No. 49. Aehtënzeventigste Jaargang. J 876 ZONDAG 3 DECEMBER. Bij #fficiësl (Scheelte. @2Hckclijfc0citc öctricftleu DuUschland. IXelgie. frankrijk. Groot IKriUanfe en Ierland. Rusland. Turkije. AL AARS C E (I T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 0,65, franco per post f O,SO, afzonderlijke ncmmers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. deze Courant bevattende behoort een Bijblad advertentiën. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te_ ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het negenmaandsch kohier voor de belasting op het Personeel No. 3 en het voljaarsch kohier voor die belasting No. 4 beide over de dienst 1876/77, op den 27 November 1876, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., den 28 November 1876. A. MACLA1NE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het 2e. suppletoir kohier voor de belasting op de hon den over de dienst van het loopende jaar, door hen overeen komstig art. 264 der gemeentewet voorloopig vastgesteld, gedurende 14 dagen ingaande heden voor een ieder ter lezing op de gemeente-secretarie is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Nov. 1876. Be Secretaris NUHOUT van dee NEEN. De PATENTEN aangevraagd in de maanden Augustus, September en October 1876 benevens eenige patenten voor elders wonende kooplieden c. s. kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald van 4—16 December 1876, op alle werkdagen van voormiddag 9 uur tot na middag 2 uur. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1». helft der maand November 1876. J. Schouten, wede. Muller, Amsterdam; Tjebbes, Gorinehem; Aagtje Romein, KL Roelofs, Limmen; Tompson. Nieuwediep; P. J. Muller, Nieuwe Niedorp; IC. de Waal, Oudcarspel; Van de Hulpkantoren Heer Hugo Waard, P. Schuitemaker, de Schermer. Warmenhuizen G. Blokdijk Baarn. Briefkaarten: Mej. Bichoff, H. Scheerhagen, Amster dam Huurman Nieuwediep. Prins Bismarck moet aan lord Salisbury, tijdens diens ver toef te Berlijn verzekerd hebben dat Duitschlaud indien er eene botsing mocht plaats hebben eene jegens alle par tijen vriendschappelijke onzijdigheid in acht zou nemen. Rijksdag. Den 15 is de begrooting voor Elzas-Lotha- ringen na eerste lezing naar eene commissie verwezen. Den 18 is het ontwerp van een wel beek van burgerlijke rechtsvordering bij tweede lezing en bloc aangenomen, over eenkomstig de voorstellen der commissie. Tegen stemden slechts 2 leden van het centrum1 Afgevaardigde uit den Elzas en 1 sociaal-democraat. Den 22 is, ten aanzien van de berechting van persdelic ten, het neteligste punt der judiciëele wetsontwerpen, na verwerping van een amendement om ook staatkundige mis drijven naar de jury te verwijzen, rnet. 212 tegen 105 st. aangenomen het o. a. door de pruisische en saksisehe mi nisters van justitie op grond dat men geene byzondere rechtspraak voor zekere klassen van personen moet toelaten bestreden voorstel der commissiedat de persdelicten aan het oordeel der gezworenen onderwerpt, gelijk zulks in Zuid-Duitschland reeds gebruikelijk is. Den 23 is de werkkring der jury nogmaals behandeld. De heer Eberty stelde n.l. voor om de misdrijven van hoog- en landverraad jegens Keizer en Rijk onder de rechtspraak van gezworenen te plaatsen. Van de zijde der regeering werd daartegen opgemerkt, dat jury's landsinstellingengeene Rykscollegiën zijn; men kon moeilijk eene Rijksjury voor de bedoelde misdrijven samenstellen; zij beval daarom de aanneming van het voorstel der commissie aan dat die mis drijven naar het Rijksgerecht verwees. Het voorstel der commissie is aangenomen nadat nog de Afgevaardigde Las- ker het verdedigd had. Den 25 is ook de invoeringswet van de wet op de rech terlijke organisatie aangenomen en bepaald dat die wet ui terlijk 1 Oct. 1879 in werking moet treden. Het 9e artikel, waarin de commissie voorstelde om alle bepalingen buiten werking te stellen, die de strafrechterlijke vervolging van ambtenaren wegens ambtsmisdrijven in de meeste Staten thans nog van zekere voorwaarden afhankelijk maken, werd, hoezeer door den minister Leonhardt namens den Bondsraad onaannemelijk verklaard, met250 tegen 18 st. goedgekeurd. Wurtemberg. Prins Wilhelm, de vermoedelijke troonop volger, is verloofd met prinses Marie van Waldeck en Pyrmont. Dc Koningen van Zweden en Saksende groothertog van Baden, de kroonprins van Denemarken, de aartshertog Karei Lodeioijk van Oostenrijk en grootvorst ConstaUijn van Rusland hebben het eere-lidmaatsohap aanvaard der internationale ver- eeniging tot het onderzoeken en beschaven van Midden-Africa. D*en 22 hebben de heeren Jottrand en Bara bijna de ge- zitting der Kamer ingenomen met betoogen over de inmenging der geestelijkheid bij de verkiezingen te Yperen Antwerpen en Brugge. Den 23 heeft de minister Malou, erkend, dat er grond was om eene nieuwe wet tot stand te brengen, ten einde het geheim der stemming en de vrijheid der kiezers te waarborgen, waartoe het voorstel weldra zou ingediend worden. Eene motie van den heer Bara, om eene parlementaire commissie van onderzoek naar de handelingen der geestelijkheid gedurende de verkiezingen in te stellen werd met 62 tegen 45 st. verworpenen daarop zijn de be twiste verkiezingenmet tegenstem ming van de geheele lin kerzijde bekrachtigd. Bij het uiteengaan der Kamer heeft een groep studenten den heer Kara toegejuicht en de ca- tliolieke Afgevaardigden uiteengefloten. Den 24 heeft de Kamer zich geconstituëerd en grooten- deels het vroeger bureau herkozeno. a. wederom den heer Thilaut tot voorzitter, de heeren Tack en Schollaert tot ondervoorzitters benoemende. Volgens de Siècle heeft de aartsbisschop van Parijszich beroepende op een decreet van 1875, hetwelk den kerkfabrieken vergunt als onderneemsters van begrafenissen op te treden bij de regeering machtiging gevraagd om eene leening vau 4 miljoen te sluiten, ten einde bet materieel der oude alge meene begraafplaats der hoofdstad over te nemen. Voor der gelijke leening behoort het advies van den gemeenteraad ingewonnen te worden. Het Journal des Débatsbehelst een brief van het hoofd der poolsche emigratieprins Czartoryskiwaarin deze de guruchten omtrent e»n dreigenden opstand in Polen ten stel ligste wederspreekt. Dé liberale delegatie heeft den 12 aan de vrijzinnige pre dikanten, ouderlingen en leden der herv. Kerk bij circulaire verslag gegeven van eene audiëntiebij den minister Wad- dington door haar gevraagd. De minister had haar ten stel ligste verzekerd, dat hij niet van zins was om de voorschriften der synode betreffende de verkiezingen den liberalen gemeenten op te leggen, maar van meening, dat de aanvaarding dier voor schriften door de liberalen moest worden opgewogen door de intrekking van het aan de regeering gerichte verzoek de geloofsbelijdenis voor toekomstige predikanten verplichtend te stellen. De pastorale conferentie der herv. gemeenten in het dept. van het Noorden, den 14 te Rijsel vergaderd, heeft hare volkomen instemming met het rouaansche schikkingsplan betuigd, behoudens deze wijziging echter, dat de synode worde uitgenoodigd om alle bevi stigings-formulieren toe te laten, welke „overeenkomstig" [„niet in strijd" luidde w te Rouaan"] zijn met het geloof der Kerk. De minister van binn. zaken heeft den 24 aan den prefect der Rhone last gegeven, de bekende bepalingen van zijnen voorganger Ducros betreffende de onkerkelijke begrafenissen te trekken. [_Siècle.~] Den 28 is de Koningin van Nederland uit Biaritz te Parijs aangekomen. Senaat. Den 21 is het wetsontwerp betreffende de leger - adminisiratie in tweede lezing met 242 tegen 1 st- aangenomen, en zulks met goedkeuring, met 142 tegen 123 st., van eenige door den minister vourgestelde amendementen aangaande de recruteering van het corps der intendancewaartegen de commissie zich verzet had. Den 24 zijn 2 onafzetbare leden van den Senaat verko zenin de plaats van wijlen de heeren Letellier-f alazé en Wolowski. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Renouard, candidaat der linkerzijde143 de legitimist Chesnelong 142 st. W ijl de volstrekte meerderheid .144 bedroegwerd her stemd en de heer Chesnelong nistoen met 147 st. benoemd. De heer Renouard vereenigde 142 st. op zich en behaalde vervolgens met 140 st. de overwinning tegenover den genl. Finoy, die er 128 verkreeg. Dit laatste geschiedde echter niet dan nadat de stemmen gestaakt badden over een voor stel der rechterzijde om de tweede verkiezing tot den vol genden dag uit te stellen. 24 Leden waren afwezig. Kamer van Afgevaardigden. De begrootingseommis- heeft van de door de regeering voorgedragen 1,200,000 fr. tot verbetering van het inkomen van behoeftige geeste lijken ten platten lande niet meer willen toestaan dan 200,000 fr., en bovendien niet als onderstandmaar als eene toelage tot het door den Staat verstrekte tractementopdat niet de bisschoppen met de uitkeering van het geld zouden worden belast. De commissie heeft den 22, in overleg met den minister Waddington, ten aanzien van het amendement om st.aats- toelagen te verleenen aan gemeenten, die buitengewone lasten op zich genomen hebben ten einde kosteloos onderwijs in te voeren, beslist, dat zoodanige maatregel bij afzonder lijke wet zou moeten worden ingevoerd. Met 10 tegen 8 st. werd een amendement van den heer Gambetta goedgekeurd, strekkende om 300,000 fr. uit te trekken voor havenwerken aan de monden van de Rhone. Den 20 is de bonapartist Peyrusewiens verkiezing eene vorige maal nietig werd verklaardals lid toegelaten over eenkomstig de slotsom van het deswege uitgebracht verslag, hetwelk intusschen op alletlei verkeerde practijken ook bij deze verkiezing, de aandacht vestigde. Bij de behandeling van de begrooting der landsdrukkerij bestreed de heer de Fourtou een voorstel der begrotingscommissie, onvereenig- baar met zekere verbintenissenwelke hij toen hij minister van binn. zaken was, had aangegaan. Hij werd echter met 344 tegen 88 st. in het ongelijk gesteld. Den 21 heeft graaf Douville-Maillefeu een wetsontwerp ingediend tot converse van de 5 p. ets. rente in 3 p. ets. Op aanvraag vau den minister Saydie zich tevens tegen het in behandeling nemen ervan verklaardewerd het naar de commissie van initiatief verwezen. Bij de behandeling der begrooting van heO Legioen van Eer bracht de heer Floquet het onthouden der militaire eerbewijzen bij de z. g. burgerlijke begrafenis van ridders ter sprakewaarvan hij het onbillyke aantoonde. Daar de minister Dufaure oordeelde, dat zijn afwezige ambtgenoot van oorlog moest antwoorden, werd de discussie hierover verdaagd. Den 23 heeft de minister de Marcère een wetsontwerp ingediendwaarmede hij den bedenkelijken strijd over de militaire eerbewijzen bij de uitvaart van leden van het Legioen van Eer hoopt te beslechten en 'voor het vervolg te voor komen. Het komt hierop neer, dat de militaire eer voortaan, overeenkomstig de bestaande bepalingen, zal bewezen worden aan militairen van alle rangenop het oogenblik van hun overlijden in werkelijke diensten niet langer aan de leden der genoemde ordenoch aan civiele staatsambtenaren en waardigdkeidsbekleeders. De regeering meendedat het openbaar gezag, bij eene van zijne meest in het oog vallende manifestatiëndie welke uit de aanwezigheid van troepen voorkomtniet gemoeid kon zijn in uitvaarten, waarbij elke godsdienstige manifestatie eener gezindte krachtens den wil der stervenden was uitgesloten. Het leger was een gezin en het was natuurlijkdat een lid daarvan bezwijkende, door zijne kameraden eer bewezen werddes te beter, wanneer de godsdienstige idee aan de begrafenisplechtigheid verbonden werd want het geloof aan de onsterfelijkheid der ziel en het godsdienstig geloof maakten den grondslag uit van de zede lijke kracht des soldaats. Het handhaven der bestaande be palingen ten aanzien van alle begrafenissen zonder onderscheid zou het geweten pijnlijk aandoen van hen, die zich stooten aan het schouwspel van de openbare machtverbonden aan lijkplechtigheden welke somwijlen de beteekenis zouden kun nen krijgen van voor de algemeene geloofsbelijdenis belee- digende manifestatiën. Het ontwerp werd spoedvereischend verklaard op voorstel van den heer Germain, dieonder toe- juictiingen ook van het centrum, zijne-overtuiging uitsprak, dat de Kamer het vraagstuk beslechten zou in den geest der gewetensvrijheid [Van de commissie, tot onderzoek van het ontwerp benoemd, zijn 8 er tegen, 3 er voor gestemd]. De verminderingendoor de commissie voorgesteld op het budjet van eeredienst, werden, nadat de heer Bernard La- vergne een pleidooi geleverd had voor de geleidelijke scheiding van Kerk en Staat, bestreden door de heeren Granier de Cassagnac de Baudry d' Asson, de Gasté en Louis de Ker- jéguen namens de commissie verdedigd door den heer Cornil. Den 24 verdedigde de heer Ch. Boyssetuit naam van eenige radicale leden BarodetLockroyLouis Blanc e. a.), uitvoerig een amendementstrekkende omin het belang der gewetensvrijheidde gansche begrooting van eeredienst te schrappen. Prins Napoleon voerde daarop het woord om de „voor het land hoogst gevaarlijke aanmatigingen der cle- ricale partij" m het licht te stellen. Van de bepalingen van het concordaat was nagenoeg niets overgebleven. De on gelukkige uitkomst van den ooriog van 1870 was te wijten aan het bezetten van Rome en de handhaving van het we reldlijk gezag des Pausendaardoor stond Erankrijk zonder één bondgenoot. De clericale politiek zou niet zegepralen maar ernstige beroerten in den lande verwekkengelijk zij tegenover het buitenland Erankrijk isoleerde. Het amendement achtte hij onuitvoerlijk, maar hij billijkte de verminderingen der commissieom aldus de unverdraagzamen tot verdraagzaam heid te dwingen en het godsdienstig gevoel te beschermen. Het was niet mogelijkdat het Erankrijk, hetwelk de groote omwenteling van 1789 volvoerdein Europa de eenige cle ricale mogendheid ware. De heer Keiler verdedigde het clericalismerichtte scherpe woorden tot prins Napoleon, die „een naar draagt, welke met letteren van bloed geschre ven staat in het lillend vleesch van Elzas en Lotharingen," en bestreed de voorstellen der commissie. Op de protesten van fconapartisten tegen den heer Keiler, bracht de heer Gam betta het besluit tot vervallenverklaring der Napoleons in herinnering. De heer Tristan-Lambert, die voortdurend de sprekers in de rede gevallen had riep uit„Leve de Kei zer Leve de Keizer Een groot aantal leden verlangde zijne censuur of zijne verwijdering uit de Kamer. Op voor stel van den voorzitter werd met zitten en opstaan de eensuur uitgesproken. Gambetta, zyne rede voortzettende, gewaagde, op de „onthulling" van prins Napoleon terugkomende van „het clericaal fanatismedat de spaanschevan wie men de Keizerin van Erankrijk gemaakt hadbezielde." Dit haalde hem eene vermaning op den hÉHs. De „onafhankelijke" bo napartist Raoul Duval wekte tot vaderlandsliefde en gema tigdheid op. De meerderheid van den gemeenteraad te Keighley heeft onlangs geweigerd om eenige personendie zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding der wet op de vaccine te doen vervolgen. Zij zijn wegens dat verzet tegen de wet in hechtenis genomenen gedurende hunne gevangenschap hebben hunne collega's de voorschriften der wet nageleefd. Ten slotte hebben de wederspannige raadsleden voor de rechtbank beloofdzich niet meer tegen de wetdie zij evenwel bleven afkeuren, te verzetten. De hertog v. Saldanha, portugeesch gezant te Londen, is den 21 overleden. Sir Bartle Frere is benoemd tot gouverneur van de Kaap de Goede Hoop. In het kiesdistrict Erome is de heer Lopeseen conser vatief, die wegens het aanvaarden van eene hooge rechter lijke betrekking moest aftredenals Parlementslid vervan gen door den heer Samuelsoneen liberaal. Op eene den 24 te Londen gebonden meeting van invloed rijke kooplieden is besloten, al het mogelijke te doen om het succes der tentoonstelling in de Kaapstad te verzekeren en de opening te verdagen tot 15 Maart 1877. De minis ter van koloniën deed aan de meeting weten dat hij veel belang stelt in deze onderneming en van harte wenscht, dat zij moge slagen. 2,0p eene meeting te Llandudno heeft de heer John Bright eene rede gehoudenwaarin hij na het verkeerde van al lerlei door Engeland in de laatste 100 jaren gevoerde oor logen en o.a. ook alweder het dwaze van den Krim-oorlog betoogd te hebben beweerdedat Engeland oo.k thans geen oorlog behoort te voeren. Hij keurde de redevoering van lord Beaconsjield ten zeerste af. De woorden door den Czaar tot lord Loftus blijkens de openbaar gemaakte depeche gesprokendeden hem hopendat de vrede zou bewaard blijven. Door de meeting werd eene motie aangenomen waarbij tegen de jongste redevoering van lord Beacons field geprotesteerd werd. De heer Gladstone heeft, zijne kiezers te Whitby toespre kende op nieuw de gedragslijn der regeering en bepaaldelijk de houding van lord Beaconsjield .afgekeurd en weder doen uitkomen dat de regeering wel degelijk hare politiek ver anderd had alleen omdat de natie door de 'oulgaarsche gru welen van alle ondersteuning der turken afkeerig was ge worden. Wel nooit meer zou zij gezind zijnhaar bloed te vergieten ter instandhouding van het turksche wanbestuur. Ten aanzien der onderwijskwestie zeide de heer G., dat het bijzonder onderwijs gebleken was niet berekend te zijn voor de groote taak van het verstrekken van onderricht aan de groote massa des volks, en dat de toekomst aan het open baar onderwijs behoorde. De heer John Bright heeft in antwoord op eene vraag van werklieden te Bristolin hoever het vaderlandlievend wezen zou mee te doen aan eene demonstratie ten gunste der christelijke bevolking in Turkije hun ereraden, te protesteeren tegen oorlog wegens de oostersche kwestie en aan te drin gen* op het ondersteunen van Ruslands voorstellen. De dwaze en booze naijver jegens Rusland meent hij spruit uit on wetendheid van het volk voort en wordt door dagbladschrij vers gevoeddengenen ten goededie van monsterachtige wapeningen leven. Werklieden moeten dat gevoelen weder- staan hun bloed wordt in den krijg vergoten vernieling van kapitaal, schade aan handel en nijverheid valt het meest op hen. De heer Gladstone zegtin antwoord op eene motie van dankbetuiging van bet Verbond tot vertegenwoordiging van den werkenden stand voor de door hem ten aanzien der oostersche kwestie bewezen diensteno.a.: „Bijzonderlijk moet ik herhalendatzoo Rusland omtrent het Oosten baatzieke bedoelingen koestertgeene politiek die plannen zoo bevorderlijk is als eene politiek van koudheid en onver schilligheid aangaande de christelijke bevolkingen, welke geen ander gevolg kan hebben dan deze in Ruslands armen te werpen." Ook de oud-minister Forster betoogde te Aberdeenwaar hem den 27 het eereburgerschap werd aangeboden dat sa menwerking met Rusland onontbeerlijk en achterdocht daar voor de grootste hinderpaal was. Hij gaf mede zijne ver bazing te kennendat lord Beaconsfield in zijne rede geen gewag gemaakt had van de vredelievende verzekeringen van den Czaar aan lord Loftusen dat de regeering ze eerst openbaarde toen zij daartoe door Rusland als genoodzaakt werd. Alle constitutioneele middelen moesten aangegrepen worden om de misdaad te belettendat men oorlog zou voeren om het turksche wanbestuur over de oostersche chris tenen in stand te houden. Koloniën. Bij den in Bengalen gewoed hebbenden typhoon zijn niet minder dan 215,000 menschen omgekomen. Op 3 eilanden nabij de kust zijn bijna alle inwoners door de op gezweepte golven omgekomen. Twee dier eilanden telden te zamen 100.000 inwoners. Midden in den nacht werd men door den hoos overvallen. Vluchten op de daken baatte nietwant bijna alle huizen stortten terstond of weldra in alleen zijdie de boomen bereiken kondenbleven veilig. Den 10 Oct. hebben zich niet minder dan 147 vrouwelijke studenten bij de geneeskundige academie te Petersburg doen inschrijven. Het officiëele blad van Odessa heeft den 19 Nov. bekend ge maakt dat de reede der stadde Liman van den Dnieper, de golf van Sebastopol en het kanaal van Kertsch door tor pedo's versperd zijnzoodat het binncnloopen der havens zonder de hulp der wachtschepen gevaarlijk en verboden is. De telegraaflijnen zijn denzelfden dag in het uitsluitend ge bruik der legeradministratie gekomenparticuliere telegram men mogen alleen verzonden worden wanneer de telegraaf voor het leger tijdelijk niet in gebruik is. Een aantal steden hebben tot de oprichting van vrijwil- ligers-corpsen beslotenmaar van den minister van oorlog de beleefdemaar stellige verklaring ontvangendat de re geering zich tot de gemeenten wenden zouwanneer zij aan vrijwilligers behoefte had. De 6 legercorpsen van het leger aan de Pruth zijn uit gerust voor een winterveldtocht. De opperbevelhebber van het zuiderleger, grootvorst Ni- colaas heeft zich den 1 Dec. naar zijn post begevenna eerst in het klooster der Drieëenheid te Nieuw-Moskou de heiligen aangeroepen te hebben. De inschrijvingen op de vierde uitgifte van 100 miljoen roebels in 5 p.cts. bankbiljetten hebben alleen reeds te Pe tersburg en te Moskou meer dan de gevraagde som bedragen. Een voorraad winterkleederen voor bet leger, ter waarde van 1 miljoen, op bet plein eener moskee te Konstantinopel liggende, is plotseling in brand geraakt en verloren gegaan. De brandweer slaagde er slechts in, het gebouw te behouden. De hongaarsche graaf Szechenyidie de brandweer georga niseerd en als opperbevelhebber ervan reeds groote diensten bewezen beeftontving den volgenden dag zijn ontslag zonder opgaaf van redenen. De oostenrijksche ambassadeur heeft ophelderingen gevraagd, maar niet ontvangen; intusschen is het ontslag geschorst. Het biUlecreet van den Sultan ingestelde Parlement (Groote Raad) zal bestaat uit een Senaat en eene Kamer van Afge vaardigden de laatste bestaande uit minstens 130, door alle klassen der bevolking verkozen ledendie geen staatsambt mogen bekleeden niet de plaats hunner verkiezing maar het gansche volk vertegenwoordigen; eene schadeloosstelling van

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1