11 H 1 If LI 9 (I I I 11 Turkse. IlaKe. r ij J la.- Ss? rf je. lereenigde Whiten. SSirtjïH-üóIsastsl. ■St&bs-jSliettws.- V Jtlarlu- cz» ütuvcrichlu llu zij hadden nooit bestaan. De Czaar £raf plechtig zijn woord van eer, dat hij niet voornemens was Konstantinopel te veroveren. Indien hij genoodzaakt mocht worden Bulgarije te bezetten, zou dit alleen tijdelijk geschieden Het denk beeld dat Rusland veroveringen in Britsch-lndie bedoelde, was te belachelijk om tegengesproken te worden. Sedert den 16 is het goederenvervoer gestaakt op de spoorwegen Warschau-TerespolKiew-Brest, Moskou-Brest, Tambow - Saratow, Griasi - Zaritzin Clufrkow-Nicolajeff en Moskou-Koslow. De regeering heeft de administratiën der spoorwegen verboden expedition naar het buitenland asm te nemen, tsn einde al het rollend materiëel tot hare beschik king te houden. liet Journal de S. Pétersbourg zegt, dat de militaire maat regelen van Rusland geene bedreiging van den vrede be doelen, maar veel meer voor groote opofferingen gehouden moe ten worden, welke het Keizerrijk zich oplegt om de weldaden van den vrede te behouden en de christenen te beschermen. Den 19 is een decreet afgekondigd tot uitgifte van 100 miljoen roebels in bankbiljetten. Het regeeringsblad ver klaart dat deze leening noodig gemaakt wordt door buiten gewone uitgaven met het oog op den politieken toestand en hoopt, dat de inschrijving bij alle klassen der bevolking bijval vinden zal. In Polen worden een aantal personen in hechtenis geno men onder de verdenking van eene samenzwering tegen de veiligheid des Rijks beraamd te hebben. Men zegt, dat zich on der de gearresteerden verscheidene roomsch-cat.holieke geeste lijken bevinden o.a. ook de bisschop van Zytourierz, in Vol- liynie. Zeker is het, dat de polen weinig sympathie toonen voor „de slaviscke zaak". Zoo verhaalt men, dat de manschap pen der reserve uit Polen met geweld naar de spoortreinen gesleept moesten worden, die hen naar hunne regimenten moesten overbrengen. Aan geneesheerendie zich voor de militaire dienst aan melden wordt een handgeld van 400 en een maandelijkse tractement van 200 roebels toegezegd. De studenten in de medicijnen worden in de gelegenheid gesteld om hunne eind examens spoediger afteleggenevenzoo de paardenartsen De V oreeniging voor de verpleging van gekwetsten beeft maatregelen genomen om de noodige hospitalen in Bessarabie te vestigen en 200 vrijwillige verpleegsters zullen het perso neel der ambulances versterken. Het Zuider- of Donauleger '^"0d)00 man sterk zijn en 540 kanonnen tellen; de hoofdplaatsen in het Zuiden wemelen van leveranciers der legerbehoeften. Bij het ontvangen van verschillende voorname personen beeft de Keizer in de laatste dagen te kennen gegeven, dat hij nog de hoop wil blijven koesteren, dat de vrede zal kun nen bewaard wordendoch dat hij zijne eigen eer even als die van Rusland betrokken achtte bij het verkrijgen van de geëischte autonomie voor de christelijke gewesten in Turkije. De bekende bulgaarscke berichtgever van de londensche Datly News heeft wederom eene reis door Bulgarije gemaakt en schetst den treurigen toestand van dat gewest in scherpe kleuren. Hij noemt dien toestand volstrekt onhoudbaar, wanneer geene vreemde interventie het land komt redden. V oor de mishandelde bevolking wordt niets gedaanhet tuiksche schrikbewind en wanbeheer zijn nog in volle kracht. De Porte heeft in een buitengewonen ministerraad den IS besloten om aan de door Engeland voorgestelde conferentie deel te nemen. Midhat-basia en Savfet-liassa zullen de ge volmachtigden zijn. Genl. Cheoket-bassa is naar Pkilippopolis gezonden om voor de commissie van enquête terecht te staan. De turksche hoofdmacht wordt thans langs den Donau ge plaatst, waartoe de legers van Abdu'- herim-bassa en Osman- lasset aanzienlijke afdeelingen moeten afstaan. Ook het leger van Deruisch-bassa is te Antivari ingescheept en dat van Moulhtar-bassa ontruimt met in het oog vallende haast de Herzegowina, zullende slechts 14 bataljons te Potscha gecon centreerd blijven, 20 Bataljons worden bij Carina, aan de oostenrijksche grens, samengetrokken, naar bet schijnt om ziek over oostenrijksch gebied naar Gravosa te begeven en zich daar naar Konstantinopel in te schepen. De Porte heeft, haren vertegenwoordigers in het buitenland eene nota toegezonden om te protesteeren tegen schendingen van den wapenstilstand door de Serviërs bij Bukowitz en -tvigosna. In eene andere nota verzoekt de Porte om de tusciienkomst der mogendheden, ten einde Nicsic gedurende den wapenstilstand van levensmiddelen te mogen voorzien. Het ontwerp der constitutie bevat 27 artikelen, waarin bepalingen voorkomen betreffende de ministeriëele verant woordelijkheid, den werkkring van den Nationalen Raad cc gelijkheid voor de wet van alle nationaliteiten en wijzi ging van de administratie der provinciën op den grondslag van decentralisatie. Servie. Het ontslag van den lieer Nicotic als minister van oorlog is aangenomen, en do kolonel Sava Gruic tot zijnen opvolger benoemd. De Czaar heeft zijne toestemming gegeven tot liet afvaardigen van een gezant met eene vertrouwelijke zending naar Peters- bmg en daarvoor den oud-minist,er-president Marinovic aan gewezen. Het doel der zending moet de verbetering der betrekkingen met Rusland zijn. Den 20 is te Belgrado, ter gelegenheid vaii den verjaardag van genl. Ischernayeffeene groote parade gehouden, een ie Deum gezongen en eene receptie en een diner ten paleize gegeven. Roumanie. De Kamer heeft den 17 een adres van ant woord op de troonrede aangenomen, waarin de noodzakelijK- eener nauwgezette gewapende onzijdigheid in het licht gesteld en de daartoe door de regeering genomen maatregelen goedgekeurd werden. Een erediet, van 400,000 fr. werd toe gestaan om het observatiecorps aan den Donau en de reserve tot December onder de wapenen te houden. vorst, Karei heeft op het adres van den Senaatwaarin op de wensehelijkheid van liet, volgen eener neutrale staat kunde gewezen werd in gelijken zin geantwoord. me Kamer heeft een erediet van 4 miljoen goedgekeurd tot voltooiing der wapening. Oostenrijk. De italiaan Erancesconi is aan het vermoorden van den brievenbesteller Guga te Weenen schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Hongarije. In het Volkshuis is den 18 door den heer Simonyi, stellenden is beslotenzoo mogelijk door den rechter, tot, de matste instantie toevoor gemeene rekening te doen uitma- l ken de vraagof bedoelde rechten wettelijk nog bestaan. Militaire zaken. De Vereeaiging van officieren der de uiterste linkerzijde, eene motie ingediend van den jj schutterij heeft een adres aan den Koning gericht betreffende volgenden inhoud: „De hongaarsche natie, vrij van alle ver- de militaire kwestie. Zij wenscht behoud der militie, met aanwijzing van het jaarlijksek contingent door loting, overingszueht, zal de veroveringszucht van anderen ten krach- J -Iuuul .uwu tigste tegengaan maar is bereid om haren geheelen invloed j afschaffing der plaatsvervanging enTumm^rverWissëlïng te doen gelden voor de invoering van hervormingen, die aan inlijving van de niet-militieplichtigen bij de schutterij,— dié alle volkeren in Turkije burgerlijke en godsdienstige vrijheid tijd in activiteit en in reserve 20 jaren, indeelin" waarborgen zij verklaart elke schennis der territoriale en uitgediende miliciens bi] de reserve der schutterij alge- suzereme integriteit van Turkije schadelijk voor Hongarije's meene dienstoefening van Staatswege op de scholen —ver- li elan sen en verlangt daarom het herstel van het status quo korten diensttijd keuze van garnizoen en wapen voor mili- ante helium zij is tot het brengen van alle noodige offers, eiens die vd(5r hunne inlijving-voldoende in den wapenhandel den vrede in dien geest spoedig te herstellen, bereid." geoefend zijn, invoering van keur-compagniën van vrij- De minister Tisza heeft deze motie bestreden, daar eene fout van de wetgevende macht noodlottige gevolgen zou kunnen hebben en onherstelbaar zou zijn. Dezer dagen is bij Lerearaop Siciliëin de provincie Palermo, zekere heer Rose, een engelschman door een be- I ruelit rooverhoofdman Leoneopgelicht, toen hij met zijnen broeder en 2 bedienden van de spoorwegstation zicli te paard naar het, genoemde plaatsje begaf, en zulks ten aanzien van 18 personen en ten spijt van hunne revolvers. De minister van burn, zaken beeft den prefect der provincie bij telegram aangekondigddatzoo de heer Rose niet binnen 8 dagen aan de zijnen teruggegeven en Leone met zijne bende gevan gengenomen zijn al de officieren der bereden politie in liet geheele district zullen worden gedegradeerd. Te Manseca hebben een aantal invloedrijke catholieken uit verschillende steden eene bijeenkomst gehoudenten einde van gedachten te wisselen over de beste wijze om den 25 Jan. a s. de verjaring te vieren van de boetedoening van Keizer Hendrik IP. De bisschop van Verona, die tot het geslacht der markiezen v. Canossa behoort, werd tot eere voorzitter van het feest-comité benoemd. De napolitanen hebben bij de verkiezingen landslieden be noemd zelfs met voorbijgang van dezulken SpaventaUonghi e. a.), die door lange verwijdering tot piemonteezen geworden zijn. De verklaarde republikeinen zijn voornamelijk in de Romagna en in Lombardijezelfs 2 in het, tot, nog toe als gematigd aangemerkte Milaan, verkozen. De heer Guerrieri Gonzaga van de rechterzijdemaar voorvechter eener na tionale Kerkdie er in zijn dorp bij Mantua in geslaagd was, den pastoor bij algemeen stemrecht te doen benoemen, is niet herkozen Onder de 30 nieuwe Senatoren, dezer dagen door de regeering benoemd, behoort, ook de hoogleeraar Moleschot. Den 20 is de Parlementszitting met eene troonrede geopend. Daarin werden maatregelen aangekondigd tot het opheffen van den gedwongen koers, en wetsontwerpen, ter tempering van de gestrenge wijze van belastingheffing en het verkrij gen van eene gelijkmatiger verdeeling der lasten. Ook werd gezegd, dat de vrijheden, aan de Kerk verleend, geen af breuk mogen doen aan de algemeene vrijheden, noch aan de rechten der nationale souvereiniteit. Er werd gewezen op de noodzakelijkheid van verbeteringen in 's lands zeemacht en medegedeeld dat er een ontwerp-kieswet in bewerking iso.a. ten doei hebbende eene uitbreiding van het aantal kiezers. N|s4hï?!t». De Kamer heeft eene wet tot, regeling van den Senaat behandeld, waarbij de constitutioneele partij niet in gebreke gebleven is tegen het ai te groote overwichtaan de bis schoppen in dat staatslichaam toegekendte protesteeren. Bij de stemming over een amendement heeft de fractie-5a»te, Cruz met, de meerderheid voor de regeering partij gekozen Een wetsontwerp, bepalende, dat de burgemeesters der groote provinciesteden door den Koning zullen worden benoemd, is den 18 na eene redevoering van den minister Canovas met 171 tegen 31 st. aangenomen. - - u compagnien van vrij wuligers bij de schutterij. Onderwijs. Het aantal studenten aan het Atheneum II- lust-rete Amsterdam bedraagt bij bet begin van het nieuwe studiejaar 420, als: in de godgeleerdheid 12, rechtsgeleerd heid 47, letteren 15, natuurlijke wijsbegeertes, geneeskunde 338 waaronder 238 militairen en 22, die slechts enkele collegiën bijwonen. Kerkelijke zaken. De synodale commissie der Herv. Kerk heeft den 17 naar aanleiding van een adres van het prov. kerkbestuur van Noorcibrabnnt over de al of niet wet tigheid en verbindbaarheid van art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs, met eenparige stemmen verklaard, dat. gezegd reglement en bepaaldelijk art. 39 in den wettigen vorm is vastgesteld. Een groot aantal adressen van predi kantenkerkeraden en gemeenteleden tegen de voorgenomen toepassing van dat art. zijn bij de commissie ingekomen. Die uit Egmond-binnen zijn onderteekend door den kerke- raad de kerkvoogden en notabelen en bijna alle lidmaten. Stoomvaart, pen 16 is eene eerste verzending* vee (44 runderen en 350 schapen) rechtstreeks van Amsterdam naar Londen verscheept. Spoorwegen. De gemeenteraad van Deventer heeft, op voor stel van B. en W., besloten/500ü te bestemmen voor het opme ten en begrooten van eenen spoorweg van daar naar Apeldoorn. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten den minister van binn zaken bij adres te verzoeken, in het aanteleggen spoorwegnet nog op te nemen eene directe ver binding van Amsterdam met de haven van IJmuiden. Aanbestedingen. Den 21, aan het. ministerie van marine, het leveren van een ijzeren drijvend dok, bestemd voor N. Indieminste inschr. de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, te Amsterdam, voor 781,000. Den 22, door de Amslerdamsche Omnibusmaatschappij, het bouwen van een wagenhuis, stalgebouw, smedery en wagen makerij aan den Overtoom, minste inschr. H. Riet snij der. voor f 52950. J Den 23 1 'm z!*!ne hoofdstadmaar in alle plaatsen des tan cist ie hij op zijne lerugreis doorkwam, inzonderheid te yortu is de Koning met oorlogzuchtige demonstration van de zijde der bevolking ontvangen. Z. M. heeft de aanleg- gers der demonstration tot bezadigdheid aangespoord, en de minister houmondouros heeft den 11 in de Kamer verzekerd, dat ue plaats hebbende krijgstoerustingen volstrekt geene veiandering in de buitenlandsehe staatkunde beteekenen, maar strekken om onder de veranderde omstandigheden beter 's lands onzijdig, eid te kunnen handhaven en eventueel tegen eenzij- diere oi partijdige besluiten der europeesche diplomatie te pro testeeren. Er is eene wet op de voorlonpige organisatie \ap s lands strijdkrachten ingediend; tot nog toe ontbrak eene militaire organisatie zoo goed als geheel. Met het oog op den toenemenden uitvoer van paarden en tot voorkoming der daaruit voor 1 et Rijk te vreezen nadee- led, is de uitvoer verboden. De tentoonslelling te Pniiadelphia is in het geheel door 9,789,392 personen bezocht, waarvan 8,004,325 betaalden. De ontvangsten bedroegen 3,813,749 d. De hoofden der republikeinsche partij te Nieuw-Orleans hebben geweigerd, met de democraten mede te werken bij het controleeren van den uitslag der stemmingomdat de com missie ran controle de macht niet heeft om bedriegelijke rap porten te verwerpen. De democraten hebben daarop geant woord dat zij geenszins voornemens zijn zich tegen het beslissend gezag van liet centrale comité te verzetten. De commissie van onderzoek der in Zuid-Caroiina uitge brachte stemmen heeft een rapport opgemaakt-, volgens het welk de aanhangers van Hayes eene meerderheid van 200 tot 400 st. hebben. De democraten protesteeren hiertegen op grond van onregelmatigheden. Den IS is te Sacramento, in Californie de vloer van een schouwburg ingestortwaarbij 7 menschen omgekomen en p. in. 100waaronder velen doodelijk gekwetst ziju. De Koning is den 20 weder op het Loo gekomen den 21 gevolgd door prins Alexander. Staten-Generaal. De 2e. Kamer heeft den 20 hare werkzaamheden hervat. Den 24 zijn de wetten tot regeling van het muntwezen aangenomen die wat Nederland"betreft met 37 tegen 25 die wat N. Indie betreft met 59 tegen 1 st. Uit eerstge noemde is op voorstel van den heer Schimmelpenninck het gouden vijfguldenstuk verwijderd, terwijl de regeering over genomen heeit een amendement van den heer v. d. Loe/f strekkende om alleen strafbaar te stellen het in betaling geven van vreemde nikkelbronzen of koperen munt met het ken nelijk doel om zieh te bevoordeelen. Art. 27, houdende bevoegdheid der regeering tot ontmunting en verkoop van een deel der zilveren standpenningen, alsook tot aankoop van goud eu tot aanmunting van standpenningen daarvan is met 33 tegen 28 st. goedgekeurd. Op de muntwet voor Indie is met 47 tegen 14 st. aangenomen een amendement van den heer Mirundolleom bevoegdheid aan den gouv.- genl. te verleenen tot het dernonetiseeren van zilver. Voorts is aangenomen het wetsontwerp op de verwisselbaarheid der muntbiljetten. Den 23 is eene nieuwe zegelwet ingediend. Het recht op handelspapier wordt verlaagd, het evenredig recht door ast recht vervangen, de 38 opcenlen worden afgeschaft, de iet en van den burgerlijken sland vrijgesteld. De nieuwe minister van oorlog heeft het definitief budjet voor zijn departement vermeerderd met f 5,60S,407waar onder f 298,000 voor het langer onder de wapenen houden (h i militie3,392,000 voor buitengewoon materiëel der artillerie en f 1,150,000 meer voor de voltooiing van het vestingstelsel. Na aft rek van eenige verminderingen a 235,000, blijft de vermeerdering f 5,366,000. De primitieve ontwerp- begrooting was 20,662,700, het nu gewijzigd ontwerp 26,029,451. Heerlijke Jacittrechten. In eene te Eenrum (Gronin gen) gehouden vergadering van belanghebbenden en belang- door het prov. bestuur van Noordholland, a. het bouwen van eene school en het inrichten van een gebouw voor onderwijzerswoning te Krommenieb het bouwen van eene school en het verbeteren van de onderwijzerswoning te Graft minste inschr. a- JPh. Stroobach, te Uitgeest, voor 16,950, b. J. G. N. Hasselman te Graft, voor/8455. Droogmaking De Prov. Staten van Zuidholland hebben besloten, aan de heeren v. Hall te Utrecht en Montijn te Gouda, voor de droogmaking der plassen onder Reeuwljk eene subsidie van f 100,000 te verleenen, mits door het Rijk een gelijk subsidie wordt toegestaan. Dok te Middelburg. De pogingen tot herstel van het diooge dok schijnen thans met guustigen uitslag bekroond te zijn. Vesting 's Hertogenbosch. Den 16 is men begonnen met het wegbreken der bruggen in den ouden weg buiten de S Janspoort, waardoor aan het sloopingswerk der vesting de eerste hand is gelegd. Gieten. Wijlen de heer J. de Groot te Hillegondsberg heeft aan de herv. diaconie aldaar vermaakt f 2000, vrij van rechten wijlen rar. R. M. Putman Cramer, te Arnhem, aan het prot.estantsohe bestedelingenhuis aldaar f 5000. Geschenken. De raadsheer Staste Beek (Limburg) oierleden, beeft zijne belangrijke bibliotheek aan de stad Maastricht gelegateerd. Rampen. Den 17 is in de buitengronden van Terschel ling gestrand een hollandsch schip met balken, van Riga naar Harlingen. Het volk werd door viscbsehuiten aan wal gebracht- Den 22 is op Terschelling gestrand het russisehe schip Osma, van Bjorneborg met hout naar Valencia. Van de vischsloep de Onbestendigheid zijn op de hoogte van Katwijk door een stortzee 7 man over boord geslagen en daarvan slechts 4 gered; de omgekomenen laten 2 vrouwen en 12 kinderen na. Misdrijven. Te Kampen is de apothekersbediende B.Bait- sema Ennema aangehouden, die verdacht wordt een groot aantal vervalschte of gesnoeide rijksdaalders en guldens te hebben uitgegeven, terwijl velen nog in zijn bezit werden gevonden. De rechtbank te Rotterdam heeft, den 18, wegens het plaatsen van valsche accepten en het daarvan gebruik maken, de sedert gevolgde gevangenneming gelast van Boer (firma Batenburg Sr Co aldaar en Spijkman (firma den Brcems Co.) te Vlaardingen. De firma v. d. Bey Sp Co. te Am sterdam ljjdt door deze handelingen eene schade van /60,000, lerwijl zij aan den Breems 8p Co. ten gevolge van andere j handelingen eene nog grootere som te kort komt. P. Misset, die eenige jaren geleden de wed. Heemskerk te Haarlem den hals afgesneden heeft en dien ten gevolge tot gevangenisstraf werd veroordeeldheeftna onlangs weder op vrije voeten te zijn gesteldin dezelfde stad eene poging tot moord op zijne huisvrouw gedaan De vrouw wist zicli echter door de vlucht te redden, waarna de woesteling zich zelven den 20 door ophanging van kant heeft gemaakt. Rechtszaken. Het hof te 's Hertogenbosch heeft den 1 E- B. en J. P. te Simpelveld den eerste wegens mede plichtigheid aan het namaken van bankbiljetten en het 2 maal gebruik maken van valsche ba- k bi Ij et ten en den tweede wre- gens het namaken van bankbiljettenveroordeeld ieder tot 12 jaren tuchthuisstraf; en bovendien den eerste tot 3 boeten van 1000 (of 1 maand gevang.) en 2 boeten van f 50 (of 6 dagen gevang.) en den tweede tot eene boete 1000 (of 1 maand gevang.). H. J. Bartels24 jaren oud, landbouwer, heeft den 21 te Zwolle getracht een meisjemet wie hij te vergeefs had getracht verkeering aan te knoopen met een pistool dood te schieten hetgeen hem mislukt is. Op de komst der po litie heeft hij de vlucht genomen en den volgenden morgen heeft hij zich verdronken. Klaas Ris, die door zijne patroons, de firma H. E. v. Gel der en Zonen te Amsterdam, voor de keuze gesteld was, zich te onthouden aan volksbeweging of zijne betrekking als zaag- molenaarsknecht vaarwel te zeggen', beeft besloten zich aan ,de volkszaak" te wijden en den 18 zijn eervol ontslag als werkman ontvangen. Oiekledln. den 23, te Amsterdam. v. Oostenrijk Bruyn, schrijver van luimige gedichtenoud 82 jaren. Koloniën. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben een adres hij den Koning ingediendwaarin de wenscheiijkheid wordt betoogd der uilbreiding van het natuur wetenschappelijk onderzoek van N. Indie, door het aanstellen van eenige bekwame nederlandsche jongelieden als Rijks- natuuronderzoekers eu het vestigen van eene Rijks-instelling voor zoölosrie op Java. Staats-loterij. Trekking der 4e. klasse, No. 17530 f 25000, No. 759 5000 No. 7464 2000, No. 12737 en 15497 t 1500 No. 8901, 140131518915552 en 18964 1000. Zondag-avond heeft de lieer Brummelkamp, nieuw beroepen predikant der christ.-geref. gemeente alhier, zijne intreerede gehouden, sprekende naar aanleiding van 1 Tim. 3 :154, en zulks na 's voormiddags met 2 Tim. 4 15 bevestigd te zijn- door zijnen vader, hoogleeraar aan de theologische school te Kampen. Het nieuwelings in de kerk geplaatste orgel is Zondag voor de eerste maal bespeeld. Alkmaars Mannenkoor uArion» beeft Maandag-avond onder de leiding van den heer Schuurman, in het locaal van den heer Fester, aan den ijverigen directeur dezer liedertafel, deD heer Schrader en zijne echtgenooteter gelegenheid hunner 25jarige echtvereeniging, eene serenade gebracht met «Beden van Heinze en Vruhlinqsandachtvan Kreutzeren, bij monde van den president, den heer IViecherink, een fraai geschenk in zilver vereerd. Aan den spoorwegopziener 2e. kl. W. D. Eeltjes is de titel verleend van Rijks-opziener 2e kla'se op de spoorwegdiensten. A.s. Donderdag wacht de liefhebbers niet minder genot als in DUigentia door „bet, Nederlandseh Tooneel" Sheridans j blijspel «Lastertongen" zal worden opgevoerd. Wij vertrouwen, I dat velen daarvan getuigen zullen willen zijn' en daardoor zullen medewerken om de voorstellingen van genoemd too- I neelgezelschap, dat eene goede voordracht van goede stukken j waarborgthier ter stede te bestendigen. J De heer dr. J. 1). Boelce beeft, liet, correspondentschap op zich genomen van den „Multapatiors-bond" [vereeniging tot bestrijding van het misbruik van sterken drank]. Een jong menseh in het, bezit eener erfenisdie zich naar Londen begeeft om de wereld te zien, in handen valt van een schurk, die zijn vermogen vermeestert en hem gebruikt tot het, in omloop brengen van valsche banknoten; die, daarop veroordeeld, eenige jaren in de gevangenis doorbrengt, en na zijn ontslag alle pogingen aanwendt om eerlijk zijn brood te verdienen, maar zijne betrekking gedurig verliest doordat zijn oude makker zijn verleden bekend maakt, alleen om hem door gebrek te bewegen zijn helper te worden tot een nieuw mis drijf; terwijl het lie n ten laatste gelukt zich van zijn kwaden engel voor goed te ontslaan 'dat, was de held van liet Donderdag bij den heer kervloet opgevoerde, boeiende drama Dick MaltonDe heer F. Bouwmeester wist door zijn spel de sympathie voor dit slachtoffer der boosheid op te wekken, de heer L. Bouwmeester den afkeer van den koel Moedigen booswicht die in verschillende vermommingen optrad ge holpen door zijn gewetenloozen bondgenoot Samuel Flemper, die zeer goed door den lieer Hesselink werd voorgesteld! Genoemde heeren deelden met mej. Engers de toejuichingen! welke vooral den lieer L. Bouwmeester en zeer terecht,- werden gechonkeq. Het publiek was merkelijk beter dan de vorige maai opgekomen en heeft zich gewis zeer vermaakt BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 19 Nov. Frederik Clermor.t Rike laatst wedr. van Aaltje van. Triest en Arijaantje Ruiter. - Dirk Jacobus Kok', laatst wednr van Trijntje Rezee en Aalte Kramer, wede. van Johannes Autlionius van Maassen. Levie Blits en Keetje Manheim. 23 Carl Ernst Theodor Muller en Anna Cutharina Smit. GEBOREN. IS Nov. Gerrit Antome, Z. van Autonie Gosker en Zeverdina Maria Jansen. Fieter, Z van Hetto de Wijn en Maria Catharina Beek. One Jacobus, Z. van Johannes Zwan en Aagje de Boer. Hendrik AnthonieZ. van George Karei Erederik Gobius en Geertruida van Berloo. IJillem Frederik, Z. van Jan Pot en Anna Barbera Stoel. Bernardus Johannes, Z. van Hermanus Stepkanus Raarmans en Cornelia Hilbers. JohannesZ. Veeras. 24 van Johannes Wiederholdt en Trijntje OVERLEDEN. 18 Now. Barend Hendrik, Z. van Jan Engelsman en Elisabeth Kesruim 5 m. Maria Kaanwede. Gerrit van Gulik42 j. Alida Jacoba Petronella Spiekermau van rJ eezelenlurg49 j. Roetof Hendrik Willem. Z, van Willem Hendrik. Spierdijk en Wilmptje Klinkert Storm, ruim 13 m Philippina Maria de Prott42 j. Jan Nicolaas, van, Cornelis Luijt en Maria Margaretha Vlasveld, ruim 1 j. Jaooba Bakker, echtgen. van Cornelis Bakker, 47 i. Willem Purmer, 37 j. IiesselinaD. van Ezeehiel David Hamburger en Bet|e Ilartog Nias, 17 j. Trijntje Rus, wede. Klaas Coster, 52 j. dansje de Raat27 j. en bijna 10 m. Floris, Z. van Jan Biersteker en Margaretha Bartruida de Graaff, 1 j. en bijna 8 m. 19 23 Alkmaar 20 Nov. Aangevoerd 76 vette Kalveren 56 a 125, 7 nucht. dito f\1 a 26, 12:13 Schapen f 22 a 38 195 vette Varkens f 0,50 a 0,7' per kgr„ 5 magere dito 24. 22 Nov. Aangevoerd 1200 stuks Rundvee. 24 Nov. Kleine kaas f 40,50, commissie f 43 50, middel- hare, f laagste prijs 25, aangevoerd 353 stapels, we gende 807.>6 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 4481 heet Tarwe 8,5° a 12 50, Rogge f 8,95 a 9, Gerst 5,60 a 0,50, idem Ckev. f 7 a 8, Haver 4 a 6, Paarden- hoonen ƒ,7,50 a 8,50, bruine dito 11 a 14, witte dito ƒ17 Kanariezaad wit, /11a 12, rood Mosterdzaad f 23 a 95 geel' dito 19 a 20, blauw Maanzaad /17, Erwten- Groene 14 a 20, grauwe 18 a 23, vale f 15 a 20, witte 14 a 15 25 Nov. Aangevoerd 9 Paarden 95 a 275, 14 nucbt Kalveren f 14 a 22, '260 Schanen 19 a 34, 10 Geiten f 3 a 10, 81 magere Varkeus 16 a 24, 226 Bifgen 78 all Boter per kop 115 a 125 cents. Edam 18 Nov. Kleine kaas f 28 a 39 wegende 8088 kilogr. '23 Nov. 243 Stukken Boter 1,55 a 1,70 per kgr Kin. peneieren 7 a 8 per 1110. Enkhuizen 22 Nov. Kleine kaas f 38,25, verkocht 18 sta pels, wegende 471) kilopr., Karweizaad 26,:>0a 26,50, blauw Maanzaad 16.50 per 50 P., Mosterdzaad 22 a 27. Haarlem 20 Nov. Aangevoeld Roode Tarwe 9 40 a 'V4'!; W'"e_ dito 9,15 a 11,60, Rogge 7.30 a 7,60, Gerst C r, a 6.75, Havc-r 4,25 a 5,25, Paaraenboonen /8a 8,75, Duiven dito f 8,40 a 8,60. 22 Nov. Aangevoed 22 zen 70 a 80, 20 nuchtere Kalveren /6a 16, 39 Schapen verkocht 39 st. Runderen 130 a 170, 6 Vaar-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 2