van Zondag 17 December 1876. II. Ö/<3. ®2HcfeclijSischc Scvicïttcn. 1)uUsc*Ib1ulu«1. Frankrijk. IlriSISighfe eet Eerlanrï. u Scursfoevtcfkten. van de Almaarsche Courant A A T voor elke regel meer 15 g tot Zaterdag namiddag end nommer ingestaan; De Bondsraad lieeft den 6 beslotendat het Duitsehe Bijk aan de parijsche wereldtentoonstelling van 187S niet zal deelnemen den 8 liet wetsontwerp tot verhooging der differentiëele rechten aangenomen. Rijksdag. Den 12 heeft de heer Windthor.it een wets ontwerp ingediend strekkende om de afschaffing van het invoerrecht op het ijzer 2 jaren uit te stellen Den 13 is, na een langdurig debat, l et ontwerp betreffende de differen tiëele rechten verwezen naar de commissie. Door de libe rale fraction werd het niet gunstig ontvangen hare woord voerders meenden, dat het de regeering eigenlijk 1e doen was om eene bescherming der ijzerfabrikanten, die zij niet open lijk kon of wilde helpen door de afschaffing der invoer rechten op ijzer tegen te houden. In den loop der dis cussie verklaarde de minister van koophandel dat de regeering de tot dusver gevolgde handelspolitiek onverkort wil handhaven doch dat, zij de inlandsehe industrie moet beschermen tegen benadeeling door in andere Staten op den uitvoer verleende premiën. In gelijken zin sprak de minister van financiën. Prins Bismarck verklaardedat hij de diffe rentiëele rechten slechts wensckte als voorhijgaanden maat regel. Men zou (zeide hij) tegenover dezelfde kwestie staan bij° vernieuwing der handelsverdragen, inzonderheid met Oos tenrijk. Sneed men nu de mogelijkheid van differentiëele rechten afdan verloor men zijnen invloed op de handels politiek der naburige Staten. Ten slotte erkende de prins datwat de handelspolitiek betrof, aan de Bondsregeeringen en den Rijksdag het initiatief behoordehij als kanselier was slechts voor de uitvoering verantwoordelijk. Den 11 is, op voorstel van den heer Schulze (Delitzsch) wederom een besluit ten gunste van het toekennen van reis- en verblijfkosten aan de leden van den Rijksdag genomen. Discussie over dat, voorstel heeft geen plaats gevonden al leen heeft de Afgevaardigde Most verklaarddat de sociaal democraten thans tegen het voorstel zouden stemmen, omdat zij het beneden de waardigheid van den Rijksdag achtten, ieder jaar een en hetzelfde besluit te nemen dat telkens door den Bondsraad verworpen wordt. Den 13 is een schrijven van den Bondskanselier ingeko men, 18 punten der judiciëele wetsontwerpen inhoudende, welke daags te voren door den Bondsraad onaannemelijk ge acht waren. Ook tegen verscheidene anderebij tweede le zing genomen besluiten van den Rijksdag bestonden bezwaren, maar de regeeringen hadden die 'laten varen om het tot stand komen der wetten niet te bemoeilijken. Verder mochten zij echter niet gaan „ten einde de bij voorkeur aan hare hoede toevertrouwde openbare belangen niet in gevaar te brengen." Deze zinsnede werd met gemor ontvangen. Het boven gemelde voorstel van den heer Windthorst werd met 201 tegen 116 st. verworpen. Pruisen. Op 31 Maart heeft de nederlandsche stoomboot Prins Hendrik nabij Wesel de duitsehe stoomboot konig in den grond gevarenwaarbij verscheidene menschen om het leven zijn gekomen. Thans is de kapitein der Prins Hendrik door het kreisgericht te Wesel, wegens verregaande nalatig heid, tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Door een aantal aartsbisschoppen cn bisschoppen is den 4 Nov. een herderlijke brief uitgevaardigd, waarin zij als raad van bestuur, bekend makendat binnen weinige maan den door de oprichting der nog ontbrekende faculteiten de roomsche universiteit van Lyon zal zijn tot stand gekomen. De eenige fabriek van gezegeld papier in Frankrijk in 1860 te Arches opgericht en waarin ruim 400 arbeiders werkzaam waren, is in minder dan 3 uren geheel in de asch gelegd. De schade welke door verzekering gedekt wordt bedraagt ongeveer 1,400,000 fr. Te Parijs zijnin tegenwoordigheid van eenige autoritei ten belangwekkende proeven genomen met het overseinen van'portretten door middel van een bijzonderen telegraaf toestel. Dergelijke instrumenten zullen ten dienste der policie in verschillende steden worden geplaatst. De heer Yves Guyot, lid van den parijschen gemeenteraad en redacteur van Rocheforts blad Les Droits de l' homme, is, wegens een artikel tegen de „zedelijkkeidspolicie," welke hij vrijwel te last legde de prostitutie te bevorderen in plaat.» van die te weren veroordeeld tot een half jaar gevangenis straf en 3000 fr. boete, De gérant van het blad, Rigout is wegens dezelfde zaak bij verstek tot, 3 maanden gevange nisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld. Naar men zegt, is deze laatste uit den lande geweken om als vrijwilliger in Servie dienst te nemen en aldus verschillende gevangenis straffen te ontloopen, welke te zamen reeds een tijd van 16 manndeD zouden ingenomen hebben. Tot buitenlandsche leden der Acadénde des Inscriptions et Belles Lettres zijn benoemd prof. Coket te Leiden en prof. Madvig te Kopenhagen. De spoorwegwachter te Wambrechieswiens nalatigheid onlangs den dood van 7 in een rijtuig gezeten personen veroorzaakte, is door de rechtbank te Rijsel tot 2 jaren gevangenisstraf en 300 fr. boete veroordeeld. Het uit de Seine te Parijs opgevischte in stukken ge houwen vrouwe-lijk schijnt te zijn van de wed. Bellanger, geb. Le Manoch. de bijzit van een thans gevangengenomen gewezen onderofficier Bill oir, die den 7 Nov., daags vóór de ontdekking van het lijk, verdwenen was. De President der republiek heeft vernietigd een besluit van den parijschen gemeenteraad van 2_Dec., strekkende tot het, benoemen eener commissie van onderzoek naar den werk kring der „zedelijkheids-policie", met opdrachtdes noods een voorstel in te dienen tot afschaffing dier policie, „over wegende dat hare handelingen door geen enkele wet zijn veroorloofd en dagelijks leiden tot het begaan van misdrijven, waartegen in het strafwetboek straffen bepaald zijn." De Algemeene Raad van het, departement der Seine heeft zijne zitting besloten met de aanneming, bij groote meer derheid van stemmen, van het vroeger vermelde, door 64 leden gedane voorstel om den „wensch" uit te spreken dat eene volledige amnestie de laatste sporen van den burger oorlog in het departementm. a. w. van de parijsche Com munezou uitwisschen. Vóór de stemming deed de prefect opmerkendat de Raad volgens de wet niet bevoegd was tot, „wenschen" van politieken aard doch hieraan meende men zich niet, te moeten storen. De voorzitters van de verschillende groepen der linker zijde hebben den 9 met den heer Jules Grévy, den voorzit ter der Kamer, een onderhoud gehad en hem uitgenoodigd, bij den maarschalk de Mac-Mahon stappen te doen tot het verkrijgen van eene bespoedigde solutie der ininisteriëele crisisin den geest der meerderheid. De heer Calmon en graaf de Saint Ballier hebben zich uit naam van de linker zijde des Senaats met gelijk verzoek gewend tot den hertog d'Audifjret- Pasquier- Den 9 verklaarde de maarschalk in Jen ministerraaddat hij om zijne oprechte begeerte te toonen tot het beëindigen der ininisteriëele crisisbereid was de zich zeiven gestelde grens te overschrijden en den heer Jules Simon als minister van binn. zaken te aanvaarden, mits onder den heer Dufaure als minister-president en met behoud van geul. Bcrtliaut als minister van oorlog. Den 10 bood de heer Dufaure den heer Jules Simon de portefeuille van binn. zaken aan; maar op diens weigering om in de gestelde voorwaarden te treden, moest hij zijne pogingen tot vorming van een nieuw ministerie opgeven en diende hij 's avonds zijn ontslag bij den maarschalk in. De Republikeinsche Unie van den Senaat, heeft den 11 de volgende motie aangenomen: „De Republ. Unie des Senaats, zich vereenigende met het besluit van de overige groepen uit de linkerzijde der beide Kamersom hare medewerking niet te verleenen dan aan een waarlijk parlementair ministerie, gevoelt zich gedron gen om met dien nadrukwelke door de omstandighe den en met name door eene onlangs gevallen rechterlijke beslissing vereischt wordtden republikeinschen plicht uit te spreken van het nieuwe kabinetop welke wijze dit ook gevormd worde- Zij zou dit slechts ondersteunen onder het uitdrukkelijk bedingdat het de regeerings-ambtenaren en de leden der rechterlijke macht vastberaden boude bin nen de perken der gehoorzaamheid aan de republiek" [Men schijnt het oog gehad te hehben op de veroordeeling we gens hoon van den heer Civalgérant van zeker dagblad door hot hof van Besanjon tot 2000 fr. boete en openbaar making van het arrest in verschillende bladen ter keuze van den eischer, den heer Willemotvoorzitter van een der kamers van dat hof, die, lid geweest zijnde der beruchte „gemengde commissiën door Napoleon na den coup d' Etat ingestelddoor den heer Cival als de medeplichtige van misdadigers was aangeduid. De eisch was door de recht bank van Vesoul afgewezen]. Den 13 maakte het Jour nal Officiel de samenstelling van het nieuwe kabinet openbaar. De heer Jules Simon is tot president-minister en minister van binn. zaken benoemd en de heer Martel, onafzetbaar lid en vice-president van den Senaat, tot minister van jus titie. De overige ministers blijven. Den 11 is te Parijs eene internationale israëlietische con ferentie geopend ten doel hebbende het beramen der beste middelen om de aandacht der conferentie te Konstantinopel te vestigen op de noodzakelijkheid van maatregelen om voor de israëlieten in het Oosten gelijke rechten te verkrijgen als voor de christenen gevraagd worden Senaat. Den 7 is met 143 tegen 112 st. afgewezen een voorstel van den heer Arago tot het in overweging nemen van het wetsontwerp betreffende de organisatie van het de partement van buit. zakeu dat ten tijde van de ontbinding der Nat. Vergadering voor de eerste maal gelezen was, en waaromtrent door de commissie van initiatief des Senaats met 5 tegen 5 st. was voorgesteld, het niet weder in behan deling te nemen. Kamer van Aegevaardigden. Den 7 stelde de heer Marion voor, de discussie over de begrooting van inkomsten tot den 9 te verdagen, oordeelende, dat het niet aanging eene beraadslaging te houden, waarbij gewichtige vraagstukken te berde moesten komen „tegenover een ministerie, dat niet bestond." De minister Sag verklaarde, dat de aanneming van dit voorstel te betreuren zou zijndewijl menwegens den vergevorderden tijd van het jaar, tot voorloopige ramin gen zijne toevlucht zou moeten nemen. De heer Ferry on dersteunde het voorstelmaar er ontstond vooral tusschen het linkercentrum en de eigenlijke linkerzijde, zulk een ru moer, dat zelfs de president zich niet, meer kun doen ver staan. Bij stemming bleek, dat eerstgenoemde groep ditmaal geweigerd had met de laatste mede te gaan, en dat liet voor stel met 281 tegen 192 st. verworpen was. De heer Louis Legrand opende de algemeene beraadslagingen met eene be strijding van sommige indirecte belastingen, o. a. de over drijving van die op de suiker ondragelijk achtende. Den 8 en 9 is de discussie niet veel gevorderd, daar zij telkensofschoon de gewone tijd van het einde der zitting op verre na niet daar was, ondanks het verzet der rechter zijde, uitgesteld werd, den 8 zonder hoofdelijke stemming, den 9 met 342 tegen 145 st. Een voorstel om vroeger dan anders te beginnen werd verworpen en feitelijk begon men zelfs een half uur later. Toen de heer Rouvier uit, naam der commissie den 9 wederom de verdaging voorstelde drong de burggraaf de Tocqueville er op aan, dat men rid derlijk met zijne drijfveeren voor den dag zou komen en verklaren, dat men de begrooting slechts wilde behandelen met, het nieuwe kabinet. De heer Louis Blanc verklaarde dat het „monsterachtig" wezen zou, over eene be grooting te beraadslagen tegenover onbekendetoekomstige ministers. De schuld lang aan den langen duur der crisis het, werk van de leidslieden en geestverwanten der rechter zijde. Door den minister van financiën is den 8 de wensche- lijkheid betoogd om de begrooting aan te nemen gelijk^zij thansdoor de commissie in de onderdeelen maar zonder belangrijke wijziging van het slotcijfer omgewerkt, was in gediend. Hij noemde het onvoorzichtigthans belastingen te verminderenalleen van eene billijker verdeeling kon voorshands sprak zijn- Wilde het land rijker worden en zijne lasten lichter dragendaartoe was geen ander middel dan arbeid en productieen bovenal uitbreiding van den handel met het buitenlandwaartoe eene liberale handelspo litiek het hare zou doen. Belastingherziening moest dus in de eerste plaats geschieden ter bevordering van productie en handeld. i. de posterijen en .de telegrafen verlichten. Den 9 bestreed de minister eene door de commissie gewilde vermindering der zout,belasting, omdat hij vreesde, dat zulks een eerste stap vrezen zou op den door hem verkeerd geachten weg. Den 11 heeft de heer Maurice Rouvier breedvoerig het woord gevoerd over de tegenwoordige z. i. onbillijke verdee ling der lasten door te groote toeneming der indirect e belas tingen zoodat het, volk meer betaalde en de regeering minder ontving. Hij beval eene matige inkomstenbelasting ter ge leidelijke geheele of gedeeltelijke vervanging der indirecte belastingen aan. De minister Say en de heer Mathiev. Bodet bestreden zijne zienswijze, hetzij op zich zelve, hetzij op gronden van opportuniteit. De burggraaf Blin de Bourdon trok te velde tegen het langer rekken der algemeene beraad slagingen hij noemde dit eene werkstaking van het Parle ment. Eene parlementaire coalitie trachtte het land onder interdict te stellen, om haar eigen zin door te drijven,door in zekeren zin den Senaat en den President der republiek uit de constitutie te schrappen. Haar middel daartoe was de bedreiging van belasting te weigeren. Achter de ininis teriëele school eene gouvernementeele crisis. In het openbaar trac Tte men eene regeering samen te stellen; in hot, duister legde men het toe op aftreding van den President. De Aoor- zitt.er vermaande den spreker, geene beschuldigingen tegen de Kamer te richtenwelke konden beschouwd worden als eene verdachtmaking harer bedoelingen. Debn.deS. Paul noemde de verdaging der discussie eene vermomde verkrachting der constitutieeen aanval op de prerogatieven van het Hoofd van den Staat en de attributen des Senaats. De heer Blin de Bourdon zeidedat men van het Hoofd van den Staat vergdewat zijne krijgsmanseer hem verbood en door den voorzitter gevraagd, welke „men" bij bedoelde, voegde bij er bij„het is eene coalitiegevormd om den maarschalk te dwingen iets te doen dat niet strookt met de militaire eer! Men cischt van hem, daar wellicht een europeesche oorlog op het punt staat, uit te breken het lot: van het leger en zijne aanvoerders prijs te geven aan de luimen van eenige advocaten!" Vele leden der linkerzijde verlangden, dat de spreker, die door de rechterzijde werd toegejuicht tot de orde zou worden geroepen. Op de aanmerking, dat hij zich vergiste antwoordde de heer Blin de Bourdon„indien ik mij vergisbewijst het mij door onmiddelijk tot de be handeling der artikelen over te gaandat zal de beste lo genstraffing mijner woorden zijn." Na nog eenige discussie werd tot de verdaging besloten. Den 12 is een voorstel der rechterzijde tot sluiting der algemeene beraadslagingen wederom, met 343 tegen 148 st,., verworpen. Nadat, de heer Guichard het woord gevoerd had over de z. i. te zware belasting op de grondeigendom men stelde de lieer Henri Germainvoorzitter van het linker centrum zijne volkomen instemming betuigende met de tot dusver door de meerderheid gevolgde tactiek, voor, om, fen einde de begrooling op den behoorlijken tijd door den Se naat zou kunnen worden afgedaan uiterlijk den 16 de hoofdstukken en artikelen in behandeling te nemen. De rechterzijde drong aan op onverwijlde voortzetting der dis cussie en de heer Floquet merkte aandat de door den heer Germain gewenschte beslissing voorbarig was en men den 14, wanneer men wellicht zekerheid zou hebben om trent den afloop der crisis zou kunnen uitmaken wat er te doen stond. Het voorstel is daarop ingetrokken. De bekende prediker Spurgeon heeft in een brief over dc oostersche kwestie zich tegen Turkije verklaard. Hij wil Engeland voor vrijheid en rechtvaardigheid zien optreden, en keurt lord Beacons fields jongste redevoering af. Den 8 heeft in S. James-hall te Londen eene door meer dan 1000 afgevaardigden bijgewoonde „nationale conferentie" ter zake van de houding der regeering in dc oostersche kwestie plaats gehadin 2 zittingen onder voorzitterschap de eerste van den hertog v. Westminster, de tweede van lord Shaftesbury, Sprekers waren de bisschop van Oxfordde Parlementsleden Campbell, Ashley, Richard, Trevelyan, Faw- celt en Russell, professor Brycede geestelijken Allon en Liddonde schrijver Anthony Trollope, de geschiedkenner Freeman en ten slotte de heer Gladstonenadat lord Ailes- bury eene motie voorgesteld had strekkende tot het vormen eener vereenigingten doel hebbende den loop der gebeur tenissen gade te slaan en de publieke opinie omtrent den gang van zaken uit te spreken en tevens voor te lichten; en tot het benoemen eener commissiebestaande uit den hertog v. Westminster, lord Shaftesbury en de leden van het comité der conferentieten einde deze vereeniging te orga- niseeren. De heer Gladstone betoogdedat de regeering in strijd met den wensch der bevolking, eene voor Turkije gunstige staatkunde volgde. Ilij stelde den heer Dis.a'eli daarvoor verantwoordelijk. Turkije had aangemoedigd door de britsche regeering het tractaat van Parijs vernietigd. Do engelsehe natie-wilde nietdat lord Salisbury ter conferentie dwingelandij en bederf verdedigde. Men behoorde een einde te maken aan de overheersehing der muzelmannen in Bul garije Bosnië en de Herzegowina. De tusschenkomst van buitenlandsche mogendheden svas daartoe onmisbaar, Toorts a, D. van Johannes Ilermanus Wessels Zwetsloot. van Pieter Bakkum en Ariaanlje Bont. van Jan Jacob Boogh en Antje de Vries. lisabethD. van Klaas Schoof en Pie- a, D. van Johannes Jacobus Houtkamp Kops. Johannes, Z. van Joseph Mo- en Emelia Cohen. uusZ van Jacob Andries Sonnevelt Vierop. Christiaan Gerardus, Z. van der Burch >en Adriana van Heerden. ancisca Henrica Elisabeth Fabrilius Andries Kluppel, eerder wed. van js,83j. facob Houtkooper en Trijntje van der rethaD. van Dirk Jacobus Kok en ijntje Rpzee 1 j en 10 m. Sijbregt Nicolaas Lansdorp, 70 j. ber 1876, le en 2e Kerstdag, van .egenheid tot aangifte bij den d. UN VASTE GO E D E 11E N. 21 Dee. otaris J. BAKKER SCHUT. 0.z. Achterstraat, Sectie A 1794. tr. C. SpruitJ 6400, Koningsweg 5. tr. K. Ruiper e 825, Str. C. Spruit n 1355, Str. H. Henning u 775, it, 2421-, Str. D Haasbroek 800, 1. Str. S. Siebrands 805, Oudorp, B 259. tr. O. van der Tand e 2025, E 796. St.r. Corns. Bruin n 1515, ged. Str. J. Rozenmeyer n 1500,— ged., groot .01.79. tr. H. Henning e 620, topjeskuil 851 ged., groot C. Spruita 1210, ged., groot .02.86. tr. W. Fasbinder 420, Slotaris H J. DE LANGE, z. Verdronkenoord, sectie B 2319. tr. J. H. A Oomen f 4545,- ik, B 2320. Str. N. Geels n 2100,- svoort, A 10S6. Str. A. Geels r 3125,- (Afslag 28 Dec.) Aangevoerd 57 vette Kalveren f 48 a !4 a 19, 1435 Schapen f 28 a 43, 188 a 0,65 per kgr. 3 magere dito f 20. as 41commissie f 38 middelbare 19, aangevoerd 789 stapels, wegende er graanmarkt aangevoerd 4989 iieet., Rogge f 7.25 a 8,25, Gerst f 5,50 a ',75 Haver f 4 a 6, Paardenboonen e dito 11,25 a 13, witte dito 17 3 a 10,50, geel Mosterdzaad /"18 a 23, i 19, grauwe /18 a 21, vale /15 a 19, rd 11 Paarden 35 a 300, 6 Koeien t. Kalveren f 13 a 24 353 Schapen 4 a 10, 79 magere Varkens f\ 4 a a 13, Boter per kop 87[ a 95 cents. ie kaas 35 a 40, verkocht 51 stapels, n Boter/1,36 a 1,42, per kgr., Kippen- 100. Kleine kaas 37,50, verkocht 23 sta- iogr., Karweizaad/27 per 50 P., blauw :rdzaad 26,50 per mud. oode Tarwe /8,75 a 10,60. Witte dito ge 7,50 a 7,80, Gerst f 6.20 a 7,50, Duivenboonen f 7,50 a 8,75, Paar- 5. •d 14 Koeien 100 a 220, 2 Stieren f 70 a 100, 3 Graskalveren f 30,15 3 a 19, 19 Schapen 22 a 28, 2 vette ir P., 7 Biggen f 6. Kleine Kaas 69 stapelswegende 38403 kilogr. Kleine Kaas 37, aangevoerd 72 st., eieren 6, Eenden dito 6. Aangevoerd 203 stapels Kaas, Boter 155 Runderen, 36 Paarden, 55 vette er kilogr., 80 nucht. dito 10 a 30 i,52 a 0,68 per kilogr., 15 magere dito en 7 a M 1525 Schapen en Lam- 2,50 a 3, 160 Zwanen f 4 a 7, Kip per 100. ngevoerd 1 Rund /1184, 116 Schapen Varken (per ts kilo) 0,27 4 ma gen f 12, 139 koppen Boter (van 0.65 89 Eeieren 6 a 7 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 5