j l No. 44. Achtênzeventigsle Jaargang. 1876. ZONDAG Groote Koemarkten te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, 29 OCTOBER. ©fficiëel 0cbccl(c PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND AANBESTEDING. REKENINGEN wegens leverantiën voor de Volksspelen worden vóór 1 No vember ingewacht ter gemeente-secre tarie. Maandag 6 November 1876. Woensdag 22 Woi'nsdus; 8 November 1876. ®2Hcï«filijk0CÏic i3cricfttctt Duitschland. Itelgie. Frankrffk. StinBicnland. A i A A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal 9,€&, franco per post f 0,80, afzonderlijke nommers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant lehoort een Bijvoegsel. Op Donderdag, den 9 November 1876, des namiddags te half drie urenzal aan het locaal van het provinciaal be stuur, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van den grindweg van de brug aan het einde van de Breelaan, nabij den Huigend ij k, naar Ursem, uit makende een gedeelte van den grooten weg der 2e klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedu rende 1877, 1878 en 1879. De bestekken zijn tegen betaling van 10 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op de Oudezijds-Achterburgwaltegenover het Walepleintje, te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Ïïoofd-Ingenieur van den Waterstaat, te Haarlem, en bij den Ingenieur J. M. F. Wellan, te Alkmaar. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat bij gelegenheid der groote veemarkt, op Maandag 6 November 1876, de gewone Maan- dagsche markt voor vette KalverenSchapen en Darkens zal worden gehouden aan de gedempte Nieuwesloot, nabij de Kanaalkade. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Oct. 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Sollicitanten naar de betrekking van HELPSTER bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool te Alkmaar, op f 40,jaarwedde, worden ver zocht zich vóór 7 November 1876 schriftelijk te wenden tot Burgemeester en Wethouders. JC. EVERSENhet laatst te Leiden gewoond hebbende, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondeneals: een lakensch kindermanteltje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een sigarenpijpje, een klein bokje zonder horenseen roeibootje, een vrouwenschootje, een zilveren oorbelletje, een zak citroenboontjes, tien zakken rogge. Volgens de National Zeitung heeft Duitschland met opzicht tot den wapenstilstand aan de bttrokken mogendheden doen wetendat het noch tegen een duur van 6 maandennoch tegen een van 6 weken iets heeft in te brengen, en derhalve niet in de gelegenheid is om het eene voorstel meer dan het andere te ondersteunen. Voor de overeenstemming tus- schen de mogendheden zou het optreden van Duitschland voor het eene of het andere voorstel van geen belang kunnen zijn, en Duitschland blijft het tot stand komen van eene op het behoud van den vrede steunende overeenstemming der mogendheden beschouwen als het doel, waarnaar gestreefd moet worden. Pruisen. De afgeloopen verkiezing voor de kiescolleges zal waarschijnlijk weiuig verandering brengen in de samen stelling van het Huis van Afgevaardigden. Het centrum heeft 2 zetels verlorente üusseldorf en te Crefeldwaar de liberalen in het kiescollege de overhand verkregen heb ben. Op enkele plaatsenb.v. te Maagdenburg en te Erank- fort a/M., is ook tusschen de liberalen onderlingde fort- schritts-partij en de nationaal-liberalen, vinnig en niet altijd met eerlijke wapenen gestreden. Graaf v. Arnim-Beytzenburg, opperpresident van Silezie heeft zijn ontslag uit de staatsdienst gevraagd. Den 22 is op den spoorweg tusschen Duffel en Contich eene as gebroken van een van Mechelen komenden goede rentrein en de trein van Antwerpen er op geloopen zoodat de locomotief en 10 waggons ontspoorden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Zekere Oblain of Aublindoor de engelsche regeering uitgeleverd als beschuldigd van een den 25 Juni op den gemeente-ontvanger te Sivry en zijne dienstmaagd gepleeg- den moordis den 21 door den kwartiermeester der gensdarmerie Meeus te Ostende aan wal gebracht en 's nachts met een expresse-trein naar Brussel vertrokken, maar onder .weg ontsnapt. Het bebloede lijk van Meeus is bij Tron- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. chiennes op den spoorweg gevonden. Het vertoonde slechts eene door den val veroorzaakte wonde aan het hoofd, en voor het overige geenerlei kenteeken van een geweldadigen dood onder de handen van Oblain. De vluchteling is te Rijsel gevatwaar hij door een reiziger uit Kort.rijk herkend werd. Het bestuur der diergaarde te Brussel is het met het stadsbestuur niet eens geworden omtrent hetgeen met den tuin te doen staat. Den 1 Nov. zal deze dan ook in veiling worden gebrachtonder voorwaardedat de kooper de zaken in stand houdten wanneer in driemaal gehouden veiling de verkoop mislukt, zal tot liquidatie worden overgegaan. Den 23 is te Leuven eene, algemeene bijeenkomst van het verbond der catholiéke werklieden-vereenigingen geopend met eene toespraak door den prins de Caraman Chimay, gou verneur van Henegouwen. De burgemeester van Mechelen heeft eene vordering van 10000 fr. schadeloosstelling ingesteld tegen het Journal de Bruxe/les waarin vóór' eenigen tijd bericht werd dat hij bij zekere stemming over eandidaten naar eene plaats van hulponderwijzeres den eenen naam voor den anderen had afgeroepen zoodat de verkeerde zou zijn benoemd geworden, indien een der raadsleden de „vergissing" niet ontdekt had. Ahe russen beneden de 40 jaren, te Parijs woonachtig, zijn naar hun vaderland teruggeroepen Bij besluit van den President der republiek is bepaald dat het crediet, door de Vertegenwoordiging voor de ten toonstelling in 1878 toegestaan, 35,313,000 fres. bedragen en dat boven deze som geene uitgaaf geschieden zaitenzij krachtens eene bijzondere wet. Men weet voor het overige, dat het grootste gedeelte van het bedrag uit eene toelaag van de stad Parijs en de inkomsten der tentoonstelling zal worden gevonden. De minister van justitie heeft de procureurs-generaal bij de hoven van appèl aangeschrevenkrachtig "de hand te houden aan de wetsbepalingen op het vervalsehen van levens middelen met name van den wijnook hen vervolgende die in bepaalde gevallen vervalsehing uitlokken, voorschriften daartoe geven enz. Overeenkomstig de door Engeland, Nederland en Belgie uitgesproken wensohheeft de minister van buit. zaken de regeeringen van DuitschlandOostenrijk en Italië uitgenoo- digd om afgevaardigden te benoemen voor de in December te houden conferentie betreffende de rechten op de suiker. Louis Jance, gehuwd en vader van 2 kinderen, in 1872 wegens medeplichtigheid aan de Commune bij verstek gevon- nisdheeit thans deswege voor den krijgsraad terechtge staan en is tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. Overstroomingen, door aanhoudende zware regens veroor zaakt, hebben in het dept. der Opper-Pyreneeën veel scbade aan huizen [te S. Laurent de la Salatique zijn er meer dan 150 vernield], bruggen en wegen toegebracht. Ook verze kert men dat verscheidene mensehen omgekomen zijn. De heer Oambetta wordt op dit oogenblik van 2 verschil lende zijden aangevallenen wel door personenvan welke men dit nog kort geleden allerminst verwacht zou hebben. Zeker aantal commanditaire vennoolen van het door hem bestuurde blad la République Prangaise doenaangevoerd door den oud-prefect Puthodhem een proces aan en hebben hem in den persoon van den gérant van zijn blad, den heer Péphau, gedagvaard voor de rechtbank van koophandel te Parijs. Te zelfder tijd verklaart het blad les Droits de l'Homme, hetwelk onder den invloed van Henri Rochefort staat, hem den oorlog en breekt met hem. Genoemde ven- nooten verlangen 1°. dat de koopsom van het sedert eenigen tijd door de heeren Gambetta en Péphau bewoonde hotel in de Ckaussée d' Antinééne maand na de dagteekening van het vonnis, in de kas der vennootschap zal worden terug gestort, met vernietiging van de acten, waarin de naam der vennootschap als koopster van het hotel vermeld staat; 2°. dat aan de heeren Gambetta en Péphauop straffe van ver plichting tot schadevergoeding, het recht zal worden ontzegd om te gelijk met la Republique Frangaise ook la Petite Ré publique Prangaise te exploiteerenop grond dat de exploi tatie van dit tweede en kleinere blad wederrechtelijk door hen ondernomen is; 3°. dat, indien door de heeren Gambetta en Péphau mocht worden aangevoerd, dat la Petite Répu blique Prangaise een afzonderlijk journaal is, zij door den rechter onder de verplichting zullen worden gesteld om de woorden République Prangaise aan het hoofd van dat blaadje te doen verdwijnen en het tekort te dekken, hetwelk door de onrechtmatige exploitatie der Petite République in de kas der République Prangaise ontstaan is. Te Lyon zijn op dezelfde dagen, waarop de minister IVad- dington er op zijne vroeger vermelde rondreis vertoefde, een aantal bisschoppen vergaderd geweestdie, na kennis geno men te hebben van den zeer bevredigenden staat der roomsche rechtsgeleerde faculteit aldaar, het besluit hebben genomen om in genoemde stad eene catholieke universiteit te stichten met de 5 faculteiten der godgeleerdheidrechtgeleerdheid medicijnennatuurwetenschappen en letteren. De beide laat stee zullen bet eerst en ten bekwamen tijde worden geves tigd opdat de universiteit vóór het einde van den begonnen cursus geconstitueerd zij en deelen kunne in hét voordeel van het stelsel der gemengde examen- cömmissi'ënm. a. \v. van hetpromotierecht. Na de eerstvolgende vacantie zal voorts een cursus van canoniek recht en van natuurrecht aan de faculteit der rechtsgeleerdheid worden toegevoegd. De bis schoppen hebben voorts de voorloopige statuten vastgesteld en besloten, dat een beroep gedaan zou worden op de catho- lieken om de zaak te steunen, waartoe zij in de eerste plaats een collectieven zendbrief zullen openbaar maken. Te Parijs is, bij wijze van aanhangsel tot de faculteit der medicijnen, eene anthropologisohe school gesticht, welke niet alleen van den gemeenteraad en den Alg. Raad der Seinemaar ook van verscheidene kapitalisteno. a. den heer A. de Rothschild, toelagen ontvangst. Gedurende de eerste 9 maanden dezes jaars hebben de directe belastingen ruim 48 en da indirecte 107 miljoen boven de raming opgebracht. Bij besluit van den 11 heeft de President kwijtschelding, verandering of vermindering van straf toegekend' aan 90 per sonen veroordeeld wegens misdrijven in verband met den Commune-opstand van 1871. De heer de Corcellesfransck gezant op «het Yaticaan, is. „wegens redenen van gevorderden leeftijd en van gezondheid," ontslagen en vervangen door baron Baudedie als gezant te Brussel opgevolgd wordt door den markies de Gabriac laatstelijk gezant te Athene. 2 Yrucbthandelaren te Parijs, de heeren Omer Dégucis en zoondie omtrent 200 werklieden in dienst hebben, hebben aan ieder van deze bij de geboorte van elk kind eene tege moetkoming toegezegd van 100 fr., beuevens eene gratificatie van 50 fr., welke verdubbeld wordt wanueer de moeder haar kind zelve zoogt. Prins Hendrik is den 20 van Soestdijk naar den Haag teruggekeerd en den 26 naar Luxemburg vertrokken. Prins Alexander heeft zich den 27 naar Brussel begeven om na eenige dagen aldaar te hebben vertoefd, eenigen tijd de gast te zijn van prins Hendrik te Luxemburg. Staten-Generaal. De 2«. Kamer heeft den 24 met 36 tegen 35 st. verworpen het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij. Yele leden meenden, dat de verlenging der concessie tot. 1917 niet werd opgewogen door de voor den Staat bedongen voordeelen. Den 25 is het nieuwe contract met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen met alg. st. aangenomen nadat de minister o. a. verklaard had, dat de noordhollandsche en de friesehe lijnen, met inbegrip der stoomvaartverbinding, in onderling verband behoorlijk zouden worden geëxploiteerd. Voorts werden aangenomen de onteigeningswet voor den spoorweg van Zutfen naar de pruisische grenzenhet ont werp tot nadere verhoogiag van hoofdstuk VIIB der staat.s- begrooting voor 1S76 (ter zooveel mogelijke verstrekking van Rijks-localen voor de hypotheekkantoren). Den 26 zijn de beraadslagingen aangevangen over de in- dische begrooting. Den 27 is (met 41 tegen 13 st.) aangeno men een amendement van den heer Mirandolleom de uit getrokken f 100,000 voor representatiegelden der assistent residenten te doen vervallen en een van den heer Verniers v. d. Loeff, tot oprichting eener hoogere burgerschool te Sa- marang. Het hoofdstuk uitgaven in Indie werd aangenomen met 39 tegen 18 st. De regeering heeft het ontwerp tot regeling van het neder- landsche muntwezen dus gewijzigddatin afwachting van den uitslag der pogingen om tot eene internationale rege ling te geraken, het aannemen van pen enkelen gouden standaard voorloopig onbeslist en de aanmunting van zilveren standpenningen geschorst blijft, en inmiddels de verandering onzer koperen munt in bronzen wordt ten uitvoer gebracht. Benoemingen. De heer J.v. Bommel, secretaris van Broek op Langedijk is herbenoemd als burgemeester dier gemeente. Tot directeur der stads-reiniging te Amsterdam is voor den tijd van hoogstens 4 jaren benoemd de heer A. Voorvoorn, opzichter bij den waterstaat te 's Gravendeel, met opdracht om binnen één jaar een plan in te dienen voor de geheele reinhouding van den openbaren wegmet eene begrooting van kosten. Marine. Het pas uit W. Indie teruggekomen stoomschip Prinses Marie wordt te Hellevoetsluis met den n.eesten spoed in gereedheid gebracht, om in de eerste dagen van November naar de Levant te vertrekken. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft deu 24 met 24 tegen 9 st. aangenomen de verordening op de kostelooze plaatsing van leerlingen op eenige inrichtingen van middelbaar onderwijs, o. a. jaarlijks 2 op de hoogere burgerschool. Kunst. Den 24 is in de zalen der Maatschappij Arti 8f Amicitiae te Amsterdam eene tentoonstelling van kunstwer ken van levende meesters geopend. Leesten. De ingezetenen van Uitgeest hebben het 25jarig wethouderschap van den heer C. Breedt Bruin gevierd door het uitsteken der vlaggen, liet brengen eener serenade met fakkel licht en vele andere blijken van belangstelling. Den 21 vierde de heer T. Planteydt, te Egmond aan Zee, zijn 25jarig feest als plaatselijk bestuurder en voorzitter der N. en Z. H. Reddingmaatsehappij. Gedurende dat tijdvak werden, onder zijne leiding, niet minder dan 180 menschen- levens gered. Den 22 herdacht de heer WJ. Hofdijk zijn 25jarig leer- aarschap in de nederl. taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amsterdamdaarbij vele blijken van hoogachting van collega's en leerlingen ontvangende. I'olicie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 17 tegen 16 st. besloten, f 100,000 op de begrooting te brengen voor reorganisatie der politie. Aanbestedingen. Den 23, te Utrecht, het bouwen van een ziekenstal, rijloods, hoefsmederij met beslagloods, pri vaat- en urinoirgebouwen op het terrein Damlust, ter dien ste der veldartillerie, aan Knoops te Arnhem, voor f15,990. Den 26te 's Gravenhage ten behoeve der staatsspoor wegen op Javahet maken in elkander zettenbeproeven, weder uit elkander nemen en langs boord van een zeeschip leveren van den metalen bovenbouw van 8 bruggen, minste inschr de „Actiën Gesellschaft fiir Eisen Industrie und Briic- kenbau" te Duisburg, voor f 73,900. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Den 21 is het stoomschip Komeetvan de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij van Amsterdam door het nieuwe kanaal naar Riga vertrokken een diepgang hebbende van 52 palmen. Het water stond 56 duimen boven A. P. Rampen. Den 20 is in het M.allegat bij den Helder ge strand de schooner Jorgen Ring, van Libau met gerst naar Schiedamhet volk is gered en de lading gedeeltelijk ge borgen. De voermansknecht, die bij het ongeluk op den spoorweg te Zevenbergen in den avond van den 17, waarbij de heer Uittenboogaart is omgekomenzwaar was gewondis den 19 aan zijne wónden bezwekenzonder bij zijn bewustzijn te zijn geweest. Den 22 is op Ameland gestrand het noordduiische gal jootschip Trientje, met sintels en ruw ijzer van Middlesbro naar Brake. De 4 opvarenden, die zich in het want geborgen hadden, werden met groote inspanning door de reddingboot behouden. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 23 bevestigd het vonnis der rechtbank te Hoorn waarbij de bejaarde Klaas Ursemvan Nibbixwoudede bekende fistel-doctor, wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde is veroordeeld tot f 75 boete. Overleden, den 22, te Groningen, dr. O. Acker Stratingh, oud-geneesheer, rustend lid van de Kon. Academie van Weten schappen. Staats-lotekij. Trekking der 2e. klasse. No. 9217 f 20000, No. 19318/ 5000, No. 7087 f 20U0, No. 6503 en 13818 /1500, No. 3687, 8186,10222, 13559 en 13604/1000. KoLONiëN. De oorlog met Atchin heeft over de jaren 1873, 74 en 75 gekost/ 45.685.872.08%. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 28 October 1876. De Tweede Kamer heeft de verdere hoofdstukken betref fende de uitgaven en de middelen van de Indische begrooting met overgroote meerderheid aangenomen en is daarna op reees gescheiden. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijvoegsel. De heer B. B. Gunning is beroepen tot predikant te Kol- lumin Friesland. Ter vervulling der vacature ontstaande door bet ver trek van ds. Rijnders naar Middelburg, heeft het kiescollege der herv. gemeente het volgende zestal opgemaakt: Barger te LunterenOosterzee te Heino Kromsigt te Cortgene Rappard te Amstelveen, Valeton te Bloemendaal en Heinecken te Renswoude. Een nieuw tooneelgezelsehap van goede reputatieeen gunstig gerecenseerd tooneelstuk dat beloofde voorzeker eene volle schouwburgzaal. Toch was donderdag-avond het tegendeel het geval. Was eene nieuwe indeeling der plaatsen, waardoor de ondernemer gemeend had een wensch van het publiek te bevredigen, daarvan de oorzaak? Wij moeten dit vermoedenalthans stalles en de stoelenrijen waren goed de daarop volgende banken van den eersten rang, dezelfde als vroeger, schaars bezet. Men schijnt het onaangenaam te hebben gevondendat er nog betere plaatsen waren dan de zeer goede, en liever te buis te zijn gebleven dan niet tot de voorsten, d.i. tot de meeslbetalenden, te kunnen behooren. Voor den ondernemer, die geene kosten gespaard had om de medewerking van „het Nederlandseh Tooneel" te erlangen, om liet orchest niet hinderlijk voor het gezicht te doen zijn, om de bezoekers die t betalen willen van inderdaad fraaie zil plaatsen te vporzien, was deze uitslag zeer ontmoedi gend en voor hem is de troost schraal, dat de weggeblevenen zich zeiven van een genotrijken avond beroofd hebben. „De Dantscheffs is een stuk, wel waard om gezien en gehoord te worden, en het door „het Nederlandseh Tooneel(i te zamen gebrachte gezelschap bezit voldoende elementen om bet eene goede opvoering te verzekeren. Al bleef er ten aanzien van sommige rollen iets te wenschen over, de dames Kleine, El lenberger, Vermoert en v. Sluyters en de heeren Morin en Spoor verdienden grootelijks lof voor hun uitmuntend spel. Mevrouw Kleine bovenal, die elke rol zoo meesterlijk weet op te vatten en met evenveel succes de trotsche gravin Det nische f) als de eenvoudige Vrouw Moes vermag voor te stellen. De costumes der dames uit de groote wereld waren prachtig, die van de lieden uit den minderen stand overeenkomstig de volksdracht in Rusland. Aan de accessoires was de noo- dige zorg besteed. De adelborst 1« klasse F. C. E. L. Koster wordt met den lpu Nov. geplaatst aan boord van Z. M. schroefstoomsehip Prinses Marie. Tot leeraren aan de opterichten normaalschool zijn be noemd de heeren A. G roemer, dr. H. IV. IV aalewijn, IV. Ver beet, A. P. Zeilmaker en H. v. d. Berg. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Faber met zijne spreekmachine alhier 2 voorstellingen geven op de bovenzaai van het Café Central, gelijk bekend is heeft de heer Faber met dit vernuftig uitgedachte werktuig, dat de men- schelijke stem getrouw nabootst, niet alleen in het buitenland, maar ook op vele plaatsen van Nederland, grooten opgang gemaakt. 1 Yoor het examen van hoofdonderwijzeres is geslaagd mej. J. Loosjes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Oet. Levie Blits te Amsterdam en Keetje Manheim, al hier. Willem koetsveld, te Utrecht, onl. te Am sterdam en Maria Johanna Burggraaf, alhier. Jan Schipper en lmmetje Prederica de Jong. Pieter Hillenaar, te Leiden en Dempina AdrianavanEggelen, wede. Huberlus Cornelis Smagtelalhier, onl. te Leiden. 27 Dirk Kriebel, te Hoorn en Maria Magdalena Veen- huijsen, alhier. GETROUWD. 2-2 Oet. Jan Siceris wedr. van Aafje Pijs, en Helena Meijer GEBOKEJN. J 21 Oct. Johannes Z. van Theodorus Hendricus Peters en Aleida Maria To k. 22 ff Hendrik, Z. van Hendrik de Graaf en Maria Pieters. 23 Herman Cornelis, Z. van Jan Over en Johanna Wil- heimina Grotewillink,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1