Fal Afgewerkte H v< BARK en IX G. Dutaut joh. c Sigan Na Zaad ii 489, Keuken: een Kleedem een Tweede Smn uit de beroem uitsluitend aangi Voorbanden140 bislj Verzekering- Plaatsverv Modellen en teekeninj krijgen bij onzen Agent vi Chateau de Pierry, prés Epernay Fournisseurs brevetés de d'Italie Représentant Généra Seui Agent pour la Magazijnen jj JjUJj I Vi»» ke lie gevestigd te Metlcmüjfik, n Tnrk|je. 4&o$tem*fj2U.-BI3ongarfj4s Zwitserlasad. Staiie. leceenlgde Staten. Sloiico. ilüiuteiiiland. FABBIEI gjjjSjS! De heer PREIJER, a BBgli vraagt met 1 Februari e.l In het BURGERWEESHUIS spoedigste gevraagd, voor een of Inlichtingen worden gegeven i genoemd gesticht. Er wordt ten spoedigste tegen hoog loon naar bekwaamhe TELD smid te Moerbeek, gen Medailles au lil it My S* VI Deze Maatschappijdie zich door het geheele Rijk, geeft Commissionairs of alleen werk vfjf jaren als gebleken is de opvolgende broeders is volde Deze erkende soliediteit en 1 stiging ondervonden maken ve Reglementen gratisen kan te Alkmaar, bij den Zaterdags te spreken van n Hoorn bij den II i'lnkhuiKC», u weiddeTde^heer'ÖWjfwafTTiit in den*lof van den Czaar en het russische volk, en verklaarde hijdat Engeland de hand moest leenen tot de vrijmaking van het Oosten. De mo tie werd ten slotte aangenomen. Het Parlement isbij kon. besluit van den 9, bijeenge roepen tegen 8 Eebruari. Sir Ch. Hall, vice-kanselier der Chancery, heeft de vor dering van de houders van peruaausche obligatiën, strekkende dat de verkoop van guano aan het Huis Drey fuss zal worden gestaakt totdat de achterstallige coupons betaald zullen zijn, van de hand gewezen. De Daily News meldtdat de britsche regeering, na des wege met den gezant der Ver. Stalen geconfereerd te hebben, zich heeft vereenigd met de interpretatie, door de laatst be doelden gegeven aan liet engelseh-americaansch uitleveriugs- traotaatvolgens welke interpretatie een misdadiger ook mag worden veroordeeld wegens eene andere door hem ge pleegde misdaad dan die ter zake waarvan zijne uitleve ring was gevraagd. Den 12 is te Londen eene bijeenkomst gehouden van le den der aristocratieonder voorzitterschap van den hertog v. Sutherlandten einde een comité te vormen tot leniging der ellende bij het turksche leger. In weerwil der offieiëele tegenspraak omtrent verschil van meening tnsschen Midhat-bassa en den grootvizier, verze kert, de Polit. Corresp,, dat de ministerraad uit net, ontwerp- constitutie van Midhat alle bepalingen geschrapt heeftdie op de ininisteriëele verantwoordelijkheid de beperking van des Sultans souvereine machtde municipale vrijheden en de onafhankelijkheid der pers betrekking hebben en de be voegdheden van het Wetg. Lichaam tot die eener kamer van registratie verlaagd heeft. De strijdten gevolge hier van tusschen Midhat en den grootvizier ontstaanzou slechts met den val van een hunner kunnen eindigen. Uit Scutari wordt gemelddat het bericht omtrent een opstand der mirdieten verzonnen isen dat de Porte voort gaat met het terugtrekken barer troepen uit Albanië. 3 Mohammedanen hebben te Salonica een oostenrijksch onderdaan, Abraham Fernandezmishandeld en een deel van zijnen inboedel vernield. Op de door den oostenrijksch-hon- gaarschen consul geëischt.e voldoeningheeft de gouverneur zijn leedwezen over het gebeurde betuigd en de schuldigen doen vatten, die tot, 2 jaren gevangenisstraf en eene scha devergoeding van 5000 piasters zijn veroordeeld. Safvet bassa heeft de nota van prins Gortschakoff van 13 Nov. beantwoord met een schrijven van 1 Dec aan de turksche vertegenwoordigers in het buitenlandwaarin hij verklaart dat de Porte voor den treurigen toestand van sommige harer provinciën niet verantwoordelijk is; dat zij eerst na vele vergeefsche pogingen tot bevrediging tot krachtige maat regelen de toevlucht heeft, genomen, en thans, nu de op stand onderdrukt isop het punt staat hervormingen in te voeren die al hare onderdanen zonder onderscheid van gods dienst of ras bevredigen zullen. De gematigde houding der turksche regeering noemt de minister den besten waarborg voor de invoering dier hervormingenen daarom de krijgs toerustingen van Rusland en eene bezetting van Bulgarije zeer onredelijk. Te Konstantinopel is eene oorlogsbelasting uitgeschreven, krachtens welke ieder mannelijk lid der bevolking 15 piaster moet betalen. Allerwegen wordt levendige vaderlandsliefde aan den dag gelegd. De nationale garde houdt exercitiën. Zonen der voornaamste familiën nemen als vrijwilligers dienst. De commissarissen ter vaststelling van de demarcatielijn in "het westen des Rijks hebben hunne regeeringen gemeld wat de definitieve uitkomst hunner bemoeiingen is. Mon tenegro heeft de proviandeering van Niksic voor 2 maan den en 3000 personen toegestaan. De voorstellen der com missie zijn door de betrokken regeeringen goedgekeurd en aan Moukhtar-bassa is bevel gegeven, zich stipt aan de vast gestelde bepalingen te houden. Den 5 is eene poging ontdekt om Mourad, den afgetreden Sultan op te lichten en naar Odessa te brengen. Te dier zake zijn 1 personen gearresteerd 2 turken, 1 pool en 1 griek. Den 6 zijn 2 montenegrijnen in hechtenis genomen ten huize van Midhat-bassa, dien zij wilden vermoorden. De bulgaarsche kerk te Widdin is in den nacht van 10 op 11 Dec. leeggeplunderd. De bulgaarsche geestelijkheid noemt turksche soldaten als de daders. De i uzelmansche bevolking daarentegen beweertdat de geestelijken zeiven de daders zijnten einde aan de vijanden van Turkije op de conferentie te Konstantinopel een nieuw wapen in handen te geven. Den 7 heeft lord Salisbury zijne onderhandelingen met eiken ambassadeur afzonderlijk aangevangen. Den 10 werd hij door den Sultan in een plechtig gehoor ontvangen. De eerste preliminaire zitting der conferentie heeft den 12 plaats gehad. De wijziging van de grenzen van Montenegro is toegestaan insluitende de toevoeging van 12 districten. De Vorst van Montenegro zon naar Konstantinopel gaan, om den Sultan dank te zeggen voor die toevoeging. De conferentie is het er over eens geworden dat Servië door de turken ontruimd worden zalde krijgsgevangenen zullen van beide zijden uitgeleverd worden. Klein-Zwornik zou aan Servië worden afgestaan. De turksche troepen, die nog onder den blooten hemel op de hoogten voor en tegenover Alexinatz bivakkeerden, heb ben met groote vreugde vernomendat de vaststelling der demarcatielijn in het Morava-dal geschied is. Door hunne onvoldoende kleeding en het te gering aantal tenten, hebben zij bitter door de koude geleden. Het meerendeel dezer aan een zachter klimaat gewende lieden moest barrevoets in de sneeuw loopen. Men weet, dat 80000 voor hen bestemde mantels te Konstantinopel verbrand zijn; andere bezendingen uit de hoofdstad zijn onderweg verdwenen, o. a is eene groote in Bulgarije door circassiërs voor eigen gebruik in beslag genomen. Genl. lgnatiejf heeft den russisehen commissaris voor het bepalen der demarcaiie-lijn in Bosnië per telegraaf kennis gegevendat daarover te Konstantinopel rechtstreeks met de Porte schriftelijk onderhandeld wordt, weshalve de taak der commissie ten aanzien van het oorlogstooneel aan den kant van Montenegro als geëindigd moest worden aangemerkt. De grieksche synode te Jeruzalem heelt de excommunicatie herroependie vroeger tegen den patriarch Cyrilla was uit gesproken omdat hij zich ten gunste der buigaren had verklaard. Men gelooft, dat de russische regeering tenge volge dier herroeping het sequester zal opheffendat zij op de patriarchale goederen in Bessarabie had gelegd. Servie Genl. Tschernayeff schijnt te Petersburg weder in genade aangenomen te zijn. Van Vorst Milan heeft hij in de beste verstandhouding afscheid genomenmaar de ministers heeft hij niet officieel vaarwel gezegd. De slavische comilé's hebben aan hunne afgevaardigden in Servie doen wetendat de russische officieren die aan den oorlog tegen Turkije hebben deelgenomen en naar Rusland teruggekeerd zijnzich thans haasten naar hunnen post in Servie terug te keeren. De comité's verbiedenpaspoorten pf geld te geven aan degenen, die Servie wensehen te verlaten. Rouiianie. De regeering heeft 80000 chassepot-geweren en ammunitie uit Belgie ontboden. Onder de bevolking der Donau-steden is groote vrees ontstaan voor een spoedig ophanden zijnden inval der tur ken vele huisgezinnen namen de vlucht. De Romanoel le verde den 6 en 7 geruststellende artikelen en beweerde dat Turkije en Roumanie op den hesten voet waren. De Kamer heeft, den 8 een creriiet van 1,045,000 fr. toe gestaan voor het bestrijden der uitgaven voor het bijeen- trekken van het leger tot aan het eind des jaars. De Kamer heeft den 12 met alg. st. de afschaffing der preventieve gevangenschap bij persdelicten goedgekeurd. De gewezen ministers CatargiuFloresco en Cantacuzen hebben hun ontslag gevraagd als Senatoren. Bij besluit van den Vorst is de oprichting gelast van nog 8 regimenten landweer nevens de 8 bestaande. Met de or ganisatie zal den 1 Jan. begonnen worden. De oostenrijksche vertegenwoordiger te Belgrado is gelast, voldoening te eischen wegens de schending van Oostenrijks gebied aan boord der Radetzky door de servisehe policie. Ter ondersteuning van dien eisch zijn monitors naar Semlin gezonden. Oostenrijk. De ministers van binn. zaken en van finan ciën zijn naar Pesth geweest en te Weenen teruggekeerd, zonder dat het hun geiukt is, de Bankkwestie een stap nader tot hare oplossing te brengen. Van de Kroon is een bemid delend voorstel uitgegaanstrekkende om aan de weener Nationale Bank de oprichting van 2 zelfstandige Banken op. te drageneene te W eenen en eene te Pesthdie alleen verbonden zouden zijn door eene overeenkomst om elkanders biljetten aan te nemen. Het, Huis der Afgevaardigden heeft den 7, nadat de rap porteur onder bijval der vergadering den grooten ijver van het ministerie in het licht had gesteldmet alg. st. op 7 na, besloten, de voorstellen der commissie betreffende de staatsbegrooting als grondslag voor de beraadslaging over de artikelen aan te nemen. Den 1L heeft de minister van koophandel het den 5 niet Engeland voor den tijd van één jaar gesloten handelsverdrag ingediend. De staathuishoud kundige commissie heeft, de verlenging van het oostenrijksch- fransch handelstractaat goedgekeurd. Hongarije. In eene gehouden bijeenkomst van leden der liberale partij is het wetsontwerp tot aankoop van den Oos- ter-spoorweg met groote meerderheid van stemmeu goedge keurd. Den J2 heeft het Volkshuis dan ook met eene meerderheid van 78 st. tot den aankoop beslolen cn met eene meerderheid van 15 st. tot gerechtelijke vervolging van de concessionarissenofschoon de minister Tisza dat als waarschijnlijk vruchteloos had afgeraden. Een proefrit op den nieuw aangelegden spoorweg van Wadensweil naar Einsiedeln, kanton Zurich, is zeer noodlottig afgeloopen. Bergopwaarts was alles uitstekend gegaan, maar op den terugtocht kreeg de locomotief een ongekende, door niets le stuiten vaart. De d'elnemers van den proefrit sprongen gaandeweg van den wagen afdie aan de locomotief was toegevoegd, waarbij één het leven verloor en de meesten vrij ernstige kwetsuren bekwamen. De wagen raakte losuit het spoor en werd verpletterdmaar de locomotief volgde met ontzettende snelheid de krommingen van den weg, tot hij in de station Wadensweil uit het spoor geraakte en om sloeg den machinist en de 2 stokers een eind ver slinge rende. Een der stokers bleef op de plaats dood, zijne 2 med- gezellen kwamen met lichte kwetsuren en den schrik vrij. Een wisselwachter, die bij de nadering van het gevaarte den 1 moed had gehad op zijnen post te blijvenwerd door de drukking van de lucht weggeslingerd. Wijlen de kardinaal Antonelli heeft zijn vermogengeen ander daD het van zijnen vader geërfde vermaakt aan zijne 4 broeders en 2 zoons daarvan aan den Paus een kruisbeeld aan het II. Geest-hospitaal te Rome 25 fr. en aan „de heilige plaatsen van Jeruzalem" 25 fr.. aan eenige nichten en zijne „lieve zuster Rosalia" elk 5000 fr., aan zijne bedienden bun inkomen of zeker gedeelte daarvan naarmate zij 25 of minder jaren bij hem gediend hebben. Zijn lijk mag niet ontleed of gebalsemd en gedurende 8 da gen moeten er 100 zielmissen daags gelezen worden van 30 sous de mis De weduwe van den hertog di Galliera heeft een miljoen lira's „aan de voeten van den II. Vader ootmoedig nederge- legd", opdat deze voor de rust van de ziel des hertogs bidden zon. Het aanplanten van Eucalyptus globulus in de omstreken van Rome, vooral in de door koortsen zoo beruchte huiten- wijk van S. Paolo, heeft zulk een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand gehad, dat de regeering er toe is over gegaan om jonge exemplaren van genoemde boomsoort on der de landlieden uit te deelen. Den 7 heeft prins Louis Napoleon een bezoek gebracht aan den Koningdie vervolgens met den kroonprins bij Keize rin Eugénie zijne opwachting maakte. Den 7 is in de Kamer een interpellatie door den heer Pellegrino tot den minister Nicotera gerichtbetreffende een telegram, door sommige burgers van Palermo dezen bewinds man toegezonden naar aanleiding van een geruchtmakende zaak aldaar. Een tweetal ingezetenenzekere Tasca en zijn bloedverwantwaren namelijk eenige dagen te voren door een vijf- of zestal gewapende roovers voor de poorten der stad overvallen en medegevoerd. De heer Pellegrino nu zelf Afgevaardigde voor Messinaverlangde de namen der onderteekenaars van het, telegram te kennendat, volgens hemlangs slinkschen wegmet de eer van Sicilië onver- eenigbare buitengewone maatregelen bedoelde uit te lokken. De minister weigerde die namenvan allerachtenswaardigste burgers, naar hij zeide, mede te deelen, hetoogende, dat, om den jammerlijken staat van zaken op Sicilië te verhelpen, de medewerking der bevolking noodig was, welke tot, dusver maar al te veel te wensehen overliet. Omtrent enne oplich ting, welke ten aanzien van 2Q personen had plaats gehad, was bet, b. v. niet mogelijk geweest eenen enkelen getuige te vinden. Voor het overige verklaarde de heer Nicotera op nieuw, dat de regeering vast besloten was om binnen de perken der bestaande wetten het hare ter handhaving der goede orde op Sicilië te doen en hij waarschuwde de Ka mer tegen het gevaar van interpellaliën op dit stuk waar door immers de noodige geheimhouding van de vereisehte maatregelen bemoeilijkt werd. Den 8 vestigde de heer Secco de aandacht, op de toene mende landverhuizing in het Rijk en de gebrekkige bescher ming der italiaansche landverhuizers. In zijn antwoord zette de minister de oorzaken van liet betreurde feit uiteen het welk zich trouwens tot bepaalde gewestsn beperkte en b. v. in Toscane en in de Romagna te vergeefs gezocht werd. Hij verzekerde, dat deregeering het aan het noodige toezicht geenszins ontbreken liet, en zeide, dat na den afloop van het ingestelde onderzoek naar den staat van den landbou wenden stand beslist zou wordenwelke maatregelen ter tempering van de landverhuizing behoorden genomen te worden. I-Iet getal omgekomenen door den schouwburgbrand te Brooklyn wordt op 370 geschat. Daaronder waren ten gevolge van het instorten der trappen waarschijnlijk allen, die zich op de galerijen bevonden. De ramp wordt toege schreven aan gebrek aan voorzorg. Den 9 zijn de niet lier- kende lijken der slachtoffers op kosten der stad ter aarde besteld. 103 Werden begraven in een ruimen, ronden kei- der, en buitendien hadden 30 particuliere uitvaarten plaats. 1000 Man troepen geleidden met een grooten stoet burgers de lijkwagensvele huizen waren met teekenen van rouw behangen en alle handel en bedrijf stond stil. Het was bitter koud en er woei een hevige wind. Up de begraaf plaats zal een gedenkteeken worden opgericht. Nadat de heer Chamberlain den 5 door het republikeinsehe Huis van Afgevaardigden in Zuid-Carolina als gouverneur geproclameerd wasis eene groote menigte getogen naar het democratische hoofdkwartier en aldaar toegesproken door den democratisehen candidaat voor het gouverneurschap li'ade Hamptondie tot volharding aanmaande in de vreed zame politiek, tot dusver door zijne geestverwanten gevoerd. Met de republikeinsehe partij in Z. Carolina zeide hij was het gedaan, nu zij iemand tot gouverneur verklaarde, die in een verbeterhuis moest zitten. De wetgevende macht had niet eens crediet kunnen krijgen voor gas [zij had, daar de gasfabriek wegens onbetaalde rekeningen niet, langer gas wilde leveren vergaderd hij het licht van op flesschen ge stoken kaarsen] Zulk eene regeering zou van gebrek be zwijken het volk haar geene belasting opbrengen. Hij was door 75000 blanken en 17000 kleurlingen tot gouverneur gekozenen hij zou het ook zijn. De lieer hamberlain (republikein) is als gouverneur van Zuid-Carolinn geïnstalleerd. Het federale hof van assises in dien Staat heeft beslist, dat het hooggerechtshof niet bevoegd isuitspraak te doen met betrekking tot handelingen van het comité van controle over de verkiezingen. Den 6 zijn de Presidentskiezers in de hoofdsteden der verschillende Staten bijeengekomen om te stemmen. De uit slag wasdat 181 onbetwiste stemmen op den candidaat der democraten. Tilden103 op dien der republikeinen, Hayes werden uitgebracht. Over de 22 stemmen van Louisiana, 1< loridaZuid-Carolina en Oregon werd nog getwist. In laatstgenoemden Staat had de democratische gouverneur ge weigerd een van de 3 republikeinsehe kiezerswegens zijne betrekking van postdirecteur, te erkennenden candidaat der democraten die de meeste stemmen verworven hadin zijne plaats stellende. Toen nu het collegie bijeenkwam weigerden de 2 republikeinen met, den bedoelden democraat te vergaderen die daarop krachtens de wet van den Staat 2 anderen benoemde orn de vacatures aan te vullen. Dezen stemden op Hayes, de demoeraat, op Tilden en de stembriefjes werden behoorlijk naar Washington gezonden. De 2 ver vangen republikeinen intusschen waren ook vergaderd, kozen den niet erkenden postdirecteur als derdestemden eendrach telijk op Hayes en zonden ook hunne stukken uaar Washing ton. Te Salemde hoofdstad van Oregonheeft de zaak groote beroerte verwekt. In Louisiana en Z. Carolina moeten op groote schaal, doch ie vergeefs, pogingen zijn gedaan om Hayes kiezers om te koepen. De gouverneur van eerstgenoemden Staat verzekert, dat 100,000 d. geboden zijn. In eene afzonderlijke bijeenkomst der democratische meer derheid van het Huis vau Volksvertegenwoordigers is den 8 beslotendat er eene oommissie zou worden benoemd van 5 democratische Senaatsleden en 10 andere personen, t.en einde te onderzoeken of bij het op de verkiezingen uitgeoe fende toezicht misbruik van wapenen is gemaakt.. De heer Fernando ood stelde voor. President Grant in staat van beschuldiging te steilen hetgeen o. a. bestreden werd door de Afgevaardigden uit de zuidelijke Staten volgens wie het in de eerste plaats aankwam op de verkiezing van den heer Tildenen de aanneming van het voorstel tot niets anders leiden zoudan dat de toestand ingewikkelder en de algemeene aandacht van de hoofdzaak afgeleid werd. Ten slotte is de motie met 65 tegen 50 st. verworpen. Inliet Huis zelf is daarentegen eene andere motie van denzelfdeu aangenomen strekkende om den President uit te noodigen, afschriften over te leggen van alle naar het zuiden gezonden orders of van daar ontvangen rapporten, rakende de troe penbewegingen sinds Augustus. Het Huis heeft den 14 een wetsontwerp aangenomen, strek kende om baren zilver te koopen en daarvan dollars te doen slaandio wettig betaalmiddel zouden zijn voor alle schul denwelker betaling in goud niet door de wet is voorge schreven. De Senaat heeft den 14 een amendement op de grondwet verworpenstrekkende om de stemmen, voor de Presidents verkiezing uitgebracht, door het hooggerechtshof te doen verifiëeren. 2 Nationale comitéséén van de republikeinsehe, het andere van de democratische partij hebben adressen open baar gemaakt, waarbij ieder hunner verklaart, dat zijn candidaat tot het Presidentschap der Unie gekozen is. De democraten in Indiana hebben eene Staatsconventie bijeen geroepen ter beslissing der hangende kwestie. Te Dayton (Ohio) is den 13 eene serenade gebracht aan den repubii- keinsehen candidaat Hayes. Deze gaf de overtuiging te kennen, dat het gezond verstand van het amerieaansche volk de regeering zou belettenhet voorbeeld van Mexico te volgen. „Welke ook de uitslag der verkiezing moge zijn," in dier voege vervolgde de heer Hayes, „ik zal dien gerus- telijk aanvaarden, en ik geloof dal, de groote meerderheid der oppositie hetzelfde zal doen. Met de londensche Times stem ik hieromtrent in dat geen volk t,e midden van eene dergelijke agitatie ooit een voorbeeld van zooveel orde ge geven heeft. Laat ons der wereld de waarde tooneu van den republikeinschen regeeringsvorm." De groote lijkoven te Washingtondoor dr. Limoyne op gericht, is den 6 voor het eerst, gebruikt ter verbranding van bet, lijk van den maltheezer ridder J. Ch. de Palm dio zulks in zijn testament had verzocht. De in opstand gekomen genl Porfino Dia: heeft den 16 Nov. de regeeringstroepen geheel verslagen, is den 3U de hoofdstad binnengerukt, en heeft zich zeiven voorloopig tot President, geproclameerd. President Lerdo de Tejada en zijne ministers zijn naar Morilia gevlucht,, maar in handen der insurgenten gevallen. Hfet verlies der insurgenten be droeg den 16 Nov, 1400, dat der regeeringstroepen 2700 dooden en gekwetsten. De Koningin is den 8 van hare buitenlandsche reis terug gekeerd vergezeld van prins Alexander, die haar van Parijs had afgehaald.

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 6