bS;feP:iordrmet m de re»isters d» öwiisehSamï. atelgle. KiBixemtmrg. i^rankryk. Slrlilanie <>n Ierland. Tnrkye. Bijblad van de Alkmaar sche Courant van Zondag 5 November 1876. Scheepvaart. De gemeenteraad, van Amsterdam heeft den Ü7 besloteneen adres aan de 2e. Kamer te zenden waarin op nieuw aangedrongen wordt op verbetering der Keulsche Vaart, waaraan, ook met het oog op de opening van het Noordzeekanaal, dringend behoefte bestaat. Peesten. Den 27 heeft de heer H. Rezelmar. zijn 25jarig jubilé als secretaris van Winkel gevierd. De ingezetenen hadden hunne huizen gevlagd, in eene raadsvergadering werd de jubilaris door den burgemeester geluk gewenscht en bij monde van den heer R. C. Sloos Jr. hem uit naam van eenige belangstellenden eene schrijfbureau aangeboden; en's avonds werd hem eene serenade bij fakkellicht gebracht. Nieuwe Ondernemingen. De heeren Wackers, te Her- zogenrathen Scümmer, te Kohlscheidhebben concessie verkregen voor de ontginning van steenkolen in de gemeenten Kerkerade Nieuwen hagen en Eigelshoven, over eene opper vlakte van 457 bunders. Aanbestedingen. Den 30, te 's Gravenhage, het maken van eene plantenkas in den Academie-tuin te Leiden, minste inschr. ft. A. v. Lithte Leiden, voor 14,600. Den 31, te Arnhem, door de commissie voor de gemeente- reiniging het maken eener mestbergpiaats aan den Wester? voortschen dijk, bestaande in loodsen met beer- en ierpul,ten en il arbeiderswoningen minste inschr. II. v. d. Sand en S. Bruigom voor f 20,924. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Het Noord zeekanaal en de haven van IJmuiden, beiden tot beperkten diepgang, zijn den 1 Nov. feestelijk geopend. De Koning, met een extratrein te Velzen gekomen, begaf zich aan boord aan het stoomschip De Stad Breda (van de linie Queensboro' Vlissingen) naar de tribune, bij de sluizen opgericht, welke fraai versierd was en plaats aanbood voor 1500 personen. Aldaar waren genoodigd de ministers (die van binn. zaken hu van oorlog waren aanwezig), het corps diplomatique de leden der Kamers, van den gemeenteraad en de kamer van koophandel te Amsterdam enz. enz. Toen Z. M. door com missarissen der Kanaalmaatschappijonder fanfares van het muziekcorps der amsterdamsehe schutterij, was binnengeleid, voerde de liedertafel Amstels Mannenkoor eene cantate uit. Daarna hield de president der Kanaalmaatschappij de lieer S. IV. Jos. Jitttade feestrede. De Stad Breda ondernam daarop met den Koning een tocht naar zee; hoewel het 's morgens zeer ongunstige weder merkelijk verbeterd was namen geene andere stoombooten deel aan dezen tocht. Mid delerwijl werd den wachtenden in de tribune een dejeuner aangeboden. Toen bet stoomschip teruggekeerd was, vertrok het, door de stoombooten met de genoodigden gevolgd, naar Amsterdam. Op deze terugreis nam Z. M. deel aan een collation, toekende Z. M. eene prachtig geteekende oirkonde der plechtigheid en werd den Koning de gedenkpenning in eoud en'zilver, aangeboden. Te Amsterdam teruggekomen, vertrok de Koning dadelijk wederbaar het Loo. Bij Zr. M". komst en vertrek werd in de hootdstad het geschut gelost. Amsterdam was, even als Velzen, met vlaggen versierd. In het Paleis voor Volksvlijt werd een diner van 300 converts gehouden; het stadshuis, liet, kantoor der Kanaalmaatschappij, de woningen van directeuren en commissarissen en van den burgemeester, de gebouwen van de Ned. Bankde Handel maatschappij Zeemanshoophet Zeemanshuishet bureau van het Handelsblad waren 's avonds geïllumineerd en op het IJ, voor de Nieuwe brug, werd een prachtig vuurwerk af gestoken. Den volgenden avond bood de Kanaalmaatschappij aan ruim 2000 genoodigden in het fraai gedecoreerde Paleis voor Volksvlijteen feest aan, bestaande in concert (Amstels Mannenkoor mevr. Collin-Tolischde heer Deckerskapel der grenadiers en jagers), tombola en bal. Op den dag der opening van het kanaal is binnengekomen het stoomschip Rembrandt en zeewaarts naar Soerabaya ver trokken het koopvaardijschip Vier Gebroeders. Z. M. heeft benoemd tot commandeur van de Eiljekroon den heer Jitta; tot officieren van die orde de heeren Boelen en de Clercqdirecteuren, en Bruyn, secretaris der Kanaal maatschappij tot ridders van den Ned. Leeuw de heeren Eendrichsvice-president, Rutgers v. Rozenburg, directeur, Muller, vice-voorzitter van commissarissenen Dirks, eerst- aanw. ingenieur der Kanaalmaatschappij. Prihs Hendrik heeft uit Luxemburg de hoofdstad per te legraaf gelukg'Swenseht met het tot dusver volbrachte werk. Gieten. Wijlen jr. mr. de Witte v. Citters, te 's Graven hage, heeft aan bet gemeentebestuur van S. Laurens /40U0 vermaaktmet bepaling, dat de renten moeten bestemd worden voor onderricht in handwerken aan vrouwelijke scholieren. Het hoofdeomité van het Roode Kruis heeft van het comité te Rotterdam f 1500 ontvangen ten behoeve van de zieken en gewonden in Atchin. Misdrijven. Te Wehe (prov. Groningen) heeft, naar men zegt, eene poging tot vergiftiging plaats gehad door rattekruit op te veld staande kool te strooien. De man, op wien 't gemunt was, en zijne vrouw hebben van de kool gegeten en zijn daardoor zwaar ziek geworden. Den 30 heeft een ambachtsman te Delft zijn aanstaanden zwager, met wien hij twist had gehad, opgewacht en onver wachts 2 gevaarlijke messteken in de borst toegebracht. Hij werd spoedig gearresteerd. Rampen. Het fransehe schip Pouliguen, van Nantes met tarwe naar Rotterdamis den 31 voor Goedereede gestrand. De bemanning is aan wal gekomen. De dijk om den Job. Kerkhovenpolder aan den Doliard die met zooveel moeite en kosten pas was tot stand geko men is den 30 op 4 plaatsen geheel weggeslagen en de reeds geheel drooge polder daardoor weder onder water ge raakt. Bij die doorbraken werden verspheidene personen, die bezig waren met de bedreigde punten te versterken niet dan met moeite gered. Het stoomschip Hoorn, in de Zuiderzee gezonkenis gelicht en te Hoorn binnengebracht. September-ong eregeldheden te Amsterdam. Eene tweede volksvergadering te dezer zaketegen den 29 aan gekondigd is niet kunnen doorgaan, doordien de eigenaar yan het aangewezen locaal den toegang weigerde. Weder- rechÏArUik namen loeu eenigeu het locaal van het Amster- damsch Wericnansbond in bezit, een commissaris van policie en 2 agenten daar uit dringende. Het bestuur van bet Werkmansbond riep echter de policie te hulp en door 12 agenten en i inspecteur werd het gebouw ontruimd. 3Weer- spannigen zijn in hechtenis genomen. Suriname. In eene den 30 te Amsterdam onder de leiding vail mr. «7- W. Tydemai, gehouden bijeenkomst is besloten tot oprichting eener vereeniging tot bevordering van de belangen der kolomê Suriname. Nieuwe Niedorp30 October. Laatstleden zaterdag had in tegenwoordigheid van heeren Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van de Niedorperkögge en vpp vele belang stellenden, met uitmuntend gevolg de voorloopjge proefmaling van het stoomstrijkgemaal plaats. Dit stoomgemaal, werkende met eenen geheel uit ijzer ver vaardigden vijzel van 2,60 meter middellijn, eene hoeveelheid van 120 kub. meter water per minuut ter hoogte van 1,20 meter opvoerend bleek van soliede constructie te zijnen ten volle aan de verwachtingen te beantwoorden. Machine ketels en vijzel zijn vervaardigd door de Maatschappij Ijzer gieterij de Prins van Oranje te 's Gravenhage, terwijl de ge- bouwen zijn daargesteld volgens het plan en onder toezicht van den lieer J. Goldbergarchitect te Hazerswoude. De Rijksdag is den 30 geopendniet door den Keizer die door eene lichte verkoudheid daarin verhinderd was maar door tien minister Hofmaan. In de troonrede werd ver klaard dat de 3 Keizers voortdurend eensgezind te werk gaan ten behoeve van het behoud van den vrede, en dat in geen geval het bloed van Duitscklands zonen zou vloeien dan voor de belangen en de eer van het Rijk. Pruisen. De uitslag van al de 433 verkiezingen is be kend. Gekozen zijn: 177 nationaal-liberalen86 leden van bet centrum 66 van de vooruitgangspartij36 vrije con servatieven 34 conservatieven, 15 polen, 5 particuiaristen en 14 van geene bepaalde partijkleur. De bisschop van Limburg is door den opperpresident der provincie Hessen-Nassau aangemaand om zijn ambt neder te leggen. Den 25 Oct. zijn de franciscanen, die zich nog in de om streken van Neisse en Neustadt (Silezie) bevonden, geza menlijk naar Nederland vertrokken ten einde zich daar te vestige^. De Koningin van Nederland heeft den 28, op hare reis naar Parijs, ruim 2y2 uren 1e Brussel vertoefd. Zij werd door den Koning en de Koninginden graaf eu de gravin v. Vlaanderen aan de station verwelkomd, en, natenpaleize het ontbijt genuttigd te hebben, tot de station uitgeleid. Prins Alexander der Nederlanden heeftte Brussel ver toevendein zijn hötel een bezoek ontvangen van den Ko ning vergezeld door den geul. graaf v. d. Straten Ponthoz en 2 ordonnans-officieren. Verschillende gemeentebesturen trachten het plan des Ko- nings betreffende de beschaving van Midden-Africa door het openen van inschrijvingen te bevorderen. Den 31 heeft de heer Bara, in eene vergadering van het centraal comité van het Verbond der Liberale Vereenigjugen te Brusseleen zeer uitvoerig verslag uitgebracht omtrent het ingestelde onderzoek naar aanleiding der verkiezingen voor de Kamer op 13 Juni 11. De clericale partij had, vol gens hem hare toen behaalde overwinning aan misbruiken van allerlei aard te dankeu. Dat zij geen ander doel be oogde dan als kampioen dienst te doen in den algemeenen oorlogdoor het roomsclie jezuietisme der geheele wereld aangedaandat bet tegenwoordige ministerie niets anders was dan baar ten allen tijde afzetbare lasthebberdal het clericale kiezersvolk zich als eene kudde vee naar willekeur door de geestelijkheid liet ringeloorendat aldug de wil der natie verkracht en een leugenachtige vertegenwoordiging verkregen werd, waren stellingen welker ontwikkelingen topfichting verreweg het grootste gedeelte van het verslag innamen. De slotsom was, dat, de liberale partij al het mo gelijke behoorde te doen om eene zoodanige regeling enin- riphting van de stenimjng, de stemlpcalen enz. te verkrijgen, dat elk kiezer, onder volstrekte geheimhoudingzijn briefje j naar eigen geweten zou kunnen invullen, beveiligd voor allen dwang. Het comitjs vereenigdc zich met alg. st. met deze conclusie. Den 30 Oct. is in de hoofdstad op plechtige wijze en in het bijzijn van den prins-stedehouder onthuld l(et standbeeld van wijlen prinses Hendrik Bij besluit van 24 Oct. heeft de President, op verzoek van den prefect te Marseille, de regeeringscommissie aldaar, welke geruimen tijd den vorigen gemeenteraad heeft vervangen ontbonden. De kiezers zijn tegen 5 Nov. opgeroepen om een j nieuwen raad te benoemen. In het zuiden des lands is sedert eenigen tijd van radicale zijde een petitionnement tot verdrijving der jezuieten op touw gezet, waaraan met grooten ijver wordt gewerkt. Te Parijs is een nieuw republikeinsch dagblad verschenen, l'Homme ïibre genaamd, staande onder de leiding van den heer Louis Blanc. Het programma luidt lamelijk gematigd. Uit de verklaringen,, door den te Rijsei gevangenen Oblain voor den commissaris van polieie afgelegd, blijkt dat Meeus, die hem uit, Engeland overbracht, niet door hem vermoord, maar hem nagesprongen is toen hij uit de waggon ontsnapte. Hij zelf had hierbij eene kneuzing aan bet hoofd beloopen en zich den voet verstuikt. De gérant van Rocheforts dagblad les Droits de l'Homme is bij verstek veroordeeld tot 4000 fr. boetewegens een artikelwaarin op beleedigende wijze over verschillende ge neraals gesproken werd. De lieer Gambetta beeft zich den 27 in de parijscbe wijk Bellevillevoor eene vergadering van 3 a 4000 personen waaronder niet weinige ontevredenen over zijne omzichtige, geenszins radicale politiekop zulk eene wijze verdedigd, dat men onder kreten ter eere van de republiek en van hem uiteenging. Hij verklaarde het voorstei-Gatineau, tot staking der vervolgingeu wegens medeplichtigheid aan de Commune, te zullen ondersteunenmaar noemde hen, die op volkomen amnestie aandrongenslachtoffers hunner edelmoedigheid of onruststokers, en hij waarschuwde er tegen, de Commune te beschouwen als. het werk eener politieke secte waardoor eene sraet geworpen zou worden op de geheele republikeinsche partij in plaats van als eene uitbarsting van hongersnood, ellende en wanhoop. In de commissie voor het budjet heeft de minister van financiën, Lêon Say, den 27 medegedeeld, dat hij de verla ging van iet briefport en van den prijs der telegrammen tegen 1 Januarij 1877 zal voorstellen. De minister meende, dat de batige saldo's van 1877 af niet hooger dan 30 mil joen zullen zijn. Sprekende van de conversie der 5pct. rente, zeide de minister, dat die eventueel mogelijkdoch geens zins aanstaaade was. Hij verwierp de financiëele ontwerpen van Gambetta vooral de belasting op de fransehe rente welke hij eene oneerlijkheid van den Staat jegens zijne schuld- eischers noemde. Te Parijs zijn wederom 350 vaten met fuchsine vergiftigde wijn aangehouden. Andere hoeveelheden zullen als verdacht, worden ondirzocht. Al wat vervalscht bevonden is wordt in de Seine geworpen. De prefect der Yaucluse heeft zijne onderprefecten, mai- res en policie-commissarissen doen weten dat hij voortaan alle aanvragen om koffiehuizen in café-ohantants te herschep pen za: afw jzen, op grond van de ernstige nadeelen dezer inrichtingen voor de goede zeden en de volksgezondheid. Ter gelegenheid der jongste begeving van het aartsbisdom Lyon, heeft de Curie eene vergec.'sche poging bij de regee ring aangewend om eene splitsing van het aartsbisdom en de stichting van een nieuw bisdom te S. Etienne te ver krijgen. In de bulle ter bevestiging van den nieuwen aarts bisschop heeft de H. Stoel zich niettemin de bevoegdheid voorbehouden om wanneer zulks noodig wordt geachteene nieuwe afbakening van het bisdom in te stellen. Aangezien S met"'d'e °rart' 2 van liet concordaatalleen in overleg minister jf>e ng mag geschieden -fe j nlmster Dufaureeen decreet l konoiging van het behoud wordt isop verslag van den verschenen, waarbij de af- edeelte der bulle, waarin van het voor- desbeW.fAnriö" 6esl', en wordt verboden, zoodat ook de au oiar,e zuilen worden opp-enomen. derdcn tei!,fnaal"aSr,SblS-Cho,) Van Par«s beeft d™ 28 een bil on ti-nLa minister van justitie gezonden waarm Den' uitJUnrntf "ief ZIJn.e elde eerstel1 door de bisschop pen uitgesproken instemming, uit naam van het geheele vaTaNe eP!fTaV de er,lsti£e aandacht der regeerin" en owdel en wik'"1 °P de dwalingen e„ voor- Vii» di t 7 Semoederen het wantrouwen en de vijandschap tegen de catholieke Kerk aankweeken. Welverre van met aanmatigingen te dreigen wordt zij zelve van alle kan ten, met het minst door de Wetgevende Kamer, bedreigd Zij begeert met anders dan de vrijheid om rustig de godsdienst de? te bellartigen. Weigert men haar ditdan zal men naai met met geweld naar hare miskende rechten zien de/'i'f beruerlnS .welke de natie zal onder gaan, zal dq nadrukkelijkste veroordeeiing zijn van eene poli- LMi'el l! ^e Senn acbt,m°oht slaan °P het zedelijk element in het bestuur der maatschappijen." In de bekende concerten van Pasdeloup te Parijs is dezer dagen een fragment uit IVagners „Götterdammerung" ten gehoore gebracht. Een klein aantal aanhangers van Rich Wagner applaudisseerde, maar de groote meerderheid der aanwezigen ging fluiten en een vreeselijk alarm maken on der de kreten RevancheWeg met de duitschers Geen duitsche muziek enz. De kalmte keerde eerst in de con certzaal terugtoen de policie aanstalten maakte om tus- sckenbeide te treden. De Senaat en de Kamer hebben den 30 hunne werkzaam- Leden hervat. In den Senaat werd de benoeming van den lieer Dutaure tot onafzetbaar lid aangekondigd, en de vol- gendo zitting op den 6 Nov. bepaaldais wanneer het eerst het, ontwerp op de leger-administratie aan de orde zal wor den gesteld. De Kamer besloot den 3 het voorstel- Gatixeau, tot het staken der vervolgingen wegens medeplichtigheid aan de Commune te behandelen. Vóór de zitting moeten de hooiden der Imkerzijde zich tot den minister Dufaure bege ven en van dezen de verklaring ontvangen hebben dat de regeering zich niet tegen de behandeling en het spoedver- eischend verklaren van dat voorstel zou verzetteu. Het verslag nopens de verkiezing van graaf du Demaine te Avignon concludeert tot nietigverklaringop grond van door de overheid uitgeoefende pressie en zekere kwade prac- tijken en geweldenarijen; met verwijzing de hiertoe behoo- rende bescheiden naar de ministers van justitie en van binn. zaken. In eene leigroeve van Malansac (Morbihan) heeft eene instorting plaats gehadwaarbij 5 werklieden omgekomen en 4 gewond zijn. Het consistorie van Montauban heeft op vqorstel van den heer de Maleville met alg. st. beslo,ten, te protesteeren tegen het plan der regeering om de aldaar bestaande protestantsche faculteit der godgeleerdheid naar Parijs over te brengen, liet protest zal den heer IV aldington, minister van onderwijs en zelf protestant, worden medegedeeld. Bij de roomsche rechtsgeleerde faculteit te Angers is thans eene faculteit der letteren gevoegd. Koloniën. In verschillende streken ran Algiers hebben vermoedelijk door kwaadwilligheid, uitgestrekte boschbranden plaats gehadlyelke bij de groote droogte en den onophou delijk waalenden sirocco met groote snelheid toegenomen en eindelijk door een overvloedigen regen gestuit zijn. Het bestuur der Aborigenes Protection Society en dat der Anti-slavery-Socieiy hebben zich tot lord Derby gewehd met eene klacht, over de ruwe en gewelddadige wijze, waarop de bekende reiziger Stanley zich op zijne reis door de binnenlanden van Africa hier en daar ten aanzien der inlanders gedragen heeft. Zij wenschten door de regeering officieel verklaard te ziendat Stanleydie zich nu en dan veroorlooft de britsche vlag te hljschenhoegenaamd niet moet geacht worden Engeland te vertegenwoordigen. Lord Derby heeft geantwoorddat hijhet gedrag van den heer Stanley zeer betreurenderechtstreeks geen invloed op dat gedrpg kan uitoefenen, daar de heer Stanley geen engelsck onderdaan is. Aan de britsche consuls op de oostkust van Africa zal in- t.usschen verzocht worden, zoo mogelijk den heer Stanley te herinnerendat hij geen recht heeft zich met de britsche vlag te dekken. De dagbladen maken een brief openbaar van lord Fitz- fVilliameen lid der liberale partij waarin hij verklaart dat hij het in den tegenwoordigen neteligen toestand den plicht van ieder engeisckman acht, de regeering te onder steunen. Hij acht het arglistig en veroveringzuchtig karakter der russische politiek bewezen, en zegt dat vele toongevende liberalen de door den heer Gladstone gevoerde taal aikeuren, als geschikt om die engelschendie niet op de hoogte der kwestie zijn op te winden en in het. buitenland een ver keerden indruk te geven omtrent de gezindheid der britsche natie. De schepen Alert en Discovery, den 29 Mei 75 terNoord- pool-expeditie vertrokken zijn den 27 te Valentia in Ierland teruggekomen, zonder de Noordpool te hebben bereikt. Toen de schepen niet verder konden zijn slede-expeditiën uitge zonden, waarvan de eene 73, de andere 84 dagen op de ijsvlakte gezworven heeft. Men bracht, het tot 83°20' noor derbreedte verder dan ooit geschied wasmaar men bleef nog 400 mijlen van de pool verwijderd. 4 Mannen bezwe ken op deze sledetochtenvan welke de overigen zeer uit geput en aan scheurbuik lijdende terugkeerden. 14 Dagen lang was de thermometer van Earenheit 59 graden beneden het vriespunt, eens daalde hij tot 104 graden. Van een man moesten de bevroren beenen afgezet wordenhij stierf onder de amputatie. De minister van koloniën heeft den 26 eene deputatie ontvangen van kooplieden en andere belanghebbenden by den bloei der zuid-africaansche' koloniën, welke aandrong op. het nemen van maatregelen tot het beëindigen van den oor log door die de Transvaalsche Republiek gevoerd wordt. De minister antwoorddedat de lieeg Shepstone opzettelijk naar Zuid-Airica gezonden was met den last om zoo mogelijk een einde te maken aan den gevaarlijken stand van zaken. Eén regiment was met hem vertrokken en zoo noodig zou meer militaire macht volgen, De regeeringhet tot stand komen eener zuid-africaansche confederatie yvenschende, was juist daarom van oordeel, zich van overhaaste stappen te moeten onthouden. De spiritist Slade is als oplichter veroordeeld tot 3 maanden dwangarbeid in een verbeterhuis. De rechter achtte het bewezen, dat prof. Lanlcester en dr. Donkin Slade op keeter- daad betrapt haddentoen hij een van te voren beschreven lei aan den invloed van geesten onderwierp. Riiftland. Alle nog dienstplichtige officieren, onderofficieren en sol daten zijn niet alleen uit Servie, maar overal uit het buiten land teruggeroepen. Vele officiei^n zijn van het oorlogstooneel teruggekomende meeste teleurgesteldslechts weinige vol geestdrifteenige heeft, de servisehe regeering zelve terug gezonden. Ook van de artsen zijn vele uit Servie terugge keerd, terwijl andere daarheen zijn gegaan om hen te vervangen. De zendingen in geldhospitaal-benoodigdhedenkleeding- stukken en levensmiddelen voor de zieken en noodlijdenden duren voort, met name door de Slavische Liefdadïgheids- Vereenigingwelke geheel onder toezicht der regeering staat. De Pelersburqsche Courant beweertdat de koliandsclie bankiers het onmogelijk genoemd hebben om in zulk een ourustigen tijd eene buitenlandsche leening te plaatsen, maar zich bereid hebben verklaard om 50 ibiljoen roebels in goud aan de regeering voor te schieten op eene later uit te schrijven leening. Van „de oudgeloovigen te Moskou" wordt verhaald, dat zij 40 miljoen hebben toegezegd voor het geval, dat eene binnenlandsche leening zou worden opengesteld, Den 30 is de gezant te Konslantinopel uit Livadia gelast, van de Porie binnen 48 uren de aanneming van een zes- weekschen wapenstilstand en de staking der vijandelijkheden te eischen, en in geval van weigering, de diplomatieke betrekkingen af te breken en met liet geheele personeel van het, gezantschap te vertrekken. In den petersburgschen gemeenteraad is besloten om 30000 roebels per maand beschikbaar te stellen voor kosten van in kwartiering in het geval eener mobilisatie. Het gemeente- bestuur was door het departement van oorlog aangeschreven om zich in dat geval op eene inkwartiering van 25000 man en 4500 paarden voorbereid te houden. Bij de aanbieding zijner geloofsbrieven heeft de genl. lgnatieff het volgende gezegd „De Czaar beseft de moei lijkheid van den toestand, Zonder zijne sympathie voor de slaven in Turkije te verloochenen wensc'ut hij de tegenwoor dige moeilijkheden weggenomen te zien opdat de Sultan tot het brengen van verbetering in het lot zijner onderda nen kunne overgaan." De Sultan antwoordde: „Ik be treur hetdat, de gebeurtenissen het uitvoeren der hervor mingsplannen beletten. Ik reken op den bijstand der Voor zienigheid om een nieuw tijdperk van vrede te verkrijgen hetwelk mij zal veroorloven mijn volk gelukkig te maken. Ik hoop, dat de Czaar er toe zal bijdragen om mij het uit voeren mijner taak gemakkelijk te niaken." Omtrent den afgetreden Sultan Mourad verneemt men dat de geneesheeren waaronder vele buitenlandsche artsen de hoop hebben opgegeven dat hij ooit weder in het bezit zijner geestvermogens komen zou. Zijne moeder liet sedert eenigen tijd geruchten in omloop brengen als zou haar zoon voortdurend in beterschap toenemenen zij bediende zich daartoe van lieden uit de omgeving van den kranke. 10 Dezer dienaren, waaronder de intendant van Mourads harem en 2 zijner secretarissenzijn den 24 in hechtenis genomen en als tegendemonstratie werd de fetwa openbaar gemaakt die Mourads afzetting bekrachtigde. Den 25 werd een moordaanslag op den grootvizier be proefd toen deze uft1 den Staatsraad kwam2 personen kwamen op hem afwaarvan de eene een revolver op hem richtte. Voordat het schot vielwerden beiden in hechte nis genomen. De regeering doet al hare vestingen langs den Donau in staat van verdediging brengen. Niet alleen worden de be staande werken hersteldmaar ook nieuwe versterkingen aangelegd b.v. bij Rustschuk 4 forten. Daar eu te Wid- din wordt een ontzaggelijke voorraad proviand opgestapeld. De ulema's hebben een adres aan den Sultan gericht waarin zij alle gemeenschap met de aanstokers van de laat stelijk ontdekte samenzwering ontkennen eu de toegezegde hervormingen goedkeuren. De samenzwering had eene veel grootere uitbreiding dan men aanvankelijk vermoeddeen bedoelde het vervangen van Sultan Abdul-Hamid door prins Youssouf-Izzedin (den zoon van Abdul-Aziz) met Mahmoud- bassa als grootvizier. De hoofden der samenzwering waren Muhieddin-effendiopperrechter van Rumelie Sherif-e/fendi, opperrechter van Anatolie en onderwijzer van prins Youssouf, Ramiz-bassa een voormalige slaafthans een millionair, en Riza-bey, schoonzoon van den ex-grootvizier Mahmoud-bassa vroeger voorzitter der (thans ontbonden) commissie voor het voltrekken der rechterlijke vonnissen. De eerste is naar Rhodosde tweede naar Kosde derde naar Tenedos en de vierde naar Lemnos verbannenbovendien zijn zij van rang en titels vervallen en onwaardig tot het bekleeden van staatsambten verklaard. Het hongaarsche blad Relet Nepe verneemt uit Konstan- tinopel, dat de voor Turkije vriendschappelijke demonstration in Hongarije op den Sultan en de turksche regeering een diepen indruk hebben gemaakt. Midhat-bassa zou hebben voorgesteld om aan het hongaarsche muzeüm alle voorwerpen van historische waarde aan te bieden, die de turken ih vroegere eeuwen als oorlogsbuit uit Hongarije hebben weggevoerd. De russische gezant lgnatieff heeft aan de Porte het voor stel overhandigd tot het aangaan van eenen wapenstilstand van 6 weken, welke zoo noodig zou kunnen verlengd worden. De gezanten van Duitschland en' Frankrijk hebben last ontvangen zoodanig voorstel te ondersteunen. Op den den 30 door Rusland gestelden eisch heeft de Porte in den wapenstilstand toegestemd, onder voorwaarde dat zij waarborgen zou verkrijgen dat ook Servië dien zou aanne men. Nadat nu ook Servie dien aangenomen hadis de wapenstilstand den 1 Nov. 's avonds onderteekend. De turksche bevelhebbers zijn gelast de vijandelijkheden overal terstond te staken. Servie. Den 27 heeft de minister Nicotic zijn ontslag gevraagdter zake van een geschil met genl. Tschernayeff over de russische vrijwilligers. De overige ministers en de openbare meening keurden de houding van den heer Nicotic goed. Hij schijnt de portefeuille van oorlog te zullen behouden. De turken hebben den 29 de hoogten bij Dj unis aangeval len en genomen 1 aldus het servisehe leger in tweeën snij dende. De servisehe artillerieontevreden over de handel wijze van .Tschernayejjweigerde te vechten en verliet de hoogten welke door de russen te vergeefs en ten koste van een half bataljon verdedigd werden. Na zijne nederlaag is 'fschernayeft met een gedeelte van zijn leger naar Rogony getrokken vervolgens naar Deligrad terugkeerendeis eene afdeeling onder llorvatovich na een hardnekkigen strijd vol komen verslagen en naar Krusjevatz teruggedreven. De stel ling der serviërs bij Deligrad aldus niet langer houdbaar zijnde, ontstond te Belgrado eene paniek. Na een langdu rig onderhoud gehad te hebben met den russischen consul vertrok de Vorst naar het leger. De te Belgrado aanwezige officieren ontvingen te gelijker tijd bevel om zich naar de gren zen te begeven. Het vertrek van den Vorst gaf aanleiding tot oneenigheid tussehen de militaire en de burgerlijke over heid. Den 31 had de ontsteltenis plaats gemaakt voor eene groote bedrijvigheid en den wenseh om tegenstand te blijven bieden. De minister Ristics zeide in een particulier onder- boud, dat Servie besloten was tot het uiterste te strijden, ofschoon het door Europa verlaten werd. Het verlies van Dj unis schreef hij toe aan de groote versterkingen, die de turken uit Nisch ontvingen. Ondanks dit alles zou Servie zich toch tot het uiterste verdedigen. Intussehen werd Alexinatz dien dag, na sedert den 26 beschoten te zijn, stormenderhand door de lurken ingenomen en den 1 Nov. ook Deligrad bezetdat door de serviërs ontruimd en in brand gestoken was. In de» nacht van 29^30 heeft de rus-.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5