij missen de gulle genotzucht die zieh overgeeft aan den indruk van het oogenblik alle feestvierenden vereenigt tot één jubelenden kring, wij'staan achter bij onze belgische naburen in artistiek en aestetisch vermogen, zoowel om te scheppen als om te genieten. Maar wij beklagen het ons nietals wij daarbij tevens in koop zouden moeten nemendie scherpheid van overtui ging, die heftigheid van discussie, die in België volksfeeS' ten tot partij feesten heeft gemaakt. Onze nederlandsche feesten zijn kalmer, maar daarom ook feesten voor allen. Onze herdenkingsfeesten kunnen tevens verzoeningsfeesten zijn. Dat zij ook de dag van heden. De opgeheven hand van het beeld, waarvan het omhulsel zich gereed maakt te vallenwijst op overwinning van buiten- landsch geweld, door eendracht bestreden, door de macht, die eendracht geeft, teruggeslagen en nedergeworpen. Er zijn er die thans in deze eeuw eiken strijd tegen een buitcnlandsch vijand overmoed noemen, en bij voorbaat als onmogelijk kenschetsen. De meesten onzer zouden thans nog de keuze tusschen onderwerping of strijd beslissen in den zinwaarin onze glorierijke voorvaderen zulks hebben gedaan Maar voor ons allen moet de overwinning, die wij vieren, een aansporing zijn om te naderen tot de overwinning, die wij nog behalen moeten in den strijd met alles, wat ons burgers van hetzelfde landnoodeloos van elkander scheidt. Ook hier moge van Alkmaar de Yictorie uitgaan 1 Van hier uit de overtuiging levendig worden, groeien en zich ont wikkelen, dat er een levensbeschouwing is, boven alle partij twisten, boven alle partij beschouwingenwaar de zucht om het goede te doen en het beste te vinden zich hoog verheft boven alle kleingeestige twisten van den dag. door den Koning Het internationale congres voor hygiëne en reddingsmid delen te Brussel is den 27 geopendin tegenwoordigheid van den Koningde ministers van buit. zaken, binn. zaken en o. werken, verscheidene leden van het corps diplomatique enz. Ten stadshuize werd eene soirée gegeven welke door 500 genoodigden werd bijgewoond. Den 3 Oct. is, ten besluite der zittingendoor 300 leden een schitterend feestmaal in het beursgebouw gehouden. De aartshertog Karei Lodemjk van Oostenrijk is den 28 te Brussel aangekomen en aan de station verwelkomd. De nieuwe maire van Libourne (Gironde), de heer lataste, heelt den 20 de maatregelendoor zijnen bonapartistisehge- zmaen voorganger Piola betreffende de zoogenaamde „bur gerlijke begrafenissen" in Mei 1875 genomen, ingetrokken, dewijl zij in strijd waren met de gewetensvrijheid en niets recht geeft om te geloovendat bedoelde begrafenissen tot wanordelijkheden en inbreuk op de aan de dooden versckul- digden eerbied moeten leiden. Kicior Hugogeraadpleegd omtrent de verkiezing van eenen afgevaardigde ter Kamer te Toul, in plaats van wijlen den heer Camille Claude, heeft geantwoord, dat de amnestie het eerste en laatste woord is van den tegenwoordigen toe stand en dat hij eiken candidaat verwerpt, die niet instemt met eene onvoorwaardelijkevolkomene amnestie. Het vonnis van 3 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boetetegen den gerant van Rocheforts dagbladLes droits de l honme, uitgesproken, is den 27 door het hof van appèl bekrachtigd. I..,üe„uil'Seyei' Tribune, een orgaan der „onverzoen- e?r n 'r u11 veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 400 fr. boete, ter zake van een voor de godsdienst be- leedigend artikel. Yolgens l' Dnivers waren den 27 te Lourdes 4000 bede vaartgangers uit Anjou, Normandie en Languedoc aangekomen, en waren een doofstom, sedert 23 jaren verlamd man en een jong meisje, dat aan bloedarmoede leed, plotseling genezen. De 15 divisie-generaals, die, na 3 jaren als hoofden der militaire commandementen gefungeerd te hebben moesten aftreden, zijn, krachtens de bij de wet van 24 Juli '73 aan den ministerraad toegekende bevoegdheid, herbenoemd, waar toe de minister van oorlog als reden heeft aangevoerddat de veranderingenwelke anders zouden moeten plaats heb bennadeelig zouden wezen-op een tijddat nog zoovele vraagstukken betreffende legerorganisatie aanhangig waren. De republikeinendie verwacht hadden, dat sommige cleri- caalgezinde generaals zouden worden vervangen, meenen, dat de minister van de hem gelaten speelruimte een te ruim ge bruik gemaakt en alzoo tegen den geest der wetwelke de periodieke aftreding als regel stelt, gehandeld heeft. Den 1 Oct. zijn tot leden der Kamer gekozen in het arr1. Embrunbij herstemming, de republikeinsche candidaat Ferraritegenover den legitimist Prumières; in de arroncR Kamerijk, Senlis en loul de republikeinen Bertrand Milcent (groot industrieel)Franck Chaveau (advocaat) en Petitbien in de arrondn. Auch en S. Gaudens de bonapartisten Peyrusse en Tronwier vorige verkiezing ongeldig was verklaard. Al de geavanceerde candidaten bleven in de minderheid of had den zich teruggetrokken. De Koning is in den vroegen morgen van den G op het Goo aangekomen. SrAi'EN-GENERAAL. 2« Kamer. De minister van justitie handhaaft de voorgestelde opheffing van rechtbanken en kan- tongerechtenen stelt voorts voor de jaarwedden der voor zitters bij de rechtbanken 2° kl. 500 en die der ofïi- eieren van justitie bij diezelfde klasse ƒ300 booger te stellen, ten einde aan rechters en subst.-officieren 1» kl. een prikkel te geven, om eene benoeming in eene rechtbank 2= kl. aan te nemen. De jaarwedde der kantonrechters 2® kl wordt op f 2500, 3' kl. op f 2200, 4» kl, op n800 bepaald. De tijd van invoering wordt op 1 Jan. '77 bepaald. De minister acht de ingebrachte bezwaren tegen de voorgestelde opheffing der rechtbank te Hoorn niet van zooveel gewichtdat hij haar mag behouden; het kantongerecht te Naarden verlangt hij naar Hilversum te verplaatsen. De begrooting voor de voltooiing van het veslingstelsel dienst 1877, is voorloopig beperkt tot de sommen, noodig voor de voortzetting van aangevangen en tot betaling van termijnen van aanbestede werken, gezamenlijk ten bedrage van 3,070,000. Bij de indisobe begrooting voor 1877 zijn de volgende bui tengewone uitgaven voorgedragen: werken tot beveiliging van Batavia tegen overstroomingen 450,000, idem van Sa- marang 400,000, voor den bouw van het krankzinnigen gesticht te Buitenzorg f 300,000, voor de havenwerken te Batavia f 3,106,000, voor den aanleg van spoorwegen op Java f 2,692,00, voor aanvulling van bet materiëel der zee macht f 840,000. Bij de 2". Kamer zijn wetsontwerpen ingediend, houdende bepalingen betreffende de beüediging der vertalers, en ten onteigeningten behoeve van den aanleg van een kanaal en weg m het waterschap de Wildervanksterdallen. Onderwijs. Den 2 is te 's Gravenhage eene industrie school voor meisjes geopend. Puocessiön. De Courrier de la Meuse bericht dat de gezamenlijke limburgsche Afgevaardigden zich naar den mi nister van binn. zaken begeven hebben om hunne grieven tegen de handelingen der policie bloot te leggenen dat deze hun verzekerd heeftdat de zaken zouden blijven in liet.status quo van vóór 184S; dat de procureur-generaal te s Hertogenboschde heer df Aulnis voor den minister van justitie geroepen is en van dezen eene formeele berisping ontvangen heeftdat slechts één minister in een particulier gesprek verklaard beeft tegen processiën en eeredienst buiten de kerken te zijnen dat deze minister is de beruchte ul- tramontaan van de N. Rott. Ct.; dat de processiën zullen voortgaantalrijker en met meer praal dan ooitonder het schild der grondwet en der wetten. Tegen den heer LI. Bo- gaertsuitgever van den Courrier, is proces-verbaal opge maakt wegens dit artikelwaarin van den heer d'Aulnis ge zegd wordtdat hijterwijl de ministers waarschijnlijk slechts aten en sliepende baas speeldewillekeurige bevelen gaf I

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1