Aehlëiizeveuiigsle Jaargang. J 876. ZONDAG Groote Koemarkten te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, Oorlog ol' Wapenstilstand? No. 43. 22 OCTOBER. ©fftctcel CScbeclte. Maandag 6 November 1876. Woensdag 22 Woensdag 8 November 1876. REKENINGEN wegens leverantiën voor de Volksspelen worden vóór 1 No vember ingewacht ter gemeente-secre- tarie. SOsrfedij&schc Bcvidttcn EÜSissB'ieiilajidL II A A C Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant hehoorl een Bijblad, bevattende Wekelijlesche Berichten, Verslag van den Gemeenteraad en Advertentiën. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN N00RD1I0LLAND AANUESTEDING. Op Donderdagden 9 November 1876, des namiddags te half drie urenzal aan het locaal van het provinciaal be stuur, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed; Het driejarig onderhoud van den grindweg van de brug aan het einde van de Breelaan, nabij den Huigend ij k, naar U r s e m uit makende een gedeelte van den grooten weg der 2e klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedu rende 1877, 1878 en 1879. De bestekken zijn tegen betaling van 10 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op de Oudezijds-Achterburgwaltegenover het Walepleintje, te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, te Haarlem, en bij den Ingenieur J. M. F. Wellan, te Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het Isuppletoir kohier van de belasting op de honden over de dienst van 1876 op 18 dezer door den Gemeente raad vastgesteld, met bepaling van 30 December 1876 als den dag vóór of waarop de aanslag in eens moet zijn vol daan, op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Welhouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Oct. 1876. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat bij gelegenheid der groote veemarkt, op Maandag 6 November 1876, de gewone Maan- dagsche markt voor vette KalverenSchapen en Varkens zal worden gehouden aan de gedempte Nieuwesloot, nabij de Kanaalkade. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Oct. 1876. De Secretaris, NUHOUT van -Der VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Polieie voorhanden het navolgende gevondene, als: een vrouwemak, Hen mudden rogge. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een portefeuille met geldswaarde, een bloedkoralen armbandje met gouden slotje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand September 1876. ZweertsluisJh. Stuik, Bonschieur, Philips, J.E. W.van Dijen, Amsterdam; Johanna Kruier,'s Hertogenbosch K. de Groot, W. Komedeur, Heilo; J. J. N. de Groot, Kolhorn; J. Hart, Langedijk; E. Mulder, UrsemJ. Jongejan, Zuid polder. Van het hulpkantoor te Petten W. G. Bootsma Amsterdam. Allerlei teekenen schijnen een politiek onweder te voor spellen. De beurs is zeer onrustig geworden. Russische en Oosterijksche fondsen worden tot een aanzienlijk bedrag aan de markt gebracht. Even onrustig is de telegraaf. Gunstige tn ongunstige berichten kruisen elkanderen geruststellende tijdingen worden eensklaps door verontrustende mededeelin- gen afgewisseld. Niemand waagt zieh meer aan eenige voor spelling. Men geeft de vruchtelooze pogingen op om den gang der zakpn na te gaan en voor zich zeiven gevolgtrek kingen te makenwaaraan men niet kan nalaten een groote mate van waarschijnlijkheid toe te kennen. Alles is mogelijk, roept men ontmoedigd uit: terwijl wij meenendat een aan nemelijk voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand in ernstige overweging is genomen, zijn de Russische troepen misschien reeds op marsch naar het oorlogstooneelmaar onmogelijk is het ook niet, dot Ier elfder ure, terwijl wij den oorlog onvermijdelijk achten, de diplomatie in haar uiter ste krachtsinspanning er in slaagt een schikking te doen aannemen. Vreemd en volkomen in strijd met hetgeen in gewone, natuurlijke toestanden pleegt te gebeuren is inderdaad de houding der oorlogvoerende partijen. Servië, dat toch wel het meest in het nauw is gebracht en waarvoor de voortzet ting van den oorlog het verderfelijkst moest zijn, weigert een wapenstilstand van vijf of zes maanden en schijnt niets liever te willen dan den strijd met kracht voort te zetten, terwijl van Turkijedat op het punt scheen te staan den oproerigen vasalstaat binnen te dringen en met geweld van wapenen waarborgen te nemen tegen een mogelijke herhaling van zulk een vermetelheidgevergd wordtdat het niet alleen alles zal vergeven en vergeten maar zelfs aan het schatplichtige Servië een volkomen onafhankelijkheid zal toe kennen en daarenboven in de belangrijkste deelen van zijn Europeesoh grondgebied een nieuw stelsel van regeering zal invoerenwaardoor de bevolking en wel de in getalsterkte overwegende Christelijke bevolkingeen mate van zelfstan digheid van bestuur zou verkrijgendie van de betrekking tot de Porte niet veel meer dan schatplichtigheid zou overlaten. Deze vreemde verhouding is aan niets anders te wijten dan aan de in Europa vrij algemeen gevestigde overtuiging, dat het Turkschebewind in Bosnië, en de Herzogewina en in Bulgarije onhoudbaar is. Zoo het de Porte al niet ont breekt aan den goeden wil om de sinds jaren beloofde her vormingen in te voerendan mist het daartoe de kracht. Aan zulk een staat kar de heerschappij over Servië niet worden teruggegeven. Maar wat moet er dan gebeuren Op welke wijze moeten de zaken in Turkije geregeld worden P Ziedaar waarover de groote mogendheden het vooralsnog niet eens zijn, en daarom kan er ook nog niet aan het sluiten van den vrede worden gedacht. Daarom schijnt voor het oogenblik alleen een wapenstilstand mogelijk. Maar voor hoe lang Turkije wil een wapenstilstand van zes maanden. Servië, blijkbaar vertrouwende op de hulp van Rusland, wil daar niets van weten Zes weken is de termijndie aanvankelijk door Engeland in overeenstemming met Rusland voor een wapenstilstand was voorgesteld en nu Turkije een tegenvoorstel heeft gedaan van zes maandenverklaart Rus land daarmee geen genoegen te nemen, maar le blijven aan dringen op het Engelscbe voorstel van zes weken. Wat de beweegredenen zijn der wederzijdsche partijen, is duidelijk genoeg. Turkije's taktiek is altijd geweest tijd zoeken te winnen en de op hervormingen aandringende mogendheden met betuigingen van goeden wil en schoone beloften tevre den te stellen. De vraag isof het wel iets anders kan doen. Gelijkstelling van Muzelmannen en Christenen voor de wet zou niets anders zijn dan terzijdestelling van de voorschriften van den Koranverloochening van het Mohammedaansche geloof en opheffing van de grondslagen van de Turksche staatsregeling en het geheele Turksche bestuur, die zijn op getrokken op bet beginsel van ovcrheersehing. Al wilde de Turksche regeering daartoe overgaan, zij zou onmachtig zijn om haar plannen ten uitvoer te brengen. Evenmin als voor malige slavenhouders bereid zijn hnn vroegere slaven als hun medeburgers te erkennen en hen te beschouwen als menschen met gelijke rechten, met wie gemeen overleg en samenwerking in de behartiging der algemeenemaatschappelijke belangen noodig zijnevenmin kan van de Turken verwacht worden dat zij goedschiks met de Christen-bonden, op wie zij eeuwen lang met de uiterste minachting hebben neergezien zullen verkeeren op den voet van maatschappelijke gelijkheid. Min der dan ooit kan er thans aan gedacht wordenbet maat schappelijk en burgerrechtelijk verschil tusschen de Turksche en Christelijke bevolking te doen verdwijnen. Aan beide zijden zijn de hartstochten en de overgeërfde haat zoo sterk mogelijk opgewekt. Turksche dweepzucht is in gisting ge bracht door den opstand in de Herzegowina en de oorlogs verklaring van Serviëen de Christenen zijn niet minder ver bitterd door de moorden in Bulgarije. Wat vermag op dit oogenblik de Turksche regeering tot verbetering van zulk een toestand Een wapenstilstand van een half jaar zou daarenboven voor Turkije hoogst wenschelijk zijn tot vermijding van een winter-veldtochtwaartegen zijn troepen minder bestand zijn dan de tegen het ruwe klimaat geharde Serviërs en Russen En Russenwantofschoon tusschen Turkije en Rusland tot op dit oogenblik geen vredebreuk heeft plaats gehad stroomen Russische officieren en soldaten als vrijwilligers naar Serviëom onder de vanen van Vorst Milan den Turk te bevechten. Rusland wil blijkbaar met Turkije tot een be slissing komenen geen nieuw uitstel van zes maanden toe staan. Volgens verschillende berichten worden troepen in het zuiden des lands samengetrokken en zijn duizenden kozak ken naar Servië op weg. Wil Rusland dan den oorlog met Turkije? Misschien zal het daartoe overgaan, wanneer geen ander middel om Turkije te dwingen overblijft. Maar dat is nog geen reden om den oorlog onvermijdelijk te achten. Nog duren de onderhandelingen der overige mogendheden, ook met Engelandvoorten de russische gezant is weer met zijn familie te Konstantinopel. Nog behoeven wij de hoop niet op te gevendat Engeland zich met Rusland en de overige mogendheden zal vereenigenom de Porte te be duiden, dat er tot afdoende maatregelen moet worden over gegaan en er volstrekt geen reden bestaat om zich eerst nog eens een half jaar te bedenken. Vereenigen Engeland en Rusland zich in dien eiscbdan zal de Porte toegeven dan kan een wapenstilstand van een paar maanden tot stand komenen bestaat er uitzichtdat de maatregelendie in Turkije noodig zullen blijken, door de Europeesche mogend heden in onderling overleg zullen worden vastgesteld en onder haar toezicht zullen worden uitgevoerd. Dan bestaat cr hoopdat Rusland niet alleen de zaken in het oosten zal regelendan kan niet alleen een oorlog voorkomen maar ook vermeden wordendat ServenBulgaren en Montene- grijnen zich geheel in de armen van Rusland werpen. Staten-Generaal. De 2" Kamer heeft den 16 een aan tal kleine wetsontwerpen aangenomen en den 18, de beraad slaging over het wetsontwerp tot regeling der coöperatieve vereenigingen voortzettendegoedgekeurd het 2»., door de regeering dus gewijzigde artikel„Onder coöperatieve ver eenigingen verstaat de wet de vereenigingen van personen waarbij de in- en uittreding van leden is toegelaten en die de bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben, alsdoor middel van gemeenschappelijke uitoefening van hunne nering of ambachtdoor aanschaffing van hunne benoodigdheden of het hun verstrekken van voorschotten of crediet. Eene vereeniging, welke aan deze vereisehl en vol doet, verliest haar karakter niet, indien de statuten haar ver oorloven haren werkkring ook tot derden uittestrekken." Den 20 is het geheele ontwerp aangenomen met 58 tegen 7 st. De ingediende begrooting voor de Rijks-gestichten Om- merschans en Yeenhuizen voor 1877 bedraagt in uitgaaf f 558,005,20,zijnde f 50,473,40 minder dan de vorige. De bevolking is gedurende 1875 verminderd van 2809 tot 25(J9 en gedurende de eerste helft van 1876 tot 2078 personen. Marine. Den 14 is aan de werf ede Atlasu, fabriek van stoom- en andere werktuigente Amsterdam te water ge laten het ijzeren gepantserd stoomvaartuig Isala, gebouwd voor rekening van den Staat. Kerkelijke Zaken. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Noordscharwoude hebben het tractement van den predikant met f 200 en dat van den koster en voorzanger met f 70 verhoogd en tevens eene aanzienlijke som beschikbaar gesteld tot het plaatsen van een orgel in de kerk. Den 17 is te Amsterdam eene bijeenkomst van ongeveer 200 predikanten gehouden om te beraadslagen over de te volgen gedragslijn na de beslissing der synode van de Ned. Herv. Kerkwaarbij het onveranderd doen der z.g. beves tigingsvragen verplichtend is gesteld. Er werd besloten een adres aan de gemeenten te richtenwaarbij zij aangespoord worden zich tot de synode te wenden en deze te verzoeken, tot beoordeeling der bij haar ingekomen bezwaren eene buitengewone vergadering te houden. Het zenden van een adres aan de synodewaarbij men tegenover hare uitspraak omtrent het verbindend karakter van art. 39 ernstig zou ver klaren „wij kunnen niet" werd besproken doch overgelaten aan het particuliere initiatief. Een deel der aanwezigen be sloot tot dezen maatregel over te gaaneen ander tot het zenden van een krachtig protestwaarbij tevens op eene ruime toepassing der bepalingen omtrent het godsdienston derwijs zal worden aangedrongen. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 17 met 14 tegen 13 st. aangenomen een voorstel van den heer Stam, strekkende om den minister van binn. zaken te kennen te gevendat de door hem verlangde regeling van het onderwijs in de gymnastiek (als leervak tusschen de andere uren in) met het welbegrepen belang der koogere burgerschool moeilijk is overeen te brengenen hem eer biedig te verzoekende voorwaardenwaarop liet subsidie ten behoeve der school door den minister is toegezegdin nadere overweging te nemen. Aanbestedingen. Den 13, te Boxtel, het verbeteren der rivier de Dommel (vak BoxtelSt. Oedenrode) en van den Esscken stroomaan J. Monsters Jz., te Putterskoek voor f 90.000. Den 16, te Amsterdam door het bestuur der veenderij „de Nieuwe Bullewijk", onder Weespercarspel en Ouderam- stelhet maken van eenige aardwerkeneene schutsluis eene brug- en sluiswachterswoningaan A. O. den Boesterd, te Hillegersbergvoor f 38,790. Den 17, te Utrecht, bij berbesteding liet verbeteren van het verdedigingswerk bij den Korten Uitwegin de stelling Honswijk, geraamd op/182.000, minste inscbr. W. H. Schram, voor f 217.070. De regeering heeft voorloopig beslotende havenwerken te Batavia voor eigen rekening uit te voeren. Doorgraving van Holland op zijn smalst. Den 16 is door het Noordzeekanaal naar Suriname uitgevaren het schip Geertruida Cornelia, met koopmansgoederen het eerste dat langs den nieuwen waterweg naar de koloniën vertrok ken is. Den 19 vertrok het stoomschip Rembrandt door de Noordzeesluizen naar zee. 19 October 1876. Heden had, in tegenwoordigheid van het bestuur en van ingelanden, de proefneming plaats van het stoomgemaal van de Noordeindermeer. Dit stoomgemaal werd daargesteld onder het toezicht en de machineriën geleverd door de lieeren IV. C. en K. de Wit, ingenieurs te Amsterdam. £- u- üe proefneming liep in de beste orde af, en bij meeting werd bevonden, dat de diract werkende cjintrifJgaalporop het water per minuut 35 kubiek meter, 2,30 meter hoog op voerde. Sedert laatstleden Zondag was het stoomgemaal werkzaam en het heeft, tot heden werkende, 0,40 meter water afgemalen van den polder, die voor een gedeelte onder water stond door gebrek aan wind. Vervolg der Itekelijksche Berichten in het Bijblad. Yoor het examen van hulponderwijzer is geslaagd de heer L. P. Vogelezang, voor dat in de landbouwkunde de heer JCh. Hormei. De Ontzetdag heeft een schoone octaaf gehad. Het prachtige weder lokte tal van bezoekers naar het monument, dat bij vernieuwde beschouwing in ieders schatting nog wint, en was 's avonds volkomen geschikt om de voorgenomen illumination te doen gelukken. De hooge byzantijnsche poort op den Steenenbrug deed eer aan onze gemeente-architect die ai vaak getoond heeft op het gebied van illuminatie wat fraais te kunnen leveren. Ook de verlichting der Schapen- brug, aan de samenwerking harer buren te danken, voldeed zeer goed. Het stedelijk muziekcorps deed zich gedurende eenige uren op de Steenenbrug hoorenen eene overgroote menigte genoot van al het schoone dat haar ten beste ge geven werd. Wij mogen daaronder ook tellen den treffenden zang der knapen uit het verbeterhuisdie veroordeelden als zij zijn vele vrije burgers moesten doen blozen, die, ook als anderen vaderlandsche liederen aanhievenslechts een zouteloos lied als dat van „Haagsehe leen" wisten te galmen. Reeds elders is naar aanleiding onzer feestviering van den 9 op dit gebrek aan nationalen zin gewezenwij hebbenhoewel onze afkeuring even sterk waser in ons feestverslag niet van willen doen blijken; onze nieuwe er gernis noodzaakt ons er ditmaal niet van te zwijgen. De eerste volksvoorlezing van wege het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is den 17 gehouden en goed bezocht geweest. Als spreker trad op de heer Cohen Stuart, bandelende over kunst, met het oog op het onthulde gedenkteeken. Hij schetste hoe de schilder een trouwe afspiegeling moet geven van de natuur en de werke lijkheid maar met verstandige keuze, daar niet alles wat hij waarneemt schoon of geschikt tot reproductie ismaar hoe hij bovendien niet moet geven eene slaafscheziellooze copiemaar zuik een afbeeldsel waaruit blijkt wat hem in het subject getroffen beeft, wat bij het zien daarvan in hem is omgegaan; hoe uit zijn werk moet blijken eene gedachte, in zulk een vorm dat de aanschouwer die begrijpen kan. Verder wees hij er op datwaar de schilder ter bereiking van zijn doel over lijnen en kleuren beschikken kande beeldhouwer zich slechts van de eersten kan bedienen, en zijne taak daardoor des te moeilijker wordt; terwijl de moei lijkheid toeneemt indien zijn werk nietals eene schilderij van eene zijdemaar van verschillende zijden kan waarge nomen worden zoodat zijn beeld nergens richtingen of lijnen vertoonen mag, die niet schoon zijn en het oog onaangenaam aandoen. Spreker herinnerde voorts hoeveel bezwaarlijker het nog valtin de stugge grondstof niet een substantieel iets aftebeelden of voortest.ellenmaar een geeslelijk iets een idéé uittedrukken, te verzinnelijken, in aanscbouwelijken en verstaanbaren vorm te brengenen hij toonde aan hoe uitnemend het den beer Stracké gelukt was, de leus „van Alkmaar begint de Victorie" in een schoon en treffend kunst werk voor te stellen. Hij beschreef de beteekenis van het monument en wees zijne hoorders in bijzonderheden er op hoe juist en uitstekend de kunstenaar de opdracht der com missie volvoerd en daardoor een pronkstuk geleverd had over welks bezit wij ons ten zeerste mogen verheugen. Ter wijl hij zijne verwachting uitsprakdat het monument op prijs gesteldgeëerbiedigd en van eene fraaie omgeving voorzien zou worden, drong hij tevens krachtig aan op eer biediging onzer plantsoenen, welke nog steeds veel te wen- schen overlaat en door ieder stadgenoot ter harte moet genomen worden. Dat de begaafde spreker, die zijne rede toelichtte met menig voorbeeld aan liet gebied der kunst ontleend in zijn onderwerp ook gelegenheid vond tot vaderlandslievende toespelingen en aansporingen behoeven wij niet te verzeke ren. De heer Fogteloo droeg na de pauze voor: Op Staal duin, door J. C. Perk. De luit. ter zee 2«. kl. P. Luhbe Backer is op non activiteit gesteld. Met genoegen vernemen wij, dat de minister van finan ciën op voorstel van den directeur van liet postkantoor al hier, vergunning heeft verleend tot het aanstellen van een zesden brievenbesteller. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 15 Oct. Mazes Buys en Kaatje Maljlcels. Adriaan Swin- kels en Johanna Maria Klein. GEBOREN. 14 Oct. Hendrilca Albertdina Maria, D. van Gerardus Jose- phus Henneke en Dieutje Lammers. Hubertina Christina Aldegonda MariaD. van Hubertus Ge rardus Josephus Benedict en Anna Maria Christina Hubertina Q,uat. Cornelis'L. van Jan Kaal en Geertje Ero. 15 n JannetteD. van Abraham Mattheus de Jong en Grietje Koorn. Johannes Franciscus HeikrichZ. van Jacobus Johannes Nieuwenbuizen en Anna Geertruida Catbarina Duink. 17 v Elisabeth FrederikaD. van Jan Kroon en Geertje van der Hoef. 18 AicolaasZ. van Arie Peperkamp en Guurt.ruida Koopman. Jannetje, D. van Weijert Smit en Neeltje Spanjer, wonende te Purmerende. Ber- nardus JohannesZ. van Willem Martinns van Leeu wen en Hiltje Zein. 17 Jan HendrikZ. van Pieter Metselaar en Maria Alida de Wit. OYEllLEDEN. 14 Oct. Boelof Venema, 46 j. Hermanns Hendrik, Z. van Cornelis Penders en Maria Margaret.ha van Dijk, 5 j. en ruim 8 m. -—Anna Elisabeth D. van Pieter Arzbaoh en Wilkelmina Pouwilina Mans 1 m. 19 f/ Barend Landman, 67 j- en 7 m. Willem Klaver, 42 j. Benjamin, Z. van Barend Bruin en Jaeo- mijntje Oukes, ruiifi 8 m. YEILING VAN VASTE GOEDEREN. 18 Oct. Door den Notaris J. VAN DER TANG.„ De Boerenplaats onder Heilo, groot 15 bunders, 29 roe den 80 ellen38680, en 19 bunders, 26 roeden, 20 ellen onder Alkmaar44805, te zamen f 83485, Door den Nolaris W. F. G. L. GOUWE. Huis, Z.z. Laat, over de r- e. kerk, sectie A 1829. Str. 1. Manheim 3905, (Afslag 25 Oct.)

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1