Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 22 October 1876. DnUschland. IKelgie. Frankryk. Groot Hri(tan|e en Ierland. Rusland. Oostcnrtik-Hongarfje. Zwitserland. Turk |{e. Italië. Kanalisatie. Den 12 is te Berlijn eene overeenkomst geteekend tusschen Nederland en het Duitsche Kijk ten aanzien van nieuwe kanaalverbindingen van Pruisen met Nederland. Arbeiderskwestie. Den 17 is in eene te Assendelft gehouden bijeenkomst van wevers voor de zeildoekfabrieken te Krommenie besloten, een verzoekschrift te richten tot de fabrikanten met beleefd verzoek om loonsverhoogingaan gezien zij vlijtig werkendeniet meer kunnen verdienen dan hoogstens 3,78 a 7,21 per week, naar gelang der verschillende kwaliteiten van het doek. Gieten. Prins Fredrik heeft, ter herinnering aan zijn 60jarig jubilé als grootmeester-nationaal der orde van vrij metselaren 3000 geschonken aan de Louisa-stichting en f 3000 aan het fonds voor de verspreiding van de beginse len der orde. Geschenken. Jr. mr. J. de Witte v. Citters heeft bij testament zijne verzameling geschilderde portretten van zeeuwscke waardigheidsbekleders aan de provincie Zeeland (Zeeuwsch Genootschap), zijne geschiedkundige handschriften aan het Rijks-archief en zijne boekerij aan de Kon. Biblio theek vermaakt. Rampen. Door het oDweder in den nacht van 1213 zijn bij Uitgeest in de weide 3 koeien gedood en 2 boeren huizen in Prieslaad verbrandeen te Huizum en een te Oudega. De vierde persoondie bij de stranding van de zand- pompen voor den mond van het Noordzeekanaal deu 9 ver mist werd is niet verongeluktmaar welvarend. De door de engelsehe Maatschappij geleden schade wordt op p. m. 50000 begroot. 2 Van de 3 omgekomenen laten 2 zwan gere weduwen en 12 kinderen na; giften voor deze hulpbe hoevenden worden gevraagd. Den 17, 's avonds, zijn op den spoorweg tusschen Roo sendaal en Moerdijk de heer U., kantonrechter te Zeven bergen en zijn koetsier, die in eene tilburry huiswaarts redendoor den passagierst.rein van den Grand-Central over reden. De heer U. was dadelijk een lijkde koetsier gaf nog eenige teekenen van leven doch was gevaarlijk aan het hoofd gewond. Het paard kwam met eene kleine wond vrij, terwijl de treinwaarin zich geene reizigers bevonden slechts eene kleine vertraging ondervond. Den 19, 's avonds, is de sneltrein van Groningen naar Nieuweschans bij Winschoten ontspoord wegens paarden, die zich op den weg bevonden en door de duisternis niet zicht baar waren. Vele personen zijn gekwetstgelukkig niet doodelijk. Rechtszaken. De H. Raad heeft den 16 verworpen de voorziening in cassatie van Gebr. M. te Rotterdaminge steld tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, waarbij zij ieder tot f 500 boete zijn veroordeeld, wegens het in werking hebben van eene fabriek tot het vervaardigen van belastbaren wijn zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. Monument. Den 15 is op de begraafplaats te Abbenes 'Haarlemmermeer) een gedenkteeken, door de nederlandsche ieugd aan ui" dichter en kindervriend dr. J. P. Heije gewijd, plechtig aan zijne famni^etrekkingen overgedragen. Overleden den 20plotselingte Amsterdam jr. mr. Jeronimo de Bosch Kemper, oud-hoogleeraar aan het Athe- naeumoud-lid der 2e. Kamer, stichter der Vereeniginc' voor de Statistiek mede-oprichter van den Priend varrjjr" men en Rijkenschrijver vanAanteekeningen op het v\ et- boek van Strafvordering, De wetenschap der samenleving Geschiedenis van Nederland na 1830, enz. Hij was in Nov. 1808 geboren. Kolonicn. Atchin. Blijkens een heden bij het dept. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-genl. van N. Indie, dd. 11 dezer, heeft de genl.-maj. Wigqers v. Kerchem, den 7 te voren, het navolgende uit Atchin bericht Den 27 en 28 Sept. werd gewerkt aan de versterking te Kadjoe (in een vorig telegram Pradjoe genoemd, op 1200 meters ten zuidoosten van Gighen) en het omliggend terrein schoongekapt. De vijand was zeer talrijk en beschoot het bivouac. Den 29 werd de vijand uit den omtrek verdreven, waarbij 9 stukken geschut buit gemaakt en de kampongs verbrand werden. Aan onze zijde werd een verlies van 15 mindere militairen geleden. Den 30 drong de vijand weder op en werd hij nogmaals verdreven. Daarbij sneuvelde één mindere militair, terwijl gewond werden de kapt. Cohen (ligt) en voorts 14 minderen en 2 dwangarbeiders. Aan 's vijands zijde werd Tongkoe Payah (hoofd van Tandjong Semantoh, aan de oostkust) ern stig gewond. Op 3 Oct. werd de versterking Kadjoe voltooid en bezet. Thans was onze noordoostelijke linie tot Kwalla Gighen naar eisch bevestigd. De ageerende troepen keerden naar Kotta- Radja terugaangezien het zeer ongunstige weder verdere operatiën volslagen onmogelijk maakte. Het cholera-hospitaal was ledigde gezondheidstoestand overigens minder gunstig. Den 4 kwam de te Pedir geplaatste adsistent-resident, roet een hoofd van Gighen, te Kotta-Radja aan. De radja van Gighen was weer in zijn land teruggekeerd. De gezindheid ter noordkust was bevredigend. Uit een den 27 Sept. j.l van den gouv.-genl. ontvangen telegram is nog gebleken, dat de kapt. Nuysink, bedoeld in het bericht in de Staats-Courant van 1/2 Oct. j.l., n°. 232, aan zijne wonden overleden is. De heeren L. P. Philippona Multapatiorwonende te Uden (provincie Noord-Brabant), en G. P. Grandiu, M. H. hnygens, P. Crans, J. C. Hoogeveen, S. Wvan der Roordaa Jr., S. Lankhout, F. P. L. Pollen, H. JC. de harro en C- Rutten, allen wonende 's Gravenhage, de negen laatstgenoemden mede in hunne betrekking als leden van het bestuurder Vereeni- eing voor Handel en Nijverheid aldaar, hebben een gemoti veerd adres aan de Tweede Kamer gericht, haar verzoekende, „het hierheen te leidendat de patentbelasting zoodra mo gelijk worde afgeschaft". Zij hebben bovendien een gelijkluidend adres aan Z. M. den Koning gezonden met het verzoek, dat het Z. M. moge be hagen „te gelastendat de patentbelasting zoodra mogelijk worde afgeschaft". Naar zij voorts mededeelen, hebben een groot aantal kamers van koophandel en fabrieken en vereenigingen voor handel en nijverheid eorporatiën en bijzondere personen, het voor nemen te kennen gegeven om adhaesie-adressen aan de Wet gevende Macht en den Koning te zenden. Bij den Bondsraad is van den Rijks-kanselier het vol gende wetsontwerp iueekomen „Laudswetten voor den El- zas en Lotharingen kunnenmet toestemming van den Bonds raad en zonder medewerking van den Rijksdagdoor den Keizer uitgevaardigd wordenwanneer de Landscommissie bij keiz. besluit van 29 Oct. 1874 ingesteld, die wetten heeft goedgekeurd. Pruisen. De te Keulen gevestigde vereeniging van „Al- terthumsfreunde" heeft den 11, op voorstel van mevr. l.ina Schneider, met eenparige stemmen beslotenin Vondels ge boortehuis in de Grosze Witschgasseeen gedenksteen te plaatsen, en wel op Pondels geboortedag, 17 Nov. a.s. Den 16, 's morgens vroeg, is een trein, uit een 20tai ledige wagens bestaande, van Antwerpen naar Roosendaal bestemd in het kanaal van de Kempen gestortaangezien men verzuimd had de brug te sluiten. De locomotief en 4 waggons zonken wegeen gedeelte van de brug medesle pende. De machinist en de stoker sprongen in tijds, zonder eenig letsel te bekomenvan de locomotiefeen remmer in den achtersten wagen bezeerde zich het hoofd en een con ducteur werd in het water geslingerd doch ongedeerd op gehaald. De reizigers worden voorloopig van den eenen naar den anderen oever overgezet en de vaart op het kanaal is gestremd. In de bijeenkomst op den 9 van de 'subcommissie der be- grootingscommissiebelast met het bestudeeren van de ge- wenschte hervormingen in het belastingstelselheeft haar voorzitter, de heer Gambetta een uitvoerig voorloopig ver slag voorgelezenvan een wetsontwerp gevolgd strekkende om de 4 bestaande directe belastingen te vervangen door eene algemeene belasting op het inkomen [ook dat voort spruitende uit rente der staatsschuld], en de indirecte be lastingen deels te verlagen, deels af te schaffen, al naarmate de vermeerdering van 's lands inkomsten zulks vergunt. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft het vonnis waarbij de heeren Xavier Raspail en Dubuisson, wegens ver dediging vau de wandaden der Communebij verstek ver oordeeld waren, respectievelijk tot 8 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete en 1 maand en 500 fr., bekrachtigd, met dien verstande, dat zij den laatsten beschuldigde van de gevangenisstraf onthief. Den 10 heeft het werklieden-congres de door de verschil lende commissiën voorgestelde resolutiën aangehoord en be krachtigd. Zij strekten o. m tot: onmiddelïjke stichting van syndicale kamers van vrouwelijke werklieden; vaststelling van vrouwenarbeid op 8 uren daags zonder vermindering van loon; gelijke bezoldiging van mannen en vrouwentoepassing op de kloosters en gevangenissen van de wet op den kinderar beid; stichting van neutrale werkhuizen voor vrouwen en meisjester concurrentie met de elerieale inrichtingen van dien aardafschaffing van de beperkende wetsbepalingen op het recht van vereeniging en vergaderingintrekking van het [door den radicalen heer Lockroy] bjj de Kamer ingediendedoch onvoldoende wetsvoorstel tot regeling der syndicale kamersinvoering van verplichtkosteloos neutraal lager onderwijs en van ambachtsscholen benevens verhooging van de bezoldiging der onderwijzersherstel van de stemming bij scrutin de liste bij de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigdeninvoering vau jury'suit sluitend bestaande uit werklieden ten einde de politieke bekwaamheden en beginselen van voor de Kamer candidaat gestelde mede-werklieden te onderzoeken; stichting van een socialistisch dagbladbij wijze van band tusschen de werk lieden van Parijs en die ten platten landevorming van maatschappijen op aandeelen, „een onpersoonlijk, onvervreemd baar, ondeelbaar kapitaal uitmakende", en geen recht gevende op eenigen interest zonder arbeid; vervanging van de belas tingen op de noodigste levensbehoeften door eene belasting op het inkomen, enz., enz. Na de aanneming van al deze motiën ging men onder den kreet vanleve de republiek uiteen. Vooraf was besloten, dat toekomende jaar wederom een congres zou gehouden wordenen wel te Lyon. De liberale commissie, welke met de vaste synodale com missie te Parijs het ontwerp eener schikking tusschen de beide partjjen in de herv. Kerk heeft tot stand gebracht heeft bij schrijven van 2 Oct. verklaarddat door de be kende toelichting metterdaad niets aan het ontwerp veranderd is en dat zij haar derhalve blijft handhaven. In antwoord hierop heeft de voorzitter der synodale commissie verklaard, dat de orthodoxe party zich van het schikkingsplan ontslagen kan rekenenen zijne overtuiging uitgesprokendat de Kerk deze hare houdingdoor een gebiedenden gewetens plicht voorgeschreven, begrijpen zal. Het onafzetbaar Senaatslid Letellier Valazé, 2 maal vice- minister van oorlog, in de Nat. Vergadering lid van het linker centrum en in allen deele volgeling van den heer Thiers, is in 64jarigen ouderdom overleden. Het hof van cassatie heeft het vonnis tegen kapitein Grimed bekrachtigddie door den krijgsraad te Parijs tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld was wegens het verduisteren van stukken eener crimineele procedure, ten tijde dat hij de func tie van regeerings-eommissaris vervulde bij de krijgsraden voor welke de medeplichtigen aan de Commune terechtstonden. Te Rambervillers (Vogeezen) is den 9 een gedenkteeken van de verdediging der stad in 1870 tegen de duitschers ingewijd. Aan een bij die gelegenheid gehouden banket, heeft den heer Jules Ferry, voorzitter van de republikeinsehe linkerzijde der Kamer, eene redevoering uitgesproken, waarin hij tot gematigdheidtot het vermijden van botsingen tus schen de staatsmachten aanspoorde, als het beste middel om de republikeinsehe beginselen blijvend te doen zegevieren. De minister Waddington, die eene inspectiereis in het zuiden doet, met het oog op zijn denkbeeld van groote universitaire middenpunten, ter vervanging van de kwijnende faculteiten in de provinciën, heeft te Toulouse, in eene toe spraak tot den gemeenteraad, verklaarddat het eene zijner levendigste begeerten is, de invoering van het verplicht on derwijs te bewerken, en dat de gansche regeering het in dit opzicht eens is en binnen 3 jaren hiertoe hoopt te geraken. Bij de onlangs gehouden verkiezing van maires door de gemeenteraden zijn J van hen, die hun mandaat nog altijd aan eene aanstelling van den prefect ontleendenin hunne functie bevestigd. Te Parijs is dezer dagen een geheim speelhuis ontdekt gehouden door 2 „croupiers", na de sluiting der banken in Duitschland van hun bestaan verstoken. Een 3ütal jongelie den en eenige meer bejaarde personen uit de beste familiën waren om de roulette-tafel geschaardtoen de poliice den directeur en zijne handlangers in hechtenis kwam nemen. Op het voetspoor van het bekende Kamerlid de Mun heeft de ritmeester de Fraussu zijn ontslag uit de dienst genomen, ten einde zich geheel te wijden aan de catholieke werklieden- vereenigingen. De Vienne is in het departement Opper- Vienne bmt en hare oevers getreden en heeft groote verwoestingen aangericht; vooral de fabrieken te Coussac-Boneval en die van Tard heb ben veel geledenop verschillende plaatsen zijn bruggen weggeslagen enz. De jezuieten-pater Pu Lacdieals directeur van de Se. Géneviève-school te Parijs, door de radicale bladen la Tribune en les Droits de l'Homme beschuldigd was, bij de jongste admissie-examens voor verschillende vakken van hooger on derwijs zich ten gunste van sommige zijner leerlingen aan knoeierijen te hebben schuldig gemaakt, heeft het proces wegens laster, door hem tegen die bladen ingesteld, in alle ïnstantaen gewonnen. Les Droits de l'Romme en la Tribune zijn elk lot eene boete van 2000 fr. veroordeeld en moeten üe kosten betalen van 30 insertiën van beide vonnissen, waarvan 10 m verschillende parijsche en 20 in verschil'ende departementale bladen. In de Ghamps-Elysées en elders te Parijs kon men dezer dagen kastanjeboomen in vollen bloei zien. De hertog v. Abercorn is op zijn verzoek ontslagen als onderkoning van Ierland en vervangen door den hertog a. Marlborough. De aftreding van eerstgenoemdedie zich door zijne bekwaamheid en onpartijdigheid zeer bemind had gemaakt, wordt algemeen betreurd. De oud-minister Forster beweert in de Times, dat Rus land, door den wapenstilstand van 6 maanden te weigeren, niet zoozeer spijkers op laag water zoekt als wel eenvoudig verklaart, niet het minste vertrouwen in Turkije's beloften te stellen. Rusland eiseht voor de mogenheden het recht van interventie in de binnenlandsche aangelegenheden van iurkije. Dat wil ook lord Derby. Daarom blijft de heer Torster van oordeeldat men de engelsehe regeering moet steunenzoo men althans verbetering van het lot der turk sche christenen verlangt zonder dat er oorlog gevoerd wordt. Op eene den 18 te Manchester gehouden bijeenkomst van eigenaars van katoenfabrieken in noordelijk en noordoostelijk Lancashire is beslotende voorstellen der werklieden van de hand te wijzen en de fabrieken den 24 November te sluiten. Dientengevolge zullen 80000 werklieden zonder werk zijn. Met het oog op de mogelijkheid eener uitbreiding van den oorlogzoo deze mocht uitbarstenhebben de Lloyds- en andere verzekeringmaatschappijen besloten eene additioneele premie van 5 pet. te eischen voor engelsehe schepen, varende tusschen Engelandhet Oosten en Australië. Den 19 lieten de Lloyds zich 10 sh. p. c. extra betalen voor de verzeke ring van duitsche en fransche schepenvarende tusschen de havens van de Stille Zuidzee, de Oostzee en Engeland. Uit Weenen wordt verzekerd, dat de britsche regeering aan de groote mogendheden verklaard heeft, dat zij zich ten stelligste tegen elke occupatie van turksch gebied verzetten zal. De in Oostenrijk en Hongarije gevestigdenog dienst plichtige russen zijn aangeschreven om vóór 15 Oct. her waarts te keeren. De manschappen der reserve hebben last ontvangen om zich in geen geval verder dan 5 mijlen van hunne woonplaatsen te verwijderen. [Pester Lloyd.'] Het turksche voorstel om een wapenstilstand van 5 of 6 maanden te sluiten is door Rusland van de hand gewezen In de nota, waarin prins Gortschakoff daarvan kennis geeft aan.de mogendheden, wordt gezegd: „Rusland kan tot een wapenstilstand van 6 maanden zijne toestemming niet geven, omdat daaruit geen duurzame vrede zou kunnen voortkomen. Men kan ook van Servie en Montenegro niet verlangen, dat zij zoo lang in hunnen neteligen toestand zullen blijven en geheel Europa zou in dien tijd belangrijke schade in zijne financiëele en handelsbelangen lijden. Rusland is geneigd om op den wapenstilstand van eene maand of 6 weken te blijven aandringendie het eerst door Engeland is voorge steld de wapenstilstand zou verlengd kunnen wordenin dien de loop der vredes-onderhandelingen dat noodig maakte." De Koning van Griekenland is den 15 te Weenen aangeko men.^ Den 16 hield hij eene conferentie met graaf Andrassy, die Griekenland eene vredelievende houding aanbeval. Volgens de begrotingswetten voor de cis-leithaansche landen over 1877, wordt het deficit op 4 miljoen minder dan over het vorige jaar geschathoewel de directe belas tingen 5 miljoen lager geraamd'Zijndan de werkelijke op brengst daarvan over hot nu loopende jaar. De staatsont- vangsten oversohrijden nog altijd het gemiddelde van de jaren 1870 en 1871. De minister van financiën zal voorstellen indienen strekkende om het drukkende van het tegenwoor dige belastingstelsel op te heffen en de staatsontvangsten te verhoogen, door invoering eener personeele belasting op het inkomen en door verlaging eener andere belasting. De russindieeenige weken geledente Bern een moordaanslag pleegde op prins Gortscliakolfheeft getracht het gestichtwaarin zij was overgebrachtomdat men haar als waanzinnig beschouwdein brand te steken, Door de Porte is aan de vertegenwoordigers der buiten- landsche mogendheden eene mededeeling gedaan, waarbij de nieuwe, voor het turksche Rijk voorgenomen hervormingen opgesomd en uiteengezet worden. Eene Wetgevende "Ver gadering, gekozen door de bewoners der hoofdstad en der vilajets, zal jaarlijks gedurende 3 maanden te Konstantinopel zitting houdenter behandeling van het rijksbudjet en de belastingen, en ter beraadslaging over nieuwe wetsontwerpen Buitendien zal eene andere vergadering worden safnengesteld, welker werkkring met dien van een Senaat zal overeenkomen. Thans is eene commissiebestaande uit muzelmansche en christen hoofdambtenarenonder voortzitting van Midhat- bassa bijeen, welke een wetsontwerp bewerkt, waarbij de functiën van beide groote eorporatiën nader omschreven wor den. Yoorts beraadslaagt de commissie over een wetsontwerp tot reorganisatie van het provinciaal bestuur. De bosnische bevolking heeft reeds van eenige der toege zegde hervormingen kennis gekregen. Zij is van het beta len der belasting gedurende een jaar vrijgesteldterwijl de belastingen voor de 2 volgende jaren aanzienlijk verminderd zijnhet gemeentelijk bestuur zal aan de bevolking worden overgelatendie hare notabelen eerlang tot eene bijzondere vergadering zal mogen afvaardigen om de regeering met de dringendste plaatselijke hervormingen bekend te maken. Voorts zal de zoogenaamde militaire belasting niet meer geheven wordenhet hoofdgeld dat de christenen in Turkije betalen moesten omdat zij van de krijgsdienst waren vrijgesteld. De christenbevolking in Bulgarije en Oud-Servie heeft de tusschenkomst der consuls ingeroepen om te bewerkendat de muzelmansche inwoners ontwapend worden. Sommige kaïmakams hebben daarop bevelen in dien zin uitgevaardigd en straffen bedreigd tegen het behouden der wapensmaar de afkondiging werd met spot aangehoord 's nachts werd, bij wijze van demonstratie, druk met de wapenen geschoten en de ter gevangenneming der rustverstoorders uitgezonden patrouilles moesten onverrichter zake terugkeeren. Uit Konstantinopel is naar het hoofdkwartier te Nisch eene instructie gezonden om de servische krijgsgevangenen voor taan beter te behandelen en van soldij en voeding te voor zien. Van waar de middelen moesten komenzei de instructie niet, maar de turksche troepen zeiven hadden sedert 3 we ken geen piaster soldij gezien. Omstreeks 18000 baschi-bozoeks zijn reeds gedeserteerd. In dienst genomen zonder soldijmaar met verlof om te mógen plunderen vinden zij nu het leger in dezelfdereeds uitgeputte streek blijktniets meer, en moeten zijkomt men nog eens aan een ongedeerd dorpden voorrang aan de ge regelde troepen afstaan. Ruim 16000 hunner rooven en plun deren nu op eigen gelegenheid in het binnenland. De toon van het turksche voorstel tot een wapenstilstand van 6 maanden (tot 31 Maart) is zeer gematigd. De Porte uit de hoop, dat de mogendheden haren invloed zullen aanwenden om het aankomen van vrijwilligers in Servie in grooten getale te beletten. Zij vraagt aan de mo gendheden om commissarissen te benoemen voor de aanwij zing der stellingen van wederzijdsche legers gedurende den wapenstilstand, zeggende, dat zij dien wapenstilstand als begonnen zal aanmerken zoodra die commissarissen benoemd zijn. Onder den vorm van wenschen en zonder hiervan eene voorwaarde sine qua non te maken, somt de Porte 4 punten opals middelendie baars inziens eene herhaling kunnen voorkomen van de betreurenswaardige incidenten bij de eerste wapenschorsing en het doeltreffende van den wapenstilstand kunnen verzekeren. Zij zijn de volgendeverbod aan de serviers om de positiënthans in het bezit van het turksche leger, te bezettenverbod van allea invoer van wapenen en munitie in beide Vorstendommen; verbod van doortocht voor buitenlandsche vrijwilligersverbod aan beide Vorsten dommen om eenige hulp te verleenen aan de aangrenzende opgestane provinciën Herzegovina. Deu 13 is Bilek door Peco Puulovic met 4000 opstandelingen belegerd. Sachir-bassa trok met 5 ba taljons uit Trebinje derwaarts en ontzette de plaats na een gevecht, waarbij het verlies aan beide zijden niet veel te beteekenën had. De insurgenten in de districten Ljubinje en Nevesinje heb ben zich van Montenegro afgescheiden en zijn huiswaarts gekeerd. De gouv.-genl. van de Herzegowina heeft last ge geven, den terugkeer der insurgenten naar het district Popovo gemakkelijk te maken. l)e turksche legermacht in de Herzegowina is thans 36.800 man sterk. Servie. Genl. Tschernayeff wil niets van een wapen- stilstand weten en maakt alle toebereidselen voor een win- terveldtocht. De toevloed van russische vrijwilligers blijft nog aanbou- den en deze verklaren zoo luid mogelijkdat zij geenszins geneigd zijn hun bloed te vergieten alleen voor de handba- viug van het status quo ante heliumdat zij de geheele be vrijding van Servie verlangen. Servie heeft geene mededeeling ontvangen van de voor waarden van den door de Porte voorgestelden wapenstil stand. De ministerraad heeft beslotenden wapenstilstand ven 6 maanden niet aan te nemendaar die nadeelig voor Servie zou zijndat zulk een groot leger gedurende den winter niet zou kunnen onderhouden, te minder daar het ook in het onderhoud der op zijn gebied gevluchte huisge zinnen moet voorzien. De minister Ristics heeft aan genl. Tschernayejf getelegrafeerddat hij er niet aan behoefde te denken dat zulk een wapenstilstand aangenomen zou worden. De minister Ristics heeft aan de vreemde consuls verklaard, dat Servie de voorstellen der mogendheden zal aannemen, mits die collectief of identiek geformuleerd worden. Te Gladovo zijn uit Rusland 4000 paarden [ofwel kozakken] aangekomen. Den 12 had bij Loznica een artilleriegevecht plaats. Sedert den II hebben de turken van de overzijde der Drina de servische verschansingen aldaar beschoten, maar zonder succes. Den 17 werd bij Yavor gestreden en zijn de turken naar Rovnigora teruggeslagen. De serviërs vielen vervolgens met goed gevolg de turken bij Stenix en Yankovorech aan. Een escadron serviërs en 2 bataljons van het leger van Tschernayeff bezet'ten 2 turksche dorpen. Montenegro Het den 9 bij Spuz geleverde gevecht heeft een voor de montenegrijnen ongunstigen afloop gehad. De turksche troepen vermeesterden na 2 dagen strijdens de door de montenegrijnen verschanste hoogten en versterkten zich aldaar. Ook bij Klobuk en Zaslap hebben zij sterke ver schansingen opgeworpenzoodat hunne gemeenschap met Trebinje nu verzekerd is. De verliezen der montenegrijnen zijn aanzienlijkdie der turken iets minder geweestlaatst genoemden hebben echter den dood van üschelladin-bassa te betreurendie 2 dagen na den strijd aan zijne bekomen wonden bezweken is. Het regeeringsblad verklaartdat Montenegro den vrede of een wapenstilstand niet anders kan aannemen dan in over eenstemming met Servie. Roumanie. Sedert 8 Oct. heeft het doortrekken van rus sische vrijwilligers naar Servie aan de grenzen geheel opge houden. Tusschen de roumanische en de russische spoorwegmaat schappijen is eene overeenkomst gesloten waarbij eerstge- noemden de verplichting op zich nemen om ten behoeve van ttusland spoortreinen gereed te houdenwaarmede dagelijks 1000 soldaten (volgens het weener Taghlatt dagelijks minstens 23000 en in het geheel 250,000 man) vervoerd kunnen worden. De hertog Salviativoorzitter van het catholiek congres te Bolognaheeft bij den prefect een nadrukkelijk protest ingediend tegen de sluiting van dat congres op grond van opgewondenheid der bevolking. Hij herinnerdedat door de overheid niets gedaan is om de leden van het cougres te besehermenen dat eenige weken geleden een congres van leden der Internationale volkomen ongehinderd zijne zittin gen heeft ten einde gebracht- Den 16 heeft de Paus de spaansche pelgrims ontvangen en wel, aangezien hun aantal te groot was dan dat zulks naar gewoonte in het Vaticaan kon geschieden in de St. Pieterskerk. Niemand werd toegelaten zonder uitdrukkelijke vergunning. Omstreeks 7 uren begonnen de bedevaartgan gers toe te stroomen en tegen 11 uren bevatte het gebouw omstreeks 10000 personen. Kort na twaalven kwam de Paus te voet binnen, omringd van de personen zijner hof houding, 19 kardinalen de wacht van edelen en de zwitsersche garde. Een ontzaggelijk gejuich ging op, toen men hem bespeurde en hield aan totdat de Paus op een troon had plaats geno men. Nadat niet zonder moeite stilte verkregen waswerd door den aartsbisschop van Granada uit naam der pelgrims een adres voorgelezen waarop de Paus antwoordde met eene rede, welke een kwartier uurs duurde. Na den zegen te hebben uitgesproken, werd hij door 8 bedienden in scharla- ken-roode damasten livery de kerk door en uitgedragen. Hij zag er uitmuntend goed uit en de geestdrift der bedevaart gangers was onbeschrijflijk. De Dirittoover de polemiek der dagbladen betreffende Italie's bedoelingen ten aanzien van Oostenrijkbij aldien dit Rijk door de oostersche kwestie in een oorlog mocht gewikkeld wordensprekendezegtniet te gelooven dat die discussie schade zon kunnen doen aan de hartelijkheid der tusschen de 2 Rijken bestaande betrekkingen. Evenwel en ten einde de openbare meening niet op een dwaalspoor te brengen doet de Diritto een beroep op de vaderlands liefde der dagbladen opdat zij eene polemiek stakendie bij den tegenwoordigen politieken toestand van Europa de belangen der beide landen zou kunnen benadeelen. Spanje. De Koningin-moeder Isabella is den 13 van het Escuriaal

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5