Een twaalfde Nederlandsche Provincie. No. 50. Achlènzeventigsle Jaargang, i 876 ZONDAG 10 DECEMBER. ©fficicel ©ebcelte Brieven met geld. SSlcï-iclijfeschc IScrichtcn Binnenland. JtVnrhJ- en ficursbcviclUcu. A L K H A A 1! S G B T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,65, franco per post f 0,80, afzonderlijke nummers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEIlMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. SOLLICITANTEN naar de betrekking van 3en Hulp onderwijzer of 3e Hulponderwijzeres aan de open bare tusschenschool te Alkmaar, op 550,— jaar wedde, worden verzocht de sollicitatiestukken intezenden aan het Gemeentebestuur vóór 22 December 1876. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 13 December 1876, des middags ten 12 ure. A aniens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondenealseen glazen bin nendeur, 15 nieuwe houten schoppeneen kist waarin blikken trommels een biqgenkorfeen portefeuilleeenige stalen van manufacturen een grijze boezelaar, een blauw kinder schoentje een zak bruine boonen19 zakken paardenboonen4 zakken steenkolen2 bosjes jonge boomtjes en een witte langharige springbok. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een nieuwen noordschen balk en een gouden medaljon met portretten. Een betrekkelijk klein meer in het noorden des lands Elevo of Eliemeer, nam ten tijde der Romeinender Fran ken en ook nog in lateren tijd de wateren van IJssel, Zwarte Water, Vecht en Eem op, en stond door verschillende uit mondingen in verbinding met de Noordzee. Door geweldige overstroomingenbij grooten aanvoer van water door de ri vieren en hooge zeevloeden, in verband met den stormwind, werden in den loop der eeuiven groote stukken land letterlijk weggeslagen en naar zee gevoerd. De veenlaag onder den bovengrond van klei en zand werd losgespoeld, de schijnbaar vaste bodem stortte in met boomen en huizenhet meer werd steeds grooter, eindelijk verdween ook het land tus- schen Staveren en Enkhuizendat het meer scheidde van de Noordzee en in de veertiende eeuw was het meer een in ham van de zee geworden. Ook dit verloren land zouden wij gaarne herwinnenen sedert een dertigtal jaren worden ernstige plannen beraamd om deze Zuiderzee droog te maken. liet eerste uitgewerkte planvan den ingenieur van 's Rijks waterstaat van Digge len gold de Zuiderzee in haar geheele uitgestrektheid tot aan de rij der eilanden die, ten noorden van Noord-Holland aanvangendezich langs de noordkust van Friesland en Gro ningen voortzet. Van dit plan heeft men echter allengs af gezien en tegenwoordig is er alleen sprake van een droog making van het gedeelte der Zuiderzee ten zuiden van een lijn van Enkhuizen over het eiland Urk naar den IJssel zoodat de mond van deze rivier buiten het ingedijkte land zou blijven. Daartoe bepaalt zich ook het planwaarover de heer Stieltjes handelt in „de Gids" van November. Dit gedeeltede zuidelijke kom alzooheeft reeds alleen een oppervlakte van 195,000 bunders. Met recht zou een der gelijke indijking gezegd kunnen worden aan Nederland een nieuwe provincie te schenken. Noord-Holland toch heeft een oppervlakte van 273,000, Groningen van 230,000, Utrecht van 138,000 bunders. De grootste droogmakingdie tot nog toe door ons is tot stand gebrachtdie van de Haarlemmer meer, bezorgde ons een aanwinst van 18,000 bunders, op zich zelve zeker allerbelangrijkst, doch in vergelijking met die de droogmaking der Zuiderzee ons zou geven inderdaad gering. Van elke honderd bunders bestaat er volgens de gedane grondboringen tachtig uit goeden kleigrond en twin tig uit hard zand. De diepte is zeer gelijkmatig en neemt van de zuidelijke kust allengs noordwaarts toe tot slechts vier meter. Dat een dergelijke uitbreiding van ons grondgebied, de aanwinst van een twaalfde provincievoor ons kleine land een groote weldaad zou zijnzal wel niet worden betwijfeld. Uitbreiding van onze bevolking en vermeerdering van onzen nationalen rijkdom kunnen ons tot de vervulling der zware taakwaartoe wij vooral als zeevarende en koloniale mo gendheid geroepen zijnbeter in staat stellen. Daarenboven zouden belangrijke scheepvaartkanalenin verband met dit groote werk te gravensommige streken in betere gemeen schap brengen met de zee. De ringvaart van Enkhuizen naar Amsterdam zou een beter vaarwater kunnen zijn dan het tegenwoordige over de Zuiderzee en Pampus. Door het ka naal langs den afsluitdijk van Enkhuizen naar den mond van den IJssel zouden kleine zeeschepen naar Kampen en Zwol kunnen komen. ElburgHarderwijk Amersfoort zouden door de zuidelijke ringvaart een uitmuntenden waterweg ont- yangen. Die zuidelijke ringvaart zou tevens van Amsterdam tot Amersfoort de eerste helft uitmaken van een kanaal van de hoofdstad door de Geldersche vallei naar den Rijn en de Waal. Schepen uit Friesland komendezouden bij Urk een nieuwe haven en verder langs de binnenwateren hun weg vinden. Ook voor de afwatering van bestaande waterschappen zou het groote werk verbetering aanbrengen. Te Petten en te Katwijk zouden sluizen en stoomgemalen de afwatering van Schermerboezem en Rijnland in uitmuntenden staat brengen. Aan de Eem zou een stoomgemaal moeten geplaatst worden, dat later aan Amstelland zijn diensten zou bewijzen. Het Noordzeekanaal naar IJmuiden zou verwijd moeten worden, en de Oranje-sluizen bij Amsterdam zouden geen belemme ring meer zijn voor de scheepvaart daar zij, evenals de ove rige sluizen die thans de verschiliende waterschappen schei den door de betere inrichting van het geheel in den regel open zouden kunnen staan. Langs den afsluitdijk zou een spoorweg worden aangelegd van Enkhuizen naar Kampen van waar tevens een spoorweg dwars door de nieuwe provincie naar Amsterdam zou loopen. Yan Hilversum of Baarn zou een spoorweg noordwaarts uit gaan tot de haven bij Urk. Eindelijk zou het IJsseiwater en het heidewater uit de Veluwe en de Geldersche vallei door de verschillende vaarten en kanalen op Schermerboezem kunnen gebracht wordenen Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal zou van zoet water worden voorzien. Niet gering zouden alzoo de veelzijdige voordeelen zijn van dit groote werkdat de heer Stieltjes nogthans weigert in technischen zin een grootsch werk te noemen. Om een werk grootsch te kunnen noemen zegt hijmoeten er be zwaren bij te overwinnen zijn die exceptioneel zijn. Nu is het droogmaken van plassen en meren sedert eeuwen een gewoon werk in Nederland; en de middelen om die wer ken uit te voeren zijn door de aanwending van stoomkracht onder allerlei vormen veel verbeterd. De aan te wenden stoomkracht is bekend. De grootte van den plas is tech nisch eer een voordeel dan een nadeelde geringe diepte evenzeer. Het aantal stoomtuigen, die in alle werkplaatsen van Europa te bestellen zijn is gemakkelijk te krijgen, wel licht gemakkelijker dan Leeghwater zijn molens voor de Beemsterdie hij waarschijnlijk alleen uit Holland heeft moeten trekken. De grondslag voor den afsluitdijk is hard zand bijna nergens zal men met slappe veengronden te wor stelen hebbende ringvaart in Noord-Holland uitgezonderd. ^Geen enkel exceptioneel bezwaar is te overwinnen, en daarom," dus eindigt de heer Stieltjes, „blijf ik de onderneming wel groot noemen, maar niet grootsch. Leeghwaters droogmaking van de Beerstermet de middelen van 't begin der 17de eeuw, was een grootscher werk dan dertig jaren geleden de droog making van de Haarlemmermeerof dan nu de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee." Zijn- er dan in 't geheel geen bezwaren verbonden aan dit ontegenzeggelijk buitengewoon groote werk Ongetwijfeld maar niet wat de uitvoering betreft. De bezwaren zijn van een anderen aard. 't Zijn economische bezwaren. Welke bedenkingen zijn tegen de droogmaking van de Zuiderzee gemaakt van financiëelen en landbouwkundigen aard en met het oog op de volksgezondheid Voortdurend hoort men klachten over het verloren gaan of in het ongereede raken van brieven, die geldswaarde be vatten en waarvan de aanteekening door de afzenders ver zuimd was. Nog in ons vorig nummer is daarop de aandacht gevestigd. Of dit verzuim nu opzettelijk of uit onwetendheid geschiedt't is en blijft altijd een verzuim dat zeer onaan gename gevolgen na zich sleept en bovendien, uit een zede lijk oogpunt beschouwd, ongeoorloofd is. Wij gelooven onze lezers daarom geen ondienst te doenmet mededeeling van hetgeen volgt Door een brief met geldswaarde zonder aanteekening te verzenden, ontduikt men de wet, brengt vaak karig bezol digde postbeambten in verzoeking, berokkent zich zeiven nadeel en is de aanleidende oorzaak dat ter goeder naam en faam bekend staande ambtenaren vaak onschuldig ver dacht worden. Wordt bovendien, wat uit den aard der zaak dikwijls voorkomtde schuldige niet ontdektdan blijft de publieke opinie voortgaan met verkeerde personen te verdenken. Het moge nu in ons land niet zijn als in Frankrijk, waar het verzenden van onaangeteekende brieven met geldswaarde in 't algemeen verboden is en met geldboete gestraft wordt, toch ademt onze wet denzelfden geest, als in art. 12 gezegd wordt „De aanteekening is verplicht bij verzending van brieven of pakkettenwaarin gereed geldedele metalen of andere kostbaarheden besloten zijnenz. Daar het echter moeilijk is om zonder opening te weten of een brief bankpapier bevat of niet, heeft de wetgever dat geval niet besproken maar het tarief van aanteekening zoo laag mogelijk gesteld, het aan 't publiek overlatende, van dezen gunstigen maatregel in zijn eigen belang al dan niet gebruik te maken. 't Is er echter wel verre van af, dat de menschen hun eigen belang in dit opzicht algemeen zouden begrijpen, daar zij, niettegenstaande herhaalde waarschuwingen, steeds voort gaan met hun onvoorzichtige expeditie van bankpapier. De oorzaak daarvan moet voornamelijk gezocht worden in onbekendheid meten daaruit voortvloeiend wantrouwen in de postadministratie. Waren allen beter met de behandeling en wijze van ver zending der aangeteekende brieven bekend, wij vertrouwen dat er meer uitsluitend van de aanteekening zou geprofiteerd worden. Onbekend maakt onbemind. Zoo ook hier. Wanneer een brief, behoorlijk toegelakt op de voorgeschre ven wijze, aan een der post-of hulpkantoren ter aanteekening wordt aangebodenschrijft de aanwezige ambtenaar hem in 't register en geeft u een repudat net nummer der in schrijving benevens den datum van afzending en den naam des afzenders, met dien van den geadresseerde en diens woon plaats bevat. Zijne handteekening stelt hem persoonlijk aansprakelijk voor de ongeschonden bewaring van den brief, tot het tijd stip van verzending. Alsdan wordt de brief ingepakt en aan een advies gelakt, waarop het adres uitdrukkelijk vermeld staat, zoodat het kantoor van aankomst zijne bevinding omtrent de goede ont vangst kan berichten. Bovendien wordt in dit geval het geheele pakket brieven van een aanteekenings-stempel voor zien en op den pas van den bode, postiljon of conducteur, met de expeditie belast, vermeld welke en hoeveel aangetee kende pakketten hem ter verzending zijn toevertrouwd. Een meer nauwkeurige en voorzichtige behandeling kan men dus niet eischenterwijl het dan ook hoogst zelden ja bijna nimmer voorxomt, dat op die wijze verzonden brie ven in het ongereede geraakt zijn. Hoe dwaas het dus gehandeld isals men zich verbeeldt, dat men juist door aanteekening de aandacht van baatzuch tige ambtenaren op de brieven zou vestigen is dunkt ons, na 't geciteerdezoo klaar als de dag. Integendeel; blijft een brief met geldswaarde onaangetee- kend loopt men gevaar 1°. dat de geadresseerde de ontvangst ontkent. 2'. dat de persoon, met de bezorging belastzich van den inhoud meester maakt en den brief vernietigt. 3°. dat deze op andere wijze te loor gaat. In elk dezer gevallen is het zeer moeilijk den dader aan te wijzenterwijl het wel eens een arme postbeambte was die de verzoeking geen weerstand kon biedenals hij den inhoud van een brief, die hem of door doorschijnend papier, of op andere wijze deed vermoeden geld te bevattenin verband bracht met de groote behoefte van zijn huisgezin. De meeste postbeambten worden te laag bezoldigd. Laat ons hen daarom niet in verzoeking brengen en ons vrijwaren voor minder aangename ontmoetingen met j usticie en policie maar voortaan zelfs geen muntbiljet van 10 per post ver zenden tenzij aangeteekend en behoorlijk voorzien van vijf zegels met een wapen of naamcijfer in lak afgedrukt. Geilt. Policie-nieuws. Prins Alexander is den 3 van het Loo te 's Graven- hage teruggekeerd. Staten-Generaal. De bij de ingediende zegelwet voor gestelde verhoogingen en verlagingen zullen aan de schat kist eene jaarlijksche winst bezorgen van 11 tonnen gouds. Van loterij-briefjes van f 2 tot f 5 zal worden geheven 5, van 5 tot 10 15 en van meer dan f 10 50 centen, van certificaten der nationale schuld 5 c. voor iedere 100 2% p. c., 6 cent voor 3 p.c., 8 c. voor 4 p.c.; van andere obligatiën of aaadeelen 10 cent per f 100 van het kapitaal. Bij de ingediende definitieve begrooting voor Suriname voor 1877 worden de uitgaven geraamd op f 1.649.690.71 de middelen op 1.156.700 en de bijdrage op 492.990.71 Bij de 2®. Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot ont eigening voor de verbreeding tot 12 ellen van de Lange Pooten te 's Gravenhage. De Kamer heeft den 6 aangenomen de begrooting voor justitie met 67 tegen 1 st„ nadat van die begrooting door den minister was afgevoerd de eerste termijn voor een nieuw huis van verzekering te 's Gravenhagegeraamd op 7 ton waarvoor later eene afzonderlijke voordracht zal worden ge daan. De tot dit hoofdstuk behoorende begrooting voor de gestichten te Omtnersehans en Veenhuizen is met 65 tegen 2 st. goedgekeurd, nadat, op voorstel van den heer v. Routen, met 39 tegen 28 st., f 10.400 voor gebouwen geschrapt was, ia afwachting eener herziening van de wetgeving op de bedelarij. Bij de behandeling der begrooting van binn. zaken is den 7 verworpen, met 45 tegen 15 st., een amendement van den heer Bastert om de voorgedragen tractementsverhooging der milicie-commissarissen te schrappen, en met 52 tegen 21 st. art. 59 (oprichting van een Rijks-krankzinnigengesticht), na uitvoerige discussie, waarbij vooral voorafgaande mededeeling van plannen werd verlangden den 6 met 34 tegen 33 st. aangenomen een amendement van den heer de Vries, om de op de afdeeling waterstaat voor gestelde tractementsverhooging niet toe te staanmet het oog op de wenschelijkheid eener wettelijke regeling der organisatie van den waterstaat. Vervolg der W ekelijhsche Berichten in het Bijblad. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 9 December 1876. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Woensdag, 13 December, des avonds acht uren. In den nacht van 12 Dec. is door den hevigen wind een aan den straatweg, tegenover de Groote Kruislaan gebouwd wordend huis ingestort; een daaraan verheelde, reeds vol tooide stal heeft niet geleden. Alhier is een Rijksbelastingkantoor gevestigd voor de „buitengemeenten" (Bergen, Egmond aan Zee, Egmond- binnen SchoorlKoedijk Oudorp S. PancrasBroek op Langedijk Zuidscharwoude en Noordscharwoude) en tot ont vanger daarvau benoemd de heer H. A. Essers thans ont vanger te Bergen. De kantoren aldaar en te Noordschar woude zijn opgehevenmet toevoeging der gemeente Heer- hugowaard aan het kantoor te Schermerhorn en der gemeenten Oudcarspel en War.henhuizen aan dat te'Nieuwe Niedorp. Donderdag, 14 dezer, des avonds te 7 uren, zal door d». A. Jentink Thz., predikant te Driehuizen, in de boven zaal van Wvan Telltngenaan de Nieuwesloot alhier, eene lezing gehouden worden over de vraag: „wat moet en kan de Kerk voor den mensch zijn en worden?" ten behoeve van de moderngezinde mannelijke en vrouwelijke leden der Ned. Herv. Kerk alhier. Na afloop van die lezing zal door de heeren d". C. de Roll van de Schermeer, d5. V M. de fries van Oudorpd®. J. van Loon van Egmond aan Zeed®. A. R. Claasen van Egmond a/d Hoef cn d'. A. Jentink Thz. ter bespreking gesteld worden 1°. Het zenden van een adres aan de Synode ter zake het besluit in art. 39 (godsdienst onderwijs) genomen2°. De behoefte aan het vestigen van eene vereeniging tot opwekking van meer liberale denkbeel den op godsdienstig gebied. Tot de zaal wordt vrije toe gang verleend. De jury der te Utrecht gehouden internationale ten toonstelling heefthare vroegere toewijzing (bronzen me- dalje) verbeterende den heer J. A. Baste alhier een gou den medalje vereerd voor zijue inzending van Eau d' Alkmaar. Aan het stedelijk muzeüm zijn geschonken door Jv. Beerde eene koperen gegraveerde baanders-gildepenning en door Lijnbach de deursleutels van het schippers-gil- dehuis. Het bestuur der afdeeling van „Volksonderwijs" alhier, door het hoofdbestuur uitgenoodigd mede te werken tot de samenstelling van een beredeneerd verslag aan de wetgeven de machtomtrent den toestand van het voorbereidend- of bewaarschool-onderwijs hier te landehad vrijdag-avond eene openbare vergadering uitgeschreven, speciaal met het doel om de openbare meening in deze aangelegenheid te verne men, waarvan gemeld rapport mede de uitdrukking zou moe ten zijn. Het. onderwerp werd door den heer ff. M. de fries van Oudorp ingeleiddie daarbij een overzicht gaf van den toestand in dezen ten platten lande. Slechts in ééne gemeente van den omtrek werd voorbereidend onderwijs aan getroffen. Zijn wensch was, dat aan de lagere scholen in kleine gemeenten, met het. oog op de te verwachten wet, op den leerplicht voor kinderen van 7 tot 13 jaren, allerwege voorbereidende klassen voor die van 5 tot 7 jaren zouden verbonden worden. De heer Stuart, die na den inleider het woord voerdebehandelde de kwestie uit het oogpunt van de rechten van het kind. Hierna sprak de heer Grot- tendieck meer bijzonder over den toestand van het voorbe reidend onderwijs te Alkmaar. Spreker richtte ten slotte het ernstig verzoek tot het bestuur van „Volksonderwijs", dat het zou besluiten tot het zenden van een adres aan den gemeenteraad waarin met klem van redenen aangedrongen werd op eene regeling van het door hem eigenaardig genoemd hooger onderwijs" in deze gemeente. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Dec -Jan Smit en Cornelia Catharina de Vries. Gerardus Balder en Marijtje Johanna Krom. GEBOREN 1 Dec. Johannes Richard, Z. van Bernardus Schumacher en Jansje Prins. Johannes Gerardus, Z. van Reinier Arnoldus Reuser en Cornelia Schoon. 2 Bernardus Rendrik, Z. van Bernardus Michael Holl- mann en Aleida Maria Theodora Heijerman. 5 v Dominicus, Z. van Dominicus Goossens en Anna Aletta Bruin. 6 Anna Maria, D. van Carel Joseph Franciscus Fre- dricus Lissone en Elise Christina Geertruida Bertels. 7 AntjeD. van Remmert, Jonker en Grietje Wester. AdrianaD. van Dirk Koeman cn Maria Johanna Bonarius. OVERLEDEN. 4 Dec. Gerardus Laurentius, Z. van Gerrit de Gier en Cor nelia Klanker, 19 d. G Jan Boots, 84 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 4 Dec. Winkelhuis en Pakhuis, o.z. Hekelstraat en w.z. S. Jacob- straat, sectie B, 1413 en 398. Str. C. P. Rijkenberg ƒ3005, (Afslag 11 Dec.) Alkmaar 4 Dec. Aangevoerd 43 vette Kalveren f 52 a 130, 6 nucht. dito f 16 a 25, 1186 Schapen f 25 a 36, 192 vette Varkens ƒ0,54 a 0,66 per kgr. 8 Dec. Kleine Kaas f 41, commissie f 42.50, middelbare f 44, laagste prijs t 17, aangevoerd 193 stapels, wegende 46046 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 5110 heet-, Tarwe t 8 a 11,75, Rogge f 8,25 a 8,75 Gerst f 3,50 a 6, idem Chev. f 6,50 a 7,75, Haver 4 a 6, Paardenboonen f 7,25 a 8,50, bruine dito 10 a 13, witte dito f 14,50, citroen dito f II a 12, duiven dito f 9 a 9,50, Kanariezaad wit 9,50a 10,75, rood Mosterdzaad ƒ22,50a 25,50, blauw Maanzaad 15, Erwten- Groene 12 a 19, grauwe 17 a 21, vale 15 a 18, witte f 14 a 15. 9 Dec. Aangevoerd 24 Paarden f 25 a 1504 Koeien 85 a 125, 13 nucht. Kalveren 13 a 24, 680 Schapen

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 1