Groot IBrittan je en Ierland. Rusland. Turk|Je* Oostenrfili-Eiiioiigarfge. Italië. Wereenfgde Statea. Japan. Bockfjjmkonbiguiij. Spanje. ^Mid-Africa. tooi' omstreeks 70 miljoen is uitgetrokken) zal afhangen van aanbiedingen van toelagen door de departementen, over welker genoegzaamheid de minister zal oordeelen. Den 4 vroeg de heer Ousmnn Serphof het waar was, dat de minister de Marcère in de zitting van den 2 de motie van den heer Laussedat had aanvaard zonder zijne ambtge- nooten daarin te kennen. Toen de minister ter tribune ver scheen riep de heer de Cassagnac„Het woord is aan den beschuldigde waarop de voorzitter hem uitnoodigde, de beleediging in te trekken. De heer de Cassagnac handhaafde echter zijn gezegde en werd deswege tot de orde geroepen. De heer de Marcère zeide daaropdat hij in de motie ter openbare zitting had toegestemd, zonder dat hij den tijd had gehad om zijne ambtgenooten te raadplegen. De heer Serph verklaardedat hij en zijne vrienden anders zouden gehan deld hebben [hij had zich thans van de stemming onthouden], indien zij met dezen staat van zaken bekend waren geweest.— De begrooting van financiën werd afgehandeld met eenigen strijd over den bekenden post van 300,000 fr. voor de reis van den President naar het zuiden des landsin weerwil van zijn verzoek door de commissie uitgetrokken. De minister Sag handhaafde dit verzoek, onder voorbehoud om des noodigin de begrooting van het volgende jaar op de zaak terug te komen. Toen echter, nadat de heer Antonin Proust betoogd had dat de kosten, even als die van elke publieke dienstovereenkomstig de democratische zeden door het land behoorden gedragen te worden het radicale lid Maigne tegen den post opkwamop grond dat die er toe zou bijdragen om den President met een ondemocratischen luister te omgeven en voedsel te geven aan de zucht naar vermaak en weeldewelke der natie op zooveel rampen was te staan gekomenmeende de minister, dat het schrappen ervan gevaar liep eene onware beteekenis te verkrijgen, en dat de aanneming noodzakelijk was gewordenonder voor behoud van het geld ongebruikt te laten. Dien overeenkom stig is met 412 tegen 32 st. besloten. De bekende geschiedschrijver Thomas Carlyre laat zich ir. een brief aan den heer Howard (door dezen in de Times ge plaatst) zeer gunstig over de russen en den Czaar uit. Eene eindoplossing ziet hij in eene verdeeling van Turkije tus schen Rusland en Oostenrijkwaarbij dan de weg naar In- die door het kanaal van Suez aan Engeland zou moeten komen. De heer Gladstone heeft een artikel over Griekenlands po sitie in de oostersche kwestie in de Contemporary Review geplaatstwaarin hij betoogt dat de grieksche natie Tbes- salie en Epirus moet trachten te verkrijgen, en dat En geland haar daarin helpen moet. Hij hooptdat de confe rentie zich ook met dit onderwerp zal bezig houdenen hij gelooft, dat de christenen in Turkije aan de hulp van En geland boven die van Rusland de voorkeur zouden geven weshalve hij er op aandringt, dat Engeland, in stede van eene staatkunde van bedreigingen en zelfzucht te volgen zich de genegenheid tracht te verzekeren van 4 miljoen grieken. Te Londen zijn bij de verkiezingen voor de schoolcom missie in weerwil dat de geestelijkheid dergelijke commis- siën beschuldigt van het op den ondergang der kerkelijke scholen toe te leggen30 aanhangers van de openbare en slechts 20 der kerkelijke school benoemd. Het schip S. Lawrence, met troepen op weg naar de Kaap stad is onderweg vergaan. De opvarenden zijn gered, maar eene groote hoeveelheid provisie is verloren gegaan. In het openbaar gemaakte rapport der Rijks-controleurs voor het dienstjaar 1875 wordt geconstateerd dat ontvangsten 28 miljoen fr. meer hebben opgebracht dan raming en dat op de uitgaven 13 miljoen is bespaard zoo dat op 1 Jan. 1.1. een overschot van ongeveer 40 miljoen beschikbaar was. De inkomsten hebben in 1875 ruim miljoen meer opgebracht dan in 1874. Het regeeringsblad van 25 Nov. behelst1°. een keiz besluit, houdende, dat van 1 Jan. 1877 af de tolrechten zullen geheven worden in gouden munt of in coupons van gegarandeerde obligationwelke op buitenlandsche waarden betrekking hebben2°. een ditobetreffende de vertraging welke door het beperkte spoorwegverkeer voor goederen kan worden teweeggebracht in de bezorging van goederenen bepalendedat personenwelke daardoor ten opzichte -van bespoedigde leveringstermijnen buiten hunne schuld vertra ging ondervindenvan alle verantwoordelijkheid deswege ontslagen zullen zijn. De Golos deelt mededat genl. Tschernayeff eene kanse larij in zijn hoofdkwartier had opgericht, welker ruim bezol digd personeel te zorgen haddat alleen naar zijnen zin gekleurde berichten naar Rusland werden afgezonden. Aan Vorst Milan van Servie is herhaaldi lijk door de re geering te kennen gegevendat Ruslandhoe de zaken ook loopen mogener niet aan denkt om de plannen van zekere plan-slavistische volksmenners te bevorderen. Wil Servie onder Ruslands bescherming rechtmatige aanspraken doen geldendan kan het op die bescherming rekenen. Maar noch de Servische koningskroonnoch wilde plannendie alle feitelijke toestanden buiten rekening lietenhadden iets te maken met hetgeen Rusland verlangde. De heer Marinovic brengt de verzekering van Vorst Milan over, dat Servie zich naar Ruslands wenschen voegen zal. Den Grootvorst Aicolaas werd bij zijn vertrek naar het zuiderleger, aan de spoorwegstationdoor de officieren van de garde een crucifix aangeboden. Den 5 is hij te Kischenew aangekomen waar het hoofdkwartier voorloopig gevestigd is. De dagbladen kondigen de mobilisatie van nog 3 leger corpsen aan. Ie Warschau ligt het volgende adres aan den Czaar ter teekening en draagt reeds meer dan 1000 handteekeningen »Wij polen verklarendat de woorden door U. M. te Mos kou tot de vertegenwoordigers van den adel en handelsstand gesprokenin onze harten een levendigen weerklank gevon den hebben. W ij hopendat Ur. M". edelmoedig streven om den europeeschen vrede te behouden met den besten uitslag bekroond moge worden. Mocht echter de Voorzienigheid het anders beschikken en U. M. genoopt worden om ter be reiking van het groote doel der bevrijding van de christelijk- slavische volksstammen een beroep op de offervaardigheid der bevolking te doendan zijn wij bereidgoed en bloed aan den voet van Ur. M8. troon ten offer te brengen. Voor Bulgarije eischt Rusland autonomiezoodanigdat turksche troepen zich alleen in de vestingen en enkele in overleg met de mogendheden aan te wijzen steden mogen ophoudenen de inkomsten der regeering berekend worden naar het gemiddelde der 10 laatste jaren. De gouverneur zou een christen moeten zijn en bijgestaan worden door eene pro vinciale vergadering; de beambten in de kantons en distric ten zouden christenen of muzelmannen zijnnaarmate de eene of de andere partij de meerderheid bezit. Tot hand having der orde wordt eene nationale garde gevormd, uit christenen en muzelmannen bestaande, de rechtspraak toe vertrouwd aan afzetbare rechters, voor de helft door den gouverneur, voor de helft door de prov. vergadering te be noemen, de voorzitter en leden van het hof van appèl ech ter door de Porte onder goedkeuring der mogendheden. De officiëele taal zou het bulgaarscü zijnin gemengde kantons bulgaarsch en turksch gebezigd worden. De hervormingen zouden ingevoerd worden door eene internationale commissie en onder bescherming eener militaire macht. De Sultan heeft in de kwestie betreffende de constitutie Midhat-bassa tegenover den grootvizier gelijk gegeven [De turksche ambassade te Parijs beweertdat er geen verschil van gevoelen tusschen beide staatslieden bestaat en de ge ruchten deswege onwaar zijn]. De miridieten hebben ten gevolge van door Montenegro aangeknoopte onderhandelingen de wapenen tegen de tur ken opgevat. Dien ten gevolge heeft de regeering het weg zenden harer troepen uit Albanië gestaakt. De Porte heeft hare tegenover de aanstaande beraadsla gingen der conferentie aan te nemen houding in dezer voege aan de ambassadeurs der groote mogendheden doen kennen: „De Porte is geneigd om de hervormingen aan te nemen voor Bosnië, Bulgarije en de Herzegowina, welke de meer derheid der leden van de conferentie zal willen vaststellen. Zij behoudt zich alleen het recht voor om ook aan hare andere onderdanen dergelijke hervormingen toe te staan. De Porte zou echter een casus belli maken van elke inmenging door eene der mogendheden afzonderlijkmet name van eene bezetting van Bulgarije door russische troepen. Indien ech ter Oostenrijknadat Rusland op ottomanisch gebied was doorgedrongenzijnerzijds Bosnië en de Herzegowina wilde bezettenzou de Portedie Oostenrijk niet als eene vijan- diggezinde mogendheid beschouwtdaarvan geen casus belli maken." 2000 Arbeiders werken dag en nacht aan de versterking van Rustschukhet zwakste punt aan den Donau. Zij ont vangen geen loon, moetende ieder lid der mannelijke bevolking van het district 3 dagen per week zijne diensten leenen Aan de bevolking van het geheele Donau-vilayet zijn 200.000 geweren om niet uitgereikten de regeering hoopt alle muzelmannen die zeiven geen geweer bezittenvóór het uitbreken van den oorlog op gelijke wijze daarvan te kunnen voorzien. Komt het tot den krijgdan is voor de christelijke bevolking alzoo het ergste te vreezen. In de laatste weken zijn 70 britsche officieren op verschil lende turksche oorlogschepen aangenomen en 12 andere tot commandanten der Donau-monitors benoemd. Het veldlazareth van Sofia dat nog altijd bijna 800 zieken bevatschijnt te Konstantinopel eenvoudig vergeten te wor den want sedert 3 maanden zjjntrots alle aanvragenal daar geene of onbruikbare geneesmiddelen ontvangen. Het engelsche hospitaal lijdt onder dien toestand, dewijl het ver plicht is om zijne geneesmiddelen uit het turksche militaire hospitaal te ontbieden. Lord Salisbury is den 5 te Konstantinopel aangekomen. Servie. De internationale demarcatie-commissie heeft het verlangen dat Alexinatz door de turken ontruimd en dan onzijdig verklaard zou wordenafgewezenmaar wel be paald dat. de turken eenige verschansingen welke zij aan de Servischezoo goed als open zijde der stad hebben aan gelegd, moeten ontruimen en slechten. Den 4 attakeerden de turken den servischen voorpost bij het turksche dorp Polach. De minister Itistic heeft van deze schending van den wapenstilstand kennis gegeven aan de commissie voor de demarcatie-lijn. De oostenrijksche postboot Radetekidie met behulp van policie bulgaarsche vluchtelingen naar Galatz wilde brengen, is^ te Belgrado onderzocht door Servische policie-beambten die de vluchtelingen gewelddadiglijk in vrijheid stelden. Montenegro wil de vraag, hoe Nicsic Podgoritza en de andere ingesloten turksche vestingen geprovianderd moet.eu worden, niet vrijwillig in een voor Turkije gunstigen zin beantwoordenhet wil alleen toegevendat die vestingen onder zijn toezicht en altijd slechts voor eene week gepro viandeerd worden daar het de mogelijkheid voorziet, dat de oorlog nog vóór den afloop van den wapenstilstand vernieuwd wordt. Roumanie. ^De regeering heeft zich onlangs tot de groote mogendheden gewend met het verzoek, voor het geval van een russisch-turkschen oorlog de onzijdigheid van het Vor stendom te waarborgen. Te Parijs en te Rome heeft dit verzoek geen gunstig onthaal gevonden. De Pol-Corr. meldt, dat russische agenten het land door trekken, inlichtingen inwinnende over den toestand der straat wegen en bruggenover den nauwkeurigen afstand tusschen zekere puntenover de voorhanden zijnde levensmiddelen en voorraden veevoeder en over de stemming onder het landvolk. Eene russische commissiemet een generaal aan het hoofd heeft dezer dagen den spoorweg van Cornetsch naar Unghen, die Rusland met Roumanie verbindt, onderzocht en overge. nomen. Den 30 Nov. is met Engeland eene voorloopige handels overeenkomst gesloten op den voet van meest begunstigde natie. De regeering heeft den 1 Dec. in de Kamer een buiten gewoon crediet gevraagdom de geconcentreerde troepen corpsen tot aan het einde van dit jaar in stand te houden De Senaat heeft den 4 de gerechtelijke vervolging toege staan van de aangeklaagde oud-ministersdie tevens leden van den Senaat zijn. 8 jaren bepaald wordt. Het staande leger zal alzoo minstens 100,000 man tellen, doch de Cortes zullen benalen, hoeveel man onder de wapenen zullen blijven. Hot overschot wordt naar huis gezonden, geniet geen soldij en moet op het eerste appèl opkomen. De reserve zal jaarlijks worden opgeroepen en bestaan uit soldatendie 4 jaren gediend hebben, en de manschappen van het jaarlijksch contingent die niet. onder de wapenen zijn geroepen. Nummerverwisseling wordt toe gelaten onder jongelieden uit dezelfde provincie en bloedver wanten van den tweeden graad over het geheele Rijk. Jon gelieden die voor de geneeskundede balie en andere be roepen worden opgeleid] kunnen zich voor 2000 peseta's van de dienst vrijkoopen. Het Congres heeft den 26 Nov. met 183 tegen 63 st. verwor pen een voorstel van den heer Sagastaverklarende dat de regeering het artikel der constitutie over de godsdienstvrij heid verkeerd heeft uitgelegd. Oostenrijk. De begrootings-eommissie heeft het budjet voor 1877 vastgesteld op 405(4 miljoen gulden in uitgaaf en op 376% miljoen in ontvangsten. Het deficit van 29 mil joen zal de minister kunnen dekken door de uitgifte van obligatiën eener goudleeuing of door het uitgeven van schat kistbiljetten. Den 1 Deo. heeft de minister van koophandel bij bet Huis van Afgevaardigden eenige wetsontwerpen ingediend strekkende tot bet verleenen van een speciaal crediet over 1877 voor den aanleg van Staatsspoorwegen, voorts tot regeling der aangelegenbeden van de gegarandeerde spoor wegen tot wijziging van het contract met de Zuider Spoor wegmaatschappij tot aankoop van Staatswege van den Brau- nau-Strasswalcher spoorweg, en tot het verleenen van een voorschot uit 's Rijks schatkist aan de Praag-Duxer spoor wegmaatschappij. De minister verklaarde daarbij dat, inge val de Rijksraad zieh voor spoorwegexploitatie van staats wege mocht verklarende regeering een daarop betrekkelijk ontwerp zal indienen. In eene den 3 gehouden bijeenkomst van leden der Ver- fassungs-partij is met alg. st. besloten de onlangs openbaar gemaakte grondslagen voor de organisatie van het Bankwe zen voor onaanneembaar te verklaren en de beslissing omtrent de andere wetsontwerpen betreffende het vergelijk aan te houden. Den 28 Nov. heeft de Kamer, den Dec. de Senaat met alg. st., zonder discussiehunne adressen van antwoord op In het aquarium te Nieuw-York bevindt zich thans een levende walvisch die gehuisvest is in een bassin dat 36000 gallons water bevat hetwelk dagelijks ververscht wordt. Het dier is in de S. Laurensbaai gevangen in eene opzette lijk gegraven en met palen omheinde diepte, waaruit het bij eb niet geraken kon en na 4 dagen reizens per scheep en per spoor te Nieuw-York aangebracht. Ie Nieuw-Orleans heett een brand gewoed, waardoor een" kerk en 89 kleine huizen vernield zijn en eene schade van 350,000 d. is veroorzaakt. In alle deelen des lands klagen de kooplieden bitter over den stilstand der zaken ten gevolge van de tegenwoordige polietike verwikkelingen. De Staten der Unie benoemen voor de keuze van den President en den Vice-president der Unie ieder zoo veel kiezersals zij leden in den Senaat en in bet Huis der Vertegenwoordigers tellen, te zamen 369, zoodat de vol strekte meerderheid 185 is. Nu hebben de candidaten der democraten Tilden en Hendricks in een aantal Staten reeds 184 st. bekomen, die der republikeinen Hayes en Ik heeler in een aantal andere 166, zoodat eerstgenoemden nog slechts 1 stem behoeven; maar in de Staten Florida, Louisiana en Zuèd-Caroüna, waar de stemopneming nog niet afgeloopen is en die te zamen 19 st. uitbrengen, bêschikken de repu blikeinen over de stemopnemingscommissie. De democraten betwisten de bevoegdheid dezer eommissiën om stemmen van onwaarde te verklarenvan welke bevoegdheid in Louisiana ten bate der republikeinen een ruim gebruik is gemaakt. Opmerkelijk is hetdat het republikeinsche hooggerechtshof van Zuid-Carolina tegen de commissie ln dien Staat partij gekozen heeft. Den 30 zijn de democratische zoowel als de republikein sche Afgevaardigden van Zuid-Carolina het gebouw der wet gevende macht binnengegaan, zonder van de zijde der troe pen verzet te ondervinden. Elke partij handhaafde hare or ganisatie en de 2 voorzitters trachtten om het zeerst hun gezag te doen gelden, 's Namiddags gaf genl. Ruger, com mandant der federale troepen, op verzoek van den gouverneur, aan den voorzitter der democratische Afgevaardigden kennis, dat de Afgevaardigden wier verkiezing ongeldig was ver klaard den volgenden dag niet in het gebouw zouden wor den toegelaten. De democraten protesteerden hiertegen, onder verklaringdat bedoelde Afgevaardigden slechts voor de ge wapende macht weken. Op verzoek van geul. Ruger om nieuwe instruetiën heeft de Bondsregeering den 1 Deo. over de kwestie beraadslaagd. Eenige der ministers stelden voor, dien generaal te gelastende democraten die certificaten van het hooggerechtshof bezittenuit de Kamer van Z.-Ca- rolina te verjagen; maar President. Grant betoogde, dat de regi ering geen recht had om zulk een maatregel te nemen en dit gevoelen behield de bovenhand. Den i Dec. vergaderden de beide partijen weder in dezelfde zaal, zonder dat de genl. Ruger gevolg gaf aan zijne bedrei- ging. Den 4 constateerde de democratische voorzitter echter, dat er meer dan 100 policie-agenten in de zaal warenom de democratische leden daaruit te verjagen, en dat eene der gelijke poging bloedvergieting ten gevolge zou hebben, waarom hij de zitting der Kamer verdaagde. De republikeinen bleven en zetten de zitting voort, ln hunne vergadering is den 6 onder nietigverklaring der democratische stemmen uit de districten Laurens en Edgefieldverklaarddat de republi keinsche candidaat Chamberlain met eene meerderheid van 3145 st. tot gouverneur verkozen is. Het hooggerechtshof in dien Staat heeft den 7 beslist, dat de democratische Kamer de wettige Kamer is. De verificateurs der verkiezingen iu Louisiana hebben offi cieel bekend gemaaktdat de republikeinsche kiezers voor het Presidentschap en de republikeinsche staatsambtenaren met eene meerderheid van gemiddeld 4000 stemmen gekozen zijn terwijl in vele arrondissementen de verkiezingen zijn nietig verklaardwegens daarbij gepleegd bedrog en vrees- aanjaging. De verificateurs der verkiezingen in Florida hebheu bevonden, dat de meerderheid voor den heer Hayes 903 st. bedraagt. Den 4 is het Congres bijeengekomen. De Senaat en het Huis van Vertegenwoordigers hebben eommissiën benoemd om een onderzoek in te stellen naar de verkiezingen in Z. Carolina, Florida en Louisiana Het Huis van Vertegen woordigers heeft zich geconstitueerd en den heer Randall, democraat, met 161 tegen 82 st. tot voorzitter benoemd. Colorado is door de democratische meerderheid als territoir behandeld en de onlangs gekozen Afgevaardigde niet erkend. Het nieuwe lid voor Zuid-Carolina, dat zieh krachtens cer tificaat van het bureau van stemopneming aldaar aanmeldde, is niet toegelaten en zijne zaak naar de commissie voor de verkiezingen verwezen. Den 5 heeft de President Grant zijne boodschap ingediend. .Zijne verontschuldigingen aanbiedende voor de dwalingen die onder zijn 7jang bestpur mochten zijn begaan, wijst hij er opdat in dat tijdvak de belastingen met 300de nat. sciiuld met 435 en de daarvan te betalen interest met 30 mil joen zijn verminderd, dat de handel toegenomen, de hervat ting' der betaling in specie gemakkelijk gemaakt en de marine krachtiger dan ooit te voren is. Omtrent de kwestie der uitlevering van misdadigers behoudt de President zich voor, eene afzonderlijke boodschap in te dienen. Hij wees met ernst op de noodzakelijkheid om betere waarborgen te stellen omtrent de wijzewaarop het hoofd der Unie gekozen en die verkiezing geconstateerd wordt. In het rapport van den minister van financiën wordt een'e betaling der nat. schuld in goud aanbevolen. De minister van oorlog verlangt een additioneel crediet van 6 miljoen d. De begrooting voor 1876 bedraagt 266.695.875 d. aan ontvangsten en 237.828.753 aan uitgaven, die over 1877 270.050.000 aan ontvangsten en 243 350.000 aan uitgaven. De schouwburg te Brooklyn is den 5 afgebrand. Onder de puinhoopen zijn 245 lijken gevonden. zijn en hij een barbaarsch karakter verkrijgt, gevoerd wordende doormiddel van huurlingen, die op hoop van buit.de wapenen voerenen met de ondersteuning van kafferstammen. De stad Jeddo is door een brand geteisterd, waarbij ook een gedeelte der vreemdelingënwijk in de asch isgelegd. Dr. Alex. Müllek's Tabel, in kleuren voorstel lende de voedingswaarde der voornaamste voedings- middelen voor mensch en dier. Uit het duit.sch naar de 4e uil gave vertaald enjngeleid door G. J. Hengeveli. Te Utrechtbij W. F. Dannenfelser. In deze tabel vindt men van 112 voedingsmiddelen aan gewezen hoeveel deelen delfstoffelijke bestanddeelen. eiwit lichamen vet, olie of alcohol, suiker of zetmeel, vezelstof en water zich bevinden in 100 (wat het nat en groen voeder bet.rett in 35) deelen, en zulks niet op de gebruikelijke wijze in cijfers maar, meer aanstonds in het oog springende, door verschillende kleuren, in vakjes nevens elk ander gebracht tot zulke afmetingen, dat het'geheel telken male 100 (of 35) bedraagt- Met een oogwenk stelt men zich alzop op de hoogte van het gehalte van elk voedings middel aan de zoo gewichtige stikstofhondende eiwitlichamen, aan de voor de voeding mede zooveel beteekenende zetmeel- en vetstoffen, aan de voor de voeding als ballasttebesekou- wen plantenvezelen aan -het nimmer, meermalen in groote hoeveelheid, aanwezige water. Door vergelijking dezer sche ma s olijkt de meerdere of mindere gelijksoortigheid der voe dingsmiddelen de meerdere waarde van het eene hoven het andere; en stelt de veehouder zich in staat om dat voedsel te kiezenwat tot zeker doelb.v. melkvoort.brengingvet- wording krachtsvermeerdering, het meest, geschikt is. Hier voor heeft hij echter meer kennis noodig dan de toelichting van deze tabel hem verschaft,; maar reeds zonder deze ken nis zal hij in staat zijn om, waar een gebruikelijk of gewenscht voedingsmiddel schaars is ontbreektzich van bijvoeder of surrogaten te bedienen die het gemis voldoende aanvullen of vergoeden. Met eenig inzicht van de samenstelling der tabel, zullen lei en griffel (want gerekend moet er worden, niet alleen met het oog op de- voedingswaarde maar ook op de prijzen der surrogaten) hem hieromtrent op den goeden weg helpen. Physiologen en landbouw-leeraren zullen Mutters tabel ge wis naar waarde schatten. Nederlandsche Almanak voor 1877. Te Haar lem bij Kruseman en Tjeenk Willink. 75 cents. De tweede jaargang van dezen ten vorigenjare met. zooveel bijval ontvangen almanak sluit zich waardig'bij den eersten aan. Versierd met eene kaart, van Nederland, 12 fraaie kunst platen en 5 portretten van iu de laatste maanden overleden ne- derlanders, bevat bij een groot aantal wetenswaardige bijzon derheden voor een goed gedeelte andere onderwerpen betref fende dan de almanak van 1876. Uit den aard der zaak mogen sommige rubrieken in geen almanak ontbreken, die of geheel gelijkluidend aan het in een vorig jaar gegevene zijn, of daar van slechts in geringe mate afwijken; maar de uitgevers heb ben blijkbaar getracht naar verscheidenheiddoor de opne ming van nieuwe rubrieken of door uitvoeriger behandeling der oude. Als voorbeeld daarvan mogea wij op de „minis- teriëele departementen", „spoorwegen", „bricvenposterij" en „telegraafdienst" wijzenen op de met zorg bewerkte ..kro niek der voornaamste gebeurtenissen Sept. '75 Sept. '76". Loo mogen wij gewis in een volgenden jaargang een ruime plaats verwachten voor onze instellingen en verzamelingen van kunsten en wetenschappen; en zoo zullen de Nederlandsche Almanakken niet met elk verloopen jaar hunne waarde ver loren hebheu, maar -- als ook eens onze bevolkingeijfers, onze waterschappen, onder verdedigingslinicn, onze rechter- terlijke ën kerkelijke indeelingen, onze philantropische instel lingen enz. enz. behandeld zijnmet, eikander een blijvend geheel vormendat voor de kennis van land en volk van groot belang is. Indien de houtgravures, die werkelijk fraai zijn, aan nederlandsche kunstenaars te danken waren, of zoo deze eisch te hoog is, waar zooveel voor zoo weinig geld geld gegeven wordt uitsluitend tot, nederlandsche onder werpen betrekking hadden zou de almanak zeker in nog grootere mate nederlandsch mogen genoemd en des te meer geschat worden. Diligentia. Natuurkundige Yoordragten. Vierde serie (1875— 1876). Beschreven doorP.A.HuaxmanJr. Te 's Gravenhage bij II. C. Susan C.He. Reeds meermalen hebben wij met lof gewaagd van de uitstekende overzichten, door den heer Haaxman van de in Diligentia te 's Gravenhage gehouden voordrachten gegeven. Een hoorder, zoo nauwlettend, zoo ontwikkeld als hijdie het verstaat om wetenschappelijke besprekingen flink en dui delijk, in aangenamen stijl, terug te geven en daardoor het gehoorde bij het auditorium der sprekers vast te leggen, ja, dat auditorium als het ware te vergrootenzal wel door ieder spreker als een gewenscht hoorder, als een dankbaar leerling tevens worden aangemerkt. Over zonnen-physica, physiologiscbe regist.reer-raethoden toegepast op de verschijn selen van den bloedsomloop, veenvorming en veenindustrie, iiet kompasden phosphorushydra's en kwallenhet oog, het optisch gedrag, normale stemming cn klankfiguren, het glas, de analogie tusscheh licht-, warmte- en geluidsgolvingen enover de nieuwe opera te Parijs werd door bevoegde sprekers in Diligentia veel wetenswaardigs en betrekkelijk nieuws verhaald en wij danken het den bekwamen verslag gever, dat wij het mede mogen vernemen en genieten. Eene plaatwaarop o.a. Tislcy's samengestelde slinger en eenige proeven van de daarmede geteekende figuren voorkomen, ver siert het boekwaaraan wij eene ruime verspreiding toe- wenschen. de troonrede aaangenornen. een wetsontwerp ingediend, waarbij de j in de Transvaal Bij de Cortes is Igemeene krijgsdienst ingevoerd en de duur daarvan De gouverneur der Kaapkolonie heeft namens de britsche regeering geprotesteerd tegen net voortzetten van den oorlog op grond, dat de belangen van britsche op I onderdanen rechtstreeks of zijdelings bij dien oorlog betrokken Almanak voor Landbouwers en Veehouders voor het jaar 1877. Te Leeuwarden, bij W.Rekhod Sp Zoon. 30 Cent. Eekho f t nuttige almanak heeft, na 30 jaren lans door den uitgever te zijn geredigeerd, een nieuwen redacteur gevon en in den heer 11. M. Bruna, te Wijchen, hij Nijmegen, 't Is aan dezemet behulp van oude en nieuwe medewerkers gelukt, wederom een bundel van meer en minder belangrijke bijdragen te zamen te brengen, waaruit de lezer menige goede wenk ter behartiging van zijn voordeel zal kunnen ontvangen. Onder de verschillende artikels mag vooral gewezen worden op die over den melkspiegelde varkensziekte, de inenting der longziekte, het draineeren, lupinen als groene betnesting van schrale gronden, witle mosterd als groen voeder, de beste bewerking van zware kleigronden, gedroogde meikevers als kippenvoer, americaansche of inlaudsche gafleïs, het graan- zuiveringswerktuigbelangrijke tabellen (van Peterman en Alex. Muller), de kraaien als verdelgers der enterlingen de sluipwesp als verdelgster van het koolwitje. Landbouw- en andere vereenigingen kunnen dezen almanak bij bestelling van minstens 25 exemplaren tegen 20 cents aanschaffen. Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6