i Ia.p©ssf©^ Boeken, TAB Mi 1 Amsterdam, berichten de ontva WINTERSTOFFEN nieuwste modellen tende door verschei Zaailinarkt. Wij hebben de ees Tevens ontvange ISollanüsclic IJ WEftMItJ REGEN J ASS Heerengracht, bij het Koningsplein, 417. maakt door deze aan H. H koop zijner TABAK niet t LITEIT betreft. Hij beveel '1ar.- '■Jin eene KRUIDEN «gfU TER8-AFFAIRE een gezonde en sterke S&IR HOLLANDSCHE Aanvang De uren van vertrek en verkrijgbaar zijn aan alle jetten a 2 cents. NiitHiiei' klevende onti» re SlegenjtiKM'iitot ongeke alsook alle soorten va t geoliede benevens ISraPianiselie Stiel J. FORTUIN. waur ik die goetle esi houten litüssgeSs hek alg te Everdinge: llciiEand. Griekenland. Tnrk)je. HoMtenrGk-Iiougarije. XwHserlantl. ■talie. Spanje. Egypte. %'ereenlgde Staten. Kuid-.iri'ica. Sr*® ondergeteekende vcstigil hebbende als 1 tiiig'SCJiilder, beveelt zich ah delijk aan bij zijne stad- en lat: vertrouwen hem vroeger zoo ruim kenhoopt hij door dezelfde hanc verkrijgen. UEd. Koningsweg, B, 279. K. f per week. Zij, die in aanrr te komen, moeten van goede getu zien zijn en vervoegen zich met gefr onder letter B, ter boekhandel van te Alkmaar. gaande van Alkmaar naar Halfweg Tu3»uksd«»o«4 met taitrood terugbezorgt bij de Uitgevers de: op eene goede belooning rekenen. DAl rf -r4 ESai Amsterdam, 11 October 1871 MANGE Tegen jranco toezending van 25 gels, zend ik «ie teekeaiasg ec vlag waai «lit ssaemv snede! toe. Van jaar tot jaar toenemend gende, zoo ben ik in staat, bij ond tenswaardige fatniliën aanwijzing t 1®. Ij. li in het binnenland te reizen en de bescherming der overhe den te genieten bekrachtigd. In Britseh-Indie trekken de mohammedanen natuurlijk partij voor Turkije. Te Bombay is eene meeting gehouden, waarop verklaard is, dat Engeland Turkije beschermen moet. De mohammedaansche pers spreekt in gelijken geest cn laat zich tamelijk heftig uit. De regeering heeft den 4, van Livadie uit, aan hare ver tegenwoordigers te Parijs, Londen, Berlijn, Rome en Weenen eene nota toegezonden, waarin zij haar leedwezen te kennen geeft over het hervatten der vijandelijkheden door Servie en over zijne weigering om de wapenschorsing te verlengen. Voorts heeft zij ook den wensch te kennen gegeven naar een overleg der mogendheden, ten einde de oorlogvoerenden tot het staken der vijandelijkheden te noodzaken. Het dezerzijds gedane voorstel om tot bemiddeling der geschillen in het Oosten een congres te houden is hoezeer door Engeland officieel aangenomengeheel op den achter grond geraakt. Te PatrasZante, Nauplia en Piraeus hebben demonstra tiën ten gunste van de grieken in Turkije en van militaire toebereidselen plaats gehad. De beweging wordt meer en meer algemeen. De Porte heeft in haar antwoord op de vredesvoorstellen der mogendheden doen uitkomen dat die voorstellen met de uitlokking van eene revolutie harer grieksehe onderdanen zouden gelijk staandaar men dan alleen aan de in opstand gekomen slavisehe provinciën voorrechten zou toekennen. Ten tweede waren die hervormingen binnenlandsehe aange legenheden van Turkijewaaromtrent de Porte zich geene voorstellen door de mogendheden kon laten geven. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn te Brussa aan gekomen en door de autoriteiten aldaar begroet geworden. Het duitsche gepantserde fregat Friedrich Karl is van Smyrna naar Saloniea vertrokken op het berichtdat onder de muzelmannen in laatstgenoemde plaats op nieuw eene bedenkelijke gisting heerschte. Kiamil-beyvoormalig voorzitter van den Raad van State, is overleden. In de den 10 gehouden zitting van den buitengewonen Raad was er aanvankelijk levendig verzet tegen het verlee- nen van wapenstilstand in 't algemeen. Ten slotte waren alle leden het hierin eensdat de gevraagde wapenstilstand van 6 weken wegens zijn korten duur ernstige gevaren voor Turkije zou opleveren in het wel is waar onwaarschijnlijk gevaldat de vredesonderhandelingen mochten mislukken. De Porte heeft hierop beslotenaan de mogendheden de voorwaarden mede te deelenonder welke zij in een wapen stilstand van 5 of 6 maanden zou toestemmenwelke vol gens haar een drievoudig voordeel zou opleveren namelijk 1°. in deze tijdruimte zou de Porte in staat zijnhet over prikkelde fanatismus der muzelmannen tot ledaren te bren gen 2°. zij zou niet blootgesteld worden aan het gevaar, van de vijandelijkheden te moeten hervatten in een jaarge tijde hetwelk de krijgsoperatiën moeilijk maakt3°. deze tijdruimtezou eene verstandhouding omtrent de vredes voorwaarden en de algemeene hervormingen, in het Keizer rijk in te voeren gemakkelijker maken. Servie. De plaatscommandant van Belgrado, een serviër, Simics geheeten, is den 2 uit zijne betrekking ontslagen en vervangen door den russischen genl. Dansdeville. De afge treden commandant was niet zeer bemind, maar het opdragen zijner betrekking aan een vreemdeling heeft op de bevolking een onaangenamen indruk gemaakt. Bi den laatsten tijd zijn het minder militairen dan wel priesters en monnikendie uit Rusland herwaarts komen de priesters willen als aalmoezeniers, de monniken als sol daten in het leger dienst doen. Ook uit de Servische kloos ters worden de gedunde rijen van het leger aangevuld. Daar de oostenrijksche stoombooten op den Donau weige ren russen te vervoerenheeft de regeering die taak opge dragen aan eene Servische boot. De commissiewelke be last is met het koopen van hongaarsche paarden voor Ser vie, heeft reeds 860 paarden gekocht. De minister Ristics heeft de civiele en militaire autoriteiten aangeschrevendat zij voortaan geen enkele toespeling meer op het Koningschap moesten maken. Een regeerings-agent is naar Deligrad afgevaardigd, om Tschernayeff te gelasten, in zijne rapporten zich te onthouden van den titel„koninglijke". De engelsche kolonel Marciver is tot commandant over al de cavallerie aan de Morava en den Timok benoemd. De genl. Tschernayeff heeft hern wegens zijne dapperheid het Takovokruis geschonken. De consuls van Engeland Rusland Oostenrijk en Frank rijk hebben van hunne gouvernementen last ontvangen Servie het aannemen van een geregelden wapenstilstand van niet korter dan eene maand aan te raden. De minister Ris tics moet gezegd hebbendat Servie reeds sedert geruimen tijd zulk een wapenstilstand verlangt en dien dus ongetwij feld zal aannemen. De sedert door de Porte voorgestelde wapenstilstand van 6 maanden is door de regeering nadruk kelijk afgewezen. De minister van buit. zaken heeft van verschillende pre feeten rapporten ontvangen, waarin verklaard wordt, dat de turksehe troepen zich op nieuw aan wreedheden hebben schuldig gemaakt in de departementen ThatcbakDrina EerninaOutschze en Cronchevicz. Overal hebben de be woners veel geleden. De turken hebben een aantal dorpen verbrand en zooveel vernieling aangerichtdat de schade op 90 miljoen francs wordt begroot. Zij hebben grijsaards, vrouwen en kinderen vermoord en verbrand. Men heeft lijken gevonden met afgehouwen armen, ooren en uitgesneden tongen. Zij hebben lijken opgegraven en diena het hoofd te hebben afgehouwenaan de honden toegeworpen. Te Belgrado vormt zich een regiment lansiers van duit sche vrijwilligers. De grieksehe kolonel Byzantios keert naar Athene terugzonder in de oprichting van een helleensoh legioen geslaagd te zijn. Tschernayetf heeft aan den Vorst getelegrafeerd dat de majoor Csolac-Antic, voorwaarts rukkende van JackovaKlis- sura in do richting van Kourohomaliaalle dorpen in de vallei der Troplitza bezet en stellingen ingenomen heeft voor Kourohomalia. De genoemde vallei was van turken bevrijd. Den 9 hebben de turken beproefdde Drina bij Ratseha over te trekken, maar zij zijn door de serviërs teruggedreven. Montenegro heeft den 6 zijne toestemming gegeven tot eene schorsing der vijandelijkheden voor onbepaalden tijd in afwachting van het sluiten van een geregelden wapenstil stand onder voorwaardedat het Controle zal voeren over de hoeveelheid der levensmiddelenwelke aan de omsingelde turksehe forten en troepen verstrekt worden. Kaar het schijnt, is het thans verkregen resultaat te danken aan de bemoeiingen van den britschen consul, den heer Monson, die zich de oneensgezindheid ten nutte maakte, welke tusschen Vorst Nikita en den russischen consul, den heer Jonine, gerezen was. De achterhoede van Moukhtars leger is den 4 op haren terugtocht naar de Herzegowina door montenegrijnen en in- surgenten aangetast en verlies Joegebracht. Den 6 heeft Moukhtar de door de montenegrijnen bezette hoogten van Bojnobrdo aangetast en 3 verschansingen ingenomen. De nu ntenegrijnen vervolgendewerd hij bij Mirotineke üolwe tot staan gebracht en ten slotte naar zijne stellingen terug- getreven. Het verlies der montenegrijnen bedroeg 100 doo- dei en gekwetsten. Eene versterking van 2500 man bekomen henbende, vielen zij in den naoht van 78 Moukhtar aan en dwongen hem, tot aan de grenzen terug te trekken. Hun veriies bestond in 115 dooden en gekwetsten, de turken telden 850 dooden. Dalovic is er vervolgens met 7 batal j ons in geslaagd de positie van Moukhtar om te trekken om te belettendat de turken versterking ontvingenstak hij Ljubinje in brandvoorts heeft hij de turkendie van St dac kwamen, uiteengejaagd. Rotjmanie. Het regeeringsblad van den 8 behelst een be duit van den Vorst, bevelende, dat het staande leger zich met de reserve en het territoriale leger vereenigen zalten eir.de divisie-oefeningen te houden. Daartoe is aan den minister van oorlog een orediet van 200,000 fr. toegestaan. Hongarije. De immuniteits-commissie heeft de zaak van den Afgevaardigde Miletics behandeld. Na voorlezing der ui! gebrachte besehuldiging besloot zij de handelingen van hef ministerie goed te keuren. Zij was van oordeeldat in het algemeen de onschendbaarheid der Afgevaardigden ook voortduurt gedurende de vacantie van het Parlementmaar zij achtte in het hier aanwezige geval de handeling der re geering gerechtvaardigdals zijnde een maatregel uit nood dwang. Den 6 heeft de minister-president Tisza in het. Volkshuis, in antwoord op een zesial vragen van den heer Iranyiver. klaard dat het ministerie met de politiek van graaf Andrassy instemde en dat alle waarborgende mogendheden eenstemmi handelden. Omtrent den doortocht van russen door Rou- maaie kon hij niets zeggen; ten aanzien van die, welke door Hongarije (rokken en misbruik maakten van de insignes van het Roode Kruis, heeft de russische regeeringin over leg met graaf Andrassy, krachtige maatregelen genomen. De russische regeering had verdere verleeningen van verlof ver boden. Met betrekking tot de uitroeping van Vorst Milan tot Koning van Servie verklaarden de Vorst en het Servi sche kabinet officieeldat zij slechts het status quo ante helium wenschten. Het streven der regeering was het be. houd des vredes, zonder de eigene belangen in gevaar te brengenenin overeenstemming met de overige mogend heden, aan de volken in Turkije een beter lot te verschaffen. Hei antwoord werd door het Huis met bijval ontvangen. De bij het Volkshuis ingediende begrooting over 1877 wijst een deficit van 15 miljoen aan, hetwelk de minister van financiën zonder leening meent te kunnen dekken. Het Huis heeft den 9, overeenkomstig het voorstel zijner commissiede handelwijze der regeering ten opzichte van den heer Milities goedgekeurd, en is daarop tot half No vember uiteengegaan. In eene den 9 te Budapest gehouden bijeenkomst der daar aanwezige oostenrijksche en hongaarsche ministers, zijn de wetsontwerpen betreffende het vergelijk definitief vastgesteld. Alvorens Lausanne te verlaten heeft de heer Gambetta var een aantal hier te lande vertoevende franscheu en Zwit sers een zilveren schaal ten geschenke ontvangen bij wijze var aandenken aan de algemeene verkiezingen, den 20 Eebr. 1.1. in Frankrijk gehouden. 16 Leden van den Grooten, Raad van Genève, tot ver- sch.llende politieke fractiën behoorende, hebben in een „adres aan de kiezers" met nadruk geprotesteerd tegen 2 onlangs door dien Raad aangenomen wetsontwerpenhet eene ten doel hebbende om zekere, vroeger aan geestelijke corporatiën behoord hebbendeonroerende goederen regelmatig in het kadaster op naam van particulieren ingeschreven, bij het staatsdomein in te lijven, het andere om, tot fnuiking van het ver,,et der ultramontaansche overhedenhet herkiezen van afgezette burgemeesters gedurende 3 jaren te beletten. Het eer, te achten de onderteekenaren in strijd met de constitutie, het laatste de gemeentelijke overheden verlagende tot den rang van gewone beambten en dienaren der kantonnale re geering. Op een te Genua gehouden congres van werkmansvereeni- gingen is de vraag ter spraak gebrachtof de leden dier vercenigingen deel konden nemen aan de verwachte verkie zingen voor eene nieuwe Kamer, zonder aan hunne republi kein sche beginselen te kort te doen. In weerwil dat de hee en Saffi en Campanella deden uitkomendat Mazzini zelf der republikeinen nimmer de deelneming aan de verkie zingen verboden had, werd met 101 tegen 75 st. besloten tot onthouding„tenzij na de bijeenroeping van eene con- stit ïëerende vergadering, welke, uit eene volksstemming voortgekomen, het algemeen stemrecht invoere." De rooverbende van Sinardi heeft den opzichter de stoeterij van bn. Berlingieritegen wien zij niet zonder reden wrok koe-terde op een zijner landgoederen bij la Silain Cala- brie, gegrepen en omgebracht, door hem in een rensaehtigen ketel met water te koken. De regeeringde wet betreffende de afschaffing der gods dienstige corporatiën willende doen eerbiedigenheeft al de vroegere kloosters doen onderzoeken en gelast.alle novices, die tersluik mochten zijn opgenomennaar hunne familiën terug te zenden. Het Vaticaan heeft daarop de noodige gel den verstrekt om de jongelieden, die zich aan het klooster leven wenscheu te wijdennaar de kloosters in Frankrijk en Belgie te zenden. De minister Zanardellidie zich naar Sicilië heeft begevenom zich ter plaatse te doen inlichten omtrent de noodige uitbreiding van de spoorwegenhavenwerken enz., valt alom op het eiland het beste onthaal ten deel. Den 7 is het lang verwachte besluit tot ontbinding der Kamer van Afgevaardigden verschenen. De verkiezingen en herstemmingen voor de nieuwe Kamer, welke 20 Novj moet bijeenkomen, zijn op den 5 en 12 dier maand bepaald. Den 9 is te Bologna het derde italiaansehe catholiek con gres; geopend met eene redevoering van den kardinaal Mari- chtm en in tegenwoordigheid van 6 bisschoppen en een aan'al geestelijken en leeken. Deze bijeenkomst lokte eene tegi ndemonstratie uit van de ingezetenen welke des avonds hernieuwd werd. Ten gevolge hiervan heeft de regeering het congres ontbonden „ten einde de wanordelijkheden te voor kon en waartoe de voorzetting ervan aanleiding zou kunnen geven". De heer Pi y Margall heeftin naam der federale repu bliek en van de vrijmaking des volks, schriftelijk geprotesteerd tegen hec onlangs door de neeren Salmeron en Zorilla open baar gemaakte manifest. Hetzelfde heeft de heer Castelar gedaan in naam van de eenheids-republiekgezegd manifest verklarende voor onuitvoerlijkonrustbarend en ongerijmd. Den 3 heeft een trein met omstreeks 900 bedevaartgangers Madrid verlatenten einde zich naar Rome te begeven onder de leiding des aartsbissehops van Grenadaden 4 zijn er nog 700 vertrokken, die de beide volgende dagen door anderen stonden gevolgd te worden. Er zijn er ook die uit de havenplaatsen am de Middetlandsche-zee rechtstreeks naar Rome vertrokken zijn. De Imparcial verhaaltdat de pelgrims uit Andalusic, op reis naar Bayonne, te Vallado- lid een trein uit Madrid ontmoetendede kreten aanhieven: „Leve de Paus! Leve de godsdienst! Leve don Carlos!" Die uit Madrid protesteerden nadrukkelijk tegen deze laatste ontboezeming en tot hetoogenblik van liet vertrek toe wer den door de reizigers krachtige bedreigingen geuit. Een 200tal pe'grimsen onder deze 60 priestersdoen de reis over Lourdes. Een engelschman of ier, den 5 Oet. als liefhebber deel nemende aan een stierengevecht te Barcelonais er in ge slaagd ten overstaan van 16000 toeschouwers2 stieren te dooden. Eene serenade was zijn loon. Het, hem toekomende van de opbrengst der vertooning schonk hij aan het stede lijk hospitaal. Door de junta van Biscaye is dezer dagen eene motie aargenomenverklarendedat genoemde provincie „thans en ten alle tijden" zou blijven aandringen op de intrekking der wet van den 21 Juli dezes jaars, waarbij hare vrijheden en fueros werden aangerand „met dit doel", zoo luidde de motie verder, „en wanneer het pas geeftzullen de provin ciale gedeputeerdende algemeene rentmeesters en eene bij zondere commissiebestaande uit vertegenwoordigers van alle distrieten, binnen de perken der fuero en overeenkomstig de wet van 25 Oct. 1829 alle vraagstukken moeten uitmaken, waarbij de provincie het meest belang heeftsteeds onze heiige, onvervreemdbare rechten onaangetast latende." Den geest, waardoor de junta bezield wordt, kan men voor het overige opmaken uit de 2 volgende onderwerpen van schil derijen waarvoor zij eene mededinging geopend heeftuit sluitend voor schilders uit de 3 baskische provinciën en Navarre. 1°. „De biscayersin eene stad hunner provincie ingesloten, wederstaan het leger der Konings van Castilie Alfonso XIin naam hunner vrijheden en fuerosmiskend door het verschijnen eener gewapende macht op baskisch grondgebied." 2J. „Onder den boom van Guernica verzameld, zweren de biscayers tot den laatsten man toe te sterven liever dan in de overeenkomst te berusten waarbij de Ko ning van Castilie hunne gewesten den gouverneur van Aqui- tanie afstond." Den heer Castelar heeft de junta haren dank betuigd voor zijne verdediging van de fueros in de Kamer, en eindelijk besloten, de bezoldiging der geestelijkheid door de gemeenten niet te doen geschieden, totdat de regeering eene duidelijke definitieve wijze van handelen zal hebben aange nomen. Het desbetreffende hoofdstuk is voorshands van de provinciale begrooting geschrapt. De engelsche regeering heeftzonder te wachten op een gezamenlijk vertoog van de verschillende mogendheden den Onderkoning doen weten, dat zij ten aanzien van het vonnis, in de zaak van Carpi gewezen, de zijde der gemengde recht banken koos [volgens bedoeld vonnis had de Onderkoning het recht niet van de bijzondere crediteuren der Dairo te onder werpen aan de algemeene maatregelen betreffende de houders van brieven der geconsolideerde schuld]. Ten gevolge van deze kennisgeving heeft de Onderkoning de heeren Goschen en Joubertvertegenwoordigende de engelsche en fransche hou ders van egyptische schuldbrieven uitgenoodigd te Cairo te komen ten einde het eens te worden omtrent de maat regelen vereisoht door de positie des Onderkoningsuit het vonnis der rechtbanken voortvloeiende. Genl. Balcockde voormalige particuliere secretaris van President Grantzoo men weet indertijd vrijgesproken van zekere knoeierijen betreffende de belastingheffing op de whisky, en later beschuldigd van die vrijspraak verkregen te hebben door middel van eene verduistering van stukkenis den 30 Sept. ook van medeplichtigheid hieraan vrijgesproken. Bij de verkiezingen in Colorado van verschillende staats ambtenaren en Afgevaardigden naar het Congres zijn repu- blikeinsche candidat.en gekozen. Ook in de Wetg. "Vergade ring van dien Staat heeft de republikeinsche partij de meer derheid verkregen. Tot gouverneur van Georgie is de democratische candidaat gekozen. Ook in de Wetgevende Vergadering van Georgie heeft de democratische partij de meerderheid. Woodwardde medeplichtige van Tweed, is te Chicago in hechtenis genomen. Ie minister van financiën heeft de amortisatie aangekon digd van 5 miljoen doll. 5/20 bonds met coupons en 5 mil joen doll, ingeschreven bonds. De dieven van beroep t.e Philadelphia, die, zich op het tentoonstellingsterrein vertoonende, op grond eener bestaande wet3 maanden opgesloten worden hebben den burgemees ter verzocht, voor hen een dag ter bezichtiging der tentoon stelling te bepalen, onder belofte van dien dag geen kwaad te zullen doen. Men twijfelt aan de inwilliging van dit verzoek. In Indiana hebben de democraten eene meerderheid van 2000, in Ohio daarentegen de republikeinen eene meerder heid van 8000 stemmen behaald. De laatstgenoemden heb ben 8 zetels in het Cpngres gewonnen. In Indiana hebben de candidatendie ter gunste van het in circulatie brengen van papierengeld gestemd zijn, de nederlaag geleden. De Volksraad der Transvaalsehe Republiek heeft in zijne vergadering in Augustus te Pretoria gehoudenbesloten mej, Catharina F. v. Rees schriftelijk dank te betuigen voor hare belangstellingaan het land betoond door de vervaar diging van het lied en de melodiegetiteld„Transvnalsch Volkslied." Genoemd lied, door den Raad „ons lied" ge noemd, werd bij de sluiting der zitting door een goed man nenkoor gezongen en dient steeds tot slotlied op elk concert en hij elk feest. Meer en meer blijkt hel dat de berichten van engelsche zijdebetreffende den benarden toestand ten gevolge van den mislukten aanval op den zetel van Secocoer.i, schromelijk overdreven zijn geweest en dat de staat van zaken volstrekt niet verontrustend is. De commandant Coetzer, aan wiens hou.ling bij den hoofdaanval wordt toegeschreven, dat de veldtocht niet volkomen geslaagd is, is ter dood veroordeeld; doch die straf is in eene geldboete van 500 p. st. veranderd. Te Pretoria is eene bijeenkomst gehouden, ten doel hebbende om het gedrag van den President af te keuren, maar het liep tot groote teleurstelling der aanleggers af, die het ten slotte oneens werden De President hield moedig het hoofd op, en ofschoon het hem zeker aan geene bezwaren ontbreken zal in de verdere regeling van zaken en om aan de partij van de goudvelden het hoofd te biedendie op britsche tussehenkomst blijft aandringen ofschoon geen vijand in de nabijheid is, zoo steunt men op de geestkracht en bekwaam heid van den President, die van de groote meerderheid der zijnen veel vertrouwen geniet. Snelpersdruk van Herm". Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6