I s Fa JOH. t BI Zaad i 489. Afgewerkte 1 v BABK en (L Dulaul Sigai Eenkei een Kleeder een Tweede Sm uit de kroei uitsluitend aam Voorhanden140 kis Verzekcrim Plaatsver i Modellen en teekenii krijgen bij onzen Agent Chateau de Pierry prés Eperna Fournisseurs brevetés d d'Italie Représentant Génér Senl Agent pour la Magazijnen 1Vinkett ê1 C gevestigd U iBledenihiik, n n FABRIEI gpg De heer PRE1JER, tkw vraagt met 1 Eebruari e In het BURGERWEESflU: spoedigste gevraagd, voor een Inlichtingen worden gegeven genoemd gesticht. Er wordt ten spoedigs tegen hoog loon naar bekwaam VELD smid te Moerbeek g Medailles au 3 it I Deze Maatschappij die zie door het geheele Rijk, gee; Commissionairs of alleen we Vfjf jaren als gebleken de opvolgende broeders is vol Deze erkende soliediteit en stiging ondervonden maken Reglementen gratisen ka\ te Alkmaar, bij dei Zaterdags te spreken \i Hoorn bij deD Bink huizen, u 20. Verzoek van 7 bewoners aan Varnebroek, om alle boo men aan die buurt (8 stuks zijn als gevaarlijk reeds afge keurd) opteruimenom de schade en het nadeel door die boomen aan hunne buizen toegebragt wordende, zich bereid verklarende voor eigen rekening iepen boomen te planten on der toezigt der gemeente. Nos. 19 en 20 gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stuklcen. 21. Verzoek van B. Verhegom eervol ontslag als 3e hulp- onderwijzer aan de openbare burgerschool met 1 Januari 1877 22. Verzoek van P. V erhoeve Kars, om eervol ontslag als 3e hulponderwijzer aan de openbare tusschenschcol met 1 Januari 1877. Nos. 21 en 22 ingewilligd. Van Burgemeester en W ethouders. 23. Brief, waarbij naar aanleiding van het bij de behan deling der gemeentebegrooting voor 1877 aangenomen be ginsel, om bet pakhuis aan de Oudegraclit, in gebruik voor turfschuur bij het burgerlijk armbestuur, in het openbaar te verkoopen, ter vaststelling wordt aangeboden a. een ontwerp-besluitwaarbij dat gebouw niet meer ter openbare dienst bestemd wordt verklaard b. een ontwerp-besluit voor den openbaren verkoop van dat gebouw. Vastgesteld. 24. Rapport op het voorstel van den beer Mr. D. F. van Leeuwenom aan het plantsoen tusscben de draaibrug en de vlotbrug over bet Noord-Hollandsch Kanaal den naam te geven van Victorie-park of Victorie-wal. De conclusie strekt om zich met dat voorstel te vereeni gen, gevende zij aan den naam van Victorie-park de voorkeur. De naam Victorie-park wordt met algemeene stemmen aangenomen. 25. Rapport op liet verzoek van bewoners aan het Hof, om ter bescherming hunner perceelen tegen de felle zonne stralen een regel boomen aldaar te planten. De conclusie strektdat verzoek intewilligenalleen in overweging ge vende bij de keuze der te planten boomen zich te bepalen tot lindeboomenomdat deze de minste hinder zullen ver oorzaken bij de plaatsing van tenten of kramen op het Hof gedurende de kermis. Hoewel de beplanting wenschelijk werd geacht en zelfs van het geheele pleinwordt met algemeene stemmenuit gezonderd die van den heer Stoelde conclusie van het rapport verworpen en afwijzend op bet verzoek beschikt omdat gedeeld werd bet door den heer Vonk ontwikkelde en door den heer Stuart ondersteunde denkbeelddat het niet aangaat, dat de Raad boomen plant of wegneemtdan ten gerieve van dezen ingezeten en dan van dien. Acht de Raad bet planten van boomen op eene plaats wenschelijk en in het algemeen belangdan moet hij daartoe besluiten maar niet om daarmede dezen of genen verzoeker te gerieven. De Voorzitter zegt toe de beplanting van bet, geheele ter rein bij Burg. en Wetb. ter sprake te zullen brengen. 26. Rappqrt op het verzoek van M. Hobré, om verbooging zijner jaarwedde als keurmeester cp de veemarkten. Onder herinnering, dat zijne jaarwedde met 1 Januari 1874 van 150,- op t 175,is gebragt, met het oog op den groo teren aanvoer van vee op de markten sinds 1861 en op de daaruit voor hem voortvioeijende meerdere werkzaamheden wordt medegedeelddat de grooter aanvoer van vee in de 2 laatste jaren die werkzaamheden niet zoo heeft doen toe nemen, dat op grond daarvan wederom tot verhooging zou moeten worden overgegaan. Ook bet andere voor de ver hooging aangevoerde motief, dat hij op besmet vee in deze gemeente het oog moest houden kan daartoe geen aanleiding geven. Die door hem bewezen diensten zijn niet geschied op last en in dienst van het gemeentebestuurmaar op last en t.én behoeve van den districts-veearts. Op die gronden wordt eene afwijzende beschikking voorgesteld. Na het houden eener zitting met gesloten deurenmet algemeene stpmmen de conclusie aangenomen. De heer V erhoef komt ter vergadering. 27. Voorstel om aan B. Brinkman, timmerman alhier, ver gunning te verleenen, ten behoeve van den heer Langeveld te Amsterdam eene houten schutting te maken aan de gedempte Baanslootin plaats van den te sloopen koepel achter het perceel aan de Oudegracht, wijkA, No, 622, mits die schut ting gemaakt worde overeenkomstig de voorschriftenwaar onder dergelijke vergunning steeds verleend wordt en niet gelijk aan die van bet daaraan grenzende perceel, zoo als gevraagd wordt. Aangenomen. 28. Voorstel om de Breelaan met klinkers te bestraten nu het gemeentebestuur van Oudorp, dat in 1871 gevraagd, of het bereid was met de bestrating van den Munnikenweg gelijktijdig voor gemeenschappelijke rekening de Breelaan met, klinkers te bestraten, bezwaar gemaakt had daartoe ovCrte gaanomdat het zich toen daarvoor geene nieuwe opofferin gen kon getroostenzich bereid verklaard heeft in die kosten van bestrating, geraamd op ƒ5000,1000,bijt-dragen en voor zijne rekening mede met klinkerts te zullen bestraten een gedeelte weg lang 50 meters, van de brug aan het einde der Breelaan aan den Huigendijk tot den grindweg, in onder- boud bij bet dijksbestuur van Geestmerambacht. De afdoende verbetering van dezen weg wordt door ieder een erkend en dat doel wordt zeker het spoedigst bereikt, wanneer niet genomen wordt de proef om den weg met keijen te bestratenwaartoe besloten is en waartegen bij de land lieden nog al bezwaar bestaat, maar den weg in eens geheel met klinkerts te bestraten. Daardoor wordt ook een flink aaneensluitend geheel verkregenomdat de aansluitende we gen naar Oudorp en Alkmaar mede met klinkerts bestraat zijn. Bij aanneming van dit voorstel zal later een voorstel worden ingediend tot verevening dezer uitgaaf. De beer J. C. Koorn is voor de bestrating met keijen; de heer Conijn voor bestrating met klinkertsde heer Stoel, op merkende dat de vrees voor eene keienbestrating wel wat te groot isdaar hier geene keijen zouden gebruikt worden als te Sckermerhorn liggenzou eene klinkert,bestrating wil len maken nu Oudorp 1000,in de kosten aanbiedt, doch daarnaast een grindweg willen houden, evenals op meer toe gangswegen naar de stad bet geval is en dat geen aan leiding zou geven tot hoogere uitgaaf. De Voorzitter ziet daarin nog al bezwaar, met het oog op eene behoorlijke af watering, dat door den heer Stoel niet toegegeven wordt. Bij hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burg. en Wetli. aangenomen met 7 tegen 6 stemmen van de keeren Bosman Bruinvis J. C. KoornBruinvis de Lange, Vonk en Wellan. De beer van Leeuwen komt ter vergadering. 29. Rapport op bet verzoek van den stads-apotbekerom hemeven als zijn voorganger, eene jaarlijksche gratificatie van 200,te verleenen. Commissarissen dier inrigting, omtrent dat verzoek geraad pleegd, berigten, dat zijn verzoek bun in alle opzigten billijk voorkomtzonder uiteenzetting der gronden voor dat gevoe len dat door Burg. en Weth. niet gedeeld wordt. Toen den beer Brom die toelage verleend werd, waren de admini stratieve werkzaamheden van veel grooter omvang dan de tegenwoordigeterwijl nog als bediende werkzaam was M. C. Bitter, diehoe werkzaam ook lettende op zijn koo- gen leeftijd, toch niet gelijk gesteld kan worden met, een man van jeugdiger leeftijd zooals na dien tijd werkzaam is. Ook zijne andere werkzaamheden zijn sedert de laatste 2 jaren verminderd en bovendien heeft de Baad op zijn verzoek zijne woning vergrootwaarvoor ongeveer f 2000,zijn uitge geven waardoor hij evenzeer is gebaat als dat hem eene toelage was verleend om in eene geschikte woning te kunnen voorzien. Des adressants inkomen is dus ook verbeterd, doch op andere wijze, namelijk door vermindering van werkzaam heden en door verschafBng eener geschikte woning. Op die gronden wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Het voorstel van commissarissen, om hem over 1876 eene grati ficatie te verleenen van 32,68% voor buitengewone werk zaamheden tijdens de vacature van den bediende gedurende 2 maanden, zijnde het bedrag van het salaris van den bediende, na aftrek van gemaakte kosten, wordt ondersteund- De heeren Bruinvis en Conijn ondersteunen bet verzoek, dat bestreden wordt door den heer Stuart. Na bet houden eener zitting met gesloten deuren wordt de conclusie van het rapport in hoof delijke stemming gebragt. Daarbij verklaren zich 7 stemmen voor en 7 van de heeren Conijn, Bosman, Bruinvis, J. C. Koorn, T. Ij. Koorn, Vonk en van Leeuwen tegen. De stem men alzoo stakendewordt de beslissing tot eene volgende vergadering aangehouden. 30. Rapport op het verzoek van 14 ingezetenen om op de openbare burgerschool bet schooluur van des namiddags 1 tot 2 uur op MaandagDingsdagDonderdag en Vrijdag te laten vervallen, ten einde den kinderen meer gelegenheid, vooral in den winter te geven om in de vrije open lucht te kunnen verkeerenin het belang hunner ligchamelijke ontwikkeling. De conclusie strektom afwijzend op dat verzoek te be schikken op de door de plaatselijke schoolcommissie ontwik kelde gronden, onder bijvoeging, dat de groote meerderheid van de leerlingen na het verlaten dezer school nimmer meer eenig onderwijs ontvangt en dat die leerlingen dus niet, mogen worden opgeofferd aan die weinige leerlingendie later nog andere scholen bezoeken of wier ouders in staat zijn door bijzonder onderwijszoo zij zulks noodig achten het op de school geleerde te laten aanvullen of het onderwijs verder te laten voortzetten. Bovendien zou het niet mogelijk zijn 30 uren per week onderwijs aan die school te laten geven wanneer 30 uren per week noodzakelijk wordt geacht,, zooals het geval iszonder in het leven te roepen de avond school welke onlangs afgeschaft is om de daartegen bij verscheidene ingezetenen bestaande bezwaren. De school commissie heeft, tegen liet verzoek het overwegend bezwaar, dat de wekelijksche schooltijd met 4 uren zou worden ver hinderd. Naar hare meening kan de schooltijd niet worden verkort zonder nadeelige gevolgen zelfs al werd in verband daarmede bet onderwijzend personeel versterkt. Alleen ten upzigte der laagste klasse zou de maatregel kunnen worden ingevoerd even als geschiedt op de armen- en tusschenscliool. Zjj is ook niet overtuigd, dat de bestaande regeling op den gezondheidstoestand der leerlingen een schadelijken invloed uitoefenteen schooltijd van 30 uren 's weeks acht zij voor kinderen van 8 tot 13 jaren niet nadcelig. Ten einde het voor de gymnastieklessen bestemde uur tusschen de morgen- en middagschooltijdeii voor de leerlingen meer tot verpoozing te doen strekken, beeft de commissie besloten de daarvan gebruik makende leerlingen in 2 klassen te splitsen die elk gedurende een half uur onderwijs ontvangen, waardoor hunne lesbeurlen niet, kleiner worden. Het verzoek wordt bestreden door de heeren Bruinvis de Lange, Bosman, Verhoef en de Voorzitttr, terwijl de heeren Stoelvan der DriftStuart en Vonk meenen dat daaraan wel zou kunnen worden voldaan betzij door andere regeling der schoolurenhetzij door het aantal schooluren met 2 in plaats van met 4 te verminderen. Ben voorstel van den heer Vonkom het gevoelen der schoolcommissie daarom trent te vragenalvorens op het verzoek te beslissenin verband met de hierover gevoerde ber^idslagingenwordt verworpen met 5 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren Vonk, Stoel, Stuart, van Leeuwen en Bruinvis. Daarna wordt de conclusie van het, rapport aangenomen met 1Ü tegen 4 stemmen van de heeren VorJcStoel, van Leeuwen, van der Drift en Stuart. 31. Ie Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1876, waartegen geen bezwaarschriften zijn ingekomen. Vastgesteld op een belastbaar inkomen van 61941,25, met een invorderbaar bedrag van 910,18%. 32. 2e Suppletoir kohier der hondenbelasting dienst 1876, waartegen evenmin bezwaarschriften zijn ingekomen. Vastgesteld tot een invorderbaar bedrag van f 10,50, te voldoen vóór of op 1 Pebruari 1877- 33 Voorstel om de verordeningen op de heffing en in vordering van wik- en weegloonen, goedgekeurd tot 31 De cember a.s., onveranderd vastt.estellenin verband met, bet door de Regering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend wetsontwerpwaarbij die heffing wederom voor 5 jaren wordt, toegestaan ten einde geen oponthoud te doen ontstaan bij eventuele aanneming van het wetsontwerp. De commissie van financiën kan zich met, dat, voorstel geheel vereenigen. De verordeningen onveranderd vastgesteld. 34. Brief, waarbij wordt aangeboden het door den gemeen- learchitect, ontworpen plan van aanleg voor het plantsoen tusschen de draai- en vlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal, met. memorie van toelichting en begrooting van kosten, in eindcijfer bedragende 2500,De heer Stracké, ontwer per van het Monument Alcmaria Viclrix, heeft, na van dat plan kennis te hebben genomen, aan Burg. en Wetli. berigt, dat hijschoon hoogelijk ingenomen met het hem indertijd vertoonde plan voor het park van den heer Zocher te Haar lem, eveneens dat van den gemeentearch.itect niet onverdien stelijk acht en meentdat het allezins geschikt is om eene passende omgeving voor het monument te worden. Verder geeft hij op daartoe gedaan verzoek een paar schetsen van een om het Monument passend ijzeren hek de kosten van het eene hek met inbegrip der gemetselde voeting en hardsteenen borstwering worden door den archi tect geraamd op ongeveer 680.en van bet andere op ongeveer 750,—. Óp voorstel van den Voorzitter wordt de behandeling tot de volgende vergadering aangehoudenwegens bet verge vorderde uur, zullende inmiddels naar aanleiding van liet verzoek van den beer Bruinvis een plan ontworpen worden op kleiner schaal, met behoud zooveel mogelijk van het be staande plantsoen. 35. Voorstel om de benoeming van S. Vis tot ltn hulp onderwijzer aan de openbare burgerschool te laten ingaan 1 Mei 1877, aangezien hij door van zynen wil onafhanke lijke omstandigheden verhinderd is geworden het examen in de wiskunde af te leggen in de maand October 11. in vol doening aan de door den Raad gestelde voorwaarde aan zijne benoeming tot die betrekkingmet ingang van 1 No vember 1.1. Aangenomen. 36. Onderwerpt de Voorzitter aan het oordeel der verga dering de vraagof wederom boomen op de Laat zullen worden geplant, eene uitgave van '250,vorderende, i waarop bij de begrooting voor 1877 niet is gerekend ge- j worden, en de Raad alzoo niet wenscht terug te komen j op zijn besluit van 1871waarbij de beplanting der Laat met boomen werd aangenomen. Vrij algemeen wenschte men nogmaals boomen te planten nu iemand gevonden was, die de boomen wilde planten, onder bepaling, dat hij een jaar daarvoor instaat. Met 13 stem men tegen 1 stem van den heer Bruinvis wordt, tot de be planting besloten. 37. Is overgegaan tot bet benoemen van a. eene helpster bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool, in plaats van A. Slijper. Op de voordragt zijn geplaatst 1°. J. G. Goes2°. M. F. Slijper; 3°. G. de Wit. Benoemd G. de Wit met 8 stemmen; J. G. Goes bekwam 3 en M. I. Slijper 2 stemmen. Bij deze stemming was de heer van der Drift afwezig. b. de leden der vaste commissie van financiën voor 1877. Benoemd worden de heeren Verhoef, J. C. Koorn, Bruin vis de Lange en Bosman, ieder met 13 stemmen en de heer Bruinvis met 8 stemmen. Op de heeren Stoel en Wellan waren 3op den beer Conijn 2 stemmen uitgebragt en op de heeren van Leemcen en Vonk 1 stem. Tot Voorzitter wordt benoemd de beer Verlioeff met 10 stemmen; de beer Bruinvis de Lange bekwam t stem. 2 Stembilletten werden van onwaarde verklaard. c. de leden der vaste commissie voor de verordeningen, waarop straf is bedreigd voor 1877. Benoemd worden de heeren Vonk, Verhoeff, van Leeuwen en J. C. Koorn ieder met 12 stemmen; de beer Stuart bekwam 4 stemmen. Voor deze stemming had de lieer Stuart de vergadering verlaten. d. de leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen voor 1877. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. in hunne gisteren gehouden vergadering den lieer van der Drift wederom als Voorzitter dier commissie uit hun midden hebben aangewezen. Benoemd de beer Bruinvis de Lange met 13, de heer Stuart met 11 en de lieer Conijn met 10 stemme'n. De lieer Bosman bekwam 3 en de beer Wellan 2 stemmen. e. Een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aftieding van den heer L. C. J. van Overeemher kiesbaar. Aanbevolen worden de heeren L. C. J. van Overeem P. J. Schaaps, Mr. J. P. Kraakman en J. M. de Sonnaville'. Benoemd met 13 stemmen de heer van Overeem. f.Ben Commissaris van de Stads-Apotheek, aftreding van den lieer Dr. C. J. de Lange, niet herkiesbaar! Aanbevolen worden de heeren Dr. J. Kraakman, Dr. J. C. M. Simon Thomas en D. Derleck. Benoemd de beer Dr. Kraakman met 8 stemmen; op den beer Thomas waren 2 stemmen uitgebragt en op de heeren A. R Mulder, D. üorbeck en Dr. J. AMensonides 1 stem In plaats van Dr. 1). Hulst, eervol ontslagen waarvoor aanbevolen worden de beeren Dr. J. A. Menso nides Dr. J. Kraakman en A. R. Mulder. Benoemd de beer Mensonides met 9 stemmen de beer Mulder bekwam 2 stemmen en de beeren P. Rentmeester en D. Dorbeck ieder 1 stem. g.Een Regent van het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis. Aftreding van den beer P. Rentmeester, herkiesbaar. Aanbevolen worden de heeren P. Rentmeester, W. 1<\ G. Gouwe, S. C. Coster en F. jWitteveen. Benoemd met 13 stemmen de beer Rentmeester. h.Een Lid der Plaatselijke Schoolcommissie, in plaats van den heer Dr. D. Hulstvertrokken, tevens aftredende. Aanbevolen worden de heeren Mr. J. P. F. van 'der Miede van Opmeer, J. Gouwe, H. J. de Lange en Mr. M. A. Kluppel. Benoemd de lieer van der Miede van Opmeer met, 11 stemmen; de beeren Gouwe en Kluppel bekwamen ieder 1 stem. i. Twee Regenten van het Burgerweeshuis. 1Aftreding van den heer A. Siebert Coster, herkiesbaar Aanbevolen worden de heeren A. Siebert Coster' Mr! M. A. Kluppel, J. Nuhout van der Veen en G. 7. van Leeuwen. Benoemd met 10 stemmen de lieer Coster; de heer Nuhout van der Veen bekwam 3 stemmen. 2. Aftreding van den heer C W. Bruinvis, herkiesbaar Aanbevolen worden de beeren C. W. Bruinvis. J Hnltz C. Bosman en W. Geveke. Benoemd met 10 stemmen de heer Bruinvis; de beer Bosman bekwam 2 stemmen en de heer floltz 1 stem. j. Een Lid der commissie van toezigt op de scholen van Mid delbaar Onderwijs. Aftreding van den beer J. M. F. Wellan, herkiesbaar. Aanbevolen worden de heeren J. M. F. Wellan, Mr./.' P. F. van der Miede van Opmeer, Mr. M. A. Kluppel'en Mr. C. P. E. Hanegraatj. Benoemd met 12 stemmen de heer Wellan; debeerJ5«« negraaf bekwam 1 stem. k. Een Curator der Latijnsche School. Aftreding van den heer Mr. N. H. de Lange, her kiesbaar. Aanbevolen worden de heeren Mr. N. L1. de Lange, Mr. M A. Kluppel, Dr. 6. de Lange en Mr. WTimmer Eckelboom. Benoemd met 12 stemmen de beer Mr. N. H. de Lange' de heer Dr. C. J. de Lange bekwam 1 stem. I. Een Lid voor de Gezondheidscommissie. Aftreding van den heer Dr. C. J. de Lange, her kiesbaar. Aanbevolen worden de beeren Dr. C. J. de Lange en Dr. A. Mensonides. Benoemd met. 13 slemmen de beer Dr. C. J. de Lange m. Een lid voor de commissie van toezigt op het Museum. Aftreding van den heer Dr. J. de Gelder, her kiesbaar. Aanbevolen worden de heeren Dr. J. J. de Gelder en Mr. M. A. Kluppel. Benoemd' met 13 stemmen de beer Dr. J. J. de Gelder, 38. Stelt de lieer Conijn voor, naar aanleiding van het be den ingekomen verzoek om verplaatsing der veemarkt, naar een ander gedeelte der stad terug te komen op liet in de vorige vergadering genomen besluit tot het afgraven der Kanaal kade bij dc I3okkesluishet vervangen dier sluis door een ijzeren ophaalbrug en het maken van een toegang uit, de Pieterstraat naar de Kanaalkade. Over dat voorstel ontstaat eene breedvoerige discussie; door de heeren Vonk. J. C. hoorn en Stoel ondersteund, wordt het bestreden door de heeren Bruinvis de Lange, Bosman Verhoef en den Voorzitter. Met, 5 tegen 8 stemmen wordt het ^voorstel verworpen. Vóór stemden de heeren Vonk ConijnStoelJ. C. Koorn en T. L Koorn 39. Geen der leden verder iets in het midden te brengen hebbende, wordt de vergadering gesloten. Snelpersdruk van Ilerins. Coster en Zoon. y m

Alkmaarsche Courant | 1876 | | pagina 8