Bijblad van de Alkmaaische Courant 10 December 1870. van Zondag UiiHsclilttiid ZSelgie. l<"rankr&£k. Benoemingen. De gemeenteraad, van Oudcarspel heeft tot ontvanger benoemd den lieer F. Eecen Pz., gemeente secretaris om beide betrekkingenbehoudens goedkeuring van Ged. Staten gelijktijdig te bekleeden. Marine. Den 6 is op 's Rijks-werf te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. schroefstoomsehip 1" kl. Atjehen onmiddelijk daarop de kiel gelegd voor een der gelijk vaartuigdat den naam zal voeren van de Ruiter. Stoomvaart. De Maatschappij Zeeland heefttot uit breiding van de dienst en vermeerdering van haar materiëel, een 4% p.cts. leening uitgeschreven van f 3,200,000, in aandeelen van f 1000, af te lossen in 30 jaren, rente en aflossing onvoorwaardelijk gewaarborgd door prins Hendrik. De kamers van koophandel te Middelburg en Vlissiugen hebben te dezer zake adressen van hulde en dank aan den prins gezonden. De Rotterdamsche Indische Cultuur-maatschappij heeft de onderneming Bangak verkocht aan eene indische combinatie voor 700,000 en hoopt ook de koffieplantage op Sumatra binnen kort voor f 100,000 van de hand te doen. Daar het passief ongeveer 4 ton bedraagt, zal er ten slotte niet veel meer dan 35 p. c. aan de aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd. Onderwijs. Den 4 is de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus voor jongens te Amsterdamtijdelijk in het oümanhuisgeopend.' Het nieuwe gebouw verrijst op een terrein aan de Weteringschans. Kerkelijke zaken. Ook te Egmond aan Zee is door een groot aantal leden der herv. gemeente een adres tot de Synode gericht met verzoek, op hare jongste besluiten terug te komen. Feesten. Ter viering van het geopend spoorwegverkeer met Noordduitschland hebben zich den 6 190 personen, be- hoorende tot de handelsvereenigingen te Groningen en Win schoten en aanverwante corporation begeveu naar Bremen waar eene samenkomst in de Rathskeller, eene reünie in de feesthal van het Künstler-Verein en een souper plaats had den. Den volgenden dag met een aantal duitsche gasten te Groningen teruggekeerdwerd aldaar in de concertzaal der sociëteit „de Harmonie" een diner gehouden. Kermis. 7 Hoogleeraren te Groningen hebben aan den gemeenteraad schriftelijk kennis gegevendat zij zich niet kunnen vereenigen met de in een adres van den academischen senaat tot afschaffing der kermis aangevoerde motievenen meenen, dat de indiening van dergelijk adres met behoort tot de roeping van den senaat. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 6met 20 tegen 17 st., aangenomen het voorstel van B. en W. tot het aanleggen van eene kade langs de Nieuwe Vaart, be stemd voor lig- en losplaats van schepen voor binnen- en buitenlandsche vaart. Te Groningen heeft zich eene commissie gevormd en een adres aan den gemeenteraad gericht om, door samenwerking van gemeente en particulieren een schouwburg te stichten, waarvoor de kosten begroot worden op 160,000. Aanbestedingen. Den 27 Nov., te Dirkshorn, het bou wen eener nieuwe school met onderwijzerswoning, aan J. Klerk, voor t 14,855. Gieten. Wijlen J. Loeffen, landbouwer te Winschoten, heeft aan het r. o. armbestuur aldaar vermaakt in vast goed 2000. Eene te Utrecht voor de „Utrechtsche zending" gehouden bazar heeft ruim f 5000 opgebracht. Aan de ned. herv. diaconie te Amsterdam is gelegateerd 6000 door de douair. jr. J. E. bn. Lewe v. Aduarddu Bois en f 10000 door de wed. J. v. d. Woude Heynleyn. Aan het diaconie-weeshuis derzelfde gemeente is dooreerstgenoemde testatrice vermaakt de helft in den blooten eigendom van een kapitaal van 10000, en aan de herv. gemeente te Laren een legaat van J 2000. Geschenken Pe heer Ch. Gardiner, een vermogend en- gelsehman, in Oxfordshire, die in den jongsten zomer met zijn stoomjacht de winterhaven van Barends op Nova-Zembla bezochtheeft een aantal daar bijeenverzamelde voorwerpen aan onze regeering ten geschenke gegeven. Rampen. Den 1 is in de buitengronden van Terschelling gestrand het nederl. stoomschip Anna Paulowna, van Pernau naar Schiedam. 13 Man equipage en passagiers, waaronder de equipage van het verongelukte belgische stoomschip üel- loye Matthieu, zijn met een vischschuit op Terschelling aan gebracht. Het gestrande stoomschip is gebroken. Van de lading zijn p. m. 140 mudden geborgen. Misdrijven. Aan denWouddijk, onder Driesum, is eene groote boerderij met 30 koeien en 5 paarden verbrandeen en ander geschat op 30000. De dienstmeid van den be woner, door den burgemeester van Dantumadeel verhoord, heeft bekend, dat zij het hooi met eene lamp had aangestoken. De gepensioneerde indische militair J. Kte Zwolle, heeft den 6 zijne 25jarige stiefdochter,die zich in een twist tusschen hem en zijne vrouw mengde, met een mes eene diepe wonde onder de ribben toegebracht. Hij is gearresteerd. Rechtszaken. Den 1 zijn te Rotterdam in hechtenis cenomen Harry Bensonlaatst woonachtig op het eiland Wighten 2 zijner medeplichtigen die met een bedrag van 10000 in banknoten op de Clydesdale Bank naar het vas teland waren gevlucht. Ruim een virrde gedeelte der bank noten is bij hen gevonden en in beslag genomen. Voor de aanhouding was 1000 uitgeloofd. Ongeregeldheden te Amsterdam. Aan den heer E.v. Goor Cz., die zich in een adres aan den Koning over han delingen der policie en militairen bij gelegenheid der volks- oploopen in Sept. beklaagd en daaromtrent een onderzoek verlangd had, is door de ministers van binn. zaken en jus titie namens den Koning te kennen gegevendat een zorg vuldig onderzoek van regeeringswege ingesteld is, maar geene aanleiding gegeven heeft tot eene gerechtelijke vervolging ter zake van overschrijding van macht of gewelddadigheid der met de handhaving der orde belaste personen, Op een ander adres, waarin "tevens het ontslag des burgemeesters werd gevraagdis hetzelfde antwoord gegeven met bijvoeging: dat er geene termen zijn gevonden om de maatregelen door den burgemeester destijds overeenkomstig wet en plicht genomen tot handhaving van de ernstig bedreigde orde af te keuren. Lijkverbranding. Het hoofdbestuur der Vereeniging heeft een adres aan de 2" Kamer gerichtverzoekende bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting eene verklaring uit te lokken op welke gronden de regeering van oordeel is, dat de lijkverbranding niet in Nederland kan worden toegestaan. Overleden de Faderlandsche Letteroefeningen, bet oudste onzer letterkundige tijdschriften, oud 115 jaren. Staats-Loteeij. Tiekking der 5» klasse, 1' week. No. 6843 en 14731 f 15U0, No. 1977, 261.', 3378, 8718 9251, 11322 f 1000 KoLONlëN. Atehin. Tandjong Semantob is door Toekoe Moeda Angkasa en onze troepen genomen tn door eerstge noemde bezet. Vervolgens zijn onze troepen naar Simpang Olim opgerukt. De Radja beeft toen onvoorwaardelijk zijne onderwerping aangeboden, waarop Simpang Olim bezet en een terrein voor eene vestiging uitgekozen is. De Radja gaat met een oorlogschip naar Groot-Atchinom zich in persoon bij den militairen en eivielen bevelhebber te onder werpen. Verliezen aan onze zijde, bij het vermeesteren van eene sterke benting op den reckteróever der Arakoen- doen-rivier, 1 doode èn 9 gewondenbij de verdere opera- tiën 2 docden en 7 gewonden allen amboineezen [Tand jong Semantob en Simpang Olim zijn Staatjes, die tot dus ver in hunne vijandelijke gezindheid volhardden. Het eerste behoorde vroeger aan Moeda Angkasa van Paseimaar was hem door Toekoe Paija afhandig gemaakt]. De gezond heidstoestand in Groot-Atchin is ongunstig. Een aantal personen heeftna vruchteloos de diplomatieke tusschenkomst der Rijks-kanselarij verzocht te hebbende hulp van den Rijksdag ingeroepen ten einde van de neder- landscbe regeering de uitbetaling te verkrijgen der nalaten schap (met de oploopende renten 2 a 3 miljards groot) van zekeren baron v. IFeibnom, die generaal in dienst der Ver. Nederlanden en stadhouder van Breda geweest en zonder testament overleden is, en welke nalatenschap, nadat de fami lie-betrekkingen te vergeefs opgeroepen warendoor den Koning-Stadhouder Willem lil aan graaf William v. Ben- tinck v. Portland geschonken is. Het door Pruisen bij den Bondsraad ingediende wetsont werp tot verbooging der aanvullingsrechten bij den aanvoer van goederen uit bet buitenland machtigt de Rijksregeering om van artikelenwaarvoor in het buitenland eene premie op den uitvoer is gesteld en die in Duitschland hetzij tol vrij hetzij tegen betaling van een lager recht dan die premie kunnen ingevoerd worden, bet invoerrecht te verhoogen tot een bedrag, gelijk aan meergenoemde premie. Ijzerwaren, die van 1 Januari af tolvrij-wordenzullen aan een invoer recht ouderworpen kunnen worden gelijk aan de franscke export-premiewelke ook ten opzichte van Engeland en Bel- gie geldend zal zijn, evenzeer als van Frankrijk en Oostenrijk. Prins Bismarck heeft den 1 bet bureau van den Rijksdag een diner aangeboden en zich daaraan uitgelaten over de oosterscbe kwestie. De duitsche staatkunde volhardde bij bare pogingen om den vrede te handhaven. De hoop daartoe behoefde nog niet opgegeven te worden. Kwam bet tot oor log de duitsche belangen zouden er niet door getroffen worden. Duitschland stond in vriendschappelijke betrekkin gen met Rusland en Oostenrijk en was met Engeland door den band van historische vriendschap verbonden. Alleen wanneer Oostenrijk, welks bestaan voor Duitschland noodig en voor bet evenwicht van Europa onmisbaar is, in den oor log betrokken en in zijne integriteit bedreigd mocht worden, zou Duitschland tot handelen kunnen gedwongen worden Wensckelijk was bet, dat de oorlog, uitbrekende, gelocali: seerd zou blijven en Engeland bewogen mocht worden om zieb nietgeïsoleerd van de andere mogendheden, met Rus land in krijg te begeven. Pruisen. Den 3 is, onder voorzitterschap des Keizers, een ministerraad gehouden ter overweging der vraagof aan de panjscbe tentoonstelling van 1878 zal worden deel ge nomen nadat de Keizer alle voor- en nadeelen had uiteen gezet is de vraag eenparig ontkennend beantwoord. Rijksdag. Bij de tweede lezing van het wetboek van straf vordering is den 28met 238 tegen 50 st., in weerwil van bet hardnekkig verzet der regeering, bet voorstel der commissie aangenomen om het hulppersoneel der dagbladen vrij te stellen van de verplichting om getuigenis af te leggen, wanneer de verantwoordelijke redacteur als getuige wordt opgeroepen en bij weigering de straf draagt, door de wet op weigering van getuigenis gesteld. Ook geneesheeren zijn, mede in strijd met den wensck der regeering, van de verplichting tot bet afleggen van getuigenis vrijgesteld. Den 29 is verworpen een voorstel van den heer IFindt- horst (centrum) 1 om het in beslag nemen niet op bevel van bet O. M„ maar alleen op dat van den rechter te doen geschieden. Aangenomen is dat van dr. üar.el, om brie ven en telegrammen, die geconfisqueerd worden, te bepa len tot zekere in de wet op te nemen categoriën. Daar entegen werd met 125 tegen J24 st. verworpen zijn voorstel, om de schatkist tot schadevergoeding te verplichten, wanneer na eene inbeslagneming vrijspraak volgt eene helangryke kwestie voor de dagbladendie alzooniet naar den zin der regeering geredigeerd wordendezeer door bet O. M. kunnen benadeeld worden. Den 2 Dec. is de tweede lezing van het wetboek van straf vordering ten einde gebracht. Voorstellen van het centrum- en de fortschrittspartij, om bet in het regeeringsoutwerp af geschafte hooger beroep in strafzaken te herstellenwerden, door de commissie, die aan den tegenstand der regeering toegegeven had, bestreden en daarop verworpen. Den 5 heeft de beer Richter eene interpellatie tot den Rijkskanselier gericht over de voor Duitschland nadeelige verhooging (betaling in goud) der invoerrechten in Rusland, datvoigens hemop veroveringen belustzijne door hooge rechten versperde grenzen wil uitbreiden en aldus de dien sten van Duitschland slecht beloont. Prins Bismarck ver klaarde, dat hij, even als de interpellant, van gevoelen was, dat Rusland zich in deze op een dwaalweg bevond. Hij was echter buiten staat om te bewerken, dat het andere wegen insloegen de motievenbij de interpellatie ontwik keid, waren niet geschikt om het optreden der regeering in zake der handelspolitiek gemakkelijker te maken [blijkens mededeeliug van den regeerings-eommissaris Phüipsborn wor den er nog onderhandelingen*over de invoerrechten gevoerd], noch om de tot dusver door hem tot behoud van den vrede gedane stappen te bevorderen. De beer Richter dwaalde als bij meendedat Rusland tbans groote diensten van Duitschland verlangde, het vroeg niets dan medewerking tot eene vreedzame conferentie omwat ook Duitschland wil, de turkscke christenen tegen mishandelingen te vrijwa ren; en moest bet daartoe de wapenen voeren, dan vroeg bet geene ondersteuningmaar alleen Duitschlands onzijdig heid. Zoolang prins Bismarck Rijkskanselier waszou bet niet gelukken eene scheuring te veroorzaken in de eeuwen oude in de historie gevestigde vriendschap met Rusland. Het verbond der 3 Keizers verdiende nog t.en volle zijnen naam en bestond nog altijd. Even als met Rusland beston den er eeuwenoude vriendschapsbanden tusschen Duitschland en Engeland. Omtrent den doorvoer van giftige stoffen uit duitsche fa brieken heeft de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij zij gemachtigd wordt om dien in het belang der openbare gezondheid te onderwerpen aan bijzondere voorwaardenen den invoer, de verscheping enz. in belgische havens le ver bieden ten aanzien van stoffen, welke niet voor bet gebruik van handel en nijverheid bestemd zijn; om bepalingen af te kondigen, ten einde de vernietiging van zoodanige stoffen of den uitvoer tot een bepaalden afstand in zee te waarborgen, bij overtreding straffen bepalendebestaande in gevangenis boete en verbeurdverklaring der vervoermiddelen. De Kamer heeft den 6 bet wetsontwerp aangenomen, waarbij de aanmunting van zilveren vijffrancstukken met 1 Jan. '77 geschorst wurdt. Te Parijs zal eerlang een gesticht verrijzen voor behoeftige werklieden van beiderlei kunnedie door een of ander on geluk te gronde zijn gericht. De heer F acassy beeft daar' toe bij testament roerende en onroerende goederen vermaakt tot eene waarc.e van omstreeks 1,200,000 ir. De Pays, het orgaan van den bonapart.ist de Cassagnac zegt, naar aanleiding der rede, den 24 Nov. door prins Aapoleon in de Kamer gehouden: „Vetgemest door het Keizerrijkis bij zelfs voor zijne welgedaanheid niet erken telijkHet Keizerrijk was hem een doorn in liet oog omdat liet hem niet hooger geplaatst had dan de eerste trede van den troon. En van de geboorte van den keizer lijken prins af zwoer hij dezen den doodelijkslen haat De adelaar heeft met dezen onreinen gier niets gemeen Hij was divisie-generaalhij had een zwaard op zijde deze prins, toen Elzas en Lotharingen liet, uiterste gevaar liepenen men zag hem op geen enkel slagveld." De bepalingen van den vroegeren prefect Ducros betreffende de onkerkelijke begrafenissen te Lyon zullen door den te- genwoordigeu prefect Velche niet rechtstreeks worden inge trokken, maar laatstgenoemde zal, in kwaliteit van maire der stadeen polieiereglement uitvaardigen op de begrafenissen in bet algemeen, zonder eeuig onderscheid te maken tusschen kerkelijke en onkerkelijke. Het geding tegen de Figarodoor bet O. M. ingesteld wegens een beleedigend artikelwaarin de militaire leden van- den Senaat als de „militaire demi-monde" werden geken schetst, heeft geleid tot eene vrijspraak, op grond dat noch het leger, noch de Senaat in hun geheelmaar alleen som mige daartoe behoorende personen beleedigd warendie indien zij zulks noodig keurdenzeiven het genoemde blad konden vervolgen. Roche forts blad, de Droits de l' hommedeelt mede, dat bet geene vergunning heeft kunnen verkrijgen om in een bijvoegsel de prenten uit te gevende gebeurtenissen van den 2 December voorstellende en toen in engelsche tijdschriften verschenen. Uit de Seine te Boulogne is opgevisclit het lijk eener on geveer 30jarige, hoogst eenvoudig gekleede vrouw, met 2 zeer diepe dolksteken iu de borst. Kapt. Schuur, gevoerd hebbende het ned. schip Cornelia Ahrahamina te Havre in hechtenis genomen is wegens het teekenen van valsche cognossementen en poging tot brandstichting, veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid, 100 fr. boete en 20 jaren policie-toezicht. Den 1 Dec. heeft de Koningin van Nederland een bezoek aan den maarschalk Mac Mahon en zijne echtgenoot op liet Eiysée te Parijs gebracht. Den 5 is ter liarer eere op ge noemd paleis een diner van 30 couverts gegeven, gevolgd door eene intieme soiree. De President heeft besluiten geteekendwaarbij aan 107 wegens medeplichtigheid aan de Commune veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf wordt verleend. Den 1 is in eene bijeenkomst van leden der 3 groepen van de linkerzijde in de Kamer en den Senaat beslotenden minister üu/aure uit te noodigenziju ontslag te nemen en den heer Jules Simon tot president-minister te doen benoemen, met behoud der andere ministers. Den 2 gaf de beer Uufaure in den ministerraad zijn voornemen te kennen om zijn ont slag te nemenen daarop boden ook zijne ambtgenooten bun ontslag aan. De President verzocht henhunne functiën te blijven waarnementotdat op hun verzoek beschikt zou zijn. De hertog d'Audiffret-Pasquiervoorzitter van den Senaat heeft de opdracht tot vorming van een kabinet afgewezen. Den 4 is in eene vergadering van vertegenwoordigers der tot de linkerzijde der Kamer behoorende groepen met alg. st. eene motie aangenomen waarinals resultaat der daags te voren gehouden bijeenkomstenverklaard werddat de meer derheid het volkomen eens zijnde in de opvatting van de oorzaken der tegenwoordige crisis en mitsdien bereid om bare medewerking te schenken aan een werkelijk parlemen tair kabinet, besloten is om een einde te maken aan de te genstrijdigheid welke is blijven bestaan tusschen den geest van de meerderheiduit de algemeene verkiezingen van 20 Eebr. geboren en de houding van een te groot aantal amb tenaren. Senaat. Den 1 Dec. is het wetontwerp tot staking der vervolgingen tegen medeplichtigen derCommune spoedeiscbend verklaard en daarna met 148 tegen 134 st. besloten niet tot de behandeling der artikelen over te gaan. Deze beslis sing was tegen de regeering gerichtdaar de minister Du- faure zich vereenigd had met een amendement van den heer Bertauld't welk uitvoerig door dezen verdedigd werd als geene andere strekking hebbende, dan om den brief van den President der republiek tot wet en dus, bij verandering van ministerieblijvend van kracht te makeu. De minister üu/aure verdedigde liet amendement op dezelfde gronden en de heer Tolain bet wetsontwerp, dat nadrukkelijk bestre den werd door den burggraaf de Meaux en den genl. Changarnier. Den 2 heeft de heer de Belcastel de regeering geïnterpel leerd omtrent eene toespraak, door een lid van den gemeen teraad te Toulon bij eene prijsuitdeeiing gehouden en door spreker als eene olficiëele les in de godloocbening gekenschetst. De minister IFaddington verklaardedat de regeering geen toezicht kon houden op de duizenden prijsuitdeelingen in den landedat bij de gehouden toespraak ten zeerste afkeurde en dat de ministerswensebende te arbeiden aan de vestiging eener bezadigde, in den lande geachte republiek, ver van zich wierpen leerstellingen welke de strekking zouden hebben om de republiek godsdienstloos te makenwel wetende „dat een landeene regeering zonder godsdienst ten onder gang gedoemd isimmers zulk eene regeering zou zijn als eene kerk zonder God." Kamer van Afgevaardigden. Den 25 zijn de,3 eer ste hoofdstukken der begrooting van eeredienstbet per soneel der betrokken afdeeling en de bezoldiging der kar dinalen aartsbisschoppen en bisschoppenaangenomen. De voorzitter verklaarde het amendement-Aoyj'sei niet in stem ming te kunnen brengen wie er voor waren moesten maar tegen bet eerste hoofdstuk stemmen430 ledeu verklaarden zich voor dit hoofdstuk, slechts 62 er tegen. De heer Bar- douxvan bel linkercentrumverlangde niet scheiding van Kerk en Staatmaar naieving van het concordaat en de organieke bepalingenm. a. w. reactie tegen de poging om eene zekere politiek door te. drijven met hulp van de godsdienst. Pascal-üuprat wenschte wel degelijk genoemde scheiding, maar langs geleidelijken weg en niet ter loops bij amendement. De minister Üufaure verdedigde de begrooting in bet algemeenbestreed de volkomen scheiding slechts eenmaaldoor de Communegedecreteerd wees op de diensten der geestelijkheid en verzekerdeop bet door hem ingeroepen getuigenis van den procureur-geueraaldat de bisschoppen het concordaat, waarop trouwens de regeering geen inbreuk zou gedoogeneerbiedigden, Den 27 is met 340 tegen 121 st. aangenomen een amen dement van den heer Guichard, waartegen de minister üu faure geen bezwaar hadstrekkende om eene aan de mi- nisteriëele ambtenaren toegekende toelaag te bestemmen om door hen een staat vau alle genootschappencongregatiën en godsdienstige associatiën in Frankrijk te doen opmaken. De hertog de la Rochefoucauld beweerdedat men eene lijst van vogelvrij-verklaarden verlangde. Rij de discussie over de traetementen der vicarissen-generaal en vgrdere geestelijkheid, door de regeering op 40,864,000 fr. gesteld en door de commissie met het oog op de verdichte pas toorsplaatsen waarvoor de bisschoppen ten gevolge van een ingeslopen m sbruik traetementen ontvingen tot 39,773,000 verminderdwerd een door de commissie bestreden amende ment van de heeren F al f ons en Lefranc, waarmede de minis ter zich stilzwijgend vereenigd bad, strekkende om de door de regeering gevraagde verbooging van 12,000,00 fr. op de helft, te brengenmet 263 tegen 239 st. verworpen, evenzoo een ander van den beer Bardouxom het door de commissie gestelde cijfer te verdubbelen. De vice-minister Faye stelde „als eenvoudig Afgevaardigde" voor, dit cijfer met de helft te verhoogenen aldus van 200,000 op 300,000 fr. te bren gen. De minister bleef echter als minimum bet dubbele van dit laatste bedrag verlangen. Den 28 werd liet amendernent-Faye, niettegenstaande de begrootingscommissie zich tot bet laatste toe daartegen ver zette met 246 tegen 236 st. aangenomen. Op bet hoofd stak betreffende het kapittel van S. Denis (eene instelling van Aapoleon L ten behoeve van afgeleefde bisschoppen), de carmelieter school voor hoogere theologische studiënenz., door de regeering op 266,500 fr. uitgetrokken en door de commissie tot 223,000 verminderd, stelde de heer de la Basse- tiere voor, de ramingen der regeering te herstellen. Het eerste gedeelte van zijn amendement werd met 316 tegen 183, het tweede, hoezeer de minister üufaure het groote nut der school, ter opleiding van wetenschappelijk ontwikkelde pries ters, betoogde, met 339 tegen 154 st. verworpen. De beer Beaussire was niet minder van de voortreffelijkheid der school overtuigd maar oordeeldedat zij tot de vrije instellingen van onderwijs behoordewaarvoor de Staat geene toelagen bad toe te kennen. Aangenomen werd met 239 tegen 231 st. een amendement van den heer Camille Seestrekkende om de vacatures in bovengenoemd kapittel niet langer aan te vullen en den post voor dit kapittel voortaan te verminderen naar mate er leden uitvallen. Door 42 radicale leden der Kamer werd een voorstel ingediend tot afschaffing der doodstraf. Door de commissie voor bet wetsontwerp betreffende de militaire eerbewijzen bij de uitvaart van ridders van het L. v. E. werden geboord de ministers van justitie, binn. zaken en oorlog. Bij wijze van schikking- berustten zij er in, dat die eerbewijzen aan alle leden der orde bleven toekomen, mits de plechtigheid indrukwekkender werd gemaakt voor bendie de kerkelijke lijkdienst niet verwerpendewijl bet voor de zedelijke waarde van het leger van belang was, bet geloof aan de onsterfelijkheid der ziel bijzonder te 'eeren. Intusschen verwierp de commissie het ontwerp, oordeelende dat de regeling der militaire eerbewijzen niet behoort tot de bevoegdheid der wetgevende macht. Beter achtte men in eene motie het beginsel der gewetensvrijheid te handha ven volgens hetwelk aan alle burgers zonder onderscheid van geloofsovertuiging de verschuldigde eer bewezen moet worden. Den 30 werd met 327 tegen 139 st. verworpen een amen dement van den heer Joly, om het hoofdstuk betreffende de stu diebeurzen voor seminariën, door de regeering op 1,172,200 fr. uitgetrokken en door de commissie tot 1,032,000 verminderd, te schrappen. Hij meendedat de Staat geene opleiding moebt steunenwelke tegen de ganscbe burgerlijke maat schappij eu de grondslagen van het publiek recht gericht was. Doch verworpen werd ook, met 286 tegen 208 st., het eerste gedeelte van een amendement des heeren Renault- Morlièremet hetwelk zich de minister Üufaure vereenigd had en strekkende om het oorspronkelijke cijfer te herstellen, onder voorwaarde, dat de candidaten voor de beurzen niet ianger door de geestelijkheid, maar door de prefeeten zouden gekozen worden. Deze laatste bepalingwaartegen een der onderteekenaren van het amendement zich bij nader inzien verklaardewerd zoo door de commissie als door de meer derheid goedgekeurd. Verworpen werden vervolgensmet 276 legen 198 st., een almede door den minister ondersteund amendement van den lieer Keiler, strekkende om eene door de regeering uitgetrokken som van 20,000 fr. ten behoeve van de seminariën in Algerië te herstellenen een tweede amendement van denzelfde, strekkende om, gelijk de regeeriDg had voorgesteld, 200,000 fr. toe te staan voor werken aan kerkelijke gebouwen in genoemde kolonie, in plaats van de 100,000 fres., waartoe de commissie den post had verminderd. Het hoofdstuk betreffende „aankoopen, onderhoud en groote herstellingen aan kerkelijke gebouwen," waarvoor de regeering 2,400,000 fr., de commissie 2,000,000 bad bestemdwerd met 291 tegen 181 st. op dit laatste cijfer bepaald. De overige hoofdstukkenwaaromtrent tusschen de commissie en de regeering geen verschil bestond, zijn zonder discussie goedgekeurdeven als de geheeleaanmerkelijk besnoeide begrooting zelve en eenige additioneele bepalingen, volgens welke voortaan de pastoors enz. bun inkomen niet zouden ontvangentenzij op vertoon van een certificaat van den betrokken maireconstateerendedat de belanghebbende in zijn kerspel verblijf houdt; een maatregel, tegen het mis bruik der fictieve pastoors-plaatsen. Den 1 Dee. is met 37 2 tegen 47 st. geweigerd in over- weging te nemen een voorstel van den heer llaentjensom de kosten van het departement van o. werken met, 69,000 fr. te verminderen als alkeuring eener door den minister Chris- tophle ingevoerde organisatiewelke door dien minister noo dig werd geoordeeld tot wering van verschillende onder het Keizerrijk ingewortelde misbruiken. Een door de be grootingscommissie aangenomen amendement van den beer Gambettaom 300,000 fr. uit te trekken tot het bestudeeren en beginnen van werken aan de natuurlijke haven du Bouc bij Marseillewerd onder goedkeuring der regeering door de Kamer bekrachtigd. Den 2 heeft de minister de Marcere verklaarddat de regeering bet door haar, bij wijze van transactie, ingediende wetsontwerp aangaande de militaire eerbewijzen bij de uit vaart van leden van het Legioen van Eer introk dewjjl zij bet niet met de commissie eens was kunnen worden. De beer Laussedatlid der commissiestelde als gewoon Afge vaardigde de volgende motie voor„De Kamerovertuigd dat bij de toepassing van de bepalingen betreffende de eer bewijzen bij begrafenissen de regeering voortaan de beginselen van gewetensvrijheid en gelijkheid der burgers zonder eenig onderscheid zal weten te doen eerbiedigen, gaat over tot de orde van den dag." Toen de minister verklaardedat de regeering zich hiermede vereenigde, protesteerde de heer de la Bassetière „als catlioliek" nadrukkelijkmet het oog op de eeuwenoude traditiën des lands en het zedelijk gehalte des legershetgeen niet verhinderde, dat de motie met 357 tegen 31 st. werd aangenomen. Behalve de ministers ont hielden zich ruim 120 leden van de stemming. De begrooting van o. werken werd vervolgens afgehandeld, waarbij met 241 tegen 221 st. geweigerd is de bepaling te schrappen, krachtens welke de rangorde van aanleg der nieuwe spoorwegen (waar-

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5